Uit den Westhoek A. G. van der Rest ;i Zachte Huid Kwakzalverij. Onze correspondent te 's Heer Abts- kerke gaf deze week eenige bijzonder heden over den op 89-jarigen leeftijd overleden W. Bosdijk, die tijdens zijn leven onbevoegd de veeartsenijkunde uit oefende. B. bewerkte zijn zieken met esn onschuldig mengseltje, prevelde eenige formules en had de reputatie zieke die ren te kunnen genezen. In den jare 1926 gebeurde het, dat op een verre hofstede een rund of paard ziek werd, en dat de eigenaar op de motorfiets zich maar den wonderdokter voor het vee spoedde, ter wijl in zijn naaste omgeving een veearts woonde, die een jarenlange studie voor het dier maakte en zich het recht en naar men mag aannemen de bekwaam heid verwierf, hulp te brengen. Bosdijk zette zich in zoon geval op de duo-zit ting, en zal misschien het zijne gedacht hebben van den man aan het stuur, die het mechanische voortbrengsel van den modernen tijd gebruikte om het geestelijke product van een vorige generatie binnen te halen. Na bij het zieke dier gepreveld te hebben, streek de wonderdokter een paar blanke diaalders op, en liet de na tuur de rest doen. Het geval-Bosdijk heeft er ons aan herinnerd, dat de bijgeloovigheid in deze streken een zeer taai leven leidt, en dat die kwakzalverij nog steeds haar plaats in de samenleving opeischt. Auto, motor, electriciteit, radio ten spijt! De Goesche markt is er trouwens meer malen getuige van. Sedert eenige maan den kan men er Dinsdags een tweetal kooplieden treffen, dat den strijd tegen de kwakzalverij (six) de doktoren en de apothekers heeft aangebonden, en zijn geneesmiddelen tegen ettelijke dubbeltjes ten dienste der gemeenschap stelt. Aan den verkoop gaat een proloog vooraf, waarin veel leelijke dingen gezegd wor den van doktoren, apothekers en kwak zalvers. Vervolgens gaan de koffers met ziektemiddeltjes open en de handige Am sterdammers komen handen te kort om de naar voren schietende handen te vullen. Terwijl we 1927 schrijven en in de stad tal van doktoren wonen, die een universitaire studie van ettelijke jaren moesten maken, teneinde iets van ziekten en middelen tegen ziekten te weten te komen! Twee gevallen die aantoonen dat wel eens ten onrechte van een verlichte eeuw gesproken wordt. Ass. Apotheker - GOES - Telef. 168 GENEESMIDDELEN, VERBAND EN VERPLEGINGS-ARTIKELEN. STADS-NIEUWS. Schadevergoedings-kwestie. Zooals men zich herinneren zal, reed op 22 januari 1925 de auto van den heer J. de Dreu alhier, toen hij met de Zee land van dien Provincialen Stoomboot- dienst van Breskens naar Vlissingen werd vervoerd, even voor het binnenkomen in de Vlissingsche haven van die boot af en verdween in die diepte. In de zomerzit- ting van 1925 hebben de Provinciale Sta ten op voorstel van Ged. Staten besloten niet te voldoen aan het verzoek van den heer De Dreu om schadevergoeding. De heer De Dreu heeft toen de pro vincie in rechten aangesproken, daar hij van meening is, dat door het gebruik van slechte touwen, het niet gebruikten van stootblokken en het niet voldoende afslui ten van de deuren in de verschansing de provincie aansprakelijk moet worden ge steld. De eisch luidde f4250 plus rente en kosten. In deze procedure heeft de officier van justitie thans Woensdag gerequireerd, dat den, eischer zal worden toegestaan, door getuigen te bewijzen, dat de bedoelde deu ren niet voldoende gesloten waren. „Philatelica". Men schrijft ons: Hier ter stede is opgericht een af- deeling Goes en omstreken van de in ternationale vereeniging „Philatelica'wel ke vereeniging zich ten doel stelt de be hartiging der belangen van postzegelver zamelaars m Nederland en daarbuiten. Zij tracht dit doel te bereiken door o.m.; het houden van vergaderingen, tentoon stellingen enz.; het uitgeven van een or gaan; het organiseeren van een rondzen- dingsverkeer enz. Het- bestuur van de afdeeling hierbo- vengenoemd is samengesteld als volgt: de heer M. D. Ramondt, De Witt Ha merstraat 1, Goes, voorzitter; de heer G. Duindam te Kruin in gen, penningmeester; de heer J. M. MeijIer, Everdijkstraat 3, Goes, secretaris. Lezing over kantwerk. Mevr. v. d. Meiden-Nulle uit Apel doorn heeft Woensdagavond in de vak- schooi voor meisjes een lezing gehouden over kantwerk. Spr. begon erop te wij zen, dat deze tak van kunstnijverheid er momenteel niet bloeiend voor staat. De indertijd op initiatief van Dr. Kuypier in Den Haag geopende kantwerkschool is op 't oogenblik gesloten, terwijl het aanvankelijk flink aantal leerlingen der nog „loopendie" seholen te Sluis en te 's Gravenmoer geslonken is tot slechts enkelen. Spr. wees op het verschil, dat er be staat tusschen de z.g. „handkant", de met de handen vervaardigde en „maohine- kant". Vóór 1850 was alle kantwerk uit sluitend een product van handenarbeid; na 1850 verkreeg het machinale product reeds spoedig de overhand. Daarna schetste spr. in breede lijnen de geschiedenis dezer kunstnijverheid. Er bestaan twee technieken voor het maken van handkant, n.l. de naald- en de klosteclmiek. Stamt de eerste techniek uit Italië (Venetië), de tweede uit Vlaanderen Men weet het niet. Evenmin welke de oudste is. Doch zeker is dat beide tech nieken reeds in de 17de eeuw in zwang waren. Bekend is echter, dat het werkstuk dat aan de naald- en kloskant vooraf ging, eer kan worden aangeduid als een soort borduurwerk, hetwelk verkregen werd door middel van het uittrekken van draden uit linnen, dan ais kant. Die patronen voor het te vervaardigen naald- en kloskantwerk, werden voor alsnog geteekend met behulp van passer en liniaal en gaven dan ook uitsluitend lijnfiguren te aanschouwen. Doch daarna kwam het bloemenmotief de lijnfiguren verdringen. Met behulp van lichtbeelden lichtte spr. een en ander toe. Nadat een reeks van met kostbare kan ten versierde costuums, vanaf de 16de eeuw tot de 19de eeuw waren geprojec teerd, liet de spreekster eenige foto's op het doek verschijnen, die een overzicht gaven' van die verscheiden manieren waarop men in diverse streken de kant pleegt te „klossen". Zoo gebruikt b.v. de kantwerkster in Savoye een op een automobielband ge lijkend kussen; de kantwerksters op Cey lon zitten beengekruist op den grond voor bun materiaal. Ook in ons Indië wordt kant gemaakt. Als bijzonderheid merkte spr. nog op, dat ihDuitschland somtijds zelfs de man nen de kantkunst' beoefenen. Aan het eind van haar rede sprak spr. de hoop uit, dat al de aanwezigen zullen ijveren de onderhavige industrie over de moeilijkheden waarmee zij in de zen tijd te kampen heeft, heen te hel pen. Dan zal haar vertoog niet tevergeefs zijn geweest. I I Gistermorgen bezichtigden velen de expositie die mevr. v. d. Meulen in de vakschool had ingericht. Er was een rijke verzameling van zeer mooi kantwerk te bewonderen. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegen s overtreding Het te Goes met motorrijwiel rijden met open knalpot: C. P. v. d. P. te Ierseke f 3 s. 3 d. Zonder vergunning zich bevinden >op het ijs te Goes: F. v. H. te Goes f5 s. 5 d. Te Wemeldinge de Wilhelminastraat met een motorrijtuig berijden in. verboden richting: P. d. W. te Goes f2 s. 2 d. Te Colijnsplaat luidruchtig zingen: G. A. D. M. en J. M. te Wissenkerke f3 s. 3 d. Aldaar luidruchtig schreeuwen: J. d. B. te Kats f3 s. 3 d. Dronkenschap: C. Z. te 's Heer Hen drikskinderen, P. v. L. te Goes f 10 s. 10 d. Door J. C. te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van het Kantongerecht Goes, waarbij hij is veroordeeld wegens het venten zonder ver gunning te -Goes tot f5 s. 5 d., door E. M. K. te 's Heer Arendskerke, waar bij zij is veroordeeld wegens het niet sluiten der beweegbare afsluitingen wan neer een trein nadert tot f25 s. 25 d. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagavond 7 uur zal een godsdienst oefening gehouden worden onder leiding van Mej. A. Pino van Vlissingen. SPORT. Automobilisme. 292 KIM. per uur, ziedaar de fan tastische snelheid waarmede capt. Camp bell zijn 450 paards Napier-Campbell gereden heeft op het strand van Pendine. Ten slotte raakte zijn auto in het drijf zand en was bijna daarin weggezonken. Met groote moeite heeft men het snel heidsmonster weer op zijn eigen terrein het vlakke strand kunnen trekken. Deze snelheid staat gelijk aan Den HaagParijs in circa 2 uur. Waar gaan wij heen? Is dat de toekomst? PROVINCIE-NIEUWS. Aanvaring op de Schelde. Het Noorsche s.s. „Borghild" van Antwerpen naar Narwik en het Fransche s.s. „Cabourg" van Gent naar Rotter dam zijn gistermorgen op de Schelde met elkaar in aanvaring gekomen. Het s.s. „Borghild" heeft met schade op de reede van Vlissingen geankerd. Het s.s. „Cabourg", dat eveneens scha de bekwam, heeft de reis naar Rot terdam voortgezet. Een krankzinnige? Woensdagnacht werd politie-assistentie ingeroepen door een caféhouder in het Bellamypark te Vlissingen, alwaar een bezoeker zich zeer vreemd gedroeg en zich niet wilde verwijderen. Daar de po litie bevond dat de man onder drank invloed verkeerde en hij zich inderdaad zeer eigenaardig aanstelclei, vond zij het geraden den vreemden bezoeker naar het bureau over te brengen-. Aldaar verklaarde de man zijn naam niet te weten; slechts gaf hij te kennen uit een krankzinnigen gesticht te zijn ontvlucht. Plotseling begon hij hierop zijn kleeren te verscheuren met zoodanige kracht dat hij in een oogwenk in „Adams costuum" stond. Een ontbo den arts achtte onmiddellijke opname in het gasthuis raadzaam, waarheen de po litie den man, in dekens gewikkeld, bracht. Zijn identiteit is vastgesteld kun nen worden. Ierseke. Donderdag werd alhier door notaris Pilaar publiek verkocht een woon huis met schilderswerkplaats, tuin en erf te Ierseke, aan de Damstraat, groot 2 aren 20 centiaren, toegewezen aan den heer Jan van de Velde voor f2200, Kloetinge. Woensdagmiddag vergader de onder voorzitterschap van den heer C. Zandee de vereeniging „Landbouw belang" alhier. De vergadering was be zocht door 24 leden. Uit de verslagen bleek, dat door de leden voor de som van f 19.262,64 was afgenomen. De rekening sloot met een batig slot van f 462,98, waarvan f 493,92 is ge plaatst bij de Boerenleenbank. De heer C. Zandee werd met 22 van de 24 stemmen tot bestuurslid, tevens voorzitter der vereeniging herkozen. Als plaatsvervangend lid tot nazien der rekening 1927 werd gekozen den heer W. P. Beije. Hierna hield de heer Boierendonk eene lezing over het onderwerp: „Ontwikke ling van de Landbouw". Nadat nog medegedeeld was dat de leden die hunne bestelkaarten nog niet hadden ingeleverd dit nog konden doen voor of op 15 Januari a.s. sloot de voorzitter de vergadering. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in een openbare verga dering bijeen. Afwezig de heer D. Sinke. De voorzitter opent de vergadering en zegt het volgende: „Het jaar 1926 kan alleszins vrij gun stig genoemd worden voor deze gemeente; ze bleef gespaard voor rampen en onhei len. Ofschoon het jaar te vergelijken is met de vette oorlogsjaren, zulLen, wat de landbouw betreft, de uitkomsten bevre digend genoemd worden, ofschoon van een groote winst geen sprake is. De gezondheidstoestand was goed; be smettelijke ziekten kwamen niet voor. De bevolking breidde zich uit met 59 zielen en steeg tot 1979. Er werden 46 kinderen geboren; door den dood ontvie len ons 25 ingezetenen, waarvan bijna de helft boven de 70 jaar. Het bouwen van nieuwe woningen ging gestadig voort, zoodat dit jaar weer 22 nieuwe woningen gebouwd werden, wat ongetwijfeld de volkshuisvesting ten goe de komt. De wet op het Middelbaar- en Lager onderwijs heeft onze gemeentekas dit jaar geduchtig parten gespeeld, waar sommige takken van onderwijs zelfs van 3 jaar achtereen hunne vergoeding eischtein' Ingekomen stukken: a. proces-ver baal van kasopneming boeken en kas werden in orde bevonden. b. goedkeuring van Ged. Staten van het besluit tot het ingebruikgeven van een lokaal der gemeenteschool voor het hou den van een tuinbouwcursus. c. idem verhuring gemeenteherberg. d. idem wijziging begrooting 1926. Deze stukken worden kennisgeving aan genomen. e. Verzoek van Jan de Jonge en Ja kob Dekker, beiden te Kloetinge, om garantie te willen stellen voor aanleg van gas- en waterleiding in den nieuwen rijks weg. De voorzitter deelt iriede dat de ge meente daarbij geen kosten zal hebben te dragen, daar de bewoners van de te bouwen woningen het aantal kubieke me ters dat gegarandeerd moet worden, wel zullen verbruiken. Met algóhieene stemmen, wordt dan ook besloten de gevraagde garantie te ver kenen. De voorzitter deelt nog mede dat ver leden jaar besloten is aan A. Glerum, oud-gemeentewerkman voor 1926 weke lijks f 3,uit te betalen. Burgemeester en wethouders stellen voor om dit voort te zetten. Met algemeene stemmen wordt beslo ten aan A. Glerum voor zijn leven weke Voor Behoud van 9 een Qave ?n _1 van Handen en Gelaal debruik ik altijd lijks f 3,als pensioen uit te keeren. Aangeboden wordt een concept-instruc tie voor den gemeente-bouwmeester. Na eenige wijziging wordt deze vast gesteld. Hierna volgt benoeming van een nieu wen gemeente-bouwmeester. Door B. en w. zijn alphabetisch aanbevolen de kee ren: A. Ie Clercq te Kruiningen, W. H. J. van der Hooft te Kloetinge en C. van Maris te Goes. Die openbare zitting wordt hierop ge schorst ter bespreking van de candidaten en wordt in geheime zitting overgegaan. De openbare vergadering heropend zijn de, blijkt dat na gehouden stemming is benoemd de heer C. van Maris te Goes met 4 stemmen, terwijl op den heer W. H. J. van der Hooft 2 stemmen werden uitgebracht. Tot lid van de commissie van plaatse lijk toezicht op het lager onderwijs wordt met algemeene stemmen herbenoemd Mevr. W. Z. WoudaBoerma. De instructie van den secretaris en die van den ontvanger worden aangevuld, met een bepaling van het aantal weken verlof. Op voorstel van B. en W. wordt óp het verzoek van C. van waarden om ontheffing van hondenbelasting, afwijzend beschikt, daar de aanslag volgens de ver ordening terecht is geschied. De gemeentebegrooting 1927 wordt ge wijzigd. Bij de rondvraag vraagt de heer Lens hoek of er niets gedaan kan worden tegen het veelvuldig oprijzen van reclameborden. De voorzitter antwoordt hierop dat zulks geregeld is bij provinciale verordening. De heer Straub vraagt of er ook een instructie bestaat voor de klokluidster. Het luiden is tegenwoordig belachelijk, 5 slagen en het is genoeg. Meerdere leden zijn het miet den heer Straub eens. De klokluidster zal er op gewezen worden voortaan beter te luiden. Kapelle. Gisteren werden ten overstaan van notaris J. C. Kram te Kapelle, ten verzoeke van het Burgerlijk Armbestuur publiek verpacht, diverse perceelen bout en weiland en boomgaard. De totale op brengst was f8691,De prijzen vari eerden van 125 tot 280 gulden per H.A. Kruiningen. Donderdagnamiddag kwam de gemeenteraad van Kruiningen bijeen, onder voorzitterschap van den burgemees ter. Afwezig waren de heeren Dek en Minnaar. Na eenige mededeelingen bracht de voorzitter ter tafel een ontwerp van de plannen van de inrichting van een ge deelte der oude openbare school voor het houden van repetities van zang en mu ziek, vergaderingen, wapenoefening enz. vergezeld van het voorstel van B. en W. om het werk te doen aanbesteden. Een langdurige nauwgezette discussie ont spon zich, waaraan alle leden deelnamen. Het voorstel van B. en W. luidt: de be staande oude openbare school af te bre ken, tot op de achterste drie lokalen, die van een passenden gevel te voorzien met ramen en deur uit den bestaandem voorgevel en van de twee nog staande schotten een af te breken ter verkrijging van twee lokalen. De heer Elsrnan amen deerde dit voorstel, door inplaats van het glazen schot een muur op te doen trekken tot aan het plafond. Voor de in orde making van het gebouw werd toegestaan een post van rond f 2000, zooveel mogelijk rekening houdend met de wenschen op deze vergadering naar voren gebracht. Daarna werd een wijziging gebracht in de begrooting van 1926. Op het hof van den landbouwer A. Dek Cz. aan den grintweg, wordt een boring verricht met het doel brongas te voorschijn te brengen, dat zal moeten dienen tot verlichting van woning en be drijf. Krabbendijke. Ds. N. Luyendijk, Herv. predikant te Nieuwerkerk aan den IJssel, heeft voor zijn beroep bedankt. Waarde. De werkliedetnvereemgmg „Onderlinge Hulp" hield Dinsdag een algemeene vergadering die bijgewoond werd door 53 van de 60 leden. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat er een nadeelig saldo was van f85,09. Besloten wordt voortaan f 1,20 per dag uit te keeren aan zieken. Het aftredend lid de heer J. Braam werd herkozen. In de op Woensdagnamiddag ge houden vergadering van den raad was afwezig den heer W. van Weele. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek van de afdeeling Waarde der Z. L. M., waarbij den raad verzocht werd om in de nabijheid der galmgaten van dien toren eenige plaats vrij te maken, dat aldaar de kauwen of torenkraaien zpuden kunnen nestelen. Eveneens werd afwijzend beschikt op het verzoek om bijdrage aan de vereeniging „Schoolmuseum" te Mid delburg. Den 'heer W. E. de Jager werd met 42 dienstjaren eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de O. L. school, ter wijl besloten werd tot toelating van een assistent. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd herbenoemd de heer M. Allewijn. Wegens het aangaan van een geld lee ning groot f1000,tot uitbreiding der gasfabriek „Oosteinde" te Krabbendijke, wijzigde de raad de begrooting voor het dienstjaar 1927. Wolfaartsdijk. Dinsdagavond vierde de Chr. meisjes vereeniging „Martha" haar 5-jarig bestaan in de leerkamer der Ned. Herv. Kerk. Na het zingen van psalm 103 vers 1, opende Ds. Mantz met ge bed de vergadering. Door de pienningmees- teresse en secretaresse werden verslag uitgebracht. Uit het eerste bleek een na deelig saldo vain f7,uit het tweede, dat de vereeniging 36 leden telt, dat de vereeniging steun verleende aan de ge houden bazar voor t.b.c.-bestrijding en „Kindetóorg". De avond werd doorge bracht met het houden van voordrachten en hot zingen van liederen. De talrijke aanwezigen werden onthaald. De verga dering werd gesloten na het zingen van Gezang 180 vers 1. BINNENLAND. Door het water verzoend. Wandelende te Amsterdam op de Stad houderskade, op het pad waar anders de ruiters hun paarden doen steigeren, ont stond gisterenavond tusschen een ver loofd paartje oneenigheid. De jeugdige man, die zich vermoedelijk diep ongeluk kig gevoelde, trok zich dit zoo hevig aan, dat hij zich van zijn verloofde los rukte en zijn toevlucht in het kille nat ging zoeken. Hij was echter een goed zwemmer, en het water bracht hem der mate tot inkeer, dat hij besloot weer naar den wal te zwemmen. Een droog pak, hem door de politie verstrekt en de belofte van zijn ver loofde, dat zij nooit meer ruzie zou zoeken, maakte den jongeman gelukkiger, dan hij ooit was geweest. Een eigenaardige vondst. In April 1925 werd een aanslag ge pleegd op den heer V., secretaris van de Coöperatie De Volharding te Den Haag. De heer V. werd door een revol verkogel in de wang getroffen, waarbij een gedeelte van de kaak werd verbrij zeld. Sindsdien zijn echter wang en kaak weder genezen. Alleen met de tong bleek iets nog niet in orde. Verschillende chi rurgen probeerden tevergeefs dit euvel te verhelpen. Dezer dagen wist echter een keel-, neus- en oorarts te Den Haag de oorzaak te vinden. Hij verwijderde uit de tongeen lues, die door het schot blijkbaar in de tong was gedrongen. GEMENGD NIEUWS. Charlie Chaplin. De groote filmacteur ligt zooals men weet in een scheidingsproces, en mevrouw Chaplin, een piepjong ding, heeft door haar advocaten barre eischen laten stel len. Zij wil, behalve de twee kinderen uit het huwelijk ook de helft van het fortuin van haar echtgenoot, dat niet voor de poes is. Het prachtige buitenverblijf in Bever ley Hills wordt op 2.000.000 geschat en dan is er nog een fortuin van 14.000.000 aan effecten, aandeelen, obligaties en an dere beleggingen. Thans is op alles be slag gelegd. Ook wordt beslag gelegd op het salaris van Charlie. Inmiddels is deze „wegens dringende aangelegenheden" naar New-York ver- troldien. Maar niemand weet waar hij is. Hij is zoek. Een studentengrap. Glasgow heeft gister een aardige stu dentengrap beleefd. In de plaatselijke bla den Was aangekondigd dat een beeld- schoone jonge dame den Atlantischen Oceaan aan 't doorklieven was, en zwem mende de stad tegen 2 uur zou bereiken. Niettegenstaande de onmogelijkheid er dus dik op lag, stonden een 40.000 menschen langs de oevers van de Clyde geschaard, toen werkelijk tegen 2 uur een goudgelokte nymf in 'het water zichtbaar werd, die met forsche slagen onder de twee verste brug gen doorzwom en voor het douanekan toor aan land stapte. Hier verdween ,,zij" in een der lokalen om van kleeren te ver wisselen en na een kwartiertje kwam een auto voor waarin de „zwemster'' onder het gejuich der menigte in de richting der binnenstad verdween. De indentiteit van de koene nymf, die in dit jaargetijde ten minste 600 meter door het ijskoude water heeft afgelegd, is nog niet bekend, mam men vermoedt, dat het een weddenschap van studenten gegolden heeft. Weduwe verkocht. De Duitsche gezant te Kaboel in Af- ganistan, werd onlangs tot een zonder linge diplomatieke actie gedwongen, ten-

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2