N\ 21. Woensdag 16 Februari 1927. ill6 Jaargang. Het veelbesproken Verdrag. LlIN VBLT's BAZAR FEUILLETON ADVOCMÏ-REEP Beter dan Goed: DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHË UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels 1.20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Nu de Eerste Kamer weldra in laat ste instantie beslissen zal over het ver drag tusschen België en ons land, kan het nuttig zijn in een kort artikeltje samen te vatten wat dat verdrag inhoudt en waarom zoovelen het een ramp voor Ne derland achten. Het eerste en kortste artikel is een der gewichtigste. Het erkent dat de neu traliteit van België is vervallen en even eens het verbod om van Antwerpen een oorlogshaven te maken. Door de opheffing van die neutraliteit wordt het gevaar grooter dat België nog meer vazalstaat van Frankrijk wordt. België voert geen eigen buitenlandsche politiek, zooals wij maar ziet altijd Frankrijk naar de oogen en 'het nieuwe verdrag geeft voor den weg te nemen slagboomen der neutraliteit geen enkele compensatie. De oorlogshaven voor Antwerpen is vooral daarom zoo vreemd omdat bepaald is dat in oorlogstijd de verbinding van die haven met de zee voor Belgisch© oorlogs schepen gesloten is. Men vermoedt dat dit maar schijn is om onze souvereiniteit over de Schelde aan te tasten. Het verdrag regelt in werkelijkheid politieke positie van België op de Neder landsche Schelde. De verplichting tot on derhoud van een doorgaande vaargeul op de Schelde, die ons wordt opgelegd een zuiver Belgisch belang, geen enkele Nederlamdsche haven hééft er eenig be lang bij. In het oude geschil over de Wielingen krijgt België een voorsprong, die liet niet had. Vroeger werd alleen gesproken van „rechten", nu van „souvereiniteitsrech- ten" van België. In het verdrag komen een aantal be palingen voor betreffende aanleg vax nieuwe werken, het onderhoud en de be diening van bestaande of nog te maken werken. Het aandeel in de kosten, dat Nederland daarin te dragen heeft, is on evenredig groot en bovendien worden on ze belangen voor de Belgische op zij gezet. Zoo wordt wel bepaald den afvoer van Belgisch water over Nederlandsch gebied, maar niet die van Zeeuwsch- Vlaanderen over Belgischen grond. Een ander artikel schrijft voor de toestemming van Nederland voor het aan leggen van kanalen van Antwerpen naar Moerdijk en Ruhrort Schelde - Maa s- Rijn over ons land, ten kost© dus van de Rot terdams che haven, terwijl wij in de kos ten moeten bijdragen. Artikel IV bepaalt dat de commissie van beheer zal bestaan voor de helft uit Belgen, „wier beschikkingen en verorde Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Glas, Speciaal adres in: Porcelein en Aardewerk. 51 door Hot/wig Courths—Mahlor. Weer wilde hij haar tot zich trekken om haar te kussen. Van afschuw vervuld, niet in staat zich langer te beheerschen, sloeg zij hem midden in zijn gezicht. Een oogenbiik was het doodstil in het donkere rijtuig. Toen lachte hij grimmig. „Wacht, jou kat", riep hij uit en hij wilde haar pakken. Als zinneloos sloeg zij om zich heen. Hij dacht, dat zij schertste en trachtte haar arm te grij pen. Eindelijk had hij dien vast en wilde hij haar weer naar zich toe 'trekken. Het dikke bloed was naar zijn hoofd gestegen. Plotseling voelde hij, sterker dan ook, zich door een duizeling over vallen. Met een schorre kreet liet hij haar los en zonk zwaar in de kussens neer. Een akelig rochelen kwam over zijn lip pen. Dat klonk zoo vreeselijk, dat Carry doodelijk bang werd. Zij begreep, dat er iets gebeurd was. Zij klopte hard op het raampje. De koetsier hield dadelijk stil en de naast hem zittende palfrenier sprong van den bok af en opende liet portier. „Breng licht, Friedrich, mijnheer is ningen voorrang zullen hebben boven de Nederlandsche beschikkingen en verorde ningen". Wanneer men nu weet, dat die com missie, waarin de Belgen alles en wij niets te zeggen hebben, te beslissen zal hebben over de scheepvaart op de Schelde, verlichting, onderhoud, verbetering en zelfs verleggingen en doorsnijdingen land waarts van de bandijken en ook de po litieverordeningen dan- begrijpt men hoe de Belgen baas kunnen spelen ir ons land. Kan deze commissie het niet eens wor den op een punt, dan is er beroep moge lijk op een scheidsrechterlijke commissie van vijf leden, van wie één, zegge een, Nederlander, mag zijn. Over de gewichtigste en principieel-; ste zaken, ons land betreffende, wordt dus in beide commissies door vreemdelin gen beslist. Professor Struycken schreef dan ook hierover: „Blijvend wordt ten bate van Belgi sche belangen ten aanzien van een bepa; deel van ons grondgebied het Neder landsch staatsgezag uitgeschakeld en het Belgische daarvoor in- de plaats gesteld". Tenslotte mogen we op deze merkwaar digheid wijzen: de Belgische volksverte genwoordiging keurde zonder debat het verdrag met algemeene stemmen goedde Nederlandsche Kamer streed eenige we ken lang en nam het toen aan met 5047 stemmen. BUITENLAND. OVERZICHT. Duitschland's ontwapening. Minister Vandervelde heeft in de Bel gische Kamer gesproken over de ontwa pening van Duitschiand in verband met de militaire controle. Vandervelde ontkende, dat men zich reeds te Gemève met de vervroegde ont ruiming van den linker Rijnoever bezig zou hebben gehouden. Tot geen enkele gedachtenwisselinig heeft de zaak aanlei ding ge-geven. Alles zal trouwens afhangen van de veiligheidswaarborgen die Duitsch iand zal kunnen en willen geven, met name wat de gedemilitariseerde zone betreft, en misschien ook aan een algemeene en de finitieve regeling van het vraagstuk der schadevergoedingen in verband met het probleem der intergeallieerde schulden, en wat inzonderheid België betreft, zooals verleden jaar te Londen en te Parijs werd meegedeeld, in verband ook met de ten neming van de marken. Die ontruiming zal, zoo zei Vandervelde met nadruk, bo vendien afhangen van den graad van ver trouwen, dat Duitschlands buren mogen hebben in de stabiliteit van de republi- keinsche instellingen en in de realiteit van de ontwikkeling der vredelievende democratie aan gene zijde van den Rijn. Ik weet het wel, zei Vandervelde nog, dat zich sedert Thoiry en Genève heel wat heeft voorgedaan-, dat dit vertrouwen heeft geschokt en dat de positie moeilijk moest maken van hen, die ondanks alles niet goed geworden", bracht Carry be vend uit. De knecht bracht een rijtuiglantaarn en liet het licht op mijnheer von Croners gezicht vallen. Hij was paarsrood en had een starenden blik in zijne oogen, alsof hij niets zag. Zijn adem ging zwaar en moeilijk. Carry keek den knecht in doodsangst in. „Wat is dat?" vroeg zij verschrikt. „Mijnheer schijnt ernstig ziek te zijn, mevrouw." „Ja wij moeten zoo vlug mogelijk naar huis, is 't nog ver?" „In vijf minuten kunnen we thuis zijn, mevrouw", riep de koetsier. „Rijd zoo vlug mogelijk, Friedrich, stap jij hier in", beval Carry. Hare tanden klapperden. Voor niets ter wereld zou zij met den rochelenden, bewusteloozen man alleen gebleven zijn. In snelle vaart ging 't verder. De weg tot Cronersheim duurde Carry een eeuwig heid. Eindelijk hield het rijtuig voor de stoep stil. Zij sprong er uit, als vluchtte zij voor iets vreeselijks. De bedienden droegen hun bewusteloo zen meester in huis. „Rijd onmiddellijk naar den dokter en breng hem dadelijk hier", beval Carry met bevende stem. Toen volgde zij haar man in huis. Achteloos liet zij de sleep van haar kost baar toilet neerhangen. Men droeg den grooten, zwaren man slechts één oplossing voor Europa kun nen zien in een politiek van verzoening en goede verstandhouding. Al verzekert Stresemamn dat niets in Duitschiand ver anderd is dat integendeel vooruitgang ten goede waar te nemen is, Vandervelde kon dit moeilijk gelooven, nu Duitsch iand een leger bezit, dat onafhankelijk optreedt en dat geleid wordt door mannen van het oude regiem. Doch daarom meen de hij niet te moeten afwijken van den ingeslagen weg. Officieel is Duitschiand ontwapend, zei Vandervelde, en gedeeltelijk is dit zoo; doch veel is er dat men niet ziet en waarnaar men raden moet en Duitschiand verkeert thans in den toestand van Enge land en Amerika bij de oorlogsverklaring. Zijn leger zou alleen kunnen dienen tot dekking voor een nieuwe mobilisatie op industrieel en militair gebied, doch zou niet tot een beslissend offensief kunnen overgaan, maar Duitschlands oorlogskracht blijft reusachtig en de bepalingen van Versailles staan een aanwas van de -be volking en van de gasfabricatie en de militaire luchtvaart niet in den weg, zoo dat een unilaterale ontwapening ook in het oog der Entente-landen onmogelijk moet blijken. Ondanks ai de moeite die de overwinnaars zich met dat doel hebben getroost. Er blijft dan ook volgens Van dervelde slechts één oplossing over, daar van de controle toch weinig is te ver wachten en de algemeene beperking van de bewapening steunt op den wil, vrede te doen heerschen op de wereld. De toestand in China. Zooals bekend, hadden tusschen den Britschen dipiomatieken vertegenwoordi ger in China en Tsjen onderhandelingen plaats over den toestand. Deze onder handelingen zijn weer afgebroken. In het begin van de maand kwam er een hiaat in de onderhandelingen, wat den aard van de moeilijkheden, met welke men te maken heeft, bewijst. Op 29 Januari was vrijwel overeenstemming be reikt en de onderteekening van de over eenkomst over Hankou op den volgenden dag bepaald. Den volgenden morgen zond Tsjen zijn secretaris die nieuwe wijzigin gen voorstelde. Hierover werd beraad slaagd, nieuwe documenten werden gereed gemaakt en Tsjen sprak af, dat hij om vijf uur zou teekenen. Om kwart voor vijven deelde Tsjen's secretaris aan O'Malley mee dat eenige collega's van Tsjen bezwaren maakten en op 31 Ja nuari werd de onderteekening weer uit gesteld. Aan O'Malley werd medegedeeld dat Tsjen de overeenkomst niet kon on der teekenen, maar de gesprekken zou hervatten. in zijn kamer en legde hem op den di van neer. De oude huishoudster legde dadelijk koude compressen op zijn hoofd. Zij was een ervaren verpleegster en zij ver moedde, dat haar heer door een be roerte was getroffen. De dokter had dit reeds lang gele den voorspeld. Carry had zich door haar kamenier vlug een gemakkelijke huisjapon laten aan trekken en ging weer naar man terug, hoe zeer zij ook zijn aanbilk vreesde. Eindelijk kwam de dokter. Nadat hij den zieke onderzocht en zijn bevelen gegeven had, verzocht hij Carry hem naar de aangrenzende kamer te volgen. „U hebt dikwijls gehoord, mevrouw, dat ik uw man waarschuwde zich streng aan het hem voorgeschreven dieet te houden. Ik weet, dat hij zich niet aan mijn voorschriften hield en ik heb vooruit aan zien komen, wat nu is geschied. Hij is door een zware beroerte getroffen. Uw man heeft zeker vandaag weer veel wijn gedronken." Carry haalde zwaar en moeilijk adem. ,,'t Kan zijn, ik heb vandaag niet veel op hem gelet. Maar hij moet wel veel gedronken hebben. Op den terugweg was hij erg opgewonden en heftig. Ik moet be kennen dat er een scène plaats had. Ik heb hem aanleiding tot ergernis gege ven. Plotseling viel hij achterover en be gon vreeselijk te rochelen. Zegt u mij Den volgenden dag las Tsjen een mede- deeling voor, die bestemd was voor de pers, waarin de onmogelijkheid om te onderteekenen werd toegeschreven aan de uitzending van Britsche troepen naar Sjanghai, ofschoon dat feit sedert de opening van de onderhandelingen bekend was geweest. Als verdere reden werd aan gevoerd dat de Britsche regeering niet uitsluitend met de nationalistische regee ring onderhandelde, maar haar voorstel tegelijk aan de concurreerende regeering te Peking deed. De daarna hervatte gesprekken wer den voortgezet tot verleden week een over eenkomst nopens de concessies bereikt was, waarop de onderteekening weerver- wacht werd. Thans is alles weer op de lange baan geschoven. Door den verrekijker. Uit Washington wordt gemeld, dat de commissie voor buitenlandsche za ken uit het Huis van Afgevaardigden haar goedkeuring heeft gehecht aan een wetsontwerp waarbij 75.000 dollar wordt toegestaan voor verdere deelneming der Vereenigde Staten aan de werkzaamhe den der conferentie voor de ontwapening te Genève. Tengevolge van den mist in het Kanaal zijn alle overzeesche diensten stopgezet. Het Belgische koninklijk paar heeft zijn vertrek van Engeland naar Brussel uitgesteld. Ook de eerste zitting van de speciale commissie van den Vol kenbond ter bestudeering van de maat regelen ter bespoediging van het optreden van den Volkenbond krachtens artikel 2 van het Covenant ingeval van een drei genden oorlog moest worden uitgesteld tengevolge van de omstandigheid, dat de Belgische gedelegeerde, de Brouckère, Engeland niet kon bereiken. De Portugeesche regeerimg maakt bekend, dat de rust in het heele land hersteld is. De politie te Oporto is ont bonden. KOLONIËN. Een pers-conferentie. De gouverneur-generaal heeft op een pers-conferentie te Medan gezegd, dat zijn algemeene indruk is, dat de mogelijk heid van herhaling van de onlusten op de Westkust uitgesloten geacht moet wor den, uitgezonderd in enkele afdeelingen waar de toestand, overigens beheerscht wordt. De geest onder de bevolking is best, getuige de spontane feestviering na den dood van Sipatai. De gouverneur heeft tijdens zijn reis geen moment een onaangenaam gevoel gehad of gedachten aan gevaar gekoesterd. Hij is van oordeel, dat de onlusten wel opluchting gegeven hebben, doch er moet veel meer gebeuren om de on tevredenheid onder de bevolking weg te nemen, vandaar het instellen van de commissie voor het nagaan van de oorzakenv van de onlusten. Op de vraag van den redacteur van de eens eerlijk, dokter, zou hij geen beroerte hebben gekregen als ik hem niet boos had gemaakt?" De dokter schudde heftig zijn hoofd. „Neen, mevrouw, zulke dwaze gedach ten moogt u niet in uw hoofd halen. Ik heb dit al lang zien aankomen. De le venswijze van uw man was zoo ver keerd mogelijk. Op die manier konden de gevolgen^ niet uitblijven". „Is zijn toestand levensgevaarlijk?" vroeg Carry met trillende lippen. „U moet ui op alles voorbereiden, me vrouw, en zoo wij hem al in het leven behouden, zal hij een heel lang ziekbed hebben". Carry zat den geheelen nacht aan het bed van haar man, ondanks haar afgrij zen voor den vreeselijken aanblik, dien hij bood. Dadelijk na het onderhoud met den dokter had zij een telegram aan hare ouders gestuurd en haar moeder verzocht te willen overkomen, omdat zij vreesde krankzinnig te zullen worden, als zij me mand had om haar hart aan uit te stor ten. Zij had vandaag te veel moe ten dragen en verlangde naar iemand, die bij haar behoorde. Intusschen waren Rita en Gunter op hun huwelijksreis. Gunter herademde toen hij van Carry's nabijheid verlost was. Zeker, hij had medelijden met haar, hoe wei zij zelf schuld had aan haar onge lukkig leven, maar hij kon haar toch niet „Benihmardeka", wanneer het woord ver vuld zal worden, dat inlanders in leiden de betrekkingen benoemd zullen worden, antwoordde de gouverneur-generaal: U zult dit zien, als u geduld heeft. KUNST EN WETENSCHAP. Pisuiisse terug. Jean Louis Pisuisse is van zijn tour- née in Indië hier te lande teruggekeerd en de „Haagsche Courant" vertelt daar van het volgende: Daar stond hij midden op het H. S. M.-perron te 's Gravemhage wel- gedaner dan ooit, met een gezellig tro- penkleurtje op z'n gezicht: Jean Louis Pisuisse en om hem heep vele van z'n vrienden en kennissen, die gekomen waren om hem te verwelkomen. Maar 't was heelemaal niet officieel. Gelukkig niet. Geen stijve buigingen en taaie toespra ken neen, flinke stevige handen, en thousiaste uitroepen^ spontane blijheid om- dat-ie er weer was onze „Swiep". En naast hem, met een vroolijken lach op haar bekoorlijk gezicht, dat ook spo ren van de Insulinde-zon verried: z'n vrouw, Jenny Gilliams, die in een mini mum van tijd haar armen vol met bloe men had. Er was voor deze aankomst van Pi suisse, die 25 dezer in het City-theater gehuldigd zal worden, een comité samen gesteld en de meeste leden daarvan wa ren'tegenwoordig. Wij zagen o.a. de hoe ren dr. Meihuizen, het Kamerlid mr. Boon, van Korlaar, den Hertog, Noëls, jhr. Jan Fea tb, baron Snouckaert van Schauburg en vele anjeren. De laatstgenoemde richtte, toen de eer ste stroom van handdrukken en begroe tingen voorbij was, eenige korte woor den van welkom tot Pisuisse en bood diens vrouw een fraaien bouquet aan. Swiep vond het allemaal „ontzettend aar dig" en 't verraste hem blijkbaar, dat er zooveel gekomen waren om hem in het vaderland welkom te heeten. En 't was ook aardig, omdat 't zoo goed gemeend was. Onder het fotografeeren vertelde Pi suisse, dat hij zoo mager geweest was, maar op de boot was alles weer tot nor mal© proporties gekomen. En later, in de wachtkamer, toen men nog bijeen bleef om wat te praten en een glaasje port te drinken, dankte onze chansonnier met een paar krachtige woorden, verzekerende, dat hij nog geen millionnair was en dat de zaken op den ouden voet zouden worden voortgezet. Uit alle gesprekken bleek wel, dat Pisuisse zoowel als z'n vrouw zeer con tent waren over hun reis en Henk Stuurop de trouwe pianist, niet minder. Maar ze vonden 't toch ook wel zeer prettig om in Holland terug te zijn. En wat ga je nu doen, vroeg iemand. O, ik heb 't nog erg druk en ik moet beslist-nog naar Frankrijk en Duitsch land, maar eerst ga ik naar m'n moeder, want die zit op me te wachten! helpen. *Hij hoopte, dat zij nu eindelijk in zijn afwezigheid tot bezinning zou ko men en zich in het onvermijdelijke zou leeren schikken. Nu hij met zijn jonge vrouw wegreed, weerde hij de gedachte aan Carry als iets hinderlijks van zich' af. Hij omgaf Rita met groote zorg en teederheid en zij verrukte hem door haar lieftallige schroomvalligheid. Zij reisden allereerst naar een Hol- landsche badplaats, waar zij zeer terug getrokken, slechts voor hun geluk leef den en enkel op zichzelf waren aange wezen. Hun geluk was zoo zuiver en onbewolkt, als 't slechts zijn kan van twee jong© menschen, die innig aan el kaar zijn gehecht en achting voor elkaar hebben. Rita bloeide op in dezen zonnigen, ge lukkigen tijd. Na eenige weken gingen zij naar Baden-Baden, waar Rita het leven op een mondaine badplaats zou leeren kennen. Hare groote, verbaasde kinderoogen be keken alles, alsof het op een toomeel voor haar werd opgevoerd. Hier vonden zij ook enkele bekenden. Eenige vrienden van Gunter, die ook hun bruiloft hadden meegevierd, bevonden zich daar ook. Op een avond, toen de heeren met hun dames een chic hotel met elkaar soupeerden, hoorde het jonge paar voor het eerst, welk ongeval den heer von Croner ge troffen had. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1