U behoort mijn bort f 1,10 rir N°. 19 Vrijdag li Februari 19SI7 ill- Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegse.l SAMOS PRIMA FEUILLETON mg ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE fi COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant j en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. VANDA\G NOG Het lijken zulke onbestemde, luchtige, ontastbare, onbelangrijke dingen, onze ge dachten. Jawel, dit lijkt alleen maar zx>o. Want als we eens even dieper hierop in gaan, dan blijkt ai dadelijk, dat het eenige, dat altoos en immer doorgaat en nooit ophoudt, het eenige dat voior immer be staat ein nooit verloren kan gaan, ons den ken is, onze gedachten. Dan zien we, dat aan alles wat we doen, eerst gedachten voorafgaan, dat we de dingen eerst den ken, voor we ze doen; en zie, dan gaan we beseffen, dat dan eigenlijk onze ge dachten nog niet zoo onbelangrijke dingen zijn. Neen, zeker, dat zijn ze ook niet. Want stellen we niet in onze gedachten onzen weg vast, die we gaan zullen, hoe we zullen handelen, hoe we anderen zui len tegemoet treden? Maar is het dan niet van liet hoogste belang, dat onze gedach ten „go'ed" zullen zijn, en vriendelijk en helpend? Want aldus maken we immers zelf de atmosfeer, die ons omringt? En.... maken we aldus ook niet.... ons zelf? Vor men we, door de gedachten die we onder houden, niet ons karakter? Zooals een col lega van overzee het uitdrukte: Eileen dag worden we meer gelijk aan onze gedachten Als ze slecht en, zelfzuchtig zijn, kunnen we niet verhinderen, dat wij zelf ook zoo worden. Als ze onrein en verkeerd zijn, zal onvermijdelijk ons karakter en ons gedrag door hen gevormd worden. Char les Kings ley, een denker, zeide eens: „Denk over jezelf, over hetgeen je noo- dig hebt, over datgene, waar je van houdt, over den eerbied, die de menschen je eigen lijk toch moesten betoonen.... dan zal niets rein voor je zijn. Je zult dan alles wat je aanraakt, bederven." Maar lief hebbende gedachten, daarentegen, zullen liefdevolle daden voortbrengen en een wel willende, vriendelijke manier om de ande ren in onze gedachten te beschouwen, zal er ons toe brengen, hen in ons dagelijksch leven ook welwillend en vriendelijk te behandelen. Wat dit alles U kan baben? Onnoe melijk veel. Zie, ik zou U gaarne iets van mijn vrede, mijn rust, mijn geluk, mijn levens moed meegeven. Wei, en ik zal het doen ook. Zijn er moeilijkheden in Uw da lijksch leven, in Uw omgang met anderen, in Uw zaken? Lijkt de toekomst U troos- in luxe rietverpakking Fa. J. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. 49 door Hod wig CourthsMahior* teloos of donker Wel, dit alles kan veranderd worden, zeker, het kan. Van daag nog, zeker, zeker, vandaag nog, kunt ge een begin maken en U w gedach ten omtrent menschen en dingen verande ren. Wanneer dan zoo dadelijk de man komt, die U altijd zoo irriteierde, die U vijandig gezind is, die U norsch en dwars tegemoet komt, denk dan niet, aan Uw zelf, aan den „eerbied, dien de menschen je eigenlijk toch moesten betoonen", zoo' als Charles Kingsley het bijvoorbeeld uit drukte, maar denk dan eens aan een paar van Uw eigen tekortkomingen en vaag uit Uw eigen gedachten alle gedachten van onvriendelijkheid en vijandschap weg, wetende, dat de onvriendelijke gezind heid van dien man, toch geen weerstand kan bieden, aan Uw goeden wil. Omdat Uw' goedwillende gedachte de macht en autoriteit achter zich heeft van het al machtige principe van het goede, dat al tijd het kwade kan en zal overwinnen. In dit eenvoudige voorbeeld ligt de sleutel tot de oplossing van de meeste Uwer moeilijkheden. Want gedachtig aan liet principle, dat aan deze handelwijze ten grondslag ligt de onomstootelijke waar heid van de suprematie van het goede en ware kunt ge alle moeilijkheden met vertrouwen tegemoet treden, webend, dat niets weerstand kan bieden aan de macht van het goede. Hoe meer ge dus plaats inruimt voor helpende, vriendelijke dachten in Uw denken, hoe minder plaats zal er over blijven voor neerdrukkende, onharmonische gedachten. En dan moet ge eeins zien, welk een rust en vrede en welk een onuitputtelijke bron van vrien delijkheid en opgewektheid ge zult her bergen. Er is nooit eemig mensch, of eenige zaak, of instelling of stad of land ge weest, kortom, er is nooit iets geweest, dat onderhevig was aan miensclhelijke in vloeden, dat niet geholpen kon worden door den geest van het optimisme of dat door pessimisme geen kwaad ondervond, schreef een confrater aan de andere zijde van den Oceaan onlangs. Inderdaad, en wanneer wij dan weten, waarom we op timist kunnen zijn, waarom we het leven met vertrouwen en goeden moed en op gewekt in kunnen zien, dan wint deze bewering nog veel aan diepte en be- beekenis. We kunnen meteen beginnen, vandaag nog Nu waren alle voorbereidselen geno men. De bruiloft zou op Valberg gevierd worden. Er was een beperkt aantal gas ten uitgenoodigd, de naaste buren van Valberg, Gunters oude regimentskame- raden, eenige bevriende families van ba ron Viktor en natuurlijk ook de van Cro- ners. Prinses Leonie, aan wie baron Viktor op haar verzoek zijne dochter had voorgesteld, had beloofd de plechtig heid te zullen bijwonen en als vertegen woordiger van den regeerenden hertog, zou ulens neef, prins Herbert, haar be geleiden. Zoo was ten slotte een vrij groot en zeer uitgelezen gezelschap te zamen ge komen. Gunter had alles voor het verblijf der gasten in orde laten maken. De meeste kwamen al in den avond voor den trouw dag aan, voor zoover zij niet in de buurt woonden. Den morgen van dienzelfden dag was Rita gekomen vergezeld door haar vader en mevrouw von Tronsfeld. Zij werd plechtig door haar bruidegom afgehaald en de geheele weg van het station tot aan het slot was feestelijk versierd. BINNENLAND. Di loord te Esbeek. Omtrent het drama, dat zich te Esbeek heeft afgespeeld, meldt men nog: De vermoedelijke dader, J. G„ een Belg, woont sinds 1911 te Esbeek naast de familie de Kort. TusscIHen beiden bestond al lang een veete over een weg, die langs het erf van G. liep en door de Kort, volgens G. onrechtmatig, was omgeploegd, waardoor hij verhinderd was bij de bebouwing van zijn grond van dien weg gebruik te maliën. Verschillende po Prinses Leonie en prins Herbert kwa men pas 's avonds. Baron Viktor toonde weer zijn groot talent voor het maken van een feestelijke stemming. Prinses Leonie ging stralend aan zijne zijde, aan tafel zat zij naast hem en zij was de vriendelijkheid zelve. Prins Herbert kwam op dezen avond voor het eerst met Carry von Croner in aanraking. Hij geleidde haar aan- tafel en was vol attentie voor haar. Franz von Croner was trotsch op de onderscheiding, ie zijne vrouw te beurt viel. Hij zag heel goed, dat prins Herbert zijne oogen niet van de betooverend schoon© vrouw kon afwenden, maar dat streelde juist zijne ij delheid. Door een prins benijd te worden om zijne mooie vrouw, dat viel in zijn smaak. In al het feestgeroes bleef er nauwelijks een. rustig oogenblik voor het bruidspaar over. Rita had geen tijd om tot bezinning te komen. Zij was een allerbekoorlijkst bruidje. Daarover was iedereen het eens, toen zij op den ochtend van den trouwdag aan de zijde van haar bruc' jegom verscheen, gehuld in een prachtig bruidstoilet van zijde en kant. Met brandenden blik keek Carry naar deze liefelijke verschijning. Toch was zij zelf oneindig veel mooier dan Rita, on danks haar groote bleekheid. Zij droeg een buitengewoon kostbaar toilet en Franz von Croner kon met vol doening cons fcateeren, dat zijn vrouw de mooiste en elegantste was. Verder was hij niet in zoon erg goede stemming. Se dert zijn terugkeer uit Berlijn had hij gingen van G. om in zijn recht hersteld te worden faalden. Dit schijnt langzamer hand de verbittering vergroot te hebben, totdat hij. dezen nacht aan zijn wraak gevoel door het doodelijke schot uiting gaf. G. staat als een driftig en twistziek man bekend. Hij is over de Belgische grens gevlucht. De familie de Kort is algemeen geacht. De verslagen vrouw was 69 jaar oud. In de „Morgen" lezpn wij o.m. nog: De nasporingen der marechaussees heb ben uitgewezen, dat G. waarschijnlijk er gens in de buurt bij bekenden van klee- ren heeft verwisseld en daar een fiets heeft gekregen, waarmede hij over de grens is gevlucht. Werklieden vande ontgin ning de Utrecht zijn G. vroeg in /den morgen fietsend tegengekomen op weg naar de grens. Men heeft twee hulzen van patronen gevonden in het huis van den verslagene, doch de huls van de derde patroon is nog niet ontdekt. Men vermoedde daarom ook eerst dat de dader zelfmoord zou hebben gepleegd, doch de verdere naspo ringen hebben uitgewezen, dat dit uit gesloten is. Huis en omgeving zijn afgezet door de maréchaussee. Voor het raam, waar door het noodlottig© schot viel is ©en doek gespannen. Het geweer waarmee de daad is ge pleegd, heeft men nog niet gevonden, zoodat de dader het wapen waarschijnlijk ergens weggeworpen heeft. Werkloozen naar Drenthe. De minister van binnemiandsche zaken mr. Kan, heeft aan de college's van B. en W. der gemeenten Amsterdam, Rot terdam, 's Gravenhag© en Utrecht een schrijven gericht in aansluiting aan het onderhoud met de betrokken wethouders en in verband met de plannen om werk loozen uit die gemeenten tijdelijk in Drente te werk te stellen. In dezen brief bevestigt de minister zijn bereidheid om met de gemeentebe sturen de noodige maatregelen te treffen, opdat een eerste proef kan worden ge organiseerd. Hij wijst er op, dat de werkloozen niet alleen lichamelijk voor het te verrichten werk geschikt dienen te zijn, doch ook bereid om zoo flink moge- gelijk te werken en daardoor hun loon zoo hoog mogelijk op te voeren. Voor de proef stelt de minister be schikbaar: a. den noodigen grond, b. hetzij een of twee barakken, hetzij huis vesting bij aldaar op de ontginning geves tigde arbeidersgezinnen, c. stroo, kop- kussen en dekens, d. de organisatie waar over in de provincie Drente wordt be schikt, te weten de hulp van de N.V. Ontginningsmaatschappij Het Landschap Drenthe en die van den rijks-inspecteur, benevens die van het departement, welke toezegging gedaan wordt in het vertrou? wen, dat de N.V. haar volle medewer king zal willen verleenen en in den ge- dachtengang, dat wie den aangeboden ar beid zonder deugdelijken grond weigert of last van duizelingen, en nog dezen och tend, kort voordat zij van huis zouden wegrijden, had hij zoon aanval gehad en erger dan te voren. Hij had het voor zijn vrouw verzwegen, omdat hij vreesde, dat zij dan niet zou willen, dat hij naar het bruilofstfeest zou gaan. En daar hij zich allerlei genot'van dit feest voor stelde, had hij geen lust thuis te blijven. Toen de aanval voorbij was, voelde hij zich weer vrij goed. Toch was hij prikkelbaarder dan ooit en 'viel soms zeer grof tegen zijne vrouw uit. Carry vreesde deze uitvallen en zij vermeed alles wat hem kon prikkelen. Onderweg naar Valberg had zij heel goed gemerkt, dat hij zich niet wel voelde. Hoe gaarne zij ook van het feest zou zijn weggebleven en de ongesteldheid van haar man als voorwendsel gebruikt zou hebben, wist zij toch heel goed, dat hij op zou stuiven, als zij vroeg of hij zich niet goed gevoelde of als hij zou mer ken, dat zij twijfelde of zijne gezondheid wel goed was. De dokter had hem een streng diëet voorgeschreven, maar deze had al even weinig overwicht op hem als zij. Daarom liet zij hem kalm zijn gang gaan, toen hij al voordat de plechtigheid begon, twee glazen port naar binnen sloeg. Bovendien was zij geheel vervuld van haar eigen lijden. Zij hoorde nauwelijks wat prins Her- bert, die fyaar steeds vol bewondering aankeek, tegen haar zei. Ook vandaag weer zag Carry heel bleek maar mooier dan ooit, met dien smachtenden blik in hare oogen, die altijd tersluiks neerlegt, van ondersteuning onherroepe lijk wordt uitgesloten. De minister verklaart zich bereid in de kosten mits deze vooraf door hem zijn goedgekeurd voor 25 pet. bij te dra gen. De toezegging geldt uitsluitend voor de eerste proef. De gemeentebesturen worden uitgenoodigd voorstellen te doen omtrent de belooning van de te werk ge stelden, het bedrag, dat wekelijks naar bun meening ter beschikking moet worden gesteld van het gezin, het aantal weken, gedurende welke de arbeider in Drenthe moet blijven alvorens weder voor één of twee dagen naar huis te gaain enz. Ten slotte vestigt de minister er de aandacht op, dat het slagen van de proef slechts mogelijk is, indien een zeer nauw gezette selectie wordt toegepast. Groningen in blijde ver wach ting. Nog dagelijks stijgt het aantal geschen ken, dat wordt opgestapeld voor de baby, die als de 100.000ste inwoner van Gro ningen zal worden ingeschreven. Niet al leen de Groningers zelf doen daaraan mee, maar ook uit andere plaatsen komen veel bewijzen van belangstelling voor ouders en kind. Zoo heeft de Eerste Nederlandsche Verzekering Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit te 's Gravenhage voor de jonggeborene een kostelooze po lis beschikbaar gesteld, volgens welke de kleine bij het bereiken van de meerder jarigheid door de „Eerste Nederland sche" de som van f 1000 £al worden uit gekeerd. Het Verkoopkantoor van Nestles Kin dermeel te Rotterdam stelde gedurende het eerste levensjaar van het 100.000ste Groningertje gratis voeding met haar Nestles Farine Lactine Kindermeel ter beschikking. h Ook de vader van Groningdfr s toe- komstigem lOO.OOOsten inwoner wordt niet vergeten. Hem zullen allerlei buitenkans jes te beurt vallen. Niet slechts twee kistjes fijne sigaren, maar ook een oom pleet aquarium met goudvisschen. Een kleerenzaak is voorts van meening, dat de vader er feestelijk moet uitzien. Zij biedt hem een nieuw pak aan. Verschillende an dere winkeliers praktizeeren nog over pas sende geschenken. Dat niet iedereen zeer gelukkig is in zijn keuze blijkt uit het feit, dat een drankhandelaar, die niet ten ach ter wilde blijven, den vader wil tractee ren op.... een liter jenever. Op zijn beurt geeft een eierhandelaar 200 eieren voor de moeder. Binnenkort zal een pakhuishouder aan het gezin misschien nog opslagruimte aan bieden. Dr. De Visser 70 jaar. Onder enorme blijken van belangstelling en hoogachting vierde Woensdag oud-mi nister dr. de Visser, voorzitter van de Chr. Hist, fractie in de Tweede Kamer, zijn 70s ten verjaardag. Tallooze bloem stukken werden den jarige reeds in de ochtenduren toegezonden. De ochtend- Gun ter s blikken zochten. Prins Herbert kwam geheel onder hare betoovering hij kon van dezen dag af Carry niet weer vergeten. Het uur van het trouwen was aange broken. Prins Herbert bood mevrouw von Croner zijn arm en zat gedurende de plechtigheid naast haar. Toen voor het altaar de bindende gelofte door het jonge paar werd afgelegd, hoorde hij een lich ten zucht naast zich. En tegelijk voelde hij hoe eene rilling door Carry heenging en hij zag hoe zij hare tanden op elkaar klemde. Bezorgd keek hij haar aan. Hij legde instinctmatig als beschermend een oogen blik zijne hand op de hare, die de stoel leuning krampachtig vast hield. Toen trof hem een blik uit Carry's oogen, die hem diep schokte. Al de jammer en de ellende van een mislukt leven spraken uit dezen blik. Dadelijk sloeg zij hare oogen weer neer en op haar gelaat vertoonde zich een ijzige kalmte. Toen keek prins Herbert naar mijn heer von Croner die met eene botte uit drukking-op zijn gezicht voor zich uit staarde. En prins Herbert meende Carry te begrijpen. Tegenover dit huwelijk uit lief de, dat voor 'hare oogen gesloten werd, moest zij wel voelen, wat haar ontbrak. Want onmogelijk kon deze vrouw, een man als von Croner, liefhebben. Toen ging iedereen het jonge paar ge luk wenschen. Carry vermande zich en omhelsde en kuste Rita, terwijl hare oogen over Rita's hoofd heen met smartelijke» een hatf-jaar zonder een j kachel, doch geen dag zondereen pijp Voor H.H. Winkeliers tegen fabrieks prijzen verkrijgbaar bij E. Verbeem» Goes. post bracht drie omvangrijke pakken van heinde en verre gezonden; telegrammen van gelukwenschen stapelden zidh op. De koningin-moeder deed door een schrijven van haar be,langstelling blijken. Reeds in de ochtenduren kwamen ve len den jarige gelukwenschen o.a. een de putatie uit het bestuur van den Chr. Na- tionalen Werkmansbond, waarvan dr. de Visser oprichter is. Woensdagmiddag had in „De Twee Steden" een huldiging plaats vanwege een comité gevormd door personen uit ver schillende plaatsen van ons land. Woord voerder was de heer J. ter Haar Jr. SPORT, Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: N. A. C—Willem II. WilhelmieaN. O. A. D. P. S. V.-M. V. V. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: ZeelandiaDongen. VlissingenBreda. L. O. N. G. A.Roosendaal. Zuidelijke Se klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: GoesVlissingen II. S. I. N. O. T. O.—Middelburg II. blik naar Gunter keken. Gedurende het verdere gedeelte van den dag dwong Carry zich om vro olijk te schijnen en bewoog zich zooveel mo gelijk in de nabijheid van het jonge paar, zij overlaadde Rita met teederheden en verzekerde haar telkens weer, dat zij goede vriendinnen moesten worden en el kaar veel moesten zien. En daarbij keek zij Gunter altijd weer met smachtende blikken aan. Hij vreesde elk oogenblik dat Carry haar zelfbeheer selling zou ver- liezfn en hij snalrte naar het uur, waarop hij met Rita zou kunnen vertrekken. Hij kon zich, met Carry's oogen voortdurend op zich gevestigd, niet gelukkig voelen. Ook Rita voelde zich beklemd onder Carry's liefkoozingen. Ondanks haar arge loosheid ontging het haar niet hoe onrus tig en opgewonden Carry was en haar overstelpende vriendelijkheid leek haar toch te overdreven om echt te kunnen zijn. Zij werd echter van alle kanten zoo in beslag genomen, dat zij geen tijd had zich er lang in te verdiepen. Twee- paar oogen keken voortdurend onderzoekend naar Carry baron Viktor en mevrbuw von Tronsfeld sloegen haar voortdurend ongemerkt gade. Zooveel mogelijk zoch ten deze twee, die bezorgd waren" voor het geluk van het jonge paar, Carry op een afstand van hen te houden en zij werden daarbij gesteund door prins Her bert, die Carry geheel in beslag trachtte te nemen en zich ijverig met haar onder hield. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1