0 behoort mijn tart IV. 18 Woensdag 9 Februari 1927 ill6 Jaargang. LlNTVELT's BAZAR FEUILLETON Ruwe Huid ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave Nsiarokoze VeRROotschap Cjoes.cn© Covrsnt en ët Ross" Drukkers» ea Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels 11,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen eo aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. Engeland en China. De Britsche kabinetsraad is weer bij eengekomen, teneinde over eenige belang rijke rapporten van den Britsehen zaak gelastigde te Hankou, O'Malley, te be raadslagen en tot overeenstemming te ko men over de in China te volgen politiek. Een belangrijk punt der besprekingen betrof de kwestie van het zenden van de Britsche troepen naar Hongkong in- plaats van naar Sjanghai, want de her vatting der besprekingen tusschen Tsjen en O'Malley is daarvan afhankelijk. Reeds meldden wij, dat minister Tsjen aan O'Malley verzekerd heeft, dat de oprukkende nationale troepen niet zouden trachten Sjanghai met geweld in te nemen, Onlusten, die er eventueel mochten uitbreken, heeft Tsjen verder gezegd, zouden dan op de verantwoording van Soen, den generaal der Noordelijken of op de Engelschen zelf komen. Tsjen was minder goed te spreken over het Amerikaan sche voorstel van Kellogg om Sjanghai neutraal te verkla ren. Sjanghai is, zei hij, een Chineescbe stad met Europeesche en andere ne derzettingen, die er het Chineesch ka rakter echter niet aan ontnemen. Een Chineescbe stad neutraal te verklaren in een oorlog tusschen Cbineesche le gers onderling, is natuurlijk een onding. Intusschen gelooft men zoowel te Han kou als te Sjanghai in niet-Chineesche ltringfen, dat Tsjen's belofte om de stad niet gewapenderhand te willen nemen, grootspraak is. Het Zuidelijke nationale leger, heeft nog meer geldgebrek dan Soen in Sjanghai of Tsjen in Peking, en van ernstig oprukken naar Sjanghai kan vooreerst geen sprake zijn. De opstand in Portugal. Naar uit Vigo vernomen wordt, zijn de Portugeesche opstandelingen mees ter van den Noordelijken oever van den Doero, terwijl de regeeringstroepen den Zuidelijken oever bezet houden. Aan beide kan ben worden krachten samen trokken voor een beslissenden slag. Het 8e regiment artillerie trachtte Zondag de brug van Dom Luis te veroveren; bet werd echter teruggeslagen. De in deze streek gevestigde Engel- scbe handelaars hebben den Bri.tscben ge zant te Lissabon, sir Carnegie, verzocht de bescherming hunner belangen te ver zekeren. De verbinding tusschen Noord- en Z. Portugal is nog steeds verbroken en bet is moeilijk de uitgebreidheid der revo lutionaire beweging te schatten. De opstand heeft ditmaal ten doel de dictatuur van generaal Carmona omver te werpen. Honk Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. 48 door Hodvèig Gourths—Mahlor De trein bad maar een enkelen wagon eerste klasse. Als Gunter kwam, moest bij bier instappen. Zij wachtbe cn wachtte. En toen de stationsklok bet vertrekuur van den trein aanwees, boog zij zich ver uit het raampje om nog eenmaal het ge- beele perron te kunnen overzien. Maar Gunter was er niet. Op hetzelfde oogen- blik zette die trein ^icli in beweging. Car ry was 't liefst er weer uitgesprongen. Zij vond, dat zij zich zelf belachelijk had gemaakt en zonk, builend van woede en teleurstelling in de kussens neer. Afgemat, moe en verbitterd, legde zij de twee uur sporens af en voelde zich diep ongelukkig. Veel vroeger dan zij van plan was geweest, was zij weer terug gegaan, om met Gunter te kunnen reizen. En nu was bij niet gekomen, ofschoon zij zeker was hem op weg naar het station te hebben gezien. Een voorgevoelen zei haar, dat hij haar had gezien en op het laatste oogeablik zijne reis had uitgesteld. Door den verrekijker. In de Belgische Kamer interpel leerde Carton de Wiart Vandervelde over de opheffing van de intergeallieerde con trole in Duitschland. De spreker gaf aan zijn ongerustheid over deze opheffing, waaraan hij toevoegde dat de D-uits die regeering thans gesteld is onder bet ge zag van een ministerie, dat het meest imperialistische is dat men gehad heeft. De politiek van toenadering moet weder- keerig zijn. Vandervelde zal de volgen de week antwoorden. Stresiemann is eindelijk met vacian- tie vertrokken naar San Remo aan de Italiaansche Riviera. Omtrent een even ture le ontmoeting met Mussolini of Bri an d is niets bekend. Een rede van dr. Nicholas Mur ray Butler, president der universiteit van Columbia, heeft groot opzien gebaard. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat Coolidge geen candidaat zal zijn bij de volgende presidentsverkiezingen, want bet zou voor de republikeinen noodlottig zijn, indien zij bet beginsel huldigden, dat een president een derde maal verkiesbaar is. Men gelooft, dat de rede een geweldigen indruk zal maken ie New-York en Was hington. BINNENLAND. De moord in Den Haag. Het „Haagsche Volk" schrijft: Er is na de arrestatie te Brussel weer een week verstreken, waarin niets van beteekenis over het onderzoek inzake den moord aan het Bezuidembout bekend is geworden. De Haagsche rechtbank heeft de pro cessen-verbaal van de politie blijkbaar steekhoudend genoeg geacht om de uitle vering van de gearresteerden V. en B. te bevorderen. Men hechte hieraan even wel niet een al te groote beteekenis, daar de rechtbank wel tot baar besluit zal zijn gebracht door dien wensch, om later niet het verwijt te krijgen, dat 2ij een spoor hoe vaag ook zou hebben veronachtzaamd, waardoor de dader van het gruwelijk misdrijf onbekend kon blijven Niettemin, zijn er aanwijzingen'. De gearresteerden ontkennen, dat zij zich op den bewusten Maandagmorgen bij het moordperceel hebben opgehouden, ter wijl zij door eeinige getuigen weer positief herkend zijn. Waar zij bovendien den diag, volgende op dien van den moord, heime lijk zijn vertrokken zonder eenige waar schuwing aan hun kamerverhuurster en naar België zijn uitgeweken, meende de politie gerechtigd te zijn om bun arres taties in Brussel te verzoeken. Het is niet bekend, dat V. en B. iets anders op hun kerfstok hadden, dat hun noopte om er van door te gaan. Er kan nog meer bezwarend materiaal tegen hen aangevoerd worden, doch politie en justitie achten het niet raadzaam, dit thans reeds publiek te maken. Wij vroegen h^den den hoofdcommis saris naar diein stand van zaken, daar hier en daar geruchten opduiken dat de gearresteerden niets met den moord te maken hebben. Deze gedachte verzoende baar weer met bet fiasco, dat zij bad geleden. Hoe weinig zeker moest bij van zichzelf zijn, dat hij geen twee uur met baar alleen durfde te wezen. Eigenlijk moest zij daar blij over zijn, daar dat een bewijs was, dat bij baar nog liefhad. Toen zij aan heit station van bestem ming aankwam, zag zij een rijtuig van Valberg naast bet hare staan. Een knecht stond er bij. Dit was een nieuw bewijs voor baar, dat Gunter van plan was ge weest met dezen trein te komen. Van de tegenstrijdige gevoelens ver vuld, reed zij naar buis. Groote tranen rolden langs baar wangen. Zij weende om bet geluk, dat zij door eigen schuld verspeeld had. Welk een gelukkig leven had zij kunnen hebben aan Gunters zijde, als meesteres van Valberg, als zij nog maar een poosje op hem gewacht had. In plaats van hem zij dacht aan haar man en rilde van afschuw. Zoo reed zij naar buis in baar elegante coupé, in kostbare kleeren gehuld, en toch was zij zoo arm zoo dood arm. Haar eenige troost was, dat baar man nog niet thuis was en dat zij hem in eene week nog niet behoefde te zien. Tegen den avond reed zij weer uit en rekendee het zoo uit, dat zij tegen de aankomst van den anderen sneltrein in de nabijheid van bet station was. Gun ter moest haar voorbij rijden, toen bij van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PURÖL De heer Van 't Sant antwoordde ons, dat de schuld van de verdachten natuur lijk nog volstrekt niet vast staat. Waar de politie echter te doen beeft met ver klaringen 'van getuigen, die zich vrijwil lig hebben gemeld, waar er verder geen getuige is geweest, die den moord gezien beeft en ten slotte de, aanwijzingen na confrontatie zich eerder hebben vermeer derd dan verminderd, zou de politie naar het oordeel van den hoofdcommissaris sfelUig in haar taak tekort geschoten zijn, indien zij het Brusselsche spoor niet zeer nauwkeurig had onderzocht. Er staan nog vele sporen uit en in de omgeving van de familie W. wordt ijverig gezocht. Het onderzoek op andere wegen is in intensi viteit niet verminderd nadat de mannen in Brussel zijn gearresteerd. Wel een be wijs dus, dat de mogelijkheid, dat Brussel een fiasco oplevert, onder bet oog wordt gezien. Dit onderzoek zal trouwens alleen dan eindigen, wanneer de dader bekend is en het voorwerp aanwijst, waarmee de moord Kunnen V. en B. in verboor genomen worden., dan hoopt de justitie meer klaar heid in de situatie te brengen, een klaar heid, die o.i. door de beperktheid der aan wijzingen vooralsnog ontbreekt. Inbrekers aangehouden. Te Venlo heeft de politie aangehou den een zwerver de H. en een smid W. H. uit Duisburg (Duitschland), verdacht van inbraak met diefstal in de leegstaan de villa waarin zij geruimen tijd hadden gehuisd. Ze hadden zich aan champagne en wijn te goed gedaan; hadden eenige bedden beslapen en alle kasten uitge haald. De ingemetselde brandkast heb ben zij niet open kunnen krijgen, wel po gingen daartoe aangewend. Voorwerpen van waarde worden vermist; men denkt dat reeds een groot gedeelte van het ge- stolene naar Duisburg overgebracht is. De juiste opgave van bet vermiste ontbreekt nog. Prettige huisbaas. Op den Hoogen Morschdijk te Oegst- geest verhuurt de mesthandelaar van B. zijn bovenwoning. Binnen korten tijd had hij reeds acht verschillende huur ders gehad. Ze misten voortdurend voor werpen, moesten elke maand een vrij groot bedrag boven den huurprijs beta len voor gas enz., hooger dan het bedrag, wat ze verbruikt hadden. De laatste huur der weigerde dit extra bedrag te voldoen. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij de vrouw van den mesthandelaar den wei gerachtige met een revolver dreigde. Toen de huurder en zijn v rouw hun woning ver beten en ze 's avonds weer terug keerden,, vonden ze hun huisdeur aan de binnen zijde gegrendeld. De vrouw heeft daarop bij den veldwachter een onderdak gevon den. De man" had nachtdienst. Den vol genden morgen vond hij den toestand aan kwam. Eene snelle impulsie vol gend, liet zij haar rijtuig stil houden en gaf ook Gunters koetsier een wenk. „Dag, mijnheer Valberg, ook weer te rug uit de stad?" vroeg zij schijnbaar onbevangen, terwijl zij bem baar hand toestak. Tierwille van het personeel moest bij haar beleefd te woord staan-. Vluchtig kuste bij haar hand en toen hij haar bleek, smartelijk verwrongen- gelaat zag, met die groote treurige oogen, voelde hij weer diep medelijden met baar. „Ik ben zoo even terug gekomen, me vrouw von Croner." Hongerend en smeekend keek zij hem n. „Ik ben van morgen al terug geko men. De stad verveelde mij. In den zo mer is er niets te doen. Dat kan u natuurlijk niet schelen als gelukkige verloofde is het overal prettig, waar uw meisje is. Ik ben helaas nog onbestorven weduwe. Mijn man blijft nog eene week in BierUjn. Ik hoop u in dien tijd eens op Cronersheim te zien". Zoo sprak zij met conventioneele vrien delijkheid, maar in bare oogen brandde het verlangen. „Als 't mogelijk is, gaarne, mevrouw. Maar ik heb 't erg druk en ik moet in halen, wat ik in deze dagen heb ver zuimd. Valberg moet opgeknapt worden en klaar zijn voor onze bruiloft, die al nog ongewijzigd. Hij is toen naar den officier van justitie in Den Haag ge gaan, die hem er op wees dat bij het recht had zich met geweld toegang te verschaffen. Hij stelde de politie te Oegst- geest hiervan op de hoogte, waarbij hij deze tevens gelastte daarbij tegenwoor dig te zijn, opdat er geen persoonlijke ge welddadigheden zouden plaats vinden. Met een zwaren hamer en bijl beeft de huur der de deur opengehakt, waarachter ook nog ter versterking een zwaar voorwerp stond. Toen hij zijn woning binnenging waren alle meubelen verdwenen. De po litie vond een deel der meubelen in bet door Van B. bewoonde benedengedeelte. De rest was verdwenen. Toen de ge vonden meubelen uit bet huis werden ge dragen pleegde de vrouw van Van B, aanvankelijk verzet en bij het wegrijden van de meubelen posteerden Van B. en zijn vrouw zich voor de deur, hij meteen scheepsbel en zij met een scheepsroeper, waardoor zij allerlei liefelijkheden verkon digden. De politie heeft thans tegen Van B. en zijn vrouw proces-verbaal opge maakt. De revolver is in beslag genomen. Liefde zoekt list. Een bezoeker van een café aan den Coolsingel te Rotterdam viel Maandag op door zijn zonderling gedrag. Hij verwis selde herhaaldelijk van plaats tot hij een eenzaam hoekje gevonden bad, hij stelde het personeel allerzonderlingste vragen om trent nooduitgangen en andere niet be staande inrichtingen en toen, na een zenuw achtige beweging zijnerzijds bleek, dat bij ook een geplakten baard droeg, achtte de directie het gewensdht de politie toch lie ver even te waarschuwen. De zonderlinge bezoeker ging evenwel, als een lam mee naar bet bureau Groote Paauwensteeg, waar hij een volledige „bekentenis" af legde. Hij had bericht ontvangen dat zijn verloofde, achter zijn rug en natuurlijk zonder zijn toestemming, in bedoeld café een afspraak met een ander zou gemaakt hebben, en hij had tot zijn vermomming besloten, om zondier zelf herkend te wor den, deze vreeseLijke gebeurtenis te kun nen bespieden. Toen het verwachte paar niet kwam opdagen was hij zoo zenuw achtig geworden, dat bij- zich gesuggereerd had dat ze door een „nooduitgang" ont snapt moesb&n zijn. Verduistering van een auto. Maandag vervoegde zich- bij een der groote automobielzaken in Den Haag een zekere P., die zeide, een auto te willen koopen. De directeur der firma toonde enkele modellen, en P. bepaalde ten slotte zijn keus op een Do-dge. Hij zeide, dat hij slechts tusschenpersoon was bij deze transactie in opdracht v^n den beer Van G., wonende aan de Nieuwe Molstraat in Den Haag. De automobielhandelaar maakte geen enkel bezwaar, aan den heer Van G. een auto te verkoopen, mits tegen contante betaling. P. bewilligde daarin. Een der employé's der zaak ging toen met P. naar de Nieuwe Molstraat, waar bet geld ontvangen zou worden, en men dan den wagen zou achterlaten. In de Nieuwe Molstraat gekomen, ging de employé naar binnen, om de zaak ver in Juli zal zijn", antwoordde bij op den- zelfden toon. Carry's gezicht werd nog bleeker. Zij klemde de tanden op elkaar om 't niet uit te schreeuwen van bittere smart. Slechts met moeite sprak zij nog „Voor goede vrienden, heeft men al tijd wiel een uurtje over één uurtje maar, mijnheer Valberg ik verwacht Daarbij reikte zij hem baar hand en drukte de zijne krampachtig. Zijne gevoelens wankelden tusschen me delijden en wrok. Zonder baar hand ge drukt te hebben liet bij die weer los. „Ik verwacht u", klonk bet nogmaals zacht in zijn oor. Toen reed het rijtuig in tegenovergestelde richting been. Gunter wierp zich opgelucht achter over in het rijtuig en sloot zijne oogen. Hoe hij er ook tegen in ging, steeds weer zag hij Carry's hongerigen, smeekenden blik voor zich. Hij voelde zijne verach ting voor baar verdwijnen. Eens bad hij haar toch- liefgehad met al -de innigheid en vurigheid zijns harten en hij zag nu boe zeer zij leed onder de gevolgen van baar ontrouw. Hij kon niet anders -dan medelijden met baar hebben. Dat hij echter niet naar Cronersheim zou gaan, zoolang de beer des buizes er niet was, dat stond bij hem vast. Voor zichtigheid was hier geboden hij kende het gevaar en wilde er zich niet in be geven. Carry moest er zich in leeren der met den heer Van G. af te hande len. P. zou bij den auto blijven: De heer Van G. verklaarde zich bij zonder ingenomen met den koop en over den prijs maakte hij geen enkele aanmer king. Alleen kon hij niet treden in de contante betaling, daar hij geen baar geld in huis had. De employé maakte be zwaar, in dit geval den auto achter te laten, daar hij speciale opdracht had, dit slechts te doen bij contante betaling. Maar dat was volgens Van G. vol strekt geen bezwaar; hij kon den wagen gerust meenemen. De directeur moest hem dan.maar apart zetten en kon den auto als verkocht beschouwen. Over enkele dagen kon Van G. weer over voldoende contanten beschikken, en dan zou de over eenkomst haar beslag krijgen. De employé ging weer naar beneden, maar vond daar noch P., noch den auto meer. Gedurende den tijd dat de employé boven was, was P. er met den auto van door gegaan. Van G. zeide, dat P. misschien even een straatje om was gaan rijden, en zou even in de andere straat gaan kijken. Hij verdween en kwam niet terug. Later bleek, dat v. G. naar bet sta tion van de H. IJ. S. M. gegaan was, waar ook P. met den auto kwam. Samen hebben ze den auto ergens gestald of aan een derden persoon verkocht. In den loop van den dag kwamen beiden weer in hun woning terug. De politie, die van het geval op de hoogte was gebracht, wachtte ben daar op en arresteerde hen. Beiden zijn opgesloten; de auto is ech ter nog niet gevonden. Overval met roof. Toen Zondagavond de hoofdonderwij zer P. te Elden omstreeks half elf een luchtje ging scheppen, werd hij op den straatweg NijmegenArnhem aangespro ken door een man. Plotseling kreeg de heer P. een slag op het hoofd, waardoor hij kwam te vallen. De aanvaller eischte daarop zijn geld en de heer P. gaf den man een rijksdaalder. „In den anderen zak heb je ook geld", zei de aanrander, waarop de heer P. ook dat afstond. De man vluchtte toen in de richting Arnhem. Een oogenblik later kwam de heer P. onderweg den veldwachter tegen, wien bij zijn wedervaren mededeelde. Op hun ver zoek nam een passeerende auto beiden een eind mee en spoedig kreeg men den aan rander in het oog. Toen de auto stopte vermoedde de man blijkbaar onraad. Hij vluchtte over een sloot de weilanden in.. In samenwerking met de Arahemsche politie werd eeiji uit gebreid onderzoek ingesteld en een half uur later had men den dader gearresteerd, die bleek te zijn P. van I. uit Arnhem, die kort te voren voor een soortgelijk feit uit de gevangenis was ontslagen. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. KOLONIËN. Een tekort van f60.000. Notaris Pte Ambon beeft een tekort van f60.000 aan vendugelden. Hij beeft een volledige bekentenis afgelegd. schikken, dat alles tusschen hen uit was. Zoo vergingen dagen enweken en Carry s verlangen naar een samenzijn met Gunter werd niet vervuld. Wat zij van zoon samenzijn verwachtte, wist zij zelf niet, zij wist slechts, dat het verlangen, daarnaar als vuur in haar brandde. Zij wist slechts, dat zij voor één enkelen kus van bem, voor ééne minuut in zijn armen, baar gebeele zaligheid zou prijs geven. Haar man was in een geprikkelde stem ming uit Berlijn terug gekeerd. Hij bad zich of te goed of in 't geheel niet ge amuseerd. In ieder geval bad bij onge- loofelijk gezondigd tegen de voorschrif ten vian zijn dokter, bad begeerig elk genot nagejaagd, veel wijn gedronken en allerlei lekkernijen gegeten en voelde zich nu in 't geheel niet wel. Dat liet bij op weinig vriendelijke manier zijne vrouw ontgelden, die in de stemming, waarin zij zelf verkeerde, al baar zelfbeheer- sching noodig had, om baar afschuw van hem niet in zijn dik, paars geizicbt te slingeren. Haar leven was vol namelooze ellende. Zoo was die dag van Rita en Gunters huwelijk aangebroken. Het jonge paar had elkaar in dien tuss chen tijd niet weer gezien. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1