Abdijsiroop GGESOHE COURANT Voor de VrouW J[ fiöCSt en steken in de zijde BIGGELAAR'S BIJVOEGSEL Het oud- Hongaarsche familie-kleed KOFFIE VAN DE VAN VRIJDAG 11 FEBRUARI 1927 Bij den uitzet der adellijke Hongaar- scke dames speelde eertijds 'het bruids kleed een groote en beteekenisvolle rol. De jonge bruid was er maar wat trotsch op, wanneer ze met het z.g. „familie- kleed" aan voor het altaar kon treden en ze werd dan niet weinig door haar vriendinnen benijd. Een familiekleed kon men immers zelfs niet tegen hoogen prijs koopein. Fijn, uit Hollandsch linnen of uit zijde vervaardigd en op kunstige wijze rijk- bestdkt tafel-, bedde- en lijfgoed, tafel- be-noodigdheden uit goud en zilver, siera den en edelstenen en een groot aantal dure en nieuwe kleederen, waaronder soms ook oude statiekleederen, behoor den in Hongarije, zooals overal, tot het uitzet van rijke meisjes. Een typisch Hongaarsch gebruik was echter, het overerven van het bruidskleed van moeder op dochter. Er waren families waar de vrouwen van vijf en nog meer generaties met hetzelfde familiekleed aan, hun bruiloft vierden. Hoe ouder dit fa miliesieraad was, des te hooger steeg het in waardie, des te meer was de familie in aanzien. Het getuigde van piëteit, van den familiezin en van de als een deugd der huisvrouw zoo gewaardeerde zorg zaamheid. Het was echter ook een soort van bewijs van adeldom en een maatstaf voor den graad van beschaving en den smaakzin der draagster, daar immers, bij allen eerbied voor de overledenen, ieder der vrouwen, die het familiekleed .droeg, dit een beetje veranderde of .althans aan vulde. En daar voor deze opsieringen alLeen het beste metaal werd gebruikt, zoo vertegenwoordigde het familiekleed dikwijls een aanzienlijk vermogen, dat nooit aangetast mocht worden dan in allerhoogsten nood. Evenals een familiesieraad bij enkele oude geslachten, had ook het familiekleed dikwijls zijn romantische geschiedenis en was het in de streek bekend. Niet zelden was het op familiesdhilderijen afgebeeld. Een der beroemdste familiekleederen uit de 15e eeuw bevond zich in het bezit van de familie Kapy in Zevenburgen. Dit uit fijn rood doek vervaardigde kleed scheen eens behoord te hebben aan een Oosterscbe prinses. Het was zoo over vloedig met paarlen, juweelen en met zwaar goudbrocaat bezet, dat het in zijn stijve pracht recht bleef staan, als men het recht zette! De dochters van Kapy waren nauwelijks in staat dezen familie- schat naar het huwelijksaltaar te torsen, want het gewicht ervan drukte de draag ster haast temeer. Zitten was haar totaal onmogelijk vanwege de op het kleed be vestigde sieraden, die door deskundigen op 100.000 goudguldens werden geschat. Niet zoo kostbaar, maar toch zeer ^aardevol moet het bruidskleed der doch ter van Anton von Grassalkovich zijn geweest, welke rijke jonge dame met Johann von Belezay huwde. Dit sieraad was rondom met zeven strookem van de fijnste echte Brusselsche kant afgezet. Dit oude gebruik van het familiekleed ontstond uit den eerbied voor de over ledenen. Reeds meer dan honderd 'jaar geleden kwam het echter door de maat- k schappelijke omstandigheden in verdruk en spoedig was er niets meer van over. Uit de oude kostbare familiekleederen werden kerkgewaden gemaakt, of ze wer den gebruikt voor het opsmukken der woning. Bekend is, dat1 gravin Sofie Bay uit haar met goudbrocaat versierd fami liekleed bij het magnaten-co stuum van haar neef een prachtigen huzaremmantel liet maken. De juweelen, paarlen en gouden sieraden werden onder hare dochters ver deeld. Thans nog treft men in vele Hon- gaarsche families kleinooden aan, welke eens oude familiekleederen hebben gesierd. Pangal weer een glas gebroken 1 Ja, hoe dikwijls gebeurt dat nu niet in een huishouden, dat we zoo'n onheil spellende knap hooren, en tot de ont dekking komen, dat er „alweer" een glas gebarsten is en het leven heeft gelaten op onzen aanrecht? We kunnen dat bars ten en knappen van glazen een heel eind voorkomen, door eenige voorzorgsmaat regelen. In de eerste plaats is het ver standig liet glaswerk, zoodra we het ge kocht hebben, in een pan met koud water te zetten, zoodat het gals heelemaal onder water staat. Dan brengen we die pan langzaam aan de kook. Op die ma- nieer krijgt het glas een „waterdoop" die het minder breekbaar maakt. Verder knappen er heel wat glazen, wanneer er heet water in gegoten wordt, of heete melk, enz. Ook dat is voor een belang rijk deel te vermijden, wanneer we in het midden van het glas een lepel hou den, die dan de heete straal het eerste opvangt. Bij het omwasscbem van glas werk laat ook menig tumblertje het br-ooze leven. Wanneer men glaswerk in heet water wascht, zorg dian, dat het >glas meteen in zijn geheel ondergedompeld wordt. Dan zet het overal gelijkmatig uit. Blijft een deel van het glas echter buiten het heete water, dan zet dat deel niet uit. Daardoor ontstaat in het ,glas een spanning enkrak 1 zegt het. Het is heelemaal niet goed, om glaswerk in zeepsop of water, waarin soda is opge lost, af te wasscken. Dat maakt het glas dof. Gebruik liever gewoon schoon water en spoel daarna onder den kraan af. Wan neer U ze dan met een zachte doek om- droogt, moet U eens opletten, hoe fijn ze glimmen. En ten slotte aangeslagen glazen of karaffen? Wel, snijdt wat aard appelschillen in het glas of den karaf fijn en vul glas of karaf voor twee derde met water. Houdt uw hand op de opening en schudt maar eens flink. Tien tegen één, dat in een minimum van tijd het glas zoo helder is ais kristal. Nuttige wenken. Ja, ziet U eens hier, dat klagen over dat deeg en dat gebak en die koekjes, die U maar niet lucht genoeg naar Uw zin kunt bakken, geeft niets. Maar zorgt U nu eens eerst, dat U Uw meelkistje of trommel op een warme, drooge plaats zet. Want vochtig meel zal nooit luchtig gebak geven. En is het noodig, voor' één of ander gerecht, aardappelen fijn te moezen? Ge bruik daarbij dan geen koude of lauwe melk. Neem heete me Ut, dan wordt het luchtig en glad, en niet zoo zwaar en onhandelbaar zooals bij het gebruik van koude melk. Vischluoht aan messen en vorken is onsmakelijk. Met gewoon afwasschen in het sop komt U er niet af. Wrijf ze daar om na het afwasschen met de schil van een citroen. Jawel mevrouwtje, het is natuurlijk erg frisch en helder van U, om het linoleum met een sterk sop met soda, scherpe wasch poeders, of zandzeep te boenen, maar.... weet U wel, dat U daarmee alle olie uit het linoleum haalt, en U daardoor de sa mengeperste kurkdeeltjes (waaruit lino leum bestaat) loshaalt? U bewaart de geur van Uw specerijen het langste, als U ze apart in kleine, stevig gesloten busjes bewaart. Bewaar ze niet in al die kleine zakjes bij elkaar in een groote trommel, want werkelijk, dat is onvoordeelig, ondoelmatig en on ordelijk. Als U pijpaarde voor schoonmaakdoel- einden gebruikt, vermengt U het dan met melk, dan wrijft het niet zoo gauw weg en reinigt beter. Een gestoofde langoor. Het is nu de tijd voor konijn (van Oc tober tot Maart). Laten we er eens een paar stoven. Op 2 konijnen neemt U 5 eetlepels bloem, 4 eetlepels boter, wat zout, citroensap, foelie, peterselie en een worteltje, alsmede een kleine liter bouil lon. De pooten der konijnen worden in tweeën gesneden en het lichaam in een stuk of 6 deelen. Na dit afgewasschen te hebben, koken we alles in kokend wa ter met zout en kruiden gaar, wat onge veer een uur zal duren. De boter en de bloem worden roerend aan de kook ge bracht, waarna we er, steeds roerend, met scheuten den bouillon bijdoen, (dat is de bouillon, waarin de konijnen kook ten). Nog aldoor roerend gaar laten ko ken, gedurende een minuut of tien. Dan de konijnen er nog een kwartier a een half uur in stoven en er naar smaak citroensap bij doen. PROVINCIE-NIEUWS. De moord te Ierseke. Onze correspondent meldde gisteren: Woensdag beeft bet parket wederom een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de moordgeschiedenis van Maandagavond. Tal van personen die inlichtingen zouden kunnen geven over de moord of de drijf veer, zijn voorgeleid. De bezwaren tegen A. R. schijnen niet verminderd te zijn. Verklaart verdachte te 9.30 uur te zijn thuisgekomen en met meer te zijn wegge gaan, daartegenover verklaart een ander persoon, dat hij verdachte eerst te 11.20 (omstreeks) te hebben zien thuiskomen. Verdachte is door de politie met de bus naar Middelburg vervoerd voor voorloo- pig arrest. Tot het laatste toe bleef hij doodkalm en onbewogen. Een ander spcor is nog niet ontdekt. Het lijk van den veirslagene is aan de familie teruggegeven. Nader wordt gemeld De verdachte was concierge van kerk en school der Geref. Gemeente. Daarnaar wordt jaarlijks ingeschreven, dit was zijn 't gevolg van een ver waarloosde- verkoudheid en waarschuwen U voor het naderend gevaar van horst aandoening. Gebruik daar om nog vandaag de beproefde nu verleden week ook weer gebeurd en nu was de verslagene (Biersteker) voor de kerk de minste inschrijver, maar had tegen meerdere leden zijner kerk zijn schuwheid tegenover verdachte bekend. Verder wordt aangenomen dat tusschen deze twee personen na het bezoek vain ver slagene aan zijn zakenvriend, een onder houd heeft plaats gehad-, hetwelk tot de vlucht van Biersteker en -de misdaad heeft geleid. Maar als reeds opgemerkt, dit zijin vermoedens waarover eerst de dader het noodige licht zou kunnen ontsteken. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is heden ter aarde besteld. De verbinding met Brabant. Zooals men weet hebben de besturen van den A. N. A. B. en de K. N. A. C.. aangedrongen op verbetering vanden waarlijk beruchfein weg door den Caters- polder, onderdeel van den verbindings weg tusschen N.-Brabant en Zeeland. Zij hebben aan -den Minister van Waterstaat verzocht om maatregelen ten einde de bij het rijk in bewerking zijnde plannen voor eiene afdoende verbetering van dit deel zoo spoedig mogelijk ten uitvoer kunnen worden gebracht. Eindelijk is het verblijdend antwoord hierop gekomen., waarin de minister me dedeelt, „dat .het in de bedoeling ligt om in 1927 met den aanleg van het ge deelte van den verbindingsweg Zeeland Noord-Brabant in den Caterspolder te be ginnen en de verbetering regelmatig voort te zetten". Buitenlandsche post over Vlissingen. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Sedert eenige maanden laat liet Duit- sche postbestuur de voor Duitschland be stemde post -uit Noord- en Midden-Ame- rika te Southampton lossen en niet meer be Cherbourg, in zoover deze post worejit overgebracht door Eingelsche stoomvaart lijnen of door het Amerikaan sche sto om schip Leviathan. Deze maatregel is ge nomen, omdat de Fransche spoorwegen niet voor een snelle doorzending konden zorg dragen, zoodat de post van Cher bourg naar Duitschland soms twee dagen noodig had. Deze wijziging heeft ten gevolge, dat nu de altijd zeer groote Amerikaansche- Diuitsehe post dikwijls over Nederland wordt vervoerd. Voor de Nederlandsche posterijen zit hierin een groot voordeel, omdat voor het vervoer over ons land transiirechtem worden ontvangen. Wanneer nu echter de locale spoorweg-autoriteit be Vlissingen van de 2000 zakken groote post een 700 a 800 zakken achterlaat, hetzij omdat ze een te laat vertrek van den mailtrein wil voorkomen, hetzij om dat de trein anders te zwaar beladen zou worden, gaat het doel, dat het Duitsche postbestuur beoogde met de verandering van de haven van ontscheping, weer voor een goed deel verloren. Moeten de moei lijkheden, welke steeds ondervonden wer den bij de doorzending van de te Mar seille of Genua ontscheepte Indische mails en welke alleen afdoende konden onder vangen morden door de instelling van speciale m ail treinen do or de maatscnap- pijen Nederland en Rotterdam sche Lloyd, nu ook op onzen eigen bodem ontstaan? De aankomst van een groote post wordt lang tevoren telegrafisch aangekondigd, zoodat de noodige maatregelen voor direc te doorzending getroffen kunnen worden. Indien er spoorweg-technische bezwaren tegen bestaan, dat het vertrek van den mailtrein wordt -uitgesteld tot het tijd stip, dat de geheele post daarin is gela den en aan de Duitsche postambtenaren is overgedragen, dan zou toch door de instelling van een onmiddellijk daarop ver- trekkenden, z.g. volgtrein aan die bezwa ren wel tegemoet geltomen kunnen wor den. Het is een Nederlandsch belang, dat buitenlandsche post over ons land ver voerd wordt. Daarom is het no-odig, dat alle maatregelen genomen worden om te allent ijde aan die post den snelsten door voer te verzekeren. Anders zoekt men wellicht den weg door België, waar de samenwerking tusschen spoorwegen en post mogelijk effectiever is. 's Gravenpolder. Uitslag openbare ver- kooping gehouden alhier op Woensdag j.l. door Notaris E. C. van Dissel te Goes in het cèfé bij den heer Jonker, voor de erven W. Spruijt-Polderman: Perceelen 1 tot en met 6. Bouwland te 's Gravenpolder aan den Schuitweg, groot 1 H.A. 18 A. 20 c.A. aan J. Louisse en anderen te 's Gravenpolder voor f 185Q per 39 A. 24 c.A. of den hoop f 5562,72. Perceel 7. Woonh-uis met erf en bouw land aldaar, aan den Schoorkenszandweg, groot 41 A. 70 c.A. aan Wed. A. Braams-a te 's Gravenpolder voor f3650. Perceel 8. Bouwland aldaar, groot 21 A. 55 c.A. aan M. de Schipper te 's Gra venpolder voor f 1830 per 39 A. 24 c.A. of den hoop f 1005,28. Perceel 9 en 10. Bouwland aldaar, groot 89 A. 80 c.A. aan B. Mol te 's Gravenpolder voor f2010 per 39 A. 24 c.A. of den hoop f4599,85. Perceel 11. Woonhuis en erf aldaar, groot 4 A. 30 c.A. aan Wed. J. de Pree te 's Gravenpolder voor f2955. Perceel 12. Bouwland en uitweg al daar, aam het Weegje, groot 82 A. 38 c.A. aam J. Fe-lius te 's Gravenpolder voor f1990 per 39 A. 24 c.A. of den hoop f4177,77. Perceel 13. Weiland aldaar, bij 't spoor groot 72 A. 60 c.A. aan Aarn. Schoui te Hoedekenskerke voor f 1250 per 39 A. 24 c.A. of den hoop f 2312,50. Perceel 14 en 15. Weiland en wege- ling te 's Heer Abtskerke, groot 4 H.A. 30 A. 40 c.A. aam W. F. K. Lenshoek te Kloetinge q.q. voor f 1073 per 39 A. 24 c.A. of den hoop f 11.769, Perceel 16. Een perceel watergang al daar, aan den Zaaidijk, groot 40 c.A. aan Wed. A. Braamse te 's Graven polder voor f 0,35. Totale opbrengst f 36.032,47. Kapelle, De aandeelhouders van de weegbrug Kapelle-Biezelinge kwamen on der voorzitterschap van den heer P. Mol bijeen. Met genoegen kon de voorzitter mee deelen dat nog nimmer zooveel is opge wogen als in 1926, dat het uit te keeren dividend 56 bedraagt. Ook zal een bepaald gedeelte gere serveerd worden voor herstellingen aam het gebouw. Het presentiegeld bedraagt fl,Herkozen werden de aftredende bestuursleden: C. D. Vereeke en J. van Wingen. Krumingen. Ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer Dominions, als plaatselijk ver tegenwoordiger van den raad van arbeid is benoemd voor Kruiningen de heer M. Kole Jacz. te Kruiningen en voor Hans- weert en Sohore de heer J. F. de Bliek te Hans weert. Nisse. Woensdagavond vergaderde de kolen vereeniging „Ons Voordeel". Het aantal leden bedraagt thans 93. Door de vereeniging werden in 1926 geleverd 1315 H.L. eierkolen, 469V2 H.L. kachelkolen, 40 H.L. nootjes en 32 H.L. anthraciet. Totaal 18561/2 H.L. De inkomsten over 1926 waren f31 IL861/2, terwijl de uitgaven f3037,00V2 bedroegen. Alzoo een batig saldo van f74,86. Herkozen werd als secretaris-penningmeester de heer C.Otte en als commissaris de heer Jac. Slabbe- koorn. Rilland-Bath. In de maand Januari zijn uit deze gemeente vertrokken: 3, M. van Iwaarden, naar Kampen; 11, A. P. Walrave, naar Bergen op Zoom; 24, E. M. Lobbezoo, naar Krabbendijke. Schone. De datum van stemming voor den gemeenteraad is bepaald op Woens dag 18 Mei. Donderdagmiddag werd door no taris Pilaar te Goes, op verzoek van de erven van A. op 't Hof publiek ver kocht een woonhuis met schuur en erf. Kooper de heer F. op 't Hof voor f 1900,—. De varkenshond „Draagt elkan ders lasten" alhier, hield in het café „de Jonge" zijn jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over 1926 ontvangen is f292,30 en uit gegeven f 163,40, al-dus een batig slot van f 120,90. Hierbij gevoegd de batige sloten van vorige jaren, geeft totaal f919,17. De aftredende bestuursleden A. Stevense Fzn. en H. v. Koeveringe Jzm. werden herkozen. Het ledental bedraagt thans 41. Voor gestorven dieren werd in voorkomende gevallen 80 uitgekeerd. BUITENLAND. OVERZICHT. De revolutie in Portugal. Bij de jongste revolutie in Portugal is het warm toegegaan. Er moet hevig ge vochten zijn en het aan tal do o den wor dt groot genoemd. In Lissabon zou de op stand thans onderdrukt zijn. Volgens de jongste berichten hebben de revoluticmnai- ren, die de kazernes en postkantoren had den bezet en alle verbindingen hadden verbroken, zich gisterennacht na een he vige beschieting overgegeven. De regee ring is -dus weer de baas -geworden. Volgens een schrijven van een bizon- deinen medewerker van de „Daily Ex press", zou de eigenlijke oorzaak der revo lutie het feit geweest zijn, dat de regee ring er niet in geslaagd is, de kwestie van het sta a ts tabalt smonopo lie op telos sen op een bevredigende wijze. Of dit schrijven de waarheid behelst? Av.p-BlGGELAARsCg ROOSENDAAL. Wij weten het niet. „Veertig jaar geleden, verklaart die medewerker, had de Porfcugeesche regee- rang 10 millioen pond noodig. Daar zij dit niet op andere wijze kon krijgen, stelde zij een tabaksmonopolie in, evenals dat in Frankrijk, iem verpachtte het voor veer tig jaar aan een Parijsche financieele groep, als onderpand voor de leening. Die groep exploiteerde het monopolie tot 1926. Toen werd de oorspronkelijke leeming afbetaald uit de inkomsten van bet verpachte monopolie en eindigde de concessie vanzelf. Ondier het volk had middelerwijl terecht of ten onrechte de meening post gevat, dat het monopolie geweldig veel voordeel voor de Parijsche finan ciers, maar weinig voor Portugal had op geleverd. Toen de regeering, die in April 1926 aan het. bewind kwam, dan ook de vernieuwing van het monopolie overwoog, bralt er in Mei een revolutie uit. De volgende regeering dacht echter in die aangelegenheid evenals haar voor gangster en werd in Juli omvergeworpen. Ondertussche-n had een groep Engel sche financiers een bod naar de tabaks exploitatie gedaan. Deze wilden het ech ter niet op monopolistische wijze expioi- teeren. Hun plannen zouden althans volgens den medewerker, die in dezen wellicht niet geheel zonder vooroor deelen is zeer populair zijn geworden onder de bevolking. Toen het monopolie dan ook afliep, werd er een sterke pressie op de regee ring geoefend om in de Engelsche voor stellen te treden. De Engelschen hadden echter als voorwaarden gesteld, dc rege ling van de Portuigeesche oor logs schuld aan Engeland. Toen de regeling haar beslag had ge kregen en de leden van de commissie uit Londen terugkeerden, gaven deze als hjin meening te kennen, dat het Engelsche voorstel tot exploiteeren van de tabak in wezen niets anders was dan een verkapt monopolie, terwijl de regeering vrijhandel wenschte. Zij hadden het aanbod daarom afgewezen, er op wijzende, dat de re geering aanbiedingen van leeningen.uit Pa rijs en elders had. Het publiek zag hierin weer een hernieuwing van het gehate Fransche monopolie, en dit zou tot de re volutie hebben geleid". Engeland en China. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chur chill geantwoord op vragen van Lloyd G-eorge naar den militairen toestand. Hij zeide dat, ofschopn deze op het oogenblik onzeker en duister was, er ge makkelijk omstandigheden konden intre den waarin alle gevaar voor Sjanghdi verdwenen zou zijn. Aan den anderen ka|nt kon er ook een toestand ontstaan, waarin massa's troepen van een verslagen leger Sjanghai binnenstroomden met de over winnaars op hun hielen. Men moest het oordeel over de gevaren van het oogenblik voor de Britsche levens te Sjanghai aan de Engelsche vertegenwoordigers daar overlaten. Sir Miles Lampson was ten nauwste in contact met de gebeurtenissen en Sir Reginald Tyrwhitt, de vlootvoogd, was een van de doortastende en tegelijk koelste en nuchterste officieren van de marine. Men moest zich ten aanzien van de troepenbewegingen door het advies van deze autoriteiten laten leiden. Men had hun duidelijk te verstaan gegeven dat hum verantwoordelijkheid zich -uitsluitend be perkte tot bescherming van Britsche le vens. Voor dat doel zou men hun de troe pen geven, die zij noodig hebben, en voor geen ander doel, welk ook. De Engelsche regeering was van plan te Sjanghai enkel op haar eigen vitale aange'egeriheden te letten. Haar politiek was verder aan de

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1