Ubehoort mijuliaii N°. 8 Maandag 17 Januari I9S7 1110 Jaargang* Kinderen FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitfave NaamJoozs Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kieenwens ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels 11,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Adverteniiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. De crisis in Duitschland. Het resultaat van de besprekingen die dr. Curtius met de Duitsch-Nationalen en bet Centrum gevoerd heeft, is, dat de kabinetsformateur zijn opdracht weer ter beschikking van president Hinden burg heeft gesteld. Daar de Duitsch- Nation alen weigerden tegemoet te komen aan de bezwaren van het Centrum b een rechtsch kabinet, sprak de vergade ring van de Centrumfractie zich opnieuw uit tegen samenwerking met de Duitsch Nationaien. Dr. Curtius ontving een brief van den Centrumleider, den heer von Guerard waarin gezegd wordt, dat de Centrum groep in de huiidige omstandigheden het vormen van een dergelijke regeering een verkeerde oplossing van de crisis zou ach ben. Het Centrum ziet daarom in de onderhandelingen van dr. Curtius geen heil en acht bespreking van het door dr. Curtius ontwikkelde program dientenge volge overbodig. Na ontvangst van dit bescheid heeft dr. Curtius zich naar den rijkspresident begeven en hem medegedeeld zijn poging als mislukt te beschouwen. Zaterdagavond heeft rijkspresident von Hindenburg den oud-rijkskanselier dr. Marx opdracht gegeven door onderhande lingen met de partijen vast te stellen of de vorming van een kabinet uit middelpartijen mogelijk zou zijn. Dr. Marx schijnt deze mogelijkheid niet al te groot te achten, hij heeft thans de' opdracht niet onmiddellijk aan vaard, maar bedenktijd tot Maandagmid dag gevraagd, daar hij eerst in overl wil treden met het fractiebestuur van het Centrum, dat Zondagmiddag vergaderde. In parlementaire kringen acht men de kans op het tot stand komen van een der gelijk kabinet uitermate gering. Het staat vrijwel vast, dat de Duitsch-Nationaien er zich vierkant tegen zullen verklaren en men vreest, dat de sociaal-democraten eventueel hun welwillende neutraliteit af hankelijk zullen maken van voorwaarden, die in geen geval door de middenpartijen kunnen worden aanvaard. Mocht ook deze poging weer tot een fiasco leiden, dan ge looft men in kringen, die een nauwe relatie met den rijkspresident onderhouden, dat het Centrum wellicht een toeschietelijker houding tegenover de Duitsch-Nationalen zal aannemen en zich bereid zal verklaren deel te nemen aan eenburgerlijk kabinet met inbegrip van de Duitsch- Nationalen, mits dit onder leiding van een centrumman zou worden gesteld. Het oorlogsgevaar. De Russische minister van oorlog Vo- roshilof heeft een rede gehouden over het oorlogsgevaar. Hij heeft een uiteenzetting gegeven van de toenemende bewapening, in het bijzonder met oorlogsschepen en 38 door Hod wig Courths—Niahiorw Hij kuste Rita hartelijk, zijne oogen werden vochtig, niettegenstaande hij zich als van een dwang bevrijd voelde. Hij was werkelijk veel, heel veel van zijn kind gaan houden en hij was blij, dat zij zoo gelukkig was. Ofschoon hij wel vermoedde, dat Gunter zich nog niet ge heel van de mooie Carry had kunnen losrukken, was hij er toch niet bezorgd over, dat zij gevaarlijk kon worden voor het geluk van zijn kind. Hij hoopte, dat Gunter door zijn huwelijk met Rita, ge heel genezen zou worden van zijn ouden hartstocht. Zachtjes duwde hij Rita in Gunters armen. „God geve je beiden geluk een vredig, sterk geluk, mijne lieve kinderen". Zoo was Rita Gunters verloofde ge worden. Nu moest ei' over allerlei beraadslaagd worden. Allereerst bedacht baron Vik tor met innerlijke voldoening, dat er nu in zijne jonggezellenwoning niets veran derd behoefde te worden. Hij wilde den volgenden dag dadelijk naar de residentie vertrekken en mevrouw von Tronsfekl vliegtuigen in de burgerlijke landen. Hij wees erop, dat de Britsche politiek tegen Sovjet-Rusland gekeerd is en verder op de toenemende fascistische macht in Polen, Letland, Litauen, Estland en Finland. In deze landen hadden de legers in 1923 een sterkte van 471.000 man en in 1926 was het aantal fascistische vrijwilligers geste gen tot 651.000 man, terwijl de gerelde troepen 533.000 man sterk waren. Hoewel in Rusland leger en vloot niet zijn uitge breid, zeide Voroshilof, zullen zij ger zijn als het noodig is. De minister ver wachtte, dat een strijd niet lang meer zal uitblijven. De toestand in China. Uit 'Sjanghai wordt gemld, dat de Chi- neezen ongeveer 100 man (waaronder 15 Engelschenhebben belet van Koe-ling naar de kust te gaan. Uit dit bericht valt op te maken," dat de groote meerderheid van de 300 man, die er verleden week nog waren, naar die kust heeft weten te ont snappen én van Kioe-Kiang door kanon- neerbooten is weggevoerd. De „Evening News" meldt uit Peking; dat de Engelschen en Amerikanen aldaar met groote spanning uitzien naar bericht van hun lanBgenooten in de binnenlanden van Szetsjoean en andere afgelegen pro vincies, die per kar of per draagstoel eerst in drie maanden naar de kust zouden kun nen worden vervoerd en wel door een land heen, dat door roovers wordt overstroomd Het bekende Japansche nieuws-agent- schap „Nippon-Dempo" zegt dat Japan de Chineesdhe nationalisten wel zal be schouwen als de souvereine macht, doch ben vooralsnog niet formeel als zoodanig zal erkennen. In Japan heerscht de indruk, dat Tsjang Tso Lin, de Mandsjoerijsche opperbevelhebber te Peking, Tsjang Kai Sjek de opperbevelhebber der troepen- te Kanton, en die gouverneur van de provincie Sjanghai, in weerwil van hun onderlinge geschillen een gezamenlijk plan beramen >r een algemeene beweging tegen de vreemdelingen en voor de herovering der concessies. Japan wenscht te redden wat er te redden valt vóór de groote uitbarsting komt. Door don verrekijker. Uit Parijs wordt gemeld, dat ge neraal von Parvels aan de geallieerde mili taire oommissie schriftelijke voorstellen voorgelegd heeft inzake de vestingen in het Oosten van Duitschland. Deze heeft het stuk aan een grondige studie onderworpen en men acht het mogelijk, dat het een grondslag voor verdere bespreking zal op leveren. Inzake de vervaardiging van oorlogstuig blijven die besprekingen een bevredigenden loop nemen. Men meldt uit Parijs dat het aan tal ondersteunde werkloozen sedert een week voor geheel Frankrijk toegenomen is van 17.000 tot 28.000. Rita's verloving mededeeLen. Hij wilde haar vragen Rita nog voor korten tijd bij zich in huis te nemen. Op Valberg kon Rita «iu niet blijven. Het huwelijk van het jonge paar, zou met het oog op de bijzondere omstandigheden, al heel gauw plaats hebben. Een verlovingsfeest zou er niet zijn. De verlovingskaarten zouden van uit de residentie worden rondgestuurd. Baron Viktor ging dus den volgenden morgen dadelijk daarheen. Hij zou 's avonds terugkeeren en als tante Maria geen bezwaren had, wilde* hij Rita den volgenden dag naar haar toebrengen en zelf zijn jonggezellenwoning weer betrek ken. Gunter zou dan na een paar dagen overkomen om voor de ringen en de verlovingskaarten te zorgen. Voor alle zekerheid had baron Val berg telegrafisch belet gevraagd bij zijne vriendin. Zij ontving hem met haar gewone, be minnelijke kalmte. ,Dat is nog nooit gebeurd, zoolang wij vrienden zijn, beste vriend, dat ge me telegrafisch uw komst meldt. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik erg nieuwsgierig ben te hoeren,, wat u van Valberg hier heen drijft. Daar ge Rita niet meebrengt en zooals ik weet, in uw huis nog geen voorbereidingen voor haar ontvangst ge troffen zijn, keert ge dus nog niet in de residentie terug. Ik ben werkelijk zeer nieuwsgierig naar de reden van uw komst", zei zij schertsend. Hij had tegenover haar plaats genomen en trachtte een/e lichte verlegenheid achter beminnelijke zorgeloosheid te verbergen. Ik breng u groot pieuws, lieve yrien- KOLONIËN. Co mmunisme. Het „Bat. Nieuwsblad" meldt, dat de onlangs gearresteerde Dachlan de voor naamste hoofdleider bleek te zijn van het oproer in November. Hij legde een zeer volledige bekentenis af. Hij ontving zijn instructies van de onlangs in Djohore gearresteerde Aiimin en Moeso, welke met Semaoen, Dachlan en twee Russen een nationaien Indonesiscben Raad zou den vorftien. Het plan was de autori teiten op te hangen, maar de burgerij, die zich aan het gezag onderwierp te sparen. De consuls zouden, beschermd worden, speciaal de Engelsche consul. De mislukking wordt geweten aan de uit reiking van vuurwapens aan personen, die door Dachlan „grootendeels sukkels" noemd werden. Dachlan spiedde na de mislukking van het oproer, als koelie ver momd, op de politiekantoren. Hij pro feteerde, dat na vijf jaren het commu nisme in Indië zou o verkeer schen. Mishandeling van pupillen. Het „Soer. Hbld." verneemt, dat de ontvangst van verschillende klachten in de laatste maanden over de wreede straf fen aan die pupillen der landbouwkolonie van Pro Juventute te Klakah door den directeur opgelegd, onder meer dat hij eigenhandig die straffen met de rottan uitvoerde, dikwijls op het bloote lijf, werd onlangs door het hoofdbestuur een com missie, bestaande uit dominee Jansen, mr. Veltcamp Helbach en mr. Soebroto, voor het houden van een plaatselijk onderzoek ingesteld. Deze oommissie heeft dezer dagen haar rapport uitgebracht. Het onderzoek toonde aan, dat inder daad mishandelingen middels rottan slagen hebben plaats gehad door den directeur eigenhandig uitgevoerd, soms op het bloo te lijf, waarbij enkele malen bij den eer sten slag reeds bloed te voorschijn trad. De oommissie constateerde bij ver schillende kinderen na weken nog strie men op het zitvlak. Een in September mishandelde jon gen vertoonde drie maanden later nog litteekens. Verder bleek de toepassing van een straf, waarbij na het ontnemen van de bovenkleeren, de jongens worden krom gesloten,, de linkerarm aan het rechter been geklonken, en. aldus tot 2 maal 24 uur in een hok met een cementen vloer en waar zich tallooze muskieten bevinden, opgesloten. Er zijn verder ook nog tal rijke andere feiten, welke aanleiding ga ven den directeur, den heer H. op staan - den voet te ontheffen van zijn ambt. De heer H. is steeds een voortreffe lijk toegewijd man. Blijkbaar leed hij het laatste jaar aan ernstige zenuwover spanning en moest eigenlijk met buiten- landsch verlof gaan, doch hiervoor heeft de vereeniging geen geld. Het huidige hoofdbestuur heeft immer behoorlijk gefunctioneerd. Het vorige din. Gij zult de eerste zijn, die het hoort. Rita heeft zich gisteren met Gun ter Valberg verloofd", zei hij plotseling haastig, als was hij blij het gezegd te hebben. Verrast keek mevrouw von Tronsfeld hem aan. Zwijgend en onderzoekend Het zij een poosje haar blik op zijn gelaat rusten. Daarna sprak zij zacht: „Ge zijt werkelijk een gelukskind, beste vriend. Nauwelijks roept u een ernstige plicht of daar bevrijdt het lot u weer ipelenderwijs van. Dus Gunter en Rita zijn verloofd. Dat kan een harmonisch geluk geven, als dietwee jonge mcn- schen elkaar liefhebben. En ik mag wel aannemen, dat dit het geval is. Gun ter Valberg heeft Carry von Platen dus vergeten, als zij tenminste, zooals ik had meenen op te merken, iets voor hem was". Baron Viktor had haar blik vermeden. Nu dwong hij zich haar rustig aan te zien. „Zij houden werkelijk heel veel van elkaar en ik ben over het lot van mijne dochter heel gerust. Rita bevalt het op Valberg zoo goed, dat zij er nooit meer vandaan wil. Zij heeft haar hart aan Gunter geschonken en ik weet, dat zij bij hem veilig is geborgen. Hij heeft Rita innig lief en zoo er al iets tusschen hem en Carry von Platen heeft bestaan, dan heeft hij dat reeds Lang overwonnen. Zij gaan als goede buren met elkaar om". Zij reikte hem haar hand. „Ik zal er me over verheugen, als de twee jonge menschen gelukkig met elkaar worden. Dat hoop ik ook voor u, besta vriend", zei zij ernstig. Hij kuste haar hand en keek haar vallen en bezeeren zich vaak,^terwijl de kleineren dikwijls last hebben van roode of gesmette huid. Dit verzacht en ge neest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL hoofdbestuur schijnt een begin van ver wording niet te hebben geconstateerd terwijl het laatste half jaar bet door de afdee- ling Probolinggo voorgeschreven maande- Lijksch onderzoek niet plaats vond. SCHOOL EN KERK. Scheuring in de Geref. Kerk. De heer A. van Duyn, ouderling der gereformeerde kerk van Rotterdam (Am- manstraat) heeft bij den kerkeraad een voorstel ingediend, om zich uit te spreken, dat de kerkeraad op grond van de heilige Schrift, de Belijdenis Schriften en de Kerken-Ordening, met de beslissing der synode van Assen (en in verband daarmee van verschillende andere kerkelijke ver gaderingen) niet kan vereenigen, noch op eenigerlei wijze nog langer mede de ver antwoordelijkheid kan dragen. Dit voor stel, ondersteund door een verzoek van gelijke strekking door een aantal belijden de leden tot den kerkeraad gericht, is door den kerkeraad niet aanvaard. Daarop heeft de heer Van Duyn bij den kerkeraad een verklaring ingediend, dat hij als ambtsdrager in de Kerk van Christus niet langer gemeenschap kan hebben met den kerkeraad, noch met het synodale kerkverband en dat hij het zijn ambtelijke roeping acht de gemeente den eisch van Gods Woord voor te hou den en verder, dat ook zij zich onttrek ken aan de kerkgemeenschap, die rnen- schelijke met de heilige Schrift strijdige besluiten stellen boven het Woord Gods, opdat alzoo de gereformeerde kerk van Rotterdam onder 's Heeren zegen ander- maals tot reformatie worde gebracht en dies ook zich voege bij het kerkverband der aan den Koning der kerk gehoor zame gereformeerde kerken. Voorloopig zal, todat de kerkeraad zal zijn aangevuld, voor de bediening des Woords, hulp worden geboden door de ge reformeerde kerk van Zandvoort (Bre- derodestraat). Reeds Zondag j.l. zou een godsdienstoefening worden gehouden, waarbij ds. H. C. van den Brink hoopte voor te gaan, des voormiddags te half elf in het gebouw de „Samaritaan", Lin ker Rottekade 99 en des namiddags te 6 uur in het gebouw „Irene", Hartman- straat 53. Ook bij den kerkeraad der gereformeer de kerk van Delfshaven is door een aan tal belijdende leden een verzoek van gelijke strekking als het bovenstaande ingediend, welk verzoek echter door den kerkeraad is afgenomen. De bezwaarde leden der gereformeerde kerk van Delfs- een beetje verlegen aan. „Ge denkt natuurlijk, dat deze verbin tenis mij zeer gelegen komt. Goed, dat beken ik eerlijk, maar, geloof me, ik beb Rita hartelijk liefgekregen en ik zou nooit mijne toestemming hebben gege ven, als ik niet de zekerheid had, dat het lot mijner dochter bij Gunter veilig is geborgen. Ik zal gaarne en dikwijls bij mijne kinderen op Valberg komen, maar ik wil openlijk bekennen,dat ik blij ben, dat alles zoo is geloopen en ik mijne persoonlijke vrijheid niet behoef op te geven. En, niet waar, hu behoef ik voor dien korten tijd het huwelijk zal al Juli gesloten worden mijn jongge- zellenhuis niet te veranderen. Op Valberg kan Rita als Gunters verloofde ook niet blijven. Daarom ben ik zoo onbescheiden, u te vragen, Rita voor deze weken weer bij u te nemen en haar behulpzaam te zijn bij het in orde maken van haar uitzet. Ben ik erg brutaal met dit van u te vragen?" ZijLachte zachtjes. „Heel erg, beste vriend!" „Is dat ernst?" „Nu, dan in ernst. Als men iemand iets heel prettigs aandoet, is men toch niet brutaal. Ik verheug er me op mijne kleine Rita weer een paar weken bij me te hebben en moet ik haar met haar uitzet helpen? Dat is heerlijk. Weet ge niet, dat het voor ons vrouwen een ge not is een uitzet te helpen uitzoeken? Daar ik geen eigen dochter heb is het lot mij ook wel eene vergoeding schuldig". Weer kuste hij haar hand. „Ge zijt en blijft de charmantste en haven zullen zich nu tijdelijk bij de vrij gemaakte kerk van Rotterdam voegen. RECHTSZAKEN. W oning-ontruiming. Een eigenaardige kwestie werd Zater dag den kantonrechter, mr. Hollander te 's Gravenhage, ter bespreking voorgelegd. Het gold n.l. de vraag of een deur waarder, die ingevolge een vonnis - van den kantonrechter een woning moet doen ontruimen wegens huurschuld van den bewoner, zonder speciale toe stemming van B. en W. de openbare straat mag bezigen voor de deponeering der meubelen. In casu had de ambtenaar van het O. M. bij dit kantongerecht, mr. Loke, pro ces-verbaal opgemaakt tegen den deur waarder H. L. C. v. d. G., omdat z. i. voor het op straat zetten van meubelen e. d. vergunning van B. en W. is ver- eischt, terwijl deze in het onderhavige ge val zooals trouwens regel is niet speciaal werd verleend. De ambtenaar van het O. M. achtte schuld aan de zijde van de uitzettende partij aanwezig en eischt 50 cent boete subsidair één dag hechtenis. De verdediger beriep zich o.a. op een kantonrechterbjk vonnis van 2 Mei 1906 uit Delft, waarbij ontslag van rechtsvervol ging in een analoog geval plaats had. Ook hier concludeert gemachtigde tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. SPORT. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats met uitslagen als volgt: N. A. C.Bredania 41. Willem II—M. V. V. 3—3. WilhelminaEindhoven 24. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats met uitslagen als volgt: VlissingenMiddelburg 2—2. RoosendaalL.O.N.G.A. 11. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats met uitslagen als volgt: GoesTemeuzen 23. WalcherenZierikzee 41. Middelburg IIVlissingen II 102. De stand van de Zuidelijke derde klasse A tot op heden is als volgt: Zierikzee 11 7 2 2 16 2516 Termeuizen 11 7 1 3 15 3819 Middelburg II 11 6 3 2 15 33—20 Vlissingen II 11 4 3 4 11 29-29 Goes 10 4 2 4 10 24-13 Walcheren 11 4 2 5 10 19-20 Zeelandia II 12 1 5 6 7 19—30 Sinoto 11 2 0 9 4 948 betooverendste vrouw, die ik ken. En ik ben dankbaar, dat ik me uw misnoegen niet op den hals heb gehaald. Werkelijk, ik ben deze maanden op Valberg een voorbeeldig vader geweest. Ik moet me zelf daarvoor prijzen. Dikwijls was ik geroerd over mijn gedrag". Zij lachte weer. „Ja, ja en ge hebt zeker het uwe gedaan uwe dochter aan een goeden man te helpen". Hij trok een boetvaardig gezicht, „Is dat heel erg?" Zij zuchtte even. „Gelukkig v^kt bij u altijd alles ten goede. Gunter Valberg is stellig een schoonzoon, zooals demieest bezorgde en de meest angstvallige vader zich niet beter kon wenschen. Als Cro- nersbeim maar niet zoo dicht bij Val berg lag. Maar ik ben zeker te zwaar tillend. En bovendien heeft het niets geen nut nu nog het „als' en „maar te be spreken. Breng dus Rita gerust hier, beste vriend. En zeg me nu tot welk bedrag ik voor het uitzet mag gaan. Goedkoop zult ge er niet af komen. Ik wil het lieve kind uitrusten met de mooiste en kostbaarste dingen, zooals het de dochter van den rijken baron Valberg toekomt. Ik zie haar al voor me in eene wolk van kant en fijne stof gehuild". Baron Viktor lachte vroolijk. 't Was hem licht om het hart geworden. Het laat ste beetje gewetenswroeging verdween. Hij overlegde nog allerlei dingen met mevrouw von Tronsfeld en nam in de beste stemming afscheid van haar om naar Valberg terug te keeren. I 1 i i I i (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1