i r. II behoort mijn hart N°. 10. Vrijdag 21 Januari 1027 114e Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. De moed tot vertrouwen SAMOS PRIMA FEUILLETON i Asthma, Bronchitis Abdijsiroop 1 ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave Naamloos» Vennootschap Goescho Cosrant en KJeenwtu, Ross' Drukkers- ta Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen \5 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De vele vrienden van den Volkenbond in Europa en dat zijn er zeer vele vinden dikwijls aanleiding om de af zijdige houding van Amerika ten opzichte van den Volkenbond te beoritiseeren. Daarbij wordt dan soms het zelfzuchtige van zulk een standpunt in het licht ge steld. Nietwaar? Het schatrijke, preut- sche Amerika, dat zich makkelijk zelf kan bedruipen en dat zooveel aan Euro pa tijdens den oorlog „verdiend" heeft, het land van Wilson, den vader van den Volkenbond, dat zijn eigen grooten pre sident verloochende en er niets voorvoel de, middels den Volkenbond bij Euro pa's moeilijkheden betrokken te worden! Goed, goed, dit is een veelgevolgde rede neering, die te begrijpen is. Maar toch, al kunnen we die houding van Amerika betreuren, al zouden we die graag an ders gezien hebben, het lijkt toch niet de juiste manier, om den afkeerigen Yank naar Genève te voeren, door op denigree- renden toon, onze spijt over zijn onwil ligheid te uiten. En alvorens eigenlijk buitenstaanders van den Bond een ver wijt te malden, dat zij niet willen toetre den, is het wellicht verstandiger eerst ons eigen straatje schoon te vegen, door te zorgen, dat de geest der Volkenbonds leden geheel overeenkomstig het hooge ideaal van den Volkenbond wordt. Want ofschoon er in de internationale gedachte de laatste jaren een groote verbetering is ingetreden, doordat ipen is gaan in zien, d at de vrede gebaseerd moet worden op wederzijdsch vertrouwen en „goodwill among nations", toch is in sommige ge vallen die schoone belijdenis niet in daden omgezet en bleken de woorden en daden wel eens met elkaar in strijd. Of zou men meenen, dat het weinig stichtelijke geharrewar, dat aan Duitschland's toe treding tot den Volkenbond voorafging, een heel prettigen indruk op buitenstaan ders heeft gemaakt en een hoogen dunk vestigde van de groote éénheidsgedachte, die den Volkenbond moest typeeren? En zou het misschien niet de meest doeltref fende Volkenbondspropaganda zijn, wan neer de leden door daden toonden wat zij van de grootsche Volkenbonds-idealen in praktijk brengen? Dan lijkt het beele- maal niet uitgesloten, dat ten slotte de ■j t in luxe rietverpakking f1,10 Fa. J. A. L. G WITTE Wijnhandel, Goes. 40 door HedwBg Courths—Mahior Carry knikte hem haastig toe en ver dween. Franz von Croner lachte luidkeels. Hij dacht, dat Carry zoo vlug wegging, omdat zij meende, dat hij haar had door zien. Vergenoegd constateerde hij weer, dat hij toCh een verduiveld gelukkige kerel was, en hij had er niet het minste ver moeden van, wat er in het hart van zijne vrouw omging. Toen Carry wist, dat hij naar niet meer kon zien, bleef zij een oogenblik staan en drukte hare handen tegen haar hart. Eene rilling ging door hare leden. En als een warme, machtige stroom steeg het verlangen in haar op, zich te ver lossen van deze onwaardige banden. Och eenmaal weer in Gunters armen te ruisten, eenmaal weer zijne lippen op de hare te voelen. Dan zou al de kwelling van dit vreeselijke huwelijk van haar af vallen. Eén oogenblik slechts te mogen rusten in de armen van een man, zonder dien vreeselijken afschuw te voelen zoodat zij van haar schuld bevrijd werd. Dan zou Franz von Croner haar nooit meer mogen aanraken, dan zou zij kracht hebben dit huwelijk te verbreken. Had zij geweten, dat het zoo zwaar zou zijn, gereserveerde Yank zijn vacante plaats aan de ronde tafel te Genève zal komen innemen. Want niettegenstaande de vele „sneers" over den kouden Amerikaan- schen geest, waar het spiritueele en ideele belangen geldt, komt in de uitingen van Amerika's groote leiders een hoog be grip van de esseotieeie voorwaarden voor den wereldvrede naar voren. Daar heb ben we b.v. een rede van president Coo lidge, een man dus, die toch wel geacht mag worden de opinie van een aanzienlijk deel der Amerikaansche natie te ver tegenwoordigen. Bij de herdenking van den slag bij Trenton. Coolidge merkte daarbij op, dat de strijd, die Washington en zijn compatriotten een D/2 eeuw ge leden aanbonden, gedragen werd door de hoop, dat daardoor de vrede gegrondvest zou worden. Teneinde den vrede te bren gen en blijvend te waarborgen, getroostten de revolutionnairen zich enorme offers. Maar het bleek, dat een vrede, die ver kregen of gewaarborgd werd door het zwaard, voortdurend offers blijft vragen. En merkte Coolidge op, dat zal voort duren, totdat het mogelijk zal zijn, de vrees en haat der naties uit te wisschen. En hij wees er op, dat thans de volken er zich nog op verheugen, dat zij den moed hebben, elkaar te bestrijden. Maar, vroeg hij, wanneer zal de tijd komen, dat zij den moed zullen hebben, elkaar te vertrouwen Den voorstanders van mi litaire bewapening, als middel om de toe komst van een land te verzekeren, gaf de president de verzekering, dat een der gelijke politiek steeds een volmaakte mis lukking heeft opgeleverd. „We kunnen de mensdhbeid geen betere dienst bewij zen, dan door al onzen invloed aan Je wenden om de wereld ervoor te behoe den, dat zij weer terugglijdt in den greep van dat vernietigende systeem." Waarheid en vertrouwen en rechtvaardigheid had den een macht van zich zelf, waarin we volkomen gerechtvaardigd waren een zeer groot vertrouwen te stellen. Inderdaad, deze woorden geven uit drukking aan hooggestemde, idealistische gevoelens, die toch (ten slotte .niets an ders zijn, dan de grondslagen van den Volkenbond. De gedachten in Amerika zijn dus zeer zeker rijp te achten voor een actieve deelname aan het Volkan - bonds werk. En wanneer wij en alle vrienden van den Volkenbond ook zoo'n groot vertrouwen in „waarheid en vertrouwen en rechtvaardigheid demon- streeren, dan zullen de resultaten van het Volkenbondswerk dit weerspiegelen en dan zal ten slotte door deze goe resultaten de tegenzin van een deel der Amerikanen overwonnen worden. En waarom we zoo gerechtvaardigd zijn in ons vertrouwen op „waarheid en vertrouwen en rechtvaardigheid", zooals Coolidge dat uitdrukte? Wel, wat zijn deze eigenschappen anders, dan aspecten van het oneindige, alomvattende en al- almachtige principe van het „goede", dat nooit faalt? de vrouw te wezen van een man, dien zij niet liefhad, dan had zij nooit haar hand in de zijne gelegd. Langzaam ging zij naar haar kleed kamer en kapte zich opnieuw zonder haar kamenier te roepen. Toen ging zij naar de auto, die gereed stond. Zij had geen haast want zij wilde te laat op Valberg komen, zij wilde Rita niet meer aantreffen. De rozen, die al in de auto lagen, moesten als voorwendsel dienen. Met opzet trok zij langzaam hare hand schoenen aan en stapte eindelijk in. „Neem den weg langs de hoeve naar Valberg", beval zij den chauffeur. Deze weg was mooier maar ook langer en.daar was het Carry om te doen. Met brandende oogen en trillende lip pen zat zij rechtop in de auto. Zij was vastbesloten nu Gunter alleen te zullen spreken. Zooals zij het zich had voorgenomen kwam zij te laat op Valberg aan. Toen zij met den ruiker in haar hand uitstapte en den haastig toesnellenden bediende naar barones Rita vroeg, zei hij haar, dat de beide heeren en barones Rita tien minu ten geleden naar het station Carry toonde zich zeer teleurgesteld, hoe jammer! Ik wilde barones Rita tot afscheid deze bloemen bren gen. Ik begrijp het niet, volgens mijn hor loge had ik nog allen tijd", zei zij op haar horloge kijkend. De bediende zei, dat mevrouws hor loge achter liep. Carry overlegde oogenschijnlijk. of andere ziekten der ademha- lings organen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U 's nachts uit den slaap houden is er één beproefd middel: AKKER'. MEDISCHE RUBRIEK. Slapeloosheid Bij lichte gevallen van slapeloosheid kan men, vóór het ter ruste gaan het hoofd met koud water wasschen en lang durig de voeten wrijven of een lauw warm bad nemen. Ook lauwe voetbaden be gunstigen den slaap bij nerveuse, gevoe lige personen. Een voorname factor bij slapeloosheid is ook het bed. Veeren zijn bepaald af te keuren. Het geschikst is een ijzeren ledikant met eein springveeren matras en als bedekking wollen, niet te zware de kens. Er moet in de slaapkamer tenminste 20 kub. meter lucht per persoon aanwe zig zijn en de temperatuur moet ongeveer 15 gr. C. bedragen. De kamer moet den geheelen dag f linie gelucht worden en ook 's nachts moet frissche ludht kunneri toe treden. Bij voorkeur moet de kamer zoo gelegen zijn, dat licht en Leven op een afstand worden gehouden. Ook de voeding staat in vele gevallen met slapeloosheid in verband. Aan te raden is het, kort voor het naar bed gaan niet te eten. Is de levenswijze zoo ingericht, dat het middagmaal vroeg wordt gebruikt, dan moet men als avondeten slechts licht verteerbare spijzen nemen, die vóór den slaaptijd nagenoeg verteerd zijn. Alle opwekkende dranken en spijzen moeten natuurlijk vermeden worden. Deze regels heeft men bij tijdelijke en langdurige slapeloosheid in acht te nemen en uit te voeren, meestal zal men hiervan goede resultaten zien. Mochten ze echter niet helpen, dan moet men zich tot een geneesheer wenden en nooit zijn toevlucht nemen tot kunstmatige slaapmiddelen, die dikwijls wel met goed gevolg bekroond worden, maar ook aanleiding kunnen ge ven tot een langzame vergiftiging van het lichaam. PROVINCIE-NIEUWS. Eervol ontslag. Door Ged. Staten is met ingang van 1 April aan den heer F. A. Kloppert, ingenieur bij den Prov. Waterstaat te Zierikzee, eervol ontslag verleend. De heer Kloppert, die 20 November j.l. 65 jaar werd, kwam 15 Juli 1895 in dienst van den Prov. Waterstaat en trad op 10 December 1896 als ingenieur te Zierikzee op, welke betrekking hij dus ruim 30 jaar heeft vervuld. Provinciale Waterstaat. Aan de besturen der polders of wa „Is baron Gunter Valberg mee naar het station gereden?" „Ja, mevrouw." „Nu dan wil ik even zijne terug komst afwachten en mijne excuses ma ken. De weg naar het station is niet ver en baron Valberg kan gauw weer terug zijn". De bediende boog en liet mevrouw von Croner in een der salons. Hier wierp Carry de rozen op eene tafel. Zij had den hun doel bereikt en haar komst op Valberg verklaard. Rusteloos liep zij de kamer op en neer en luisterde ingespannen naar het terugkomen van de auto van het station. Haar bewegingen hadden iets weeks en lenigs. Hare mooie, slanke gestalte kwam prachtig uit in het frissche voorjaars toilet. Haar hoed en mantel had zij af gelegd. Haar mooi gelaat was bleek, al leen de roode lippen gloeiden erin. Haar weelderig goudblond haar omlijste haar gelaat als vloeiend goud. De wonder- schoome oogen schitterden van vochtigen, verlangenden gloed. Zij was zinsbedwel mend mooi, deze jonge vrouw en gevaar lijk voor de gemoedsrust van een man, die haar eens zoo hartstochtelijk had liefgehad. Eindelijk hoorde zij de auto aanko men. Zij trilde van opwinding en hare voeten weigerden een stap te doen. Mid- [i in de kamer bleef zij staan, haar blik was vol gespannen verwachting en heet verlangen op de deur gericht. En door die deur trad na eenige oogen- blikken Gunter Valberg binnen. terschappen In Zuid-Beveland, Tholen, Schouwen en Duiveland en St. Philips- land, is door Ged. Staten medegedeeld, dat met ingang van 1 April 1927 de dienstkringen der na te noemen tech nische ambtenaren of opzichters van den provincialen waterstaat de volgende dee- len der Provincie zullen omvatten. De dienstkring van den Technisch- ambtenaiar of opzichter te Goes omvat het gedeelte van Zuid-Beveland bewesten den dijk tusschcn het waterschap Krui- ningen en den Nieuwkndepolder eener- ijds en het waterschap Waarde, den Maagspolder, den Nieuw-Krabbendijke- polder en den Katelpolder anderzijds. De dienstkring van den Technisch-amb- tenaar of opzichter te Tholen omvat het eiland Tholen en Zuid-Beveland beoosten den in de vorige alinea genoemden dijk met inbegrip van dezen en het zich oost waarts uitstrekkende gebied tot de grens met Noord-Brabant. De dienstkring van den Technisch- ambtenaar of o pzichter te Zierikzee omvat het eiland Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. Het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. Het Petionnement uit Zeeland aan de Eerste Kamer, vragend niet-goedkeuring van het verdrag met België, als zijnde niet in het landsbelang, is thans verzon den, vergezeld van lijsten voorzien van 47.534 handteekeningen van kiezers en kiezeressen uit 88 gemeenten, die te sa men 101.786 kiesgerechtigden tellen. In 22 genieenten is men er niet in slaagd personen te vinden, die zich wil den belasten met het verzamelen van hand teekeningen. In die gemeenten met te samen ruim 18.000 kiesgerechtigden, zijn dus in het geheel geen handteekeningen 's Heerenhoek. Woensdag werd alhier ten overstaan van den Notaris H. W. Neervoort te 's Gravenpolder in het open baar verkocht een woonhiuas met schuur en tuin, groot 2 A. 80 c.A. aan den heer M. Knopjes q.q. voor f 1930,plus f 20,voor loopgoederen. Kruiningen. Het door de leerlingen der openbare school zoo lang verbeide school feest, door het veelvoudig voorkomen van de griep onder de kinderen uitgesteld, werd Woensdag 19 dezer gehouden. Sa mengekomen in het oude schoolgebouw, werden de kinderen onthaald op melk, krentenkoekjes, biscuit en chocolaad door de Oudercommissie, onder welke tracta- tie door een jury, bestaande uit eenige dames en heeren, daartoe door de com missie uitgenoodigd, vliegers en vaandels werden beoordeeld en bekroond met een lsten, 2den, 3den en 4den prijs. Om 11 uur ongeveer was de tractatie afgeloopen. Een half uur later werd de uitslag van de bekroningen bekend gemaakt en aan de deelnemers den prijs hunner keuze uit gereikt. De prijzen bestonden uit speel goed of chocolaad. Om één uur waren de kleinen weer verzameld voor het oude schoolgebouw, dat zij nu voorgoed ver voor fync pijptabak ZACHT, GEURiG GQEDBRANDEND Aan dsze eischen voldpet Voor II.H. Winkeliers legen fabrieks prijzen verkrijgbaar bij E. Verbeem* Goes. lieten en onder het zingen van een toepas selijk gelegenheidslied, marcheerde het op naar de sinds twee dagen in gebruik ge nomen nieuwe school, gesticht op Nieuw Voorboute, onder algemeene belangstel ling der dorpsgenooien. In de school werden Burgemeester en raadsleden eenige liederen toegezongen. Bij het verlaten van het gebouw werd aan iederen leerling van bewaarschool en openbare school een herinnermgsbeker aangeboden met bordje, als aandenken aan dezen dag. SPORT. De bediende had hem gezegd, dat me vrouw von Croner, die bloemen aan ba rones Rita had willen brengen, tot haar spijt te laat was gekomen en nu in den salon op baron Gunter wachtte. Gunter vond het zeer onaangenaam Carry te zullen aantreffen. Hij vermoed de, dat zij met opzet handelde in de hoop hem alleen te zullen spreken. En hij vreesde dit samenzijn. Hij wist niet, ofschoon hij Rita innig liefhad, of hij zichzelf meester zou kunnen blijven tegen over Carry's gevaarlijke nabijheid. M^ar aarzelen baatte niets en belet geven kon ook niet. Carry had het oogen blik goed gekozen. Zoo kalm mogelijk kwam hij de kamer binnen en sloot de deur achter zich. „Mevrouw von Croner 't spijt me, dat u te kat kwam om Rita uwe bloe men ten afscheid te brengen. Nog meer spijt 't me, dat ik u heb laten wachten. Ik maak u wel mijine excuses," zei hij zeer vormelijk. Zij bleef onbeweeglijk staan. Hare oogen keken hem met verterend verkn- gen aan. „Ja, ik kwam te kat om de bloemen te geven", zei zij met ingehouden stem. „Daar liggen zij nu en verwelken zonder hun doel te hebben bereikt. Maar neen, zij hebben toch bun doel bereikt. Begrijp je niet, waarom ik bier ben, Gunter? Hij was diebt bij de deur blijven staan. Tiij voelde eenige vrees in zich opkomen, toen hij haar daar zoo opge wonden voor zich zag staan. Voor 'teerst na die uren, waarin hij baar vol harts Voetbal. Zuidelijke le klasee N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde ldasse luidt als volgt: M. V. V.—N. A. C. N. O. A. D.-P. S. V. BredaniaRoermond WilhelminaB. V. V. EindhovenWillem II. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde kksse luidt als volgt: ZeekndiaMiddelburg. D. O. S. K. O.Vlissingen. BredaV. S. C. DongenL. O. N. G. A. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde kksse luidt als volgt: Vlissingen IIGoes. S. I. N. O. T. O.Zierikzee. tochtelijke liefde in zijne armen had ge houden, was hij geheel alleen met haar. En zij was nog mooier en van bedwel- mender schoonheid dan toen en zijne ach ting voor de reinheid der vrouw stond niet meer beschermend tusschen hem en baar. Zijn hart hing niet meer ''aan haar en hij geloofde vast, dat Rita's liefde hem tegen Carry's betoovering zou be schutten. Maar hij was ook slechts een mensch, een man met jong, heet bloed. En hij wist hij voelde, dat hij slechts de armen behoefde uit te strekken en zij zou weer aan zijn borst liggen en dronk zijne kussen in als toen Heftig klopte zijn hart. Hij riep al zijne zelf beheer sching te hulp tegen do macht van dit oogenblik. Verloor hij die, dan was bij voor altijd verloren. Dat mocht niet gebeuren ter wille van Rita. Zoo rustig en koel als hij kon, ant woordde hij „Waarom u bier bent? Ik denk 0111 Rita die bloemen te brengen". Zij stond nog altijd onbeweeglijk, alt aan den grond genageld. „Neen", stootte zij bevend uit, „niet daarom. Dat was maar een voorwendsel. Ik wilde je dwingen mij eindelijk aan te hooren. Je hebt me ontweken, Gun ter, omdat je niet den moed %ad de stem van je hart te volgen. Ik heb dien moed wel. Och, Gunter Gunter waarom heb je 't toegelaten, dat ik dit vreeselijk huwelijk aanging?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1