U behoor/wijn Hart Vrijdag 28 Januari 1927 lllö Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Op den uitkijk. SAMOS PRIMA f 1,10 FEUILLETON MIJNHARDTSs Ofalcleeé E. Verbeent, Goes. N\ 15, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, bulten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave NaamJooz» Vennootschap Goesche Coarant COURANT ra Kleeswras fll Ross' Drukkers- ra Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Wel, het is een glorieus werk, om te midden van het wereldgebeuren om ons heen, op den uitkijik te staan en te zien, hoe hier en daar en overal, telkens en tel kens weer, in steeds stijgend aantal de symptomen opduiken van een groote, won derlijk mooie omwenteling die zich in het menschelijk denken over de gansche wereld voltrekt. Jawel, natuurlijk zijn er ook de sceptici nog, die met een schou derophalen willen spreken van een idea listische vlaag of iets van dien aard. Maar met een schouderophalen óf een min achtend woord worden geen feiten, spre kende, lichtende feiten, weerlegd. Feiten, die als zoovele symbolen zijn van den vooruitgang, die er in de gedachten en opvattingen der menschen plaats heeft gevonden en steeds voortschrijdt. Want is het geen bewijs, dat er toch iets ver anderd moet zijn in de opvattingen om trent hun werk en het zakenleven in het algemeen, als men een Amerikaansch ban kier met nadruk hoort pleiten voor de hoogere waarde van den rijkdom dae van den ziel komt, boven die verkregen door stoffelijke middelen? Een bankier, niet waar, gold toch immers voor de personi ficatie van het materialisme in zijn grof- sten vorm en een Amerikaansch bankier had heelemaal een dubieus tintje. En wat verklaart nu een man als Irvin S. Cobb in het American Bankers' Associa tion Journal? Niets minder, dan dat hij bankier zijnde gelooft, dat, hoeveel waarde het ook voor één van ons (d. z. bankiers) mag hebben om eerlijk ver diende en zorgvuldig verzamelde midde len te bezitten, het in laatste analyse de rijkdom is van den ziel, die veel meer waard is dan al de miliioenen die aan de winstzijide van het grootboek zouden kun- lien worden opgestapeld in een stoffelijke beteekenis. Van een anderen hoek der aarde, komt een ander geluid. Ook een wonderlijk blijmoedige, helpende, bemoe digende geest ademend en nu is de auteur daarvan niemand, anders dan de Hertog van York, zoon van den Koning van Engeland, die verklaarde, dat de heele wereld thans uitziet naar leiders man nen van sympathie en idealen, in staat den geest van welwillendheid te paren aan den geest van patriottisme. Welwil lendheid en patriottisme, waren dat niet twee eigenschappen die het land het meest j in luxe rietverpakking Fa. J. A. L. G. WITTE ^Wijnhandel, Goes. 48 door Hod wig CourthsMahlorm Zij kuste den ring, vroom en innig _en daarna hield hij haar den anderen ring voor en vroeg haar dien aan zijn vinger te willen steken. Zij deed dit met bevende handen en toen zag zij het smalle gouden ringetje, dat zij hem voor haar vertrek van Valberg had gegeven. „Nu kan ik dien weer terugnemen, Gunter, hij heeft zijn dienst gedaan, zei zij glimlachend. Hij schudde het hoofd en zijn gelaat werd ernstig. „Neen, lieveling laat mij hem hou den. Hij heeft geloof ik, wonderdadige kracht en hij zal altijd een talisman voor mij zijn." Hij omhelsde en kuste haar innig en was diep in zijn hart dankbaar, dat hij haar reine liefde waardig was gebleven. Toen kwam mevrouw von Tronsfeld binnen en dadelijk daarop werd baron Viktor aangediend. Hij begroette de dames en begon aanstonds een gesprek met mevrouw von Tronsfeld. Rita vroeg haar verloofde: „Wanneer van noode had, om de verschillende vraag stukken op te lossen? Maar met dat pa triottisme bedoelde de prins geen luid ruchtige chauvinistische vaderlandsliefde, maar den geest, die een mensch bezielt in zijn dagelijksch werk, om zijn mede- menschen te dienen, hoe bescheiden ook, en aldus ertoe bij te dragen om zijn land een gelukkiger plek te maken voor allen om te bewonen. In het zakenleven zien we, ook hier te lande, een groote beroe ring zich manifesteeren. Maar ook al weer een beroering ten goede. -Behalve door het individueele streven van groote zakenlieden, wier opvattingen en handel wijzen reeds eerder van een stoffelijke naar een geestelijke basis werden overge bracht en hun bedrijf reeds lang zagen als een middel om de gemeenschap te dienen, is daar de Rotary-beweging, die snel om zich heen grijpt, in alle landen, vooral ook in Nederland. De Rotary, een be weging in de zakenwereld, die als motto voert: dienstwaardighieid boven eigenbe lang, dat is de eenigste basis waarop een onderneming gevestigd kan worden met kaïns op succes. De Rotary stelt zich tot taak, om ons zelf, elkander en anderen steeds méér te doen begrijpen, dat ons levensgeluk en ook dat van anderen, af hankelijk is van de toewijding, die wij aan ons werk geven en de liefde, waar mede wij onzen arbeid verrichten; en dat wij dae liefde en die toewijding al- Leen kunnen geven aan werk, waarbij andere menschen gediend zijn. Maar volgt uat dit alles, uit dit motief voor ons werk: dienen, niet dadelijk, dat dit de weg is, waarlangs ten slotte de contro versie van arbeid en kapitaal zal worden opgelost? Want bij doorvoering van dit principe „dienen" en „liefde" bij het werk, zal de bewering van een dr. John Mc. Dowell waar worden, als hij zegt, dat er dan „geen wil zal bestaan om het kind te exploiteeren en den arbeider te laten verhongeren. En aan de andere kant zal bij een dergelijke gesteldheid de ar beider er toe komen, zijn volle deel bij te dragein en dan kan er ook geen sabo tage zijin en geen doel om den werkgever te benadeelen. Zeer een andere schakel in den keten van glorieuze teekenen des tijids is de oprichting te Dublin van een nieuwe Iersche Vredesvereeniging, welker leden een verklaring onderteekenden, waar bij zij beloofden geen enkel aandeel te zullen nemen in het voeren van oorlog en te helpen aan het opbouwen van een nieuwe sociale orde, waarvan de grond slagen zouden zijn: samenwerking en ver draagzaamheid. Welnu, is het werkelijk geen glorieus werk, om zóó op den uitkjjk te staan? MEDISCHE RUBRIEK. Ziekten onder natuurvolken. Er wordt weieens gedacht, dat na tuurvolken, die nog weinig met de Euro- peesche beschaving in aanraking zijn ge komen, in geringere mate aan allerlei ziekten onderhevig zijn dan beschaafde volken. Dat is niet juist. Alleen kan men zeg- moet je weer naar Valberg terug, Gun ter?" „Ik blijf hier tot aan 't eind der week. Eigenlijk heb ik hier nu niets meer te doen,, maar papa was zoo vriendelijk mij met zijn toom te dreigen, als ik niet tot Zaterdag bleef." Haar gezichtje straalde. „Dat is lief van papa. We zien el kaar daarna in geen weiken meer". „Ja, mijn lieveling, precies vandaag over acht weken wordt je mijn lieve, kleine vrouw." „Wei, lieve vriendin", zei intusschen bao;on Viktor tegen mevrouw von Trons feld, „ik zie u hier te midden van een berg van modejournalen. Over verveling zult u de eerste weken wei niet te kla gen hebben". „Neen, wij hebben veel, heel veel te doen, Rita en ik; maar dat is heerlijk. Ik zou niets liever doen, dan altijd maar jonge, gelukkige bruidjes bij hun uitzet helpen." „Nu over smaalt valt niet te twis ten. Maar ik ben eigenlijk hier gekomen om, u en Rita en Gunter in mijn auto mee te nemen. Wij gaan een tochtje maken. Het weer ia zoo mooi en als ik u en Rita niet af en toe kom halen, zoudt u zeker door de gewichtige bezigheden van het uitzet, vergeten in de frissche lucht te komen. En mijne kleine Rita mag hare blozende wangen niet weer verliezen." Rita hoorde dit en omhelsde haar va der teeder. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag Tabletten 75 ct Eij Apoth. en Drogisten. getn, dat zij een meer geharde huid heb ben, tengevolge van het geheel of ge deeltelijk naakt loopen. Daardoor is hun huid beter bestand tegen hitte en plot selinge afkoeling door daling van tem peratuur. Maar de inwendige organen zijn over het algemeen zwakker. Het duide- Lijkst komt dat uit bij besmettelijke ziek ten. In Indië bijv. blijkt herhaaldelijk, dat de inlanders veel vatbaarder zijn voor besmetting dan de Europeanen. Nu kan mien dat toeschrijven aan de zoo goed als algeheele afwezigheid van hygiëni sche voorzorgsmaatregelen, aan de alge heele en opzettelijke verwaarloozing er van,, een gevolg van de fatalistische le ven, sbéscbouwing. Maar het blijkt boven dien, dat de inlanders veel gemakkelijker sterven aan een besmettelijke ziekte, wat er er op wijst, dat zij zwakker van gestel zijn. Het is bovendien bekend, dat drank zucht en bepaalde ziekten ontzettende ver woestingen aanrichten onder de inland- sche bevolking, zoodra zij den alcohol leert kennen of met die ziekten in aan raking komt. Het weerstandsvermogen van den in lander is dus over 't algemeen veel ge ringer dan dat van den Europeaan. Van zenuwstoringen, waarvan bewo ners der beschaafde landen zoo veelvul dig lijden, schijnt hij evenwel minder last te hebben. Toch komt ook zenuwover spanning, als men het zoo noemen maig, bij den inlander voor. Op Java heet ze mata-glap. De inlander, die het met zijn zenuwen te kwaad krijgt, schijnt plotseling aange grepen te worden door een stuipachtige woede. Men zegt dan, dat er een duivel op zijn gezicht zit. Hij rolt woest met zijn oogen en knarst met zijn tanden. Zijn gezicht krijgt een verwilderd voor komen met duivelachtige grijnzen, om er bang van te worden. Men heeft een afdoend middel tegen deze ziekte. De bezetene wordt meege troond naar een groot huis. Eenige meis jes nemen plaats achter een paar trom men en beginnen onder begeleiding van een zeer vluggen trommelslag te zingen. Dan moet de persoon,, wien de duivel op het gezicht zit, een hartstochtelijken krijgs dans uitvoeren met eenige andere man nen. Zij hebben lange sabels in hun han den, waarmede zij woest om zich heen zwaaien, bij Voorkeur rakelings langs de hoofden der zingende meisejs, die daar „O, eenig goede papa," riep zij innig uat. Een beetje verlegen keek baron Vik tor mevrouw von Tronsfeld en Gunter aan. Hij was er zich van bewust dezen lof niet te verdienen. De nieuw verwor ven vrijheid was als een roes naar het hoofd gestegen. Hij was zoo gelukkig, dat hij weer een ongestoord leven kon lei den. De damies verkleedden zich vlug en kort daarop ging het in een snel tempo de stad door naar buiten. „Kijk eens, Carry", zei mijnheer von Croner aan de ontbijttafel tot zijne vrouw terwijl hij de post doorkeek. Carry keek met vermoeide oogen naar hem. Sedert het gesprek met Gunter voelde zij zich als verlamd. Dein geheelen dag had zij, onder voorwendsel van niet goed te zijn, zich in haar kamer opgesloten en in doffe wan hoop voor zich uitgestaard. Zij wist niet wat zij nu met zichzelf en met haar leven moest beginnen. Vermoeid en uitgeput was zij eindelijk weer- te voorschijn geko men en zij trachtte nu de dagelijksche gewoonten weer aan te nemen. Van haar voornemen zich van von Croner te laten scheiden, was ze weer teruggekomen, 't Was nu doelloos geworden, zich van hem te bevrijden. Gunter was nu immers ge bonden en hij zou zich niet weer los maken van Rita, daar kende zij hem te goed voor. O, als zij had kunnen ver blijkbaar niets om geven en onverstoorbaar doorgaan met zingen en trommelen. De vertooning wordt zoolang voortge zet, tot de bezetene tenslotte uitgeput neervalt, waarna hij spoedig in een diepen slaap verzinkt. Zoodra hij ontwaakt, is hij geheel genezen van zijn zenuwover- spainning. Hij weet zich van het gebeurde niets meer te herinneren. SCHOOL EN KERK. Het 7e leerjaar. De centrale commissie voor bezuini ging uit de Ned. maatschappij voor Nij verheid ein Handel, heeft een beschouwing van een onderwijs-deskundige gepubli ceerd over de wederinvoering van het 7e leerjaar. D;e schrijver bespreekt de medcdeeling van den minister van onder wijs, die van vele kanten aangezocht, wederinvoering in 't vooruitzicht stelde. Hij deelt de optimistische beschou wing van dein minister niet, waar deze meent de kosten voor een groot deel te kunnen bestrijden door de tewerkstelling der wachtgelders. Integendeel gelooft hij, dat de onkosten zeer hoog zullen zijn. Ie. Dooir het geringe aantal wacht gelders in vergelijking met het groote aantal vacatures; 2e. dooir de moeilijkheid en practi- sche onmogelijkheid om de wachtgelders in andere gemeenten, dan waar.ze thuis- behooren en bij schoolbesturen van an dere gezindte onderdak te brengen; 3e. door de onbruikbaarheid van, en kelen als onderwijskracht; 4e. doordat sommigen uit hoofde van ongeschiktheid pensioen zal worden ver leend; 5e. door de noodzakelijke verbouwin gen van die scholen, die immers voor 6 leerjaren zijn ingericht of door de nood zakelijke inrichting van verzamelschoien, zooals ze in sommige gemeenten be staan onder den naam van L. O. kop- scholen 6e. door de noodzakelijke onkosten voor de inrichting van zooveel nieuwe klassen, leermiddelen etc. Schrijver knoopt hieraan vast een be schouwing over de noodzakelijke gevol gen, belastinigverhooging inplaats van ver mindering van belastingdruk. Hij geeft als middel aan om uit de moeilijkheid te geraken verschuiving van den leeftijds grens met één jaar. Daardoor komen de leerlingen een jaar later van school; er komt beter aansluiting van leerplicht- en arbeidswet en de leerlingen, die naar de H. B. S. en gymnasium moeten, komen op rijper leeftijd bij' het middelbaar of hooger onderwijs, wat de resultaten van dit ondierwijs zal ten goede komen en het aantal zittenblijvers beperken. Hij be toogt, dat de lagere school er wel bij zal varen, omdat de kinderen nu te jong zijn, wat steeds weer blijkt. Ook de bezwaren verliest hij niet uit het oog, maar rele veert, dat het bezwaar, dat de leerlin gen een jaar later dan nu naar de H. B. S. zullen kunnen gaan eer een voor deel, dan een nadeel kan worden ge noemd. Dat de ouders, de minder gesi- moeden, hoe spoedig reeds die koop tus- schen baron Viktor en Gunter was geslo ten dan had zij deze verloving toch wel kunnen doen mislukken. Zou zij dat nu nog niet kunnen doen? Deze gedachte had haar wakker geschud uit haar wanhoop, maar zij had geen kracht meer om een besluit te nemen. Ja, als zij vrij was geweest, had zij den strijd wel voortgezet. Maar zij was als met ketenen gebonden. Het zou zoo ge makkelijk niet zijn die los te maken, zij had geen rieden tot scheiden en als zij eenvoudig van haar man wegliep, dan was het nog de vraag of hij zou willen scheiden. En dan zou het te laat zijn dan was Rita al lang Gunters vrouw. Zijne vrouw! Een gloeiende haat tegen Rita kwam in haar op, ofschoon zij daarvoor geen reden had en ofschoon zij ook niet ge loofde, dat Gunter Rita ooit waarlijk zou liefhebben. Nog altijd was zij ervan overtuigd, dat Gunter alleen haar lief had. Zij had gevoeld hoe hij met zich zelf streed en als hij riet- aan Rita ge bonden was geweest, dan was alles goed geworden tusschien Gunter en haar. Daarom haatte zij Rita. En dit éeme stond bij haar vast Rita zou niet ge lukkig met Gunter worden, zij zou haar Gunters liefde betwisten, zoolang er nog eenige kracht in haar was. „Wat is er Franz, heb je een bijzon der interessant bericht?" vroeg zij nu haar m an Voor H H. Winkeliers tegen fabrieks prijzen verkrijgbaar bij tuecrden, bezwaar kunnen hebben, be grijpt hij volkomen-, doch voor hen, die hun kinderen onder dak willen brengen, is de bewaarschool de aangewezen plaats. Dat onderwijs is veel goedkooper dan het L. O., dus kan, waar trouwens ook niet allen er gebruik- van zullen maken, lang niet zulke groote offers vergen. Ten slotte waarschuwt hij er voor in verbandmet de beslissing over kleiner klassen na 1930, dat men de kans daarop niet absoluut onmogelijk moet maken door een afwendbare verhooging van het onderwijsbudget als gevolg van de verplichte invoering van het 7e leerjaar. SPORT. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: N. A. C.Eindhoven. RoermondM. V. V. Willem IIWilhelmina. P. S. V.Bredania. B. V. V.N. O. A. D. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: VlissingenDongen. V. S. C.Alliance. RoosendaalD. O. S. K. O. L. O. N. G. A.Middelburg. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: WalcherenT emeuzen ZierikzeeZeeland ia II. Middelburg IIS. I. N. O. T. O. Hij reikte haar eene groote, elegante dubbele kaart over. „Kijk eens, welk een verrassing je klein, wit lammetje je bezorgd heeft." Achteloos nam zij de kaart aan. „Ik geloof niet, dat ik erg verrast zal zijn. Waarschijnlijk meldt deze kaart ons de verloving van barones Rita met baron Gunter Valberg", antwoordde zij, terwijl zij zich tot een glimlach dwong. „Verduiveld, vrouwtje had je daar al vermoeden op? O, 't witte lammetje heeft je haar geheim zeker toevertrouwd, eer het bekend werd gemaakt?" „Misschien is dat zoo. Misschien heb ik 't ook geraden". „Zoo! Hoor eens, Carry, je moet eens een glas wijn drinken, je ziet er de laatste dagen zoo bleek uit". „Je weet toch, dat ik migraine heb, wijn helpt daar riet voor". „Zou je denken? Wel, ik had nooit ge dacht, dat jij last van migraine zou heb ben. Jullie vrouwen zijn toch werkelijk het zwakke geslacht. Maar om nog eens op dae verloving terug te komen die Gunter bindt zich wel verduiveld vroeg. Hij is pas even dertig. En dan zoo n knappe kerel daar zit ras in, hem. Wat een domkop. Op zijn leef tijd moet men riet trouwen, dan moet je nog volop van het leven genieten. Over tien jaar is 't voor hem nog tijd genoeg om te trouwen", (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1