II behoort mijn liart PUROL bij Brand- en Snijwnnden N\ 6. Woensdag 12 Januari 1917 lil8 Jaargang, Een zonderlinge uitlating. KWATT/W Dafs KWATfA LlNTVELT's BAZAR 37 FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME i COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleenwen9 ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regei meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. In den loop van 1925 werd de Indische Staatsregeling, tevoren regeeringsregle- ment genoemd, ingrijpend herzien. Daarbij werden ook wijzigingen gebracht in de positie en samenstelling van den Volks raad, die nog steeds niet, gelijk sommigen schijnen te meenen, een Indisch Parle ment, maar een zuiver adviseerend lichaam is. Aan den Volksraad is niu door de instelling van een College van gedelegeer den uit zijn midden een beperkte mate van wetgevende macht toevertrouwd. Maar in verband daarmede oordeelde de Tweede Kamer het te meer gewenscht om de samenstelling van dien Volksraad aldus te regelen, dat zijne meerderheid niet uit Inlanders en door Inlanders ge kozenen zal bestaan. In afwijking van de desbetreffende voorstellen der Indi sche regeering werden door de Tweede Kamer dan ook amendementen aangeno men, die deze Europeesche meerderheid behouden; amendementen, waarmede mi nister De Graaff bleek zich te kunnen vereenigen. Deze amendementen hebben bij zekere partijen in Imdië ontstemming gewekt. Wat begrijpelijk is. Dat de Indische regeering de wijziging, in Hilar eigene voorstellen gebracht, ongaarne zag, is eveneens be grijpelijk. Maar minder begrijpelijk is het, dat deze Indische regeering, d.w.Z. de Gouverneur-Generaal, die zich toch van de beteekenis der desbetreffende woorden bewust zijn, de memorie van antwoord aan den Volksraad terzake van de juist afgehandelde Indische aanvul- Lingsbegrooting 1927 aan grijpt om min of meer het gezag van de Nederlandschen wetgever een slag in het aangezicht te ge ven. Immers, zoo valt in deze memorie van antwoord te lezen: de Indische re geering, die ook ten zeerste de aange brachte wijziging betreurt, „zal te goeder tijd ernstig overwegen of het niet op haar weg ligt om voorstellen te doen om die wijziging weer ongedaan te maken". Om deze uitlating te beoordeelen, den- ke men zich den bestaanden toestand in. De wet in Nederland beheersc'ht de staats rechtelijke verhouding tusschen Nederland en Indië. Aan die wet, aan het oordeel dus ook van dien wetgever, is mede de Indische regeering onderworpen. Zij kan met dien wetgever van inzicht verschil len, maar het is toch van hare zijde wel hoogst eigenaardig, om geen andier woord te gebruiken, dat zij het inzicht door dezen wetgever getoond, reeds ver oordeelt alvorens de praktijk zich daar over heeft kunnen uitspreken. Op den weg der Indische regeering ligt toch ze ker ook om gepast ontzag te bewaren voor dezen wetgever; hoe kan zij daarop VOtU-KElK BEEPEM Slechts égn merk kan aan de sjjfc staan bij anderen aandringen, indien zij hetgeen deze wetgever heeft tot stand gebracht, reeds veroordeelt, voordat het zelfs prak tische toepassing heeft gevonden. Terecht wordt veelal geklaagd over gebrek aan belangstelling in Nederland voor Indië. Geheel onwaarschijnlijk is het dus niet, dat de Indische Volksraads stukken in Nederland slechts oppervlak kig of geheel niet gelezen worden. Daar aan waarschijnlijk valt het toe te schrij ven, dat deze, toch werkelijk wat zonder linge passage in de memorie van antwoord van de Indische regeering bijna onopge merkt in Nederland is voorbijgegaan. Maar zij doet toch wel de vraag stellen of daarin de juiste weg is gevolgd om de door de wet geregelde verhouding tus schen Nederland en Indië te bevorderen! BUITENLAND. Hoek Koningstraat. - Mag dalenas traat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. door Hodvtlg] Courths—Mahler „Ja, ja, meisje, je hebt gelijk, het is een dissonant", zei haar vader glimlachend Rita haalde weer gejaagd adem, zoo als een kind doet, als het opgewonden is. „Ik kan niet begrijpen, dat die mooie vrouw dien leelijken man kan liefhebben". „Dat doet zij misschien ook niet, kind je", antwoordde haar vader. Rita keek hem met hare groote, on schuldige oogen aan. „Maar, papa, dan was zij toch niet zijn vrouw geworden". Baron Viktor streelde hare wangen. „Wie weet. Er zijn nog andere redenen om te trouwen. Misschien wilde de mooie Carry alleen de vrouw van den rijken von Cromer van Cronersheim worden". „O, papa, hoe kunt u zoo iets laags van mevrouw von Croner denken. Zij is niet alleen mooi, maar ook goed en edel. Menschen met zoon mooi, fijn gelaat kunnen geen laag karakter hebben." Weer wisselden de heeren een blik van verstandhouding met elkaar. Toen zei ba ron Viktor glimlachend: „Denk eens,hoe gemakkelijk het volgens jouw theorie zou zijn goede en booze menschen van elkaar OVERZICHT. De Duitsche crisis. Na een flinke rustpooze wordt thans in Duitschland aan de oplossing van den crisis gewerkt. Von Hindenburg heeft aan Dr. Curtius, den demissionairen mi nister van economische aangelegenheden opdracht verstrekt een nieuwe regeering te vormen. Naar verluidt wil Curtius probeer en een zuiver burgerlijke regeering met inbe grip van de Duitsch-nationalen samen te stellen. Dr. Curtius ontving gisteren achtereen volgens de leiders van de democratische partij, de economische vereeniging, de Duitsche Volkspartij en de Duitsch-natio nalen en in den namiddag den centrums leider von Guérard en Hermann Mul ler. Al deze partijleiders konden echter nog niets definitiefs toezeggen, daar zij allen nog de besluiten van hun fracties afwachten. Het fractiebestuur van de Duitsch-na tionalen, dat op het oogenblik vergadert, zal naar men aanneemt allerlei vragen formuleeren, die betrekking zullen heb ben op de buitenlandsche politiek, de grondwet, de kwestie van den werktijd en eventueel ook op de rijksweer. Gisteren heeft ook het bestuur van de centrumsfractie vergaderd en zooveel als zijn meening te kennen gegeven, dat er tegen een kabinet-Curtius ernstige be zwaren van binnenlandsch en buitenlatidsch politieken aard bestaan. Een formeele be- slèlsing heeft het bestuur nog niet geno men, daar de definitieve beslissing bij de fractie berust. Het spreekt echter van zelf, dat de fractie haar bestuur niet zal desavoueeren en daarom kunnen de po gingen van Curtius om een burgerlijke te kunnen onderscheiden. Neen, neen, landje, zoo gemakkelijk wordt ons dat niet gemaakt. Er zijn leelijk© menschen in wie een mooie ziel woont en omge keerd. In elk geval is 't beter, dat je je niet zoo door het uiterlijk van iemand laiat beïnvloeden." Rita keek peinzend voor zich uit. „Ja, misschien heb ik ongelijk, dat ik mijn heer von Croner niet erg mag, omdat hij zoo ruw en leelijk is. Misschien is hij toch een goed iriensch. Maar mevrouw von Croner is zeker goed en edel. Wat is zij niet altijd lief en vriendelijk voor mij en voor andere menschen". De heeren zwegen. Zij wilden Rita haar vertroufwen niet ontnemen. Zij moest maar goed over Carry von Croner blijven denken. Haar onschuld en rein heid waren haar beste bescherming in den omgang met Carry. Zij behoef de niet te weten, dat Carry haar alleen vriendelijkheden bewees om een voor wendsel te hebben op Valberg te kunnen komen. Dat dit het geval was, hadden de beide heeren maar al te goed begrepen. 't Was twee dagen na het feest op Cronersheim. Baron Viktor en Gunter hadden eene bespreking met den admini strateur en waren in Guinter's werkkamer. Rita Was in tusschen aan zichzelf over aten. Zij zat in de veranda van het slot in een der moderne rieten stoelen, die hier stonden en had een boek voor regeering samen te stellen, thans al wel als mislukt worden beschouwd. De toestand in China. De gemeenteraad van Sjanghai, waar in Engeland, Amerika en Japan zijn ver tegenwoordigd eh welke het bestuur over de internationale concessies te Sjang hai uitoefent, met uitzondering van de Fransche, welke afzonderlijk wordt be stuurd, heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd „De raad is niet betrokken bij en stelt officieel geen belang in partij-politiek. Daarom heeft de raad politieke vergade ringen, demonstraties en redevoeringen, en politieke propaganda van welken aard ook; binnen de settlements of op gemeente wegen verboden. In het belang van rust en orde wil de raad als tot nu toe blij ven samenwerken met welke Chincesche regeering ook, die het aangrenzende ge bied bestuurt onder eigen jurisdictie. De raad wil al zijn energie aanwenden voor het handhaven van de orde en het ver zekeren van de veiligheid van leven en eigendommen binnen het gebied, dat hij bestuurt. De raad zal geweld en wanorde met kracht onderdrukken en om dit doel te bereiken, zal hij niet aarzelen alle middelen, die hij tot zijn beschikking heeft, te gebruiken. Ten slotte waarschuwt de raad tegen het optreden van beroepsagitators die, voordeel trekkende uit de verwarde toe standen, een leer prediken van geweld en klassenhaat op een tijdstip dat lijd zaamheid en gematigdheid meer dan ooit noodig zijn." Het Amerikaansche departement van marine meldt, dat 300 fuseliers en ma trozen, thans te Guam gestationneerd, onverwijld naar China zullen worden getransporteerd. Door den verrekijker. Bisschop Tabasco, die optreedt als secretaris der katholieke Mexicaan- sche bisschoppen is met vijf andere bis schoppen gearresteerd. Tabasco voerde sedert het begin der crisis tusschen de regeering en de kerk herhaaldelijk uit naam der kerk het woord. Volgens berichten uit Guadalajara zijin in een gevecht tusschen katholieken en gemeentelijke autoriteiten in de stad Coculo (staat Jalisco) 21 personen ge dood en 10 gewond. KOLONIËN. Het commünisme in Indië. Het „Soer. Handelsblad" zegt, dat nu heel duidelijk blijkt, dat slechts een klein gedeelte van Tanah-Datar „in opstand" is, voor zoover dan over opstand in de zich liggen. Maar zij las niet. Hare ge dachten zwierven her- en derwaarts en verloren zich in oneindige verten. Zij merkte niet, dat de administrateur weer weg reed1, anders had zij wel naar haar vader en Gunter uitgekeken. Eindelijk legde zij het boek weg en stond op. Zij droeg vandaag een eenvou dig wit kleedje zonder eenige versiering. Zij zag er zoo eenvoudig uit en toch zoo voornaam en bekoorlijk. Zij sloeg haar arm om een der met bloemen versierde peilers van de veranda, leunde met haar hoofdje er tegen en staarde droomerig voor zich uit. Er lag eene weeke, verlangende uit drukking op haar gelaat en de gansche houding der slanke gestalte toonde, dat zij in diep gepeins was verzonken. Zij merkte niet, dat Gunter uit eene der geopende deunen op de veranda kwam en over de dikke cocosmatten langzaam naar haar toekwam. Zijn blik hing aan de bekoorlijke ge stalte voor hem. Hij kwam vlak bij haar, zonder dat zij het merkte, nu stond hij achter haar en legde zacht zijn arm om haar schouders. ,Waar denkt mijne kleine Rita aan?" vroeg hij zacht. Zij beefde onder zijne aanraking. Eene gloeiende blos vloog over hare wangen en een schuwe, verwarde uitdrukking lag in hare oogen. Onwillekeurig maakte zij eene beweging als om te vluchten. Hij hield haar echter vast. En terwijl zuivere beteekenis van het woord lean ge sproken worden. Politiek valt de conclu sie te trekken, dat het met de gebeurte nissen ter Sumatra's Westkust niet zoo'n vaart is geloopen. Tot dusver betrof het alleen het kleinste deel van de genoemde streek, welke vrij los staat van de Mi nangkabausche adat. Het zou veel ernsti ger geweest zijn, indien de streken, waar de vroegere zetel van de Minangkabausche vorsten gevestigd was, en welke als ba kermat van de Minangkabausche adat gelden, zooals de onderafdeeling Fort- Van-der-Capellen en de districten Boea en Lintau, inderdaad in opstand waren gekomen. Dan zou het oproer gemakke lijk over hebben kunnen slaan naar de adatvaste streken, zooals Agam en Pa- jacombo, terwijl zeker een algemeene op stand in dat gebied heel moeilijk zou te bedwingen geweest zijn. De relletjes van thans dragen zoo duidelijk het kenmerk van communistischen opzet, dat moet be twijfeld worden, of de andere bevolking zich zal laten meeslepen en in het kar retje van Moskou meerijden. Het partij-bestuur der S.D.A.P. heeft naar het „Volk" meldt, besloten, het vol gende telegram aan den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië te zenden: Het partij-bestuur der sociaal-demo cratische arbeiderspartij, ofschoon be treurend en afkeurend de oproerige be weging in Indië, die naar zijn oordeel niet den juisfcen weg volgt, waarlangs het In dische volk zijn rechten en belangen kan doen behartigen, dringt er bij u ten ern stigste op aan, dat de doovonnissen te gen opstandelingen uitgesproken, niet ten uitvoer worden nieuwe explosies. Overal worden verzets lieden opgevat. Mijn indruk is, dat ook hier, zooals op Java het geval was, de actie hoofdzakelijk veroorzaakt is door djahats en beruchte rampokkers, van wie de bevolking zich afzijdig hield, indien zij rekenen kon op bescherming, doch die meedeed, wanneer zij geterroriseerd werd en politie en militairen afwezig wa ren. Daarom heeft de zending van twaalf 9 brigades een uitstekenden indruk gemaakt. Het handelsverkeer is nog zeer beperkt. In de afgeloopen week daalde de omzet van de import-firma's tot 20 °/o. De gelden komen niet binnen, de. toevoer van rijst en groenten naar Padang daalt, en de bevolking verzamelt daarom rijst en zout. Luitenant Vellinga, die in Pasaram- batjam patrouilleerde, kreeg voeling met djahats. Twee werden er neergelegd. De voornaamste verzetsleider in de Omme landen Sipatei was reeds betrokken bij den belastingopstand in 1908. RECHTSZAKEN. Aneta's speciale oorrespondent, uit Ba tavia naar,Padang gedirigeerd, seint: De bevolking werkte tot dusver niet mee bij het opsporen en aangeven van daders, daar zij geïntimideerd werd. Thans begint daar een kentering te komen ten gevolge van het machtsvertoon. Te Pa dang is het zeer rustig en de autoriteiten meenen, dat er geen gevaar is. 's Avonds worden alle toegangswegen afgezet met dubbele posten van politie en soldaten en iedereen wordt aangehouden en zeer scherp onderzocht. De algemeene indruk is, dat in het Siloengkangsche tengevolge van het z< scherpe en doortastende optreden de rust thans hersteld is. De resident, de gewestelijke militaire commandant en de gewestelijke comman dant van de veldpolitie, de heer Tops- voort, bezochten Vrijdag de verzetsstreek. De kampongs zijn nog verlaten. De voor stellen tot instelling van een algemeene tevens politieke recherche zijn reeds naar Batavia gezonden. Het treinverkeer is in alle richtingen weer normaal. De resident verwacht geen zijne oogen diep in de hare keken, vroeg hij zacht: „Heb ik je laten schrik ken? Waarom wil je van me vluchten?' De donkere blos maakte plaats voor eene plotselinge bleekheid. Er was iets in zijne stem, dat den adem in haar keel deed stokken. En onder zijn blik ging eene trilling door haar lichaam. Door jonkvrouwelijke schaamte gedreven wilde zij zich losmaken uit zijne armen en toch was zij er zoo graag in gebleven. Als om zich voor zijne blikken te ver bergen, drukte zij een oogenblik haar gezicht tegen zijn schouder en trachtte zich te herstellen. Toen richtte zij zich haastig op en zei zacht: „Ja, een beetje. Ik had je niet hooren aankomen". Haar zichtbare verwarring deed zijn hart sneller kloppen. ,Je was zoo diep in gedachten ver zonken en je keek zoo verlangend de verte in als ging 't je evenals je vader en verlangde je ook van Valberg weg te komen en de wijde wereld in te gaan Zij keek hem getroffen aan. „Van Valberg weg? O, neen t is hier zoo mooi als nergens anders ter wereld". Hij Hield haar nog altijd vast, als vreesde hij, dat zij hem ontvluchten zou. Doch zij1 stond daar onder den ban van zijn blik. „Maar je vader wil weg van Valberg, Rita, en al heel gauw.-Hij heeft mij dat gezegd. En jij jij zult dan wel met hem meegaan Politierechter te Middelburg. Klap met een stoel. J. G:, 28 jaar, landbouwer te 'sHee- renhoek werd ten laste gelegd dat bij op 15 November 1926 Willem van Loen- houd te Ovezande met een stoel op zijn hoofd heeft geslagen. Eisch f20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak f20 boete of 20 dagen hechtenis. Beleediging. L. S„ 31 jaar, chauffeur te Goes, werd beklaagd dat hij op 18 November 1926 te Goes M. A. Goedhart heeft beleedigd door hem te zeggen dat hij 2 valsche eeden had afgelegd. Eisch flO boete of 10 dagen- hechtenis. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Bezitsverwarring. M. d. V., 33 jaar, landbouwer te Borssele, werd ten laste gelegd dat hij in November 1926 50 K.G. macadam, toebehoorende aan den Polder Borssele, heeft weggenomen. Eisdh f20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak f20 boete of 20 dagen hedhtenis. Kantongerecht te Middelburg. Zonder licht. De kantonrechter te Middelburg ver oordeelde W. d. J. uit 's Heerenhoek wegens het rijden met een rijwiel zonder licht tot f5 boete subs. 5 d. hechtenis. Zijn kind gedood. Voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft terecht gestaan de havenwer ker J. W. uit Maastricht, die door de rechtbank aldaar wegens doodslag op zijn land veroordeeld was tot 4 jaar gevange- Weer werd zij heel bleek. Hare oogen verwijdden zich en keken hem vol on rust aan. „Weg? Weg van Valberg? En jij dan?" stiet zij uit. „Ik? Ja, ik moet natuurlijk hier blij ven. Valberg is nu voor altijd mijn te huis. Maar jij zult met je vader in de residentie terug keeren, je zult al de vreugden van het gezelschapsleven lee- ren kennen, je zult je amuseeren en den armen Gunter gauw vergeten, die een zaam en alleen op Valberg achterblijft en die het niet zal kunnen begrijpen, dat hij nooit meer een lieve zachte stem op Valberg zal hooren, die „beste Gun ter" zegt". Op haar gezicht lag zoo duidelijk ver driet en pijn te lezen, dat hij geen ver der bewijs noodig had, om hem te doen weten, dat het afscheid van hem haar zwaar viel. „Waarom wil .papa weg van hier, 't is hier zoo mooi zoo heerlijk?" sta melde zij, geheel in de war. „Het is je vader hier te eenzaam en te vervelend. Hij is aan menschen gewend". Zij slikte de opkomende tranen weg. „Och hij heeft jou toch en mij waarom heeft hij nu nog vreemde men schen noodig?" „Kindjé, je vader houdt van vroolijk- head, drukte en gezelligheid. Zou jij het wel prettig vinden, altijd op Valberg te wonen? (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1