tl behoort mijn hart Maandag 10 Januari 19SË7 ii A0 Jaargang. FEUILLETON tabletten IS DOBBELMANN N°. 5. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OS Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT m Kleeowens ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. De Engelschen in China. We hebben de gebeurtenissen in China, voor zoover deze direct verband hiel den met de Europeesche belangen, op den voet gevolgd. Men, zal zich herinne ren, dat eenige dagen geleden zich te Hankow incidenten voordeden, die de positie der Engelschen bedreigden. Deze incidenten hebben zich herhaald en aan het einde der vorige week was de toe stand dermate critiek, dat moest worden overgegaan tot ontruiming der Britsche concessies. De Engelsche vlag waait niet langer van het gebouiw van het Engel sche consulaat-generaal. De autoriteiten zijn in het geheel niet in staat om den toestand meester te blijven. Alle Engelsche ingezetenen bevinden zich aan boord van kanonneerbooten, die op den Yangtse gemeerd Liggen. Volgens een Reuter-bericht zal de uit tocht der Engelschen uit Hankow het be gin zijn van een algemeen© ontruiming der Engelsche concessies in de verdrags havens in Zuid- en West-China, welke thans in de macht van de nationalisten zijn. De exodus geschiedt z.g. vrijwillig, maar inderdaad dwingen de omstandig heden de Engelschen den aftocht te bla zen. De houding der Chineesche bevol king is sedert lang zeer vijandig, stakin gen van 't inlandsche bedienden-perso neel en boycott maken den Engelschen het leven in de Chineesche steden zóó zuur, dat zij gedwongen zijn er uit te trekken. Hoewel er, volgens officieele Engel sche verklaringen, voldoende strijdkrach ten aanwezig waren om op alle gebeur lijkheden voorbereid te zijn, heeft men er te Hankow van afgezien met wapen geweld de onaantastbaarheid der conces sie te handhaven. De Engelsche consul- generaal Goffe te Hankow, handelend op orders uit Londen, heeft de Engelsche marine-troepen die ter bescherming van de concessie waren geland, aan boord der rivier-oorlogsschepen teruggezonden, na dat hij van de Chineesche overheid de verzekering had gekregen, dat zij voor orde en veiligheid in de concessie in stond. In de tegenstrijdige en vrij schaar- sche berichten uit Hankow werd tot dus ver geen melding gemaakt van plunde ring. Alleen is het een feit, dat inplaats van de Engelsche, thans de Chineesche vlag waait in de Engelsche concessie. De houding van Engeland te Hankow lokt in sommige Engelsche kringen veel critiek uit. Terwijl de leden der ver schillende legaties te Peking het gebrui kelijke stilzwijgen bewaren, geven de niet- officieele Britsche inwoners te Peking uiting aan hun verbazing over de klaar blijkelijke kalmte, waarmede de autoritei ten en het publiek in Groot-Brittannië den toestand te Hankow opvatten. Het feit, dat honderden Britsche onderdanen, die op vreedzame wijze in het Land verblijf houden en er wettig handel drijven, wor den blootgesteld aan beleedigingen en ver nederingen en uit hun huizen worden ge- 35 door Hod wig, Gourths—Nlahfor. genezen UW HOEST en VERKOUDHEID ütmiIMTO130ci jaagd, waarbij zij zoo goed als alles in den steek laten tegenover de woeste me nigte, wordt ais een zeer ernstige slag. voor het Britsche prestige in heel «Azië beschouwd. Vroegere bewoners van Indië in het bijzonder wijzen op de. ernstige gevolgen, die deze zwakheid tegenover geweld waar schijnlijk in Indië zal hebben. In sommige kringen geeft men ook uiting aan zijn ontstemming over de offi cieele verzekeringen, dat de Britsche strijdkrachten an China voldoende zijn om leven en eigendom te beveiligen, terwijl toen het kritieke moment te Hankow daar was, de strijdkrachten volkomen onvol doende en ondoeltreffend waren om de agressieve houding der Chineezen te weer staan, waardoor vele levens ernstig op het spel werden Toen men aan tafel ging moest Gun- ter naar Carry gaan. Zij stond juist naast haar man. Von Croners gezicht straalde van ij delheid. Hij voelde zich oenijd om zijne mooie vrouw en vond zichzelf weer een verduiveld slimme ke rel, dat hij zoo de mooist© vrouw had weten te veroveren. Ook verheugde hij zich op de uitgelezen lekkernijen, die hem aan zijne eigen tafel wachtten, f „Nergens eet men zoo goed, als Hfiuis", placht hij te zeggen. En hij was teeds zijn beste gast. Gunter boog en geleidde Carry aan ta- el. Maar zij merkte heel goed, dat hij zichzelf in bedwang had en voorzichtig was. Het gelukte haar niet zijne rust weer te verstoren. Want Rita zat schuin over hem en keelt hem telkens weer aan, als voelde zij., dat hare oogen hem rust en vrede gaven. Zij had een vroolijk jong officier tot tafelheer en zij onderhield zich blijkbaar heel goed met hem. Haar heldere lach klonk keer op keer. Zij hooide de com- Titels en lintjes in Duitschland. Het is bekend, dat de grondwet van Weimar, waarbij de Duitsche republiek officieel het levenszicht zag, bij zijn 109e artikel alle eere-titels heeft afgeschaft en ook door dien Staat niet mogen wor den verleend en dat titels slechts mogen worden verleend als zij een ambt of be roep aanduiden (academische graden zijn hierbij uitgezonderd.) Rijkskanselier Marx heeft thans een wetsontwerp ingediend, bedoelend de schrapping van deze bepalingen uit grondwet, waarna dan bij afzonderlijke wet zou worden bepaald, welke onder scheidingen en titels door de republiek zouden worden ingesteld. Dit wetsontwerp is niet in den rijksd in behandeling geweest en zal er wellicht voorloopig niet komen, nu aan het poli tiek© leven van Marx door de minister crisis een einde is gemaakt. Er is evenwel alle reden, aan te ne men dat de nieuwe regeering deze erfenis van haar voorgangster zal overnemen. De „Voss. Ztg." wijst erop, dat de strooming voor het wedier invoeren van titels en onderscheidingen in kracht toe neemt, wijl vele ook oprechte, republi keinen van meening zijn, dat de al te stren ge grondwetsbepaling de republiek van een krachtig werfmiddel heeft beroofd. Maar de eigenlijke aanleiding tot het ontwerp gaf, volgens het blad, de Beiersche regee ring, die tegenwoordig een waren regen van titels iaat neerdalenondanks de grondwet. Protesten van de rijksregeering te Munchen, mochten niet baten. De Bei ersche regeering staat op het standpunt, dat zij binnen de perken van de grondwet blijft, de door haar verleende titels vol doen immers h. i. aan de voorwaarde, dat ze ambt of beroep aanduiden. Zij verleent bijv. de titels van „gewerberat", „arbeiterrat", „geheimer-arbeiterrat" en plimentjes van den jongen officier vroo lijk aan. Gunter misgunde hem bijna Ri ta's gezelschap. Hij had zelf veel lie ver naast haar gezeten, dan naast Carry. „Uw nichtje schijnt zich goed te amu seeren, mijnheer Valberg", zei Carry met een vreemd lachje. „Ik hoop, dat zij zich amuseert", ant woordde hij. „Zij ziet er vandaag allerliefst uit. Ik denk, dat 't haar niet aan aanbid ders zal ontbreken, als zij eens in de wereld komt. Zij was in de keus tusschen haar beide .vaders heel verstandig, ten minste wat de financieel© omstandighe den betreft", ging Carry voort. „Rita is ook zonder fortuin begee- renswaard genoeg", zei hij stroef. Iets in Carry's woorden prikkelde hem. De mooie vrouw had hare woorden niet ver standig gekozen. Zij wilde Gunter er op wijzen, hoe onbeduidend Rita was en vermoedde niet, dat hare woorden eeme ite jaloezie in Gunter opwekten en hem tot tegenspraak prikkelden. Voor 't eerst dacht hij er aan, dat eene andere man Rita's hand zou kun nen hegeeren. En deze gedachte maakte hem onrustig. Zoo zeker dacht Carry te zullen over winnen, zoo overtuigd was zij van de macht hamer schoonheid, dat zij er in 't geheel niet aan dacht in Rita eene mededingster te hebben. Zij wist immers uit zijne eigen mond, dat hij Rita als die duiden een beroep aan. Wat deze titels betreft, in Beieren zelf ziet men er de belachelijkheid van in en vele dezer titels zijn door de gelukkige uitverkore nen dan ook geweigerd. Maar het optreden van Beieren prikkelt andere Duitsche landen tot navolging en zoo is men er toe gekomen een wetsont werp op te stellen, dat dan ïijl elk geval het recht tot het verleenen van titels en onderscheidingen voor het Rijk zou kun nen reserveeren. En zoo zal de nieuwe Duitsche'regeering zich ook met de kwes tie der titels, die ieder rechtgeaard Duit- schar niet missen wil, hebben bezig te houden. Door den verrekijker. De Prins van Wales, die meer naast dan op zijn paard zit en den bij naam van „vallende prins" heeft verwor ven, heeft zijn val-record weer verbe terd. Thans is hij bij een jachtpartij in Melton Mowbray, doordat zijn paard een palissade miste, gevallen. Hij verstuikte zijn linkerpols, doch besteeg opnieuw zijn paard en maakte de jachtpartij geheel mede. Een Wolff-bericht uit Elberfeld meldt, dat de Oberprasident de opvoe ring van de negerrevue „Black People die tegen gisteren aldaar aangekondigd was, heeft verboden. Als motiveering wordt aangevoerd dat de bevolking van het Rijnland gedurende meer dan zes jaar van de „schwarze Sdhmach" te lij den heeft gehad. Naar uit Boekarest wordt ge meld, heeft de Roemeensche regeering besloten, om een bedrag van 37.000.000 Lei aan het departement te vragen ter versterking van het leger. Binnen afzien- baren tijd zullen er nog meer credieten voor het Leger worden gevraagd. Deze versterkingen worden getroffen, omdat dit met het oog op de veiligheid van Roemenië, vooral aan de Russische grens, dringend noodzakelijk wordt 3 acht. UIT DE RADIO-WERELD. D« gei Illustreerde omroep In Weenen heeft men een noviteit in gevoerd namelijk de „geïllustreerde" ra dio-omroep. Het heeft weinig of niets te maken met Televisie of Radio-fotografie, doch beoogt uitsluitend de per radio uitge zonden lezingen te verduidelijken. Er zijn namelijk tal van onderwerpen die zich beter aan de hand van voorbeelden laten bespreken, bijv. zooals de tuinbouwpraat- jes en rs Door ir. Grünfeld is nu een projectie- lantaarn geconstrueerd, die voor lagen prijs (plm. f 12) verkocht wordt. Ver der kan men zich voor den prijs van 75 cent de toezending verzekeren van 440 beelden per maand. Alle lichtbeelden zijn genummerd. Bij een lezing stelt de luisteraar de projectielantaarn op en vertoont achter eenvolgens alle lichtbeelden in de volg orde door den spreker aangegeven. eene zuster liefhad en dat hij nooit eene andere vrouw zou beminnen, zooals hij haar, Carry, had bemind. Dat had zij in deze dagen telkens weer tot zichzelf gezegd. En zij hoopte, dat alles tusschen haar en Gunter weer goed zou worden, als zij maar eens één enkele maal on gestoord met hem kon spreken, als zij hem kon zeggen, dat zij alles wilde op geven om hem te kunnen toebehooren. Hij kon op den duur geen wrok tegen haar blijven koesteren en had zij dien maar eerst weggepraat, dan zou zijne oude liefde voor haar weer boven ko men. En dan kon baron Valberg zien, wien hij met zijne dochter zou opsche pen. Maar hoe zou zij een ongestoord samenzijn met Gunter kunnen bewerken, hoe zou zij hem daartoe kunnen be wegen? Zij putte hare hersens uit om iets geschikts te bedenken en pas toen men van tafel opstond, fluisterde zij hem toe: „Ik zal eiken middag om drie uur in het bosch zijn, bij de wildbaan in elk weer". Gunter hoorde het, maar antwoordde niet en hij wist heel zeker, dat hij nooit bij de wildbaan komen zou. Hij had niets met Carry te bespreken en wie zich moedwillig in gevaar begeeft, komt om. Heel zeker was hij niet van zichzelf. Hij wist, dat hij vurig bloed had. 't Was zeer onbeleefd eene dame te laten wachten en zijn haastig „ik kom ajpfBrr iw-. •- V. DOOR HET IN GEBRUIK NEMÉN van onze nieuwe, op de meest moderne wijze ingerichte tabriek en door de sterk verlaagde prijzen op de Amerikaansche Tabaks- markt kan de prijs van BZK thans gesteld worden op 12 tt. per pakje. DE KWALITEIT BLIJKT ONVERANDERD, DUS ONOVERTROFFEN. BETAALT GEEN 13 ct. MEER t ROTTERDAM. KOLONIËN. De communisten op Sumatra Uit Fort van der Capellen wordt ge seind, dat de toestand ter hoofdplaats en ook elders zeer gedrukt is. De negeries Paorao en Soengei-Djamboe worden niet vertrouwd. Een poging is gjedaan om de menschen over Te halen tot een aanval op Fort van der Capellen. In het Siloiengkangsche zijn ciraa 550 personen gearresteerd. Het totaal aan tal dooden bedraagt circa 100. Eenige tientallen opstandelingen hebben zich aan gemeld. De communistische hoofdleider bij den aanval op Sawahan, op wiens hoofd een premie was gesteld, is te Solo gear resteerd. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag j.l. werden de volgende zaken behandeld: Abortus. Tegen E. J. F. Z«» 67 jaar, autobus onderneemster te Ierseke, gedetineerd te Middelburg, werd ter zake van het op- niet!" had Carry niet meer kunnen hoo- ren, maar 't deed er niet toe, liever on beleefd, dan eerloos te zijn. Gunter was blij, toen het feest op Cronersheim was afgeloopen en hij met Rita en haar vader naar huis kon gaan. Toen hij weer tegenover Rita in de auto zat, vroeg hij haar glimlachend: „Heb je je goed geamuseerd, Rita?" Het licht van de kleine electrische lamp in de auto viel vol op haar ge laat. „O ja, best. Iedereen was zoo vrien delijk tegen me. En mijn tafelheer was zoo vroolijk en amusant. Ik heb zoo om zijne grapjes moeten lachen. En heb jij je ook geamuseerd Je zag er soms uit, alsof je niet erg in je humeur was". „Omdat je zoo ver van me af zat en ik niet met je praten kon", antwoordde hij snel. Zij keek hem verrast aan en bloosde. Maar een blijde glans lag in haar oogen. „Zoo, had je dat graag gedaan?" „Ja, heel graag!" Zij haalde snel adem en schudde het hoofd. M „Was je niet tevreden met 'je* plaats? „Neen in het geheel niet. „Dat begrijp ik niet.' „Waarom niet, nichtje? „Omdat je toch naast de mooie me vrouw von Cromer mocht zitten „Dat is toch geen reden, dat ik niet liever naast jou had gezeten? (reden als zoogenaamd vrouwen-verlos kundige te Kapelle in November 1925, 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Tegen dezelfde werd wegens een soort gelijke overtreding, gepleegd in Augs. of Sept. j.l. te Kapelle, vrijspraak geëischt. Verduistering. H. S„ 23 jaar, te Borssele, werd ten laste gelegd, dat hij op 25 Novem ber 1926 een balk, die hij aan het strand bij 's Heer Arendskerke had gevonden voor zichzelf heeft behouden. Eischf 10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Anti-controle. H. P. G., 45 jaar, veehouder te Ka pelle, werd ten laste gelegd dat hij te Kapelle op 18 October j.l. een controleur die melk kwam zeeven, dat heeft belet, althans deze handeling heeft belemmerd of verijdeld. Eisch: f25 boete of 25 d. hechtenis. Uitspraak: f25 boete of 25 d. hechtenis. Opruiing. H. B., 38 jaar, arbeider te Katten- dijke was gedagvaard ter zake dat hij op 22 November j.l. tie Kattemdijke een 4-tal menschen heeft opgeruid tot ge welddadig optreden tegen den brigadier Zij knikte ernstig. „Ja zeker! Ik ben maar een klein, dom meisje. Mevrouw von Croner is zoo geestig en charmant, dat zei mijn tafelheer ook. Wij waren beiden even verrukt over baar. Zij is zoo mooi zoo erg mooi. En zij droeg zoon prachtig toilet. Ik kon niet genoeg naar haar kijken en ik benijdde je, dat je naast 'haar mocht zitten". „Maar dan had je je toch niet zoo met je tafelheer kunnen amuseeren". „Dat is waar, ik had misschien niets anders gedaan dan naar haar kijken. Maar dan had ik ook genoten. Iedereen bewondert mevrouw von Croner, ik hoor de telkens dat men over haar sprak, 't Moet heerlijk zijn zoo mooi te wezen. Iedereen houdt dan ook van je." „Misschien toch niet, Rita", zei haar vader. „Ja, papa, dat kan niet anders. Maar weet u wat ik vindt?" „Wel?" „Dat mijnheer von Croner volstrekt niet bij zijne vrouw past. Ik kan hem niet goed uitstaan, het doet mij onaan genaam aan, als ik hem naast zijne vrouw zie. Dat lijkt een dissonant. Ik weet 't niet hij is zoo ja, hoe zal ik dat zeggen zo-o ruw zoo heelemaal niet fijngevoelig." De beide heenen wisselden vluchtig een blik. Rita had zoo goed gevoeld, dat dit huwelijk een dissonant was. (Wordt vervolgdJ.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1