BIJVOEGSEL GOESCHE G0URA1T Influea^a Voor de VrouW BICCEIMR? VAN DE VAN VRIJDAG 7 JANUARI 1927. KOLONIËN. De toestand in Padang. „Aneta" meldde 5 Jan. uit Padang: De voorwielen van de locomotief van een trein zijn voorbij Siloengkan gederail leerd tengevolge van een over de baan gespannen ketting. De trein arriveerde met belangrijke vertraging te Sawaloento. Een andere trein moest stoppen daar er steenhoop en op de rails lagen. Onder weg werd hij beschoten. Het personeel van den trein ruimde de steenhoopen op,, waarna de trein veilig te Sawaloento aankwam. De postverbinding te Sidjoeng- joeng is onmogelijk. De heele mannelijke bevolking van Padang-Siloengkan is on derworpen. 267 gevangenen zijn onder militair geleide naar Sawaloenta ge bracht. De militaire macht in het ver- zetgebied is ruim voldoende. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Boeren jaarboek voor Boeren en Tuinders. N ij gh en v. Di tnw's U ifcg. iVi ijR dam Dit tweede Boe ren jaarboek verschijnt alweer completer dan het eerste. Het doel van dit jaarlijksch periodiek rnag nog wei eens aangestipt worden. Dit is, ont wikkeling in den ruimsten zin des woords onder onze plattelandsbevolking te bren gen. Om dit doei te bereiken, heb ben- de groote land- en tuinbouworgani saties de handen ineengeslagen en zoo zien we hier het verheugende verschijnsel van een samenwerking van de neutralen met de godsdienstige groepeermgen, die op velerlei ander terrein tot voorbeeld zou mogen strekken. Door deze samenwer king werd mede gewaarborgd, dat het Boerenjaarboek geschikt kon worden ge maakt voor iederen plattelander, welke zijn richting of overtuiging ook moge zijn. De inhoud van dit tweede jaarboek is zeer gevarieerd. De artikelen werden rijk geïllustreerd. Na de gebruikelijke rubrie ken, als kalender, feestdagen, posterijen, draagtijden van het vee, lijst van offi- cieele personen en instellingen, opgaven van de land- en tuinbouworganisaties enz., treffen wij er o.m. in aan artikelen over den overleden directeur-generaal van den landbouw, Dr. P. van Hoek, het Rozen- sorliment, de Ontvvikkehng van den geest op het platteland, het Landibouwhuishoud- ondervvijs, het Plantenziektekundig In stituut, Beroepskeuze, Onze Landbouw coöperatie in vergelijking met die in het Buitenland, de Melkvoorziening der groo te steden, Dijk- en Waterschapsrecht, de geschiedenis van den Zomertijd, de Deensche Volkshoogescholen, Meer ken nis yoor jonge boerenvrouwen, Heide- ontginning in Noord-Brabant, Landbouw- recht, Hoogveen-exploitatie, Ned. Land- wers in Canada enz. Van de hand van Mr. J. W. Goedbloed te Goes treffen we een belangwekkend artikel over „De landarbeiderswet in hare toepassing Hij schrijft o.m. over de plaatsjes op Zuid-Beveland, waarvan ook foto's zijn opgenomen. Gelijk men ziet, een rijke inhoud, wel ke verzorgd is door eerste-klas deskun digen op ieder gebied. De artikelen zijn geschreven in voor een ieder bevattelijken stijl en zullen zeer veel vermogen bij te brengen tot de algemeene ontwikkeling onzer plattelanders. Dit jaarboek hoort inderdaad in iedere aanwezig te zijn. Verschillende uitgaven. De jongste aflevering van „Licht", uitg. W. de Haan, Utrecht, bevat weer een keur van artikelen en foto's. We noemen: „Goede voornemens'„Een Noord-Ame- rikaansche Indianenstam", De wolken „Tiberias' zeereis naar het Noorden en het belangwekkende artikel over .Roentgenstralen In het Jannari-nummer van het altijd goed verzorgde „Ons eigen tijdschrift", uitg. C. J. van Houten en Zn., Weesp, treffen we als Los-bijvoegsel de kalender van het eerste kwartaal 1927, een geïllustreerd artikel over „Negerkunst en kunst van de Zuidzee-eilanden", door Van den Eeck hout, een aardige Dam-impressie, een bij drage van Otto van Tussenbroek over „De haan in de kunst en de torenhaan' Jan Feith draagt het gevoelige verhaal „De mislukte Nieuwjaarswensch" bij, Ivans „Waar de waarheid woont". Het nummer eindigt na een fleurige rubriek voor de jeugd. De_ zestiende aflevering van „Duizend en een kijkjes in Zwitserland", uitg. mij. „Elsevier", Amsterdam, brengt een be schrijving van „De wijngaard van Neu- chatel", en een artikel over „De Jura van Neuchatel, Bern en Solcure. De re- of griep begint meestal met pijn in de lende.;cn en hoofdpijn. S!a deze waar schuwingen niet in den wind, maar ga naar bed n;et een kruik, dek Lï v/arra toe en laat dadelijk een flesch Abdijsiroop halen. Abdijsiroop kan dien schorren hoest losser maken, dat rauwe gevoel in de keel en op dc borst verzachten en Uw gene zing bespoedigen. Ook bij bronchitis, kink hoest, asthma, verkoudheid en keelpijn is Akkers Abdijsiroop een prachtig middel. Per flesch van'230 gr. f 1.50 550 gr. f 2.75 producties muintan weer uit, zij die het fotografische gedeelte van deze uitgave verzorgen zijn ware kunstenaars. Men kan geen aflevering van „Duizend en een kijkjes in Zwitserland" opslaan zonder den lust in zich te voelen opkomen in het land der bergen en meren te vertoeven. Kalenders. De Raad van Arbeid zond ons een praclische en gedistingeerde zakkalender. De firma P. I. Somer, Markt Goes, deed een kunstzinnige kalender het licht zien. De kalender bestaat uit 4 bladen, op elk blad komt een goede reproductie van een ets voor, o.a. van den ingang van het Middelburgsohe stadhuis. De P.Z.E.M. voorzag ons van een zeer fraai kalender-exemplaar. De repro ducties naar aquarellen, die zeer goed van kleur zijn, houden alle verband met de toepassingen der electriciteit. Van der Eist en Matthes te Amsterdam verzond de kalender van akker-, weide- ein tuinbouw. Evenals de vorige j-aren be vat de kalender een groot aantal foto's over land- en tuinbouw en tal van wenken. De heer C. A. G. Spaan, directeur van het land- en tuinb ou w - bureau voor stik- stofmeststoffen der „I. G. Farben in dustrie Aktiengesellschaft", te Utrecht was was met de samenstelling belast. De Amsterdamscke Maatschappij van levensverzekering gaf een practische wand- kalender uit, die op menig kantoor welkom zal zijn. Van Douwe Egberts ontvingen we een aarekge reclame-kalender, waarop de kof fie, thee en tabak dezer bekende firma den vervaardiger inspireerden. Naast de losse maandbladen treft men een practisch jaar overzicht. Kerstnummers zijn en vogue, en daar om verwondert het niet dat ook het Blue band-tijdschrift zich in Kerstgewaad stak. Dit nummer bevat aardige bijdragen, ver halen en verzen. Als losse bijlage een warme kleurenreproductie naar Gorter's „Voorjaarszon". Huisvrouwen-vraagstukken kachels en haarden aanmaken! Eike huisvrouw weet bij ondervinding, hoe 'n toer het soms is, de kachel of den haard aian te krijgen. Liters petro leum worden vermorst, hout en turf ver knoeid, het heele huis staat met rook en ais resultaat van een uur ploeteren een kachel zoo dood als een pier. Maar er bestaat wel degelijk een. probate ma nier, om, zonder petroleum, het vuur aan te krijgen. Prent die ééns in Uw hoofd en vrijwel zonder uitzondering zult U den kachel in 5 minuten „aanhebben. Maak eerst het rooster schoon, zoodat alle uitgebrande kolen en asch verwij derd zijn en de lucht vrij kan toetreden. Leg dan eerst een laagje kolen. Maar zorg er vooral voor, alleen piramide vormige stukjes kooi hiervoor te gebrui ken en die met den punt naar boven te leggen. Gebruik vooral geen platte stuk jes, want die verstoppen de luchtkanalen en vragen veel meer tijd om te gaan gloeien, dan puntige klompjes. Op dit laagje kolen nu, leggen we een paar prop pen papier, niet al te stijf in elkaar ge frommeld. Heeft U een. paar eindjes kaars over, stop die in die proppen. Daarover gaan houtjes, kris kras over en op elkaar. Daarop weer wat kleine stukjes kool, met een of twee groote stukken. Zorg ervoor, dat die groote stuk ken een beetje stevig liggen. Wanneer U nu den brandstapel aansteekt in het midden en aan de zijkanten, dan zal de kachel in minder dan geen tijd lustig branden. Het grondlaagje kolen houdt niet alleen het bouwsel op, maar zal zelf ook gaan branden. Een haardvuur gaat weer even andiers. Leg een tamelijk groot stuk steenkool, van onregelmatigen vorm, in het midden op een stuk of zes houtjes, die kruiselings over elkaar zijn gelegd. Leg nog een paar houtjes, kruiselings, rond het stuk steenkool, en daartusschen kleine stukjes kooi. Leg er dan bovenop proppen papier en daarop, meer naar het middelste stuk steenkool toe, houtjes. Daarboven op nog wat steenkool, met de punt naar beneden. Steek de bopl in den brand en Uw vuur zal vlammen, dat het een lust is. Nuttige wenken. Die wit-beenen heften van Uw mes sen zijn geej geworden? Haal wat water- stof-peroxyde bij drogist op apotheker. Vul een kopje ruim half met water en doe er een flinke scheut per-oxyde bij. Van dit mengsel neemt U wat op een flanellen lap en wrijft daar de heften mee. Dat maakt ze wit. Uw geëmailleerde witte bad kunt U op de volgende manier grondig reini gen. Neem het eerst af met een lap, die U even in de petroleum gedipt heeft. Laat het zoo een paar minuten staan. Doop den diezelfde lap in het zout en wrijf het bad daar flink mee af. Dan naboenen met heet zeepwater. Waren die kolen op en vond U toen een klein bergje kolengruis in het kolen hok? Dat kunt U ook gebruiken, hoor! Maak lief vochtig met wateir, waarin een beetje salpeter is opgelost. Stop het gruis mu in stevige papieren zakken. Flink aan- p er sen, zoodat het een hard klompje wordt. Daarmee kuint U het vuur aan houden, ais er geen groote hitte (voor koken, of dergelijke) van geëischt wordt. i J Geeft de kachel niet genoeg hitte Gooi er dan eens een paar stukken krijt op. (Iin het vuur natuurlijk). Leder, dat vet is geworden, kan schoon gemaakt worden, door het te wrijven met een mengsel van half lijnolie (gekookt en afgekoeld) en azijn. Opwrijven met een zachte lap. Een stukje kamfer in de doos waarin U Uw zilver bewaart, vrijwaart het tegen aanslaan en houdt er de glans op. Oude gaskousj.es zijn een prachtmid- del voor het poetsen van lepels. Wrijf het poeder er met een ©enigszins voch tige doek op. De lepels vervolgens in ko kend water (met een lepeltje ammonia) afspoelen. Dan droog wrijven met een leeren lap. Een hartige ommelette. Als 'het erg koud is, kunnen sardines zelfs voor den grootsten: liefhebber hun aantrekkelijkheid verliezen. Probeer dan deze sardine-ommeleitte eens. Haal de graatjes uit de sardines, en bak de visch- jes dan in de olie, waarin ze verpakt waren. Heel eventjes maar bakken. Leg ze dan in een paar geklopte eieren, in den koeken- (of ommelette-) pan. En bak er een ommelette van. Eén blikje op vijf eiren, bestemd voor ongeveer 4 of 5 personen, geeft een goede verhou ding. En wanneer U er dan nog heet ge- roostend brood bij geeft, weet ik zeker, dat U aller harten zult veroveren. BUITENLAND, OVERZICHT. De burgeroorlog in China. In de door de Kantonneezen bezette Chineesche steden is de toestand mo menteel zeer hachelijk. Vooral in Han- kau is de houding van de Chine e zen te genover die vreemdelingen zoo dreigend, dat men ieder oogenblik vreest te zullen hooren van ernstige incidenten. Om de concessies zijn barricaden aan gelegd, die door vrijwilligers en matrozen van de Britsche schepen verdedigd wor den. Niettemin gebeurt het herhaaldelijk, dat het door nationalistische agitators op gestookte grauw de concessies binnen dringt en schade toebrengt aan de bezit tingen der buitenlanders. En als het daar bij nu nog maar blijft. Er bestaat echter alle kans, dat den een of anderen dag de mannen, die de concessies verdedigen, gedwongen worden van de wapenen ge bruik te maken, en dat het tot een bloe dig treffen komt. Ondanks het provocee- rend optreden van de Chineezen is tot nu toe door de vrijwilligers en matrozen geen schot gelost. Wie waarborgt echter, dat de incidenten, die dagelijks plaats hebben altijd zulk een vredigen afloop zullen hebben als tot nog toe het geval was. En wat zal er gebeuren, als er eenmaal bloed gevloeid is? De Kantonneesche troepen staan aan de zijde van hen, die de vreemdelingen uit China willen ver drijven. Van hen hebben de bedreigde buitenlanders dus weinig daadwerkelijke hulp te verwachten. De Kantonneezen steken het trouwens in het geheel niet onder stoelen of banken» dat zij niet de minste sympathie voor de Engelschen, die zij als de gevaarlijkste vijanden van het Chineesche volk beschouwen, voe len. Zelfs de publicatie van de nota van de Engelsche regeering aan de ander© mo gendheden, waarin Engeland voorstelt aan de eischen van de Chineesche nationalisten tegemoet te komen, heeft in de houding van de Kantonneezen geen verbetering ge; bracht. De Engelsche vrouwen en kinderen zijn in verband met den gevaarlijken toe stand uit Hankau gevlucht. Werkloosheid in Engeland. Bijna ieder land zucht over het euvel der werkloosheid, ook Engeland heeft er mede te tobben. De stijging van het aantal werkloozen bij onze overzeesche buren baart steeds grooten zorg. Zoo bijv. bedroeg het aantal werkloo zen op den 24en December 1.351.11, dit beteeken t 41.261 meer dan de week te voren. Het gevolg hiervan is, dat dp iqenschen, die het leegloopen en leven van onderstand moede zijn, zich als vrij willigers bij het leger aanmelden. Het laatste kwartaal was de werving ten zeer ste toegenomen. Onder deze vrijwilligers zijn er verscheidene, die middelbaar on derwijs genoten en zelfs, die hoogere on derwij sinrichtingen hebben bezocht. Hun weeksoldij bedraagt 14 shilling. Dinsdag zijn de onderhandelingen be treffende de loonregeling en het weer in dienst nemen van de spoorwegarbeiders voortgezet. Oud-minister Thomas» deed een dringend beroep op de directies om eien uitweg te zoeken» waardoor geen dui zenden mannen voor onafzienbaren tijd werkloos en "oroodeloos zouden worden of blijven. Na Thomas' uiteenzetting ver klaarde Sir Felix Paul, de voorzitter van den bond van directeuren, dat hij een herziening van de loonschalen in ernstige overweging zou nemen en dat hij en zijn mededirecteuren de ernstige woorden van Thomas ter harte zoudein nemen. Woensdag werden de besprekingen over het opnieuw aannemen van het geduren de de algemeene staking in Mei gedaan gegeven personeel, vervolgd. Het is een lastige vraag. Geen van de partijen mocht het resultaat bereiken van een zuivere oplossing. De arbeiders rechtvaardigen zich op Baldwin's uitlating, dat er geen slacht offers zouden vallen als de leiders de onwettigheid van de zaak zouden toe geven, maar zij kunnen niettegenstaande dit beroep niet ontkennefii, dat er voor,, allen, en vooral bij de afdeelingen van het vervoerwezen» geen genoegzame werkgelegenheid zal wezen. Italië en Europa. Mussolini die een leelijke rol heeft gespeeld, zij het grootendeels achter de schermen, in de agitatie tegen de vreem delingen» heeft zich bedacht. In een cir culaire gericht aan de prefecten zegt hij o.a.: Wat er ook gebeure of mij gebeure, het tijdperk van represailles, vernielingen en gewelddaden is geëindigd. De prefec ten moeten met alle middelen betoogingen en zelfs voorbereidingen van betoogingen tegen de zetels van buitenlandsche ver tegenwoordigingen verhinderen. De betrek kingen tusschen de volleen zijn te teer en er kunnen'zulke dingen uit voortkomen, dat het beslist ontoelaatbaar is, dat zij op genade en ongenade zijn overgeleverd aan de betoogingen van onverantwoorde lijke personen of agents provocateurs, die trachten onherstelbare feiten te plegen. BINNENLAND. Lijk opgehaald. Dezer dagen is in een der leemput ten aan den Mistesweg te Winterswijk een rijwiel gevonden, dat afkomstig bleek te zijn van den 24-jarig-en B., die on langs de ouderlijke woning verliet en daar tot op heden niet was teruggekeerd. De politie stelde naar aanleiding van de ze vondst een onderzoek in. en haalde het lijk van B. uit een der kuilen op. Het staat nog niet vast of hier een on geluk heeft plaats gehad of dat B. zich in een vlaag van waanzin van het leven heeft beroofd. Overspannen arrestant. In Den Haag as gearresteerd een ze kere K., die Zondagmiddag j.l. zijn gewezen patroon S. met een mes eenige steken heeft toegebracht in diens woning aan de Stille Veerkade. De man was ingesloten in de arrestantenbewaarplaats van h et hoofdbureau van politie. Woensdag is K., die reeds geruimen tijd in. zeer overspannen toestand ver keert, met zijn hoofd tegen den muur van zijn cel geloopen, met het oogmerk een eind aan zijn leven te maken.. Het werd echter tijdig bemerkt en de man werd per auto naar den centralen post overgebracht, teneinde daar verbonden te worden. Vergezeld van den rechercheur V. werd K. naar den geneeskundigen dienst gebracht. Toen hij het gebouw verliet, rukte hij zich plotseling los en wilde ont vluchten. De rechercheur liep hem na en greep hem vast. Beiden struikelden echter en kwamen te vallen» vlak voor een naderende tram van lijn 10. Door krachtig remmen kon de bestuurder een ernstig ongeluk voorkomen, maar toch werden beide mannen door de tram aan gereden. De rechercheur liep eenige ver wondingen op, welke echter niet van ern- stigen aard zijn. K. kwam er goed af. De man is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van 'be waring overgebracht. Gevaarlijke schuitt er. In den nacht van 3 op 4 Januari vond volgens de „Tel." een bewoner van de Amstelstraat te Amsterdam, toen hij K.OFFIE„DE PAUW" zich ter ruste wilde begeven, een hard voorwerp op zijn hoofdkussen liggen, dat een revolverkogel bleek te zijn. Hij bad eenige oogenblikken te voren wel een paar knallen gehoord, maar had daarop niet verder gelet. Den volgenden morgen werd de poli tie gewaarschuwd en een. rechercheur ver scheen om een onderzoek in te stellen. Deze vond een kogelgat in. de ruit van de slaapkamer en drie kogelgaatjes in een ruit van de achterzijde van een huis aan den Amstel. De bewoner van dit hiuis verklaarde, dat hij in den afgeloopen nacht zijn revol ver had schoongemaakt, waarbij vermoe delijk drie schoten gelost waren. Er wordt echter vermoedt, dat de man zijn vrouw door het lossen van de schoten schrik heeft willen aanjagen. De revolver is in beslag genomen. Twee der kogels zijn vermoedelijk de lucht in gegaan, de derde heeft het huis aan de Amstelstraat getroffen en is op het hoofdkussen terecht gekomen. Zelfmoord in het huis vaij bewaring. De minister van justitie heeft onmiddel lijk, nadat hij bericht had ontvangen van een zelfmoord in het Huis van Bewaring te Den Haag, een onderzoek gelast. Het betreft iemand, die door een dagblad we gens advertentieschuld in gijzeling was gesteld, en die zich dat zóó aantrok, dat Ihiij het voornemen te kennen gaf, zich van het leven te berooven. yiteraard stelt de minister groot be lang in de vraag hoe de zelfmoord kon plaats hebben» terwijl men gewaarschuwd was. Het schijnt, dat werkelijk voorzorgs maatregelen genomen werden-, welke mis schien zullen blijken onVoldoende te zijn geweest. Een lastig© bron. Voor ©enigen tijd is in de nabijheid van Maastricht op Belgisch grondgebied plot seling een bron ontstaan. In België heeft men blijkbaar geen maatregelen getroffen om het water af te voeren. Het water liep vrij weg, in de richting van Caberg. De akkers en weiden zijn nu oververzadigd ervan, tengevolge waarvan het kwelwater blijft staan. De af deeling gemeente werken te Maastricht treft thans maatra- regelen, opdat het water door een geul naar het kanaal wordt gevoerd. Zitten of liggen aan den weg. De gemeenteraad van Nieuwkoop heeft een voorstel behandeld om in de politie verordening te verbieden, het zitten of liggen aan den openbaren weg met iemand vian andere kunne tot en met den 2den graad van bloedverwantschap en niet jon ger dan 12 jaar. Wethouder Mourits wilde schrappen de woorden: „voor zoover niet met elkaar gehuwd, geen bloedverwanten zijn tot en met den tweeden graad". Dit zou de con trole voor de politie vergemakkelijken; vreemdelingen zouden anders de bepaling steeds ontduiken. Tenslotte werd het voorstel van wet houder Mourits met 7 tegen 3 'stemmen aangenomen. Opvolger Mr. Dresselhuys. Prof. mr. A. van Gijn is door de liberale Tweede Kamerfractie tot ha ren voorzitter benoemd en zal dus als zoodanig in de plaats van wijlen mr. H. C. Dresselhuys treden. Onze practische militairen. Men schrijft aan de „Tel." uit een garnizoensplaats in het centrum des lands Een corveeër kon als „kok" naar een ander, niet in de nabijheid gelegen gar nizoen gaan. Hij teekende daartoe een contract voor dien tijd van vier jaren. Hierin werd niet gesproken over keuring. De adspirant-kok moest 3 Januari in zijn nieuwe functie zijn en daarom nam hij in allerijl maatregelen voor het opzeggen van de huishuur, het bestellen van een verhuiswagen, het opzeggen van elee-

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1