IIbehoort mijn lui t *1,10 1ra N°. A. Vrijdag 7 Januari 1927 ill8 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. 'sAMOS PRIMA FEUILLETON Cdobbelmann ABONNEMENT, Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamloos. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Klteswens Jt Ross' Drukkers- e» Uitgeversbedrijf cent per regeL Advertentiën worden tangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT „IK WEASC 11 f7...." Het is een vriendelijke, eerbiedwaar dige gewoonte om elkaar zooals we de vorige week ook weer deden bij den aanvang van een nieuw jaar vele goede dingen toe te wenschen. Onder de zachte bekoring die onwillekeurig van de laatste dagen des jaars uitgaat, dagen die voor velen een tot op zekere hoogte ge wijd karakter dragen, komen we tot de ontdekking, dat veten in onze omgeving, dien we soms bepaald onprettige dingen toeschreven, toch nog zoo kwaad niet zijn, als we wel dachten. En onze eerste daad in het jonge jaar is geweest allen, ook hen omtrent wie we soms minder vriendelijke gedachten koesterden, alle goeds toe te wenschen. Wel, dat was dan een sympathieke daad, die eerste in het jonge jaar. In het „ik wensch U" lag van alles besloten» voorspoed, succes, gezondheid, overvloed. Wie zou dan nog willen zeggen, dat het „heilwenschen' geen goedwillende gedachte is? Zeker, en toch is het begrijpelijk, dat men zich bij eenig nadenken afvraagt: waarom wenschen we elkaar alleen maar op dien éénen dag zooveel goeds toe, waarom doen we dat niet eiken dag van de 365 die we in een jaar tellen? Het is niet noodig, dien goeden wensch el- ken dag mondeling te herhalen. Maar zou het niet bepaald een wonderlijk aangt name sfeer om ons scheppen, wanneer we onze mentale houding ten opzichte van de menschen in onze omgeving eiken dag des jaars in overeenstemming met die goedwillende gedachte van het „ik wensch U" van den eersten dag des jaars brachten? En wanneer we dan, eiken dag opnieuw, ook niets anders wil den verwachten van anderen, dan wel willende, helpende daden, niets anders in hun woorden en gedragingen wilden zien, dan vriendelijke en goede gedach ten, wel, inderdaad zouden we- in onze verwachtingen niet beschaamd worden. Het kan soms moeilijk schijnen, een der gelijke gedachtelijke houding aan te ne men. We laten ons soms immers nog te veel leiden door gemeenplaatsen als „je kimt de menschen nu eenmaal niet veranderen", of wel: „als ik vrindelijk tegen hem was, zou ie een loopje met me nemen, zou ie me voor gek v slijten". O, ja, er bestaan soms zonderlinge opvattingen. in luxe rietverpakjring Fa. J. A. L. G. WITTE .Wijnhandel, Goes. 34 Maar zou men werkelijk denken, dat _jö de menschen niet veranderen kimt"? Dit zou wel een heel troosteloos voor uitzicht zijn. Maar de kwestie is, dat er menschen zijn, die ook zoo bitter weinig moeite willen nemen, om „de. menschen te veranderen". Ze verwachten eigenlijk dat de „menschen zullen veranderen", zonder dat zij hun meaning omtrent „die menschen" wijzigen. Welnu, iemand die aldus zou pogen, „menschen te verande ren", zou niet veel effect sorteeren. Want wanneer we werkelijk gaarne zouden wil len, dat menschen in. onze omgeving ons vriendelijker en eerlijker behandelden, dan is het zeer zeker onontbeerlijk, dat wij eerst onze opinie omtrent hen eens wij zigen. Dit moeten we dan wei heel goed voor oogen houden, dat wanneer we an deren goed, eerlijk en welwillend behan delen, we als logisch' gevolg daarvan een zelfde handelwijze terug mogen verwach ten. Omgekeerd, is het toch zeiter on logisch om te verwachten', dat men ons goedgezind zou zijn, terwijl wij haten? Wanneer we dus meer geluk, meer har monie, meer vrede, meer vriendschap om ons heen willen zien, dan is het goed, met ons zelf te beginnen. Zelf meer vriend schap, meer gedachten van vrede en. har monie en gelult uit te zenden en zelf meer te geven. En zie, dan krijgen we weer datzelfde mooie gedachtebeeld, van die open handen, tot geven uitgestrekt, en daardoor open, om ook zelf te kunnen ontvangen. Een Engelsch publicist had het on- ïgs over het vraagstuk van het bevor deren van de goede verstandhouding tus- schen twee verwante volken, n.i. het Ame rikaan sche en het Engelsche. En hij gaf daarbij als de beste manier aan: niet over die verstandhouding, die relatie tus- schen de beide volken spreken. Maar aan de eeme, zoowel als aan de andere zijde moest men al reeds bij voorbaat aannemen, dat die gewenschte goede ver standhouding reeds bestond. En daarnaar dus, dienovereenkomstig, handelen. In deze gedachtengang zit een helpend ele ment, dat ook van toepassing is op onze individueel© handelwijze, wanneer wij gaarne vriendelijke verhoudingen zouden zien, nu niet direct tusschen twee vol ken, maar tusschen twee menschen, tus schen onszelf en „de anderen". Niet erover spreken, maar in gedachten en daden, doen, alsof die gewenschte vrien delijke verstandhouding er reeds was. MEDISCHE RUBRIEK. De functie van de bijnier. De bijnieren zijn kleine organen, bij de nier gelegen, waarvan men weet, dat ze onmisbaar zijn voor het leven der hoogere dieren. Neemt men ze weg bij zoogdieren, dan sterven de dieren in heel korten tijd. Bij den mensch kent men een bepaald ziektebeeld, dat gekarakteriseerd is door algemeene vermoeidheid en ab normale donkere kleuring van huid en slijmvliezen en dat op sterk ziek zijn der bijnieren berust. De bijnieren hebben een zeer rijk bloedvaatstelsel; per gram weef Hoor Heel wig Courtha Mahier. Met groote zorg legde Gun ter een lichten mantel om tare schoo iers en bracht haar naar de auto. Hij drukte haar arm vaster dan anders tegen zich aan en zei glimlachend „Wat is mijne kleine Rita eene deftige dame geworden, 't Is voor het eerst, dat ik je in groot toilet zie". Zij lachte eemigszins verward en keek hem met haar gazellenoogen schuw aan. „Zoon sleep geeft je zoon onaange naam gevoel, alsof je overal aan den grond blijft vasthaken", zei zij. „Eene waarschuwing voor de vlugge voetjes om langzaam en waardig voort te schrijden", schertste hij, terwijl hij haar hielp instappen". Baron Viktor zette zich naast zijne dochter en Gunter nam tegenover haar plaats. Hij moest telkens weer naar haar kij ken en onder zijne blik kwam en ging haar blos. Dit vond Gunter zoo bekoor lijk en toen zij hem eenmaal vol en open met hare donkere, zachte oogen aankeek, werd het hem zeer onbroederlijk te moede en had hij haar lief gezichtje graag har telijk gekust. Op Cronersheim werden zij door den heer des huizes met groote amicaliteit en met wehug geestige grappen ontvangen en door de mooie gastvrouw met gedwon gen vroolijkheid en onrustig flikkerende oogen begroet. Het gezelschap was reeds voltallig. Ondanks Carry's tegenovergestelde verze kering, waren er eene massa menschen uitgenoodigd, alle buren ver in den omtrek, de officieren der naastbijgelegen garni zoensstad met hunne dames en verder iedereen, die te bereiken was en tot de uitgaande kringen behoorde. Naast Carry's trotsche verschijning, die in een elegant en kostbaar toilet nog beter uitkwam, verbleekte Rita's bekoorlijkhe den. Carry had met één blik gezien, dat Rita niet in haar schaduw kon staan. Een verborgen gloed straalde uit Carry's we zen. Met betooverende vriendelijkheid nam zij de honneurs waar, de heeren verdron gen zich om haar heen en gaven haar meer of minder geslaagde complimentjes en schenen allen door haar betooverd te zijn. Gunter hield zich op een afstand, maar ook hij moest telkens naar haar kijken en als hare blikken soms tersluiks en toch met heeten gloed en verterend verlangen de zijne ontmoetten, verloor hij toch een beetje zijn kalmte. Carry had er nog nooit zoo zinnjembetoowerend uitgezien. En Gunter was ook maar een mensch. Hij DOOR DE STERK VERLAAGDE PRIJZEN op de Amerilcaansche Tabaksmarkt en het in gebruik nemen van onze nieuwe, modern ingerichte fabriek kan de prijs van SZK thans gesteld worden op 12 ct. per ons. DE KWALITEIT BLIJFT ONVERANDERD, DUS ONOVERTROFFEN. BETAALT GEEN 15ct MEER! PO"™»". sel stroomt er door de bijnier meer bloed dan door eenig ander weefsel van hel dierlijk lichaam. Al geruimen tijd geleden heeft men uit de bijnieren een merkwaar dige stof afgescheiden, het adrenaline of suprarenale, dat tot hoogst belangrijke werkingen in staat was als het in het dier lijk lichaam werd gebracht. Het adre naline vernauwt de bloedvaten en ver hoogt den bloeddruk. Men meende kort na deze ontdekking, dat men het ge heim van de -functie der bijnier had opgelost. Maar dit blijkt toch nog niet het ge val te zijn. Want in de eerste plaats blijkt het adrenaline niet levenreddend te werken, als het ingespoten wordt bij dieren, bij wie men de bijnieren heeft weggenomen. En in de tweede plaats bleek het, dat het merg van de bijnier, dat het adrenaline afscheidt, kon worden gemist door het dier, als men de bijnier schors maar spaart. Deze schors kan het adrenaline niet leveren; daar deze schors voor het leven het gewichtige or gaan is, moet de functie van de bijnier nog uit iets anders bestaan dan uit het afzonderen van adrenaline. Nieuwere on derzoekingen hebben nu uitgemaakt dat het bloed van dieren, wier bijnieren zijn weggenomen, giftig is voor andere dieren, bij wie het wordt in gespoten, verder zag hoe alle mannenoogen haar bewonde rend opnamen, hij zag hoe von Croner met het recht van den bezitter haar arm tegen zich aandrukte en hij zag ook hoe Carry op dit oogenbiik in hulpe- Loozen angst en smeekend verlangen naar hem keek. Toen moest hij zich omloee- ren om zijne zelfbeheersching te bewa:en. Haar schooinheid bedwelmde en krolde hem tegelijkertijd. Nog eenmaal glom er eene vonk in. de asch. En dat had Carry met hare geschelpte zinnen bemerkt. .„Hij is van mij, trots alles van mij en ik laat hem niet ios'dacht zij en onder een of ander voorwendsel maakte zij zich los van haar man en volgde Gunter. Zij zag Aem geheel al leen in een vensternis staan. Vlug trad zij op hem toe en legde zachtjes haar hand op zijn arm. „Gunter", fluisterde zij innig en Be vend. Hij schrok op Haar hand brandde als vuur op zijn ana en in zijne oogen blonk een onrustige gloed. „U wensebt, mevrouw vroeg hij heescb. Haar hand sidderde op zijn arm. „Je hebt me toch nog lief, Gunter, zooals ik jou. Alle tegenweer is tevergeefs, wij hoorei bij elkaar. Ik lees het in je oogen, dat ;e me nog liefhebt. Heb dank daar voor o heb dank. Deze zeker heid verlost mij van de diepste vertwij feling. Zie ine toch aan» zie me aan. O, wat heb' ik je lief wat heb ik bleek het bloed der geopereerde dieren veel rijker aan vaste stoffen, vooral af- splitsingsproducten van eiwit. De bij nierschors zou dus reguleerend werken op de verwijdering van giftige stoffen, die hij de afbraak van het wit in het lichaam ontstaan. Vandaar dat dieren zon der bijnieren, die een dieet krijgen, dat rijk is aan eiwit, veel eerder sterven, dan hun soortgenooten, die voedsel nut tigen, dat arm is aan eiwit. Wair deze giftige splitsingsproduotien zijn, weet men nog niet, maar dit zal nu wel spoedig onderzocht worden. De „Zeeland" naar Harwich. De „Folkestone Herald" heeft de ver legging van den dienst van de „Zeeland" naar Harwich met leedwezen gezien. De vertegenwoordiger van do „Zeeland", de heer Noest, die deze betrekking jaren heeft vervuld, is gehuldigd voor de wijze waarop hij te Folkestone heeft gewerkt. De heer Jeffery, havenmeester te Fol kestone, heeft den heer en mevrouw Noest het beste toegewenscht op hun nieuwe standplaats Harwich. In den gemeenteraad van Folkestone heeft de burgemeester gezegd, dat ge tracht moet worden, een nieuwen goe derendienst op Folkestone te openen. De griep in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoe ernstig de griep in Zeeuwsch- Vlaanderen heerscht, blijkt wel uit het feit, dat bijv. in Sluis 250 gevallen, in Oostburg 300, in Breskens 500 en in Temeuzen 900 gevallen voorkomen. Ook in de verschillende grenssteden komen dagelijks tientallen nieuwe geval len voor. Te Philippine en St. Janstecn zijn enkele gevallen met doodelijken af loop voorgekomen. In Belgisch Oost-V laanderen heerscht de griep in ongekend hoog© mate. In Gent zijn duizenden gezinnen ziek. In Sbekene en ook to St. Nikolaas is het herhaaldelijk voorgekomen, d at men des morgens hij het opstaan bemerkte, dat een der leden van het huisgezin was overleden. 's Gravenpolder. Alhier is de tuin vlak tegenover notaris Neervoort aange kocht door de Geref. Gem. (Kersten richting), om tot bouwgrond te dienen voor een pastorie. Waarde. Dc heer W. E. de Jager heeft tegen 15 Januari a.s. eervol ont slag aangevraagd als onderwijzer der open bare school alhier. SPORT. PROVINCIE-NIEUWS. Ministrieel bezoek. De Minister van Oorlog en a. i. van Marine, de heer Larobooy, werd heden te Vlissingen verwacht teneinde een bezoek te brengen aan de matrozenop- leiding van het wachtschip. De minis ter zou in het Grand Hotel „Britannia" overnachten en Zaterdag de kustbatterij (Dishoek) bezoeken. Griep. Te Tlolen zijn voorloopig alle scho len gesloten. je lief". Trillend van hartstocht drukte zij zich te$en hem aan. Als vuur ging haar aau- aking door zijn lichaam. Eén oogenbiik verloor hij zijne zelfbeheersching. Heet en begeerend vlamde zijne oogen in de hare. Maar onmiddellijk daarna had hij zichzelf weer onder bedwang. „Ga heen ga heen", stootte hij uit. Toen lachte zij, overgelukkig alles .a-getemd. „Ik wist het immers wel je kunt je niet van mij los maken, zoo min als ik van jou. Ik zou als een kind kunnen lachen en huilen. Wees lief voor me, Gunter. Ik moet je spreken, één keer maar, geef me één uur, ik heb je zooveel te zeggen". Hij trok zich haastig van haar terug en keek om zich heen, als wilde hij haar ontvluchten. Maar hij kon niet langs haar heen. Daar kwam onverwachts hiulp. Plotse ling stond baron Viktor naast hem. „Mevrouw von Croner, ik moet u even mijn compliment maken over uw prach tig toilet. Het is eene heerlijke kleuren- symphonie". Carry wendde zich zonder haar ont stemming te verbergen, met eene uitdruk king van haat op haar gelaat, naar hem om. „Hoeveel dames hebt u dit compli ment al gemaakt, mijnheer Valberg", vroeg zij geprikkeld. Hij bleef zeer kalm. „U alleen, dat zweer ik u. Ik heb hoop ik, geen belang rijk gesprek gestoord?" Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor de Zuidelijke eerste klasse luidt: BredaniaWillem II. B. V. V.Roermond. P. S. V.Wilhebrïina. M. V. V.Eindhoven. N.O.A.D.—N.A.C. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor de Zuidelijke tweede klasse A luidt: MiddelburgV. S. C. D.O.S.K.O.Zeelandia. RoosendaalDongen. BredaAlliance. L.O.N .G.A.Vlissingen. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor de Zuidelijke derde klasse A luidt: WalcherenS.I.N.O.T.P. Zeelandia IIGoes. TerneuzenMiddelburg II. Zij lachte spottend. „Vraag uw neef of hij bet belangrijk vond, dat ik hem zooeven zei, dat hij mijn buurman aan tafel zal zijn". Zij groette even en ging heen. Hij had haar ontijdig gestoord, maar zij triomfeerde toch, zij had immers de zekerheid, dat Gunter haar nog liefhad en hoopte hem zoover te brengen, dat hij een samenzijn aan haar toestond. Zij wilde zich van haar man laten scheiden, zij wilde Gunter toebehooren - adh, wat wilde zij niet alles. Wat zij zoo vurig had begeerd, was waardeloos voor haar geworden, en wat zij zoo lichtvaar dig had opgegeven, scheen haar nu zoo kostbaar toe. Gunter herademde en drukte zijn oom de hand. „U kwam ter rechter tijd, ik dank u," zei hij zachtjes. „Ik zag, dat je in 't nauw zat, je zag er uit, alsof je ontvluchten wilde, daarom kwam ik je te hulp", antwoord de baron Viktor glimlachend. Toen gingen zij weer van elkaar. Gunter had behoefte aan Rita's nabij heid. Hij vond haar in gesprek met eeno oude dame. Stil ging hij naast haar stoel staan. Zij keek met hare onschuldige oogen naar hem op. De reinheid van dien blik had een kalmeerenden invloed op hem. Zijn hart klopte weer rustig en hij kon niet begrijpen, dat Carry opnieuw weer zooveel macht over hem gekre gen had. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1