TOTALE UITVERKOOP Lintvelfs Bazar. PAARDEN 14 Werkpaarden BUITENGEWONE AANBIEDINGEN GOEDKOOPEB DAN GOEDKOOP Bekendmaking. op Woensdag 2 Maart 1927. Bekendmaking. Maandag 7 Maart 1927. ZIE ETALAGES. Hoek Koningstraat-Magdalenastraat GOES de en zijn verontschuldiging aanbood' dat de najaarsvergadering het vorig jaar niet is gehouden. Reden hiervan was het groote aantal zieken in den tijd dat deze ver gadering had moeten plaats hebben. De notulen der vorige vergaderingf werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De begrooting voor 1927 voor het Groene Kruis werd vastgesteld op een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 463,23, met een post voor onvoorzien van f 103,23, die der wijkverpleging op f 200,en die der tuberculose-bestrijdingöp f439,97, De rekening over 1926 werd vastgesteld op ontvangsten' f582,14, de uitgaven f544,16Va, met een góed slot van f 37,97Va. De rekening der vereeniging voor tuberculose-bestrijding bedroeg in ontvangst f599,54Va, in uitgaaf f467,07* met een goed slot van f 132,47^2Beide rekeningen door een commissie nagezien, bleken in goede orde, waarvoor de pen ningmeesters dank werd gebracht. Unit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging op 1 Jan. 192fj telde 362 leden en op 1 Jan. 1927 338 leden. Deze vermindering is een gevolg van overlijden en vertrek, verwacht dat dè2fe laatsten weer spoedig zullen terugkeeren, omdat zij dit tegenover zichzelf en hun gezin verplicht zijn. In de vacaturen van het bestuur werden voorzien door herbenoeming van den-heer J. Steketee en benoeming van den heer Mr. Mes, in de plaats van den heer1 Van Gemerden, die naaf elders vertrekt. Be sloten wordt den heer Van Gemerden dank te brengbn voor hetgeen hij gedu rende verscheidene jaren voor het Groene Kruis heeft gedaan. Tot afgevaardigde^ naar de vergadering van de Prov. Groene Kruisvergadering werden gekozen de bee- ren Dr. Griep en J. Steketee. Wegens defect aan de lantaarn kón, een aange kondigde lezing dioo.r dien voorzitter Dr, Giriep, over het onderwerp „Schoolartsen" niet doorgaan. Hoedekenskerke. In de vergadering van het musschengilde „Ons alier be lang" werd de heer L. Lous als voor zitter herkozen. Ingeleverd werden 1926 1551 musschen tegen 2177 in 1925. De rekening 1926 sloot met een batig slot groot f 38.56V2. Tot bode werd benoemd A. Lindhoot. De-te betalen con tributie werd voor 1927 vastgesteld op f0,25 per H.A. De vereeniging telt thans 75 leden. Kapelle. Daartoe door de Landbouw- veireeniging te Kapelle uitgenoodigd, trad in die zaal vain mej. E. Hanson op de WelEd. gestr. heer Iz. M. de Vos uit Utrecht om te spreken over de nieuwere stikstofmeststoffen. Op onderhoudende wijze wist spr. zijn talrijk gehoor te be palen bij de fabiriceering van de hulpmest stoffen. Het talrijk steeds grootef wor dend gebruik van kunstmeststoffen heeft dan ook door velen geleerden en ongeleer- den het doen inzien dat spoedig de chili- salpeter „de natuurlijke bronnen" zouden uitgeput zijn. Daarom is gezocht en ge vonden naar die meststoffen en het oog gevestigd op de lucht om deze te verferij gen. Spreker wees op de kalksalpeter, de zwavelzure ammoniak, de Leunasalpeter cn die Ureum, spoorde aan en staafde dit met de noodige gegevens, om juist die mest stoffen te gebruiken, die de noodige stik stof bevatten, juist datgene wat men heb ben moet. Men moet zich voorbehouden, juist die meststoffen aan te koopen, aldus werd ge adviseerd, die gelijkvormig kunnen be schouwd worden en dit ook zijn en bij na der onderzoek een derde goedkooper is dan. de natuurlijke kunstmeststof. Op dui delijke wijze wist spr. de prijzen eh de inhoud te vergelijken. De filmvertoonomg die zeer interessant was en een beeld^'gaf van de reusachtige fabrieken waarin duizenden, menschen in Duitschland arbeiden, werd toegelicht door dhr. van Till uit Utrecht. Verschil lende vragen tot de sprekers gericht, wer den tot bevrediging beantwoord. De voorz. J. Ganseman, die de spr. inleidde, mocht ook de dank der 'talrijke aanwezigen' ver tolken voor deze leerzame genotvolle avond. Krabbendijke. Ten overstaan van no taris Van Dijke te Kruinlngen, werd verkocht het heerenhuis van wijlen Mej. VerlareBlok voor f9125,Kooper de heer W. Sonk^, kassier van de Boe renleenbank. rr, Rilland-Bath. Maandagavond werd in de O. L. school te Rilland een ouder avond gehouden. Het woiord werd ge voerd door Mej. Westeijn, Directrice van de Vakschool voor meisjes te<-Goes, die het nut van deze. «instelling in het licht stelde. Door het Hoofd der school, de heer A. A. Mol en den onderwijzer, de heer M. J. van den Ende, werd een lezing gehouden. Een radiotoestel vaneen der bestuursleden van de oudercommissie zorgde voor de noodige afwisseling. Eeïi en ander viel zeer in den smaak van de aanwezigen. Na afloop was er gelegen heid het werk van de leerlingen te be zichtigen, alsook het werk van de cursus voor huisvlijt en net herhalingsonderwijs. Het was een gezellige avond en er v^as veel belangstelling. Gisteren kreeg de stalknecht A, F. op de hofstede van P. Nieuwenhuijse in den Bathpolder alhier, een zoodanige klap van een paard tegen een zijner bee- nen, dat hij per draagbaar naar zijn wo ning moest worden vervoerd en genees kundige hulp moest worden ingeroepen, Wemeldinge. Voor de betrekking van gasmeester voor het gemeentelijk gas drijf alhier, hebben zich 36 sollicitanten aangemeld. De voordracht is alphabetisch opgesteld, en bestaat uit de navolgende personen: K. Bakker te Coevorden; J. J. Uitenbroek te Almelo; A. W. Weerman te Brielle; J. Zweers te Monnikendam Benoemd tot gasmeester alhier de heer U. W. Weerman, chef.-fitter aan de gasfabriek te Brielle. Door B. en W. is den datum voor verkiezing van gemeenteraadsleden vast gesteld op 25 Mei a.s. BINNENLAND. Het groote Lot. Een arbeidersgezin uit de Lindenstraat te Amsterdam had verleden week geboft, schrijft het „Hdbld." Een twintigje in de Staatsloterij lootte uit met de honderd duizend. De vreugde in het gezin kencle geen grenzen: f4250 schoon geld. Een som om nooit op te geraken Zoo dacht de gelukkige winner, maar hij vergat in zijn blijheid, dat er dingen zijn in de wereld, waarover men niet te veel moet spreken. Hij sprak wel, blijkbaar gedachtig aan de woorden, dat gedeelde vreugde dub bele vreugde is. Vrienden en familieleden waren zoo bereidwillig een handje te hel pein met het opmaken van den „aap", De huisvader had echter wijselijk eerst voor zich zelf en zijn gezin gezorgd; hij had een nieuw ameublement 'gekocht en een nieuw rijwiel besteld. Nadat de^e „zakelijke" aangelegenhe den waren geregeld, werd er pret gemaakt eerst eens lekker gegeten de prijswin- ner, die in gewone omstandigheden toch al niet terugdeinsde voor een vol glaasje, besproeide den maaltijd nu eens extra ien daarna werd met eenige familie leden een bezoek gebracht aan „Tuschins- ky". Voor den tocht er heen werden twee auto's gehijur^ de chauffeurs moesten zich heusch niet met een kleine fooi tevreden stellen. Portier, de meisjes van de vestiaire en van de programma's, de kellners, zij allen kregen hun deel van den prijs. Een biljet van f 100 bleek niet dade lijk te wisselen. De „man van de hon derdduizend" stek het papiertje zoolang in een vestzakje. Bij het verlaten van het theater zag hij een armen stakker, die vertelde werkloos te zijn. „Zoo, ben je werkloos? Hier heb je wat!" En het biljetje van f 100 verwis selde van eigenaar. In twee maal 24 uren was er zeker al f2800 doorgejaagd. Een bedrag van f 1300 moest .Thuis nog in de linnenkast liggen. Vrijdagavond na de braspartijen, ging de familie doodvermoeid naar bed. Den volgenden ochtend zou vader de nieuwe fiets gaan halen. Vóór hij op stap ging, kwam moeder de vrouw tot de ontstellende ontdekking, dat het field uit de kast was verdwenen. De politie werd van het geval in ken nis gesteld. De man bleek zoo ongeveer zijn heele familie te verdenken. Zoon, aanstaande schoondochter, neef, nichtje, enz. enz. zij allen moesten wor den gehoord, maar zij verklaarden zon dier uitzondering doodonschuldig te zijn. Was er werkelijk diefstal gepleegd, of had de man- in zijn dartele stemming meer uitgegeven, dan hij zelf wist? In elk geval van den prijs is niets meer over en zelfs de nieuwe fiets kon niet eens meer worden betaald. De bedelaars den Jordaan hadden intusschen goede Waardelooze effecten. Bij de centralerecherche te Rotterdam waren den laatsten tijd eenige klachten ingekomen over de gedragingen van een kantal menschen, die vermoedelijk in Den Haag woonden en er hun werk van maak ten, bankinstellingen ten in het bijzonder commissionairs in effecten op te lichten. Plet onderzoek bracht het volgende aan het licht: De leden van de z wendol- cobinatie trachtten effecten, welke nagenoeg waarde lóós waren, door aankoop of anderszins in hun bezit te krijgen. Een van de leden ging dan met de aandeelen naar een Rotter damsdhen commissionnair en verzocht de zen, de aandeelen op den Rotterdamsche beurs te verkoopen,tegen een koers van bijvoorbeeld 65 procent. De commission- nair deed deze aandeelen plaatsen op de effectenlijst tegen den gewaagden koers. Inmiddels had een andere deelgenoot een tweeden commissionnair aangezocht, aan deelen in dezelfde maatschappij te koopen, tegen een koers van 60 procent. Hij wees er daarbij op, dat de gevraagde incourante fondsen juist op de effectenlijst voorkwa men tegen 65 procent. Het gevolg was, dat de tweede commissionnair bij den eersten ging onderhandelen over den ver koop. In overleg met de opdrachtgevers kwam men dan tot een vergelijk, en de effecten werden verhandeld tegen bijvoor beeld 63 procent. De eerste opdrachtge ver haastte zich de kooppenningen te gaan innen. De tweede liet taal noch teeken van zich hoor en, en het gevolg was, dat de tweede commissionnair met de nagenoeg waardelooze aandeelen, waarvoor hij dik wijls een aanzienlijk bedrag had betaald, bleef zitten. Deze machinaties zijn o.a. gelulct met aandeelen in een maatschappij tot exploitatie van bouwterreinen en mei' aandeelen in een maatschappij tot exploi tatie van terreinen met de daarop voorko mende onroerende goederen. Gebleken is voorts, dat dezelfde zwem- del-onderneming eeoigen tijd geleden te Brussel heeft geopereerd. Daar had zij een maatschappij opgegeven, welke tele foon-installaties zou leveren. De heeren plaatsten zooveel mogelijk aandeelen, maar verder is hun maatschappij nooit gekomen. Toen de zaak in België te beltend werd, zijn zij naar Nederland gegaan, waar zij zich in Den Haag hebben gevestigd. Het onderzoek van de centrale recher che heeft geleid tot de arrestatie van een' hunner, zekeren J. H., die te 's Graven- hage door de politie op een nacht van zijn bed is gelicht. Het onderzoek in de zaak betreffende H. is beëindigd, en de stukken zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De Tweede Kamer. De Tweede Kamer is gisteren weer bijeen gekomen. De eerste dag was gewijd aan de algemeene beschouwingen inzake die uitbreiding van Haarlem. Het verdrag met België. Het „Hbld.* heeft een vraaggesprek gehad met mr. R. J. H. Patijn te 's dra venbage, die in de laatste jaren, in op dracht van buitenlai dsche regeeringen, verschillende zeer belangrijke internatio nale functies heeft bekleed en nog be kleedt en daardoor in de gelegenheid was en is indrukken te krijgen van stemmingen in het buitenland omtrent hangende Europeesche vraagstukken, „Vreest gij*, zoo vroeg het blad ge varen van internationalen aard voor .Neder land, indien het tractaat door de Eerste Kamer verworpen wordt?" De heer Patijn aarzelde niet die vraag ontkennend te beantwoorden. Hij stelde voorop dat men zich niet van de wijs behoeft te laten brengen door vrees voor geheimzinnige gevaren, die ons land zou den bedreigen, maar die het den leek niet gegeven zou zijn te onderkennen. Daarop liet hij volgen „Indien het tot een conflict kwam, zou dit uit den aard der zaak van Belgie moeten uitgaan. Maar de onderstelling, dat de Belgische Regeering iets dergelijk; voornemens zou zijn, acht ik even onge grond als beleedigend. Het tractaat heeft hier te lande helaas, etn sterke anti Bel gische stemming iu het leven geroepen Al moge dit misschien verklaarbaar zijn, niettemin bestaat daarvoor geen reden. VI en kan het aan België niet euvel duiden, dat het bij de onderhandelingen met Ne derland de voordeelen binnenhaalde, die in zijn bereik bleken te liggen. Hadden de Belgische onderhandelaars dit nage laten, zij zouden in hun plicht jegens het eigen volk zijn tekort geschoten. Niets echter wettigt het vermoeden, dat de Bel gische Regeering nu ook klaar zou staan om rumor in Jcasa te maken, als zij zich genoodzaakt zag, iets van het aanvanke lijk verkregen succes prijs te geven en met wat minder genoegen te nemen, dan waarop zij na de onderteekening van het verdrag kon hopen. Gesteld echter al, zoo vervolgt hij, ik zag daarin verkeerd en ons verwachtte inderdaad een storm van Belgische zijde, itaat dan te vreezen, dat de groote mo gendheden zich daarin zouden mengen om Nederland tot toegeven ie nopen Die vraag beantwoord ik voor mij met beslistheid ontkennend. „Wat Duitschland betreft, niemand zal onderstellen, dat dit Rijk zich als gang maker van de Belgische belangen tegen ons zou keeren. Het ligt evemin in de lijn der Britsche politiek, die zich door de eeuwen heen zoo merkwaardig gelijk blijft, een conflict tusschen België en Nederland aan te blazen. In het licht der historie zou van die zijde veel eer een bemiddelend optreden te wachten zijn, met de bedoeling een voor beide volken aannemelijke oplossing te bevor deren. „Het zijn dan ook, als ik mij niet be drieg, vooral de Eransche spoken, die onze nationale helden doen huiveren. M.i zonder grond. Zooals ieder tfeet, beijvert de Eransche politiek zich met groote behoedzaamheid een toenadering tot Duitschland tot stand te brengen, ten einde tot normale politieke verhoudingen in West-Europa terug te keeren. Dit is uit den aard der' zaak een kiesche taak aangezien bij beide volken met de gevoe lens uit den wereldoorlog noet worden rekening gehouden. Niets zou aan die jolitiek grootere moeilijkheden in den weg eggen, dan indien tusschen N'éderland en België een scherp conflict uitbrak, waarvan een spanning in de internatio nale politieke atmosfeer het onvermijdelijk gevolg zou zijn. Bovendien zou een der gelijk incident aan Frankrijk hoogst ongelegen komen, zoolang het vraagstuk der schulden niet is opgelost en de franc niet definitief is gestabiliseerd. Rookende kerkbezoekers. De kerkgaande bevolking van Noorde loos pleegt des Zondags in de kerk pijp en sigaar te rooken totdat de dienst een aanvang heeff genomen. Als de predikant op den stoel is gekomen, gaat het rook materiaal tijdelijk in den doover. Nauwe lijks is het eind van den diensi het Amen uitgesproken, of de kerkbezoekers dampen alweer. Die rookwalm blijft de geheele godsdienstoefening door in de kerk hangen Oocli di'. is nog alleen maar de onaan gename en oneerbiedige kant van de zaak. De gevaarlijke zijde er van is véél ernstiger. Nauwelijk was in het dorp den vorigen Zondag de dienst afgeloopen, of er werd brand ontdekt in de kerk Eenige banken stonden in vlam, he' orgel was al geschroeid. Het vuur werd echter spoedig gebluscht. Zeer waarschijnlijk is de brand ontstaan door een nog brandende lucifer, die achteloos werd weggeworpen of door vuur uit een pijp of sigaar. RECHTSZAKEN. De moord te Overschie. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan J V., 19 jaar, los werk man, gedetineerd, aan wien ten laste wordt gelegd, dat hij in den nacht van 16 op 17 Mei onder Overschie tusschen halftwaalf en één uur in de door Wijnand Hoogerbrugge bewoonde boerenwoning, waariu hij zich toen tezamen met een ander persoon had begeven, uit een ver. trek heeft weggenomen een verrekijker en eenige sigaren Vervolgens dat hij tezamen met een anderen onbekend gebleven man is gegaan naar een andere kamer, nj een woon en slaapvertrek, nadat hij of die onbekende man de toegangsdeur tot dat vertrek met een valschen sleutel had geopend, met het doel er weg te nemen wat van zijn gading was, waar zij op heeterdaad wer den betrapt. Verdachte of zijn maat had den toen met een scheep geladen revolver op Wijnand Hoogerbrugge, die in dit vertrek uit het bed was gekomen en het tweetal betrapte, op korten afstand, om hem te dooden, althans te bedreigen, ge schoten. Bedoelde Hoogerbrugge was in de borst verwond, heeft in levensgevaar verkeerd, is geopereerd moeten worden en is eeu maand in een ziekenhuis ver pleegd. Eenige maanden heeft hij zijn beroepsbezigheden als boer niet kunnen uitoefenen. Voorts had verdachte of zijn kameraad toen J. M. Hoogerbrugge hun in den weg was getreden en er een worsteling tusschen dezen en een van het tweetal ontstond ook op dezen geschoten en hem geraakt in den buik, waardoor Hooger brugge levensgevaarlijk gewond werd, aan welke wond hij op 18 Mei door buik- vliesontsteking is overleden. Na het verhoor van 41 getuigen heeft het O. Mopmerkende, dat zonder het rapport der psychiaters levenslange ge vangenisstraf zou worden geëischt, reke ning houdende met de ietwat verminderde toerekeningsvatbaarheid, 20 jaar gevange nisstraf geëischt. Hierna hield de verdediger mr. E. H. J. Heida zijn pleidooi. De verdachte bleef er tot het laatst bij niet geschoten te hebben. Uitspraak 1 Maart. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Ongeluk onbewaakten overweg. RILLAND. Op den bekenden onbe waakten overweg aan den 3en weg is he denmiddag een vrachtauto van de firma Timmerman en Melis uit Goes, geladen met stroo, in botsing gekomen met den sneltrein, die om 11.54 te Goes aankomt. De auto kwam met de voorwielen in aan raking met de treeplank, die omhoog schoot en 3 menschen in een le klasse gereserveerde coupé verwondde. De chauf feur van de auto bekwam geen letsel. Verschillende ruiten in den trein waren stuk, terwijl pl.m. een half uur vertraging ontstond. Mr. Dijckmeester 80 jaar. DEN HAAG. Onder groote blijken van belangstelling herdacht heden de oud- commissaris der Koningin in Zeeland, mr. H. J. Dijckmeester, zijn 80sten ver jaardag. Verschillende gelukwenschen, o.a. van H. M. de Koningin en vele uit de provincie Zeeland, kwaipen in, terwijl Z. K. H. de Prins hedenmorgen persoon lijk zijn felicitatie kwam aanbieden. Daar Mr. Dijckmeester zich, uit het ambtelijk leven heeft teruggetrokken, werd het feest uitsluitend in buiselijken kring LICHT OP. Februari: Donderdag 17 Vrijdag 18 teil 5.44 5.45 WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 774.7 te Zu rich. Laagste barometerstand 750.4 te Roest. De verwachting tot den avond van 17 dezer luidt: zwakke tot matige W. tot Z. wind, nevelig of half bewolkt tot betrok ken, weinig of geen regen, waarschijnlijk iets zachter des nachts, overigens weinig verandering in temperatuur. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Overleden: Dina van Hoorn, 66 jaar, gehuwd met Hubrecht Johannes Pieter Visser. MARKTBERICHT VAN AARDAPPELEN. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd makelaar in Aardappelen, Groenten en Fruit, Nassaukade 158 Amsterdam. Maandag 14 Februari 1927 werden de volgende prijzen aan de aardappelmarkt ZEELAND: piH.L.of TO K.G. Laagst H oogst Bonten f5,- f 5,80 Blauwen f 5,- f 5,20 Bravo's f 4,50 f 4,60 Blauwe Eigenheimers f 4,10 f 4,25 Redstar f 4,25 f 4,50 Blauwe en Bonte poters f 2,50 f 2,60 Eigenheimer poters f 3,25 f 0,- Bravo poters f 2,50 f 2,60 Eigenheimers f 4,30 f 4,40 Eigenh., verwaarloosd f 0, f o,- Blauwe Eigerfh. poters f 0, f 0,— Bonte star f 0,— f 0,- Poters versch. soorten f 0,- f 0,— Juin 60 Kg. f 0,— f 0,- FRIESLAND: Borgers f 4,30 f 4,40 Blauwe Borgers f 0,- f 0,- Roodbonten f 0,- f 0,- Bonte star f 0,- f 0,— ADVERTENTIËN. DE JAARLIJKSCHE VERKOO- PING van in „DE WILHlÈLMINAPOLDER" zal plaats hebben: J. C. H. HOLLMANN. DE VERKOOPING van in de Bathpolders te RILLAND, zal plaats hebben op; J. C. H. HOLLMANN.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3