U behoort mijn hart N0. 5. Woensdag 5 Januari 19Ü7 lil" Jaargang. De onlusten in Endië LINTVELT's BAZAR FEUIL.J_.ETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kteenwens Ross' Drukkers- es Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Nauwelijks heeft het nieuwe jaar zijn uitrede gedaan, of uit Indië bereiken ons wederom telegrammen over communisti sche gewelddadigheden, ditmaal in West- Sumatra. De onlusten werden ook thans miet onderdrukt zonder dat een aantal der Inlandsche deelnemers als slachtoffer was gevallen. Uit de nadere berichten, die de mail inmiddels uit Indië heeft gebracht om trent de communistische opstootjes op Java, die in den nacht van 12 op 13 November een aanvang namen, is wel komen vast te staan, dat deze opstootjes niet zoo gevaarlijk waren als zij aanvanke lijk geleken. Al is er heel wat onrust gewekt, heel wat kwaad gesticht, spoe dig is aan dit kwaad den kop ingedrukt Maar wel typeerend is het, dat in deze berichten, die onmiddellijk na de week der opstootjes ons bereikten, te lezen valt (dit ook in de Aneta-berichten, i welker samenstelling de regeering toch wel gekend zal zijn) dat vooral de slechte voorbereiding der communisten den guns tigen afloop in de hand heeft gewerkt, Doet zich op deze wijze niet vanzelf de vraag voor, of, indien de communis ten zich beter hadden voorbereid, over betere hulpmiddelen hadden beschikt, zoo danige opstootjes w 1 gevaarlijk wa ren geweest? En lokt dit bij heethoof den en fantasten niet uit tot een poging om het nog eens opnieuw te ondernemen, gelijk thans ten aanzien van West-Su matra is gebleken. J3ie vraag nu moet in een geordenden Staat, en dat is Indië toch nog altijd, vooral niet rijzen. De groote massa in Indië moet, evenals in eiken beschaaf den staat, overtuigd zijn van de kracht en de macht der regeering, en deze over tuiging moet aan elk element in haar midden allen, maar dan ook allee lust tot oproer ontnemen. De rustige bur ger heeft het recht te eischen, dat van de regeering deze kracht uitgaat, en de zwakkelingen in de samenleving, geneigd om naar woorden van oproerlingen te luisteren, worden op die manier het best beschermd. Want dit vait niet te ont kennen dat bij deze opstootjes, gelijk altijd, die zwakke volgelingen de loodji leggen. De aanstokers weten zich dik werf tijdig in veiligheid te brengen en zouden bij welslagen in elk geval worden beloond; de volgers loopen in den regel in de val en worden bij verkregen succes maar al te licht vergeten. De regeering is bij die door haar in den volksraad afgelegde verklaring van de zijde van alle partijen gesteund. Met instemming heeft men begroot, dat Indische regeering, d.w.z. de Gouverneur- Generaal, een ondierscheid maakt tus- Ha»k Koningstraat. - Magdalenastraat, Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. door Hetfviig CourthsM&hÊer. Toen zij ver genoeg verwijderd waren, week het struikgewas uiteen cm trad Carry te voorschijn. Zij was doodsbleek. Haar gelaat was van smart verwrongen. Met een smartelijk gekreun zonk zij op de bank neer, waarop de beide heeren zooeven gezeten hadden en sloeg de han den vooir het gelaat. Elk woord dat de mannen gesproken had den, had haar eene stekende pijn gegeven. En toch zij richtte zich plotseling met hartstochtelijke vastberadenheid op het mocht niet gebeuren, die andere mocht zijne vrouw niet worden. Hij behoorde haar, haar alleen. 'tWas niet waar, wat hij gezegd had, dat hij met haar had af gedaan. Dat had hij maar aan zijn oom gezegd. Al had zijn wrok tegen haar de vlam ook verstikt, die in ,zijn hart voor haar brandde, uitgebluscht was die vlam niet. Zij smeulde onder de asch en be hoefde maar alleen te worden aangebla zen. Had hij zelf niet gezegd, dat wat hij voor haar gevoeld had, dat hij dat nooit meer voor eene andere vrouw zou kunnen voelen. En dat zou hij ook niet schen de aanleggers der opstootjes hun volgelingen. Wel niemand, die dit zal afkeuren, en die hierin een gebrek aan kracht zal zien. Maar ook wel nie mand, die dan niet tegelijkertijd met de Indische regeering zal eischen, dat zij al het moodige doet om het maken van nieuwe volgelingen te vermijden. Door de kracht der regeering ook maar één oogen blik in twijfel te stellen; door den schijn te wekken, dat betere voorbereiding der communisten tot het doel had kunnen leiden, doet de regeering dit niet, althans niet op die wijze als voor een indruk op de groote massa gewenscht is! BUITENLAND. OVERZICHT. De regeeringscrisis in Duitschland. Het is steeds gemakkelijker een regee- ringscrisis m het leven te roepen dan hem van de baan te brengen. Wisten we dit niet zoo goed uit ervaring binnen onze eigen grenzen, dan kondien onze Ooste lijke naburen het ons thans doen inzien. De regeering is daar nog steeds niet op de been gebracht. Gisteravond meldde het „8-Uhr Abendblatt" wel, dat rijks president von Hindenburg den rijksminis ter van economische zaken dr. Curtius tot kabinetsformateur heeft benoemd, doch dit is onjuist gebleken. De rijkspresident heeft nog niemand benoemd en zal er ook niet vóór begin der volgende week toe overgaan, daar zijn staatssecretaris dr. Meissner nog op reis is en Hinden burg geen enkele beslissing van belang neemt zonder er eerst dr. Meissner over te hebben geraadpleegd. Het is intus- schen zeer waarschijnlijk, dat hij' aan dr. Curtius zal opdragen een nieuw kabinet te vormen. Mislukt diens poging, dan zal de rijkspresident zich waarschijnlijk tot Stegermann wenden. Een onderzoek. Het onderzoek naar de algemeene sta king in Engeland, die in Mei 1926 plaats had, is op de ambtelijke baan gebracht, die zooals bekend zeer lang pleegt te zijn. Men praatte en maakte voornemens, maar tot handelen kwam het niet. Thans wordt aangekondigd dat het onderzoek 20 Januari a.s. zal plaats vindien. Kort nadat de algemeene staking, die van 312 Mei duurde, geëindigd was, eischten .de mijnwerkersfederatie en de meer extremistische groepen van de ar beidersbeweging een onderzoek met het doel den algemeenen raad van het Vak verbond in staat van beschuldiging te stellen wegens het verraden der arbeiders De algemeene raad stemde toe in het houden van een onderzoek door verant woordelijke leiders der vakvereenigingen. In arbeiderskringen wordt evenwel ver klaard, dat die algemeene raad bij het onderzoek geen defensieve houding zal blijken aan te nemen, maar integendeel een uitvoerige beschuldiging zai richten tot d'e leiders der mijnwerkers federatie. De raad zai in den breede op de her haalde gelegenheden wijzen waarbij de mijnwerkersleiders het gegeven advies zij wilde vechten om zijne liefde, zij wilde alles er opzetten, die terug te win nen, zij moest tot eiken prijs heroveren wat haar had toebehoord tot eiken prijs. En die Rita, die dopr haar vader aan Gunter verkocht werd, omdat zij hem tot last was, dit onbeduidende, onaanzienlijke schepsel, zou haar niet uit Gunters hart verdringen. Neen duizendmaal neen, dat zou niet gebeuren. En als zij het verhinderen kon zou zij ook niet Gun ters vrouw worden. Zij gunde aan geen der de plaats aan Gunters zijde. Zij sprong op en keeik met vlammende blikken en op elkaar geklemde tanden naar ihet slot. „Je bent van mij, Gunter Valberg ik wil je niet loslaten ik kan 't niet. Je mag je niet aan die andere, binden, want ik wil wij worden vrij voor jou. Mij behoor je toe mij alleen en ik wil om je strijden, ik wil alles, alles prijsgeven voor jou. Ik heb immers niet geweten wat ik deed, toen ik jou losliet om mij aan dien ander te binden dien ik haat en verafschuw. Wat ik hier heb afgeluis terd gelukkig, dat ik het deed idat zal ik me ten nutte maken. Het een wapen tegen barones Rita en tegen baron Valberg, die over een ander wil richten en zelf de trouwelooste mensch dien ik ken. Ik zal va banque spelen. Ik (kan het niet verdragen, dat eene an dere mijne piaais zal innemen al heb ik die in mijne dwaasheid in de zucflI den wind sloegen en iedere brug om tot een regeling te komen negeerden of afbraken, welke de vakvereemigings- leiders moeizaam gebouwd hadden, ter wijl zij tezelfdertijd verwachtten dat de raad steeds klaar zou staan om in hun belang op te treden. Opstand onderdrukt Mexico is het land der permanente revolutie. Als het er een dag rustig is geweest, gevoelen de burgers zich niet op hun gemak. Er ontbreekt dan iets aan hun levenssleur. Gisteren hadden de Mexi canen wat dit betreft niet te klagen, want tus schen zons op- en ondergang was er wat gebeurd. Twee honderd opstan delingen deden gistermorgen n.l. een aan val op de militaire kazerne te Leon. Zij werden echter afgeslagen en lieten 10 makkers in den strijd achter. De autoriteiten der stad arresteerden het grootste deel er van èn brachten elf inwoners ter dood, waaronder zes notabele burgers. Deze stoutmoedige onderneming, waar van het doel was zich van de stad mees ter te maken, volgde kort op de publi catie der verklaring van den minister van, oorlog, waarin gezegd werd dat het Mexicaanschie leger den toestand in de gebeele republiek beheerscht en iedere beweging van opstandigen aard snel kan en zal onderdrukken. Een belangrijke bende, bandieten treedt op het oogenblik op in die omstreken van Mexico; vijftig gewapende mannen heb ben gisteren op eenige mijlen ten Zvan de hoofdstad tal van automobielen aan gehouden en de reizigers geplunderd. Het is er niet erg veilig in het land van de permanente revolutie. Door den verrekijker. Volgens het „Berl. Tagebl." zou de Belgische minister Vandervelde ge zegd hebben: Het ware ongerijmd met de toekenning aan Duitschland van ge lijke rechten in den Volkenbond de al gemeene vrijheid van bewapening te laten bestaan en alleen het Duitsche rijk ont wapening te blijven opleggen. Te Essen zou 24 Dec. een ze kere Von Sa ar zijn gearresteerd, die bij Krupp werkzaam was, beschuldigd van spionnage. Hij zou den Zondag daarop zelfmoord hebben gepleegd en Dinsdag in alle stilte zijn begraven. De firma Krupp wilde er niets over loslaten, maar men gelooft, dat het een zaak van industri eels spionnage ten behoeve van Franscbe belangen is. De conferentie van die ministers van buitenland sche zaken van de Oost- zee-staten, gewijd aan de loopende kwes ties van buitenlandsche politiek, is ge ëindigd. Er is eenstemmigheid van in zicht gebleken ten opzichte van den bui- digen toestand, met name wat betreft waarborgverdragen met de Sowjet-Unie. Estland zal slechts toestemmen in het sluiten van een verdrag als Finland er een sluit en zal krachtig vasthouden aan naar genot en rijkdom, ook verspeeld". In de grootste opwinding snelde zij naar het tuinmanshuisje en besteeg haar paard. Den tuinman wierp zij een goud stuk toe. Zij joeg door het bosoh om den storm' in haar binnenste te toen bedaren. In de komende dagen slofg Gunter Rita met scherpen blik gade. A oor teerst zag hij de vrouw in haar cn hij moest bekennen, dat zij zich bekoorlijk ontwik keld had. Hij merkte ook nog allerlei op, wat hem tot nu toe niet was opgevallen. Eens, _i- deze dagen, toen zij van een rit te paard terugkeerden, Vielp hij haar, zooals altijd, van haar pa rd. Daarbij hield hij haar een oogenbG' langer vast dan noo- dig was en druk s haar zacht tegen zich aan. Toen merk.e hij, dat eene lichte sid dering door haar heen ging en dat eene donkerroode blos hare wangen bedekte. Zij keek even schuw naar hem op en toen zij zijn onderzoekenden blik ontmoette, werd zij verlegen en haastte zich naar binnen. Op een anderen keer reikte zij hem a -n tafel iets aan, hunne handen raak ten (kaar en weer merkte hij, dat zij blo* ide. itreelde hij haar, zooals anders, vrien- slijk over het haar of over hare wangen, Jan vlijde zij zich niet meer, zooals in het begin, in kinderlijke argeloosheid, in zijne armen, maar zij trok zich nu nog de arbitrage-clausule. Letland neemt een zelfde standpunt in. Onder meer werden ook nog de jongste gebeurtenissen in Litausn onder de oogen gezien. De Amerikaan sche gezant te Pe king, Mac-Murray, is naar Amerika te ruggeroepen om te cohfeneeren over de veranderde omstandigheden in verband met de groeiende macht van de Kanton neesche regeering. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 4 Januari werden de volgende vonnissen uitgesproken: Onregelmatigheden als ambtenaar. W. B., 45 jaar, brievenbesteller te Groede, 4 maanden gevangenisstraf, voor waardelijk proeftijd 3 jaar. Straatschenderij P. L. D., 17 jaar, werkman te Schore, vernietiging van het vonnis van den Kan tonrechter, 2 maal 1 maand tuchtschool, met niet-ontvankelijk verklaring van de civiele vordering. Overtreding Jachtwet. M. d. J., 23 jaar, landbouwersknecht te Borssele, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 50 boete of 50 dagen hechtenis. C. J. B., 41 jaar, metselaar te Nisse. bevestiging vonnissen van den Kantonrech ter, 2 maal f 10 boete of 2 maal 10 dagen hechtenis. Strooperij G. K., 47 jaar, arbeider te Kloe- tinge, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 25 boete of 25 dagea hechtenis. De verboden Potemkin - film Volgens de „Middelb. Crt." zal ter terechtzitting van de arrondissements rechtbank te Middelburg van 21 dezer wor den behandeld de strafzaak tegen het bestuur der vereeniging „artikel 183 der gemeentewet", gevestigd te Vlissinpen, ver dacht dat zij te samen en in vereeniging althans ieder afzonderlijk in December 1926 te Vlissingen als bestuurders heb ben deel genomen aan na te noemen bij de wet verboden vereeniging en wel aan een vereeniging strijdig wet de openbare orde, daar de vereenigbg tot doel had ongehoorzaamheid aan of overtreding van de wet of een wettelijke verordening al thans aanranding of bederf der goede ze den, althans stoornis in de uitoefening van de rechten van den burgemeester van Vlissingen of van iemand anders, doordien zij als leden zijn toegetreden tot en als bestuurders zijn opgetreden van de te Vlissingen opgerichte vereeni ging „artikel 188 der geweentewet" van welke vereeniging het doel is althans „Het opvoeren van tooneelstukken en films niet hoogen momeelen en artistieken inhoud of waarde, die door den Burge meester van Vlissingen verboden wor den", van welke vereeniging alle ingeze terug en keek verward voor zich heen. 't Was alsof baron Viktors woorden de oogen van Gunter voor al deze kleine aan wijzingen, geopend hadden. Rita werd steeds onzekerder in den omgang met hem en op haar gezicht kwam eene uitdrukkijng van hulpelooze verlegenheid, als hij haar, langer dan noodig^ was aankeek. Kortom, het duurde maar enkele dagen, of Gunter had de zekerheid, dat Rita hem liefhad, dat haar jonge ziel zich voor hem had ontsloten en zich geheel aan hem had gegeven. in deze dagen zou er een feest zijn op Cronersheim, waarop ook de heeren Val berg en Rita uitgenooidigd waren. Rita had eerst willen bedanken, omdat zij nog in den rouw was, maar mevrouw Carry had daar niet van willen hoornen, daar zij vrees de, dat de beide heeren, dan ook niet zou den verschijnen. Zij had Rita verzekerd, dat het vol strekt geen officieel feest was, maar eene gezellige bijeenkomst van de naburig© fa milies, zooals, dat buiten gebruikelijk was. Ook de kwestie van toilet had Carry „Je trekt een van je aardige witte ja ponnetjes aan en klaar ben je, had zij Dus had Rita eindelijk beloofd te zul len komen en met haar de twee heeren. Nu was de voor het feest bestemde dag aangebroken. Mevrouw Carry was in de laatste dagen niet meer op Valberg ge weest. Men had haar niet meer gezien tenen van Vlissingen boven de 18 jaar lid kunnen worden, en de contributie jaarlijks wordt vastgesteld en voor 1926 50 cent per lid bedraagt, terwijl de eerste opvoering, die de vereeniging zich ten doel stelde, te geven, was de Potemkin-film, van welke film de op voering door den Burgemeester van Vlis singen was verboden. KOLONIËN. De opstand op Sumatra. Uit Padang wordt het volgende vol ledige relaas van de gebeurtenissen in die streek geseind: In den nacht van 1 op 2 Januari werd het kampement veldpolitie te Moe- raklaban aangevallen door vijftig com munisten, die een deel waren' vain een bende van 200 man, welke voornemens was Sawahloento af te Loopen. De aan vallers werden afgeslagen. Versterking in auto's uit Sawahloento kreeg aanraking met een ander deel der bende van veer tig man, die langs een ravijn optrokken. De bende werd terstond aangevallen en vluchtte met achterlating van twee doo- den en een gevangene- 's Nachts 3 uur kreeg de politie, die een tunnel bewaakte, contact met com munisten, die langs den weg Sawahloento trachtten te bereiken. De telegrafische verbinding met Siloengkang is verbroken, 's Morgens vroeg rukte de assistent resident van Sawahloento op met 3 Va brigade veldpolitie naar Siloengkang, al waar zestig man op het stations-emplace ment werden aangetroffen. Zij werden aangeroepen, teneinde te onderzoeken, of het goed dan wei kwaad volk was. De bendie bleef bij het station staan, waarbij de assistent-resident omzichtig de spoor lij» naderde. Op ongeveer zestig meter sfstand deden twintig personen een aan val met blanke wapens. Onzerzijds werden twee mannen van de veldpolitie met pa- ranghouwen niet-levensgevaarlijk gewond. De tegenpartij kreeg zeven dooden. De rest is gedeeltelijk gevlucht, gedeeltelijk gearresteerd. De inventaris van het sta tion was vernield. Naar de stationschefs woning was met bommen geworpendeze is daarna afgebrand. De stationschef is niet gedeerd. De hulp-postoommies is ge vlucht en nog niet gevonden. Te Siloengkang is de spoorbaan ver sperd; een trein werd gedwongen terug te keeren. De telegraaflijn op de grens van Solok en Tanahdatar is doorgesne den, maar werd in den loop van den dag hersteld. De woningen van de klerken te Soengeilassie in het Soloksche en de woningen van den assistent-resident en van den oppasser van den Pengoeloe zijn vernield. De inwoners zijn gevlucht. Morgens half acht is een omnibus uit Tandjong Ampaloe, waarop een roo- de vlag, door den demang voor het kampe ment van de veldpolitie te Moearaklaban gedwongen te stoppen. De inzittenden, de hoofdaanleggers Da- toekbidjo en tien anderen, allen gewapend, o. w. twee met Beaumont-geweren, wer den allen gearresteerd. De verbinding met sedert den dag, waarop Carry het gesprek der beide heeren had beluisterd.* Zij had niet de kracht in zich gevoeld kalm te zullen blijven en was bovendien ook met zichzelf nog niet in 't reine, hoe haar hou tig zou zijn. Op Valberg had alleen Rita haar ge mist. Maar zij zei tot zichzelf, dat Carry zeker in beslag werd genomen door de voorbereidingen voor het feest. Zij had er natuurlijk geen vermoeden van, wat er intusschen was gebeurd en hoe weinig vriendelijk Carry eigenlijk over haar dacht Rita was klaar met haar toilet. Haar kamenier had alle mogelijke zorg aan haar besteed. Zij droeg een. japonnetje van fijne, witte zijde met zwarte kant gegarneerd en het had een korten sleep. Dit toiletje had tante Maria voor klei nere feesten bestemd. Rita had het tot nu toe nog niet aangehad. Het was een weinig uitgesneden, zoodat hare slanke hals er mooi in uitkwam, en de edele lijn van den schouder vrij liet. Het was een elegant toilet, dat bare slanke meisjesgestalte voordeelig deed uit komen. De mooie, volle vlechten waven zoo sierlijk om haar hoofdje gelegd, dat verhief zich' zoo bekoorlijk op de zachte ronde schouders, dat baron Viktor en Gusniter verrast waren van de lieftalligheid barer verschijning. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1