Grinnik-Pilletjes Influenza en Griep Koorlswerend en genezend zijn Mijnhardt's Sanapirin-tabletten Voor de Jeugd. le Cinemabezoeker (bij de film Ma dame De Pompadour): „Wie was eigen lijk die Madame De Pompadour?" 2e Bezoeker: „Weet ik niet vraag het eens aan dien meneer naast je". le Bezoeker: „Kunt u mij ook zeggen wie Madame De Pompadour was?" 3e Bezoeker: „Een rococococotte". 2e Bezoeker: „Nou, wat zei hij?" le Bezoeker: „Ik weet het niet, die kerel stottert!" Verpleegster: „Dokter u komt juist 1 laat. De patiënt is zooeven gestorven' Dokter: „Inderdaad? Dan is mijn taak afgeloopen." Alpengids: „Jongedame, op die lage schoentjes kunt u geen todht maken' Touriste„Ik denk er ook niet aan om een toer te maken." Gids: „Waarom heeft u "dan een ijs- haak bij u?" Touriste: „Dat ding? Omdat het bij mijn costuum hoort!" Moeder: „Jongenskop, sigaretten, auto. monocle mijn dochter heeft niets meer, wat een vrouw kenmerkt". Schoonzoon: „Jawel, moeder, zij heeft een man". Jan: „Ik feliciteer je, kerel, met de geboorte van je tweelingen". Han: ,,'t Is toch curieus, hé, dat die vrouw van mij nooit kan nalaten om te overdrijven. Eén kind zo-u meer dan genoeg geweest zijn". Ted: „Hoe denk je eigenlijk over het vrouwenprobleem Fred: „Onzin, ik voor mij ben er van overtuigd, dat iedere vrouw maar één probleem heeft". Ted: „Wat dan?" Fred: „Is hij nog niet getrouwd?' Hij: „Ik wil met een vrouw trouwen, die zin voor humor heeft". Zij: „Die kan zij al bewijzen, door met jou te trouwen"., „Bn hebt u dit "jaar nogal suc ces gehad met het zaad, dat u voor uw tuin hebt gekocht?" ,,'k Zou 't wel denken, de kippen van m'n buurman hebben op de pluimvee tentoonstelling den eersten prijs behaald". trisch licht en de waterleiding enz. Kort om hij regelde zooveel mogelijk alles, wat bij een verhuizing geregeld moet wor den. Maandagmorgen vertrok hij naar de nieuwe standplaats ('s Hertogenbosch). Doch eerst werd hij nog gekeurd en - afgekeurd. Nu is het op zichzelf niet logisch, dat iemand, die, al is het voor kok, in militairen dienst bevorderd wordt opnieuw lichamelijk wordt onderzocht. Maar zeer vreemd mag het toch heeten, dat men iemand een contract voor vier jaar laat teekenen. zonder iets over een keuring te spreken, terwijl de man dan niet beter weet, of hij is onvoorwaarde lijk aangenomen. Hij maakt vele onkos ten, komt voor allerlei moeilijkheden te staan en wordt afgekeurd. Door de lucht naar Indië. Het plan van luitenant-vlieger Koppen, om in acht dagen van Nederland naar Indië te vliegen met een Fokker-toestel, zal niet doorgaan, omdat de daarvoor benoodigde gelden niet bijeen kunnen wor den gebracht. Het comité HollandIndië-vlucht, dat aanvankelijk medewerking wilde verleenen bij het bijeenbrengen van de gelden heeft zich teruggetrokken, en ook van andere zijde ontbreekt de noodige medewerking. RECHTSZAKEN. De knoeierijen te St, Philipsland. Voor de rechtbank te Breda hebben gisteren terecht gestaan C. v. B., ge meentesecretaris en -ontvanger van St. Philipsland, en L. N. ex-burgemeester van die gemeente, thans wonende te 's Gravenhage. De secretaris wordt beschuldigd van vervalsching van de notulen eener ver gadering van B. en W. en van het re gister over 1925/26 der kaaigelden en van het vernietigen van deze registers over 192125. De ex-burgemeester had zich te ver antwoorden omdat hij den kademeester zijner gemeente diens register van lig gelden zou hebben doen vervalschen, doo een bedrag aan liggeld niet te doen op nemen, wat een nadeel van plm. f 200 of f 400 kon veroorzaken. Eerst werd de zaak tegen den secretaris behandeld. Er waren zes getuigen gedag vaard, van wie er twee wegens ziekte verhinderd waren. De secretaris had op 10 Augustus j.l. de op 3 Maart tevoren goedgekeurde notulen der vergadering van B. en W doen vervalschen, door den ambtenaar der secretarie J, C. de R. dezen zin te doen Wettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 et. inschrijven„4e. om f 200 liggeld ,op den dienst 1926 over te brengen.Boven dien had hij in den zomer van 1926 uit het register der outvangeu kaai- en lig gelden eenige bladzijden gescheurd en er andere voor in de plaats bevestigd, verder eenige cijfers uitgeradeerd en onjuiste bedragen door J. B. doen invullen. Getuige mr. T., referendaris van de pro vinciale griffie van Zeeland te Middelburg, legde eenige verklaringen af betreffende de gemeenteadministratie en de instructie van den secretaris, en deelde mee, hoe men de onregelmatigheden heeft opgemerkt. Getuige J. de Rklerk ter secretarie van St. Philipsland, verklaarde dat de secretaris eens zeer zenuwachtig de secre tarie binnenkwam en hem opdroeg, boven vermelden zin bij de notulen te voegen. Het was tijdens een raadsvergadering, en toen de secretaris met het notulenboek de vergaderzaal binnen was, hoorde deze getuige N. zeggenNeen secretaris, dat is bijgeschreven. He knoeierijen in het register der liggelden zijn volgens dezen getuige van de band van J. B. Deze J. B,, als getuige gedagvaard, was wegens ziekte afwezig. A. N. v. D., landbouwer te St. Phi lipsland en wethouder van die gemeente, plaatsvervangend burgemeester, had den indruk gekregen, dat de burgemeester op te grooten voet leefde. Het was een krachtige persoonlijkheid, die zijn wil aan zijn ondergeschikten kon opdringen. Secretaris en burgemeester werden bei den ten volle vertrouwd door de wet houders. Verdachte, de secretaris, was bang voor den burgemeester, dien hij tot alles in staat achtte. Uit vrees voor den burgemeester had de secretaris alles voor de wethouders verzwegen. Getuige .P. J. v. N., landbouwer te St. Philipsland en sedert 1923 lid van den gemeenteraad, gaf als zijn oordeel te kennen, dat de secretaris zeer onzelf standig was en geheel onder den invloed stond van den burgemeester, dien getuige „een rare potentaat» noemde. De Com missie uit den raad tot controleering van de rekening was tot de ontdekking ge komen, dat er f 200 te weiirg was ge noteerd voor ontvangen liggelden. Op getuige's vraag in de raadsvergadering van 10 Augustus om nadere inlichtingen kwam de secretaris met het vervalsckte notulenboek, en zoo kwam de zaak aan het rollen. De beëedigde verklaring van get. J. Bdie door ziekte was verhinderd, werd door den griffier voorgelezenzij be'rof hoofdzakelijk de manier van inning en verantwoording van de kaai- en liggelden In de latere jaren van de uitoefening van zijn ambt werd aan get. door den secre taris opgedragen, in December niet alle ontvangen gelden op de gewone manier te verantwoorden, daar het totale bedrag dan te hoog zou worden in verband met de begrooting. Zoo werden bedragen van f600 niet op de juiste manier verant woord. Bij het verhoor van verdachte ver klaarde deze, dat de knoeierijen in 1921 waren begonnen. Verschillende uitgaven, zooals declaraties van reis- en verblijf kosten van den burgemeester als commis saris der N.V. Provinciale Waterleiding maatschappij, werden gedaan op last van den burgemeester ten laste van de kaai gelden. De secretaris, die eerst ruzie met den burgemeester had, was sedert bang voor hem en deed wat hij verlangde uit vrees, in zijn betrekking geschaad te worden. Zonder dat er sprake was van een bijzondere vriendschap tusschen hen, haalde verd. de kastanjes uit het vuur. De secretaris achtte zich dan ook letter lijk gedwongen, de verschillende compro- mitteerende stukken te verbranden, totdat het hem te machtig werd en hij weigerde, de bescheiden over 1924 te vernietigen. Alle radeeringen en onregelmatigheden werden door verd. erkend. Hij had dit in om de commissie tot nazien van de rekeningen te misleiden en den toe stard anders voor te stellen dan deze was. Met het verbranden van de gegevens zat de bedoeling voor, dat een verduistering van pl.m. :f 600 niet kon worden vast gesteld. E'e burge meester had op één dag ruim f 4 aan siga ren en sigaretten doen decla reeren. Hierna woerd de zitting geschorst tot half twee. Na herop. ening van de zitting zou terecht s'aan de 61-jarige ex burgemees ter. De verdt :diger van verdachte vroeg echter dadelijk na voorlezing van de dag vaarding onbe» oegd-verklaring van deze rechtbank, das. r zijn cliënt was gedaagd voor den politit rechter te verschijnen. Na een langd urig verblijf in raadkamer verklaarde de n sehtbank zich onbevoegd In de zaak tegsa i den secretaris bleek een zelfde vergissing te zijn begaan, waarna de rechtbank zie k, nadat de officier van justitie ertoe had gerequireerd, ook onbe voegd verklaarde, deze zaak verder te behandelen. De zitting is daarna opgeheven. Burenherrie. In de Sneeuwbalstraat te 's Gravenhage woont de journalist dr. H. C A. M. en diens eebtgenoote jkvr. W. Beiden kon den bet niet vinden met bun buren, mevr I. geb. Sdie zij in alles dwars trachten te zitten. Onlangs, toen de ascliman aan de deur was, welke steeds de vriendelijk heid heeft, den aschemmer voor mevr. I van boven te halen en liet ook toen weer deed, gaf dr. M. daarover zijn misnoegen te kennen en maakte hij den aschman duidelijk, dat mevr. I zelf heel goed in staat was, haar emmer naar beneden te brengen, evengoed als mevr. dr, M. geb jkvr. W. dit moest doen. Mevr. I. maakte zich zoo boos over de eeuwige bemoeizucht van dr. M. met za ken, die hem totaal niet aangingen, dat zij in haar drift niet schroomde, den docter voor een ploert en een schoft uit te maken. Hetgeen voor dr. M, gereede aanleiding was, een aanklacht wegens beleediging in te dienen, wat weer tot gevolg had dat mevr. I. Dinsdag voor den politierechter stond, waar zij nog mede deelde, dat het echtpaar thans naar den overkant van de straat is verhuisd, het geen de verhouding niet beter maakte. Wanneer de familie I. aan 't diner zit, vindt dr. M. dat zóó belangwekkend, dat hij zijn binocle neemt en naar de eetka mer blijft tnren, tot de maaltijd ge ëindigd is. Mevr. I. kreeg 1 gulden boete, dr. M. den welgemeenden raad, zich voortaan te bemoeien met zijn eigen zaken. GEMENGD NIEUWS. Geboorte-afname. Het is een algemeen bekend feit, dat het geboortecijfer in Frankrijk sinds de laatste twintig jaar aanmerkelijk gedaald is en tegenwoordig bet jaarlijksch aantal geboorten slechts 60 tot 80.Ui 0 meer dan het sterftecijfer bedraagt. Minder bekend is echter, dat bij de meeste volken van Noord-Europa heizelfde het geval is, zooa's op opvallende wijze uit de vol tabei blijkt Aantal geboorten. Handen. 1901 ]9)8 m5 Frankrijk (Elzas Loth.inbegr.)910.000 790.000 768.000 Duitsckl. 2.032.000 1.838.000 1.290.000 België 200.000 171.000 153.000 Gr. Britt. 1.062.300 1.002.000 810.000 Noorwegen 66.000 61.000 55.000 Nederland 168.009 173.000 178 000 Zweden 139.000 130.000 106.000 Zwitserland 97.000 89.000 73.000 Geboortepercentage per 100 inwoners. 1901 1913 1925 Frankrijk (Elzas Loth, inbegr. 22.3 18.9 16.7 :/uitschland 35.7 27.5 20.5 België 29.4 22.4 19.6 Denemarken 29.7 25.6 21,1 Gr.-Brittannië 29.0 25.0 12.6 doorwegen 29.6 25.2 19.8 Nederland 42.3 28.3 24.3 Zweden 27.0 23.1 17.5 Zwitserland 29.1 23.1 19*3 De percentages zijn, zooals men ziet, in Zweden en Groot-Brittannië nog onder het Frausche verhoudingscijfer gekomen In België, Noorwegen en Zwitserland is men bijna tot hetzelfde punt gedaald en zelfs doet zich dit in Duitschland voor, waar de afname buitengewoon snel heeft plaats gevonden. Verrassend is verder allereerst te be merken, dat het verhoudingscijfer dat in de andere genoemde landen zoo sterk gedaald is, sinds 1913 in Frankrijk niet meer zoo sterk naar beneden is gegaan, al heeft dat land gedurende den oorlog naar verhouding het grootste aantal van zijn jonge mannen verloren. Een gek op het dak, Sanbystreet, een straat te Londen op Brixton Hill, is Maandagavond in rep en roer gebracht door een gek, die op het dak geklommen was en vandaar iedereen bombardeerde met pannen en schoorsteen pijpen. De man, een 38 jarig oud-zeeman, woont in Sanbystreet bij zijn ouders in Om een uur of drie klom hij plotseling uit een raam aan den achterkant van het huis en klauterde langs een gootbuis naar het dak, waar hij begon te dansen en te roepen naar de menschen beneden. Eerst gooide hij pannen van het dak en ver volgens rukte hij schoorsteenpijpen af en gooide die naar iedereen, die trachtte hem te bewegen naar beneden te komen. De politie zette de straat af. De dwaas lachte de politie eerst uit en verzocht haar toeji hem te redden. Toen de agenten echter naderbij kwamen begon bij ze weer met schoorsteenpijpen te bekogelen. Ook de brandweer werd gealarmeerd, maar de brandwachts, die een brandladder opklau terden werden eveneens onthaald op een regen van steenen, pannen en schoor steenpijpen* De politie besloot toen maar te wachteD tot de man uitgeput zou zijn. Deze had er echter niet gauw genoeg van Toen hij alle schoorsteenen, op die van zijn ouders na, van hun pijp beroofd had, sprong hij over een steegje van l'/2 M. breedte op het dak van een ander huis Hier werd hij omsingeld, maar twee uur lang wist hij zijn vervolgers nog ie be letten bij hem te komen. Eindelijk klom men twee agenten met een zoeklicht weer op een volgend dak, terwijl anderen van de straat af zijn aandacht afleidden door een ladder te plaatsen tegen het huis, waarop hij zich bevond. Toen de man ten slotte zag, dat er geen ontkomen meer mogelijk was, nam hij een steen op en sloeg zichzelf bewusteloos. Met touwen beeft men hem daarop op straat laten zakken, waar een ambuhncewagen gereed stond om hem weg te brengen. Hij bad tal van bloedende hoofdwonden, 60 schoor steenpijpen had bij afgerukt Zijn ver tooning had vijf uur lang geduurd. De luidspreker verboden. De prefekt van politie te Parijs heeft er het gebruik van den luidspreker aan den openbaren weg verboden. Het „Jour nal des Débats" spreekt met dien maat regel haar ingenomenheid uithet blad doet dit op de volgende wijze Er zijn waarlijk genoeg geruchten rond ons dan dat wij er nog het kabaal van den luidspreeker, het meest nuttelooze van alle, aan zouden toevoegen. Heeft het leven van thans niet meer de charme van het leven van vroeger, bet heeft ook niel de gemakkelijkheid, de elegantie, die de middelen, waarover wij beschikken, het zouden kunnen geven. De eeuw der ma chines behoorde een zwijgende féërie te zijn de auto's moesten geruischloos over een gladden bodem glijden deuren moes ten niet slaan, zelfs de sloten niet piepen Uit een echte moderne stad moest slechts een licht gerucht opstijgen, het enorme gespin van een tevreden poes. Zoover zijn wij met. Alles rond ons schreeuwt, bonkt, fluit, loeit en krijscht. Dit oogeriblik kiest men om door het holle gepraat van den mechanischen spreker het kabaal te ver ergeren. Het toestel is wel op de auto's gezet en zonder den goeden maatregel die er pas is genomen zouden er weldra overal zijn. Dezer dagen gjng ik naar bet Louvre, langs de quai de 1'Horloge en ik bewonderde opnieuw de getemperde majes teit van het schouwspel, dat ik voor oogen "had. Maar ergens was een luid spreker opgesteld, lk hoorde hem mei een vette, weeke stem praatjes verkoopen, die ik bovendien niet eens goed kon verstaan en dit leven was deze scboone buurt ge heel onwaardig. Het belette een haar ardige gedachte te hebben. Wanneer het voor een groote stad wil God het bestaan er van dulden voldoende is eenige brave menschen te herbergen, het strekt haar niet minder tot voldoening eenige menschen van studie te hebben. He oefening van het drukver- mogen is evenveel waard als die van de deugd en is bovendien niet zonder eenige geheime deugd mogelijk. Maar hoe ons hoofd bij elkaar te houden daar, waar geen inkeer meer mogelijk is Zullen we nog beleven, dat eeu zeepsoort of een vloerwas het recht zal hebben zoowel door de felle kleur van een aanplakbiljet als door het onvermoeide gekakel van een luidspreker zich aan ons op te dringen En nu kan men nog zeggen, dat de parade der reclame-biljetten soms wel amuzant voor het oog is, maar het lawaai is grof, barbaarsch, onaangenaam het moet zon der genade bestreden worden. Het lawaai is de vijand van de uitspanning, van het genoegen, erger nog: van het werk. Le Gedachte is een Dame met wie men slechts in het paleis der Stilte een ont moeting kan hebben. DE WONDERLIJKE AVONTU REN VAN EEN DUBBELTJE. Wip, zei het dubbeltje, toen Puck be zag was, voorzichtig zijn spaarpot (een steenen varken) te leegen, met behulp van een mes. Het huppelde vlug over de ta fel, sprong op den grond en rolde naar het hoekje bij het raam. Daar draaide het een paar keer rond, als danste het van plezier. Puck had het gezien, liep er heen en zei: pas op, stout dubbeltje, waarom Rep je weg? Tot zijn groote verbazing hoorde Puck op eens een fijn stemmetje, dat zei: Ik sprang weg van plezier, Puck, omdat ik blij ben uit mijn gevangenis te zijn verlost. Als je zooveel gereisd heb als ik, dan vind je het niets prettig, zoolang in een donkere spaarpot te zitten. Zoo, zei Puck, dan zul je wel veel gezien hebben, hé? Vertel me er eens wat van. Goed, zei het dubbeltje, luister maar. Toen ik pas geboren was, lag ik inet wiel vijftig kameraadjes op een stapeltje in papiertje gerold. Op een goeden dag brak een man het papiertje open en gat mij met een 'heeleboel guldens en rijks daalders aan een meneer, die mij in zijn portemoinnaie stopte. Daar lag ik bij wat versleten koperen centen en dat was mets prettig. Maar lang duurde het^ niet. De meneer haalde mij te voorschijn en gaf mij aan een oud vrouwtje, dat heel arm was. Wat keek dat vrouwtje vroolijk, toen ze mijn glinsterende nieuwe pakje zag. Nu, ik was ook blij, dat ze mij zoo aardig vond. En ik begon nog iruper te glimmen, zoodat ik wel een klein spie geltje leek, waarin het verheugde gezicht van 'het oude vrouwtje weerkaatst werd. Koop met mij maar een lekker broodje, moedertje, duisterde ik. Neen, zei ze, dat doe ik niet, ik zal er een mooie tol voor koop en voor mijn kleinzoontje, da nog armer is dan ik. Die is morgen ja rig, zie je. Nu, dat vond ik zoo lief van dat arme vrouwtje, dat ik mijn best deed, nog mooier te glimmen. En toen de man van den speelgoedwinkel mij zag, fluisterde ik hem toe: Geef haar maar de mooiste tol, die je hebt, want zie je niet, wat een prachtig dubbeltje ik ben? Ik ben een geluksdubbeltjei! De koopman begreep me en gaf het vrouwtje den mooisten tol, die er in den winkel was. Want weet je wel, Puck, dat wij dub- beltejs en guldens en rijksdaalders ook, alleen maar goed zijn voor de menschen, die ons met zorg behandelen, die ons niet verkwisten? O, ja, de menschen denken, dat wij domme geldstukjes zijn, die niet weien wat er gebeurt. Maar dat is mis, hoor! Wij koopen voor goede, eerlijke menschen veel meer, dan voor slechte en verkwistende. Nu dan, ik lag daar niet lang in de la van den speelgoedwin kelier. Hij nam me mee en gaf me aan zijin zoontje. Pas er goed op, zei hij, want het is een heel mooi dubbeltje. Het jongetje stak mij in zijn zak en snelde de straat op. Regelrecht naar een klein win keltje, om met mij wat pepermuntstok- ken en zoethout te koopen, veel meer, dan hij op kon. Dat was natuurlijk niet aardig, want zijn vader had hem nog zoo gevraagd, goed op me te passen Daarom wipte ik onderweg stilletjes u:. zijn zak en bleef op straat liggen. Q. riep op eens het jongetje, ik heb mijn dubbeltje verloren! Een onvriendelijke man, die alles gezien had, zette vlug zijn voet boven op mij, opdat het jon getje mij niet zou kunnen vinden en ze' toten: Ik heb in de straat om den hoek een dubbeltje zien liggen, ga maar gauw kijken. Het jongetje liep hard weg. Nu wilde die oneerlijke man mij gauw op pakken en in zijn zak steken. Maar ik was hem te, vlug af. Ik verstopte me gauw in het zand, zoodat hij me niet kon vinden. Brommend ging hij heen. Een oogenblik Later kwam er een bleek, mager jongetje voorbij, dat zachtjes huil de van den honger. Toen hij vlak hij me was, riep ik hem toe: Hé, pssst, zie je me niet? Pak me maar gerust op hoor 1 Op eens zag hij me. En met een lcreet van vreugde raapte hij mij op en begon me schoon te poetsen. Je kunt begrijpen, dat ik zelf ook erg blij was, dat ik hem kon helpen. Ik begon weer te glimmen dat het een lust was, zoodat de winkeljuffrouw van den bakker zei: Hier, daar heb je nog een lekker koekje bij je broodje, omdat dat dubbeltje zoo mooi blinkt, hoor! Nou, hoe het verder met me gegaan is? Ik kwam bij rijke en bij arme menschen. Maar de armste wa ren altijd het meest blij met me. Eindelijk kwam ik in de beurs van je moeder en zoo kwam ik in jou spaarpot. En wat ga je nu voor me koopen? Iets moois voor mijn moeder, die is morgen jarig. Fijn, juichte het dubbeltje, vaarwel dan, het ga je goed, hoor! Vaarwel, zei Puck, toen het dub beltje in een winkel in een la, waarin nog veel meer dubbeltjes geborgen wer den, verdween. Vaarwel, dubbeltje, en maak maar veel menschen blij, net zoo blij als je mij gemaakt heb en moeder, als ze morgen mijn cadeautje krijgt. Beste jongens en meisjes, Hier zijn de oplossingen, van vorige week: 1. de naald. 2. Het Haantje van den toren. 3. Kerstvacantie. Nieuwe raadsels: 1. Het woord dat je zoeken moet, noemt iets, dat heel scherp is en waarmee je toch onmogelijk iets kan snijden. En dit gevraagde woord kun je vinden, als je de nevenstaande regels goed invult. Want als je dan de letters leest, van bo ven naar beneden,, die op de schuine lijn met groote kruisjes komen te staan, dan heb je het gezochte woord. X x x x x as een nuttig dier, dat zware lasten kan trekken.! x X x x x is een voorwerp, waaruit* we drinken (melk of cho cola of zoof iets), x x X x x is een ander woord voor* zeeroover. n x x x X x is iets, dat we soms op tafel, soms op den grondt vinden. x x x x X is 'den naam van het on derste deel van een huis J 2. Van voren breed, van ach teren smal, dat is een raar geval. En schrijf je me op, o wonder dan, is mijn staart net als mijn kop. 3. Welke fout zit er in de volgende zin: Karei de Groote zette zijn bril op, omdat hij de kleine drukletters m. het boek niel kon lezen. OOM KAREL.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2