Abdijsiroop GQESGHE COURANT Griep BIJVOEGSEL moriaan-bav ook Uw merk zal zijn. VAN DE VAN VRIJDAG 28 JANUARI 1927. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. (Zitting van Donderdagmiddag). Voorzitter: De heer G. A. Hajeoims. Afwezig: De keer van Bommel van Vloten. Aanwezig: 12 leden. Installatie W. G. Koning. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid de heer W. G. Koning, wor den in orde bevonden. Als de heer Ko ning is binnengeleid, legt hij in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter wenscht den heer Ko ning gekik en hoopt dat hij in het be lang der gemeente werkzaam zal zijn. Die heer Koning verzekert dat hij zijn beste krachten zal inspannen en houdt zich voor ,de welwillende medewerking van: den voorzitter aanbevolen. Jaar-overzicht De voorzitter zegt vervolgens In deze eerste vergadering van Uwen raad in het nieuw aangebroken jaar wil ik geen aanvang maken met de behande ling van de agenda, alvorens ik mijn beste wenschen heb geuit, zoowel voor U zelf als voor de uwen en wensoh ik U tevens voorspoed bij Uwe werkzaam heden', die buiten den raad van U worden gevorderd. ■Wil mij toestaan, om met een enkel woord te herinneren aan het jaar dat achter ons ligt en dan herdenk ik met leedwezen het overlijden van den heer De Looff en het vertrek van den heer Vienings, in verband met diens benoe ming tot burgemeester van Clinge, die vele jaren hun taak als raadslid met ijver vervulden. De plaats van laatstgenoemde werd ingenomen door den heer Simons, ter wijl de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer De Looff op 31 De cember j.l. nog niet was vervuld. In het personeel onzer gemeente, dat onder de deugdelijke leiding van de di verse hoofdambtenaren zijn taak met ijver vervulde, kwam vrijwel geen verandering. Het bevolkingscijfer was evenals vo rige jaren wederom vooruitgaande. Het bedroeg op 1 Januari 1926 in totaal 8651, tegen 8748 op 31 December, dus 'eeme eene vermeerdering van 97 zielen. Het aantal geboorten bedroeg 182 en het aantal sterfgevallen 89. Er vestigden zich alhier 517 personen, terwijl 513 naar elders ver trokken. Wat de openbare werken betreft, ken merkte 1926 zich door vrij drukke werk zaamheden. Aangelegd werd de nieuwe Zaagmolen straat, waardoor een betere verbinding werd verkregen tusschen 's Heer Hen- drikskinderendijk en Westhavendijk, en te vens een vergrooting van het opslagterrein voor cokes, ben behoeve van het gemeente- gasbedrijf. Het grondwerk voor de Zaag molenstraat werd uitgevoerd met behulp van werkloozen. Die kosten daarvan en van de bestrating, zullen grootendeels en wel licht geheel, worden terugverkregen door verkoop van bouwterrein «jan de Zuidzijde van de Zaagmolenstraat. Er werd reeds grond verkocht voor 12 woningen. Met betrekking tot het vastgestelde uit breidingsplan, werd besloten over te gaan tot aainieg van bouwplan III, gelegen ten noorden en noordoosten van de Voorstad en ten oosten van den Oostsingel. Van dit bouwplan, groot 9 hectaren, verkreeg de gemeente reeds plm. 6 hectaren in eigen dom en werd een aanvang gemaakt met het aanleggen van de benoodigde rio leeringen. Wat de woningvoorziening betreft, kan worden gemeld, dat ingevolge Uw besluit op de voormalige Schutters weide, een twintigtal eenvoudige woningen zijn ge bouwd ten behoeve van bewoners van reeds vroeger onbewoonbaar verklaarde perceelen. De bouwvereeniging .,Nieuw Goes" nam op zich bedoelde woningen te exploiteeren, terwijl door Rijk en gemeen te f 25 per woning en per jaar in de exploi tatiekosten zal worden bijgedragen, waar door met een huurprijs van ongeveer f 2,70 per week en per woning kan worden vol staan. Waar de gemeente hiervoor een be langrijk bedrag heeft uitgegeven, wordt begrijpelijkerwijze gehoopt, dat de resul taten niet zullen tegenvallen en de toekom stige bewoners daartoe zullen medewer ken. Aan het einde van dit jaar waren de woningen nog niet geheel gereed. Behalve deze woningen, werden in 1926 nog voltooid 35 nieuwe woonhuizen, terwijl er bij het einde van het jaar (nog 52 in aan bouw waren, waaronder begrepen zijn 30 woningen van de bouwvereeniging „Nieuw Goes" ten behoeve van personeel van de Zuid - Beveland sche spoorweg Mij., voor welken bouw door de gemeente de benoo digde gelden werden verschaft. Hoewel er veel werd gebouwd, blijft De ervaring heeft geleerd dat de verzachtende, slijmoplossende en genezende werking van Akker's Abdijsiroop^ bijzonder geschikt is ter bestrijding en genezing van griep, influenza, bronchitis, kink hoest, hardnekkigen hoest en de meeste ziekten der -luchtwegen. AKKER's zuiverend, verzachtend, genezend. i$A(ora verkrijgbaar in kokers van 230 gram 1.50 550 gram 2.75 o 1000 gram ƒ4.50 nog steeds behoefte aan woningen bestaan, zooals ook blijkt uit het groot aantal ge gadigden voor vrij komende perceelen van de bouwveireenigingen. Het is te betreureini, dat de nog altijd te hooge stichtingskosten het onmogelijk maken woningen te bouwen die b.v. voor plm. f3 per week verhuurd kunnen wor den. Van de in 1926 uitgevoerde gemeente werken mogen nog vermeld worden het aanleggen van een nieuwe speelplaats bij school B, het maken van ongeveer 40 meter steiger aan de haven; het vernieu wen van een groot gedeelte der bestrating van den Oostsingel en het aanbrengen- van een rioleering aldaar, en het maken van een brandvrije archiefruimte onder het stadhuis. Bedoelde bewaarplaats die be hoorlijk is droog gestookt, kan weldra in gebruik worden genomen. In verband met de zeer versleten wand- bekleeding in de raadzaal, werd besloten die zaal volgens ingewonnen deskundig advies te restaureeren. De restauratie was bij het einde van dit jaar nog niet gereed. Behalve van de besluiten die noodig wa ren voor de reeds door mij genoemde werken, kaai nog van een tweetal belang rijke beslissingen van uwen raad melding worden gemaakt en wel van bet besluit tot het verleenen van financieele medewer king betreffende de verdere restauratie van de Groote Kerk, alsmede van het be sluit tot oprichting van een gemeentelijk slachthuis. Met betrekking tot die werkverschaf fing in 1926 kan worden gemeld, dat van begin Januari tot ongeveer einde Maart aan een aantal werklooze ingezetenen werk is verschaft. Gemiddeld tien personen werden te werk gesteld bij den aanleg van de Zaag molenstraat. Dit werk heeft 3 maanden geduurd en werd daarvoor aan loon onge veer f2700 uitbetaald. Bij het dempen van de slooten aan de Stationsweg waren gemiddeld 30 perso nen werkzaam, terwijl in totaal 74 arbei ders, g edurende korter of langer tijd aan de werkverschaffing deelnamen. Betaald werd f2 pier kub. meter grondvervoer of f 16 ad f 16,50 per week en per man. Aan Loon werd daarvoor in totaal uitgekeerd f 3752. Evenals vorige jaren verleende het burgerlijk armbestuur zijne gewaardeerde medewerking, door het geven van een bij drage van f2500. Wat het gasbedrijf betreft, kan worden vermeld, dat overeenkomstig de goedge keurde plannen, het terrein van de fabriek werd uitgebreid en een aanvang werd ge maakt met het bouwen van een nieuwen gashouder. Het gasverbruik bedroeg in 1926 1.664.968 kub. meter, zijnde 86.256 kub. meter meer dan in het voorafgaande jaar. Het aantal gewone gasmeters vermeerder de met 52 en het aantal muntmeters met 10. Met betrekking tot de electrificatie konden nog geen bepaalde besluiten wor den genomen. Voor zeker zal gaarne al het mogelijke worden gedaan om zoo spoe dig mogelijk tot een oplossing te komen. Het verkeer in de haven wees ook we der op vooruitgang. Tegen 1889 binnen ge komen vaartuigen met een inhoud van 183.000 ton in 1925, werden het vorig jaair naar Goes doorgelaten 1952 schepen met een inhoud van ruim 186.000 ton. Het nieuwe ziekenhuis op het gasthuis- terrein met den bouw waarvan in 1925 een aanvang werd gemaakt, naderde aan het einde van het vorig jaar zijn voltooiing. Wat de R.K. Ziekenverpleging betreft, had in tegenwoordigheid van tal van ge- noodigden in het afgeloopen jaar de eer ste steenlegging plaats. Bedoelde inrichting zal verrijzen aan den straatweg naar KLoe- tinge. De werkzaamheden aan den Zuid-Be- veiandschen spoorweg waren dit jaar reeds zoover voltooid, dat op uitnoodiging van de Darectie een groot aantal genoodigden de zeer gewaardeerde gelegenheid werd geboden van Goes uit, een tocht te maken langs de ringlijn over Hoedekenskerke, waarbij ook de daaraan gelegen in aan bouw zijinde stationsemplacementen en ge bouwen bezichtigd werden. Ten aanzien van de gem. inkomstenbe lasting kan worden gememoreerd dat de factor voor het belastingjaar 1926-1927 werd bepaald op 0.95, tegen 1.05 in het voorafgaande jaar. Het totaal belastbaar inkomen over 1925-1926 bedroeg f 5.047.859 tegenover f4.892.000 in het daaraan voorafgaande jaar. Ik ben aan het einde gekomen van de verschillende mededeelingen over 1926 die ik meende nog in herinnering te mogen brengen. Er komen steeds meerdere zaken de aandacht van het gemeentebestuur vra gen, die, gaarne tiaar voren gebracht zul len worden, wanneer liet algemeen belang dit vordert. Moge ik besluiten met de hoop uit te spreken dat wij-, in het nieuw aangebro ken jaar, met waardieering van elkanders inzichten, veel tot stand mogen brengen in het belang van de aan onze zorgen toe vertrouwde gemeente. De heer Van M e 11 e het oudste lid in jaren biedt den voorzitter namens den raad dank aan. Spr. wenscht dien burgemeester en zijn gezin voorspoed toe. Het verheugt hem dat het afgeloopen jaar niet ongunstig was. Spr. hoopt dat B. en W. kracht zullen vinden de gemeente ook dit jaar te leiden en dat de samen werking met den raad niets te wenschen over zal laten. Ingekomen stukken. Mededeekng wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken: Bericht van den heer P. C. Labrijn dat hij ontslag neemt als lid van den raad. Bericht van den voorzitter van het Centraal Stembureau dat in de plaats van den heer P. C. Labrijn benoemd ver- kLaard is tot lid van den raad de heer M. A. Pilaar. Berichten van aanneming van benoe ming-herbenoeming in verschillende com- missiën en besturen. Afschrift van het K. B. van 4 Deer 1926, No. 30, waarbij goedkeuring is verleend aan het_ raadsbesluit d.d. 15 Sept. 1926. tot onteigening in het belang der volkshuisvesting. Besluit van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van het presentiegeld van de leiden van den raad der gemeente Goes. Bericht van Gedeputeerde Staten dat zij hunne beslissing omtrent de begrooting voor 1927 hebben verdaagd tot 1 April 1927. Bericht van het burgerlijk armbestuur dat het f2500,bijdraagt in de kosten van werkverschaffing en mededeeling van Gedeputeerde Staten dat hiertoe mach tiging wordt verleend. Verzoek van Gedeputeerde Staten om eventueel te willen berichten of er be zwaren bestaan tegen verandering van de kermis te Cadzand. De stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Bericht van den heer P. C. Labrijn, dat hij ontslag neemt als Regent van het Gasthuis. Dit ontslag wordt op de meest eer volle wijze verleend. Verzoek van den heer F. de Soomer om enkele eigendommen van hem aanwe zig in het Schuttershof te willen over nemen, of hem te machtigen zijn eigen dommen uit het Schuttershof te verwij deren. Verzoek van den heer W. J. C. Co- hen te Utrecht, om het alleen-vergunnings recht tot den aanleg en het spannen van draden tot het distribueeren van radio concerten enz. Verzoek van de af dee ling Goes van Volksonderwijs om aan die O. L. scho len A en B nog één leerkracht aan te stellen. De laatste -drie verzoeken worden in handen van B. en W. gesteld. De voorzitter zegt dat Mr. Stie- ger is aangewezen tot voorzitter van de gascommissie. 1 I Verzoek om afschrijving van belas ting. Het verzoek wordt toegestaan. Subsidie. Verzoek van de vereeniging „School museum" te Middelburg om subsidie. B. en W. stellen voor per jaar f25 sub sidie te verleenen. De financieele commissie adviseert de subsidie niet te verleenen. De heer Labrijn licht het stand punt der commissie toe. Er worden zoo veel bijdragen voor nuttige instellingen gevraagd, dat het to taal-bedrag het nut dikwijls overtreft. De subsidie wordt niet noodzakelijk geacht. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 8 tegen 4 stemmen. De burgerwacht. Verzoek van de Goesche Burgerwacht om subsidieverhooginigB. en W. stellen voor om de subsidie, te beginnen met 1926 op f200,per jaar te brengen. De heer Lab rijn zegt dat de min derheid der financieele commissie tegen de subsidie is. De meerderheid is er voor. Spr. meent dat burgerwachten nog noodzakelijk zijn. De gebeurtenissen in Indië hebben geleerd, dat we waakzaam moeten blijven. In kleine plaatsen moet dus een kern blijven die belangeloos zich iin den dienst der gemeenschap stelt. Wordt de subsidie in Goes niet verhoogd, dan zal de burgerwacht zich hier niet staande kunnen houden. De heer C r u c q is principieel tegen stander van de burgerwachten. Ook op practische gronden heeft spr. bezwaren tegen ide subsidie-aanvrage. Het verzoek heeft niet den gebruikelijken weg gevolgd, eir is haast achter gezet. Spr. ziet het nut der burgerwacht niet in. Het is een ge- zelÜ'gheidsvereeniging, de gemeente moet geen geld geven voor kaar tavondjes. Spr. zegt dat de vereeniging geld moet vragen aan die -menschen die het nut der burger wacht inzien. Als men deze subsidie ver leemt, zullen weldra meer aanvragen in komen. De heer L a b r ij n spreekt tegen, dat de burgerwacht een vcrmakelijkheidsver- eeniging is. Hij herhaalt dat de burger wacht het algemeen belang dient. De heer Eckhardt protesteert te gen de woorden van den heer Crucq. De heier Buijs wil van B. en W. vernemen waarom de vereeniging reden van bestaan heeft. Denkt mein nu werkelijk dat er in ons kalm landje revolutie kan komen? De heer Van M e 11 e ziet nog steeds gevaar. De nevolutievlam kan snel over slaan. Men moet voorbereid zijn. De heer B u ij s merkt op, dat de S. D. A. P. geen revolutie wenscht. De voorzatte r zegt dat de regee- ring het behoud van de burgerwachten nog steeds op prijs stelt. De heer Crucq noemt het voorstel een schandaal. Vooral omdat men ook nog subsidie over 1926 wil geven. De voorzitter verzoekt den heer Crucq het woord schandaal terug te ne men. Mr. Goedbloed teekent protest aan tegen het woord schandaal. Ir. van Poelgeest zal tegen het voorstel vain B. en W. stemmen. Ech ter niet omdat hij er van overtuigd is dat er nooit een revolutie zou kunnen uit breken. Zelfs in de meest regelmatige samenleving steekt immers zoo nu en dan de revolutie den kop op. In ons mid den zijn b.v. vier raadsleden revoiutionnair geweest door te trachten gedeputeerde staten een raadsbesluit ongeldig te doen verklaren. Kans op revolutie acht spr. aanwezig. Hij is er echter tegen hen, die het algemeen belang zeggen te die nen, te salarieeren. De heer Simons zegt dat de 4 redhtsche raadsleden door den heer Van Poelgeest bedoeld, niet revoiutionnair zijn. Zij hebben gedeputeerde staten niet ver zocht het raadsbesluit te vernietigen. hebben alleen te kennen gegeven be te zijn hun standpunt nader uiteen te zetten. De heer Crucq vraagt opnieuw waarom B. en W. mieenen dat de burger wacht moet blijven voortbestaan. Zijn B. en W. van oordeel, dat de Goesche be volking revoiutionnair is. De voorzitter zegt dit niet te hopen. De heer Crucq is van oordeel dat de burgerij door vermindering der do- matiegelden te kennen heeft gegeven niet veel in de burgerwacht te zien. Mr. Goedbloed meent, dat het weinig moeite zou kosten de domatie- gelden te verhoogen. De gemeente moet echter het algemeen belang ook dienen. Spr. is het niet eens met hetgeen de heer Van Poelgeest on der revolutie verstaat. Het voorstel wordt aangenomen met 8 teigen 4 stemmen. Tegen stemmen de heeren Buijs, Crucq, Koning en Van Poelgeest. Een benoeming en nog wat. Benoeming van een lid van het burger lijk armbestuur in die vacature M. P. de Looff. Aanbevolen worden de heeren J. Pou- wer en Ir. W. J. H. Harmsen. Van de chr. besturenbond is een schrij ven ingekomen waarin verzocht wordt de vacature aan te vullen met iemand die de mooden der arbeidersbevolking kent.,; De heer Crucq had gedacht dat de S. D. A. P. voor aanvulling der vaca ture in aanmerking zou komen. Spr. zou den heer Overhof benoemd willen zien. Weihouder van den Bout legt uit dat de candidaat verstand moet hebben van grondwerken. Dit is altijd zoo ge weest. De heer Crucq zegt dat het arm bestuur er niet is voor den grond, doch voor de armen. De heer L a b r ij n vindt het stootend dat de heer Crucq zijn partij altijd op dringt. Volgens spr. s meening is een lid der S. D. A. P. het minst geschikt voor de vacature hier bedoeld. De S. D. A. P. kent immers maar één klasse, zij houdt nooit rekening met hen, die buiten de partij staan. De heer Buijs spreekt dit tegen. De plaatsen waar de S. D. A. P. de meer derheid heeft, bewijzen het. Daar gaat avd bigge:laar>& Roosendaal. het goed. Spr. wil dat de heer Labrijm zijn woorden terugneemt. De heer Labrijn denkt hier niet over. Waar de S. D. A. P. baas is, gaat alles naar den drommel. Nergens zijn zulke hooge belastingen. De heer Cr„ocq is van oordeel dat de heer Labrijn de meening van de meer derheid van het armbestuur vertegen woordigt. Het verzoek van den chr. besturenbond om de de door B. en W. opgestelde aan beveling naar het burgerlijk armbestuur terug te zenden, wordt verworpen. Benoemd wordt de heer J. Pouwer. De heer Overhoff behaalt twee stemmen'. Verschillende voor stellen. Benoeming van leden in de verschillende stembureaux voor de a.s. verkiezingen. Dit punt wordt aangehouden. Voorstel om voor den tijd van een half jaar vrijstelling te vragen van de verplich ting tot het geven van onderwijs in het vak „lichamelijke oefening" aan de scho len B. en C. De heer Crucq gevoelt niet veel voor Lichamelijke oefeningen, zooals de wet bedoelt. Spr. voelt meer voor een afzonderlijke leerkracht, als er toch geld uitgegeven moet worden. De heer Lab rijn zou gaarne zien, dat B. en W. voortaan onderwijzers zul len benoemen, die bevoegd zijn tot het geven van gymnastiek-onderwijs. Het voorstel wordt aangenomen. Rekening van het Gasthuis over 1925. De. rekening wordt goedgekeurd. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting over 1926. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot wijziging der begrooting van het Grondbedrijf voor 1926. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot wijziging der jaarwedde- regeling van den gemeente-afslager. B. en W. stellen voor het vaste sa laris, thans bedragende f 100,per jaar, ingande 1 Januari 1927, terug te brengen op f50,'s jaars en te bepalen, dat daarenboven zal worden genoten een be looning, bedragende 10 °/o der opbrengst van al hetgeen aan den afslag zal wor den verkocht. Deze belooning eveneens te betalen uit de gemeentekas. Het voorstel wordt aangenomen. Afscheid P. C. Labrijn. De voorzitter zegt dat de heer Labrijn steeds met ijver deel heeft geno men aan de gemeentezaken. Naar beste weten heeft hij zijn taak vervuld. Ook in het openbare leven heeft de heer Labrijn een rol van beteekenis gehad. Spr. hoopt dat het den heer Labrijn en de zijnen goed zal gaan in Leiden. De heer Lab rijn zegt den voorzitter en zijn medeleden dank voor de hoffe lijke samenwerking. Vooral jegens de leden der financieele oommissie, met wie spr. langen tijd heeft samengewerkt ge voelt hij zich' verplicht. Spr. biedt B. en W. en de leden van den raad zijn beste wenschen aan. Rondvraag. Mr. Goedbloed zegt het op prijs te stellen dat B. en W. het burgerlijk armbestuur mede namens den raad dank hebben gezegd voor het onder de ingekomen stukken vermelde bedrag. Spr. dankt den burgemeester voorts voor zijn houding inzake de film Potemkin. De heer Crucq is het met het laat ste niet eens. „Ik zie niet het minste gevaar in de film". De heer Buijs: „We hebben toch een burgerwacht". De raad gaat hierna over tot beslo ten zitting. Na heropening der openbare zitting skiat de voorzitter de vergadering.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1