II Moori wijn hart N°. IS Woensdag 2 Februari f927 ill6 Jaargang. LINTVELT's BAZAR FEUILLETON Uw hoofdhuid ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE g COURANT Uitgave Naamlooza Vennootschap Goesche Courant «9 Kteouwens 9c Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen eo aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. Het Duitsche kabinet. Na veel passen en meten is Dr. Marx er eindelijk in geslaagd zijn land aan een regeering te helpen. De Rijkspresident beeft Maandagavond Hergt, Duitsch-Nationaal lid van den rijksdag, tot minister van justitie en plaats vervangend rijkskanselier, en dr. Von Keudei, Duitsch-Nationaal lid van den rijksdag, tot rijksminister van binnenland- sche zaken benoemd. Het beeft nu eenmaal niet anders ge kund, het nieuwe kabinet moést Maan dag samengesteld zijn, daar de termijn eindigde waarin Duitschland met de Wes telijke mogendheden een regeling moet hebben getroffen inzake de nog loopende kwestie over de vestingen in het Oosten. Maandagavond hebben de Westelijk mogendheden nog nieuwe voorstellen in gediend. Of het nieuwe kabinet tot overeen stemming komen zal inzake bet regeerings- prograin, dat is echter nog de vraag. Men kan nog steeds voor een rare verrassing komen te staan. Uit China. De Engelschen hadden het voornemen door onderhandelen met de Chineezen tot een oplossing te geraken. Tot nu toe is het zoover echter nog niet gekomen. Uit Hankau wordt thans gemeld, dat de onderhandelingen weer zijn opgeschort. Eugène Tsjen, de Kantonneesche mi nister van buibenlandsche zaken, weigerde een overeenkomst te sluiten terwijl Brit- sche gewapende strijdkrachten te Sjang hai worden samengetrokken. Kerk en staat. In Mexico staan de staat en kerk nog op voet van oorlog. Volgens een bericht van den correspon dent van de „Times" te New-York heeft de Mexicaansche regeering gelast, dat de r. k. priesters zich voor 10 Februari persoonlijk bij den minister van binnen land sohe zaken moeten aanmelden en daar na dagelijks. De telegrammen uit Mexico spreken elkaar tegen; sommigen zeggen, dat het bevel geldt voor alle priesters uit het heele land, andere dat het alleen geldt voor priesters uit de tien staten, waar op standen zijn voorgekomen. De regeering verklaart het bevel hiermede, dat de be wegingen tegen de regeering door pries ters worden aangestookt; velen hunner zijn onder de do oden gevonden na ge vechten tussdhen regearingstroepen en op standelingen. Officieel wordt gemeld, dat alle priesters op één na, die tot dusver wer den aangehouden en te Mexico geïnter neerd, zijn vrijgelaten. Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. 45 door Hod wig Courths—Mahior Mevrouw von Tronsfeld keek naar Gunter. Zijn'gelaat werd plotseling rood en hij keek verstoord voor zich uit. Dat ontging de oude dame niet. Zij merkte, dat Gunter onrustig werd en dit verber gen wilde. Maar Rita sprong verheugd op. „O, hoe aardig van haar!" riep zij uit, maar toen zij op 't zelfde oogenblik Gunters donker gelaat zag, vroeg zij ver schrikt: „Vind je 't niet prettig, dat mevrouw von Croner komt?" Hij trachtte zijn gelaat weer in eene gewone plooi te zetten en dwong zich zelfs tot een glimlach. „Natuurlijk had ik 't prettiger gevon den als mevrouw von Croner je in mijne afwezigheid had opgezocht. Zij beneemt ons een stuk van ons korte samenzijn' Zacht streek zij hem over zijn voor hoofd. „Zij zal niet lang blijven, Gunter. 't Is tocb erg vriendelijk van haar, dat zij ons komt bezoeken. Zoo gauw had ik Door den verrekijker. Het militaire Entente comité te Parijs is gistermorgen te negen uur reeds onder voorzitterschap van maarschalk Foch bijeengekomen; de tekst van het definitief rapport over de Duitsche ves tingen aan de Oostgrenzen werd vast gesteld. Het houdt in, dat de vesting werken van Custrin, Glogau en twee-en- twintig versterkingswerken in het gebied van Koningsbergen geslecht zullen worden. Bij Murazzi (Tirol) heeft een gr00 te aardverschuiving een gedeelte van de spoorlijn over de Brennerpas vernield. Het goederenvervoer moest worden stop gezet, het passagiers verkeer is slechts mogelijk door de reizigers te laten over stappen. Er dreigden nog meer aard verschuivingen. Ramsay Mac Donald, die leider der arbeiderspartij in Engeland, daad in een te Port Talbot uitgesproken reden een beroep op de leiders der arbeiders en kapitalisten ten gunste van vrede in de industrie. De arbeiders zouden samen met de kapitalisten de verantwoordelijkheid voor de industrie moeten dragen. BINNENLAND. Merkwaardige scheep s- diefstallen Omstreeks November van het vorig jaar kreeg de rivierpolitie te Rotterdam voortdurend aangifte van even merkwaar dige als brutale inbrak© aan boord van de verschillende schepen. ïn den regel was muen de hut van dien kapitein binnen gedrongen, en terwijl de kapitein sliep, haalde men de geheeie kajuit overhoop, zelfs haalde men de kleeren weg uit de laden, onder zijn kooi. Alles wat maar even waarde had, werd meegenomen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de kapiteins bedwelmd zijn, want zij klaag den allen over zware hoofdpijnen bij het ontwaken na zoon inbraak, vpeial waren zij ook erg doezelig. De politie nam de strengste maatrege len, vaste posten werden in de haven ge- sta tioinmeerd, het mocht echter niet baten. Ten slotte kreeg men aanwijzingen dat de feten gepleeigd zouden zijn door Span jaarden. Een zeer uitgebreid onderzoek te land volgde, en inderdaad speurde de rivierpolitie op den Schiedamschen dijk, de Baan en ook te Katendrecht na veel moeite een vijftal Spanjaarden op, tegen wie allen zoo sterke aanwijzingen ver kregen werden, dat ze in het huis van bewaring konden worden opgesloten. Door bemiddeling van de politie te Roosendaal is nog een zesde Spanjaard aangehouden, ook die vertoeft thans in het huis van bewaring. Uit het onderzoek is nu nog gebleken, dat een der Spanjaarden schuldig is aan een diefstal met geweldpleging aan boord van het Engelsche stoomschip „Queens- worth" dat in de Vulkaatnhaven te Vlaar- dingen lag. De kapitein ontdekte daar een vreemdeling in zijn hut, aanvankelijk wist hij hem in de badkamer te drijven, maar daar richtte die indringer zijn re volver op den kapitein, die hem toen moest laten ontkomen. Van den wal heeft de Spanjaard op den kapitein haar niet verwacht. Zij wil ons zeker persoonlijk komen gekiikweoschen". Onderzoekend keek mevrouw von Tronsfeld Gunter aan. „Wil ik belet geven? Zij kan toch een anderen keer komen". Rita zei echter dringend: „O neen, neen, tante. Wat zou dat onvriendelijk lijken. Zij heeft al gehoord, dat we thuis zijn. Zij zou zeker heel boos worden en terecht." „Dat zou er niets op aankomen integendeel," zou tante Maria 't liefst gezegd hebben. Dat bezoek van Carry beviel haar niets, zij rekende- er natuur lijk op Gunter aan te treffen. Dat hij niets verheugd was mevrouw von Croner te zullen ontmoeten, ontging haar niet. Maar op Rita's verlangen., gaf zij bevel, mevrouw von Croner binnen te laten. Bekoorlijk en liefelijk als de lente trad mevrouw von Croner binnen, gekleed in een flatteus voorjaarscostuum van velours- chiffon met kant versierd. Zij had een ruiker domkerroode rozen in haar hand en nadat zij mevrouw von Tronsfeld be groet had, wendde zij zich tot Rita. „Ik heb mijn bezoek aan de residentie vervroegd, om je persoonlijk te kunnen gelukwenschen met je verloving, lieve Rita. En deze rozen moeten je zeggen hoe zeer ik me in je geluk verheug. Spoorweg-Ongevallen. Het veelvuldig voorkomen van spoor weg- en andere ongevallen met publieke vervoermiddelen heeft de fa. van Rossem er toe geleid, het publiek tegen de fitnan- tieele gevolgen hiervan te verzekeren. In elk pakje v. Rossem's tabak vindt men een polis, die slechts behoeft teworden ingevuld om den houder gedurende veer tien dagen gratis verzekerd' te doen zijn. Door dus elke week een pakje tabak te koopen, kunt U twee leden van Uw ge zin doorloopend verzekeren. Zie de bij zonderheden op de polis. Het is niet uitgesloten dat deze bende zich ook heeft schuldig gemaakt aan een overval aan boord van een in de Waal haven liggend schip. Lange diensttijden. Te Utrecht is Zondag een drukbezocht demonstratief congres gehouden door de Ned. Vereeniging van spoor- en tramweg personeel ter bespreking van de dienst- en rusttijden. Voorzitter was de heer P. Moltmaker, die, nadat verscheidene sprekers staaltjes hadden medegedeeld van lange diensttij den waardoor volgens hen de veiligheid in gevaar zou worden gebracht, consta teerde, dat alle klachten liepen over de te lange diensttijden, de te intensieve diensten en de niet juiste indeeling van de diensten. Zij, die klagen, vreezen voor rancunemaatregelen. In den Personeelraad zijn deze zaken besproken en binnenkort zal een besturencongres daarover gehou den worden. Indien de tegenstand van de 'directie en regeering blijft aanhouden, zullen wij, besloot spr., in de toekomst hebben te overwegen of scherpere maatregelen tot uiting moeten worden gebracht. Om een bord soep. Een 49-jarige zadelmaker, die sedert ongeveer anderhalf jaar met een weduwe te Rotterdam samenleeft, vond, toen hij in haai* woning kwam, daar een anderen main aanwezig. Deze zat op zijn gemak een bord soep te eten, en hoewel bleek, dat deze man een broer van de weduwe was, die zeevarende was geweest en nu eens op bezoek kwam, maakte de zadel maker zich zoo kwaad over het feit, dat een ander van zijtn soep kwam eten, dat hij een schaar greep en daarmee den zeeman aan hoofd en handen verwondde. De zeeman is in het ziekenhuis behan deld. De zadelmaker is aangehouden en opgesloten. Dc ranse he pasvisa. Naar die „Tel." verneemt is de da tum, waarop het visum op de paspoor ten voor reizigers naar Frankrijk weder om verplicht zal worden gesteld, bepaald op 7 Februari a.s. Geroyeerd. In de laatst gehouden bestuursverga dering van de r.k. kiesvereeniging te Ber gen öp Zoom is na breedvoerige discus sies met algemeene stemmen van de 19 bestuursledein waren slechts enkele af wezig besloten: le. te royeeren als lid dier r. k. kiesvereeniging ir. A. J. L. Wat heb je ons verrast", zei zij op bemiinnelijken toon. Rita nam vol vreugde de rozen in ontvangst. „Hoe lief van u, mevrouw. Ik dank u hartelijk. U bent, als altijd, weer even lief en goed voor me". Carry omhelsde haar en kuste haar op de wangen. Rita werd er door geroerd, maar me- von Tronsfeld ontging het niet, dat Car ry iets gedwongens had en dat hare oogem onrustig schitterden. Toen deed Carry alsof zij nu pas Gunters aanwezigheid bemerkte. „O, u ook hier, mijnheer Valberg. Dat is eene toevallige ontmoeting. I'k wist niet, dat u ook in de residentie was en dacht u op Valberg. Wij hebben elkaar in lang niet gezien, ilk geloof niet na het dineetje op Crooersheim. Nu kan ik u ook tegelijk gelukwenschen", zei zij, ter wijl zij Gunter haar hand reikte. Hij moest haar hand nemen en er zijne lippen op drukken. Zij omvatte zijine vingers met bijna pijnlijken druk en keek hem even aan met een blik vol jammer, die iets van medelijden im hem opwekte. Hij was dankbaar, dat zij met baar rug naar de beide dames toe stond, 't Gaf hem een pijnlijk gevoel voor Rita's on schuldige oogem een» soort van oomedie te moeten spelen. Juten; 2e. alle connecties met het dag blad „De Avondster" te verbreken, om dat dit blad de principieel Katholieke politiek in Bergen op Zoom ondermijnt; 3e. per circulaire van deze besluiten mededeeling te doen aan de leden der kiesvereeniging en voorts aan alle ka tholieken vam Bergen op Zoom. Watersnood-gevolgen. In 't land van Maas en Waai weigert een groot aantal der toekomstige bewo ners van huizen, welke door de bojaw- bureaux, ingesteld door de watersnood commissie, gebouwd worden, de overeen komst te teekenen inzake de rentelooze hypotheken. Te Wamel en beneden-Leeu wen zijn alle werkzaamheden aan de hui zen stopgezet en de huizen, welke bijna bewoonbaar zijn, gesloten. De geheeie nieuwbouw staat zoo goed als stil. In- tusschen neemt het aantal personen, dat de overeenkomst toekent, toe. De ©x-kroonprins De ex-kroonprins van Duitscbland, die sinds Maandag op Wieringen vertoeft, heeft bij den burgemeester van Wierin gen gelogeerd. Gistermorgen begaf hij zich met zijn gastheer eerst naar bet gemeentehuis; vervolgens bracht hij ver schillende bezoeken. Ook op den weg sprak hij oude kennissen aan. Er vertoef den daar thans verschillende vroegere vrienden van den ex-kroonprins, die na diens vertrek naar elders waren ver huisd. Er werd van den ex-kroonprins thans een- film gemaakt, hetgeen eveneens ge organiseerd schijnt te zijn. Vroeger heeft hij zich steeds tegen het maken van een fibn-opname op Wieringen verzet. KUNST EN WETENSCHAP. De verwekker van de influenza ontdekt? Er is wel belangstelling in Engelsche wetenschappelijke en medische kringen voor de beweerde ontdekking van wat men vermoedt, de influenza-kiem te zijn. Men legt den nadruk op het belang van de ontdekking, ais 'deze mocht blijken, waar te zijn. De medische wetenschap heeft tot dus ver veel geleden door het ontbreken van eenige werkelijke, duidelijke kennis van den oorsprong van de. influenza. Naar verluidt zal de aandacht van het ministerie van volksgezondheid worden gevestigd op de beweerde ontdekking en zullen medische deskundigen van het mtn- sterie belast worden met het instellen van een onderzoek ernaar. Naar de bladen melden:, zijn de dok toren, die zeggen, de kiem te hebben gevonden, twee broeders, dr. David en dr. Robert Thomson. RECHTSZAKEN. Inbreken in het paleis. De Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam veroordeelde den 40-jarigen bankwerker C. M., die in den nacht van 26 op 27 Aug. 1.1. zich toegang verschafte tot het koninklijk paleis en daar een aantal „Ik ben sedert eergisteren hier, me vrouw von Croner. Ik dank u voor uw gelukwensdh," zei hij tamelijk kortaf. Zij wendde zich glimlachend tot Rita. „Je bent zeker blij, dat mijnheer Valberg je zoo gauw naair de stad volgde. Pas verloofde paartjes scheiden niet gaarne van elkaar." „Gunter moet helaas, Zaterdag weer naar Valberg terug", antwoordde Rita argeloos. Het gesprek werd nu algemeen. Gun ter bemerkte, dat Carry plan had lang le blijven. Toen stond hij haastig op. „De dames willen zeker allerlei toi- letaangdelegenheden bespreken.. Ik wil u daarbij niet storen." ,„Wil je nu al weggaan, Gunter?" vroeg Rita zichtbaar teleurgesteld. „Ik wil papa afhalen en ik kom idan met hem terug. Hij verwacht me." Dadelijk stond ook mevr. von Croner op. „Dan kunnen wij samen gaan, mijnheer Valberg. Ik mag me niet langer ophou den. Mama is natuurlijk gierig op elk uur, dat ik bij haar ben, maar ik wilde met mijn gelukwenschen niet langer wachten. Zij nam haastig afscheid. Gunter beet zich op de Lippen. Mevrouw von Trons feld zag dit, wel, maar Rita bleef argeloos. Gunter zou nu 't liefst gebleven zijn. wordt vrij van roos en huid schilfers, het haar zachter, glan zend en wat donkerder getint, als ge des morgens de haren en daar na met de vingertoppen ook de hoofdhuid inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PURÖL officiers- en commandeurskruisen, etc. wegnam, [tot 2 j. gevangenisstraf. Het O.M. had ontslag van rechtsvervolging ge- eischt ein plaatsing in een krankzinnigen gesticht voorloopig voor den tijd van een jaar. De militaire relletjes. Het Hoog Militair Gerechtshof beves tigde het vonnis van den krijgsraad van 's Hertogenbosch, waarbij de 24-jarige J. P. R. te Assen wegens opruiing is veroor deeld tot 14 maanden gev. met aftrek van voorl. hechtenis. Het vernietigde het vonnis van den krijgsraad ten aanzien van H. K., G. F., J. O., A. J. A. ©n W. J. A. H., beschul digd van deelneming te Ede aan militair oproer, respectievelijk opzettelijke onge hoorzaamheid, en veroordeelde hen, on der aftrek voorl. hechtenis, tot 10, 10, 6, 6 ten 9 maanden gev. De 'krijgsraad had hen tot 10, 10, 8, 8 en 10 m. met aftrek veroordeeld. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Coöp. Din teloor d Maandag had te Roosendaal de alge meene vergadering plaats van de Coop. Suikerfabriek en Raffinaderij „Dintel- oord". Aan het uitgebrachte verslag over het boekjaar 1925'26 ontleenen we, dat het betaalde gehalte bedroeg 17.51 pet., dat van de snijdsels 16.95 pet. Gemiddeld per etmaal werd verwerkt 3.035.160 K.G. Vermeld wordt de actie der gezamenlijke coop, suikerfabrieken ter bescherming te gen het gevaar dat deze industrie en de biebencultuur bedreigt, door het verloop der suikerprijzen als gevolg van de be scherming in bijna alle suikerpro ducee- rende landen. De opleving der suiker prijzen in het laatste kwartaal van 1926 heeft dit gevaar verminderd, maar dit neemt niet weg dat een onbeschermde partij zich op den duur moeilijk zonder bescherming zou kunnen handhaven tegen over al deze gewapende mededingers. Het aantal aamdeelen op 31 Juli 1926 bedroeg 7501 (v. j. 7494). Geleverd wer den 252.733.840 K.G. bieten waarvoor ge middeld per 1000 K.G., na aftrek der onkosten, f21,65 werd betaald. De door de leden betaalde vracht bedroeg gemid deld f 1,22. Dat nog zulk een prijs kon betaald worden, is te danken aan de omstandig heid, dat een groot deel der productie verkocht werd vóór de verlaging intrad. Op de totale aanschaffingswaarde der vaste goederen van 7.9 miLlioen werd reeds 5.4 millioen afgeschreven. Voorge steld wordt dit jaar f472.518 op deze bezittingen af te schrijven. maar dat kon hij natuurlijk niet doen, zonder onbeleefd te zijn. Hij bleef even achter, terwijl Carry de kamer verliet. „Ik kom gauw weer terug, lieveling. Als ik geweten had, dat mevrouw von Croner zoo spoedig zou ver trekken, was ik in 't geheel niet wegge gaan." fluisterde hij Rita toe. Zij vouwde hare handen om zijn arm. „Ja, ik kom gauw terug, je mag mevrouw von Croner niet lijden, is 't wel mijnheer Gunter?" Hij keek haar weifelend aan: ,,'t Was mij in elk geval liever, als je niet zoo be vriend met haar was." Verschrikt keek zij hem aan. „O, ik wist niet, dat je dat onaangenaam was. Ik begrijp niet waarom." Hij vreesde ai te veel te hebben gezegd. Hare onbevangenheid mocht niet ver stoord worden. Hij dwong zich tot een glimlach. „Ik ben een egoïst, beveling en ik gun niemand anders je liefde." Een stralend lachje gleed over haar gezicht. „O, Gunter, hoe gelukkig maakt mij dit egoïsme. Kom gauw, gauw terug!" „Ja, stelbg. Tot straks, beveling". Haastig volgde hij mevrouw von Cro ner, die intusschen afscheid had geno men van mevrouw von Tronsfeld. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1