IIbBhoort mijn hart fV1. 17, Maandag 7, Februari &92È7 i!4e Jaargang. De buit binnen. FEUILLETON u ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goos f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave Nasmioeze Vennootschap Goesche Courant en Kïteuwc j Ss Ross" Drukkers- e» Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. In Rusland heeft het communisme eco nomisch, als maatschappelijk systeem af gedaan. Niet alleen omdat de economische ideeën kon het anders illussies zijn gebleken. Maar ook omdat de buit vrij wel binnen is. Hoevelen in ons land denken nog bijna dagelijks aan „Russen", in de stille ver wachting, dat er misschien nog wel eens iets terecht zal komen van die vroegere waarde-papierende weduwe, die slechts met moeite de opvoeding harer kinderen kan bekostigenoude dames, die op een voudige kamers wonen met eigen meu belen, die aan vroegeren welstand her inneren; de man., die 's Zondags aan de kerken couranten verkoopt. Ter opfrissching van het geheugen kan dienen, dat in 1918 in Nederland een bedrag van bijna 1 miliioen gulden nomi naal aan officieel genoteerde Russische fondsen werd gehouden, terwijl het totaal bedrag der schulden, welke Rusland in gebreke bleef te betalen, alleen «wat de hoofdsom betreft op 21.000 millioien gul den geschat wordt. Inderdaad, als communisten stelen, doen zij het wel op zeer radicale wijze en in het groot! Thans keert Rusland weer langzamer hand tot het „kapitalisme" terug. Zoo wat betreft de oplossing van arbeids geschillen. In de nog z.g. zuivere com munistische periode was er, althans in theorie, voor arbeidsgeschillen geen plaats. Bij regeeringsbesluit werden de loonen en arbeidsvoorwaarden vastgesteld en in breuk daarop als wetsovertreding ge straft. Thans echter mogen weer arbeids contracten worden afgesloten, met de mogelijkheid van arbeidsgeschillen. Zelfs het communisme keert, als het erantwoordelijkheid draagt, door de prac- <ijk gedwongen terug tot de „kapitalisti sche" methoden! BUITENLAND. OVERZICHT. Uit den Duitschen rijksdag. Iin den Duitschen rijksdag houdt men zich ijverig bezig met de regeeringsde- batten. Aan het einde der vorige week werd het woord gevoerd door den Cen trum-afgevaardigde Von Guérard, die op merkte, dat de regeringsverklaring veel bevat, wat ook voor de soo.-democraten aannemelijk is. Anderzijds behelst de rede van den soe.-dem. spreker vele politieke punten, welke ook wij kunnen acceptee ren. Ik hoop dan ook, dat de scheiding van onze linker b uurpartij niet duurzaam zal zijn. Wij zijn slechts door een zeer smalle lijn gescheiden. Ik vertrouw, dat zij ook in de oppositie zakelijk zal blijven en zich aldus nog meer verdiensten zal verwerven voor de grondvesting van het parlementaire stelsel. De Centrum-fractie heeft geen zwenking gemaakt, ook uit de rogeeringsverklaring blijkt deze niet. Spr. verklaarde voorts, dat het Cen 47 door Hot/wig CourthsMahler. Mevrouw voir Tronsfekl haalde met een glimlach hare schouders op. ,,'t Kan zijn. Wij spraken namelijk zooeven over mevrouw von Croner, Rita en ik. Ik heb Rita verzocht, niet te vertrouwelijk met haar te zijn, omdat ik geloof, dat men voor haar moet oppassen". „Dat is ook mijn© meening, lieve vrien din. Maar mijn kleine meisje is 't zeker niet met me eens. Rita gelooft, dat wie mooi is. ook goed moet zijn". „Toch heeft zij mij beloofd voorzich tig te zullen zijn en dat was het doel van mijne waarschuwing." Rita wendde zich tot Gunter. „En jij? Je bent het natuurlijk met papa en tante eens". Hij nam hare hand. „Ja, Rita. Ik sprak er al over met je. Ik vind ook, dat je tegenover mevrouw von Croner wat te rughoudender moet zijn". Rita zuchtte. Maar Guinter nam haar met zich mee naar een gezellig hoekje en begon over andere dingen te praten om baar af te brengen van het gevaarlijke trum vasthoudt aan het jongste „manifest", waaruit de „richtsnoeren" een uittreksel zijn, welker aanvaarding door de andere partijen een voorwaarde tot gemeen schap- pelijken arbeid in de regeering was. Deze richtsnoeren zijn door alle regeeringspar- tijen aangenomen. Naar aanleiding van dietze interruptie van afgev. v. Kemmiiz (D.nat.) consta teerde spr. met nadruk, dat ook de wijze, waarop de buitenlandsche politiek tot dus ver is gevoerd, bij de besprekingen door alle partijen is goedgekeurd. De rede van graaf Westarp bevatte enkele passages, die tot misverstand aan leiding dammen geven en waarover wij nadere ophelderingen verzoeken, n.l. die omtrent de verzoeningspolitiek, welke we- derkeerig moet zijn, de vestingen in het oosten en de bezetting. Ook wij eischen opheffing der bezetting, welke laatste on- vereenigbaar is met de politiek van Thoi- ry. Wij hebben van de D.-nat. geen wij ziging van hun overtuiging inzake den staatsvorm verlangd, maar wel de er kenning der rechtsgeldigheid van den re publikein schen staatsvorm. De D.-nat. hebben herhaaldelijk de belangen en de symbolen der republiek gesmaad. Wij ver wachten, dat daaraan loyaal een einde zal worden gemaakt. Een andere houding zou den samenhang der regeering in ge vaar brengen. Wij willen geen regeering tegen de soc.-democratie, wij willen deze niet uit schakelen van den poiitieken arbeid. In verband hiermee keuren wij de woorden van Westarp niet goed, dat hel de ver dienste der D.-nat. partij was het Cen trum van de soc.-dem. te hebben losge maakt. Het Centrum bepaalt zelf zijn verhouding tot de andere partijen. Ook denken wij er niet aan in de regeeringen dier landen de coalitie met de soc.-dem. te ontbinden. Wij betreuren de houding van Westarp in dit overzicht. Zij kan slechts leiden tot een verscherping der tegenstellingen. Nadat von Guérard op deze wijze met de Duitsch-Nationalen afgerekend had, oefende de democratische afgevaardigde Koch een scherpe critiek op de rede van Westarp. Die leider der Duitsch-Nationalen leg de daarop de volgende verklaring af: De politiek der revanche die geen Duitsch begrip is, en de gedachte aan een politiek van geweld heb ik, ook we gens Duitschlands weerloosheid, buiten gesloten verklaard. Derhalve hebben wij een buitenland sche politiek aanvaard, wel ker doel is wederkeerige verzoening in overeenstemming met de regeeringsver klaring. Het eenvoudige constateeren van het feit, dat de D.-nationale ministers aan de jongste beslissing van het kabinet nopens de vestingen in het oosten en over het oorlogsmateriaal niet hebben deelgenomen, daar zij ten deele nog niet benoemd wa ren, ten deele hun ambt nog niet hadden aanvaard, ityeeft een onverklaarbare op winding veroorzaakt. Het spreekt van zelf, dat die D.-nationale ministers, nu zij leden van het kabinet zijn geworden, bereid zijn het besluit uit te voeren. De overtuiging eindelijk, dat het werk thema. In den grond van zijn hart was hij mevrouw von Tronsfekl zeer dank baar, dat zij Rita voor Carry had gewaar schuwd. Nu was het zonder op te vallen gebeurd en zonder dat er uit bleek, dat het ook in zijn belang was. Hij gevoelde zich niet gerust, als hij aan Carry dacht. Dien Zaterdagmorgen reed Gunter, na een innig afscheid van Rita, met baron Viktor naar het station. Op den weg daarheen haalde de auto van baron Vik tor een rijtuigje in, waarin mevrouw von Croner en haar moeder zaten. Een keu rige, bruine reiskoffer, die naast den koetsier stond, deed vermoeden, dat de dames ook naar het station gingen. De auto was gesloten en reed zoo snel voor bij, dat de heeren niet konden groeten, maar zij hadden moeder en dochter ge zien en ook den koffer. Eén oogenblik keken ze elkaar ont hutst aan. Toen zei baron Viktor iro nisch „Kijk mevrouw von Croner schijnt denzelfden trein te willen nemen als jij. Heeft zij op de een of andere manier ontdekt, dat je vandaag weer vertrok?" Gunter fronste zijn voorhoofd. „Rita heeft in haar argeloosheid ge zegd, dat ik Zaterdag weer wegging en natuurlijk heeft zij begrepen, dat ik dezen trein zou nemen. Doet u mij genoegen, oom Viktor, en laten wij langs een an der wederkeerige verzoening niet is ver wezenlijkt, zoolang Duitsch gebied door vreemde troepen is bezet en onder vreem de heerschappij staat, is, naar ik weet, gemeen goed. Juist daaruit volgt de nood- noodzakelijkheid, waarop ik speciaal heb gewezen, in voortgezette onderhandelin gen de aanspraken van Duitschiamd op de eindelij be ontruiming te doen gelden. Hiermede heb ik het mijne ter ophel dering van eventueele misverstanden ge zegd. Tegen verkeerd begrijpen is niemand beschermd. In de zitting van Zaterdag werd met 235 tegen 174 stemmen een motie van ver trouwen in de nieuwe regeering aangeno- Het land der revoluties. Gelijk reeds zoovele malen het geval is geweest, is het ook ditmaal niet mo gelijk met eenige juistheid vast te stel len tot op welke hoogte er in Portugal van een nieuwe revolutie kan worden gesproken. De opstand is onder de mili tairen in Oporto uitgebroken, de minis ter van onderwijs, de Magalhaes, die daar toevallig met verlof vertoefde, werd ge vangen genomen. Maar reeds schijnt de regeering den toestand, volgens het Hbld., meeester te zijn. Het zal natuurlijk in Portugal overigens wel weer het oude en het zoo veels te liedje zijn. In twaalf maanden hebben zt daar nu vier „revoluties" moeten verwer ken. In Februari van het vorig jaar kwa men in Almada twee airtillerie-afdeelingen in opstand, doch reeds den volgenden dag, waren zij bedwongen. De volgende revo lutie zag het levenslicht in Mei, toen gene raal Cabecadas de regeering tot aftreden dwong en het bewind in handen nam. Ge neraal Gomez Costa, die premier werd, moest kort daarop aftreden, waarna gene raal Carmona minister-president werd, hetgeen hij thans nog is. In Juli en Decem ber hadden er nogmaals revolutionaire onlusten plaats, welke echter van geen bijzondere beteekenis waren. Thans staat de zaak in Oporto weer op stelten. De correcte Engelschen. De Engelsche regeering heeft, naar uit Londen aan de „Koln. Zeitung be richt wordt, aan de Duitsche regeering een bedrag van 200.000 pond tot verdee ling onder de gedurende den oorlog r Engeland geïnterneerde Duitsche krijgs gevangenen, overhandigd. Deze gevange nen moesten indertijd de bedragen aan geld, die zij in hun bezit hadden, afgeven; bevenclien werkten vele van hen, hun loo nen waren echter zeer gering. Teneinde ten aanzien van deze kwestie een recht vaardige regeling te treffen heeft de En gelsche regeering met de Duitsche onder handelingen aangeknoopt, met het resul taat, dat Engeland aan Duitschland bo vengenoemde som deed toekomen, die de DuitscHe regeering onmiddellijk onder de rechthebbenden zal verdeelen. Do-or den verrekijker. De correspondent van de Eve ning News" te Tokyo meldt, dat het Ja- deren weg naar mevrouw von Tronsfeld terugrijden. Ik ga dan liever van middag op reis, anders moet ik den geheelen tijd in één coupé met haar zitten of onbe leefd zijn., Beide wil ik liever vermijden". „Met genoegen", antwoordde baron Viktor, opende het raampje en riep den chauffeur toe: „Rijd de Lindenlaan terug en over de Kaisersbrug naar huis niet naar het station". Met een voldaan gelaat sloot hij het raampje weer. „Zoo mijn jongen, dit is in orde. Nu zou ik wel eens het gezicht van de mooie Carry willen zien, als je niet komt. Zij heeft natuurlijk mijne auto voorbij zien rijden en denkt, dat je al aan het station bent. Dat zou haar wel eken hebben, twee uur alleen met je in een coupé te zijn. Dit voor zoon mooie vrouw een prachtige gelegenheid om aan te grijpen en zij wil je, dunkt me, a tout prix, terugwinnen, niettegen staande je nu verloofd bent. Van haar man schijnt zij meer dan genoeg te hebben". Gunter had 't liefst zijn schoonvader openlijk verteld, welke scène Carry hem op Valberg gemaakt had, maar zijn rid derlijk gevoel verzette er zich tegen een dame zoo in opspraak te brengen. Carry dieed dit zichzelf al meer dan genoeg. Zijn schoonvader kon hem toch niet helpen. Eindelijk zou Carry toch wel eens verstan pansche departement van marine op grond van ontvangen inlichtingen, die het pu bliek niet bekend zijn,, een kruiser heeft gelast, 300 mariniers aan boord te nemen en in Sasebo verdere instructies af te wachten. Wordt het ernst in het oosten? SCHOOL EN KERK. De gelukkige vallei Annie Besant, de leidster der Theoso fische beweging, heeft een oproeping ge publiceerd voor het bijeenbrengen van 40.000, ten einde daarmee een „geluk kige vallei" aan te koopen in Californië, waar een hoogere beschaving kan worden voorbereid met het oog op de komst van den messias, als hoedanig Krisjilamurti zal optreden. Zij heeft de Ojai-vallei nabij Ventura (ten N.W. van Los Angeles) daartoe uitverkoren, waar, in miniatuur, geleidelijk een nieuwe modelbeschaving kan ontstaan, „waar lichaam en geest kunnen worden geoefend in goddelijk leven en de geest van broederschap practisch kan wor den ontwikkeld in het dagelijksch leven". De kolonie zal de „Happy Vallei Foun dation" worden genoemd. De kolonisten, zoo wordt medegedeeld, behoeven niet tot eenigerlei speciale organisatie te be- hooren. „Wij wenschen de voorwaarden in het leven te roepen", aldus mevr. Besant, „onder welke het zaad der nieuwe bescha ving kan worden gezaaid, we willen het geleidelijk zaaien met verstandige zorg en de plant, welke ontstaat, zal tot voor beeld strekken aan de wereld." Mevr. Besant acht de bevolking van Californië zeer ontvankelijk voor geeste lijke denkbeelden en naar verluidt zou Krisjnamurti verrukt zijn over de gekozen plaats en haar bevolking. KOLONIËN. Een waar woord? „De Indische Post" van 1 Jan. j.l. bevat een hoofdartikel: „Bij de jaarwisse ling", waaraan wij de volgende zinsne den ontleenen, niet wijl ze iets nieuws bevatten, maar omdat hier in een kort bestelt in een Indisch bLad wordt beves tigd, wat wij herhaaldelijk betoogden: „Er is verband gezocht tusschen hel feit der onlusten in West-Java en dat van den bestuurshervorming in dat gebied. In hoeverre dit verband dient te worden aanvaard zal eerst na het onderzoek daar omtrent ten volle blijken, maar zeker is toch wei dat de bestuurshervorming, waar van de doorvoering in het komende jaar voor die deur staat, mank gaat aan be ginselen, die in de practijk te doctrinair bleken te zijn en tot groote voorzichtig heid bij verdere toepassing maanden. De onderwijs-voorziening van het volk lijdt aan hetzelfde euvel, we passen wes- tersche opvattingen en beginselen toe bij het sohool-onderricht van oosbersche vol ken, opvattingen en beginselen tot in de hoogste regionen, waarin 1927 ook de medische hoogeschool een plaats zal krij gen, terwijl de erkenning ons van de lip- dig worden en inzien, dat zij het s verloren had. De heeren reden weer terug naar het huis van den baron en zochten daarna Rita nog eens op. „Kindje daar bneng ik je Gunter weer voor een paar uur terug wij heb ben den trein gemist. Dit uitstel van execu tie zullen we ons ten nutte maken. Wij zullen naar Sonnenberg rijden en daar met elkaar dineeren," zei baron Viktor vergenoegd. Rita was overgelukkig met deze ver rassing. Het jonge paar bracht, in gezel schap van baron Viktor en mievrouw von Tronsfeld, nog eenige prettige uurtjes door een idyllisch gelegen paviljoen van het groote restaurant Sonnenberg, dat veel door de uitgaande wereld bezocht werd. Mevrouw von. Tronsfeld had niet veel geloof geslagen aan het missen van den trein, zonder iets van dien twijfel te ver raden. Toen zij den volgenden dag toe vallig van mievrouw von Platen, die zij ontmoette, vernam, dat Carry den vorigen dag met den ochtendtrein vertrokken was, nam haar twijfel toe. Eiwn een vertrou welijk gesprek met baron Valberg, be kende zij hem openlijk, dat zij een gehei men angst had, dat Carry Rita s geluk zou verstoren. Baron Viktor stelde haar gerust, ter wijl hij haar verzekerde, dat Gunter ge heel met Carry had afgedaan en hij haar ontwijken zou, waar hij kon. Hij was haar pen moest, dat we met de instellingen, zooals ze thans bestaan, in werkelijkheid reeds te hoog voor het gestelde doel hebben gegrepen. De wijsheid der regeering zal in 1927 worden ingeroepen voor de behartiging der geestelijke belangen van het volk vooral!" Wij halen deze woorden met instem ming aan. Dit alles kan niet genoeg worden BEURSBERICHT. Financieel Weekoverzicht. Goes, 4 Februari 1927. De stroom van buitenlandsche emissies blijft hier te lande nog regelmatig vloeien. Bijne geen week gaat voorbij of er wordt ten behoeve van het buitenland een be roep op de Nederlands che kapitaalmarkt gedaan. Al die leeningen van vreemde herkomst worden met het grootste gemak ondergebracht, daar niet alleen de Ne- derlandsche beleggers hun geld gaarne steken in obligatiën, die een hoog rende ment afwerpen maar daar buitenlandsche inschrijvers conourreerend optreden, met het gevolg dat sommige dezer leeningen den Laatsten tijd op abnormale wijze zijn over teekend, waardoor de toewijzingen nu en dan plaats vonden volgens een systeem dat lang niet algemeen werd toegejuicht, doch integendeel door velen werd becri- tiseerd. Wanneer kapitaalsuifcgiften ech ter worden over teekend, als laatstelijk eenige malen is geschied, dan zien de emitteniten zich bij de toewijzing voor groote moeilijkheden geplaatst, en het schijnt niet gemakkelijk te zijn daarbij steeds eenzelfde methode toe te passen, indien men de bonafide inschrijvers zoo billijk mogelijk wil behandelen. Het toe wijzingssysteem bij emissies is op het oogenblik een geliefkoosd onderwerp van bespreking en geschrijf geworden, maar tot op heden is men er niet in kunnen slagen, een methode te vinden, die alge meen bevrediging geeft. Met de toename van het aantal bui tenlandsche obligaties dat hier fce lande is ondergebracht, is de handel in deze papieren regelmatig grooter geworden en het is^ tegenwoordig meer dan eens de bieleggingsmarkt, die op de Amsfcerdam- sche^ effectenbeurs voor de noodige be drijvigheid zorg draagt. Ook deze week ontwikkelde zich in deze fondsen mees tentijds een flinke affaire, waarbij 9e koopers aanvankelijk nog op den voor grond traden. Enkele dagen evenwel kreeg het aanbod de overhand en meerdere dezer obligatiën hebben in het betrekke lijk korten tijd dan ook een dusdanige koerswinst kunnen behalen, dat die zelfs den zuiveren belegger reden kan geven om eens tot realisatie over te gaan, zon der dat aan de aantrekkelijkheid; der fond sen in kwestie ook maar het minste af breuk wordt gedaan. Op de aaij'deeleniwarkt waren het de kunstzijde-aandeelen die hoogtij vierden, in het bijzonder Enka's, welke onder le vendige omzetten opliepen tot boven 250 De vorming van een Europeesche dankbaar, dat zij Rita voor Carry had ge waarschuwd en vroeg haar dit te blijven doen, daar zij het Rita op de eenvoudig ste manier zou kunnen zeggen. Mevrouw vön Croner had nog vóór het station afscheid van haar moeder geno men. „Blijft u maar in het rijtuig zitten, ma ma, anders vat u nog kou op het tochtige perron", had zij gezegd. Haar scherpe blik had de auto van baron Viktor, waar op een koffer stond, herkend en zij was er nu zeker van, dat Gunter met denzelf- den trein zou reizen. Dat de auto dicht bij het station de Lindenlaan indraaide, had zij niet gemerkt. Mevrouw von Platen liet zich dus naar huis sturen en een wit kiel droeg Carry's handtasch. Vlug en vol verwachting begaf Carry zich naar dien trein, maar hoe zij ook keek, ner gens zag zij den ouden, noch den jongen baron Valberg. Zij doorliep den geheelen D-trein en keek in eiken coupé, maar Gunter was niet te vinden. Bitter teleur gesteld nam zij eindelijk plaats in een coupé eerste klasse. Zij had nog hoop, dat de heeren in de restauratie-wachtka mer zaten en Gunter misschien nog op 't laatste oogenblik zou verschijnen. Zij keek voortdurend over het perron en wachtte ongeduldig. .(Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1