PLATTEGROND s Ruwe Voor de Jeugd. van BOUWPLAN UI Een bijzondere vr ij spraak. Een der Parijsche rechtbanken heeft een vrijspraak gedaan, welke voor onze begrippen zonderling mag lieeten. Een jonge italiaansche metselaar leefde sinds eenigen tijd met een Poolsch dienstmeisje dat op zekeren dag snikkend bij hem kwam om hem mede te deelen, dat zij door een ongeneeslijke ziekte was aange tast. De jonge man was overtuigd dat hij aan dezelfde ziekte leed, en het tweetal besloot vrijwillig den dood in te gaan Om drie uur 's nachts schoot de manAzijn geliefde dood, doch toen hij de hand aan zich zelf wilde slaau, werd hij door angst bevangen en snelde uaar de politie om zich aan te geven. Zijn verdediger voor de rechtbank pleitte vrijspraak. nbe liefde had zijn hand gewapend", betoogde hij, ;/de dood heeft haar ontwapend, tiij werd door zijn vriendin beheerscht. Voor anderen was zij dienstbode, voor hem een koningin. Ver schrikt door het zien van bloed, kon hij zijn daad niet tot het einde volbrengen Zou men hem nu lafheid kunnen ver wijten Vol medelijden spraken de jury zich ten gunste van den beklaagde uit, die onder toejuichingen der aanwezigen in vrijheid werd gesteld. Een „echt" drama op de planken. i)e vorige week gaf een liefhebberij tooneelgezelschap te Doedapest de Othello van Shakespeare. Ee dame, die voor Des demona speelde, werd bij de vertooning kwaad op Othello, omdat deze haar cos- tuum vuil maakte met zijn zwartgemaake armen en handen. Zij beweert, dat dit op zijn beurt Othello weer ontstemde, zoo dat deze in de groote scène aan het eind waar zij geworgd wordt, haar unnoodig ruw behandelde, in plaats van den geest te geven, gaf zij daarom Othello een draai om zijn ooren en sprong uit het bed, Othello viel en had nog de tegenwoor digheid van geest om te roepen, dat men het gordijn moest laten zakken. De aanwezigen, die aanvankelijk had den gedacht, dat dit handgeraeeu bij het stuk hoorde, begonnen nu te merken, dat er iets niet in den haak was, want man, die het gordijn moest laten zakken, was niet op zijn post. Desdemona wierp zich in tranen op haar doodsbed en Othello ging aan (jen haal, toen de heusche man van JDesdemona, een bankier, op het tooneel verscheen om haar te troosten. Eindelijk zakte .liet gordijn, maar daar achter werd het nieuwe drama nog voort gezet, ie bankier, die van zijn vrouw had vernomen, wat er gebeurd was, eischte, dat Othello zijn excuses zou maken, maar deze gat hem een stomp Le bankier heelt toen een actie tot schadeloosstelling tegen hem ingesteld, maar de rechter is er tenslotte in ge slaagd de partijen te verzoeken. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Georganiseerd of niet georganiseerd Mijnheer de Redacteur, Daartoe uitgenoodigd door een inge zonden stuk in Uw blad van 9 Febr. j.i. van een „Goesche Typo", verzoeken wij U beleefd een plaatsje. Bij voorbaat onzen dank. De „Goesche Typo" legt in zijn stukje vast, dat de Goesche S. D. A. P. altijd er op aandringt, om zich te orgamiseerem in een bij het N.V.V. aangesloten vak organisatie. Dat is volkomen waar. De S. D. A. P. is hier ter plaatse de eenig- ste politieke partij, die de beginselen van het N. V. V. geheel onderschrijft en daar voor strijdt. De „Goesche Typo" dit wetende, zal ons dus vriendschappelijk gezind zijn. Maar als dit waar is, dan lijkt het ons toe, dat hij beter had ge daan, alvorens open brieven te schrijven eens kameraadschappelijk bij ons te in- formeeren, óf een ongeorganiseerde druk kerij het strooibiljet drukte en zoo ja, waarom dit gebeurde. Aan een organi satie, die volgens Uw eigen woorden, Goesphe Typo, steeds altijd (sterker kan het niet) streeft naar aansluiting bij mo derne vakbonden, dus ook bij Uw vak bond, was U dat toch wel verplicht. Hoe durft gij, die Uw medestrijders behandelt, van die vrienden dan nog te eischen, dat zij voor Uw eigenbelang meer zullen doen dan zij kunnen! En gij verlangt van ons misschien weet ge dat niet, maar dan had ge daarnaar kun nen informeeren meer dan we kunnen. De aangeslotenen bij de S. D. A. P. zijn in meerderheid menschen met smalle beur zen. Het voor actie noodige geld moet met veel moeite met dubbeltjes bij elkaar gehaald worden. Ons drukwerk moeten we dus niet te duur (wat iets anders is dan tè goedkoop) gedaan zien te krij gen. Wij kunnen ons niet de weelde ver oorloven van onredelijk kooge drukkosten te betalen. Den Goeschen Typo zij gezegd, dat al strijden wij voor de beginselen, waar van ook zijn vakbond uitgaat, dat daar om alle besluiten van de vakbonden voor ons nog geen gebod zijn. De S. D.A. P. staat in een belangengemeenschap tot de vakbonden, maar daarvoor is dan ook noodig wederzijdsch belang. De liefde kan niet van één kant komen. De vraag: „Waarom laat die S. D. A. P. de georganiseerde patroons in den steek?" is er heelemaal naast. Wij hebben met de georganiseerde nóch met de ongeorgani seerde patroons iets te maken. Gij schijnt in zeer nauwe relatie te staan tot de georganiseerde patroons. Dan zult ge, dank zij die relatie, ook wel eenigen invloed op die patroons hebben. Welnu, gebruik dan Uw invloed om te zorgen, dat die patroons redelijke prij zen voor drukwerk vragen. Onzerzijds is er dan niet meer het geringste bezwaar om de leverantie te gunnen aan de ge organiseerde patroons. Zelfs zouden we dan bereid zijn om zoo noodig iets meer te betalen, dan in felle concurrentie door een ongeorganiseerden patroon zou wor den gevraagd. Om ons voor te willen schrijven, dat we alleen bij georganiseerde drukkers- patroons prijs op zouden mogen vragen, is de vriendschap in knechtschap om zetten. Daar passen we voor. Als ver bruiker kunnen wc eemige concurrentie tusschen de leveranciers niet missen. An ders zou ons het vel over de ooren ge haald worden. Iets wat toch de Goesche Typo voor zijn vrienden niet zalwenschen Het Bestuur van de afd. „Goes" S. D. A. P. ALLERLEI. Goud op den zeebodem. De „Merida", een stoomschip van 10.000 ton, zonk op 12 Mei 1911 na een aanvaring in dichten nevel met de „Admiraal Farragut", ongeveer 50 mijl ten Oosten van Norfolk. Zij had Mexi canen aan boord, die uit politieke over wegingen naar New-York vluchtten en hun waardevolste familiebezit bij zich hadden, juweelen ter waarde van ten minste een millioen dollar. Onder de pas sagiers bevond zich de geheele familie Madero, die als een van de rijkste van Mexico wordt beschouwd. Bij de juwee len van deze familie was een verzameling van historische waarde de kroonju- weelen van keizer Maximiliaan, met inbe grip van de beroemde robijnen, die door keizerin Charlotte en Maximiliaans exe cutie werden gered. Het moet de mooiste verzameling robijnen zijn, die bestaat. Veder hadden rijke Mexicanen, mil- lionnairs en bankiers, den safe-bewaarder groote bedragen aan geld en effecten toevertrouwd en ook bevonden, zich aan boord 22 tonnen half geraifineerd goud en zilver, voor een millioen dollar goud in baren, tachtig vaatjes Amerikaans oh goudgeld, twee duizend vaten Bacardi- rum en ongeveer vierduizend tonnen ko pererts. Niet minder dan vijf pogingen zijn ge daan, om deze schatten te bergen, doch eerst verleden jaar is het wrak ontdekt. Een nieuwe groep avonturiers heeft deze pogingen onlangs hervat en wek toegerust met een zandzuigmachine en andere mo derne technische hulpmiddelen, zoodat men hoopt, dezen keer de schatten te kunnen bereiken. Volgens de zeewetten zijn het schip en zijn inhoud het eigen dom van de ontdekkers, wanneer de oor spronkelijke bezitter een jaar iaat ver strijken zonder pogingen tot berging in het werk te stellen. Het schip ligt op de zijde, gedeel telijk in vijf meter diep, taineiijk hard zand. Flet vertrek met het goud en de geldkasten bevindt zich op het hoofddek maar ofschoon duikers het vorig jaar maanden achtereen werkten, om dit ver trek te bereiken, moesten zij' toch ten slotte den strijd met de zandmassa op geven. Nadat men nu dit zand met den nieuwen zandzuiger zal hebben verwij derd, hoopt men, het vertrek gemakkelijk met dynamiet te kunnen forceeren. Men denkt het zand in drie dagen te kunnen verwijderen. Zes duikers zullen aan den arbeid gaan en de geheel© expeditie zal ongeveer 75.0Ü0 kosten. Honing. Te weinig aandacht wordt geschonken aan de groote beteekenis van honing ten opzichte van andere suikersoorten. Honing wordt meer dan eenig ander voedingsmiddei omgezet in glycogen, een van de kracht bronnen van het hart. Het tegenwoordige, nerveuze, zwakke, gedeeltelijk gedegeneerde geslacht heeft een dergelijke bron van kracht meer dan ooit noodig. trof. Adam kiewicz beschouwt honiug als de voor naamste bron van kracht en rhytme van het hart, Dr. Lorand te Karlsbad zegt, dat honing een voedingsmiddel voor het hart is «au den eersten rang. i£en andere arts vertelt het volgende: een 72 jarige vrouw werd ter versterking van het hart aanvankelijk een bekend praeparaat voor geschreven. Dit hartmiddel werd in verschillende vormen gegeven, maar de toestand veran derde niet. JN u werd de zieke ter verster king van de hartspieren honing aange raden. Het smaakte haar en zij een honingkuur. Terstond trad verbetering in en het Digitalispraeparaat bleef onge' bruikt. Uigatalis versterkt de hartspier, zoodat hij stuwingen in het bloed beter kan overwinnen. Honing heeft hetzelfde bewerkt. Het merkwaardige is, dat hij schier onmiddellijk in het bloed wordt op genomen; suiker moet eerst i.og onder in vloed van het maagzuur een chemisch proces oudergaan. .Natuurlijk heeft alleen zuivere bijenhoning deze gunstige uit werking. Een oud gebedenboek. In het begin der 17de eeuw verscheen er van de hand van zekeren Michaël Lubaob te Leipzig een gebedenboek, waar van de volledige titel luidde „tiet bede, boet-, lof en dankoffer eener geloovige en aandachtige ziel." het was een lijvig boekdeel, dat niet minder dan twaalthonderd formulierge beden bevatte Ieder kon er uit putten, wat hem vau dienste leek, waut er waren gebeden voor alle denkbare gevallen en omstandigheden, voor de meest uiieeu- loopende verrichtingen, voor alle ambach ten en beroepen en allerlei personen lil plat e en dwepende bewoordingen waren de diverse gebeden neergeschreven. Men kon er in vinden een gebed voor iemand met kromme beenen, een gebed tegen de aanvechting des duivels, een ge bed voor het uitkleeden, een gebed voor liet geval meu zich in bed omkeerde, een gebed voor het haarkammen enz. Wat de ambachten en beroepen be treft, het boek bevatte gebeden voor een beul, voor een korporaal, een koetsier, leidekker, koopman, schout, euz. De veelzijdige inhoud was oorzaak, dat bijua iedereeu naar het boek greep, als hij een passend gebed meende van noode ie hebben, zoodat het tusschen 161(5 en 1792 meer dan duizend herdruksen be leefde in verschillende lalen. Twee eeuwen lang was het Leipziger boek de vraagbaak voor veleu die een passend gebed zochten Wetenswaardigheden. Ratten worden over de geheele wereld aangetroffen met uitzondering van de pool streken Op tweejarigen leeftijd heeft een kind gewoonlijk nog maar LUU it 20U woorden tot zijn beschikking, maar vierjarige kinderen kenuen reeds 1U00 it 1200 woor den. De voedingswaarde van levertraan is 250 maal zoo groot ais die van boter In één liter menscheubloed bevinden zichö.UUO 0U0 OOU.OOUroode bioedlichaam pjes. Rubinstein heeft eens beweert, dat er van de ÏOU Duitschers 50 muzikaal waren van de 100 Engelschen2, van de Hollanders 15 op de 100. Solution is rubber, opgelost in benzine In i664 stierf te Amsterdam 15 percen der bevolking aan pest, Frankrijk beeft thans 160.000 ambte naren méér dan in 1914. Een vereeniging voor dierenbescherming pleit voor hondenbrillen, ten gebruike in auto's en de opticiens hebben er ontworpen die aan den halsband kuunen worden be vestigd. De ketels van een groote zeeboot, tot een totaal van 8 10, hebben per 40.000 L water noodig. in 1921 waren er in de Vereenigde Staten 56.097.000 varkens, Nederland bezat er maar 1.519.000. In hetzelfde jaar was de verhouding tusschen het aantal menschen en runderen in Nederland 7:2 maar in Britsch-lndië 144:819. Roofvogels van het geslacht der arenden kunnen eén ouderdom van 80 jaren be reiken. De ouderdom der aarde ligt volgens berekening van versshillende geleerden tusschen 100 en 500 millioen jaren. men 29 j. echtgenoote van Anthony Bou- terse; 20, Izaak Philippus Verhulst 32 j. ongehuwd; 22, Leendert Koppejan 68 j. ongehuwd. DRIEWEGEN. Overleden: 4, Kla- zina van Weele 78 jaar, echtgenoote van Cornelis Castel. 's HEER ARENDSKERKE. Ge boren: 1, Maria Jacoba d.v. Giljaam Voet en Barbara van den Dries; 1, Adriaan z.v. Jan van den Dries en Margrietha Pompernolle1, Pieternella Maria d.v. Frans Jan Willem Boogaard en Elisabeth Petronella Leijnse; 8, Jannetje Neeltje d.v. Adriaan Hoogerland en Lijdia Flip- se; 13, Johanna Maria d.v. Jan Proost en Maria Korstanje; 25, Jan z.v. Johan- nis Baaijens en Pietamella Janse; 25, Johanna d.v. Jan Polderdijk en Cornelia Moerdijk; 24, Adriaan z.v. Marinos Lo- kerse en Wilihelmina Leuntje van der Maale; 28, Adriaantje Jannetje d.v. Ma rkus Gerard van Hekke en Dina Jo hanna Kole; 26, Magdalena Maria d.v. Hubrecht Verdonk en Cornelia Jobima Priem; 30, Pieter z.v. Cornelis Corstanje en Johanna Maria Feleaiis; 31, Jacobus z'.v. Markus Verbart en Cornelia de BURGERLIJKE STAND over de maand Januari 1927. COLIJNSPLAAT. Geboren: 10,Tho mas z.v. Maarten de Bruijne en Tannetje Adriama de Lange; 13, Johannis z.v. Johannis Huissoon en Janna de Waard. Ondertrouwd28, Pieter Cornelis Bou- terse 22 j. jm. te Wissenkerke en Joppa PLatschorre 18 j. jd.. Overleden: 3, Catharina 12 dagen d.v. Jaspert Heijnsdijk en Neeltje Breure; 7, Tona Aiebregtse 25 j. ongehuwd; 9, Markus Pieter Slimmen 66 j. echtgenoot van Tona Davka Boer; 11, Martha Siim- Gehuwd: 20, Adriaan de Jager 28 j. j.m. en Johanna Cornelia Dekker 18 j. jd. Overleden: 3, Cornelia Vereeke 84 j. weduwe van Jacob van der Maale; 24, Cornelia Meulbroek 81 j.; 27, Markus Joppe 4 weken z.v. Willem Joppe en Johanna Welleman30, Hubrecht An dries Polfliet 7 maanden, z.v. Pieter Polfliet en Adriana Grim. KATTENDIJKE. Geboren: 31 Dec. Jacob z.v. Adriaan Braamse en Anthoha den Boer; 4, Lourens z.v. Markus Janse en Tamietje Hoekman; 4, Cornelis z.v. Jan Cornelis Zweedijk en Jacoba Wille- mka van Bemden; 27, Johannes z.v. Jo hannes Oreel en Brechtje Schcele; 30: Jacob z.v. Laurens Jansen en Adriana Jacomkia van Kleunen. Overleden: 11, Pieternella Johanna Platteeuw 68 j., vrouw van Gerrit Cor nells van Biitterswijk. KAPELLE. Geboren: 3, Cornelis zaak z.v. Izaak op 't Hof en Wilhel- mina Karelse; 1, KLazka Jozka d.v. an Bierens en Cornelia Schoolmeester; i, Albert Anthonie z.v. Jacob Bierens en Suzanna Maatje Philips©; 1, Markus z.v. Nico laas Eversdijk en Anna Meul- polder; 4, Johanna Janna d.v. Frans Wiss© en Adriana van Liere; 7, Gerard Andries z.v. Hubrecht Murre en Pieter nella Kerkhove; 9, Pieter z.v. Jan Kloos terman en Geertruida Rottier; 8, Dirk z.v. Jacobus Lepoeter en Johanna Smal- OndertrouwdCornelis van Liere 2Ê j. te Wolfaartsdijk en Ida Fraanje 23 j te Biezelinge. Overleden: 11, Jannetje de Waard 87 j. weduwe van Pieter Vermaire; 15, Maatje Bruinooge 75 j. weduwe van Ge rard Baas, eerder Adriaan de Jager; 15, Sara Wondergem 81 j. echtgenoote van Adriaan Ossewaarde; 31, Kornelis Jaco bus Burger 2 jaar z.v. Jacobus Kor nelis Burger en Maria Johanna van Wkgen. NISSE. Geboren: 22, Jian Pieter z Leendert van den Boomgaard en Jacoba Floogesteger. 0 Overleden: 9, Leendert Meulblok 87 jaar, weduwnaar van Dina de Korte. RILLAND-BATHGeboren6, Maat je d.v. Christiana Walirave; 22, Livina Johanna d.v. Pieter Jan Rijnberg en Adriana Vogel. Overleden: 2, Maria (joossen 78 jaar weduwe van Stoffel Prevo; 26, Klazka Vermue 71 jaar weduwe van Adriaan Pieterse de Jonge. WOLFAARTSDIJK. Geboren: 3, Antoinette Belia d.v. Anton Koert en Adriana Boudewijna Krijger; 20, Dina Pieternella d.v. Iman Flipse en Hubrina Saaman; 19, Apolonia Maria d.v. Jan Rijk en Pieternella Verdonk; 26, Anto- netta Maria d.v. Jan de Bad en Jaoo- mina Noels. Overleden: Wilhelmka van de Kreeke 2 mnd. d.v. Matthijs van de Kreeke en Cornelia Dane; 2, Maatje Hoogesteger 94 j. weduwe van Markus Ruis sen; 3, Elisabeth Krijger 63 j. echtgenoote van Johannis Verboom; 8, Jozka Matthijsse 45 j. weduwe van Christiaan de Visser; 30, Antonetta Maria de Bad 3 dagen d.v. van Jan de Bad en Jacomka Noels. DE LOTGEVALLEN VAN BARENDJE KWIK AAN HET HOF VAN KONING SUIKERBUIK. (Vervolg). Nu, jelui begrijpt, dat al die hooge generaals en graven en baronnen erg sip keken, dat ze over hun prachtige kleeren, zoon witte boezelaar moesten aandoen. Hun lip hkg op het onderste knoopgat, maar ze moesten toch gehoorzamen, want Barendje was de koning. Even later kwamen de weeskinderen binnen, honderd jongens en meisjes, ver gezeld van den dikken generaal, die hun gehaald had. Toen de kkderen al die heeren van het hof zagen staan, piet witte boezelaars voor, barstten ze uit in een schaterlach. Maar toen ze zagen, dat ze onder die witte boezelaars allemaal schitterende gouden uniformen droegen, hielden ze op eens op met lachen. Ze schrokken ervan, daar hadden ze zoo waar allerlei hooge generaals en edelen uitgelachen. Wat zou er nu wel met hun gebeuren Maar koning Barendje stapte van zijin troon af, lachte vriendelijk tegen de wees jongens en meisjes en zei: Wees maar niet bang, hoor, ze zullen jelui geen kwaad doen. Want ik ben de koning vandaag. Weten jelui, wie ik ben? Ja, ja, klonk het uit honderd kelen, Barendje Kwik! Leve Barendje Kwik, hiep, hiep, hoera 1 Mooi, mooi, riep Barendje, ga nu alle maal maar aan tafel zitten, dan zullen de generaals jelui eens wat lekkers ge ven! Hédaar, roep den kok en zeg hem, dat hij de honderd taarten klaar zet, inet de honderd glazen limonade en de honderd zakken bruidsuikers Onmiddellijk liepen al de deftige hee ren, met hun witte boezelaars voor, naar de keuken, om de taarten en het andere lekkers te halen. Toen begon een geloop en gedraaf van je welste. En het duurde niet lang, of elke weesjongen en elk weesmeisje had een lekkere taart op een gouden bordje voor zich staan en naast dat bordje een zilveren beker met de beeerlijkste limonade, die je je denken kunt. Zie zoo, zei Barendje, smul nu maar heerlijk, dan zal ik onderwijl zorgen, dat jelui iets leuks te zien krijgt. Generaal!, riep hij nu tegen den dikken generaal, die de kinderen gehaald had en geen boezelaar vóór had, „generaal, nu moet U iets doen, om de kinderen te ver maken!" Wwwat, stotterde de dikke generaal, wwwat moet ik doen, koning Barendje? Ik kan niets! Ken je niets? vroeg Barendje. Waarom ben je dan generaal? Hoor eens, als je het niet kunt, dan moet je het toch maar probeeren, hoor! Vooruit, ga eens op je hoofd staan! De generaal kreeg een vuurrood© kleur, maar hij moest toch gehoorzamen. Hij zette zijn steek af entoen schater den de weeskinderen het uit van de pret, want op het dikke ronde hoofd van den generaal zat geen enkel haartje! Het was heelemaal kaal en glom als een spie gel. Maar nu moest hij nog op zijn hoofd gaan staan! De dildte generaal zette zijn dikke handen op den grond en steunend en hijgend gooide hij zijn korte dikke bee nen in de ludht. Maar hoe hij ook pro beerde, hij kon maar niet blijven staan. Dat was zoon koddig gezicht, dat de kinderen gierden en joelden van plezier. Genoeg, genoeg, riep koning Barendje eindelijk, houd maar op, generaal, je kunt het toch niet; maar we hebben toch plezier gehad hoor. Eensklaps werd er aan de deur van het paleis geklopt. Och, doe jij eens even open, zei Barendje tegen den hoogsten generaal (je weet wel, die altijd sprak, alsof hij een heeten aardappel in zijn keel had). Schoorvoetend ging die gene raal, met zijn witte boezelaar voor, naar de deur. Een oogenblik later kwam hij terug. Achter hem aan liep, met een bon ten boezelaar voor,vrouw Snip. Ze droeg iets, onder haar schort verborgen. Ha, riep Barendje Kwik, is U daar eindelijk? Dat is prachtig! Vlug, roep koning Suikerbuik eens. Vrouw Snip kwam naar den troon van Barendje en maakte een buiging. Daarna haalde ze onder haar schort een pan van daan, lichte het deksel op en toen (Wordt vervolgd). Beste jongens en meisjes, De antwoorden op de raadsels van vo rige week waren: 1. Hoepel; 2. Pot lood (oester, traan, lied, oom, os, d); 3. Koe, kat, ree. De nieuwe raadsels zijn: 1. Wie van jelui kent er een graaf, die nooit op een kasteel woont en ook niet van adel is? 2. Wat wordt er wel eens (meestal door kwajongens), dat toch nooit opgegeten kan worden? En dat meestal voor niemand plezierig of nuttig is? 3. Wie kan van de volgende letters een Holland sch spreekwoord van vier woorden maken? a d e e e g hkllnrrstttuuij OOM KAREL. verkrijgbaar a f 0,35 aan het bureau der „Goesche Courant".

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 3