U behoort mijn bai t Sanaptcie IV. 20. Maandag 14 Februari 1927 Ü4e Jaargang. FEUILLETON CHÖpfdpjjn^ Ik Kiespijn^ i 25cf KWATT4g.V VOLLE-MELK REEPEN DatsKWAÏTA ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant 1651 Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. Ontwapening ter zee. De vereenigde staten hebben een uit- noodiging verzonden bot het houden van een conferentie voor de ontwapening ter zee. Deze uitmoodiging heeft in Volken bondskringen een zeer gunstig onthaal ge vonden. Men erkent namelijk te Genève min of meer openhartig, dat men op den weg, die door de militaire commissie i ingeslagen, niet voorwaarts komt en men wijst er in dit verband op, dat ook in het program voor de voorbereidende ont wapeningsconferentie de idee van een par- tieele ontwapening reeds is vervat. Indien dus president Coolidge van meening is, dat in de eerste plaats de groote zee mogendheden op den weg der ontwapening moeten voortschrijden, waarbij reeds een bescheiden aanvang is gemaakt met de begrenzing der bewapening ter zee, dan staat ipen tegenover dit denkbeeld te Ge nève even sympathiek als tegenover het feit, dat de door president Coolidge ge- wemscihfce tweede ontwapeningsconferentie ter zee binnen het kader van den Vol kenbond blijft en te Genève zal worden gehouden. Wel is waar waarschuwt men tegen het koesteren van overdreven ver wachtingen met betrekking tot de berei king van positieve resultaten, daar ver dere besluiten, indien deze althans van ingrijpenden aard willen zijn, toch uitslui tend in samenhang met de bewapening te land en derhalve slechts voorwaardelijk door de conferentie genomen zouden kun nen worden. Als zijnde een stap voor waarts op dien moeilijken weg naar ont wapening waardeert men echter in Vol- kemibondskringen de nieuwe uitnoodigiwg der Veneenigde Staten in hooge mate. In Parijs is men minder beste te spre ken over het memorandum van Coolidge. Men noemt zijn bedoelingen uitstekend, doch betwijfelt of zijn voorstellen wel werkelijk bevorderlijk zijn voor den vrede, terwijl men meent, dat Coolidge beter eerst de resultaten van de ontwapenings conferentie van Genève, die nu wordt voorbereid, had kunnen afwachten. Afge zien van het feit, dat Frankrijk het ont- wapeningspirobleem als één geheel ziet, zou het voorstel van Coolidge, naar men in Parijs meent, moeten leiden tot een be perking van Frankrijks rechten om lichte kruisers en onderzeebooten te bouwen. Hoewel nog niet vaststaat hoe de oven- ge staten-onderteekenaren van het accoord van Washington dit initiatief begroeten de Italiaan sche regeering zou een ge reserveerde houding hebben aangenomen, terwijl Japan en Engeland wel sympa thiek tegenover 'de voorstellen zouden staan is het een heugelijk teeken, dat de Vereenigde Staten deze conferentie voorstellen als deel van het groote Ge- neefsche on twapeningswerk De toestand in Portugal. Volgens een mededeeling van de Por- tugeesche regeering is in het geheele land 50 door Hod wig CourthsAfah term Carry voelde wei de warme deelneming van prins Herbert voor haar en in al haar ellende waren zijne vriendelijke at tenties een kleine troost voor haar, die haar de kracht gaven haar zelfbeheer- sching te bewaren. Zoo was eindelijk het uur van vertrek voor het jonge paar aangebroken. Me vrouw von Tronsfeld bracht Rita onge merkt naar bo ven naar haar kleedkamer en wachtte in de aangrenzende kamer als een trouwe schildwacht, tot Rita zich verkleed had. Zij wist zelf niet wat zij vreesde, maar zij wilde in elk geval ver hoeden, dat Carry von Cromer Rita nog maals lastig viel. Gunter had zich ook verkleed en toen hij nu in reiscostuum door de groote hal ging om Rita van haar kamer te halen, stond Carry plotseling voor hem en versperde hem den weg. Met koortsachtig schitterende oogen keek zij hem aan. „Gunter Gunter!" stootte zij uit met stokkende stem. „Mevrouw ik smeek u, wees kalm en ga naar het gezelschap terug. Men mag u hier niet zoo opgronden zien' die rust weer hersteld. De regeering gaat thans over tot het zoeken naar wapens en munitie, waarvan de opstandelingen overvloedig waren voorzien,, en zal de re volutionaire officieren en burgers, die than s in gevangen schap verkeeren, voor den krijgsraad dagen. Inmiddels is het resultaat van dezen korten, doch hevigen burgeroorlog, dat Lissabon en Oporto half in puin geschoten zijn. Het blijkt thans, dat de regeering om de opstandelingen te Oporto tot overgave te dwingen de stad uit vliegtuigen heeft la ten bombardeeren., waardoor veel perso nen gedood werden en groote schade werd aangericht. De beschieting van Lissabon door de regeeringstroepen heeft zes en vijftig uur geduurd. Het Plazo do Bresil, dat het middelpunt vormde van den strijd, ligt vrijwel geheel in puin. Ongeveer 300 personen zijn gedood, terwijl het aantal der gewonden op omstreeks 100 wordt ge schat. Uit China. Het nieuws van het oor logs terrein in China is momenteel belangrijk. „Central News" meldt uit Sjanghai, dat de strijd bij Hankau de bloedigste is geweest sedert het begin van de revolutie. Er moeten dui zenden do oden en gewonden zijn. De Noordelijken, ten getale van 100.000, track ten een groote omtrekkende beweging fce maken teneinde de Kantonneezen naar de bergen te drijven. De nationalisten waren veel minder sterk in getal, maar voorzien van de meest-moderne artillerie. Het duur die twee dagen vóór de Noordelijken iet§ konden vorderen. Op verschillende punten kwam het tusschen groote troepenafdeelin- gen tot een handgemeen,, wat het groote aantal gewonden verklaart. Tenslotte be gonnen de Kantonneezen te wijken en wer den zij naar de bergen gedreven, waai' ze zich thans in reeds vroeger gebouwde po sities hebben verschanst. De Noordelijke troepen zetten hun aanval voort. In Hongkong is de Anti-Engelsche boy- co tt-beweging hernieuwd. Chineesche sol daten verspreiden aan den anderen kant van- de grens van de Engelsche kolonie bij het Sjamien schotschriften met het op schrift: „Weg met het Britsche imperia lisme dat van Hongkong een verlaten eiland maakt!" Een geïllustreerd Chineesch plakk&at verheerlijkt Lenin ais stichter van het com muntisme en bevrijder van alle rassen, die door het imperialisme overwonnen zijn. Door don verrok ijker. In de Japansche provincies Niigata, Tojama en Toekni hebben zware sneeuw stormen gewoed. Tot nu is vastgesteld, dat 103 personen zijn omgekomean, ter wijl er nog 200 worden vermist. 20.000 man troepen zijn naar de bedreigde streken gezonden, om in de eerste plaats de spoor baan vrij te maken, zoodat de bevolking weer met levensmiddelen uit het Zuiden kan worden voorzien. Op sommige plaat sen ligt de sneeuw vijf tot zes Meter dik, Zij drukte haar handen tegen haar hart en ©ene rilling ging door haar heen. „Zeg mij één ding zoo dat ik de marteling van dezen dag kan dragen zeg mij, dat' je mij nog liefhebt dat je hart de andere niet toebehoort dat je aan mij denken zult zooals ik aan jou aan mij alleen denken zult' Gunter zag tot zijne groote verlichting zijn schoonvader verschijnen. „Papa!" Hij riep het op gejaagden toon. Hij had diep medelijden met de arme, be vende vrouw, die zoo geheel buiten zich- zelve was. En toch kon en wilde hij niet zeggen, wat zij zoo verlangde te hooren. Haastig kwam baron Viktor nader. „Papa - mevrouw von Croner is niet wel. Wilt u haar alstublieft helpen. Ik moet weg". Met eene buiging bood baron Viktor Carry zijn arm. Hij voelde nu toch ook medelijden met haar, 'toen zij hem met haar half waanzinnigen blik aan keek. „Mevrouw von Croner, zullen wij naar het park gaan, de frisscbe buitenlucht zal u goed doen". Kalm nam hij haar hand en legde die op zijn arm. „Vaarwel, Gunter prettige reis groet Rita nog eens van me!" riep hij Gunter toe en gaf hem een wenk heen te gaan. Gunter boog en snelde de trap op; Carry keek hem na en steunde zacht. Haast met geweld bracht baron Vik tor haar in het park en liep met haar tot BOHBk stilt men spoedig met Buisjes 75,A-O-en Bij Apoth,en Drogisten RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende zaken behandeld: Weggenomen. C. d. V., 18 jaar, werkman te Goes, werd ten laste gelegd dat hij op 8 De cember 1926 te Goes heeft weggenomen een zak met 70 K.G. aardappelen, toe- behoorende aan W. de Bakker. Eisch: 14 dagan gevangenisstraf. Uit: spraak: 14 diagen gevangen,isstraf. Het mes. C. d. V., 18 jaar, werkman te Goes, werd beklaagd, dat hij op 30 November 1926 te Goes Daniël Adrianus van den Berg heeft mishandeld door hem eenige malen met een mes te steken. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Uit: spraak: 14 dagen gevangenisstraf. Belemmering van de politie. L. L„ 19 jaar, arbeider te Rilland- Bath, werd ten laste gelegd, dat hij op 29 November 1926 te Rilland-Bath, toen de brigadier der rijksveldwacht van Baal toezicht hield op de naleving van de Rij wielwèt een wielrijder die zonder licht reed, heeft toegeroepen „stap af, want daar staat van Baal", zoodat deze de overtreder niet kon verbaliseeren. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hech tenis: Uitspraak: over 8 dagen. Art. 188. Door den officier van Justitie te Mid delburg is hooger beroep aan ge teekend tegen het vonnis der Rechtbank van 4 Febr. j.l., waarbij J. d. M., administra teur, J. A. B„ hoofdcommies bij den Raad van Arbeid, Tj. B., onderwijzer, C. W. B„ huiisvr. van P. A. P. en M. L. K., allen wonende te Vlissingen zijn veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen hechtenis, ieder ter zake van het als bestuurders deelnemen aan een bij de Wet verboden vereeniging (art. 188), tot opvoering van de Potemkin-film in besloten kring. BEURSBERICHT. Financieel Weekoverzicht Door de plaatsing van een aanzienlijk bedrag aan buitenlandsche leeningen hier te lande, zijn groote sommen naar het buitenland afgevloeid. Uit den laatsten door de Nederlandsche bank gepubliceer- den werkstaat bleek, dat de buitenlandsche aan het meer. Op dezelfde bank, waar de twee beeren het eerst over eene ver bintenis tusschen Rita en Gunter gespro ken hadden, zonk Carry in elkaar. Baron Viktor had het rijtuig met het jonge paar hooren wegrijden en heradem de. Hij was voor Carry blijven staan en keek niet zonder medelijden op haar neer. Voelt u zich al wat beter, me vrouw?" Zij bedwong zich met alle kracht en hief haar hoofd op. Een blik vol haat trof hem. Zij keek om zich heen, als ontwakend uit een droom en herkende de plek, waar zij zich bevond. Een bitter, imadelijk lachje gleed over haar gelaat. „Gelooft u, dat huwelijken in den he mel worden gesloten-, mijnheer Valberg", vroeg zij hoonend. „Daar kan ik u helaas geen antwoord op geven, mevrouw." Zij lachte schel. „Dikwijls worden zij ook ergens anders gesloten b.v. op zoo'n onschuldige bank als deze, soms ook op een geldkantoor, 'tls grappig als men dat bedenkt." Hij dacht, dat zij in haar opwinding wartaal sprak. Hij vermoedde in 't geheel niet, waaarop zij zinspeelde. Hij keek haar bezorgd aan. Plotseling sprong zij op. „Ik ben weer keelemaal beier wilt u mij naar het slot terug brengen, mijnheer Valberg ik geloof, dat er gedanst wordt en ik wil dansen dansen." Langzaam liep hij met haar terug. Me vrouw von Tronsfeld kwam hen tegemoet. Zij wilde baron Viktor de laatste groe wisselportefeuille van dezè instelling met niet minder dan circa f40 millioen was afgenomen, waartegenover het tegoed bij buitenlandsche crediet-instellingen wel is waar met f 10 millioen was vermeerderd, maar per saldo viel dan toch afgifte naar elders van ongeveer f30 millioen te con- stateeren. Indien door het buitenland een verder groot beroep op de Nederlandsche kapitaalmarkt zou worden gedltan, dan zou het niet zijn uitgesloten dat de Neder landsche bank ten slotte die maatregelen zou nemen, waardoor een afvloeiing van geld eenigermate zou worden belemmerd. Waar de emissies van vreemde herkomst op de Nederlandsche kapitaalmarkt zulk een goed onthaal hebben gehad, daar is het niet onwaarschijnlijk, dat nog talrijke dergelijke uitgiften zullen worden gedaan. Binnen afzienbaren tijd echter zal een groote categorie van Nederlandsche be zitters zich weer de noodige gelden zien geworden uit hoofde van de dividend betalingen die door de Nederlandsch- Indische Cultuur-instellingen zullen wor den gedaan, zoodat weer beduidende som men voor belegging ter beschikking komen. Voor de positie van onze nationale geld markt, zal men, zelfs indien daarop nog een groot beroep zal worden gedaan, geen zorg behoeven te hebben. Hoewel men over het algemeen voor de buitenlandsche obligaties met een hoog rendement en een afdoende zekerheids- stelling, goed geporteerd blijft, was de handel in deze fondsen deze week niet zoo omvangrijk als tijden achtereen het geval is geweest. Nu en dan bestond er eenig aanbod van materiaal, dat overi gens zoodra de koersen maar een kleine neiging tot inzinken betoonden, gemakke lijk werd geabsorbeerd. Men heeft zich bij de beoordeeling der waardebepaling van de obligaties in kwestie klaarblijkelijk een zeker koerspeil voor oogen gesteld, dat op het oogenblik althans dan ook niet verder overschreden wordt. De handel op de Amsterdamsche ef fectenbeurs droeg tijdens dit overzichts tijdperk over het geheel genomen een kalm karakter. Op de petroleumafdeeling trokken in het bijzonder Geconso lideer den de aandacht, door in een snel tempo tot 290 °/o te moateeren, waarna even spoedig een scherpe reactie intrad. Na tuurlijk werd die heftige koersbewegimg druk gecommentarieerd, zonder dat men bekend werd met de motieven, die tot de oorspronkelijke aankoopen hadden ge leid. Nadat verleden jaar de gelegenheid tot omwisseling van Geconsolideerden in Koninklijken, naar verhouding van 2 op 1 was opengesteld, waren nog maar 1487 stuks in omloop, zoodat het belang van het publiek bij de Geconsolideerde Hol- landsche Petroleum Mij. niet groot is, Deze dochtermaatschappij van de Ko ninklijke Petroleum Mij. heeft een con troleerend bezit van aandeelen Astra Ro- mana. Niet onmogelijk is het, dat naar verhouding van de waarde dezer aandee len, de koers van Geconsolideerden fce laag werd geacht. Maar tusschen Gecon solideerden en Astra Romana's is veel- Slechts een merk kan aan de spits staan ten van zijne dochter overbrengen. Toen zij Carry's gelaat zag, voelde zij diep medelijden met haar. Zij voelde instinct matig, dat deze vrouw haar eigen geluk verspeeld had en nu diep rampzalig was. Tusschen baron Viktor en mevrouw von Tronsfeld ging Carry de feestzaal binnen. Prins Herbert had Carry gemist en kwam haar tegemoet. Zij danste met hem danste zonder ophouden. Zij had zich dood willen dan sen. Het gelukte haar ook te lachen en te schertsen en was geestig en vroolijk. Alle gasten waren verrukt van haar. Franz von Croner glom van ijdelkeid, dat hij zoon mooie, charmante vrouw bezat. Maar Carry's vroolijkheid deed prins Herbert pijn. Hij voelde, dat eene diepe smart zich daaronder verborg. Het feest was schitterend verloopen. Franz von Croner was een der eersten, die wilde vertrekken. Hij had onmatig veel gegeten en gedronken en voelde zich hoe langer hoe onprettiger. Carry wilde echter niets van heengaan hooren. Zij vreesde voor een alleen-zijn en vooral voor een alleen-zijn met haar man. Eindelijk werd hij echter zoo ongedul dig, dat zij een uitbarsting van hem vrees de. Prins Herbert ving haai- angstigen blik op en had zich 't liefst beschermend tusschen haar en haar man gesteld. Met een eerbiedigen handkus nam hij afscheid van haar. „Ik hoop u heel gauw in onze resklen- vuldig een koersdispariteit voorgekomen, en wanneer daar dan op nadrukkelijke wijze de aandacht op werd gevestigd, werd daarop geen acht geslagen. Konink lijken, die een rustig verloop hadden, ont- ontmoetten eenige vraag voor buitenland sche rekening, in verband waarmede een koersverheffing plaats vond. Aan Kunstzijde-aandeelen werd flinke belangstelling geschonken, doch deze wer den toch niet meer zoo druk verhandeld als de laatste weken het geval was ge weest. Enka s, doei wederom de leiding op zich namen, bleven aanvankelijk een opwaartsche richting volgen, doch liepen vervolgens weer terug. Aan de berichten en beschouwingen omtrent de kunstzijde- industrie en dé kartelleering van de voor naamste Europeesche kunstzijde-concerns, komt schier geen einde, doch veel wijzer wordt men daarom toch niet. Vervolgens waren het de Müller-waar- den die de aandacht voor zich opvorder den en die groote omzetten fce zien gaven, en die nogal aan schommelingen onderhe vig waren. Van den weeromslag ontwik kelde zich plotseling affaire ih Compa- nias, die tot 6V2 werden verhandeld, op welken koers echter voldoende mate riaal ter beschikking kwam om een daling te veroorzaken. Enkele andere speciali teiten, die ter beurze van Amsterdam in dezelfde omgeving als laatstgenoemde waarden werden verhandeld, gaven nu en dan teekenen van bestaan. Waren het verleden jaar maanden ach tereen de rubberwaardeh, die hun, cachet op de markt drukten, zoo zijn deze fond sen thans zoo langzamerhand wat op den achtergrond geraakt. Waar de mb- berprijzen nog steeds bij een bepaling van het koersverloop als maatstaf worden aan gelegd, daar waren de fluctuaties van kleine afmetingen, daar ook genoemde prijzen slechts geringe variaties meemaak ten. Toch zou het geen verwondering be hoeven te wekken., indien de rubbermarkt te eeniger tijd weer in het centrum van de belangstelling zou geraken en het ver loop van deze markt dient dan ook ge regeld te worden gevolgd. Van de mijnwaarden behaalden aan deelen Singkep Tin een aardige koers winst. De statistische positie van het metaal tin op de wereldmarkt is bijzon der sterk. Voor scheepvaartpapieren bestond en kele dagen eenige vraag. Aandeelen Hol landAmerika-lijn boekten een avans^ evenals sommige andere soorten, doch de kooplust was in de meeste gevallen een symptoom van voorbijgaanden aard. In suikerfondsen ging niet veel om. H. V. A.'s werden nu eens hooger en tie te mogen begroeten, mevrouw von Cro ner", zei hij hoffelijk. „Voor den winter zeker niet, Hoog heid," antwoordde zij met een glimlachje, dat hem pijn deed. Bewonderend keek hij haar na, toen zij aan den arm van haar echtgenoot wegging. Op dit feest had prins Herbert zijn gemoedsrust verloren. Gehuld in haar kostbaren avondmantel stapte Carry in het rijtuig en zonk doode- lijk uitgeput in de kussens terug. Haar man liet zich zwaar en lomp naast haar neervallen en nauwelijks zette het rijtuig zich in beweging of hij trok zijn vrouw met brute heftigheid in zijne armen en kuste haar, tot haar den adem verging. ,Hoe smoorlijk is die prins op je ver liefd, schatje, dat doet me plezier, ieder een benijdt Franz von Croner zijn mooie vrouw", zei hij hijgend. En weer trok hij haar naar zich toe. De wijnlucht, die uit zijn mond kwam, zijn bruut gedrag, alles vervulde haar met afschuw. Zij worstelde met hem om zich los te maken. „Je bent dronken, laat me los", riep zij buiten ziéh zelf. Hij lachte luidkeels. „Wees niet zoo preutsch, gansje. Dronken ik ben niet dronken, dat overkomt me nooit. Ik ver beug me, dat ik zoo'n mooie vrouw heb, naar wie zelfs zoo'n trotsche prins zijne oogen uitkijkt. Je bent verleidelijk mooi, mijne bekoorlijke Carry, ander was je ook niet mevrouw von Croner van Cro- nersheim". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1