U behoort mijn hart Hoest- N°. 22 Vrijdag 18 Februari 1927. 111°. Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Vrede en Vrienden. JSAMOS PRIMA1" n FEUILLETON «kMÜNHARDTS tabletten Broj&efcifim 'ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESdE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag." Vele oorlogen komen tot stand» omdat geen der bei de partijen eigenlijk goed weet, hoe toe te geven in een geschil, zonder zich te vernederen. Elihu Root. Het werk van den vrede groeit gesta dig, ondanks misprijzend gebaar van lie den, die er een sport van maken, alle mogelijke kleine controversies op te die pen en aan te dikken, om dian ten slotte met pathos te kunnen zeggen: „Ziet ge wel? Dat riekt weer naar oorlog, van daag of morgen is het weer mis. De menschen veranderen nooit!" En toch groeit het werk van den vrede. Want het is nu wel heel gemakkelijk om met dergelijke goedkoop© wijsheid die tenslotte niets anders dan holle dwaas heid is te schermen, maar daarmede weerlegt niemand de groote glorieuse fei ten, die wijzen op een enorme groei van het vredeswerk. Maar nog te weinig be seft men over het algemeen,, welk een aanzienlijk aandeel, de vrouw in deze grootsche taak heeft. We erkennen na tuurlijk allen, dat de tijd van achter stelling der vrouw vrijwel voorbij is. We zijn wel zoo verlicht, dat we het weinig eervolle en verheffende voor ons zelf gin gen inzien, dat in een ongemotiveerde ver nedering van de vrouw gelegen was. Maar toch, velen zijn nog dikwijls geneigd het is waar, niet de besten onder ons met iets beschermends, iets neerbuigends, iets denigreerends in hun toon te spreken over het werk, door vrouwen tot stand gebracht. Waarbij ze dan kortzichtig uit het oog verliezen-, dat wij mannen het dan toch nooit verder brachten tot voor zeer kort dan de oplossing van inter nationale geschillen door gewapend ge weld. Hetgeen niets anders was dan een erkenning van onmacht om langs den weg van rede en overleg tot overeenstemming te komen. Maar in het groote vredes werk nemen de vrouwen een belangrijke plaats in. De vrede vond in haar zijn vurigste voorstanders, de oorlog in haar zijn felste vijanden. Groote mannen» wier namen onsterfelijk zullen zijn in de we reldgeschiedenis hebben al hun welspre kendheid en hun geestesgaven in dienst gesteld van den vrede. De Volkenbond is daarvan een monument. Maar nooit zag de wereld een. zoo grootsche betoo- in luxe rietverpakking f1,10 Fa. J. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. 52 door Hod wig Courths—Mahlor. Met opzet hadden mevrouw von Trons- feJid, noch Rita's vader er iets van ge schreven. Een dier officieren zei tegen Gunter: „Met mijnheer von Croner schijnt 't er na zijn ongeval niet best uit te zien. Heb jij iets anders over hem gehoord, Gunter?" Deze keek hem getroffen aan. „Mijnheer von Croner? Wat is hem overkomen? Wij hebben er niets van ge hoord. Wat is er gebeurd?" „Goeie hemel! Heb je er dan niets van gehoord? Nu ja jonggetrouwden leven in den zevenden hemel en weten niet niet meer. wat er op de wereld gebeurt. Dus je weet niet, dat mijnheer von Cro ner na je bruiloft op weg naar huis door een beroerte werd getroffen?" Rita keek hem met groote, verschrikte oogen dan. „O, hoe vreeselijk!" ..Weet je, hoe t met hem igaat? vroeg Gunter zijn vriend. „Hij is geheel verlamd en van «zijn spraak beroofd. Zijn mooie vrouw, ge holpen door haar moeder, verpleegt hem ging voor vrede en arbitrage, als door vrouwen ontwikkeld werd, jongstleden zo mer in Engeland, toen ze van dorp tot dorp, van stad tot stad trokken, in één lange kruistocht voor vrede, overal de principes van vrede en arbitrage uiteen zettend. Er ging iets verhevens uit van deze actie der vrouwen, omdat deze het stempel droeg van onbaatzuchtige, zelf opofferende liefde: het symbool van de Vrouw. Met de „bevrijding" van de Vrouw, miet de erkenning van haar min stens even groote bekwaamheid tot in zicht en oordeelvorming, en van haar rechten, is een machtig element gekomen in de groeiende beweging van den vrede. Want wie zal den invloed durven ont kennen van een conferentie, zooals die voor enkele maanden in Washington plaats bad, met als doel oorlogen uit de samen leving te verbannen, wanneer men weet, dat deze conferentie de kolossale eenheid achter zich had van 8 millioen vrouwen? Dat daar 900 afgevaardigden, vertegen woordigsters van negen samenwerkende vrouwenorganisaties van verschillenden aard, de meening kwamen vertolken van minstens 8 millioen Amerikaansche vrou wen! De grootste en meest gezaghebben de personen op internationaal politiek ge bied hebben daar de verschillende pro blemen besproken. En de presidente, mrs. Carrie Chapman Catt, stipuleerde kort en duidelijk: „De oorzaak van oor log is vrees. De naties vreezen niet al leen voor haar voortbestaan, maar ze vreezen ook hun gewoonten op zij te zetten bij het oplossen van haar geschillen. Zo hebben altijd oorlog gevoerd, om ge schillen op te lossen. Daarom gaan ze voort oorlog te voeren, in plaats van lo gica en rede op haar problemen toe te passen. Het geneesmiddel is een systeem van verdragen, tusschen de naties opge bouwd, waarbij zij beloven haar interna tionale geschillen aan arbitrage te onderwerpen, en zich verbinden zich bij de uitspraak der arbitrage neer te leggen". Allen die het wel meenen met den vrede, kunnen er zich over verheugen dat de vrouw meer en meer de plaats gaat innemen, waarop zij recht heeft in het maatschappelijk leven. Want overal waar de vrouw verschijnt, toont zij zich- een goede, dappere vriendin van den vrede, Zelfs in China, waar de vrouw eerst se dert heel kort begint te ontwaken en zich vrij maakt uit haar onwaardige positie van onmondige, waar nog tot op den hui- digen dag polygamie en vrouwenhandel openlijk plaats vinden, is naast „bevrij ding" van de vrouw, de bevrijding van alle onderdrukte volken, en vrede, de grondtoon. De vrede heeft sedert enkele jaren een machtige, krachtige, steeds in aanzien en invloed toenemende bondgenoot gekregen. Die bondgenoot is: de vrouw. MEDISCHE RUBRIEK. Insuline. Eenige jaren geleden is men er in ge slaagd uit de alvleeschklier een stof te bereiden, het insuline, dat aan den sui- met veel zelfopoffering. Er schijnt heel weinig hoop op genezing te zijn". „O, die arme mevrouw von Croner", zei Rita vol medelijden. En in -stilte speet het haar, dat zij op - haar trouwdag zich eenigszins van Carry had terugge trokken. Den volgenden morgen, na het ontbijt, zei Rita: „Ik moet je een half uurtje alleen la ten, Gunter. Ik ga even naar -den schrijf- salon". Hij kuste teeder haar lief, slank handje. „Aan wien ga je schrijven? Aan papa of aan tante Maria?" Zij schudde glimlachend haar hoofd. „Aan geen van beiden, maar aan -me vrouw von Croner. Ik vind 't-zoo vreese lijk, dat haar zoo'n ongeluk heeft getrof fen. Ik mocht mijnheer von Croner niet graag lijden, maar nu hij zoo ziek is, heb ik toch erg met hem te doen. Ik wil even een woordje aan mevrouw Car ry schrijven". Eene lichte schaduw gleed over zijn gelaat. Zij merkte het en vlijde zich te gen hem aan. „Dat mag je me niet beletten, Gun ter; al heb je ook iets - tegen mevrouw von Croner, nu is zij ongelukkig en heeft recht op onze deelneming." Vol teederheid streek hij over haar hoofdje. Zooals reeds zoo dikwijls kwam de wensch in hem op, Rita-alles te zeg gen, wat er tusschen hem en Carry ge weest was. Maar hij vreesde altijd weer haar jonge, reine ziel met zulke droe Doos 50 d Keelpijntabletten 30 en 60 ct femhm rij apoth. en drogisten kerzieke het vermogen teruggeeft, sui ker en zetmeel te verbranden. Het be zwaar van (bet insuline ligt in bet feit, dat tot heden alleen onderhuidsche in spuitingen gevolg hadden en dat de hoe veelheid in te spuiten insuline in ieder geval precies moet bepaald worden. Spuit men te veel insuline in, dan treden ernsti ge verschijnselen op; geeft men te weinig, dan helpt het niet. Het insuline wordt bovendien alleen in meer gevorderde ge vallen toegepast; bij begingevallen is het meestal voldoende het dieet te regelen, zóó dat juist zooveel koolhydraten wor den genuttigd, als het lichaam nog kan verbranden. Daar een mensch nu eenmaal een bepaalde hoeveelheid energie in zijn voedsel noodig heeft, moet de suikerzieke vaak deze energie uit vet of eiwit krij gen en het is niet altijd gemakkelijk me nu's samen te stellen, waarin de koolhydra ten grootendeels ontbreken en die toch vol doende energie aan het lichaam toevoeren. Voor een tiental jaren heeft E. Grafe gevonden, dat vele diabetici nog' wel in staat zijn gebrande suiker, caramel, te gebruiken in hun lichaam. Nu is caramel een bittere stof en het is niet goed moge lijk groote hoeveelheden gebrande suiker dagelijks te nuttigen. Deze ontdekking is in den laatsten tijd verder uitgewerkt. Allereerst heeft men in Zwitserland de chemische natuur- van de zoogenaamde caramel nader onder zocht en gevonden d^t dit een zeer inge wikkelde stof is, die op zijn minst in drie verschillende stoffen is te scheiden. Het bleek nu mogelijk ook nog andere produc ten uit suiker door verhitting te maken dan het gewone caramel. Verhit men sui ker n.l. in het luchtledige, dan kan men een stof krijgen, het Saccharosan of Mel- litose, die lang niet zoo bitter is als de Caramel. Het Saccharosan' is een geel poeder, dat bij 9496 gr. smelt en in water goed oplosbaar is. Met deze stof heeft men in Duitschland onderzoekin gen gedaan op normale menschen en op diabetici en gevonden dat het Saccharo san inderdaad veel beter dan de gewone suiker door diabetici wordt verdragen. Het kan bij den normalen en bij den dia- betischen mensch als energie bron dienee, en het kan dus inderdaad als voedsel aan vele diabetici worden toegestaan. Het is natuurlijk een aparte kunst uit deze tege lijk zoet en bittersmakende stof een goed- smakend voedsel te vervaardigen, maar ook dit is den Duitschen onderzoekers gelukt. Worden deze onderzoekingen bevestigd, dan zal het leven van onze diabetici er weer wat gemakkelijker en aangena mer door worden» vooral als de prijs van het product niet te hoog is. vige dingen te bezwaren. Haar onbevan genheid mocht niet verstoord worden. Bo vendien stuitte het hem tegen de borst Carry aan te klagen en haar karakter bloot te leggen en zoo zweeg hij ook nu. „Ik zal 't je zeker niet beletten, lief, klein vrouwtje. Wat zou ik ooit kunnen weigeren, als je me zoo aankijkt.' Zij sloeg haar arm om zijn hals en legde haar wang tegen de zijne. „O, Gunter mijn hart is dikwijls te vol van geluk, dat je zooveel van me houdt. Als ik nu aan vroeger denk, kan ik 't haast niet meer gelooven, dat ik de zelfde Rita ben, die dikwijls hopeloos verlangde naar een beetje liefde. En nu ben ik zoo rijk. Tegen den donkeren ach tergrond van het verleden, komt het he den nu zoo schitterend uit. Als ik ooit weer uit deze warme atmosfeer van lief de en goedheid terug moest in het koude leven zonder liefde van vroeger dat zou ik niet kunnen verdragen dan zou ik v©el liever sterven dan moest ik sterven". Maar, lieveling, hoe kom je aan zulke dwaze gedachten", zei hij vol teederheid. Zij keek glimlachend naar hem op dat bekoorlijke, gelukkige lachje, waarin altijd iets van ontroering trilde, miste nooit zijne uitwerking op Gunter. Rita werd daardoor in zijne oogen veel mooier en bekoorlijker en het wekte in zijn hart een sterker, inniger gevoel voor haar. Dat Rita hem dierbaar was» wist hij. Maar hij voelde toch niet voor haar. wat hij voor SCHOOL EN KERK. Ds. Kersten over het man - w ij f Heeft een kerkeraad de bevoegdheid hiet afleggen van belijdenis te weigeren aan jeugdige vrouwelijke leden, die naar de mode van den tijd gekleed gaan en het haar afknippen? Deze vraag is gesteld aan het Tweede Kamer-lid ds. G. H. Kersten, predikant van de Gereformeerde Gemeente te Rotterdam. In „De Saam- binder", correspondentieblad der Gerefor meerde Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika, geeft ds. Kersten het vo lgende ant woord „In deze vraag wordt gewezen op de toenemende zedeloosheid van dezen tijd, die sterk ook spreekt in gewaad en haar mode van het vrouwelijk geslacht. Ja ponnen worden tot de borsten uit- en tot de knieën afgesneden en als ware dit niet genoeg, het haar, het sieraad dier vrouw, wordt kort geknipt ais dat van den man. Langzamerhand, én de laatste jaren steeds sterker werd het ty peerend vrouwelijke door de vrouw zelf afgelegd; een soort man-wijf wordt ge kweekt. De vrouw boet haar eere in; zij verlaagt zich' zelve; zij werpt zich ten slotte te grabbel voor den welluste ling. En te erger, is dit zich straks wre kende bedrijf bij degenen, die onder de Waarheid verkeeren. De vraag of zulken zullen worden toe-' gelaten tot het afleggen van belijdenis, tot het vol gebruik van de rechten door de kerk haren leden geschonken, is niet vergeefs. Wij weten het, er is kaf en koren in de kerk; het zijn niet allen door God veranderden, die belijdenis afleggen. En wij kunnen bij de belijdenis die be keering niet eisohen; dat willen wij ook niet. Doch wei is te eischen, dat er bij de kennis van, hoogachting voor de waar heid zij en conscientieele overtuiging van de rechte belijdenis. Bij het afleggen van belijdenis hebbe men te beloven, de we reld te verzaken. Indien nu geen overtui gend bewijs gegeven wordt, dat die be lofte in ernst wordt afgelegd, hoe zal de kerkeraad dan met vrijmoedigheid tot de belijdenis toelaten? Met name ook, zoo korte rokken en geknipte haren het meis je teekenen; zoo lust tot de werelcl en haar dwaze te verfoeien mode spreken uit haar voorkomen, kan zij dan in waar heid „ja" antwoorden, of heeft zij een leugen in haar rechterhand Het wil mij voorkomen, dat de ker keraden dit geval, de mode van den tijd, ernstig hebben onder het oog te zien, en in het belang der kerken den vasten re gel hebben te stellen en beleend te maken, dat zij, die in hun gewaad toonen de wereld lief te hebben en te volgen, niet zullen toegelaten worden tot het afleggen van belijdenis. Vooral ook op de cafcechisatiën wijze men op dit ernstig kwaad; en bij het huwelijk, dat in de kerk gesloten wordt, hood© men de lijnen strak. De kerk pro testeer© metterdaad tegen de mode, die der vrouw zoo onteerend is". Aldus ds. Kersten. Of het helpen zal? Carry had gevoeld, toen hij nog in haar geloofde. En dikwijls verlangde hij vurig naar dat sterke, allesoverheerschend ge voel, dat hem, als op vleugelen, boven het alledaagsche leven had opgeheven. Waar om kon Rita dit gevoel niet in hem op wekken? Het kwelde hem soms, dat dit niet het geval was. In zijne droomen kwam soms dit zalig, bedwelmend gevoel over hem. En als hij uit deze droomen ont waakte, was 't hem als ontbrak aan het tegenwoordige, die zoete betoovenng, om zijn geluk volmaakt te doen zijn. Hij moest zichzelf bekennen, dat het niet de echte allesoverheerschende liefde was, die hij voor Rita gevoelde. Hij ge loofde, dat hij zoo n lief de nooit meer zou ondervinden. Rita was hem dierbaar zeker, maar hij verbeeldde zich-, dat hij haar nooit tot vrouw begeerd zou heb ben, als haar vader hem niet op die ge dachte had gebracht. Dat drukte hem en maakte hem tegenover Rita soms ge dwongen, ofschoon hij alles deed om haar gelukkig te maken en het hem ontroerde en verrukte tevens, haar zoo stralend ge lukkig te zien. Daarbij kwam nog, dat de gedachte aan Carry hem kwelde. Altijd weer zag hij hare hongerige, smeekende oogen voor zioh, zooals hij- die t laatst bad gezien. Hij zag er tegen'op haar weer te ontmoeten en hij< zou pas gdheel van haar los komen, als zij zijn weg niet meer kruiste. Dat was echter met mogelijk bij de dichte nabijheid van Cro- nersheim en Vplberg. „Wat doe Je voor je hoest?" Niets? Dat is al erg onverstandig. Als Uw bron chitis chronisch is geworden begint de ellende pas goed. Vanzelf zal die hoest niet overgaan. Waarom nu niet bijtijds een krachtig werkend kruidenmiddel als Akkers Abdijsiroop te baat genomen dat U er in eenige dagen 'van af kan helpen. Abdijsiroop is een beproefd mid del bij bronchitis, influenza, kinkhoest, zware verkoudheid, keelpijn, asthma. Per fleecb van 230 gram i 1.50; 550 gram f 2.75, KUNST EN WETENSCHAP. Ee'n zwervende naald. Het is bekend, dat vreemde lichamen als kogels of naalden soms lange wegen in het lichaam van den mensch kunnen afleggen en op geheel andere plaatsen voor dien dag kunnen komen dan waar ze in het lichaam waren gekomen. Een merk waardig voorbeeld hiervan wordt in de „Münch'. Med. Wocih." vermeld. Een half-idiote vrouw kwam in Februari 1924 in een Duitsch ziekenhuis met de mede- deeling, dat ze een lange naainiaald had ingeslikt en diat ze die gaarne verwijderd wilde hebben. Men bekeek haar met Röntgenstralen en vond inderdaad de schaduw van een naald in de maagstreek. Toen men de maag geopend had, bleek deze leeg en voelde men door den darmwand heen een geslo'ten veiligheidsspeld. Men meen de, dat deze het voorwerp in kwestie was, en besloot deze niet te verwijderen, daar ze wei vanzelf het lichaam zou ver laten. Dit bleek ook het geval; den vol genden dag kwam de veiligheidspeld met de ontlasting mee. De speld werd aan de patiënte ge toond en deze herinnerde zich- nu, dat ze ook een speld had ingeslikt, maar hield vol, dat de naald nog in haar lichaam aanwezig moest zijn. Daar de patiënt imbiecil was, schonk men haar geen ge loof lefn liet haar na genezing van de wond naar huis gaan. Twee en een half jaar later kwam ze bij denzelfden dokter terug en vertelde vroolijk, dat ze toch gelijk had gehad. Want de naald was nu naar buiten ge komen en stak uit de huid van haar borst. Dit bleek waar te zijn: de medicus trok de naald er uit, die met bindweefsel vast omgroeid was en die dus blijkbaar al lang in het lichaam had gezeten. De verklaring bleek de volgende: de naald was in den slokdarm blijven steken, was dan langzamerhand door den wand van de borst gewandeld ^en tusschen de 3a en 4e rib naar buiten gekomen. De pa tiënte had van deze excursie geen na deel ondervonden. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. Rita vermoedde gelukkig niet, wat er in hem omging. „Zijn dat dwaze gedachten, liefste? Ik weet 't niet. Ik weet alleen, dat ik nu zoo nameloos gelukkig ben, dat ik het verlies van mijn geluk niet zou kun nen verdragen. Dan liever sterven eer het verdwijnt. Maar ik zal het vast houden met beide handen. Je hebt gelijk 't zijn dwaze gedachten. En nu ga ik gauw aan Carry von Croner schrij ven en mij dan klaar maken om uit te gaan. Zie je, ik vind het leven in Baden- Baden heerlijk, maar voor een poosje, niet voor altijd. Ik verheug me op ons geliefd Valberg. Vandaag over veertien dagen zijn we thuis. Verheug je je daar ook op?" Hij lachte. Op zulke oogenblikken had zij nog iets kinderlijks. Ja, ik verheug me erg. Maar ga nu. Ik wacht hier op je. Zij kusten elkaar en Rita ging haas tig zijn. Hij wierp zich in een stoel neer an. staarde voor zich uit. Een glimlach was om zijn mond. Ja Rita was werkelijk nog veel meer kind dan vrouw. En eerst dan zon zij alles voor hem zijn, als de vrouw in haar geheel ontwaakt was, als haar ziel hem in alle hoogten en diepten van het leven kon volgen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1