A. G. Van der Rest ft ft STADSNIEUWS. Het abattoir. De vier raadsleden die zich bereid verklaard 'hadden de Goesche abattoir kwestie toe te lichten, en de voorzitter der slagersvereeniging zijn heden door gedeputeerde staten gehoord. Mede was aanwezig de inspecteur der volksgezond heid. Geslaagd. Onze oud-stadgenoot, de heer G. Vermeulen, slaagde te 's Gravenhage voor het examen ter verkrijging van het Tele graaf-radicaal behoudens het onderdeel hughes-manipulatie. Chr. Gemengd Koor. Met de verwachting, dat we iets goeds te genieten zouden krijgen, hebbenwe ons gisteravond naar het Schuttershof be geven, waar door bovengenoemde vereeni- ging een uitvoering zou worden gegeven van „Judus Maccabaus", groot oratorium van G. F. Handel. Het is gebleken dat onze verwachting niet tevergeefs is ge weest. Het was een avond van werkelijk genieten en een woord van hulde verdient in de eerste pLaats de dirigent,' de heer W. 't Hooft, die het aangedurft heeft, een stuk als dit in studie te durven nemen. Mej. Marie van Campen, sopraan heeft op waardige wijze haar zware taak vol bracht, evenals Mej. Jeanne van Emme riek, alt. Beiden beschikten over een uit stekend klankgehalte, wat vooral tot uiting kwam in de verschillende duetten, die deze dames ten gehoore brachten. De heer Johan van der Ploeg, tenor, heeft zich van een uitstekende zijde doen kennen. Met genoegen hebben we naar hem geluisterd, en het is dan ook niet te verwonderen dat hij verschillende toejui chingen in ontvangst had te nemen. Zijr mooie fcenor-geiuid „rolde" de zaal in en zijn optreden heeft niet weinig aan het succes van het Chr. Gemengd Koor bijgedragen. De heer Hans de Lange, bas, zingt zeer verdienstelijk, doch in de lage tonen was hij niet altijd even goed, waardoor de zuivere uitspraak in 't gedrang kwam, Het koor heeft goed gezongen, behou dens eenige kleinigheden, die echter in 't niet vallen, bij het overige gepresteer de. De tenoren waren over het algemeen te zwak, de sopranen in de hoogte wat scherp. Laten de koorleden er wel op bedacht zijn precies op tijd in te vallen of te beginnen, want het kwam een paar malen voor dat dit te wenschen overliet, zoodat met de beginletter s een eigen aardig geluid ontstond (sssss). Opstaan en plaatsnemen der koorleden geruischloos. We hopen een volgende keer dat dit gelijkmatig zal geschieden, dat ver hoogt nog meer het cachet van een der- gelijken avond. De begeleiding was in orde en daar voor komen deze heeren een woord van hulde toe. Na afloop der uitvoering werden aan de beide dames-solisten bloemen aange boden, wat door de aanwezigen met ap plaus werd begroet. In en uit. Gedurende de 2e helft van Januari vestigden zich hier ter stede: H. Kou- wenberg, boerenknecht, van Nijmegen, Bocht van Guinea 7; G. M. Geschiere en gezin, koemelker, van 's Heer Arends- kerke, Blanckstraat 8; M. J. de Pree, schippersknecht, van Schore, Oostwal39; M. E. Keijzer, hulp in de huishouding, van Amsterdam, Westwal 46; J. Sie- benga, secr.-penningm. Z. L. M., en ge zin, van Assen, Rimmelandstraat 9; D. de Witte, verpleegster, van Vlissingen, Lange Vorststraat 60; H. van de Put en gezin, koperslager, van Tilburg, Pic- cardtstraat 53; M. J. Duvekot geb. Hud son, zonder beroep, van Lowestoft (En geland); N. A. Bruggeman geb. Kor- stanje, zonder beroep, van Wolf aartsdijk, 's Heer Hendrikskin derens traat 43. Vertrokken: M. G. A. Acda, bak kersknecht, naar Ovezande G. van Busschbach en gezin, opz. N. S„ naar Utrecht, Laan van Nieuw Guinea 68; J. M. Kloote en gezin, pakhuisknecht, naar Den Haag, Hoekstraat 14; J. de Ronde, verpleegster, naar Brussel, Prot. Ziekenhuis; H. Lammers, schilder, naar HeinkenszandI. Lamain en gezin, schip per, naar WssenkerkeKamperland, J. C de Looff, ingenier, naar Utrecht, Frans Halsstraat 14; O. van Bruggen, architect, naai- 's Gravenzande, B 4/y; M. Snoep, bakkersknecht, naar bchore; J. van Harn en gezin, schipper, naar We- meldinge; E. M. Coops, kweeker, naar Sappemeer, Noorderstraat 18. Gevonden voorwerpen. In Januari zijn aan heit bureau van politie onderstaande voorwerpen als ge vonden aangegeven: Zeven portemonnaie's met inhoud, drie handschoenen, een obligatie, twee mam- chetknoopen, een rentekaart met zegels, een zakschaartje, drie huissleutels, twee witte leghorn-kippen, twee strijkstokken van een viool, een lorgnet, een collier, twee touwen, een. knipmes, een brood mandje, een aanzetslinger van een auto, een rijwielbelastingmerk 1927, een haar- strik, een Duitsch taalschrift, een alpaca beursje, een manchesterjasband, een En- gelsche sleutel, een sjaal, een paar wol len handschoenen, een handwagen, een sleutel aan een plankje en een bril in étui. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 6 Februari des morgens te half elf uur: Mej. Leistra. Ass. Apotheker - GOES - Telef. 168 SANATOGEN, KALZAN en alle an dere VERSTERKINGSMIDDELEN PROVINCIE-NIEUWS. Kindermoord. Op 29 Januari 1.1. overleed te Drei schor een kindje van ongeveer vier we ken van zekeren De G. aldaar. De huis dokter kon de. doodsoorzaak niet met ze kerheid vaststellen. Na de begraving be gon het gerucht te loopen dat het kind moedwillig zou zijn om het leven gebracht. Een en ander was voor de politie oor zaak om een onderzoek in te stellen, waarbij inderdaad bleek diat de moeder, de 48-jarige J. v. S., huisvr. van L. G., haar kind met medeweten van haar bij haar inwonende moeder nachts onder een tweetal zware dekens had te slapen gelegd, tengevolge wa van het slachtoffertje is gestikt. Beide vrouwen hebben hun daad be- bend. Slechte financieele omstandigheden moe ten de vrouwen tot deze daad hebben ge bracht. De man is t.b.c.-lijder en was onlangs in zijn betrekking bedankt. Beiden zijn ter beschikking van de justitie naar Middelburg overgebracht. Colijnsplaat. Het gem.-best. vanColijns plaat besteedde Woensdagmorgen aan het vervoeren en Lossen van 125 scheepston basaltsteenslag. Het vervoer werd gegund aan A. de Pree Az. voor 29 cent; het los sen voor 40 cent per scheepston aan J. Hollestelle. Hoedekenskerke. In de op Donderdag gehouden verg. van aandeelh. der weeg brug „De Concurrent", werd de rekening en verantwoording over 1926 goedgekeurd en het dividend na storting in het reserve fonds bepaald op ruim 30%. De aftredende commissarissen de hee ren Johs. de Koster te 's Gravenpolder en L. Boogaard te Hoedekenskerke wer den als zoodanig herbenoemd. Besloten werd het bestuur te machtigen de noodige stappen te doen om in verband met de totstandkoming van den spoorwegmaat- chappij „Zuid-Beveland", voor het ver volg maar één der alhier bestaande weeg voor het gebruik open te stellen. s Heer Arendskerkie. Op uitnoodi- ging van de werkliedenvereeniging „Al gemeen' Belang" hielden de heeren Jac. Welleman van Krabbendijke en Maas van Schore een lezing met lichtbeelden over het onderwerp „Van biet tot suiker". De heer Welleman behandelde eerst het al gemeen gedeelte, betreffende de bieten cultuur, terwijl de heer Maas daarna aan de hand van plaatjes de verwerking der bieten tot suiker, in alle onderdeelen, de fabriek uiteenzette. Tenslotte wierd door den heer Welleman de raffinage uit- gd en een beschouwing gehouden over het streven van den Bond van Coop. Sui kerfabrieken tot het verkrijgen van de zoogewenschte suikerconventie. Met dank aan de beide heeren sloot de voorzitter van „Algemeen Belang" de vergadering. Kloetinge. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in een openbare rgadering bijeen. Aanwezig alle leden. Ingekomen zijn: le. van Mevr. Wouda- Boerma, dat zij de benoeming als lid van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs aanneemt. 2e. van A. Glerum dankbetuiging voor het hem verleend pensioen. 3e. van Ged. Staten goedkeuring wijziging begrooting. 4e. van de Ned. Spoorwegen, dat zij in de ver lichting van den spoorwegovergang bij wachtpost 41 f 0,80 per maand zullen bijgedragen. Wordt hierop ingegaan dan moet de overgang verlicht worden van zonsondergang tot zonsopgang. Besloten wordt hierop niet in te gaan, doch zelf een lantaarn te plaatsen. De stukken 1 tot en met 3 worden voor kennisgeving aangenomen. In behandeling komt vaststelling bestem ming van de huizen naast het Gemeente huis. Ter voldoening aan de opdracht van den raad leggen B. en W. over: le. een plan tot verbouwen van de bestaande huizen. De kosten hiervan wor den geraamd op f3000, 2e. een plan tot het bouwen van een secretaris-woning. De kosten van deze woning worden geraamd op f7750, 3e. een plan tot het bouwen van een veldwachters-woning, waarvan de kosten geraamd worden op f 4500, B. en W. adviseeren om over te gaan tot het bouwen van een secretaris-woning. De heer Lenshoek zegt, dat wanneer er een nieuwe secretaris zou komen, deze de huur in verband met zijn salaris niet makkelijk zou kunnen opbrengen en dat men dan de kans loopt, dat hij de voor keur geeft aan een andere woning, daar deze in de gemeente wel zijn te krijgen De heer Evefsdijk zegt, dat men dan het huis wel aan een ander zal kunnen verhuren. De voorzitter zegt, dat hij den secre taris heeft afgevraagd of hij daar zou willen wonen en welke huur zou willen betalen. De secretaris heeft hem hierop geantwoord gaarne daar te willen wonen en (olngeveer f450,huur te zullen be talen. De heer Straub zegt, dat het voor naamste voor hem is de vraag: kan de gemeente er uit komen. De totale kosten van een secretaris-woning zullen volgens de raming met grond ongeveer f 11.000, bedragen. Een jaarlijksche huurprijs van f450,is z.i. dan nog veel te weinig. Die grondlasten, kosten van verzekering zullen dan noodwendig voor de gemeente moeten blijven, hetgeen spr. niet wensche- lijk acht. Men moet zoo bouwen, dat de gemeente er juist uit kan komen. Wanneer het voorstel van P. Oele om van hem een strook grond ter breedte van 3 Meter te koopen voor f 500, was aangenomen, dan had men volgens spr. de grond nog rendabel kunnen ma ken; men had er dan gemakkelijk 2 hui zen kunnen bouwen. Doch dat voorstel werd verworpen. De heer Eversdijk antwoordt de heer Straub, dat Oele een bezwarende voor waarde had gesteld, n.l. de huizen zelf te mogen bouwen. De heer Straub antwoordt hierop, dat dit geen onoverkomelijke voorwaarde was Men had toch Oele kunnen lat» inschrij ven en was men niet tot overeenstemming kunnen komen, wel dan was de zaak van de baan geweest. Men had toch eerst kunnen probeeren. Hij vindt het in ver-1 band met het elk jaar opschroeven der belastingen onverantwoordelijk om zulk eeki uitgaaf te doen. Het zal z'.i. een strop voor de gemeente zijn. De voorzitter zegt, dat die strop niet zoo groot zal zijn, doch dat men in de eerste jaren er wel op zal toeleggen. De heer Zweedijk zegt, dat hij de plannen heeft bezichtigd. Het bouwen van een secretaris-woning komt hem het meest gewenscht voor. Toch zou hij gaarne zien dat het huis direct tegen het ge meentehuis aan gebouwd werd en niet. zooals op het plan tegen de woning van Oele. Men houdt dan aan den rechter kant tegen Oele aan, grond over en mis schien dat in de toekomst het perceel van Oele nog wel eens zou worden aangekocht en men dan een tweede huis kan bouwen. De heer Lenshoek vindt dit ook en bo vendien men spaart dan een gevel het geen nog wel een t400 goedkooper zal zijn. Dat het een strop voor de gemeente zal zijn is hij niet met dien heer Straub eens. Al zou de gemeente b.v. een f80 jaarlijks moeten toezeggen. Spreker vindt dat niet erg. In elk geval weet men dan welke buren men heeft en dat is voor hem ook van groot belang. De heer Strauib antwoordt den heer Lenshoek, dat men toch zelf heeft te be slissen welke buren men zal nemen, ook al wordt er geen secretariswoning ge bouwd. De heer Hoogstraate is huiverig voor de groote uitgaaf. Aanvankelijk was hij het met den heer Straub eens om de hui zen te verbouwen, doch de kosten daarvan zijn ook niet laag. Hij kan zich nuet den bouw van een secretaris woning \ereemigen. Daarna wordt met 6 tegen 1 stem (de heer Straub) besloten te bouwen en met 6 tegen 1 stem (de heer Straub stemde voqr het bouwen van een eldwachterswoning) om een secretariswoning te bouwen over eenkomstig het voorgelegd plan. Na eene bespreking van het plan wordt aan B. en W. een crediet verleend van f7750 en wordt de verdere behandeling aan B. en W. overgelaten. (De heer Straub stemde tegen.) Bij de rondvraag vraagt de heer Straub of mien aan wegen van ongeveer 5 meter maar boomen mag planten als men wilt. De voorzitter antwoordt hierop, dat Ged. Staten hiervoor vergunning kunnen ver kenen. Wat betreft het planten van boo men aan den Moolweg kan hij meedeelen, dat B. en W. hebben geadviseerd om geen vergunning te verleenen, doch dat Ged. Staten vergunning verleend hebben. De heer Straub merkt op, dat wanneer men zoo'n advies van B. en W. zoo maar den wind slaan, men B. en W. wel op kan heffen, Ged. Staten zijn dan beele- maal baas. Meerdere leden stemmen hiermee in. De heer Zweedijk vraagt of het af breken van de huizen in eigen beheer zal .eden, misschien kunnen dan werk- loozen hieraan te werk worden gesteld. De voorzitter acht het meer wenschelijk het huis voor afbraak te verkoopen, dan heeft men er geen achteraan loopen aan. Hierna sluiting. Kruiningen. Ten overstaan van nota ris J. J. van Dijke van Kruiningen, werd op verzoek van Mej. Wed. Visser van Hoogerheid verkocht een woonhuis, ge- aan den grintweg voor f 3033, Kooper werd de heer Jan Oele, die tevens inschrijver was voor die som. Wemeldinge. Uitslag openbare verkoo- ping,( gehouden door notaris E. C. van Dissel te Goes op Donderdag 3 Febr. alhier, in het café bij den heer J. Cle ment van: Woonhuis met schuur en var kenshok te Wemeldinge, aan den Nieu wen dijk, groot 4 A. 8 c.A., kooper Houtekamer Az. voor f1830,fJtiuis en erf aldaar, groot 54 c.A., kooper J. Ruissen voor f812,Perceeltje grond aldaar, groot 6 A. 50 c.A., kooper J Verbrugge Fz. voor f470,Alle koo pers wonen te Wemeldinge. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden de vol gende vonnissen uitgesproken: Als bestuurders deelnemen, aan een bij die wet verboden vereen,iging tot het doen opvoeren van den te Vlissingen verboden Potemkin-filmJ. d. M., 50 jaar, admini strateur, J. A. B., 31 jaar, hoofdcommies Raad van Arbeid, J. B., 27 jaar, onder wijzer, C. W. B., 45 jaar, huisvrouw P. A. Praag en M. L., ^4 jaar, kóópman, al len te Vlissingen, ieder f40 of 40 dagen hechtenis. Het doein ontstaan van gevaar op epn tramweg: J. R„ 54 jaar, landbouwer te Ovezande, f 25 of 25 dagen hechtenis. Bedreiging: J. F. d. R„ 42 jaar, schip per te Graauw, f 10 of 10 dagen hechtenis. Overtreding politieverordening Kapel le: D. W. N., 44 jaar, landbouwer te Kapelle vernietiging van het vonnis van den kanton rechter, ontslag van rechtsvervolging. Verder werden nog de volgende zaken behandeld O. C. C., 19 jaar, stoelenmatter te Toelt (B.), gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij op 4 Januari 1927 te Goes een rijwiel, toebehooremde aan A. Goede- mondt, heeft weggenomen. Eisch: 4 maanden gev.straf. J. S„ 30 jaar, zonder beroep, te We meldinge, was in hooger beroep gekomen tegen het vonnis van den kantonrechter te Goes van 3 December j.l., waarbij hij we gens overtreding van de motor- en rijwiel- wet te Kruiningen op 15 Sept. 1926 is ver oordeeld tot f 15 of 15 dagen hechtenis. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, zelfde straf. B. K„ 45 jaar, zonder beroep te St. Laurens, wierd ten laste gelegd, dat hij in 1922 te Middelburg ais directeur der disiricts-arbeidsbeurs een geldsbedrag van f 36, toebehooremde aan de -gemeente Wis- seakerke, aan de arbeidsbeurs of den staat; welk geld per giro hem op 7 Juli 1922 na mens de gemeente Wis senkerke was toe gezonden, zich heeft toegeëigend. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Leven verbrand. Man meldt ons uit Rotterdam; Gisteren werd door de buren een sterke brandlucht waargenomen, welke kwam uit een woning in een hofje aan de Linker Rotte-kade. Men waarschuwde de politie die een onderzoek in stelde. Nadat de deur geforceerd was, vond men het deeltelijk verkoolde lijk van de 73-jarige weduwe E. R. Op tafel lag een omge vallen petroleumlamp. Vermoed wordt dat de vrouw de lamp heeft omgestoo-ten en dat haar kleeren hebben vlamgevat. Daar de deur gesloten was kon zij niet meer op straat vluchten. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 4 Februari 1927. Spruiten f3 a f8, Veldsalade f 10, Wortelen f 0,50, Roode kool f 2,50, alles per 100 K.G., Roode kool f 2,10, Bloem kool f2 a f 13, beide per 100 stuks, Prei f4 per 100 bos. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 777.1 te Mun- chen. Laagste barometerstand 728.5 te Andanes. De verwachting tot den avond van 5 dezer luidt: matige later toenemende W. tot Z. wind, tijdelijk opklarend, later weer toenemende 'bewolking, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe ratuur. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Willemina d.v. Cornells Pii- ter van den Hoek en Cornelia Pieter- nella Sinke; Adriaan Herman z.v. Jan aoob Doeleman en Neeltje Korstanji; Elisabeth Anna d.v. Antonius Madhsl Overhoff en. Thekla Elizabeth SmitJ; aoo'ba. Sara Maatje d.v. Nico-laas Mis isste en Geertje Reijnhout. Ondertrouwd: Willem Mijosbergen 16 jm. te Oost- en West-Souburg en Pis- temella Magdalena de Hond 19 j. jl. 443ste STAATSLOTERIJ. In Goes en omgeving kwamen in de afgeltopen week uit met eigen geld: 6568, 15872, 8047, 15899, 2518, 2523, 2520, 6600, 6611, 8054 en 12139 Ni) ten6566, 6567, 15873, 15874, 15892 15897, 15900, 15864, 15875, 6615, 15881, 8058, 6580, 6597, 6603, 15886 éi 15898. BINNENLAND. Brandstichting te Soest? Gistermorgen te vijf uur brak brand uit bij den heer Beyen aan den Schouten kampweg te Soest. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon niet verhin-' derd irorden, dat het dubbele woonhuis tot den grond afbrandde. He andere helft der woning was bewoond door de familie Vis, waarvan alle huisraad gered kon worden. De brandweer slaagde er in, de nabij gelegen woningen te behouden. Om twee uur gisternacht was ook reeds brand ontstaan in de woning van den heer Beyer. M en vermoedt dat hier brand - s ichting in het spel is. De politie heeft de heer Beyen gearresteerd en stelt een streng onderzoek in. Verzekering dekt de schade. Laffe aanranding. Toen een 15-jarige jongen te Etten Dinsdagavond te ongeveer half acht van het station huiswaarts keerde werd hij plotseling door een onbekenden kerel van achteren aangevallen, die hem met een mes in het been stak. Hevig verschrikt zette de knaap het op een loopen en kwam met een mes nog in het been en bloe dend thuis. Van het geval werd direct aangifte gedaan bij de politie. Dee x-k roonprins. De ex-kroonprins is met zijn vriend, den heer Coumou uit Middelburg, van Wielingen naar Haarlem vertrokken, waar hij logeert ten huize van gravin Badewitz Ook de ex keizer zou daar komen, ten einde afscheid van zijn zoon te nemen, maar hij werd daarin op 't laatste oogen- blik door ongesteldheid verhinderd. Meisje verdronken. Men meldt ons uit Hellevoetsluis. Dinsdagavond is het 7-jarig dochtertje van de familie van Harten alhier, na een bezoek aan haar vriendinnetje niet meer in de ouderlijke woning teruggekeerd. Baar men vermoedde, dat het kind te water was geraakt, werd onmiddellijk ge dregd. Ook gistermorgen werd naar het kind gezocht. Een duiker zocht den om trek van de sluis over het Voornsche kanaal geheel af, doch slaagde er niet in het kind te vinden Nader wordt gemeld Nadat men tot Woensdagavond laat en ook gistermorgen weer tevergeefs naar het 7-jarige dochtertje van den binnenloods G. van Harten te Hellevoetsluis heeft gedregd, is men gistermiddag met een sleepnet begonnen met liet resultaat, dat om half vier de sluisknechts het uit de sluiskolk hebben gevisclxt. ADVERTENTIËN. Op 7 Februari a.s. hopeu onze - geliefde Ouders, Behuwd-, Groot- en Overgrootouders, MARINUS GEENSE (gepens. postbode) en JANNETJE KRIJGER, hunne 60-jarige Echtvereeniging te mogen herdenken. Dat zij nog vele jaren in ons mid den mogen zijn, is de wensck van ons allen. De FAM. GEENSE. Ellewoutsdijk, 31 Januari 1927 Heden ontsliep na een smartelijk lijden van ruim 2 maanden onze ge trouwe Knecht, GERART DE PREE, in den ouderdom van 48 jaar en 7 maanden. Die hem kenden gevoelen ons verlies. Fam. IN 'T ANKER. Schore, 1 Februari 1927. Voor de talrijke bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Vrouw, Zuster, Behuwd zuster en Tante, JOHANNA KATHARINA DE VOS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens allen, M. HOOGE8TEGER. Goes, 4 Februari 1927.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2