U behoort mijn hart Dat s KWATTA IV. 9. Woensdag 19 Januari 1927 lil8 Jaargang. Gedwongen versobering. LINTVELT's BAZAR FÉUIL.L.ETON KWATTAR' VOILE-MELK REEPEN Influenza en Griep Sanapirin -tabletten ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. OESCHE Uitgave Naamlooz* Vennootschap Goesch. Courant COURANT en Kleenwens A Roes' Drukkers- e» Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen eo aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De wereld is door den oorlog ver armd. Dat dit met de vroegere oorlog voerende landen is geschied, begrijpt ieder. Maar ook ons land heeft bij den oorlog meer verloren dan gewonnen. Het op peil houden van onze welvaart is een heel moeilijk probleem. Jaarlijks neemt onze bevolking met 100.000 zie len toe. Daarvoor moet werkgelegenheid worden geschapen, hetgeen per jaar 400 a 500 millioen gulden nieuw kapitaal eischt. Dit befceekent, dat jaarlijks per gezin van vijf personen gemiddeld f325 op zij moet worden gelegd om aan de nieuwe monden voedsel te kunnen geven. Met kapitaal om fabrieken te bouwen, zijn wij er nog niet. Wij moeten voor de producten van onze industrie, land- en tuinbouw ook afzet hebben. Deze afzet is alleen mogelijk zoolang het buitenland onze prijzen aantrekkelijk vindt, met an dere woorden zoolang wij met goedkoop© productie-prijzen scherp kunnen concur- reeren. Van grooten invloed nu op de pro ductie is de arbeidsduur." Nu alle men- schen korter werken dan vroeger en in dien korteren werktijd ook minder voort brengen, kunnen zij gezamenlijk ook min der gebruiken dan vroeger. De toenemende bevolking en de ver korte arbeidsduur dwingen ons tot een versobering van het leven, ook bij hen wier inkomen een zekere luxe veroorlooft. Van die versobering valt echter nog niet veel te bemerken. Integendeel, er bestaat veeleer een streven om te leven op den voet, dien het inkomen maar eenigszins toelaat. Dit nu is een ernstige hinderpaal op den weg naar het economisch herstel! BUITENLAND. OVERZICHT. Een opmerkelijke rede. De min of meer eentonige regeerings- crisis in Duitschland eentonig voor het buitenland, dat bij de kansen van een a.s. regeering niet direct belang heeft is onderbroken door de sensatie, ge6- volgd op een rede door graaf Westarp, leider der Duitsch-nationalen, Zondag j.l. gehouden. Wat de Duitsch-nationalen in het schild voerden was geen geheim, doch zóó openlijk als Zondag is nog nooit verklaard, dat zij bij de monarchie blij ven zweren, en dat zij in den huldigen staatsvorm de belemmering zien van de vrijheid van het Duitsche volk. Dat dit juist tijdens een regeeringscri sas aan den volke verkondigd moest wor den is van groot belang. Ook voor niet- Duitschers. Het leert n.l. welke moge lijkheden zouden kunnen ontstaan voor Hook Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Poreelein en Aardewerk. 89 door Hod wig Courths—Mahlor. Den volgenden morgen had Rita met haar vader een afscheidsbezoek op Cro- nersheim gebracht. ,,Wij spreken op Cronersheim met geen enkel woord over je verloving, Rita, de verlovingskaart moet eene verrassing voor hen zijn", zei baron Viktor onderweg tegen zijne dochter. Hij vreesde dat Carry bij het onverwachte bericht, zichzelf zou verraden. Rita was het met haar vader eens, maar vermoedde volstrekt niet, wat hem tot dien. wensch bewoog. Mevrouw von Croner was zeer ver baasd te hoornen dat baron Valberg met zijne dochter naar de residentie wilde terugkeeren. #JHet komt zoo onverwacht, lieve Rita, ik dacht, dat ge den geheelea zoirer op Valberg zoudt blijven", zei zij, terwijl zij Rita onderzoekend aankeek. ..Papa wenscht het", zei Rita, terwijl zij een weinig bloosde. Carry s hart klopte onstuimig. Zij dacht, dat Guinter aan baron Valberg ct. Slechts een merk kan aan de spits staan Europa als de Duitsch-nationalen in de regeering een belangrijk aandeel zouden krijgen. Men kon dan voorstellen op het zelfde puuat te zijn aangeland als men vóór den oorlog van 1914 zich bevond. Dat het tijdstip van graaf Westarp's ■verklaring willekeurig en niet berekend zou zijn, is bijna niet aan te nemen. Willen de Duitsch-nationalen een bal letje opwerpen en kijken hoeveel handen zich naar dit monarchistische spelletje uitstrekken? We vermoeden het. In ieder geval zal het buitenland thans met zeer veel interesse de oplossing van den crisis gadeslaan, omdat de rust van Europa er min of meer van afhangt. Het is te hopen, dat de Duitsch-natio nalen de eenigen blijken die niets door het bloedbad van 1914 geleerd hebben. Nieuws uit China. De stroom van berichten uit China duurt onafgebroken voort. Te Sjanghai zijn bijna 300 Amerikaansche en Britsche zendelingen uit de prov. Chectuan terug gekeerd. Het aantal vluchtelingen te Sjanghai, voornamelijk vrouwen en kin deren, die uit het binnenland komen, neemt snel toe. Overwogen wordt de Amerikaansche missiescholen te sluiten, totdat de toestand zal zijn opgehelderd. Militaire hulp zou reeds aanwezig zijn, daar 4000 man troepen geland zijn. In Engelsche militaire kringen wordt even wel verklaard, dat minstens 25.000 man noodag zijn om de concessie eventueel te kunnen verdedigen. In Hankow is de haat jegens de vreem delingen niet geluwd. De extremisten heb ben een grpot aantal affiches aangeplakt, waarin uiting wordt gegeven aan de haat jegens de vreemdelingen. Deze maatregel wordt beschouwd als het gevolg van een officieel anti-Britsch rapport dat door de regeeringscommissie Soenfor naar Kanton is gezonden naar aanleiding van het incident te Hankow op 3 Januari. Het rapport beschuldigde de Britsche matrozen van moord. Door den verrekijker. In Mexico duurt de strijd tus schen kerk en staat voort. Volgens de jongste berichten zou de aartsbisschop Guadalajara zich aan het hoofd van een bende rebellen hebben gesteld. Ten gevolge van het overlijden van Pécher is de samenstelling der Bel gische regeering eenigszins gewijzigd. Jas- par, de minister-president neemt de por tefeuille van koloniën. Vauthier, liberaal senator, is tot mi nister van binnenlandsche zaken benoemd, ter vervanging van. Jaspar. Het ministerie van openbare ge- gezegd had, dat hij Rita niet kon trou wen, zij geloofde dat, omdat zij het weifschte. Daarom brak baron Viktor zijn verblijf op Valberg zoo plotseling af. Aan eene andere mogelijkheid wilde Car ry niet denken. Eene groote vreugde kwam in haar op, dat vader en dochter zouden vertrekken. Nu moest het haar gelukken Gunter alleen te spreken te krijgen zelfs al ^noest zij hem op Valberg gaan bezoeken. Zij verlangde er koortsachtig naar zich tegenover hem uit te kunnen spreken, zijne vergiffenis te verkrijgen en hem te zeggen, dat zij zich van von Croner wilde laten scheiden om hem toe te behooren. Dan zou hij tenslotte allen tegenstand opgeven. Slechts met moeite kon zij liaar gedachten bij het gesprek met Rita en haar vader bepalen. Rita vertelde haar, dat zij voorloopig weer haar intrek bij mevrouw von Trons- feld zou nemen. „Groet mevrouw hartelijk van mij misschien kom ik je daar wel eens opzoe ken, lieve Rita. Ik wilde toch ook weer eens naar mijne ouders gaan," antwoord de Carry. „Ik zal uwe groeten overbrengen en ik verheug er me op u gauw in de resi dentie terug te zien, mevrouw," zei Rita werkelijk verheugd met dit vooruitzicht, terwijl zij Carry bewonderend aankeek. ,En wanneer vertrek je?" vroeg de mooie vrouw. „Vanmiddag met den sneltrein." zondheid in Engelanddeelt mede, dat èr in de week, welke op 15 Jan, eindigde, in Engeland en Wales 326 personen aan de griep zijn overleden,, tegen 172 ge durende de voorbaande week PROVINCIE-NIEUWS. Benoemd. Met ingang van 1 Januari j.l. is be noemd tot bureel-ambtenaar der tweede klasse bij den Prov. Waterstaat in Zee land, de heer J. J. de Klerk te Terneu- zen, om werkzaam te zijn bij den In genieur aldaar. Verkiezing Prov. Staten. Door Ged. Staten van Zeeland is be paald, dat de stemming voor de verkie zing van leden van de Provinciale Sta ten van Zeeland zal plaats hebben op Woensdag 6 April a.s. De „Zeeland". We lezen in de i„Vliss. Crt.": In de „Haagsche Post" komt een ar tikel voor over de stoomvaart-maatschap pij „Zeeland". De schrijver van dit lea ding artikel (de heer Van Oss?) vraagt zich af of de „Zeeland" niet verstan diger zou 'hebben gedaan met haar dag dienst te verleggen naar Hoek van Hol land. Deze vraag beteekent voor onze ge meente een levensvraagstuk. Wij achten het daarom gelukkig te kunnen mededee- len dat de schrijver deze belangrijke kwestie door een verkeerden bril heeft bekeken en als gevolg daarvan, ook tot een verkeerde conclusie is gekomen. Sedert de verlegging van de route van Folkestone naar Harwich is het passa giers- zoowei als het goederenvervoer zeer belangrijk toegenomen. In het bovengenoemde artikel werd ook de vraag gesteld, waarom de nachtdienst van de „Zeeland" vervangen werd door een dagdienst. Het antwoord hierop is gemakkelijk te geven. In verband met het vleeschvervoer, dat zeer groot was en om tijdig de Londensche markt te kun nen bereiken, des avonds in Engeland moest aankomen, was een dagdienst nood zakelijk. Voor spoedig aan bederf onderhevige goederen wordt de Vlissingsche route ge prefereerd, omdat men dan de zekerheid heeft dat de goederen op tijd zullen aan komen, ook bij mist, stormweer enz. Het is voldoende bekend dat de booten van de „Zeeland" slechts zelden vertraging ondervinden. Vóór den oorlog was een nachtdienst VlissingenEngeland loonender dan een dagdienst, doch thans is het juist anders om en zou een nachtdienst niet zulke goede resultaten opleveren als een dag dienst. De schrijver in de „Haagsche Post" zegt dat de booten van de Harwichlijn uit Hoek van Holland zwaar beladen zijn met groenten. Dat is overdreven voorge steld, omdat deze booten niet meer dan 50 ton goederen kunnen vervoeren.. „Was inderdaad heusch niet te berei ken dat tusschen den Hoek en Harwich Daarna namen Rita en haar vader af scheid. Mijnheer von Croner maakte nog eenige zoutelooze grapjes. Carry omhels de en kuste Rita in overmaat van vrien delijkheid hartelijk, waarover de arge- looze Rita zich zeer verheugde en baron Viktor wisselde nog eenige vriendelijke woorden met mevrouw Garry, ofschoon zij elkaar inwendig zeer vijandig gezind waren. Toen reed baron Viktor met zijne dochter weg. Mevrouw Carry keek hen met onrustig schitterende oogen na en. peinsde over de oorzaak van dit plotseling vertrek. Toen viel haar eene gedachte in. vandaag nog wilde zij een onderhoud met Gunter hebben. Zij wist al hoe zij dat zou aan leggen. Vol ongeduld wachtte zij den mid dag af. Reeds dadelijk na de lunch kleedde zij zich en bestelde de aUito. Zij gaf bevel een bouquet van de mooiste rozen te plukken en haar dat te brengen. Daarna ging zij naar de veranda. Daar lag haar man in een gemakkelijker) stoel, eene flesch van zijn meest geliefden wijn, dien de dokter hem streng verboden had, stond bij hem en hij rookte eene zware sigaar. Carry ging naar hem toe om hem goe dendag te zeggen. „Wel, Carry, waar wil je heen?" vroeg hij haar door zijne halftoegeknepen, door den wijn glinsterende oogen, met kenners blikken monsterend. Koortswerend en genezend zijn Wettig beschermd tegen vervalsching) Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. de dienst om beurt door booten van de „Zeeland" en de London North Eastern Railway zoude worden verzorgd", aldus een andere vraag van den schrijver in de „Haagsche Post". Ook deze ""vraag moet ontkennend wor den beantwoord, omdat een dienst om beurten oneconomisch zou zijn. Dat de dienst naar- Harwich is verlegd, heeft ook voor het goederenvervoer zijn voordeelem. fn Folkestone was de door voer uitsluitend op de „Zeeland"-booten ingericht. In Harwich is alles op grooter schaal ingericht en bovendien uitermate geoutilleerd. Het beste trein materiaal is daar ter beschikking (Pullmancars) en de aansluitingen zijn daar zooals slechts ge- wenscht kan worden. Wij adviseeren den schrijver van het artikel de nieuw uitge geven strooibiljetten van de maatschappij „Zeeland" te raadplegen. Dan zal hij hiervan ook wel overtuigd worden. De schrijver zegt dat Vlissingen 3 uur achter is bij den Hoek. Dat is niet juist. De treinreis is wel is waar voor Amster- damsche reizigers 3 uur langer, doch de bootreis is 2 uur korter. Het mag vooral niet uit het oog ver loren worden dat de Vlissingsche lijn ook loopt voor het transit-verkeer met Duitschland en niet uitsluitend voor Am- sterdamsche reizigers. Voor een reis van VlissingenDuitschland en Hoek van HollandDuitschland is er geen noe menswaard verschil in de treinreis. Een zeer belangrijke factor is ook nog dat de trein aansluiting gevende op de „Zeeland"-boot thans aankomt in Liver- poolstreet-station, midden in de Londen sche City, waar de zakenman alles bijeen vindt wat hij noodig heeft, ook goede hotels, die rustiger liggen dan in de- buurt van het Victoria-station, waar de treinen tot 1 Januari aankwamen. Er is geen enkele reiden om de route van de „Zeeland" te verleggen naar den Hoek en wij kunnen dan ook ter gerust stelling van onze lezers miededeelen dat hiervan hoegenaamd geen sprake is. De nieuwe regeling die sedert 1 Januari getroffen is, voldoet aan alle eischen en geeft een goeden dagdienst en een goe den vrachtdienst tusschen ons land en Engeland en de tijd zal leeren dat het een zeer verstandige maatregel is geweest de route te verleggen van Folke stone naar Harwich. Kamer van Koophandel. In de Vrijdagavond te houden verga dering van de kamer van koophandel en fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg zullen aan de orde komen meerdere ingekomen stukken, die het bu reau voorstelt op één na voor kennisgeving aan te nemen, dit eene zijnde een adres van de kamer te Meppel inzake het in voeren van vacantiekaarten voor kinde ren, komt hieronder als voorstel voor. „Naar Valberg, Franz, ik wil Rita een paar rozen tot afscheid brengen." Hij lachte hardop. „En heb je je daarvoor zoo verleide lijk gekleed? Je ziet er"betoo verend uit, Carry, waarachtig. Maar ik zou toch wel eens willen weten, wat je in die domme gans gezien hebt." „Foei, Franz,- hoe kun je toch zulke ruwe uitdrukkingen gebruiken. Nu krijg je tot straf geen kus van me". Hij strekte zich behaaglijk brommend in zijn stoel uit. „Kleine rakker daar straf je jezelf 't meest mee. Ik weet, dat je graag kust. Wees dus verstandig en beroof jezelf niet van. ©en genot. Kom hier". Zij wierp het hoofd achterover. „Neen ik wil niet". „Maar, lieve Carry, dat gansje is toch niet waard, dat je om haar boudeert." Reeds klonk er iets ongeduldigs in zijne stem en zij wist, dat hij zich vlug op wond en dan grof werd, als hij zijn zin niet kreeg. Zij drong zich tot een lachje. „Rita is geen gansje, maar een zacht, wit lammetje, waarmee ik graag speel, zei zij met vreemd schitterende oogen. Hij lachte luidkeels. „Ook al goed! We zijn het dus over haar wei zoo wat eens. Kom nu hier en geef me een kus en boudeer niet meer ofschoon je er dan juist heel lief uitziet. Dat weet je wel en daarom boudeer je zoo dik wijls". Vervolgens vermeldt de agenda de ver kiezing van een voorzitter en van voor zitters der afdeelingen en de benoeming van vaste commissies. Het Nederlandsche Trekpaard. Door een samenloop van omstandig heden, ten eerste het te laat ontvangen van de citatie voor de vergadering en het zoekraken van een brief met verslag, is het tot nu toe onmogelijk geweest een verslag te publiceeren van de vergadering van de afdeeling Zeeland van het Stam boek voor het Nederlandsohe Trekpaard, welke op 16 December te Middelburg werd gehouden. Daarom zij thans gemeld, dat die vergadering o.a. werd bijgewoond door de heeren jhr. J. van Vredenburch en J. de Vries, resp. alg. voorzitter en alg. secretaris, terwijl 67 leden de pre sentielijst teekenden. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer Hanken, werd over eenkomstig het desbetreffend verzoek van den Kring Walcheren der Z. L. M. be sloten twee verguld zilveren medailles be schikbaar te stellen voor de Kringten toonstelling in 1927. Tot commissarissen werden herkozen de heeren H. A, Hanken en P, Vogelaar en tot afgevaardigde de heer S. J. Gast, en benoemd tot afgevaardigden de hee ren P. Scheelede Puttier en Alph. J. Aernaudts en tot plaatsvervangend afge vaardigde de heer Jac. F. Brooijmans. De heer A. Wisse stelde zich niet-meer als afgevaardigde beschikbaar. Aangezien de middelen der afdeeling het veroorloven, voor gebleken werkelijk goede kweekvaders „bewaringspremiën" beschikbaar te stellen, vroeg de voorzitter de medewerking der leden, teneinde im de voorjaarsvergadering met een goed om lijnd en bruikbaar premieplan voor den dag té kuinnen komen, daar het, naast goede fokmerriën, vooral de goede kweek vaders zijn, waarop de hoop moet zijn gevestigd voor de toekomst. Ook werd door den voorzitter de medewerking der leden gevraagd, teneinde te komen tot een billijke vergoeding voor die inzen ders, wier paarden men op de natio nale tentoonstelling niet gaarne mist, doch waarvan de inzending den eigenaars be langrijke financieele offers kost. Hierna werden aan de orde gesteld een tweetal brieven van den heer Bakker te Axel, die eerst den vorigen dag waren ingezonden, wat de voorzitter betreurde, omdat noch het bestuur noch de leden zich nu eenig idee omtrent deze zaken hebben kunnen vormen, en dan ook geen beslissing kan worden genomen voor ze op de agenda hebben gestaan. Het eerste schrijven hield het verzoek de volgende 4 punten te willen behande len als een voorstel voor de algemeene vergadering in den Haag: A. de inschrijf gelden voor een hengst worden gebradht op f 10,-, B. voor een merrie op f 5,—, voor een veulen op f 0,50; D. overschrij- vingskosten vervallen. Het tweede schrij ven hield het verzoek in om de volgen de 5 vragen aan het hoofdbestuur te stellen: Staat het hoofdbestuur nog steeds op het standpunt slechts reclame te ma ken voor geheel Nederland en niet voor Zij snakte om van hem weg te ko men en boog zich haastig over hem heen om hem een vluchtigen kus te geven. Maar hij hield haar vast en kuste haar met brutale heftigheid. Zij verweerde zich, maar hij greep de tegenstrevende vrouw des te vaster beet. Bij deze worsteling steeg het bloed zoo naar zijn gelaat, dat hij blauwrood werd. Eindelijk gelukte het Carry zich los te maken. Zij rilde van afschuw voor hem en zij moest al haar zelfbeheerschimg te hulp roepan om hem niet in zijn gezicht te slaan. „Nu heb je mijn haar heelemaal in de war gemaakt", riep zij toornig uit. Hij lachte en hijgde kuchend naar adem. „Waarom stribbel je dan ook zoo te gen, schatje. Je wil je zeker laten smee- ken. Wees maar niet bang hoor, ik ben nog altijd verliefd op mijne mooie vrouw, je behoeft heusch niet zuinig met je lief- koozingen te zijn. Je bent een slimme, kleine rakker, je zorgt er wel voor, dat je man niet te gauw bekoelt. Ja 't moet ook voor ons geheele leven dienen. Ga nu maar weg, vrouwtje, maak je haar weer an orde en haast je wat, anders kom je nog te laat op Valberg en dan is je witte lammetje al weg". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1