DINSDAG I5--ZATERDAG 19 FEBRUARI 1927. Aanvang bal-masqué's WoensÖag en Zaterdag half negen Zaal geopend half acht. dan weer lager genoteerd, doch konden zich per saldo toch" goed op peil honden, Tabakken hadden een beperkte markt en werden op -onsystematische wijze ge no teer cl. Liet de handel op de locale markt meer dan eens te wenschen over, zoo werd deze week voor een aangename afleiding zorg gedragen door de Amerikaansche afdeeling. Wabash shares traden overwe gend op den voorgrond, en- kwamen on der levendige omzetten op een aanmerke lijk verhoogd niveau te liggen in navolging van Wallstreet. Ook vormde zich meer malen een groote hoek in Milwaukee's, die goed gevraagd waren. Op de Ameri kaansche beurzen wordt den laatsten tijd groote interesse betoond voor lager ge prijsde spoorwegshares. Dit moet hieraan worden toegeschreven, dat verscheidene aandeelen in Amerikaansche spoorweg maatschappijen, die voorheen intrinsiek als non-valeurs werden beschouwd, en alleen in tel waren als een gemakkelijk verhan delbaar speculatie-object, thans het divi- dendbetalimgsstadium zijn ingetreden. Voor diverse andere spoorwegshares openen zich, na korter of langer tijd, eveneens pro spec befi op een dividend. Daarbij komt, dat indien samensmeltingsplannen, aan gaande sommige Amerikaansche spoor wegsystemen ten uitvoer worden gelegd, meerdere der betrokken maatschappijen in eetfï veel betere positie komen te ver- keeren, waarvan de aandeelhouders dan in de eerste plaats profijt trekken. De geldmérkt trok aan- en de prolon- gatiekoers bewoog zich tussdhen 3V4 °/o en 4 °/o. STADSNIEUWS. „Die komende Christus". Vrijdag heeft de heer Mr. van Deinse uit Middelburg, in het gebouw der Ver. van Vrijz. Godsd. alhier, voor een zeer aandachtig publiek een lezing gehouden over: „De Orde van- de Ster in het Oosten" en „de komende Christus". Na ''verschillende rasgodsdiensben te hebben besproken (welke als overgangs trappen moeten worden' beschouwd, welke doen ontwaken, het zuiver geestelijke le ven aan te kweeken. Gymnastiek-uitvoering. De turnkring Zuid- en Noord-Beve- lamcj van het Kon. Ned. gymnastiekver boind heeft Zaterdagavond in het Schut fcershof een uitvoering gegeven, die alles zins geslaagd kan heeten. Het veelbe lovende programma en de reputatie van den kring had vele stadgenooten en be woners van Zuid-Beveland zich naar het Goesche gebouw doen opmaken. Na de opening bracht „Volharding" alhier eenige vrije oefeningen, die correct werden uit gevoerd. De damesleden van „Sparta" uit Krabbendijke deden vervolgens uit komen, dat gymnastiek, ook door dames op pittige wijze kan worden beoefend. Na „Hoog brug" door leden van den kring en knotsoefeningen door meisjes leerlingen der H. B. S. alhier, gaven de keur turners van het K. N. G. V, een serie oefeningen op het paard, die op een hoog peil stonden. Men kwam de accrobatiek nabij. Een levendige bijval noodde tot een toegift, waaraan na de pauze dan ook voldaan werd. Ook aan de brug en later aan het hoogrek gaven de keurturners een staal van hun training, behendigheid en durf. Hun werk behoorde tot het beste wat op het gebied van tur nen gegeven kan worden. Van de overige nummers van het pro gramma noemen we nog de rhytmische oefeningen van de damesleden van U.D.I. te Wolfaartsd'ijk. Deze gymnastiek boeit steeds door gratie ein ligt het meest in de lijn van dames-turners. Een bal dat een waardige voortzetting was van de geanimeerden vooravond, be sloot deze uitvoering. De Kring Zuid- en Noord-Beveland heeft er goed aan gedaan de beste tur ners van het land naar Goes te brengen. Het bestuur komt hiervoor een woord van waardeering toe. Vergadering. Zaterdagmiddag werd in de melksalon de „Landbouw" alhier de vastgestelde vergadering van het voorloopig bestuur van den Zeeuws eken Korfbaibond gehou- avond zal het Schuttershof een metamor phose hebben ondergaan, die iederen be zoeker, ook den verwende met verbazing zal vervullen. Het geheel belooft zeer ar tistiek te worden. Mieer zullen we er voorloopig niet van zeggen. Na de opening der feest week mor genavond komen we er nog wei op terug. Verplaatst. Met ingang van 1 Maart a.s. is de heer A. Pimmelaar, commies bij de di recte belastingen en accijnzen alhier, ver- naar Zierikzee. PROVINCIE-NIEUWS. De drinkwatervoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen. De drinkwatervoorziening van Zeeuwsch Vlaanderen is over 't algemeen slecht, al dus de memorie van toelichting bij het ingediende wetsontwerp tot beschikbaar stelling van een renteloos voorschot uit 's rijk kas, ten behoeve van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding maat schappij, gevestigd te Terneuzen. Het water in den bodem is grootendeels brak, zoodat de bevolking voornamelijk is aangewezen op regenwater. Het zoete water, dat in die grensstrooken wordt aan getroffen is op vele plaatsen sterk ver ontreinigd. Voor die hygiënische belangen van het bietrokken gewest, is derhalve de aanleg van een behoorlijke drinkwaterleiding van groote beteekenis. Doch ook industrie, landbouw en veeteelt zullen bij beschikking over goed water weivaren, aangezien het gebrek aan deugdelijk water thans de ont wikkeling van deze takken van volkswel vaart belemmert. Twintig gemeenten met in totaal 58.300 inwoners of 70.5 pet. van -die geheele bevolking van het gewest, hebben de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding Maatschappij opgericht. Tot storting op de aandeelen zijn de gemeenten slechts verplicht, indien door het Rijk en de provincie een risico-garantie wordt ver leend, zooais zulks ook voor Zuid-Beve land, Thoien, Noord-West-Brabant en Zuid-Limburg is geschied. Steun van hei moderniseeren der boerenwagens. De Bond van Oud-leerlingen in Zeeland heeft zelfs ter bestudeering van dit belangrijke onderwerp een commissie ingesteld We kunnen wel zeggen, dat er voor deze aangelegenheid een nationale be langstelling bestaat. De studie van Dr. Oudemans, welke onlangs is gepubliceerd is er om daarvan ie getuigen. Gezien het groote aandeel, dat de ver voerkosten in de exploitatiekosten van een boerenbedrijf hebben, is het begrijpe lijk, dat de landbouwer ook in deze rich ting naar bezuiniging en doelmatigheid streeft. 't Js niet van vandaag of gisteren, dat men over beiere landbouwvervoermiddelen peinst In Groningenms reeds jaren ge leden een verbeterde wagen door een daarvoor ingestelde commissie ontworpen, terwijl ook in het buitenland bij voort during is gestreefd naar verbetering van bet wagentype Wat Zeeland betreft is men in W.Z. Vlaanderen tot hier toe bet verst gegaan met bet wijzigen der wagens Niet alleen zijn deze daar bij voortduring verzwaard, doch de bovenstellen, de kassen, zijn bij, de nieuwe wagens beelemaal gewijzigd. In plaats van de vroegere „tuinladders' heeft men daarvoor in de plaats eenvou dige planken schotten aangebracht De wagen is daardoor wel veel minder fraai, doch in elk geval is hij veel doel matiger en goedkooper en wat bet boven stel betreft ook veel duurzamer geworden. We kunnen ons begrijpen, dat buiten staanders het verdwiji en der ouderwetsche wageno jammer vinden uit een schoon heidsoogpunt. Wanneer ze evenwel van Dr. Oudemans vernemen, dat een Zeeuw - sche wagen tegenwoordig rond f 500 kost en een Groningscbe van gelijk materiaal en minstens zoo doelmatig slech s f £80, dan zullen ze toch toegeven dat het snij- en verfwerk aan een Zeeuwschen boeren gen van bet gebruikelijke model een dure aardigheid is. Colijnsplaat. Bet Harmonie gezel- icbap hWilhelmina' gaf in hotel „De Patrijs/' een uitvoering met medewerking als lid der commissie van toezicht ge kozen dhr. A. de Waard. Tot afgevaardigden naar de alg. verg. van den Zeeuwschen Bond worden be noemd de heeren H. M. Haringman en P. Janse Jz en tot plaatsvervangers de D. J. Anemaet en Th. J. J. Geelhoed. Bij de rondvraag stelt bet lid J. v. Hekke voor aan C. Portuin een kleinig heid te geven als Bewijs van waardeering, welk voorstel wordt aangenomen. Driewegen. De stemming voor den gemeenteraad is door B, en W. bepaald op Vrijdag 20 Mei a.s. Hoedekenskerke. Op de jaarvergade ring van de steenkolenvereeniging „Een dracht Maakt Macht", werd rekening en verantwoording over 1926 gedaan Daaruit bleek, dat de vereeniging 180 leden telt. Aangekocht werden f873 H.L. kolen. De inkomsten bedroegen f3185,20. De ui gaven bedroegen f 3155,51. Buitendien is bij de Coöperatieve Boerenleenbank gedeponeerd f475. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Jan Louws, die daarna in de gehouden bestuursvergadering tot voorzitter werd herkozen. Kruiningen. Vrijdagavond werd een algeineene ledenvergadering gehouden der Cbr. School alhier. Na de gebruikelijke opening /deed de secretaris, penning meester en hoofd der school verslag over 1926. Uit alles bleek dat het een jaar was geweest van strijd en zege Dhrn C. Lavoöij en C. van lwaarden werden her benoemd tot bestuurslid In de vacature Koolhaas werd benoemd dhr. J. Comejau alhier, welke deze benoem ng aanvaardde. Aan de Chr. School, alhier, werd benoemd tot assistent de heer H van Wijk te Hansweert en tot vakonderwij zeres (handwerken) mej D. Hollestelle, alhier. Krabbendijke. Op (^en gehouden 12en ouderavond van de ouders der openbare school werden de aftredende leden der oudercommissie bij acclamatie herkozen. Denkt aan de -feestweek de Menschheid moest doorloopen, om zich voor 'de komst van Christus voor te be reiden) werd overgegaan tot behandeling van het aangekofidigde onderwerp. De Orde van de Ster in het Oosten werd in 1911 opgericht door Mevr. Bc- sent en had ten doel de wereld op de spoedige terugkomst valt Christus als Heer van alle godsdiensten der Aarde aan te kondigen. Hoewel de Orde niet officieel aan de Theosofische Vereeniging verbonden is, maakt toch de Messias-verwaöhting een noodzakelijk deel uit der Theosofische Boodschap. Zij is, aan het gloren van een nieuw tijdperk, een zegenvolle belofte van de redding der Wereld, aan welke de Groote Meester het verloren Levens woord zal teruggeven. Evenals Christus, de hoogste Inge wijde, het lichaam van Jezus gebruikte, om rechtstreeks in de stoffelijke Wereld te kunnen werken, als mensch onder de menschen te verschijnen en den grond slag te leggen tot het hoogere stadium van „Universeele Broederschap zoo zijn de leden van de „Orde van de Ster in het Oosten" overtuigd, dat Christus ten twee den male zal verschijnen en het reine lichaam van Krishnamurti, een jongen Brahmaan zal gebruiken, om die Univer seele Broederschap tot levende werkelijk heid te1'maken en 'het hart der menschen te openen, zooals hun verstand reeds geopend is. Op de Jubileum-Conventie der Theosofisch» Vereeniging in 1925 sprak ,de Leeraar" voor de eerste maal door de lippen van Zijn uitverkoren discipel en in het Ster-kamp te Ommen (zomer 1926) hebben de Ster-leden de Zegening van zijn Tegenwoordigheid gevoeld en gedronken van de fontein van Zijn Wijs- In eenvoudig en gevoelvolle taal gaf spreker den indruk weer, welke het op alle aanwezigen maakte, toen (nadat het Kampvuur was ontstoken) het edele pro fiel van Krishnamurti gelijk een Camé tegen de avondlucht afsteekt en woorden van zóó buitengewone schoonheid en ont roering van zijn lippen vloeiden, dat al len gevoelden, dat het de Stem .v^n den Heiland, den Verlosser was, welk door hem sprak. Ongetwijfeld heeft de spreker, vooral na de pauze een sfeer weten te scheppen, welke de begeerte zal hebben den. De voorzitter heet alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den heer S. A, Wilson, vice-voorzitter van de N. K. B„ die zich niet heeft laten terug schrikken van de lange reis, maar die zich bereid heeft verklaard om adviezen, die noodig zijn voor het oprichten van een Z. K. B„ te vérstrekken. Daarna geeft de voorzitter het woord aan den secretaris, om de notulen voor te lezen, die onveranderd worden goedge keurd. Eenige berichten van clubs die niet aanwezig konden zijn, worden voorgelezen. Dan komt de heer Wilson aan het woord. Hij schetst in korte trekken wat er gedaan moet worden om tot oprichting van een Z. K. B. te komen en reikt aan 't eind van zijn verhandeling de medaille uit aan „Zeelandia" van Hansweert, die kampioen is geworden van de winter competitie. Als punt 4 aan de orde is gekomen, geeft de voorzitter eerst een kort verslag van wat hij denkt wat er gedaan zal moe ten worden in 1927. Daarna geeft hij het onderwerp in algemeen» bespreking, waarna een discussie ontbrandt over de contributie. Na de pauze wordt de presentielijst geteekend door 4 vereenigingen, waaraan er nog 3 kunnen worden toegevoegd, die reeds weggegaan zijn om tijdig thuis te kunnen zijn, n.l. door „Zeelandia te Hansweert, „Voltas" te Goes, „Elto te Kloetinge en „K.K.C." te Kruiningen. De drie andere vereenigingen zijn: „D.O.S." te Middelburg, „V.I.O.S." to 't Zand en „T.O.G.O." te Krabbendijke. Voor de verkiezing van 't bestuur wor den slechts 3 personen aangewezen, wat later aangevuld zal worden, n.l. de heer Van Tiei, voorzitter; de heer v. d. Berg, secretaris en de heer W. Nieuwemhuise, penningmeester. De feestweek. We hebben vanmiddag even een kijkje genomen in het Schuttershof, waar de Amsterdamsche decorateur de heer Van Doesburg en zijn staf bezig is de groote zaal en de naaste omgeving in te ridhtan. Hoewel het werk nog lang niet gereed is kan reeds geconstateerd worden: dat gaat prachtig worden. Er wordt met schitterende kleuren gewerkt en morgen- Rijk is alleszins verantwoord. Het wetsontwerp komt hierop neer, dat, wanneer in afwijking van hetgeen thans op grond van de gemaakte bereke ningen is te verwachten en te voorzien, bat reservefonds, bedoeld in art. 33 der statuten, ontijdig mocht zijn uitgeput, het rijk tot een maximum-bedrag van f 300.000 rentelooze voorschotten zal verleenen om een nieuw reservefonds te helpen vormen. De Provinciale Staten van Zeeland heb ben een soortgelijke toezegging gedaan tot een maximum van f200.000. Het ligt in het voornemen om door het stellen van voorwaarden, op de geheele gestie van de vennootschap, zoowel op financieel als op technisch terrein, nauwkeurig toe te zien. Emigratie. De Commissaris der koningin in Zee land schrijft aan de burgemeesters: Bij schrijven d.d. 8 dezer deelt de Mi nister van Buitenlandsche Zaken mij het navolgende mede: „De Immigration Officer' der Canadee- sche Regeering hier te lande heeft er de aandacht van mijn Departement op geves tigd, dat de instructies van zijn Regee ring verbieden een visum voor emigra tie naar Canada te verleenen aan perso nen, wier paspoort tevens geldig is voor reizen naar de Vereenigde Staten van Amerika. „Aanleiding tot deze instructie vormt de omstandigheid, dat gebleken is, dat talrijke vreemdelingen een visum voor im migratie in Canada slechts vragen, om zoo spoedig mogelijk klandestien van daar naar de Vereenigde Staten te gaan, voor welk land zij geen immigratie-visum kon den verkrijgen. „Met het oog op het voorafgaande is het voor de Nederlanders, die naar Ca nada wenschen te emigreeren, van belang, dat 'hunne paspoorten alleen worden afge geven voor de reis naar Canada, of des noods voor Europa en Canada, doch niet, zooals thans veelal geschiedt, voor alle landen van de wereld, waaronder de Ver eenigde Staten van Amerika begrepen zijn. Onze Boerenwagens. In het landbouwblad van Zeeland en Noord-Brabant lezen we Een punt, dattegenwoordig de volle aandacht heeft in landbouwkringen is wel van de tooneelclub „Gezelligheid kent geen tijd". Een 6-tal muzieknummers werd op keurige wijze uitgevoerd en gaven blijk vatv ernstige studie. Verder werd opgevoerd „Verlaten", tooneelspel in 3 bedrijven. Het stuk werd voortreffelijk vertolkt. Het daverend applaus was dan ook een welverdiende belooning. Nog werden voor bet voetlicht gebracht een klucht en eenige komische voordrachten Gedurende de maand Januari 1927 zijn uit deze gemeente vertrokken Dirkje GeelhoedBoot naar Koewacht en Cor. nelis en Johannis de Krijger naar Ridder kerk. In 't zelfde tijdvak zijn ingekomen Jacobus Eversdijk en echtgenoote van KloetingeCornells' van Noorden van lerseke Adriana de Regt van Rotterdam: Adriaan Geene van Zierikzee en Martinns van Eenennaam van Heinkenszand. De datum voor de stemming voor leden van den gemeenteraad is bepaald op 18 Mei. Vrijdagavond hield de werklieden vereniging „Uit het Volk—Voor het Volk, alhier haar jaarvergadering, bijge woond door 28 leden en 4 donateurs. Uit het jaarverslag bleek," dat op 1 Januari j 1. het ledental 134 bedroeg. In 1926 was 't ledental met 5 vermeerderd Uit 't verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten in 1926 hadden bedragen f 1248,221/a, de uitg. f 1314,11. Het totaal bezit der vereeniging bedroeg op 1 Januari 1927 f 2327,99'/2. De vereeniging werd den 28en April 1903 opgericht, zoodat ze 't volgend jaar haar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken. Op voorstel van 't bestuur wordt besloten dat jubileum feestelijk te vieren, en daartoe elk lid 1 cent per week extra te doen betalen. De aftredende bestuursleden H. M Haringman en P. de Hegt Mz. werden herkozen. In de plaats van dhr. J. Portuin, werd als bestuurslid gekozen G. Eortuin Dhr. J. Fortuin was sedert de opriclrine bes' uurslid en nam nu wegens gevorderden leeftijd als zoodanig ontslag. De voorz memoreerde wat door dhr. F. was gedaan in 't belang der vereeniging en bracht hem daarvoor den dank der leden over Daar dhr. J, de Looft' Az. zich niet meer beschikbaar stelt, wordt in zijn plaats Allereerst besprak de heer Nieuwenhuijse over „Verkeersregeling" en gaf met prac- tische voorbeelden aan de hand van de platen van de A.N.W.B. hoe de leerlingen in de hoogste klasse gewezen worden op gevaren van het moderne verkeer. Daarna las de heer Jac. Welleman een stukje voor „De Fietstocht van bootsman Arie' van Stof koper, dat zeer in de smaak viel. Ra de pauze hield de heer A. Tollenaar een lezing over „Een reisje langs den Rijn" van Mainz tot Keulen, toegelicht met lantaarnplaatjes. De Zangvereeniging „Harmonie" hield haar jaarvergadering in het Vei lingsgebouw. De aftredende bes! uursleden werden herkozen. Het aantal leden be draagt 28 en donateurs 16. De ontvang sten. bedroegen f 342,89-j-, de uitgaven f 272,80, dus een goed slot van f 70,61J-, Besloten werd in dit seizoen nog een uit voering te geven. Daarna bleven de leden aan een gezelligen maaltijd bijeen en wer den eenige voordrachten ten beste ge geven. Middelburg. Het Onderhoud van het Kanaal door Walcheren van 1 Maart a s. tot 31 December 1928 is door den rijks, waterstaat gegund aan den heer P. J. de Bourgraaf te Wemeldinge voor f 64.760, Schore. Tijdens zijn werk gleed de bakkersgezel de Gr. uit tengevolge waar van hij zich dermate bezeerde, dat de ontboden geneesheer overbrenging naar een Ziekenhuis hoogst noodzakelijk achtte. Hij werd per GroenekruiS-auto naar Goes vervoerd. SPORT. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats met uitslagen als volgt: N. A. C.Willem II 41. P. S. V—M. V. V. 3—1. WilhelminaN. O. A. D. 04. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats met uitslagen als volgt: ZeelandiaDongen 33. VlissingenBreda 42. L.O.N.G.A.Roosendaal 62.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2