Influenza en Griep Sanapirin-tabletten Koortswerend en genezend zijn [Wettig beschermd tegen vervalsching) Bij Apoth. en Drog. Buisje 75,40 en 25 ct. nis straf. Hem was ten laste gelegd dat hij zijn 3-jarig dochtertje Henriette op het hoofd heeft geslagen en tegen een deur of muur heeft geworpen, tengevolge waarvan het kind een schedelbreuk heeft gekregen en 8 dagen later is overleden Verdachte ontkende. Zijn vrouw had het gedaan, verklaarde hij, maar hij had de schuld op zich genomen. De vrouw daarentegen deelt mee, dat haar man het kind niet kon uitstaan en het meermalen mishandeld had. Haar man was dronken van de kermis thuis gekomen en had toen het kind uit het bedje genomen. De moeder zelf deugde echter ook niet voor het kind, zooals de advocaat-generaal op merkte. Het meisje was reeds tweemaal uitgehongerd in het ziekenhuis opge nomen. Buurvrouwen vertelden voor het hof dat ze de moedei* hadden hooren roe pen: „Loopen moet je". Daarop v< een bons alsof het kind viel. Ze vonden later het kind met blauwe plekken in het bedje. Dr. Schaepkens van Riempot te Maas tricht, die bij het kind was geroepen, deelde mee dat hij dié blauwe plekken verdacht had gevonden en aan mishande ling toeschreef. Hij had zich in verbin ding gesteld met den dokter, die het kind vroeger had behandeld, en voorts zich voor de tweede maal tot den voogdij raad gewend om den vader en de moe der uit de ouderlijke macht te doen ont zetben. De deskundigen dr. v. d. Heijden en dr. Smedding achtte het mogelijk, dat het kind 's nachts de schedelbreuk heeft ge kregen en den volgenden morgen, nog trachtende te loopen, gevallen is en de blauwe plekken heeft gekregen. Bij een nieuw verhoor verklaarde de moeder dat het kind langs het bédje loo pende, gevallen was, terwijl verdachte ver zekerde dat de vrouw hem bekend had, het kind tegen het ledikant te hebben gesmeten. De deskundigen waren van oor deel, dat het kind daarbij schedelbreuk heeft gekregen. De advocaat-generaal constateerde dat er geen nieuw licht in deze zaak is gekomen. De verklaring van de moeder zijn onbetrouwbaar en waar het wettig en overtuigend bewijs ontbreekt, durfde hij geen schuldig verklaring vragen. Daar om luidde de eisch vrijspraak, waarbij de verdediger, mr. v. d. Pol, zich aan sloot. Het hof weigerde echter de ge vraagde invrijheidstelling; het zal op 20 Januari uitspraak doen. Geen uitspraak. In ons nummer van Maandag dat de uitspraak in de zaak van H. P. G., veehouder te Kapelle, die voor de Mid- deiburgsche rechtbank diende, luidde f25 boete of 25 dagen hechtenis. Dit was de eisch. Uitspraak volgt nog. PROVINCIE-NIEUWS. Het Nederlandsch-Belgische verdrag. Op vragen van het Tweede Kamerlid Krijger: 1. Zijn de ministers bereid mede te deelen op grond van welke overwegingen de adviezen door Gedeputeerde Staten van Zeeland uitgebracht in verband met het verdrag met België wel aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal ter vertrou welijke kennisneming door de leden zijn overgelegd, terwijl die kennisneming aan de leden der Tweede Kamer niet werd 2. Zijn de ministers bereid aan be doelde adviezen zoodanige publiciteit te geven, dat ook de leden der 1 weede Ka mer er alsnog kennis van kunnen nemen/ hebben de ministers van buitenlandsche zaken en van waterstaat geantwoord: 1. Naar aanleiding^ van een verzoek van Gedeputeerde Staten van Zeeland om met het oog op de naderende winter- zitting der Provinciale Staten alsnog ge machtigd te worden de adviezen, van dat college over het Belgisch-Neder landsche verdrag, aan de regeering uitgebracht, openbaar te maken, heeft eind November j.l. aan het departement van waterstaat een bespreking plaats gehad met den voor zitter en leden van meergenoemd col lege. Bij die bespreking hebben de onder getekenden gemeend er geen bezwaar teg/en te moeten maken, dat de bedoelde ambtelijke adviezen vertrouwelijk ter in zage voor de leden der Staten zouden worden neergelegd. Toen daarna uit den boezem der Eer ste Kamer een verzoek kwam om ten opzichte van de leden dier Kamer op gelijke wijze te handelen als ten aanzien van de leden van de Staten van Zeeland was geschied, hebben de ondergeteekenden gemeend, dat verzoek niet te mogen af wijzen. 0 2. Ter voldoening aan het onder l gedane verzoek zijn de ondergeteekenden ia de gegeven omstandigheden bereid de stukken ook ter vertrouwelijke ken nisneming aan de Tweede Kamer te aan doen toekomen. Deze stukken zijn ter griffie van de Kamer vertrouwelijk ter inzage voor de leden der Kamer nediergelegd. Heinkenszand. Hedennacht om kwart voor één klonk de brandhoorn en klokge lui. Bij den beer L. Traas in het Oud land stond de woning in lichte laaie. Bij aankomst van de brandspuit viel het laat ste gedeelte van het dak in den vuurpoel, Van de geheele woning staat nog slechts een stuk muur. Ook de inboedel is op een kleinigheid na verbrand. Het drogen van kleeren bij een kachel schijnt de oorzaak te zijn. Assurantie schijnt de schade dekken. lerseke. Zaterdagmiddag is op Schuttershof door een auto van den heer de Visser van Kruiningen een dochtertje van Rottier aangereden. Naar huis ver voerd, constateerde Dr. Klinkenberg eeni- ge kneuzingen en hersenschudding. De chauffeur treft geen schuld. De rijks politie maakte proces-verbaal op. Kapelle. Maandagmiddag moest de sneltrein die om 3 uur te Goes aankomt, aan het station te Kapelle-Biezelinge stop pen, daar een der personenwagens warm geloopein was. Hierdoor ontstond een half uur vertraging; de wagen werd aan het station Kapelle-Biezelinge uitgeschakeld. De landbouwvereeniging „V.I.O. S." te Kapelle kwam in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. Wabeke. Na mededeeling en ingekomen stuk ken, die voor kennisgeving werden aange nomen, volgde het jaarverslag van de se cretaris J. Tollenaar. Spr. memoreerde het voorbij gegane jaar, herdacht het overleden bestuurslid A. de Schipper en het lid D. Slager. Trad eerstgenoemde meer op den voorgrond, de laatste was een stille in den lande. De vereeniging begon met 156 leden 1926 en eindigde met 164 leden, 11 nieuwe traden toe, 2 zijn overleden en 1 vertrok. Subsidie werd verleend aan de ver eeniging „Land- en Tuinbouwbelang" en een gift aan het Watersnoodcomité. Aangekocht werd 152.200 K.G. su- Derphosfaat, 29.300 K.G. kalizout, 59.000 K.G. zwavelzure ammoniak, 37.000 K.G. chilisaipeter, 19.900 K.G. patentkali, 26.700 K.G. amm. superphosfaat, 1500 K.G. katoenmeel, 145.700 K.G. kalk, voor een totaal van f 24.758,98. Na een bespreking om vlugger de kunstmeststoffen te kunnen lossen, werd deze vergadering besloten. Willielminadorp. Geslaagd voor het diploma Engelsche handels-corresponden tie voor de vereeniging van leeraren in boekhouden en talen de heer J. G. Goet- heer. KUNST EN WETENSCHAP. Een Rembrandt Aan het „Berl. Tagebl." meldt dr. Adolpb Donath dat uit een Londenschen kunsthandel naar Berlijn kwamen drie werken van Rembrandt, die bij nader onderzoek fragmenten bleken te zijn v an een omvangrijk schilderij van den meester, „Besnijdenis van Christus". Dit stuk kende men tot heden alleen uit een oude kopie in het museum te Brumswijk; nog 1781 moet Josuah Reynolds het ori gineel gezien hebben te Düsseldorf. Daar- werd geen spoor meer van het stuk ontdekt. STADS-NIEUWS. Jaarvergadering. In het Schuttershof is gisteren de ^Ige- meerae jaarvergadering van de vereeniging van oud-leerlingen der rijkslandbouwwin- terschool gehouden. De heer A. Zandee, vioe-voorzitter, werpt een terugblik op het afgeloopen jaar en constateert dat de hemel niet onbewolkt is geweest. De toe standen op landbouwgebied waren niet zeer rooskleurig. Den heeren van Baalt, Stevens en Snouok wordt een hartelijk welkom toegeroepen. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. De secretaris doet voorlezing van het jaarverslag. Tot hoofdbestuurslid der Z. L. M. wordt gekozen de heer C. O. J. Heo- drikse, die z'n benoeming aanneemt. Vervolgens vindt de bestuursverkiezing plaats. De heer W. A. Sneep wordt her kozen, in de vacatures N. L. Vis en W. van Nieuwenhuyzen worden benoemd verklaard de heeren A. Wisse en C. Stols iden te St. Philipsland. Aan de orde komt hierna de bespreking over de zomervergadering of excursie. Na eenige gedachtenwisseling wordt besloten een excursie naar Groningen te ondernemen, tenminste als er 15 deel nemers zijn. De voorzitter deelt nog mede, dat de vereeniging eenig geld in kas heeft. Spr. zou een gedeelte hiervan willen gebrui ken teneinde de bibliotheek aan te vullen. De bibliothecaris, de heer Snouck, steunt dit voorstel. Den bibliothecaris wordt een crediet van f 50 toegestaan. Getracht zal worden in de winter/naam- den enkele lezingen te doen houden. De aanwezigen begaven zich daarna naar de schouwburgzaal, waar vanwege het Landbouwkundig Bureau van het kali syndicaat te Amsterdam een filmvoor stelling zou worden gegeven. Vooraf voerde dhr. Balk, assistent van dit Bureau het woord. Spr. bracht dank aan de land- en tuin- bouwconsulenten alhier voor de verleend; medewerking bij den aanleg en het onder houd der proefvelden. De kwestie „kali op klei" dringt zich den laatsten tijd sterk naar voren. Vroeger werd altijd gezegd: kali-bemesting op klei grond is niet noodig. Maar daarvan men wel teruggekomen. Waar steeds af gaat en niet bijkomt, daar moet een tekor! ontstaan. Door de intensieve beoefening van den landbouw is ook op oudere klei gronden een kali-armoede ontstaan. In sommige kleistreken werd veel klaagd over „blauw onder de schil" en zwart in de aardappelen. En nu hebben interessante proeven juist geleerd, dat deze ziekten een gevolg zijn van een kali tekort. Zoo is b.v. in de Bommelerwaard zonder kali-bemesting geen kans op een loonende aardappelteelt. Spr. vertoonde daarna een serie licht beelden over proefvelden in verschillende deelen van ons land, op klei-, zoowel als op zandgrond. De resultaten opge maakt door H. H. landbouwonderwijzers en land- en tuinbouwconsulenten wij zen uit, dat kalibemesting bij erwten, haver, voeder- e n suikerbieten, rogge., tarwe, koolsoorten, augurken, enz. steeds beduidende, in sommige gevallen enorme vermeerdering van opbrengst geeft, Hierna werd begonnen met het af draaien der films. De aanwezigen kregen nu een kijkje in de kalimijnen in Dyitsch- land. Deze mijnen zijn gelegen in de omgeving van Hannover en ook in Elzas Lotharingen, dat nu tot Frankrijk behoort, Van concurrentie in prijs is echter geen sprake, want er is een syndicaat tot stand gekomen, wat natuurlijk voor den afne mer geen financieel voordeel beteekent, De film gaf o.a. in beeld het afdalen der mijnwerkers per lift of kooi in de mijn tot ze op 800 a 1000 M. diepte op plaats van hun werk komen, het doen springen van de harde gesteenten met dynamiet, het vervoer van die stukken steen per wagentje door de mijn en ver der per lift naar boven en het afvoeren van de gassen en toevoeren van versche lucht door de mijnventilator. Nu kwam de fabriek aan de beurt. De wagentjes met stukken steen rijden per luchtspoor naar de fabriek. Hier geeft eerst de sorteering plaats. De ongeschikte stukken gaan terug naar de mijn en die nen voor bijstorting van uitgegraven plaat sen. De geschikte stukken worden ver malen, waarna de oplossing, het kristal- liseeren, het drogen en verzenden vol gen. Na een kijkje in de smederij en het scheikundig laboratorium werJ de aan dacht gevestigd op de bestrijding van het onkruid door de bestrooiïng met fijngemalen kaïniot. De photo's van tal van proefvelden wezen uit, dat bij tijdige bestrooiïng de herik, wikke, e.a. in haver en tarwe doodgaan. De kaïniet zet zicb vast op de ruw-bebaarde oppervlakte van de onkruidblaadjes en doet de plantjes verdorren, terwijl de blaadjes van bet bo ren er geen hinder van hebben. Door mikroskopiscbe opnamen dit was wel een bijzonder interessant gedeelte van den film werd verklaard, welke werking het kaïniet op de onkruidblaadjes heeft. In een tijd van vier uur is het vernieti gingsproces voltrokken. Nadat nog een grappige film ter afwisseling was vertoond, volgde ten besluite een film, welke deed zien de goede werking van een oordeelkundige kali-bemesting van chrysanten, de be kende mooie herfstbloemen, Na een woord van dank tot den heer Balk gesproken te hebben, sloot de voor zitter daarna de vergadering. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 7 Januari is toe gekend de aan de Orde van Orainje- Nassau verbonden eere-medaille in goud, aan den heer J. Wingender, procuratiehou der vain dp Kanter en Hordijk s Bank alhier Autobus-diensten. Bij Ged. Staten van Zeeland zijn o.a. de volgende aanvragen om vergunning voor autobusdiensten ingekomen van: J. C. Krijger alhier voor de lijnen MiddelburgWolfaartsdijksche Veer, GoesWolfaartsdijksche Veer en Goes Katscbe Veer (dagelijks) Joh. Eggebeen te Wolfaartsdijk voor de lijnen Oud-SabbingeMiddelburg (al leen 's Donderdags) en Oud-Sabbinge Goes (alleen 's Dinsdags); de N.V. Goesche rijtuig- en automo- bielmaatschappij alhier voor de lijn GoesWolfaartsdijksche Veer (dage lijks behalve 's Zondags), en C. van Strien alhier voior de lijn Goes Katsche Veer (dagelijks). Te water. Gistermorgen geraakte paard en wagen van den vrachtrijder Pb. uit 's Heer Arendskerke, doordat het paard schrok en ging steigeren, in de haven bij de voor malige gevangenis. Het gelukte spoedig het paard weer op het droge te brengen, het vehikel volgde later. Daar de wagen gevuld was met allerlei artikelen, o.a. fruit, is de schade voor den vrachtrij der aanzienlijk. Rijkspostspaarbank. Aan hpt postkantoor te Goes en zijne wijkkantoren werd in den loop van De cember op spaarbankboekjes ingelegd f 55.905,65, en terugbetaald f 32,799,73, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f23.105,92. Het aantal nieuw' uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 55. Door tus schenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal f600, en afgeschreven f500,—. Derhalve meer in- dan af geschreven f 100, Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 41 biggen. BINNENLAND. Russen in Rotterdam. In verband met de vestiging van ©en Russisch uitvoerkantoor voor graan in het gebouw van de Amsterdamsche Bank aan den Coolsingel te Rotterdam, verneemt het „Dagblad van Rotterdam", dat deze aangelegenheid de volle belangstelling heeft' van het gemeentebestuur. Burgemeester en wethouders achten bet een groot belang voor Rotterdam, dat deze export-centrale hier komt. De Russen toch koesteren zeer groote :>lannen, o.a. ligt in het voornemen de >ouw van eenige zeer groote graansilo's en de organisatie van een transportbedrijf op uitgebreide schaal. Binnenkort is de koninklijke goedkeu ring te wachten op de statuiten eener naam- looze vennootschap, waaronder de Rus sische staat hier handel hoopt te drijven, onder den naam N.V. Export-Chleb. Brieven voor Ned.-Indië. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal er voortaan 's Woensdags vóór den Vrij dag van bet vertrek van de mailschepen van den Rotterdamscben Lloyd uit Mar seille tot de laatste buslucjiting gelegen heid bestaan, brieven voor Ned.-Indië te posten. De mail wordt verzonden den volgenden ochtend met den trein van 8.27 uit Amsterdam, 9.27 u. uit Den Haag, 9.56 u. uit Rotterdam D.P., en is des Vrijdagsmorgens om 9.56 u. aan het sta tion te Marseille, vanwaar zij door de zorgen van den Rotterdamscben Lloyd aan boord der schepen wordt bezorgd. Uitkeer ing aan gemeenten. De minister van binnenlandsche zaken beeft aan de gemeentebesturen nader r degedeeld, dat de voorloopige uitkeeringen aan gemeenten wegens de plaatselijke In komstenbelasting, zoomede wegens de ge meen te opeen ten op de rijksinkomstenbe lasting en op de vermogensbelasting aan het einde van Juli tot en met Maart van het belastingjaar telkens voor een tiende van het geraamd kohierbedrag worden be schikbaar gesteld. Voorts zal na vaststelling van het ko hierbedrag in den loop van Sept. daar aanvolgende het verschil tusschen 9 tiende van het kohier bedrag en de reeds ter be schikking gestelde bedragen zijnde negen tiende van de raming worden .uitgekeerd f terugbetaald, terwijl tenslotte in April, volgende op het belastingjaar, de einduit- keering zijnde een tiende van het kohier bedrag zal plaats hebben. Inpoldering. Naar de „Prov. Gron. Ct." verneemt, zal zeer binnenkort een bespreking plaats hebben ten provincieihuize te Groningen tus schijn Ged. Staten van Groningen en de heide inspecteurs der werkverschaf fing in Groningen en Friesland over de wenschelijkheid van een gemeentelijke in poldering van de Lauwerzee, als een ob ject van werkverschaffing. Doodgeschoten. Ten huize van slager S. V. te Zundert waren gisternacht eenige vreemdelingen op bezoek. De marechaussee vermoedden dat er een drankwetovertredang .zou plaats vinden en deden een inval in het huis. V greep bij hun komst een. slagersmes en dreigde hen daarmee. Een der marechaus see loste toen een schot, dat den slager doodelijk trof. V. was 35~ jaar en vader van twee kin deren. Jaloezie. Gisteravond is in de Zwijnenstraat een zijstraat van den Schiedamschedijk te Rotterdam de ach ten twintigjarige vrouw M. W. Tobber in de achterkamer van haar woning door een Argentijnschen zee man met een revolver in db borst gescho ten. De Argentijn heeft geruimen tijd met de vrouw samengeleefd. Toen hij gister avond weer bij haar kwam vond hij een ander in haar kamer. Hij heeft vrijwel onmiddellijk nadat hij de vrouw zag, ge schoten. Na de daad te hebben gepleegd is hij de kamer uitgeloopen en wist hij te ontkomen. De vrouw is in de borst gewond. Daar zij nog bij bewustzijn was, heeft zij de politie den naam kunnen opgeven van den dader. Per auto van den geneeskundigen dienst zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar onmiddellijk operatief ingrijpen noodza kelijk bleek. Een eheimzinnige vreemdeling Eind Augustus van het vorig jaar werd door de politie te Enschedé aldaar aan gehouden een vreemdeling, die bij ver hoor doofstom bleek te zijn. Voor zoo ver men kon nagaan scheen hij En- gelschman te zijn. Hij werd op transport gesteld naar Rotterdam. Aan het hoofd bureau van politie, afdeeling vreemde lingendienst, werd den man opnieuw een verhoor afgenomen. De inspecteur werd evenwel niet veel wijzer, want op geen der vragen gaf de onbekende antwoord. De politie veronderstelde dat de man doofstom was en richtte de vragen schrif telijk tot hem en toen kwam men meer te weten. Hij gaf op te heeten Paul Hom en zou geboren zijn 19 Februari 1894 te Londen. Hij was bakker Van beroep ge weest en had den laatstm tijd gevaren. Men veronderstelde, dat de man in den oorlog had meegevochten en toen door zenuwschokken geheugen, spraak en ge hoor had verloren. Geruimen tijd bleef de onbekende op het* hoofdbureau van politie en men wist eigenlijk niet wat met hem te beginnen. De Engelsche consul werd in de zaak gemengd en deze wist nog enkele andere bijzonderheden van den man los te krijgen. Aan hem sdhree't de onbekende in welk regiment hij had ge diend. Toen werd de vreemdeling ziek en overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij liefderijk ver pleegd wordt. Inmiddels zat men niet stil en alle po gingen werden aangewend om het mysterie op te lossen. Portretten van den onbe kende werden naar Engeland gezonden en in een reeks dag- en weekbladen verscheen het conterfeitsel van den man. Daventry gaf een draadloos bericht en verzocht me- dedeelingen, die konden leiden tot de vast stelling van 's mans identiteit. Zoowel de politie t© Rotterdam, bij den En- gelschen consul aldaar en bij diverse En gelsche bladen werden groote hoeveel heden brieven ontvangen. Niets bracht de oplossing nader, totdat onverwacht de zaak een wending nam. De onbekende n.lviel door de mand en verklaarde noch doof noch stom, f© zijn. Hij werd uit het ziekenhuis ontslagen en wederom overgebracht naar het hoofd bureau van politie. Hij behoort tot de Hongaarsche nationaliteit en zal na het geen hij aan de politie mededeelde, verder door den Hongaarschm consul-generaal gehoord worden. Nader wordt gemeld, dat de man op het Hongaarsch consulaat een schrifte lijke verklaring heeft afgelegd, welke op het volgende neerkomt De man is in 1896 te Tiszakeszi ge boren. Zijn vader was spoorwegbeambte en verkeerde dikwijls onder den invloed van sterken drank. Zijn moeder was een longiijdster. Er waren in het geheel 10 kinderen. Al op heel jeugdigen leeftijd hij naar een verbeteringsgesticht ge zonden, maar op zijn 10de jaar wist hij te ontvluchten. Van dat oogenblik af is zijn avontuurlijke loopbaan eigenlijk be gonnen. Na zijn ontvluchting is hij te voet naar Luxemburg gegaan en vandaar naar Pa rijs, waar een broer woonde. Voorjaar 1914 heeft de politie hem echter opge pakt en naar Hongarije teruggezonden. Hij werd weer in het verbeterings gesticht ge plaatst. Toen de oorlog uitbrak nam hij dienst bij een huzarenregiment. Een broer van hem diende in het zelfde regiment en is aan zijn zijde gesneuveld en dit heeft zijn zenuwgestel sterk aangegrepen. Hij werd verbitterd en had doi-overmoedige buien, in welke hij zich steeds voor de gevaarlijkste baantjes aanmeldde. In den winter van 1916 werd hij voor het eerst gewond in een hospitaal opge nomen en trok na zijn herstel naar het Roemeensche front. Daar heeft hij o.m. den intocht in Boekarest meegemaakt, In 1917 is hij naar het Italiaansche front gegaan, waar hij spoedig gewond werd door een granaatsplinter. Hij kreeg een skellshock en werd in een reserve hospitaal te Triest opgenomen. Begin 1918 verklaarde men hem voor gevaarlijk krankzinnig. Hij werd naar een inrich ting voor psychopaihen in Triest overge bracht en leerde er een Hongaarschen arts kennen, die zich zeer voor hem in teresseerde. Najaar 1918 werd hij, door diens bemiddeling als genezen ontslagen keerde terug naar Borsod. Kort daarop brak de revolutie uit. Tijdens den rooden terreur is zijn moe der gestorven. Tengevolge van den ver warden toestand in de streek kon hij bij

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2