PLATTEGROND van BOUWPLAN III gesteund hebben. Het zal geen van mijne me de-bestuursleden verwonderen en zij zullen het met mij volkomen eens zijn, wanneer ik hier een bizomder woord van dank breng aan den Regent van der Wart voor den krachtigen steun, dien hij mij verleend heeft, vooral door Ihet op maken van een omvangrijk rapport om trent zijn bezoek aan verscheidene zie kenhuizen, welk rapport van onschatbare waarde geweest is, als leiddraad bij onze verschillende voorbereidingen. Een woord van hartelijken dank na mens het College van Regenten komt ze ker toe aan onzen secretaris-penningmees ter den heer Korstanje, wiens werkzaam heden gedurende de voorbereiding en de stichting van het ziekenhuis wel vertien voudigd zijn, steeds was hij bereid mij met zijn groote werkkracht ter zijde te staan. Nu het werk voltooid is, vindt men hier in een harmonisch geheel samenge voegd het resultaat van de door het Be stuur verstrekte opdrachten. En dan denkt liet Bestuur aan hen, die door hun advie zen. het mogelijk gemaakt hebben, om die opdracht tot den bouw te verstrekken en die het Bestuur met hun kennis steeds hebbien ter zijde gestaan. Aan U Ingenieur Hulshoff bied ik onzen dank aan voor de adviezen ons ver strekt. Huilde brengt het Bestuur U en de heerem Kok en Rothuizen, voor de plan nen van de gestichte gebouwen, waar door op een kleine oppervlakte een in richting gesticht is, die aan de eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet. Al is het gebouw voltooid, al is het zelfs voorzien van centrale verwarming, elec- triscbe installatie en sanitaire mrichting, veel is nog noodig om het tot een ge outilleerd ziekenhuis te maliën en dan komt het bestuur voor onoverkomelijke bezwaren te staan, want het is voor een leek een wereld van het totaal onbe kende, waarin hij dan moet binnen tre den. Door de snelle vooruitgang van de ontwikkeling van aseptiek-Röntgenologie en vindingen op sanitair en electrisch gebied, ziet men zich bij den huldigen ziehen- huisbouw geplaatst voor installaties, die vroeger volkomen onbekend waren en nu strikt noodzakelijk zijn. Men ontsnapt zelfs thans niet aan de vraag van ieeken: „Is nu werkelijk voor de verzorging van „een betrekkelijk beperkt aantal patiën- „ten, een zoo groote verscheidenheid van „afdeelingen en werktuigen noodig?" Het Bestuur besloot aan den genees kundigen kring voor Noord- en Zuid- Beveland te vragen of hij een commissie uit zijn midden zou willen aanwijzen, die het Bestuur omtrent de installatie van advies zou dienen. Met groote welwil lendheid is door den geneeskundigen kring aan dat verzoek voldaan en is zijn Be stuur bestaande uit de heeren artsen Hon delink, Snoek en Griep in commissie aan gewezen. Door de adviezen en de hulp van deze heeren die weer voeling hiel den met de eischen der specialisten kon de inrichting plaats hebben geheel naar de eischen welke de medische weten schap thans vordert. Het is dan ook dat ik deze commissie namens 'het Bestuur hartelijk danlc zeg voor de steun en de adviezen die zooveel kostbaren [tijd van de leden in beslag hebben genomen. Het is mij een groot genoegen, dat ik kan constateeren, dat uit deze door ons verzochte commissie, wier taak met de voltooiing geëindigd zou zijn, ontstaan is eene commissie tot bevordering van Ziekenhuisbelangen in Noord- en Zuid-Beveland, welke reeds blijk gegeven heeft hoezeer haar een goe de ziekenverpleging ter harte gaat door verschillende regelingen aan de beide zie kenhuizen voor te stellen, tussdhen wie daar door een verhouding in het belang van de lijdende mensdhheid mogelijk is. Dank brengt het Bestuur aan de aan nemers van het gebouw voor de wijze waarop zij het werk uitgevoerd hebben, voor hen zal het gebouw een monument zijn,, bekronende de degelijkheid en de bekwaamheid van deze aannemers. Dank wil het Bestuur brengen aan hen die door belangrijke geldelijke giften van hunne belangstelling hebben doen blijken. Dank ook aan allen die het Bestuur met geschenken ter aankleeding van het gebouw verblijd hebben. Hulde en dank aan de twee oommissiën die zich gevormd hebben om gelden in te zamelen voor een radio-installatie. Hun pogingen zijn dermate bekroond dat een radio-installatie kan worden aange bracht, niet alleen voor de zieken, maar ook in de recreatiezaal der zusters en in de zalen der ouden van dagen. Groot is de erkentelijkheid van het Bestuur tegen over deze beide commissies, die daardoor mogelijk gemaakt hebben, dat zoo* velen van hunne sympathie voor het ziekenhuis hebben doen blijken door een bijdrage voor het Radio-fonds. Ook aan deze vele geefsters en gevers hartelijk dank. Wanneer over eemige dagen deze in richting aan den dienst der barmhartig heid zal worden gegeven, dan zal de taak aanvangen van hen, die zich zullen wijden aan de verzorging van den zieken medemensch., die zich zullen geven aan de naastenliefde. „Naastenliefde". Hier op zij het mij vergund den nadruk te leggen, niet alleen omdat het doel der inrichting reeds de toepassing van dit beginsel vraagt, maar vooral, omdat, wil het ziekenhuis een bron zijn van weldaad, de liefde en hulpvaardigheid tegenover den ongelukkigen medemensch de ver heven kracht moet vormen voor allen, die de verzorging op zich zullen nemen. Op U Zuster Jongejan rust als Direc trice de gewichtige taak om de leiding te nemen van deze inrichting. Aan U worden de zieken toevertrouwd. Gij draagt dan de groote verantwoordelijkheid dat zij onder Uwe leiding op de meest zorgvuldige en liefderijke wijze worden verpleegd. Ik wil de patiënten niet in Uw goede zorgen aanbevelen, dan zou ik aan onze eigen hooge verwachting, omtrent die wijze, waarop gij Uw taak zult ver vullen, afbreuk doen. Uw gaven van hoofd en hart zijn ons borg voor de behande ling der zieken, want de wijze waarop U tot nu toe, zij het op zeer beperkte wijze en in bekrompen ruimte Uw taak als hoofd der zieken-afdeeling hebt kunnen vervullen, heeft bij het Bestuur bewon dering en bij de patiënten groote liefde voor U opgewekt. Thans krijgt U de leiding van deze grootere inrichting, die leiding zal tact en een vaste hand vorderen. Moge Uw streven gericht zijn op een goede samen werking met de behandelende geneeshee- ren, op het bevorderen van een aangename verhouding tusscben de verpleegsters en leerlingverpleegsters en op de bevorde ring van plichtsbetrachting en toewijding van al degenen, waarover U gesteld is. En wanneer U dan zeer geachte Direc trice Uw taak zoo opvat dan kan het niet anders of onze hooge verwachtin gen zullen worden verwezenlijkt. Van U verpleegsters die reeds in het tijdelijke ziekenhuis gewerkt hebben, we ten wij dat aan U d© verpleging veilig kan worden toevertrouwd, wel zal die verpleging in de moderne inrichting meer van U vorderen, doch het Bestuur ver wacht, dat U zich onder de eminente leiding der Directrice zeer spoedig zult aanpassen aan de nieuwe, werkkring. Voor U leerling-verpleegsters kan $le totstandkoming van dit ziekenhuis njet anders dan aangenaam zijn, waar U in het vervolg kennis zult maken met het geen de moderne medische wetenschap vordert en voor U de weg tot opleiding openstaat. Mijnheer van Oosten, aan U zal nu voortaan ook de administratie van liet nieuwe ziekenhuis zijn toevertrouwd. Uw werkkring ais administrateur zal dus be langrijk worden uitgebreid, doch de ac curate wijze waarop U tot nu toe de boekhouding voerde, is ons een waarborg dat ook de nieuwe taak door U -naar ons volkomen genoegen zal vervuld worden. Heeren Doktoren, het Bestuur hoopt, dat het door de stichting van deze inrich ting aan Uw wenschen voldaan heeft* en het vraagt Uw steun door de verpleging Uwer patiënten aan het ziekenhuis toe te vertrouwen. Heeren speciaEsten, moge U in de operatie-kamer, Röntgen-inrichting, Labo ratorium en PoEkliniek vinden wdt de moderne wetenschap biedt, voor zoover een ziekenhuis van dezen omvang in bil lijkheid daaraan kan voldoen. Een mo dern toegeruste inrichting moet van in vloed zijin op uw arbeid, omdat dan de gelegenheid geboden wordt Uw medische kennis op de beste wijze in toepassing te brengen. Was meermalen de chirurgische afdee- ling bevoorrecht in inrichting boven de interne kliniek, het Bestuur heeft gemeend de woorden van Dr. van Gelderen, uit gesproken in de vergadering van den Ne derland schen Bond voor Ziekenhuisver- pleging den 23 Mei 1923 te Middelburg: „dat de initeme behandeling als gelijk waardige naast haar tot heden meer be voorrechte zuster een plaats moet inme- „meo", te onderschrijven en heeft daar mede bij de inrichting van. het ziekenhuis rekening gehouden. Het Bestuur hoopt, dat dei doktoren, die hunne patiënten op de zalen bezoe ken, zullen vinden ©en goede verzorging en eene verpleging, die geheel aan hunne eischen voldoet. Voor een groote uitbreiding van de behandeling in de ziekenhuizen zijn de factoren aanwezig: De aanstelling van wijkverpleegsters, de krachtige T.B.C.-bestrijding, het aan wezig zijn van ziekenauto's en dan de betere begrippen omtrent de behandeEng van zieken, vooral door de Groene Krrns- vereenigingen opgewekt, hebben ook op het platteland het besef levendig doen worden, dat ernstige zieken bet best be handeld worden in een goed ingerichte ziekenhuis, ook de Rijksverzekeringsbank werkt krachtig mede tot die verpleging in ziekenhuizen door te trachten de half ïmvaEeden weer tot bruikbare leden der Maatschappij te maken. Met vol vertrouwen gaat het Bestuur de toekomst tegemoet. Wanneer het werk, dat het Bestuur verricht heeft, door Uw sympathie gedragen wordt, dan vindt het daarin de kracht, om de moeilijke en zware taak, die het op zich genomen heeft, te blijven vervullen tot heil van de lijdende menschheid in Zuid- en Noord- Beveland. Voor mij zelf is deze dag een mijlpaal in mijn leven, omdat met de opening van dit ziekenhuis een levens doel in vervulling is gegaan. Ik heb gezegd. Jhr. J. W. Quarles van Ufford zeide dat de opening van het ziekenhuis niet alleen de kroon op het werk was van het bestuur doch tevens de oplossing van een belangrijke kwestie voor de Bevelanden. Spr. wees er op, dat in Zeeland op het gebied van de ziekenverpleging reeds veel verbeterd is. Men gaat meer en meer de waarde der ziekenhuisverpieging inzien. Spr. herinnerde aan de poging die gedaan is om voor Zuid-Beveland tot de oprich ting van één ziekenhuis te komen. Dit is niet gelukt. Van medische zijde is aan spr. echter later medegedeeld, dat twee ziekenhuizen van de afmetingen als dit nieuwe en het R. K., dat in aanbouw is, niet te veel zijn. Spr. huldigt het be stuur voor het initiatief, inzonderheid den voorzitter, den heer Pilaar, die de groote stuwkracht is geweest. Spr. hoopt dat de heer Pilaar nog vele jaren in het be lang van het ziekenhuis werkzaam zal mo gen zijn. Vervolgens wordt dank gebracht aan B. en W. van Goes, aan architec ten, aannemers en werkEeden, aan de directrice en zusters. Spr. wijst op de mooie taak die hier voor de .msters is weggelegd. Spr. hoopt dat God's zegen in rijke mabe op de inrichting zal rusten. Hierna is het woord aan den heer Hulshoff Poll, inspecteur van den ge zondheidsraad, die zegt dat deze dag voor Noord- en Zuid-Bieveland van groot belang is. Langzamerhand is uit het oude Gasthuis een zieken-mrichting ontstaan, die aan de eerste eischen voldoet. De zieken zullen hier alles vinden wat zij noodig hebben. Spr. prijst het, dat een barak voor besmettelijke ziekten is in gericht, en dat een ontsmettings-oven is aangekocht. Spr. verzekert dat het ook voor hem heden een feestdag is. Het staatstoezicht der volksgezondheid hoopt dat de heer Pilaar nog reeksen van jaren aan het hoofd van het Gasthuisbestuur zal staan. .li Rede burgemeester H ajjeniu s De heer G. A. Hajenius, burgemeester van Goes sprak hierop als Volgt: M. de voorzatter en leden van het gast huisbestuur, dames en heeren. Het is mij een aangenamen plicht op dezen voor de gemeente Goes zoo gewich- tigen dag, U en Uw bestuur geluk te wen schen, met de opening van het ziekenhuis en ik voeg daar onmiddellijk aan toe, een woord van hulde aan U, M. de voorzitter, voor de wijze, waarop door U de plannee zijn voorbereid en uitgevoerd, waardoor het mogelijk is geworden dat een nieuw ziekenhuis de plaats, van het, naar ik meen in 1877 gesticht gebouw, heeft ingenomen. Gij zult het mij wel niet euvel duiden, wanneer ik ook een woord van groote waar deering uit, voor de werkzaamheden, die Uwe medebestuursleden hebben verricht en die U zoo krachtig hebben bijgestaan tot bereiking van het beoogde doel. Zooals ik reeds zeide is het voor onze gemeente een gewichtigen dag. Het is toch al vele jaren geleden dat ook in den raad van Goes stemmen opgingen om de mogelijkheid te overwegen, hetzij door verandering van de bestaande ziekenafdee- liing van het gasthuis, dan wel op andere wijze, hier een zoodanig volledig uitge ruste inrichting te verkrijgen, dat het niet meer noodzakelijk zou zijn, tal van pa tiënten naar ziekenhuizen elders over te brengen om een behandeling te onder gaan, waarvoor alhier geen mogelijkheid bestond en aan welke overbrenging dik wijls ook groote bezwaren verbonden wa ren. Wel werden nadere informatiën inge wonnen, dodh het kwam niet tot eenige uitvoering. Van de zijde van het Gasthuis- bestuur kwamen ten slotte de nu met suc ces bekroonde plannen naar voren. Het bleek toch dat de beschikbare ruimte in de ziekenafdeeling bij voortduring onvol doende was om aan alle aanvragen tot op neming gevolg te kunnen geven, terwijl bovendien miet de hulp kon worden ver schaft zooals die alleen m een volledig toegerust ziekenhuis mogelijk is. Wanneer men de geschiedenis van het Gasthuis nagaat, dan Blijkt daaruit ook, dat er reeds in vorige eeuwen een nauwe relatie heeft bestaan fcusschen het bestuur dier inrichting en dat der gdemeente. Zoo leest men o.m. in de oude archieven dat reeds in 1540 bij den raad de klacht in kwam over de geringe inkomsten van het gesticht, die ontoereikend waren, voor de verzorging van ouden van dagen en het verplegen van pestlijders, meiaatschen en andere zieken. De raad besloot toen te helpen door op stadskosten in het Gasthuis aan de zij de van den wal een maalderij te vesti gen, waar door middel van een rosmolen, graan, schors en mostaard werd gemalen. Ook een tweetal paarden werd van stads wege verstrekt ein moest een der gasthuis knechts de molen bedienen, terwijl de ba ten in de kas van het Gasthuis vloeiden. Er is niet vermeld of de inkomsten daardoor veel vermeerderden, doch wel, dat die maalderij, door den raad eerst ruim 100 jaar later en wel in 1655 werd opgeheven bij gebrek aan baten. Men maakte er toen een stadsspinhuis van. Tot verbetering der gasthuisfinanciën besloot de raad later nog de opbrengst der stedelijke belasting op meekrap (4 groot op ieder 100 pond mee) aan het Gasthuisbestuur te geven; verder vrijstel ling van belasting op wijn en bier. Al is het thans op geheel andere wijze, zoo heeft uit den aard der zaak, het ge-* mieentebestuur nog altijd mede te werken aan verschillende aangelegenheden het Gasthuis betreffende. Ik mag wel consta teeren, dat de relatie met het Gasthuis bestuur steeds van aangenamen aard is geweest en gaarne zal er door ons bestuur naar worden gestreefd de goede verstand houding te doen voortbestaan. Met de opening van dit ziekenhuis, dat onder leiding van bekwame deskundigen, voldoet aan al de eischen, die de behan deEng en verpleging thans stelt, is Goes een inrichting rijk geworden:, die ean groo te aanwinst zal blijken te zijn, niet alleen voor onze steeds vooruitgaande gemeente, maar voor geheel Zuid- en Noord-Beve land. Gaarne hoop ik, dat de verwachtingen, die van de nieuwe stichting gekoesterd worden in vervulling zullen gaan en dat zij aan vele zieken de begeerde genezing zal brengen. Moge het Gasthuisbestuur steeds mei voldoening op den dag van heden terugzien (Wordt vervolgd). ,.,Zang Veredelt". In hotel „Centraal" vergaderde de Zeeuwsche Zangersbond „Zang Veredelt" Van de 21 aangesloten vereenigingen ble ken 19 vertegenwoordigd. Besloten werd dit jaar weder een zangconcours te houden en wel op 22 Juni a.s. De zangvereeniging „Zang Veredelt" te Kortgene had zich bereid verklaard dit jaar het feest te or- ganiseeren en alle vereenigingen toonden er mee ingenomen te zijn thans weer eens op Noord-Beveland samen te komen voor den jaarlijkschen wedstrijd. De rekening over 1926 sloot met een batig saldo van f638,26. De aftredende bestuursle- deirl, de heeren H. de Priester en T. Jonker werden herkozen. Een commissie van drie leden, het vorige jaar aangewe zen, had een nieuw bondsreglement, en een reglement voor te houden concoursen, zoowel als voor mogelijke festivals ont worpen. De ontwerpen werden, na enkele kleine wijzigingen, als reglementen vast gesteld. De vergadering droeg aan het bestuur op voor dit jaar 2 jury-leden te kiezen, onder voorwaarde, dat deze builen Zeeland moeten gezocht worden. Gemeenteraad. In ons nummer van Maandag meldden we dat de gemeenteraadsvergadering mor gen te 2 uur zou aanvangen. Dit moet zijn te half twee. Jaarvergadering. In de „Prins van Oranje" had heden morgen de jaarvergadering plaats van den bond van veneemigimgen van oud-leerlin gen der landbouwwintercursussen in Zee land. De voorzitter, de heer J. Bom, opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen welkom, inzonderheid de heeren Sieben- ga, secretaris Z. L. M. en Hofstra. Na voorlezing en mededeeling der in gekomen stukken bracht de heer W. de Buck, secretaris, het jaarverslag uit. Hier aan woyft ontleend: 1926 was voor den landbouw geen crisisjaar, er waren mee- zoowel als tegenvallers. Er werden 2 algemeen© vergaderingen en een excursie gehouden in het afgeloopen jaar. De vraagpunten hadden een ruime belang stelling. De zusterbomd uit Gelderland ondernam een 3-daagsch© excursie naar Zeeland. Gememoreerd wordt de belang stelling voor den bond van de Z. L. M. en de consulenten. Geklaagd wordt over het gebrek aan belangstelling in sommige afdeelingen. Andere afdeelingen daaren tegen leiden een actief leven. Aan het einde van het jaarverslag doet de secre taris een beroep op samenwerking. Uit het jaarverslag van den penning meester de heer Van Liere, blijkt dat de rekening sluit in ontvangst met f 554,68 in uitgave met f334,80. Het goed slot bedraagt dus f 219,88. De rekening van den penningmeester wordt goedgekeurd. Hierop heeft de verkiezing van twee bestuursleden plaats. De heer J. Ie Clercq wordt met algemeene stemmen herkozen, in de vacature-W. N. van Liere, die zich niet meer beschikbaar stelt, wordt gekozen de heer P. H. Israël be Wis- senkerke. Na de verkiezing wordt mededeeling gedaan van de eindrapporten der vraag punten door de commissie van rappor teurs. De vraag of men in Zeeland ko men kan tot een landbouwwagen van één model, wordt in theorie bevestigend be antwoord. Practisch zal de uniformiteit op groote bezwaren stuiten omdat men in Zeeland gaarne- aan het oude vasthoudt en omdat het type wagen toch ook ver band houdt met de verbouwing van be paalde producten in een streek. Algemeen wordt echter het nut van een standaard model erkent, dat eenvoudig moet zijn. Het invoeren van een standaard-model zal aan den prijs van vervoer middelen ten goede komen. Deze zijn thans in Zeeland zeer duur. Over het eindrapport wordt van ge dachten gewisseld. De heer Stevens wijst op de duurte der boerenwagens. Anderen pleiten voor een eenvoudig type. De Groninger-wagen wordt practisch genoemd. Besloten wordt het rapport te zenden aan de landbouw-organisaties en de bon den van wagenmakers en smeden. Aan de Z. L. M. zal verzocht worden zich voor deze kwestie daadwerkelijk te interes seeren. Hierna wordt het eindrapport over de vraag inzake de vrucht wisseling uitge bracht door den heer De Ruyter. Het blijkt dat de vruchtwisseling nog altijd van belang wordt geacht, hoewel zij, dank zij de kunstmeststoffen niet meer de groote rol van vroeger speelt. Een voorstel-Sinke om in de toekomst de eindrapporten der rapporteurs vóór de algemeene vergaderingen naar de af deelingen te zenden, wordt verworpen. In behandeEng komt hierna het voor stel om de zomervergadering te Noord- Bieveland te houden. Het voorstel wordt aangenomen. Na den gemeenschappeEjken maaltijd hield de heer Boerendonck een rede over „De historische ontwikkeling van den Zeeuwschen landbouw", welke wij in ons volgend nummer hopen op te nemen. Cantate. Door de heeren D. A. Poldermans te 's Gravenpolder en A. Lysen te Middel burg is uitsluitend voor het Zuid-Beve- landsch a Capella Koor te Goes, (Directeur dhr S. J. Tamtninga) een cantate ver vaardigd getiteld Zeeuwsche klanken en kleuren". Het zangkoor heeft dit typisch Zeeuw sche werk sinds eenige weken in studie genomen en stelt zich voor binnenkort uitvoeringen te geven in Middelburg, Goes en Vlissingen. Voor de radio-installatie. De inzameling voor een radio-installatie voor het ziekenhuis in de gemeenten Goes, Wolfaartsdijk, Wilhelininadorp en Kapelle heeft een gezamenlijk bedrag opgebracht van f 651,50. Dit bedrag, gecontroleerd door den commissaris van politie is aan het Gasthuisbestuur afgedragen. Het r.k. ziekenhuis. Men deelt ons mede, dat de bouw van het r.k. ziekenhuis ver gevorderd is. Thans is inen reeds tot de dakspanten gekomen, de vlag staat op het gebouw. Veemarkt. Ter markt van heden waren aange voerd 54 biggen. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld we gens Het venten zonder vergunning te Goes C, d. B. te Amsterdam f 3 s. 3 d. Naam van Schipper niet op zijn vaar tuig hebben N. S. te Sezaete, J. H. te Rotterdam, A. V. te Werkendam, J. P. S. te Bergen op Zpom, R. K. te Dintel- oord, L. G. v. W. te Druten f5 s. 5 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. J. te Goes f 7,50 s. 5 d., H. v K. te Kattendijke f 3 s. 3 d. Dronkenschap bij herh.B. d. J. te Kloetinge 8 weken hechtenis en opzen ding naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar, voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaren, C. M. D. te Kioetinge voorwaardelijk 3 d. li., met oen proeftijd van een jaar. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren Joos Marinus, z.v. Johannes Marinus Adriaanse en van Adriana Peels, losephina Johalina Simonia, d.v. Josephus dunst en van Johanna Simonia Merison. Laurientje, d v. Lambrechi Moerland en van Neeltje Smit. Overleden Dingenis de Bruine, 3 maan den, z.v. Dirk Jacobus de Bruine en vau Geerlruid van Sabben. Prans Verheule, 78 jr., gehuwd met Cornelia Ossel. CORRESPONDENTIE. X, Ellewoutsdijk. We zullen Uw ingezonden stuk plaatsen als u toestem ming geeft Uw naam onder het schrijven te vermelden. ADVERTENTIËN. verkrijgbaar a f 0,35 aan het bureau der „Goesche Courant".

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2