BEDENK GIJ voortzetting der Opruiming de begrafenis geen bijstand van een pries ter krijgen, terwijl evenmin de klokken konden worden geluid. Dit beeft hem zeer aangegrepen en er kwam een sterke inzinking in zijn zondbeidstoestand. Maandenlang is bij toen weer in een inrichting verpleegd. Toen hij hersteld werd verklaard, trok ken juist de Roemenen zijn land binnen, om de roode troepen te verdrijven. Hij maakte kennis met een Roemeen- scben officier, die met hem een plan beraamde, Tsigakeszi te bevrijden. Zoo dra bet oogenblik gunstig zou zijn, zou bij een witte vlag van het kerktorentje laten uitsteken. In bet dorp vond bij weldra 5 mannen, die bereid waren bem bij zijn plannen te steunen. Op een gegeven oogenblik hebben zij de witte vlag uitgestoken, maar voordat de Roemenen er waren, daagde de roo de troepen uit een naburig dorpje en bij en zijn 5 makkers werden gevangen ge nomen. Zij werden naar een boscb ge leid, waar zij een diepen kuil moesten graven. Daarna zouden zij gefusileerd worden. Op het laatste oogenblik wist de beid van bet verhaal evenwel te ont snappen. Geruimen tijd beeft bij daarna doelloos rondgezworven. Ten slotte leerde bij een landheer kennen, die veel belang in hem ging stellen en bem aan wat geld hielp. Met dit kapitaaltje is bij een handel in varkens begonnen. Maar weldra kwam de politie, om te onderzoeken, boe bij aan bet geld was gekomen. Door tal van omstandigheden kon hij niet bewijzen boe bij er aan was gekomen en de varkens werden in beslag genomen. Uit wanhoop is hij toen varkens gaan stelen, o.a. ten nadeele van graaf Sem- sey. Hij werd gevat en tot 272 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze straf zou op 14 Mei 1926 geëindigd zijn, maar hij kreeg iin de gevangenis een maagkwaal, werd in een ziekenhuis te Boedapest ver pleegd 'en toen bij hersteld was, werd de rest van de straf bem kwijt gescholden. Weer zwierf bij rond. Toen viel hem in, dat bij nog een broer te Rio de Ja neiro bad en bij besloot dezen op te zoeken. Hij ging te voet naar Weenen, leerde daar een filmacteur kennen, die bem den raad gaf, zich voor doof stomme uit te geven, om te trachten ais zoodanig de reis te maken, aangezien hij de noo- dige middelen niet bezat. Hij leerde in vrij korten tijd de vin gertaai en na 18 Januari vorig jaar tot j.l. Zondag heeft hij geen woord meer gesproken. Als doofstomme beeft hij door Oostenrijk gezworven, tot de politie bem aanhield. Men meende met een Tsjecho- Slowak te doen te hebben en zette bem over de Tsjechische grens. Opnieuw ging bij zwerven totdat de politie bem op pakte. Aangezien bij toen al vrij dicht de Poolsche grens was genaderd, bet men hem over de grens zetten. Over Premzl en Warschau zwierf bij naar de Duitsche grens. Hij werd door de politie gepakt en over deze grens gezet. Over Breslau, Berlijn, Hamburg en Bremen zette bij zijin zwerftocht voort. Ten slotte is bij bij Enschedé in ons land gekomen. In Enschedé is hij opgepakt en vandaar naar Rotterdam gezonden, waar hij ter beschikking van den vreemdelingendienst werd gesteld. Daar werd bij in bet zie kenhuis opgenomen. Daar men aan zijn Engelsche nationaliteit ging twijfelen, werd hij aan verschillende andere consuls ge toond. Onder ben bevond zich ook de consul van Hongarije en toen de „doof stomme" zijin landstaal weer eens boor de spreken, greep bem dit zoo aan, dat bij al wat ging toegeven. Tot driemaal toe kreeg bij een zenuwaanval. Toen Zondag een dokter, die den man in behandeling bad, op een leitje schrééf: „You can speak and you can hear", werd bij zóó driftig, dat hij uit bed sprong ein het leitje stuit sloeg. Toen kwam ook uit, dat de man niet doofstom en inder daad Hongaar is. Enkele punten uit zijn verklaring zijn gecontroleerd, o.a. de naam van graaf Semsey. Deze naam bleek inderdaad te kloppen. In boeverre het verhaal in zijn geheel juist is kon natuurlijk nog niet worden nagegaan, maar men zal zoo snel mogelijk inlichtingen inwinnen. Het is nog niet uitgemaakt, of de man naar Hongarije zal worden teruggestuurd, of dat men hem de middelen zal ver schaffen, de reis naar Rio de Janeiro voort te zetten. Hij beeft medegedeeld van plan te zijn, daar filmacteur te worden. Oorlog en Marine, Naar aanleiding van het bericht, om trent samenvoeging van de departementen van oorlog en van marine, kan van zeer betrouwbare zijde worden medegedeeld, dat op bet oogenblik noch omtrent die samenvoeging zelf, noch nopens de wijze waarop deze tot stand zou worden ge bracht eenigerlei beslissing is genomen. Zoutlaag aangeboord, Nadat reeds bij de boring Hupsel, welke door de Nederlandsche maatschap pij tot bet verrichten van mijnbouwkun- dige werken Heerlen ten Noorden van Groenlo wordt uitgevoerd, een zoutlaag ter dikte van bijna honderd meter was aangeboord, beeft, naar. de „Tel." ver neemt deze maatschappij thans bij baar boring M'einsink, ten Westen van Groenlo, een zoutlaag aangeboord van meer dan drie honderd meter. Het ondierste ge deelte van de zoutlaag is nog niet bereikt, daar de boring zich nog in bet zout be vindt. Hoeveel de dikte van de zoutlaag de drie honderd meter zal overschrijden, valt nog niet te zeggen. De laag bestaat uit helder, wit keuken zout. Een p o 1 i t i e - s c h a n d a a l. Men zal zich ongetwijfeld de zeer merk waardige en brutale inbraak herinneren welke in den nacht van 29 op 30 1 e cember j.l; plaats had in den winkel van de N V. A meting Merkes' goud en zilver handel, te Rotterdam Wij releveëren, schrijft de yllsb', dat de dadbrs bij d«ze inbraak buitengewoon /handig" en als ware vaklui zijn opge treden Toen ode zaak 's avonds te tieu uur gesloten werd en de luiken aan de s'raat zijde waren dichtgedaan, was alles in orde oen men 's morgens te kwart voor negen den winkel weer binnenging, was de afsluiting aan de straatzijde nog even goed in orde als ahijd In den winkel gekomei, bemerkte men, dat bet kas regis er weg was, zuodat onmidd llijk aan diefstal werd gedacht De politie werd gewaarschuwd Een zoo spoedig mogelijk ingesteld ondrrzoek wees uit, dat de dieven aan de achterzijde waren binnengekomen en met groote om zichtigheid ;e werk waren gegaan De étalages hadden zij volkomen onaangeroerd gelaten, ook was alles dal kennelijk geen behoorlijke waarde had, blijven liggen, 'lorloges namen zij niet mee, doch ves tigden hun keuze op goud en platina. Uit kt kasregister werd f 200 gestolen. Daar zij vreesden door gerucht te maken te worden opgemerkt, hebbeu zij zorg vuldig elk lawaai vermeden. e toonbank, waarin aan de achterzijde 75 laadjes zaten, had de volledige belang stelling der heeren. Het werd hun zeer vergemakkelijkt, hier het kostbaarste uit te halen, doordat deze laadjes niet op lot waren en er buitcnop nauwkeurig stond aangegeven, wat de inhoud was, "aardoor werden alle laadjes, die gouden en andere kostbare voorwerpen bevatten, leeggestolen ie buit was proot, men schat de waarde van het geslolene, een groot aantal broches, ringen dasspelden, oorhangers, medaillons, enz. op ongeveer iend uitend gulden. De dieven lieten niets achter. Te buren lie,ben van het gebeuren in het geheel niets gemerkt. De dieven'zijn op dezelfde wijze ven rokken als waarop zij binnengekomen waien De N.V. was verzekerd tot eeo bedrag van 35 mille. liet politioneel onderzoek heef' thans ontstellende resuliaten opgeleverd. A iet slechts, dat het gebleken is, dat twee omslagen politie-agenten, ie weten P., die wegens wangedrag in den dienst in het voorjaar van 19 C 6 werd onlslagen en W., aan wien wegens immoreel gedrag omstreeks denzelfden tijd ontslag werd gegeven, als vermoedelijke daders zijn ge arresteerd, doch bovendien is, naar wij vernamen, de agent van politie Bver dacht van medeplichtigheid in verzekerde bewaring gesteld Zeer waarschijnlijk hebben deze dne mannen in den bewusten nacht, terwijl een hunner op den Goudscheweg de wacht hield vermoedelijk degeen, die nog agent was, de inbraak gepleegd. De twee anderen zijn door een brand gang aan den Goüdsches ngel en na over eenige schuttingen te zijn geklommen en door den tuin van een bakker, aan de achterzijde van den winkel gekomen, waai openstaande glazen deuren naar een tuin de makkelijk te verbreken afsluiting waren i aar hebben zij door het verwijderen der deurpinnen de deuren eenvoudig kunnen opendraaien en zijn, geheel onge merkt kunnen binnendringen Een en ander bewijst echter, dat zij met de situatie uitstekend op de hoogte moeten geweest zijn, misschien wel, omdat zij des jjds als dienaren der wet de situatie konden ver kennen, zouder de minste argwaan te wekken. Het onderzoek dat door de poliuemet groote kracht is ^evo rd, wees korten tijd geleden uit, dat drie mannen, die gisteren gearresteerd zijn, en resp v W., B. en H. heeten, waarschijnlijk helers waren van het gestolen goud Pe politie heeft toen een list bedacht om deze kerels die reeds meer met de justitie iu aanraking moeten geweest zijn op heeterdaad te betrappen De rechercheur Biesheuvel beeft de helers er n 1. toe kunnen brengen, door zich als geïnteresseerde voor het gestolene voor te doen Zondag j l een groot deel van het goud en zilver aan hem te laten toonen. Up dat moment is inspecteur van Oudheusden met hulp binuengekomen en de arrestatie volgde. Tegen de ontslagen agenten koesterde men re ds eenigen tijd argwaan. Men ging hun gangen na en bemerkte, dat zij misschien ook betrokken zijn geweest bij andere misdaden, welke hier den laatsten tijd opzien hebben gewekt, nl de in braak bij den goudsmid Smalbroek en die bij de firina Kok, De gearresteerde helers moeten nadere inlichtingen over de omslagen en den nog in dienst zijnden politieman hebbeu ge- gevui, althans gisteren zijn zij vermoede lijk kort na elkaar gearresteerd Vanzelf sprekend hebben deze arrestaties in politie kringen enorme opschudding verwekt. dat door één gulden voor advertentiekosten uit te geven verschillende guldens voor Uw artikel kunt ontvangen. GEMENGD NIEUWS. De bankier politiecommis saris. Een dievenbende had eeu die'stal voor bereid in de Aapelsche Bank te Aapels. Het gold zich meester te maken van 50 millioen lire. Alle was gereed de valsche sleutels, de gereedschappen, enz. Alleen ontbrak nog een medeplichtige die de gestolen cheques en geldswaardige papieren zou koopen. Ai aar ook die werd gevon den i en bankier l Maar die bankier *as niemand anders dan een commissaris van politie, op han dige wijze vermomd. De //bankier" bood aan om de brandkast te openen, welk aanbod werd aan aard. Op 9 dezer drongen de leider der bende en i'impinelli, de politieman, de bank binnen de overige bendeleden wachtten op de binnenplaats met zakken en een auto. De brandkast werd opengebroken de 50 miliioen waren er I Plotseling echter loste de //bankier41 een schot. Up dat signaal snelden uit alle hoeken 20 politie-agenten toe, die spoedig al Je dieven hadden gearresteerd. De laatskn bekenden in 19^3 in dezelfde bank drie millioeu lire te hebben gestolen. Dubieuse huwelijken. Tal van getrouwde paren, die de laatste jaren in hei district Zurzach (kanton Aar gau, Zwitserland; in het huwelijk zijn verbonden, hebben met ontsteltenis ver nomen dat hun echt waarschijnlijk van onwaarde zal worden verklaard. Twee jaar geleden kreeg de ambtenaar van den burgerlijken staEd vbor het dis trict Zurzach ontslag j zijn zoon werd in zijn plaats benoemd. Buiten voorkennis der autoriteiten schijnt nu echter de vader vrijwel tot op dit oogenblik de uitoefening zijner functies te hebben voortgezet, en zoodoende U de geldigheid van alle na zijn ontslag door hem geslo ten huwelijken dubieus geworden. In af wachting van de burgerrechtelijke ge- volgea voor de betrokkenen is er alvast een strafvervolging ingesteld tegen den vroegeren ambtenaar en tegen zijn zoon, zonder wiens voorkennis een en ander nimmer had kunnen geschieden. Valemtiiio Een Fransch blad geeft nog eenige cijfers over den aankoop van Valentino's aardsche goederen. Zijn huis in Beverley Hills ging voor 145.000 dollar. De kooper was een juwelier te New-York. Vijf auto mobielen brachten 12.500 dollar op. De mooie filmacteur had vier paarden, w.o. de beroemde Firefly, overal in do wereld bekend uit de Valentino-film „De zoon van den Sjeik". Firefly bracht 1225 dollar op. Een ander paard, de zwarte volbloed Yakur, werd verkocht voor 425 dollar, de hengst Ramadan voor 1000 dollar, en het vierde paard, Haroen, voor 600 dollar. De totaal opbrengst was in de buurt van het millioen dollar, n.l. iets erboven. Door een tijger verscheurd. In de omgeving van Dharbad (En- gelsch-Indië), terroriseerde sinds maan den een tijger een der dorpen. Behalve een aantal stuks vee, was ook een inland- sohe vrouw door het dier verscheurd. Twee Engelschen, de heeren Lewis en' Bathgate, besloten te trachten het neer te leggen. Een klopjacht werd georganiseerd en toen de tijger verscheen schoten de beide jagers, die in een boom waren ge klommen, er hun geweer op af. Gewond vluchtte het dier naar zijn schuilplaats. Een der beide jagers, de heer Lewis volgde bet, doch hij had nog slechts en kele passen gedaan, of die tijger keerde zich om, wierp zich op hem en begon hem te verscheuren. Bathgate, die eenige stappen verder zijn geweer opnieuw stond te laden, zag bet verschrikkelijke tooneel. Hij wierp zijn vuurwapen weg, greep een bijl en sloeg daarmee met alle kracht den tijger op den kop. Deze keerde zich daarop tegen hem en wierp hem omver. Bathgate viel in zwijm. Toen hij weer tot zichzelve kwam, zag hij den tijger, het lijk van zijn vriend meesleepend, in liet struikgewas verdwijnen. Meer dood dan levend sleepte zich Bathgate naar bet dorp, waar hij den treurigen afloop van de jacht vertelde. Een nieuwe drijfjacht werd ondernomen, maar slechts bet verminkte lijk van De- wis werd gevonden. De tijger was ver dwenen. Sinds is bij met zijn be drijf in dezelfde streek doorgegaan en beeft opnieuw een inlandsche vrouw weg gesleept. Brand in een bioscoop. In den Laurier-schouwburg te Montreal is Zondag tijdens een bioscoop-voorstel ling brand uitgebroken. Toen er alarm werd gemaakt, ontruimden de toeschou wers beneden kalm de zaal, maar op bet balcon ontsonden een paniek en gedrang. Een kleine jongen had het eerst een vlam onder den vloer van bet balkon gezien, eai zette een keel op, waardoor bij de andere kinderen op bet balkon aan bet schrikken bracht. Zij drongen onstuimig naar de uitgangen, zoodat deze spoedig versperd waren door een massa angstig schreeuwende kinderen. In deze massa was geen beweging te krijgen. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon den brand dadelijk blusschen, voor veel schade aangericht was, maar inmid dels waren reeds 77 kinderen van zeven tot vijftien jaar in bet gedrang omgeko men en dertig gewond. Het gehieele aantal aanwezigen bedroeg ongeveer twaalfhonderd, grootendeeis kin deren. De gewonden zijn meerendeels kin deren van Franscb-Canadeescbe ouders en twintig hunner zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het gebeele drama speelde zich in nog en tien minuten af. De politie heeft den eigenaar, den di recteur en den bouwer van bet Laurier bioscoop-theater in hechtenis genomen. Drama in een leeuwenkooi. Een temmer, behoorend tot een reizend circus te Leicester was bezig een leeuwin met haar zes jongen te voeden, toen uit een andere, niet goed gesloten kooi een groote Afrikaansche leeuw binnendrong die zich op den temmer wierp. De veel kleinere leeuwin liet haar jongen een oogenblik in den steek en viel den grooten leeuw met zulk een moed en onverschrok kenheid aan, dat de leeuiw den temmer los moest laten en zich tegen de leeuwin ver dedigen, De temmer, die zwaar gewond was, bad gelegenheid zich uit de kooi te laten vallen, waarna de leeuwin, dapper geholpen door haar 6 vijf weken oudé jongen erin slaagde den indringer te doen afdeinzen. Ander personeel kon den door bloedverlies woedenden leeuw in een na derbij geschoven kooi lokken. Een eigenaardigheid is nog, dat die zelfde temmer voor drie jaar in Dundee, nagenoeg op dezelfde wijze aan den dood is ontsnapt, toen hij een ziek leeuwenjong melk te dringen gaT, en ook door een an deren leeuw aangevallen werd. De man zal er waarschijnlijk het leven afbrengen. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Ondertrouwd: Johannes Gunst, j.m., 21 jaar, en Cornelia Blok, j.d., 23 jaar, te Waarde. Overleden: Jannetje Otte, 68 jaar,we duwe van Jacobus Pieter Willeboer. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Bedrijfsongeval. Men meldt ons uit Velzen: Hedenmorgen heeft op liet terrein van het hoogovenbed'rijf alhier een ernstig on geval plaats gehad. Vier arbeiders moes ten in een gasleiding gaan en geraakten be dwelmd. Bij twee kunner konden de le vensgeesten worden opgewekt, de beide andieren, twee Duitschers, kwamen om. LICHT ÓP. Januari uur: Donderdag 13 4.38 Vrijdag 14 4.40 WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 773.1 te Co- ruina. Laagste barometerstand 733.3 te Janmayen. De verwachting tot den avond van 13 dezer luidt: matige, later weer sterk toe nemende Z. tot W. wind, betrokken met regen, later opklarend en kouder. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 13 tot en met 21, Goes, heeren-, jon gens- en kinderkleeding, de Kok. 13 lerseke, woonhuis met schilderswerk plaats, Pilaar. 13 Kapelle, verpachting bouw- en wei land, Burg. Armbestuur, Kram. 15 Biezelinge, verpachting bouw- en wei land, Kram. 19 Kapelle, verpachting boomgaarden, wei- en bouwlanden, Ned, Herv, Kerk, Kram. 20 Rilland, inspan, de Kok. 21 Ellewoutsdijk, hoefje, Pilaar. 21 Krabbendijke, heerenhuis met tuin, van Dijke. 25 Stampersgat, Angeiinapolder, Go- derie en Roes. Schore, woonhuis, erf, Pilaar. 's Gravenpolder, 2 woonhuizen, er ven en Bouwland, van Dissel. 's Heer Abtskerke, weiland, van Dissel. Februari: 3 Wemeldinge, 2 woonhuizen, schuur varkenshok en grond, van Dissel. 11 Borssele, boeren-jnspan, van Dissel. 16 Heinkenszand, boereninspan, Pilaar. 16 Nieuwdorp, landbouwers-inspan, Itt- mann. 23 Nisse, kapitalen boeren-inspan, Neer voort. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 13 kantwerk-tentoonstelling Vakschool. 18 20 en 21, Prins van Oranje, „De Vrijbuiter", Onderling Kunstgenot. 20 Schuttershof, concert Mandolineclub „Symphonetta". ADVERTENTIËN. Nog enkele öagen waarvan sommige artikelen nog maals in prijs verlaagd zijn. Fa. Wed. J. G. H£IJKAM-i«.ASS£E. STATISTISCHE OPGAVE. Bevolking der ondfiritnande gemeenten in Zeeland. GEMEENTES Bevolking 3t the 1925. Geboren. Overleden. Sluis Hul»t Colijn,.plaat Kats Nisse Heinkenszand Krabbendijke Wolphaartsdijk Wemeldinge Kruiningeu/Hansweert 1884. 1839 1032 340 35<ij 943 1201 1282 1191 2098 1241 2072 985 327 333 962 1249 1295 1202 1966 3125 3911' 2017 673 687 1905 2450 2577 2393 4064 31 28 14 8 8 19 31 26 26 41 89 20 3 8 29 29 25 30 31 57 67 Si ll 16 48 60 51 56 77 17 19 21 25 9 3 4 13 38 44 18 4 10 27 14 16 14 26 15 39 15 6 4 11 24 18 25 20 Inde gemeente Uit de gem. Bevolking Levenloos gekomen. vertrokken. 31 Use l»zo. .9 aangegeven m. vr. "3 oS m. vr. m. vr. 03 03 n M éi m. vr. 03 03 O SS -2 uzi 70 73 14,3 87 76 163 1881 1243 3124 39 67 147 12,3 72 295 1872 •2018 3952 22 25 47 42 39 81 1017 982 1999 15 16 31 24 31 55 344 3L2 656 12 15 27 15 21 36 353 331 684 27 3,8 60 .39 50 89 936 961 1897 39 58 97 81. 88 169 1184 1240 2424 43 31 74 52 49 101 1292 1293 2585 4.8 36 79 55 64 119 1198 1197 2395 115 188 253 146 161 307 2096 1965 4061

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3