(I behoort mijn hart Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Dops 30 ci FEUILLETON N\ 4i5. Maandag 21 .Februari 1927 1110 Jaargang. GOME ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. De toestand in China. De langverwachte opmarsch van hel Camitonleger naar Sjanghai is in vollen gang. De vraag is: Zullen zij die veel begeerde stad kunnen bereiken nog vóór 't Engelsdhe expeditie-korps volledig is gearriveerd? De hoofdmacht der Engel- sdhen, welke op 5 transportschepen uit Enigeland onderweg is, wordt tusschen 28 dezer en 7 Maart te Sjanghai verwacht. Op dit oogenblik zijn er 10.000 man Britsche troepen en dit aantal zal begin Maart verdubbeld zijn. De snelle op marsch der Cantonneezen doet onderstel len, dat er hun veel aan gelegen is Sjanghai in bezit te hebben, alvorens de Engelsdhen volledig „op sterkte" zijn. De verslagen maarschalk Soen rekent blijkbaar op steun van de Engelschen. Hij heeft in een interview zijn instemming betuigd met de Enigelsche expeditie naar Sjanghai. Hij zei, dat de Engelsche troe penbeweging het gevolg is van de heftige anti-Engelsche propaganda en bolsjewis tische agitatie onder leiding van de re geering, die den vreemdelingen uiterst ern stige verliezen berokkenen. „Wij bestrij den, zoo besloot hij, de legers, wier op treden het zenden van Engelsche troepen noodzakelijk heeft gemaakt. Wij vreezen niets voor China, van de gevolgen van een expeditie, die in dien geest is gezonden". Te Sjanghai bereid men zich intusschen al voor op de komst der Cantonneezen. De partij, die op de hand van Canton is, beproeft door een algemeene staking een eventueele verdediging der stad tegen de zuidelijke invasie van te voren onmo gelijk te maken. Zaterdag heeft de „al gemeene raad der arbeiders" de alge meene staking afgekondigd, teneinde hun eisch, dat Sjanghai door de Engelsche troepen en Soentsjoean-fang zal worden ontruimd, niet geweld door te zetten. De tram in de westelijke wijken heeft Vrijdag het bedrijf al gestaakt. Voor de ongeveer 50.000 vreemdelin gen te Sjanghai breken spannende dagen aan. Vele vluchtelingen uit Hangtsjow en omgeving stroomen de stad binnen en on der hen zijn ook reeds soldaten van Soen'i verslagen leger. Het' is overbekend, dat terugtrekkende Chineesche troepen de ge woomte hebben te plunderen en brand te stichten. Het heet, dat de troepen van Soen Hangtsjow bij hun vertrek hebben in brand gestoken. Door den verrekijker. Na Italië heeft de Deensche regee ring plan een vrijgezellenbelasting in te voeren. Volgend jaar November zal de nieu we mikado van Japan, Hirohito, te Kry- oto plechtig worden gekroond. Poincaré verklaarde in de Fransohe 53 door- Had wig Oourths—Mahlor. Het jonge paai- was naar Valberg terug gekeerd. Op hunne doorreis hadden zij tante Maria begroet, die juist van een badplaats was teruggekeerd. Rita's vader was nog in Ostende en wilde vandaar direct naar Bozen en Meran gaan,, om daar, evenals elk jaar, zijn drui venkoer te doen. Pas laat in den herfst zou hij terug keeren. Rita schaamde zich haast, dat zij in haar jong geluk haar vader nauwelijks gemist had. Op Valberg aangekomen duurde het eerst nog een paar dagen, eer zij alles gezellig en naar hun zin hadden ingericht. Valberg was zoo mooi in de volle pracht van den nazomer. Het lag als een sprook- jesslot in het groen. Carry von Cromer had met een paar regels op Rita's brief geantwoord. Zij had baar voor haar deel neming bedankt en geschreven, dat zij zeer in beslag genomen werd door de ver pleging van haar man, maar dat zij zich toch verfieugde op Rita's terugkomst en haar veel hoopte te zien. Gujnters naam noemde zij niet. Hij gevoelde zich daar door zeer opgelucht. Misschien had het ongeluk van haar man hare gedachten van hem afgeleid en was zij kalmer geworden. Zoodra Rita een oogenblikje tijd had, reed zij naar Cronersheim om Carry op Kamer, dat wettelijke franc-stabilisatie bij dein tegenwoordigen toestand onmoge lijk was. Zij, die 'bet tegendeel beweerden, waren, volgens den premier, vermetele en luchthartige lieden. Hij weigerde te zeg gen, wanneer de wettelijke stabilisatie zou kunnen plaats hebben. De bestaande koers zou geen verband houden met den koers van de wettelijke stabilisatie. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. De volgende zaak werd uitgesproken'. Opzettelijk eene handeling van een ambtenaar verijdelen: L. L., 19 jaar, arbeider te Rilland-Bath, ontslagen van alle rechtsvervolging. Een oneerlijk politieman.. Voor de rechtbank te Dordrecht stond terecht de 47-jarige A. L. A„ vroeger agent-majoor van politie. Hoewel door hem in den loop van twee jaar gedurende zijn diensttijd een groot aantal inbraken is gepleegd, werd hem slechts een achttal feiten ten laste gelegd. Een vijftiental getuigen legde bezwarende verklaringen af. Verdachte bekende de feiten te hebben gepleegd. In verschillende panden was hij vijf of zes keer geweest. Soms in een macht driemaal in hetzelfde pand. Tus- schemitijds bracht hij de gestolen voorwer pen naar zijn huis. Het O. M. noemde de feiten zeer ern stig. Verdachte had immers tot taaie de goederen der burgers te beschermen, en hij maakte dus misbruik van het in hem gestelde vertrouwen. Het O. M. eischte dan ook een gevan genisstraf voor den tijd van zes jaar. SCHOOL EN KERK. Wachtgelders Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Boissevain, betreffende het aantal wachtgelders bij het openbaar lager en bijzonder onderwijs en liet aan tal van hen of haar, die in de laatste 5 jaar de akte als onderwijzer of onder wijzeres verkregen hebben, heeft de mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen geantwoord: Op 1 Febr. 1927 bedroeg het aantal wachtgelders bij het openbaar lager on derwijs 838, bij het iopenbaar lager on derwijs te Amsterdam 9, te Rotterdam 5, te Den Haag 14, bij het bijzonder la ger onderwijs 551, bij het bijzonder la ger onderwijs te Amsterdam 29, te Rot terdam 20, te Den Haag 26. Het aantal van degenen, die in de laat te zoeken en naar den toestand van haar man te informeeren. Gunter had voorgewend het te druk te hebben om met zijn vrouw mee te kunnen gaan. Carry ontving Rita in haar kleinen salon, die in blauw en goud was gehou den en haar blonde schoonheid nog ster ker deed uitkomen. Zij omhelsde Rita met overdreven in nigheid en keek haar lang en onderzoe kend aan. „Eindelijk terug van de huwelijkreis, mevrouwtje. Wat ben ik blij, je weer te zien. je bent gelukkig. O ja, dat zie ik dat behoef ik niet te vragen", sprak zij gejaagd. In hare oogen blonk echter een ver- ïgende gloed, dat Rita op haar vraag ontkennend zou antwoorden. Maar Rita streelde medelijdend Car ry's handen. Geen spoor van argwaan sloop in haar argeloos hart, waarom Car ry zich zoo voor haar geluk zou interes seeren. „U zult ook weer gelukkig worden, als uw man maar weer gezond its. Hoe gaaf het met hem", vroeg zij. Carry streek haastig haar hand over hare oogen. „Nog altijd 't zelfde. Mijne moeder en ik verplegen hem om beurten, met be hulp natuurlijk van fwee verplegers, Wcfht wij samen kunnen het zware Iiöhaam niet oplichten. Mijn arme man is geheel ver lamd". Rita verbleekte van medelijden. „Wat een zware post voor u. Maar hij kan toch zeker weer herstellen?" Carry schudde het hoofd. ste vijf jaren de akte ais onderwijzer of onderwijzeres hebben verkregen bedroeg bij de staatsexamens in het najaar 1922 totaal 403, in 1923 1628, in 1924 1189, in 1925 1056in 1926 924; bij de eind examens der kweekscholen in 1924 1485, in 1925 1711, in 1926 2222. gzasasEgaegacagigaogaa KOLONIËN. Een mislukte aanslag. Verborgen in het struikgewas bij de Emm a-haven te Padang zijn 29 bommen gevonden. Twee haven-koelies zijn gear resteerd; zij bekenden de bedoeling gehad te hebben, de magazijnen van de Bataaf- sche in de lucht te doen vliegen. Tevens is gearresteerd een werkman van de werk plaatsen van de spoor, die bekende, dat hij 50 bommen ontvangen had van den gearresteerden leider Pakihtaher. In het Padang-Padangsche zijn 9 bom men gevonden, benevens 270 klewangs, die in den grond verborgen waren. BEURSBERICHT. Financieel Weekoverzicht. De positie van den Nederlandschen gul den ten opzichte van de andere buiben- landsche edelvaluta's is wat verbeterd. Het ingrijpen van de Nederlandsche Bank, do or een gedeelte van h aar buitenland - sche wisselportefeuille aan te spreken is dus wel doeltreffend gebleken, en af gaande op den laatsten bankstaat van de centrale credietinstelling, heeft zij met betrekking tot den stand van ons nationale betalingsmiddel niet verder actief behoeven op te treden. Overigens gaf de wissel markt deze week niet veel aanleiding tot bespreking. Door het publiek werd voor de effec tenbeurs tamelijk goede belangstelling aan den dag gelegd, vooral wat sommige spe cialiteiten aangaat, die dan ook een fliinke bedrijvigheid ten toon spreidden. In, de allereerste plaats waren het de kunstzijde- aandeelen, in het bijzonder Enka's, waarin zich een omv an gr ij lie affaire ontwikkel de, waarbij een opwaartsche koersrichting werd gevolgd. Zoo als gemeld is ook' de Enka toegetreden tot het onlangs gefor meerde internationale kunstzijde kartel, en de voornaamste Nederlandsche kunstzijde onderneming, zal hier naar men. mag aan nemen wel bij varen. De vraag die zich geregeld en vooral naar Enka's openbaar de, bestond grootendeels voor buitenland- sche rekening. Vooral van Duitschen kant werden groote aankoopen bewerkstelligd. Maekubee's en aandeelen Hollandscha Kunstzijde-industrie waren eveneens goed „Neen de dokter geeft geen hoop integendeel wij moeten dagelijks ieder uur, op het ergste voorbereid zijn". Rita vouwde haar handen. En zij dacht bij zichzelf, dat mevrouw von Croner onmogelijk haar man kon liefhebben. An ders had zij niet zoo rustig en kalm dit alles onder de oogen kunnen zien. „Hoe gelukkig, dat u tenminste uwe moeder bij u hebt", zei zij zacht. Carry zuchtte diep. „Mama kan helaas niet lang meer blij ven. Als papa van de manoeuvres terug komt, moet zij weer terug naar iiuis. An ders wordt papa ongeduldig. Papa komt mama hier afhalen en komt dan gelijk naar mijn mian zien' Zij sprak deze woorden op troost- loozen toon. Rita's hart verging van medelijden. „O, dan zal ik u dikwijls opzoeken, dat u zich niet al te eenzaam voelt". Een vreemd lachje kwam op Carry's ,Dat is heel vriendelijk van u. Maar uw man zal dit wel niet goed vinden ik bedoel, dat u hem zoo dikwijls al leen laat." „O, hij heeft 't zoo druk, hij moet zoo veel werk inhalen, ik ben daardoor heel wat uurtjes alleen", antwoordde Rita on bevangen.. Zij vermoedde niet, dat Carry er naar snakte uit haar gezicht te lezen, dat zij niet gelukkig was, dat zij niet bemind werd door den man, .om wien Carry's hart nog altijd, in ongestild verlangen, riep. De zware ziekte van haar man had haar heet verlangen naar dien anderen gedisponeerd, en hiertoe werd wel eenigs- zins bijgedragen door de mededeelingen, dat de Neder la, ndsche kunstzijdegarens in het buitenland en vooral in de Vereenigde Staten een gereeclen afzet kunnen vindein en bevredigende prijzen kunnen bedingen. De overige binnenlands'che industrie-papie ren vertoonden niet veel bijzonders. Nadat de tabakken tijden achtereen een uiterst kalm verloop hadden gehad, ver oorzaakten die deze week de noodige be weging, waarbij zoowel de Sumatra- als de Java-soorten zich op een verhoogd koerspeil wisten te stellen. De voorjaars inschrijvingen zullen de volgende maand een aanvang nemen, en de tabaksaandeelen beginnen daardoor natuurlijk aan belang rijkheid te winnen. Zooals meestal het geval is om dezen tijd van het jaar loo- pen de meeningen omtrent het vermoede lijke verloop dei* tabaksinschrijvingen lang niet pairalel. Een gunstige stemming heerschte over het algemeen voor scheepvaartpapieren, waarbij vooral Oude en Nieuwe Vaarten u/u en dan ruime omzetten te zien gaven, terwijl die tevens een koersavans wisten te behalen. Ook diverse andere soorten konden zich iets hooger stellen. Het zijn nog altijd de verwachtingen op mooie jaar verslagen, door de Nederlandsche Scheep vaartmaatschappijen, over eenigen tijd in het licht te geven, die de aandeelen in kwestie een stimulans verkenen, en daar nevens de toestand van de vrachtenmarkt. Deze nu geeft naar verhouding van de omstandigheden reden tot bevrediging. Op diverse routes bestaat goede vraag naar scheepsruim te, zoodat de vrachtprijzen zich meerendeels, niet alken goed kunnen handhaven, maar hkr en daar aan het opkopen zijn. Weliswaar zijn de vracht prijzen op het oogenblik veel lager als ten tijde van den abnormakn toestand op de vrachtenmarkt, die het gevolg was van het Britsche mijnconflict, maar toch hooger ais verscheidene jaren achtereen in dezen tijd van het seizoen het geval was Op die petrokumafdeeling waren Ge- consolideerden, hoewel de noteeriingen nog wel wat uiteenliepen, tot rust gekomen. In Koninklijken, ging bijwijkn nog al wat om waarbij de 400 °£o weer eens ge passeerd werd. Vervolgens had een kleine inzinking plaats. Het groote publiek neemt heden ten dage maar op zeer bescheiden schaal aan den handel, in hiet eenmaal zoo zeer geliefde speculatie-object ter beurze van Amsterdam, deel. Daar het dividend dat door de Koninklijke Petro- kum Mij. de laatste jaren wordt uitge keerd eenigermate gestabiliseerd is, en ook niet het imminente vooruitzicht op waardevolk claims bestaat, daar zijn er dan ook niet veel factoren die de specu- man nkt kunnen doen verdwijnen. Spoedig nam Rita afscheid, met de belofte dikwijls terug te zullen komen Toen zij vertrokken was, liep Carry nog een poos rusteloos op en neer. Nkt zonder huivering had z'ij in deze vreeselijke weken haar man in 't gelaat kunnen zien, in dat griezelig strakke ge zicht, dat zij geslagen had op den terug keer van Gunters bruiloft naar huis. In het eerst had zij zich schuldig gevoeld, toen hij dadelijk na dien klap, bewuste loos in elkaar was gezakt. Maar de dok ter had haar van die kwellende gedachte bevrijd. Zij wist nu, dat zonder die scène de catastrophe toch zou zijn ge komen. In plaats van afschuw voelde zij nu een echt. vrouwelijk medelijden met den zieken, hulpeloozen man. En zij ge voelde ook een soort van bevrijding, dat zij nu geen liefkoozingen, noch brutale en heftige uitvalkn meer van hem had te dulden. Nauwgezet verpleegde zij hem en vol medelijden met zijne hulpeloosheid streel de zij af en toe zacht zijn gezicht. Dan kwam er een blik om vergeving in zijn oogen. Hij was weer tot bewustzijn ge komen, maar hij kon niet spreken, noch zich bewegen. Met moeite schreef hij soms eenige woorden met de niet geheel verlamde rechterhand, op een leitje. En eens had hij er op geschreven: „Niet boos zijn, Carry „Neen, Franz ik ben niet boos. En ben jij niet boos op mij? vroeg zij. Hij tastte naar haar hand en drukte die zwakjes. Franz von Croner had kort na zijn trouwdag een testament gemaakt. Daarin iatielust in Koninklijken kunnen opwek ken. Van de buitenland s che so orten wer den Phoenix OiLs deze week ex-dividend genoteerd. Dit fonds heeft zich, ongeveer zonder de aandacht te trekken op een veel hooger sport van de koersladder we ten te plaatsen. De Phoenix Oil Transport Company neemt onder de Rpe- meensche petroleumrniaatschappdjen een van de vooraanstaande piaatsien in, en zal een dergelijke positie naar het zich laat aan zien ook op dien langen duur kunnen blij- -ven innemen. Van den handel in rubberfondsen was aanvankelijk ifiet veel te bemerken, en koers-variatie's von beteekenis kwamen voor, daar die rubberprijzen, die nog bijna geregeld als richtsnoer worden gebezigd, zoo goed als stationair bleven. Plotseling evenwel ontstond eenige beweging, en lie pen de koersen naar boven, zonder dat daarvoor eigenlijke redenen waren aan te voeren. Ten opzichte van de rubber-situa tie hebben zich niet veel nieuwe gezichts punten geopend. Toch is de rubbermarkt wel waard met attentie te worden ge volgd, omdat die vooral in een iets verder verwijderde toekomst, weer voor verras singen zou kunnen zorgen. Suikerwaarden waren geheel op den achtergrond geraakt. Het verloop van do suikermarkt is momenteeel dan ook niet van dien aard, dat daardoor interesse voor de aandeelen in kwestie kan worden gewekt. Tenzij er buitengewone gebeur tenissen mochten voorvallen, zijn bijzon dere berichten uit Indië, omtrent de java- suiker-industrie evenmin te verwachten. Een opmerkelijk verschijnsel was de vraag, die zich voordeed naar Kaliredjo's, welke in verband daarmede eenige procenten avanceerden. Voor de Mülierwaarden was de animo aanmerkelijk bekoeld. Beleggingspapieren hadden een kalme markt, doch bleven over het algemeen goed op peil. Naar het sehijnt hebben de buitenlandsche beleggingsobjecten, waarin weken achtereen een levendigen handel werd gedreven, een niveau bereikt, waar in de aantrekkelijkheid dezer fondsen is verdisconteerd. Op de Yankee-markt waren het Wa bash Shares die de aandacht voor zich opvorderden, en die in navolging van Wallstreet een belangrijke koerswinst boekten. In Milwaukee's ging enkele da gen ook nog wel wat om. Aan de over zijde van den oceaan staan meerdere fu- sioneeringsplannen tusschen groote spoor wegsystemen op het programma. Het feit, dat de spoorwegmaatschappijen in de Ver eenigde Staten in het afgeloopen jaar zeer mooie resultaten hebben behaald, is aan de koers stelling der aandeelen over het alge meen reeds ten goede geltomen. De moge lijkheid dat door amalgamatie van spoor wegmaatschappijen in Nooird-Amerika, vele dezer ondernemingen in een gunsti ger positie dan de tegenwoordige kunnen komen te verkeeren, vormt voor de be- bad hij Carry tot universeel erfgename benoemd. Slechts enkele legaten had hij voor anderen bestemd. Carry wist dat en als zij er aan dacht, gevoelde zij eenige voldoening. Als haar man werkelijk ster ven moest, was zij toch niet bedrogen in de som, waarvoor zij zelf zich ver kocht had. Zonder geld zou zij niet meer kunnen leven. Maar nu Rita haar zooeven had ver laten,, had zij slechts één gedachte - - of Gunter Valberg gelukkig was met Rita, of-dat hij nu pas besefte, wat hij verloren had. Zij hoopte vurig, dat hij verteerd werd van verlangen naar haar, zooals zij naar hem. 't Scheen haar onmo gelijk, dat hij met dat onbeduidende schaap gelukkig kon zijn. Maar zij wist, dat, nu bij met een an der was getrouwd, hij als een waar gentle man, haar nog meer zou ontwijken, dan tot nu toe. En dat zou haar verlangen steeds meer aanwakkeren. Ach was hij toch' maar vrij, was hij maar niet ge- bondon aan dat kinderlijk schepsel, nu' nu zij zelf misschien binnenkort bevrijd zou zijn van het juk, dat zij zelf op zich bad genomen. Als zij weer vrij zou zijn Zij ontstelde niet van deze gedachte. De dokter had haar gezegd, dat genezing voor haar man uitgesloten was. Zelfs al bad zij von Croner liefgehad, had zij slechts kunnen wenschen, dat hij uit zijn lijden verlost mocht worden. Dit hulpe loos bestaan, dat eigenlijk geen leven meer mocht heeten, moest een marteling zijn voor den man, die het leven steeds met volle teugen wilde genieten. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1