II heboort Mijn hart Bat's KWATTA N0. 14 Maandag 51 Januari 1927 1110 Jaargang. FEUILLETON JAVA REEPEN Werkhanden ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- Uitgave en Vrijdagavond. (lOESGHË Naamlooz* Vannootschap Goasche Courant COURANT en Khenwens ft Ross" Drukkers- ea Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1.20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. De crisis in Duitschland. Zaterdag kwam een officieus bericht, dat de regeeringscrisis in Duitschland ge eindigd was. De navolgende ministerlijst werd gepubliceerd: Rijkskanselier: dr. Marx (Centrum), Binnenlandsche zaken en vice-kanselier Hergt Duitsch-nationaal) B uiten land sche zaken: dr. Stresemann (Duitsche volkspartij). Economische zakendr. Curtius (Duit sche volkspartij). Financiën: dr. Kohier (Centrum). Rijksweer: dr. Gessier (partijloos). Arbeid: dr. Brauns (Centrum). Justitie: Graf-Thiiringen (Duitsch-na tionaal). Voedselvoorziening en landbouw: Schie le (Duitsch-nationaal). Verkeer: Köch (Duitsch-nationaal). Post: Stingl (Beiersche volkspartij). Het rijksministerie voor de bezette ge bieden zou door den rijkskanselier wor den waargenomen. Dr. Stingl zou om gezondheidsredenen willen, aftreden. In zijn plaats zou dan optreden de staatssecretaris Schatzel te München. Gistermorgen evenwel werd gemeld, dat te elfder ure nieuwe moeilijkheden ge rezen waren, doe het den rijkskanselier dr. Marx onmogelijk hebben gemaakt rijkspresident von Hindenburg de defini tieve lijst van minister voor te legg Afgezien van het feit, dat de D.V.P, nog steeds niet heeft kunnen besluiten te berusten in het verlies van de porte feuille van verkeer, bestaat er nog een an dere, niet minder groote moeilijkheid voor het totstandkomen van het kabinet. De rijkspresident wil namelijk den door de Duitsch-nationale fractie voor de porte feuille van justitie voorgestelden afgevaar digde Graf niet toelaten, naar verluidt, omdat Graf indertijd in zijn qua li bei t van vice-president van den rijksdag heeft ge weigerd den ambtsvoorganger van Hin denburg, president Ebert, het traditioneel© bezoek te brengen. Deze demonstratieve houding van Graf heeft destijds in alle republikeinsche kringen groote verontwaar diging gewekt. De Duitsch-nationale afgevaardigden graaf Westarp en Wallraf hebben ge bracht den rijkspresident tot andere ge dachten te brengen, maar Hindenburg hield vast aan zijn besluit en weigerde Graf als minister te benoemen. In parlementaire kringen verluidt, dat de Duitsch-nationalen thans voornemens zijn den afgevaardigde Lindeiner Wildau voor de portefeuille van binnenlandsche zaken en dr. Hergt voor justitie te presen beeren. Deze wijziging wordt ook in de leringen van het Centrum en de D.V.P. met bijval begroet. Dr. Hergt zal waar schijnlijk toch vice-kanselier worden. Op een vraag van de „Reichsdienst der deutschen Presse" heeft de leider van den linkervleugel van het centrum, dr. Wirth, 44 door Hod wig CourthsMahler. Een gevoel van haat tegen haar man, kwam in Carry op. Hij had altijd zoo n minachtende manier om over de vrou- ^wen en het huwelijk te spreken, dat haar soms het bloed naar het gelaat steeg, of schoon zij het huwelijk ook niet zoo hoog stelde. „Baron Gunter denkt daar waarschijn lijk anders over, dan jij, beste Franz", zei zij met eene vreemde uitdrukking op gelaat. „Hm! Dat schijnt zoo. Nu ieder zijn smaak. Maar ik geloof, dat ik weet, waar de kneep zit. Die kleine barones .s een begeerlijk goudvischje voor hem. Uit liefde trouwt hij dat onnoozele ding eker niet." „Dat geloof ik ook niet", antwoordde larry verlicht ademhalend. En dat geloofde zij ook werkelijk niet. Na het ontbijt reed zij uit. Haar ver- angen dreef haar naar de Valberger sossohen. Als Rita nog op bet slot ge weest was, had niets haar kunnen weer vonden, daar een bezoek te brengen, om Gunter slechts te kunnen zien. Zij voelde vog altijd een brandend verlangen naar ]£Oi in haar hart. ct. Slechts een merk kan 't beste zijn verklaard, diat bij bet kabinet in zijn' te- genwoordigen vorm in geen geval kan goedkeuren. Hij beschouwt de samenstel ling als een provocatie van ieder verstan dig republikein en zal niet aarzelen, als de vertrouwenskwestie wordt gesteld, met een luid „neen" te antwoorden. Storm in Engeland. Boven Engeland heeft dezer dagen een ware orkaan gewoed, die talrijke slacht offers heeft gemaakt. Er zijn minstens 14 personen gedood, terwijl ver scheidenen nog vermist wordien. Alleen te Glasgow werden door het instorten van gebouwen en vallend puin 7 personen gedood. In verschillende andere plaatsen wer den de 7 an dere personen do odelij k ge troffen, o.a. in St. Helena, Carlisle en Dundee. In Glasgow vielen twee tramwa gens en andere voertuigen om door de kracht van den stormwind. In Dundee werden groote massa's metselwerk ge rukt van het dak van een jute-fabriek. Men meent, dat een vrouw onder het puin is bedolven. Langs de kusten kwamen zware zeeën voor. Er zijn echter geen ernstige scheeps ongevallen gemeld. Ondanks den storm hebben alle vlieg tuigen van de Imperial Airways volgens de dienstregeling de tochten over 't Ka naal volbracht. Een bestuurder, die van Keulen naar Londen vloog, rapporteerde, dat boven het Kanaal zijn snelheidsmeter op meer dan 144 K.M. per uur stond, zijn vlieg tuig verscheidene minuten lang stilstond en een kleine stoomboot in het Kanaal hem kon voorbij stoomen. De zware zeeën hielden Zaterdagmor gen in het Kanaal nog aan, maar in het Noorden van Engeland is de storm be daard, waarop sneeuwval is gevolgd. Door den verrekijker. De Duitsche bladen geven in ver band met de a.s. opheffing (31 Jan.) van de militaire controlecommissie uit voerige statistische gegevens over Duitsch land's ontwapening ten bewijze, dat deze in feite reeds in den herfst van '23 was voltooid, zoodat de controlecommissie niet tegenstaande haar scherp toezicht, nog slechts de uitlevering en vernietiging kon eischen van 7000 geweren en karabijnen, 8000 geweerloopen en reservedeelen, 7300 revolvers, 26 zware en 30 lichte mitrail leurs, tien loopen van kanonnen en mij- nenwerpers, een millioen patronen voor hand vuurwapenen, 64.000 stalen helmen en 174.000 gasmaskers. En in haar wanhoop klampte zij zich aan. één hoop vast. Als Gunter maar een maal de ellende had ondervonden van een huwelijk zondier liefde, dan zou hij lij den zooals zij leed, dan zou hij snakken naar verlossing, zooals zij en den weg naar haar terugvinden. Wat er dan gebeuren zou, daaraan dacht zij niet. Er was slechts één vurige wensch in haardoor hem bemind te worden. Diep in gedachten verzonken was zij tot aan het parkhek van Valberg gere den. Voor het tuinmanshuisje stond de tuinmansvrouw. Carry reed haar langzaam voorbij. De vrouw groette onderdanig. Mevrouw von Croner had haar al zoo dikwijls eene goede fooi gegeven en was zoo minzaam. Ook nu knikte zij de een voudige vrouw vriendelijk toe. „Goeden morgen". „Goeden morgen, mevrouw, als me vrouw een bezoek op het slot wilde bren gen, kan mevrouw zich die moeite be sparen. Er is niemand thuis. Baron Vik tor en barones Rita zijn ai voor een paar dagen vertrokken en de jonge baron is van ochtend ook naar de stad gegaan". Carry luisterde met groote belangstel ling. „Zoo, is de jonge baron ook op reis? Voor hoelang?" „Voor een paar dagen, mevrouw." Carry reed groetend verder. Dus Gunter was naar de stad naar zijne verloofde. Eene brandende jaloezie overviel haar. 't Was haar als moest zij Gunter De Britsche gezant in China heeft aan den Chineeschen premier Wellington Koo soortgelijke voorstellen: overhandigd als die, welke O'Malley aanbiedt aan Tsjien, dien Cantonneeschen minister van buitenland sche zaken te H ankou. Men gelooft, dat de voorstellen be palen, dat de Britsehi© concessies te Han kou en Tientsin zullen worden omgezet in internationale concessies, waarbij de Chineezen op ruime schaal zouden verte- tegen wo or da gd zijn in het gemeenetebe- stuur en de algemeene controle. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Vrijdag 28 Januari werd de volgende zaak behandeld: Beschadiging. L. v. B., 23 jaar, stuurman aan boord van het schip „Minerva" te Heusden, werd ten las tie gelegd dat hij op 18 December 1926 te Goes een deur en een kozijn, toebehoorende aan Pieter Brou wer heeft beschadigd, door daartegen te schoppen. Eisch f 15 boete s. 15 dagen hechtenis. Uitspraak f 15 boete s. 15 dagen hechtenis. KOLONIËN. P o s t v 1 u c Hl t De Nederlandsch-Indische Vereeniging voor luchtvaart te Batavia organiseert na overleg met het departement van marine een postvlucht met een Domier water vliegtuig van Soerabaya en Tandjong Priok naar Sabang en terug, met het doel de mail van en naar Nederland over te brengen. Het ligt in de bedoeling te Sa- bang aansluiting te krijgen met de „Sla mat", die 4 April van daar naar Neder land vertrekt en met de „Indrapoera" die 5 April uit Nederland daar arriveert. Op deze wijze zal de Indische mail andierhalven dag voor het vertrek der mailboot uit Sabang nog verzonden kum- worden. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Paard of motor? In Duitschland winst voor het paard. In „Het Paard" wordt een statistisch overzicht gepubliceerd, ontleend aan een Duitsch vakblad. Daarin wordt gezegd: Niettegenstaande spoor, motor en electri- citeit neemt de behoefte aan paarden in Duitschland voortdurend toe. Zoowel in dien landbouw als in de nijverheid blijft het paard beslist noodzakelijk. De tijd van het paard zal nooit voorbijgaan! Afgezien van deze laatste voorspelling, berust deze uitspraak op de statistiek. Se dert 1864 tot 1912 is het aantal paar den voortdurend toegenomen en, wel van nog geen 3 millioen, tot ongeveer 4V2 millioen. jlings volgen en zich tusschen hem en Rita stellen. Dit laatste kon zij niet doen maar wat kon haar verhinderen ook naar de residentie te gaan. Zij was toch al lang van plan hare ouders te be zoeken. Bovendien had zij Ri'ta beloofd, haar bij mevrouw von Tronsfeld te ko men opzoeken, 't Zou dus niets opval lend zijn, als zij zich in de stad ver toonde en dan kon zij Gunter weer zien. Iln de residentie kon hij haar niet zoo gemakkelijk ontwijken, daar was steeds een gelegenheid hem te ontmoeten. Vlug reed zij naar huis terug. Aan tafel deelde zij haar man mee, dat zij naar de residentie wilde gaan. „Ik wil graag mijne ouders eens be zoeken en ik heb ook enkele inkoopen te doen. Bovendien wil ik Rita persoon lijk geluikwenschen". zei zij op luchtigen toon. „Je verlangt toch, hoop ik, niet, dat ik meega, Carry?" vroeg mijnheer von Croner. Neen, dat verlangde Carry niet, inte- adeel. Maar zij deed toch, alsof zij 't verwacht had. „Je zeide onlangs toch, dat je weer eens wat menschen wilde zien, Franz?" vroeg zij. Hij lachte. „Ja, vrouwtje maar eigenlijk meen de ik daar iets anders mee. Weet je wat, Liefste ga jij liever alleen, 't Is niets voor mij om in den salon van mijne schoonmoeder te zitten en mij door je af gunstige vriendinnen te laten aangapen. Niemand gunt 't je, dat je mevrouw von ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 80 ct. PUROL Na de overeenkomst van Versailles waarbij Duitschland kleiner werd en het aantal militaire paarden verminderd, be droeg het totaal aantal in 1925 met 3.9 millioen stuits, volgens de officieele tel ling 100.000 meer dan in 1913 (in laatst genoemd jaar was dus blijkbaar een aan- zieneiijke achteruitgang ingetreden sedert 1912? Red.). In Berlijn bedroeg het aantal paarden in de jaren 1922, 1924 en 1925 respect, rond 41.000, 45.000 en 46.000. UIT DE PERS. Onjuiste vo-orlicht ing. „Het Vaderland" schrijft o.m.: Zooals men weet, hebben de communis tische onlusten in Indië ook in het bui tenland de aandacht getrokken. Het aan tal onjuiste berichten, dat daaromtrent in de buitenland sche bladen verscheen, was bij die gelegenheid bijzonder groot. En niet alleen de feiten werden dikwijls onjuist weergegeven, maar daaraan wer den veelal beschouwingen vastgeknoopt, die soms kant noch wal raakten, en die het Nederlandsch-Indisch bestuursbeleid dikwijls in een verkeerd daglicht plaatsten. Volkomen begrijpelijk is, dat bij de be handeling van de Indische begrooting in de Tweede Kamer van verschillende zij den is aangedrongen op maatregelen om de onjuiste berichtgeving in het buiten land tegen te gaan. Wat is nu het juiste middel, om de verkeerde voorlichting omtrent Nederland en Indië in de buitenlandsche pers tegen te gaan? Men zal er naar moeten streven, de onjuiste of tendentieuze berichtgeving voor te zijn. Men zal daartoe een eigen nieuwsdienst moeten scheppen, die de buitenlandsche pers omtrent belangrijke gebeurtenissen in Indaë inlicht. Hoe zal zulk een nieuwsdienst zijn be richten kunnen verspreiden? Het middel, dat daartoe aangewezen lijkt, is de radio. Andere landen passen dit middel reeds toe. Waarom zou Nederland dit voor beeld niet volgen? Het beschikt zoowel in Nederland als in Indië, over machtige zendstations, die in staat zijn belangrijke nieuwsberichten over de geheel© wereld te verspreiden. Scheveningen-haven kan geheel Europa bereikenKootwijk en de zenders van den Malabar in Indië de ge heel© beschaafde wereld. Het ligt voor de hand, dat de regeeriixg van dit middel gebruik maakt. Zal verder de verspreiding succes heb ben, dan moet zij zoo zijn, dat in het buitenland op deze voorlichting kan wor den gerekend, zoodat zij daar langzamer hand vasten voet krijgt. Croner geworden bent. Nou, nou geen gezichtje trekken:, omdat ik niet meega? lik zal je een paar bruine papiertjes meer geven voor je inkoopen, is 't dan goed? En dan maak ik in dien. tusschentijd een slippertje naar Berlijn." „Naar Berlijn?" vroeg zij, inwendig blij, dat hij niet met haar mee zou gaan. Hij lachte. „Ja, naar Berlijn. Ik moet me eens een beetje opfrisschen. Je hoeft niet ja- loersch te zijn hoor, je hebt me stevig genoeg vast, kleine rakker, een mooier dan jij is er toch niet te vinden Zij had hem iets vreeselijks in zijn dik zelfvoldaan gezicht willen slingeren, om zijn onuitstaanbare ijdelheid doodelijk mee te kwetsen, maar zij kleunde de lippen vast op elkaar en zij zweeg. Zelfs gelukte het haar te glimlachen en zij zei: „Eigenlijk moest ik boos zijn, Franz, dat je liever naar Berlijn gaat, dan met mij mee". Hij streelde hare hand. „Doe dat maar niet, Carrytje. Je bent altijd zoo'n lief, verstandig vrouwtje en laat mij nu maar op mijn manier zalig worden. Je kunt toch wel begrijpen, hoe afschuwelijk ik 't vind, om als een zoete jongen bij schoonmama te zitten en je vader is ook geen gezellige kerel. Alleen thuis blijven, als jij weg bent, /^ai^r heb ik ook geen zin in dus, óf je gaat niet naar de stad, of je geeft mij verlof in je afwezigheid naar Berlijn te gaan. Carry gaf maar al te graag verlof daartoe. Het leek haar eene weldaad Niet minder zal het gunstig resultaat afhankelijk zijn van de wijze waarop het te verspreiden nieuws zal worden ge redigeerd. De minister van Koloniën heeft naar wij vernemen het plan, om met zijn ambt genoot van Buitenlandsche Zaken in over leg te treden, om na te gaan, in hoeverre deze pers-afdeeling ook voor de voor lichting in Indische aangelegenheden zou kunnen dienen. .Wat is nu het juiste middel, om de verkeerde voorlichting omtrent Nederland en Indië in de buitenlandsche pers tegen te gaan? SPORT. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats met uitslagen als volgt: N. A. C.Eindhoven 00. RoermondM. V. V. 12. Willem IIWilhelmina 22. P. S. V.Bredania 41. B. V. V.-N. O. A. D. 1-1. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats met uitslagen als volgt: L. O. N. G. A.Middelburg 43. V. S. C.Alliance 12. RoosendaalD. O. S. K. O. 0—0. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats met uitslagen als volgt: ZierikzeeZeelandia II 50. De stand van de Zuidelijke derde klasse A tot op heden is als volgt: Zierikzee 13 8 3 2 19 30—16 Terneuzen II 7 1 3 15 3819 Middelburg II 11 6 3 2 15 3320 Vlissingen II 11 4 3 4 11 2929 Goes 10 4 2 4 10 24—13 Walcheren 11 4 2 5 10 1920 Zeelandia II 13157 7 1935 Sinoto 12 2 1 9 5 9—48 KUNST EN WETENSCHAP. De „ontdekker van Caruso. Te Catania is op zeventigjarigen leef tijd overleden de Italiaansche zangpaeda- goog Giuseppe Cavallaro. Op zijn naam staat de „ontdekking van sterren als Caruso, Galeffi, Cardinali, Titta Ruffo, e.a. Een enkele toon, een kreet, ja een enkel woord bleken soms voldoende, om Cavallairo op de bijzondere kwaliteit van een stem opmerkzaam te maken; zoo ont dekte hij Galeffi, terwijl deze met eenige kameraden in koor zong, Caruso, toen deze aan het visschen was en onder het neuriën van een liedje zijn net uit de zee trok, Cardinali bp een woordenwis seling met een commissaris van politie, die hem als vermeend anarchist wilde arresteeren. eenige dagen bevrijd te zijn van het bijna ondraaglijk gezelschap van haar man. En toch dacht zij niet meer over eene schei ding. Gunter zou zij daar toch niet door terugwinnen en weer te leven in de ar moedige omstandigheden van hare ouders en dan nog wel als gescheiden vrouw daar schrikte zij voor terug. Zij was er al te veel aan gewend eene rijke vrouw te zijn en het geld met volle handen uit te geven. Dus kwamen de echtgenooten overeen elkaar voor veertien dagen ver lof te geven. Rita had gestaakt. Zoolang Gunter in de stad was wilde zij niets weten van in koopen, bestellingen, japonnen passen enz. Gunter had weliswaar verlof van haar gekregen de avonden met zijne oude rp- gimeotskameraden door te brengen, maar overdag was het jonge paar zooveel mo gelijk bij elkaar. Mevrouw von Tronsfeld had Rita glim lachend haar zin gegeven; en toen zij zag, hoe liefdevol en teeder Gunter voor Rita was, maakte zij zich verder geen zorgen meer, dat de nabijheid van Cro- nersheim gevaarlijk voor Rita zou kun nen worden. t Was Woensdagmiddag tegen het visiteuur. Het jonge paar zat met mevrouw von Tronsfeld gezellig m den smaakvol- len salon, toen mevrouw von Croner werd aangediend. MA J& (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1