Mijiihardt's Geneesmiddelen Zlja g09d en jk- AUe bereid in eigen Grinnik-Pilletj es fabriek onder toezicht Aan een Apotheker „Marie, wat hebben we noodig voor het eten vandaag?" „Een oimw servies, mevrouw, ik ben daar net over de mat gestruikeld". Kolonel: „Ik heb daar jiuist bericht ontvangen, dat kapitein M. gepensionneerd is. Daar hij zijn bevordering tot majoor verwachtte, zal die tijding hem zeer on aangenaam aandoen. Kapitein J., u is met hem bevriend; wil hem zijn ontslag met de noodige omzichtigheid meedeelen". Kapitein J.: „Zeker wel, kolonel; ik zal het hem zoo delicaat mogelijk mee deelen". Weldra ontmoet hij zijn collega M. Hij loopt regelrecht op hem aan en zegt; „Apropos M., er is bericht ontvangen, dat een van ons beiden gepensionneerd is maar ik niet!" I i£i Een boer komt bij een procureur, ver telt hem een kwestie, welke hij heeft, en vraagt of hij 't proces winnen zal. „Zeker, dat proces is gewonnen zoo zeker, als tweemaal twee vier is". „Nou, dan zal ik maar toegeven", zei de boer. „Waarom procedeer je niet?" vroeg de procureur verwonderd. „Wel, omdat ik je de zaak van mijn tegenpartij verteld heb I --J J> i&i j Moet je nu al naar 't departement, man? Je hebt' geen tijd meer, om rustig thee met me te drinken! Lees tenminste de couranten thuis. Maar vrouw! je weet niet, wat je zegt! Als ik de krant niet meeneem, wat zou ik dan op 't departement moe ten doen? Moeder, mag ik met Wim Brou wer gaan spelen? Neen. Wij hebben kwestie met de Brouwer's. Moeder, mag ik dan met hem gaan vechten? Mevr. A.: Wat is er gebeurd? Je bent heelemaal uit je humeur. Mevr. B.: Ik was gisteravond in de diienstbodenvereeniging daar was mijn meisje presidente, en ze riep mij drie driemaal tot de orde. Rechter: Dus de beklaagde sprak on beschofte taal. Agent: Ja, edelachtbare. Rechter: En wat deedt gij? Agent: Ik zeide hem dat hij niet waard was in een fatsoenlijk gezelschap te zijn en ik nam hem mee naar het politiebureau. verschillende machten in China verzoening aan te bieden, moeite te doen om recht en behoorlijke behandeling voor de En- gelsche onderdanen te verkrijgen en zich niet te laten influenceeren door vooroor- deelen van de Europeanen in China. Door den verrekijker. Ongeveer 200.000 Engelsche mijn werkers, die deelgenomen hebben aan de laatste mijnwerkersstaking zijn nog werk loos. Volgens in New-York ontvangen berichten uit Managua zou de conserva tieve minister-president van Nicaragua, Lopez, te Chinandega door de liberalen vermoord zijn. Het buis van den minis ter-president zou bij de gevechten op straat totaal verwoest zijn. SCHOOL EN KERK. Gebrek aan priesters. Niet alleen de protestantsche kerken klagen over gebrek aan voorgangers, maar ook de R.-KatL kerk. In Duitschknd is het aantal R.-Kath. theologen van 3443 in het jaar 1920 teruggeloopen tot 2898 in het jaar 1924. Dit aantal is bij lange niet voldoende om de vele nieuwe posten van geestelijken te voorzien, ja met eens oifi de opengevallen plaatsen aan te vul len. Daarvoor zijn gewoonlijk ongeveer 3500—4000 theologen-studenten moodig. Het ontbrekende contingent wordt nu ge leverd door de verschillende klooster-or den. Ook in Ts jecbo - Slowakije wordt over het gebrek aan jonge priesters bit ter geklaagd. Volgens de „Ecclesiastioa hebben zich in het semeoane te Praag slechts vijf Tsjechen en elf Duitschers aangemeld. In Budweis het zich slechts één student inschrijven. Ook m K-örng- gratz is het aantal theologen zeer klem. Men is reeds van plan priesters uit Po len te laten overkomen. Dit is wel merk waardig', vooral wanneer men aan de antipathie van de Tsjechen tegenover de Polen denkt. BINNENLAND. De valsche francbi\jetten Volgens „Het Vad." wordt uit Boeda- pest gemeld, dat vcor de te 's Graven- hage verleden jaar m de zaak der val sche francbiljetten veroordeelde Honga ren bij de koningin een verzoek om gra tie is ingediend. Kas bes to len M. v. G. te Dordrecht, heeft bij de politie mededeeling gedaan van verduiste ring der kas van den bolnd van tech nisch- en opzichthoudend personeel te Dordrecht, welke zou gepleegd zijn door den penningmeester, wonende in de Eschdoornschestraat, aldaar. Het betreft een bedrag van f 2200, De verdwenen auto. De voorgewende koop van een Dodge- auto te Den Haag is nu vrijwel opge helderd. De politie had een klein ver moeden, dat de wagen naar Rotterdam was gebracht door een handlanger. Zij stelde te dier stede bij verschillende ga rages een onderzoek in en trof Woens dag dien wagen aan in een garage aan de Schiekade. De auto, die een cata logus-waarde van f4325 had, was daar te koop aangeboden voor nog geen f 3000, doch de koop was nog niet doorgegaan. De garagehouder was volkomen te goe der trouw. Gebleken is, dat de handlanger was een 26-jarige rijwielhandelaar uit Den Haag, dae mede is aangehouden. De auto is in beslag genomen. Het Nederlandsch Belgisch Verdrag. Op een vergadering te Wageningen, waar mr. Knottenbelt en dr. v. d Mijle over het verdrag hadden gesproken, vroeg bij het debat prof. Suringar, uit Wage aingen, of het practisch mogelijk is, een betooging te houden voor de Koningin die het verdrag moet teekenen. Mr. Knottenbelt zeide daarop, dat de Koningin haar handteekening kan wei geren, maar alleen wanneer zij ministers vindt, die de taak van het ministerie van thans wil overnemen. De Kamer stelt de Koningin door aanneming van het ver drag voor een moeilijke beslissing, wanl de groote meerderheid van het volk wil dit verdrag niet. Kr zou een oplossing mogelijk zijn, door Kamerontbinding en een verkiezing uitsluitend met het oog- op het tractaat. Dan komt men echter op den weg van volksreferendum. En het is de vraag, of men het referendum ook in de toekomst gewenscht acht. Misschien zou mogelijk zijn een levée en masse tot de Koningin na de beslissing van de Eerste Kamer. Maar de heer Knottenbelt wilde in deze geen enkel advies geven Een heetgebakerd schipper. Woensdag kwam de 47-jarige schip per Van D. uit Veghel met zijn schuit voor de Blauwpoortbrug te Leiden. De brugwachter gaf hem eenige aanwijzingen, alvorens de brug te openen. Hieraan wilde de schipper niet voldoen. Evenmin wilde hij zijn naam aan den brugwachter op geven. De hulp van de politie werd inge roepen, waarna een worsteling tusschen schipper en politie ontstond, waatbij een politieagent een bloedneus opliep. De vrouw en de zoon van den schipper maakten aanstalten, mede de politie te lijf te gaan. De vrou^ had een bijl in de hand Tijdens de worsteling met den schipper werd er uit het publiek met steenen naar de politie gegooid, echter zonder deze te treffen De schipper werd tenslotte overmand en geboeid naar he politiebureau gebracht, waar proces-ver baal tegen hem werd opgemaakt. GEMENGD NIEUWS. Vijftienjarige roovers. De Berlijnsohe recherche beeft op het Lehrter station een bende van drie 15- jarige roovers gearresteerd. Al eenige da gen had hun rondzwalken door de wacht kamers en in de omgeving van het sta tion de aandacht getrokken. Toen zij werden aangehouden, bleek men te doen te hebben met een drietal fantastisch aan gelegde knapen, die besloten hadden op avontuur en roof uit te gaan. Zij waren afkomstig uit Augsburg. Daar hadden zij „bloedbroederschap" ge sloten; ieder hunner droeg een papier met een plechtige verklaring bij zich: „Wij drieën sluiten ons voor twee jaar in bloed broederschap aaneen", welk stuk door twee hunner was onderteekend, doch slechts met hun voornaam nummer drie had het secuurder gevonden maar liever heelemaal niet te teekenen. Beide onderteekenaars hadden hun belofte van trouw bezegeld met een druppel bloed, onder hun naam op het papier gestort. Het geld, dat zij behoefden voor hun uitrusting en de reis, hadden zij genomen uit moeders spaarpot. Hun eerste doel was Berlijn te brand schatten, om daarna met de opgetaste schatten 'het ruime sop te kiezen en hun verder heil in het buitenland te zoeken. Dus naar Berlijn. Eerst werden nog een rugzak gekocht, een revolver, een groote dolk en zwarte maskers. De revolver was wel niet veel zaaks, en aan den dolk ontbrak de punt, maar flinke roovers laten zich door zulke kleinigheden niet weerhouden. Ieder met een paai" stevige schoenen en warme om- derkleeren aan, namen de vrijbuiters plaats in een trein in de richting Berlijn. Maar heelemaal sporen was te duur, dus was krijgsraad gehouden en was besloten het laatste gedeelte van de reis te voet af te leggen teneinde niet geheel en al plat zak in Berlijn aan te komen. Door de waakzaamheid echter van de Berlijnsche recherche werd het grootsche plan tot plundering van de hoofdstad in de kiem gesmoord en werden de jeugdige „Hunnen" onder stevig geleide naar Augs burg teruggezonden. Moedige verpleegsters. Een 20-jarige nachtverpleegster van het op een eenzame plaats buiten de stad staande sanatorium van Canterbury werd des morgens heel in de vroegte met een biljartkieu aangevallen door een landlooper, die het ziekenhuis was binnengedrongen. Vreezend dat de kleine patiënten die ern stig ziek waren, wakker zouden worden, worstelde zij meer dan een kwartier lang miet den man, in weerwil van het feit, dat hij probeerde haar te wurgen en haar in haar duim beet. Ten slotte raakte zij zoo uitgeput dat zij wel moest gillen, waarop de aanrander aan den haal ging. Een tweede voorbeeld van een ver pleegster, die allereerst aan haar patiën ten dacht, wordt uit Bath gemeld. Een 28-jarige kweeke 1 ing-vroedvrouw van een ziekeninrichting aldaar zat 's avonds laat te' studeerein toen haar boezelaar in aan raking kwam met een gaskachel. Ze trachtte het brandende kleedingstuk uit te trekken, maar haar kleeren vatten vlam. Vreezend door gillen de patiënten aan het schrikken te maken, snelde zij naar een badkamer en poogde tevergeefs de vlammen te do oven. Ten slotte gelukte dit aan de nachtzuster, doch de moedige verpleegster is aan haar brandwonden overleden. Een vreemde exhumatie. Drie personen, een boerin uit het Ti- roolsche dorp Arzl, haar schoonzuster en de doodgraver van het dorp, hebben zich wegens grafschending te verantwoorden gehad voor den rechter te Innsbruck, 4 October j.l. werd op het kerkhof een graf voor den boer Ingenum K. gegraven. Vlak daarnaast lag die laatste rustplaats van een kleindochter van den overledene, die er drie jaar geleden begraven was. Haar moe der, de dochter van den boer, die ter aarde besteld zou worden, verzocht nu den dood graver den aarden dam tusschen de beide graven door te steken en voor haar hel doodshoofd harer dochter er uit te halen. Ze wilde het in het knekelhuis in Arzl plaatsen. De doodgraver voldeed aan de zen wensch en gaf haar het doodshoofd na het van de aardresten en verdere aan- hangels te hebben gereinigd. In pLechtige processie werd het doodshoofd naar het knekelhuis gedragen en daar geplaatst. De doodgraver kreeg als loon een kwart liter snaps. De moeder zelf had bij de opgraving geholpen en haar schoonzuster had voor een bijl en een breekijzer ge zorgd om de nog weinig vergane kist te kunnen openen. Deze gedeeltelijke exhumatie van een lijk zonder toestemming kwam eerst kort te voren door een aangifte ter kennis van de autoriteiten. De aanbrengster wilde er zich door wreken, voor een aangedaan on recht. Bij de behandeling wees het O. M. er op, dat eigenbaat vermoedelijk de oor zaak van de piëteitlooze handelwijze is geweest. De dochter had namelijk goud vulsel in haar gebit en ook gouden tanden. Dit goud heeft de moeder mee naar huis genomen. De moeder beriep er zich echter op, dat het opgraven van een doodshoofd en de plaatsing ervan m de knekelhuiskapel een daad van piëteit is welke in vroeger tijd veel werd verricht. In de knekelhuaska- pel van Arzl lagen al vijf doodshoofden van haar naaste verwanten. Ook de geeste lijke had er niets tegen gehad, toen hij later van het geval hoorde. De verdediger betoogde o.a. dat men moest bedenken, dat de zenuwen der lan delijke bevolking sterker zijn dan die der decadente stedelingen. Alle drie beklaagden zijn intusschen trots doe sterke zenuwen, wegens mede werking aan een ongeoorloofde exhumatie veroordeeld tot drie dagen en een week voorwaardelijk arrest. De verliefde Italiaan. Een jonge, rijke Italiaan, Raimondo Rodolfi, zag in Venetië een aanplakbil jet met een bekoorlijke vrouwenbeelte- nas. Rodolfi werd op de dame van hét affiche verliefd. Hij kwam te weten, wie de plaat had geteekend. Des gevraagd kon de teeikemaar den vungen jongeman slechts mededeelen, eens in een kerk een mooi meisje gezien te hebben, door welk s schoonheid hij zoo getroffen was, dat hij haar vroeg, een half uur model voor hem te staan. Zij had dat gedaan en toen ver teld, dat zij Josephine Davidson heette en te Chicago woonde. Bij Rodolfi kwam het op geld en tijd niet aan, hij reisde naar Chicago, vernam daar dat daar 282 families Davidson maar „slechts' 22 Josephine Davidson bestonden, en vischte ten slotte de rechte uit. Ze was de dochter van een rijk koop man, en reeds verloofd. Desondanks schreef Rodolfi haar keer op keer en ver zocht om een onderhoud. De vader ant woordde voor zijn dochter met een ondub belzinnige weigering. Eindelijk gelukte het den Italiaan, ongenoodigd in de woning zijner geliefde te komen. Hij werd daar door papa ontvangen, die hem te verstaan gaf, dat hij zijn dochter niet te zien zou krijgen. Daarop kreeg Rodolfi een aanval van woede en dreigde alles kort en klein, te slaan. Vader Davidson slaagde er in, met behulp van een bediende, den dol len Italiaan te overmeesteren en sloot hem in den kelder op. Daar liet men hem 24 uur over zijn liefde nadenken, en toen eerst werd hij bevrijd. Rodolfi was nu genezen, maar ging naar de rechtbank en diende een klacht in wegens vrijheidsbe- rooving. De rechter wist echter een ac- coord tot stand te brengen, en Raimondo Rodolfi ging, vele ervaringen rijker, weer naar zijn schoon vaderland terug. Na de verjongingskuur. Door de autoriteiten van een klein stadje op IJsland is een eisch tot schade loosstelling tegen een arts ingediend. Deze heeft namelijk een tachtigjarigen bewoner van het armenhuis door een verjongings kuur zoodanig verjongd, dat de/e* voor de gemeentekas belangrijk hooger kosten zou medebrengen. De zaak verwekt ook in wetenschap pelijke kringen groot opzien, zoo luidt het verhaal verder, daar de grijsaard, die voor de behandeling geheel afgeleefd was, thans als het ware onherkenbaar is. Studente ii-r eiletjes. Eenige maanden geleden al heefi de Hongaarsche regeering den chirurg Lode wijk Adam benoemd tot hoogleeraar aan de universiteit te Boedapest. Leze be noeming was den nationalistiscben, anti- semitischen studentenverenigingen niet naar den zin, die sinds de benoeming herhaaldelijk in de collegezalen den boel op stelten gezet hebben en de intrekking van de benoeming eischten. De medische faculteit beeft zich aanvankelijk ook tegen de benoeming gekeerd en baar voorzitter nam deswege zijn ontslag. De regeering wil echter van geen wijken weten en heeft de facultei' ten slotte bewogen prof. Adam tea volle als collega te erkennen. Dins dag heeft de medische Senaat vergaderd om dit besluit te nemen. De studenten, die vaa een en ander op de hoogte waren, hadden een groote betooging tegen prof Adams op touw gezet, doch deze is uiej ter Senaatsvergadering .verschenen. De studenten hebben toen een beetje lawaai gemaakt in bet universiteitsgebouw en zijn daarna schreeuwend en zingend de straat opgetrokken, totdat de politie ben uit elkaar dreef. De deuren van de uni versiteit zijn voorloopig gesloten, in zoo verre, dat de studenten alleen toegelaten worden als zij een presentielijst teekenen. Het is dan ook rustig gebleven in het universiteitsgebouw. Intusschen heeft bet verbond van ^e reactionaire studenten» corpsen prof. Adam schriftelijk den eisch gesteld af te treden en aan de faculteit laten weten, dat de studenten (d w z. de leden van bet verbond) de colleges van prof. Adam zullen negeeren. De zaak heeft ook aanleiding gegeven tot een interpellatie van het democra tische Kamerlid Pakots aan den minister van onderwijs, waariu deze afgevaardigde te kennen geeft, dat de beweging van de studentencorpsen tegen prof. Adam wordt aangestookt door bepaalde hoogleeraren, wat niet geduld kan worden. De minister van onderwijs heeft deze interpellatie nog niet beantwoord. Kostbare jongetjes. Frank Campbell, een jongen van 14 jaar, kan er trotsch op zijn, dat hij dc hoogst verzekerde knaap van de wereld is Zijn leven is door een combinatie van 37 maatschappijen verzekerd voor een bedrag van 1,000,000 pd st. De vader van Frank is een gefortuneerd aannemer. Op Frank Campbell volgt als verzekerd object de jeugdige bioscoop ster Jackie Coogan, die verzekerd is voor 650,000 p st Een tragische grap. De Prager Presse meldt uit Belgrado de volgende grap, die door een toevalli- gen samenloop van omstandigheden een luguber einde nam. Op een balmasqué was een troepje jongelui verschenen als bullebakken, met een lijkkist in hun midden Na het démasqué brachten zij de kist naar de kamer van een hunner, die in he'zelfde huis woonde, waar de feestzaal was. Toen deze jongeman 's och tends naar bed ging, wilde hij het som bere ding niet op zijn kamer houden en zette hij het voor de deur van een vriend die niet naar het balmasqué geweest was Deze vriend bleek den volgenden ochtend overleden te zijn Hoewel men zijn doods oorzaak niet precies heeft kunnen vast stellen, gelooft men toch niet aan een magischen invloed van de lijkkist. Er is namelijk in de gasleiding op zijn kamer een klein lek gevonden en men vermoedt daarom, dat de ongelukkige aan gasver giftiging is gestorven, al heeft men zulks dan ook niet zeker kunnen aantoonen. Bijna levend begraven. Te Brzezany was de vrouw van een koopman overleden. Haar begrafenis was vastgesteld, doch moest een dag uitge steld worden, daar haar dochter, die el ders in betrekking was, niet op tijd te Brzezany kon zijn. Toen de ochtend van den dag was aangebroken, waarop dan inderdaad de doode begraven zou worden, stond deze plo seling van haar doodsbed. Als de dochter niet een dag later was thuis gekomen, zou de vrouw levend be graven zijn. Hoe het uitkwam. Ruim een week geleden vond men ir Weeneni op straat een man liggen met een schedelbreuk, die naar een der zieken huizen werd overgebracht en daar weldra overleed. Een paar dagen tevoren was er ingebroken in een leerfabriek. Naar ach teraf is gebleken had de verongelukte met twee makkers deze inbraak gepleegd. Zij hadden het gestolen^ verstopt en zijn het een paar dagen later met een huur auto gaan weghalen. Het gezelschap was beschonken en een hunner viel uit de auto. De anderen bekommerden zich niet om zijn lot. Toen hij den volgenden dag echter niet kwam dagen, ging het twee tal de ziekenhuizen af om hem op te sporen Zoo kwam de indentiteit van den overledene aan het licht, maar kwam tevens de polit e op het spoor van de inbrekers Het tweetal is in hechtenis genomen. Het drama te Serajewo. In de te Boedapest verschenen memoi res van den Hongaarschen oud-minister Kristofiy wordt de beschuldiging geuit, dat bepaalde Weensche kringen opzette lijk den aartshertog Franz Ferdinand in Juni 1914 in den dood hebben gezonden. De oud-minister, die doorgaat voor een aanhanger van den aartshertog, verklaart, dat zelfs de meest elementaire voorzorgs maatregelen voor de veiligheid van den aartshertog in het hoogstgevaarlijk gebied waren nagelaten. Daar de politie te Sera jewo als onbetrouwbaar bekend stond, was voorgesteld 50 rechercheurs uit Boe dapest te zenden ter bewaking van den aartshertog, maar daar dit te hooge kosten zou meebrengen werd het plan opge-- geven. Voor den keizer, schrijft Kris-offy, stonden achter eiken boom drie bewakers, maar voor den aartshertog bevond zich een moordenaar achter eiken boom. Volgens den oud minister kende de aartshertog het gevaar, dat hij liep. maar was hij te fier om zijn reis op te geven. Niets geleerd. Een aantal officieren van het vroegere Duitsche leger heeft le Berlijn het vijftig jarig officiersjubileum van keizer Wilhelm II gevierd. De meeste deelnemers waren in de oude uniform met Pickethaube en sabel, orde- en eereteekenen verschenen. Naar het Berl. Tgbl. meldt, namen ook verschei dene hooge officieren van de Rijksweer in uniform, waaronder een Rijksweer- generaai aan de plechtigheid deel. De Kreuzzeitung meldt, dat generaal veldmaarschalk Mackensen gisterochtend te Doorn is aangekomen, teneinde den gewezen keizer de groeten over te bren gen van het oude leger, ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum als officier. Belasting op vr ij gezellen. De Italiaansche kabinetsraad heeft de bepalingen goedgekeurd van de nieuwe belastingwet voor de vrijgezellen Deze wet bestaat uit twee gedeelten Het eerste gedeelte bevat een schema van het bedrag der belasting, dat door alle vrijgezellen moet worden betaald, varieerende met den leeftijd van den belastingbetaler, ongeacht de positie, die hij in het maat schappelijk leven inneemt. Het tweede gedeelte betreft de hoogte der belasting overeenkomstig het inkomen en deze be- lasting zal alleen gelden voor hen, die daarin worden aangeslagen Volgens het eerste deel zullen de vrij gezellen van 25 tot 80 jaar per jaar 25 lire hebben te betalen, vrijgezellen tot 50 ja r, 35 lire per jaar en vrijgezellen tot 65 jaar 25 lire per jaar. De belasting volgens het inkomen wordt berekend op een kwart procent boven de bestaande inkomstenbelasting. Het beteekent ongeveer vijf procent ver hooging van de inkomstenbelasting voor de vrijgezellen. Van de belasting worden vrijgesteld Katholieke priesters, leden van godsdienstige orden, oorlogsinvaliden, offi cieren eü onderofficieren en vreemde lingen, ook als zij permanent in Italië wonen. Vaders, die zoons hebben zonder eigen inkomen, zullen de belasting voor hun zoons, indien deze vrijgezel blijven, moe ten betalen. Uit de statistieken valt op te maken, dat ongeveer 1.700 000 personen onder .de belasting zullen vallen, die naar schatting een paar honderd mill'oen lire per jaar zullen opbrengen.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2