Influenza en Griep Sanapirin-tabletten GEVRAAGD groote partijen Canadaboomen een flinke HUISHOUDSTER Koortswerend en genezend zijn Mijuhardt's Bij Apoth. en ürog. Buisje 75, 40 en 25 ot. T reinontsporing. Vrijdagavond heeft bij het stalion-Dok- laah, te Amsterdam, een ontsporing plaats gehad onder eenigszins vreemde omstan digheden. Bij het vertrek van een goede rentrein naar het station W.P. volgde het achterste deel van den trein plotseling ©en ander spoor, dan het voorste deel had gedaan. Dit werd veroorzaakt door het omleggen van den wissel, terwijl de trein daarover passeerde. Volgens het per soneel zon dit aan kwaadwilligheid te wij ten zijn. Door deze manoeuvre met den wissel ontspoorden liefst twee wagons. Een daarvan kwam in aanraking met een wagen welke op het terrein stond en die daardoor eveneens uit de rails ging. De zijwanden van den tweeden wagen werden ingedrukt. Ook die wissel werd bescha digd. Het ongeval veroorzaakte geen stag natie in den dienst. Wieringen in nood. Het gemeentebestuur van Wieringen heeft zich opnieuw tot den minister Vaim binnenlandsche zaken en landbouw ge wend betreffende het vraagstuk der steun- verleening aan werklooze arbeiders. Het wijst er op, dat een verzoek is afgewezen op den eenigen grond, dat volgens mede- deeling van den directeur-generaal der Zuiderzeewerken', dezen winter verschil lende werken zullen worden uitgevoerd en dus de werkloosheid niet groot zal zijn. Deze mededeeling noemt het gemeentebe stuur echter in volkomen tegenspraak met de feiten. Uitvoerig geeft het gemeente bestuur een overzicht van de werken, die thans nog in uitvoering zijn en van het aantal arbeiders, dat reeds werkloos is en binnenkort zal worden ontslagen. Daar bij wordt er op gewezen, dat alle verzoe ken aan de directie Zuiderzeewerken, om ter bestrijding van de werkloosheid dezen winter bepaalde werken te doen doorgaan of te doen uitvoeren, zijn afgewezen. Wel wordt in het aan den minister door de commissie van advies voor werkloo- zensteun uitgebracht rapport gezegd, dat de gemeente Wieringen toch ook de voor- deelen van de drooglegging dier Zuider zee zal genieten, doch voor het oogenblik schijnen die voordeden niet yan groot belang. Van een verhoogde opbrengst der belastingen is nog geen sprake. Het groot ste deel der 'ingezetenen vindt zijn be staan in landbouw en visscherij en onder vindt van de werken geen rechtstreeksche voordeden. Het gemeentebestuur besluit met de mededeeling dat de beslissing van den minister op onjuiste gronden is genomen. Met het oog op die hem toevertrouwde belangen, kan het daarin dan ook niet berusten en verzoekt den minister met aan drang de aanvrage der gemeente in .her nieuwde en ernstige overweging te nemen. Snippers. Keu 40jarige handelaar in kippen reed op den weg van N. Amsterdam naar Schoonoord met zijn hond°kar toen hem uit de richting Sleen, de stoomtram na derde Vermoedelijk door den schrik sprong de bond plotseling opzij met het gevolg dat de wagen omsloeg, de man op de rails terecht kwam en door den motoi wagen gegrepen werd Hij werd op slag gedood. De wagen werd vernield. Ook de hond is gedood. Vrijdag zijn afgekondigd de wets ontwerpen tot wijziging van de perfoneele belasting, de successiebelasting de pro vinciale wet en de gemeentewet GEMENGD NIEUWS., Een droom I De directeur van de bioscoop van Ton- bridge, mr Dearden, beeft zijn leven te danken aan e n droom, al dan niet een wekdrooui Het geval heeft zich aldus toegedragen Woensdagnacht ontstond er 'brand in de Public liall Cinema, een mooi modern gebouw. De directeur was dien avond vroeger dan gewoonlijk naar bed gegaan. Hij werd wakker na een bij zonder helderen droom die hem in de nabijheid vau Margate verplaatste, welke plaats in ziju droom door vliegtuigen ge- bombardeuiffl werd. Toen uir. Dearden met een schok om waakte, voelde bij zich door den droom zoo verward, dat bij besloot even bet hoofd buiten bet raam ie steken. Maar toen bij zijn bed verliet, bemerkte bij, dat zijn vertrekken vol rook stonden, afkomstig uit «e onder zijn kamers ge« legen bioscoop. I e deur openen, dienaar De Griep te Londen. Londen doorstaat op het oogenblik naar bet schijnt een daar totnogtoe niet be- kenden vorm van griep. De lijder heeft acute pijn in (le ingewanden, een hevige hoofdpijn, een hooge temperatuur, een pijnlijke keel en een hoest, die veel weg heeft van kinkhoest. Ofschoon ook vol wassenen worden aangetast, zoo zijn kin deren voornamelijk slachtoffer van dezen vorm van giep. de bioscoop leiden, was zijn eerste werk, maar dichte rookwolken en een geweldige hitte dreven hem terug. Het gebtniw stond reeds geheel ir brand. Onmiddellijk rende mr Dearden naar zijn kamers terug, greep de kanarie ei. de kat lievelingsdieren van zijn overleden vrouw, en vond met moeite opnieuw zijn weg door duisternis en rook naar de deur van de trap. De //Ministers" van een ban diet. Een merkwaardige kijk op bet leven en de werkzaamheden van een modernen bandiet is',geboden duor de berechting te Ajaccio van negen personen, die er van beschuldigd worden den „generaleu staf" te hebben gevormd van Nonce Romanetti, den Cor.-icaanschen bandiet, die in April van dit jaar bij een gevecht met gen darmes werd gedood Uit hetgeen ten processe ^verklaard werd bleek, dat Ro manetti o a. zijn ministers va handel, marine en transportwezen hal. Romanetti, die vervolgd werd wegens drie moorden en een groot aantal dief stallen, zou heel rustig op zijn eigen domein hebben kunnen leven, hadde bij geen offer gebracht aan zijn ijdelheid door te trachten de rol van zijn schilderachtig brigant te spelen, die een belangrijk aan deel bad in de openbare zaken Hij bezat meer dan voldoende middelen om heel gemakkelijk met zijn „bof" te leven elke //minister» bleek een bepaalde taak te hebben. Eén beheerde het landgoed van den bandiet en was aansprakelijk voor de zorg voor zijn wijngaarden; een ander vas directeur van zeer winstgevend kaas fabrieken, terwijl een derde, wiens zuster de vriendin van den bandiet was, aan het hoofd was gesteld van een autotransport dienst, die goede zaken deed op het eiland. De „minister van marine' was aanspra kelijk voor de viool, bestaande uit een aantal visscbersscbepen, vers heiden motor booten en een motorjacht, terwijl weer een ander de rol vervulde van minister van oorlog en belast was met de schild wachten, die steeds de wijkplaatsen van Romanetti bewaakten en met een stelsel van electrhche lichtseinen die den hoofd man op 'Be hoogte hielden van de be wegingen van gerdarmes en soldaten Ten processe werd meegedeeld, dat Romanetti, slechts enkele, uren voor bij in den val liep en doodgeschoten werd, zijn vriendin had mishandeld benevens de kinderen van boeren, die hem bezochten om betaling te krijgen voor geleverde schapen. Inbr-aak in een juweliers zaak. In de juweelenafdeeling van Harrods Stores te Londen, Bromptonroad-7 heeft Donderdagmorgen een van de geslependste inbraken plaats gehad, die Londen ooit beeft medegemaakt, waarbij de dieven zich van juweelen ter waarde van 120 000 a 850 000 gulden meester maakten De dieven, die, naar men aanneemt, ten ge tale van drie waren, hebben zich. voor zooveel valt na te gaan, gedurende den nacht in de stoffeuafdeeling verstopt en zijn via zes andere afdeelingen, met for ceering van acht deuren, waarvan twee van ijzer, die van zware sloten waren voorzien, tot de juweelenklnizen doorge drongen, die zij met boren openden en volkomen leeghaalden Tenslotte deden zij zich te goed aan ververschingen en ont snapten door een bijna onbekende deur in Hansroad. Om van dezen uitgang ge bruik te maken moesten zij balen ver wijderen, die hem voor het oog verborgen en een zwaar slot forceeren. Om vijf uur in den ochtend, zag een politie-agent een taxi wegrijden-en sloeg, echter te ver geefs, alarm. Uit alles blijkt, dat men bier te doen heeft met inbrekers, die uitstekend met de situatie in bet gebouw op de hoogte waren, en dat het beroepsinbrekers waren, leidt men af uit de bekwaamheid, waar mede zij de sloten der ijzeren deuren hebben behandeld. Onder het gestolene bevinden zich meer dan duizend horloges. Verzekering dekt den diefstal. i. Zes ,!m enscben vermoord. Uit Kowno wordt gemeld Volgens de „Litausche Rundschau" hebben in bet dorp Blaudschius op Oudejaarsavond roovers een gezin van zes personen ver móórd. Nadat zij in den nacht de woning waren binnengedrongen en den 72 jarigen boer en zijn echtgenoote hadden dood geschoten, sneden zij den vier kinderen de keel af. Na bun misdaad staken zij bet huis in brand, waarna zij de vlucht namen. De toegesnelde buren konden slechts de lijken uifc'ide vlammen redden. Een „suikerkoning* ver oordeeld. Ernest Dunbar Cairns, die in Enge land gedurende den oorlog beruchtheid kreeg in verband met een meer dan vrijmoedig optreden in de suikerwereld en daardoor den bijnaam van „sui kerkoning" kreeg, werd dezer dagen te Kingston tot negen maanden „bard la bour" (ruwen gevangenisarbeid) veroor deeld, Hij werd er van beschuldigd, door valsclie voorstellingen een bedrag van acht pond sterling te hebben ver kregen van een handelaarster in antiek Bij had haar n 1 medegedeeld, dat hij den interest wachtende was van een be drag groot 228.Oüü pond sterling „Ee deral European State Bonds". Cairns, die eigenlijk naar men gelooft Ernest Edwards heet en als zoon van rijke ouders vroeger de wereld heeft doorgereisd, begon zijn geluk op de ren banen in verschillende deelen van Erank rijk, waar bij omging me', eerste families en een markies een verlies van een be drag ter waarde van een half millioen gulden bezorgde. Later trad bij in En geland op als „groothandelaar" in suiker en nam met een bedrag van 3500 pond sterling, dat hij van een bank geleend had, de wijk naar het vaste land, waar hij zich schuldig maakte aan oplichting in België Frankrijk en Nederland, ln België werd hij tot gevangenisstraf ver oordeeld, in Nederland werd hij voor krankzinnig gehouden en naar Engeland gerepatrieerd, waar hij in een gesticht in Kent werd opgesloten. Edwards, alias Cairns, weigerde voor den rechter verklaringen af te leggen onder den uitroep, dat hij rtfet de recht bank niets te maken had. Waarop de rechter lakoniek repliceerde: „Dan ver oordeel ik u tot negen maanden „hard labour". Het noodlot der jongge zellen. Mussolini heeft bij het einde van het jaar den juisten toon te pakken gehad schrijft hei /libld.» In plaats van senti- menteele frases over de poëzie van het familieleven uit te spreken, heeft hij eenvoudig verklaard dat het de plicht, van eiken Ita iaan is om iu 1927 een gezin te stichten. Jonggezellen zijn laffe egoïsten, die op de maatschappij ;arasi- teeren en de lasten van het gezinsleven niet durven dragen. En hij lief door schemeren dat de aanwas van l-alië's bevolking onvoldoende is, wil het toe komstig Italiaansche imperium in den eerstvolgenden oorlog zijn mannetje staan Elke jongeling, die geen ouders of andere familieleden te onderhouden heeft, moet dus trouwen, of hij financieel daartoe bij machte is of niet. Liefde? Wat heeft liefde met trouwen te maken, het zijn twee aparte begrippen (dat hebben trou wens grooter mannen dan Mussolini al vóór hem verklaard), tiet eenige middel om de jónge mannen aan de vrouw te krijgen is hun zóó hooge belastingen op te leggen dat ze „goedkooper uit" zijn met een gezin Zoo redeneert de Duce, die praktisch kan wezen a(s hij niet lyrisch behoeft te zijn. In de Vereenigde Staten tobt men blijkbaar met hetzelfde euvel de jonge lingen keeren zich meer en meer van het huwelijk af. Meer dan zeventig percent van de jongelieden tusschen 20 en 24 jaar, en meer dan dertig percent van die tusschen de 25 en 35 zijn ongetrouwd. Tal van geleerde mannen zijn bezig naar de oorzaken van het kwaad (want zij be schouwen het in alle oprechtheid als een kwaadj te speuren. Er zijn er die het niet diep zoeken en eenvoudig beweren dat de goede, comfortabele clubs er de schuld van zijn die zijn zoo huiselijk en luxieus dat een eigen tehuis er een dakkamertje bij vergeleken is. Anderen kijken verder en halen er tal van sociale en economische theorieën bij. «Niemand weet precies of het komt omdat de tegen woordige man in den regel financieel niet meer in staat is een gezin naar behooren te onderhouden of dat de vrije zeden van ons, maat chappelijk leven den wensch na'ar een rustig home verflauwen doen. Vrijwel allen zijn het er echter over eens dat de moderne vrouw, die zelf op haar beurt vaak het slachtoffer der alge- meene onevenwichtigheid is, veel er toe zou kunnen bijdragen dat de man de lasten van het huwelijk niet langer schuwt, Eerherstel na honderd jaar. 8 Januari, zijn honderd jaren verloopen, sinds de stad Abo in Finland door een verschrikkelijke brand werd geteisterd Abo, de oudste stad-van het Dieren land, werd daarbij vrijwel volkomen ver nield. Over de oorzaken van de ramp is men eigenlijk nooit geheel in het reine gekomen. De volksmond vertelde, dat het dienstmeisje van den slager Hellman vet had gesmolten, dat het vet in brand was gevlogen en zoo het onheil was ontstaan. Honderd jaar lang heeft dit vertelseltje standgehouden. Van geslacht op geslacht werd het overgegeven Ook in eenige boeken wordt „het dienstmeisje van Hell man» als de schuldige genoemd en nog heden ten dage hoort men in verband met den geweldigen brand van Abo nog altijd het arine hitje van den slager ver melden. Zelfs kent men een volkslied, dat het meisje bij het vetsmelten gezongen moet hebben. Verder is er in het museum' te Abo een groote pot te vinden, de pot natuurlijk, die voor de vetsmelterij, bij den slager diende. Aan al dat fraais wordt nu een einde gemaakt door een wetenschappelijk ge schrift, dat naar aanleiding van den honderdsten verjaardag van den brand wordt uitgegeven. Een student heeft door studie van oude protocollen boven twijfel vastgesteld, dat Hellman's dienstmeisje onschuldig is geweest. Volgens die docu menten moet de brand op geheel andere wijze ontstaan zijn. Maar in den volks mond zal het meisje van den slager wel nog een tijdlang blijven voortleven als de veroorzaakster van den brand. Legenden laten zich nu eenmaal niet zoo gauw uitroeien LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. De roof-overval. Men meldt ons uit Oss: De politie heeft hedennacht gearres teerd zekeren Hendriks, verdacht van den roofoverval te Geffen. Het meisje heeft H. als een der daders herkend. De tweede is nog niet opgespoord. Opstand in Indië. 30 opstandelingen neergelegd. Aneta seint uit Padang: Het district Siloengkang op de West kust van Sumatra is geheel in opstand. De wegopzichter Lours en 4 Goeroes zijn te Siloengkang vermoord. Een aan val op Sawaloento is afgeslagen. Auto's waarin zich militairen bevonden, die hulp kwamen verkenen, zijn bij Padang Si- boesoek aangevallen. Bij deze gevechten werd de eerste luitenant Simmons neer geschoten. Dertig opstandelingen zijn neer gelegd. Er hadden talrijke arrestaties plaats. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 5 Kapelk, hoefje met bouwland. Kram. 5 Kapelle, meubilaire goederen, Kram.' 7 Kloetinge, woonhuis en tuin, van van Dissel. 7 Kloetinge, 4 woonhuizen met tuin, Dissel. 7 Wolfaartsdijk, vrachtrijdersinspan, De Wilde en Heijboer. 11 Fijnaart, Angelinapolcler, Goderie en Roes. 12 's Heer Arendskerke, 2 woonhuizen met erven; inboedel, Pilaar. 13 Ierseke, woonhuis met schilderswerk plaats, Pilaar. 13 Kapelk, verpachting bouw- en wei land, Burg. Armbestuur, Kram. 15 Biezelinge, verpachting bouw- en wei land, Kram. 19 Kapelk. verpachting boomgaarden, wei- en bouwlanden, Ned. Herv. Kerk, Kram. 20 Rilland, inspan, de Kok. 21 Elkwoutsdijk, hoefje, Pilaar. 25 Stampersgat, Angelinapolder, Go derie en Roes. Schone, woonhuis, erf, Pilaar. 's Gravenpolder, 2 woonhuizen, er ven en bouwland, van Dissel. 's Heer Abtskerke, weiland, van Dissel. Februari 3 Wemeldinge, 2 woonhuizen, sdhuur varkenshok en grond, van Dissel. 16 Heinkenszand, boereninspan, Pilaar. 23 Nisse, kapitalen bóeren-inspan, Neer voort. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 20 Schuttershof, concert Mandolineclub „Sympbonetta". WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 769.6 te Zu rich. Laagste barometerstand 738.2 te Andanes. De verwachting tot den avond van 4 dezer luidt: matige tot krachtige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, weinig veran dering in temperatuur, later wellicht kts kouder. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. ori Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 4 Jan. 3.15 3.36 8.55 9.13 5 3.59 4.21 9.37 9.54 6 4.44 5.06 10.20 10 36 1 5.26 5.51 11.04 11.21 8 6.12 6.38 11.55 9 7.02 7.28 0.14 0.46 10 7.49 8.18 1.07 1.41 BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Framciscus Joannes Maria z.v. Franz Joseph Kosters en Paulina Petronella van Acker. Overkden: Marinus Leijs 58 jaar, echtgenoot van Wilhelmina Vleugel. LICHT OP. - lanuan: uur: Dinsdag 4 4.27 Woensdag 5 4.28 MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 8 Jan. 1926. Vlasaanvoer.,5000 Groningen f 0,75 a f 0,86, wit f 0,a f 0, geel f 0,— a f 0,—, 12487 Blauw f 0,80 a f 1,25, Dauwroot f 0,a f 0,— Aardappelen Zeeuwsche eigeuhéimers f 3 60 a f 3,90, blauwe' f 4,80 a f 5,20, bonten f 5,a f 5,30. Ajuinaanvoer, gering. Geen noteering. Pootajuin f6,a f 0,per 100 K.G. Groote f 0,a f 0,—kleine f 0, f 0,-, Maltha TO,—, f 0,—, Zaai f 0,a f 0,sjalotte' f 0,— a f 0, extra f 0,a f 0,egyptische f 0»a f 0,puike f 0,a f 0, Granen buiteïilandsche, flauw. Meel f 19/76 a f 0,Mais mixed f 0, af 0,Haver Canada f 10,75 a f0, Mais Laplata f 163. Binnenlandsche: geen noteeringen wegens geringe aanvoer. Tarwe |.v,| f [4,a f 15, Rogge a - Haver a Gerst Chevalier a Kanariezaad a Karwijzaad 40,a 43, Zonbloempitten a Koolzaad a Maanzaad 58,a j 61, Boekweit a 13,a ,-v Mosterdzaad(geel) a Lijnzaad (voer) 18,— a 19, Lijnzaad (zaai) 20,a 21, Erwten 16,— a 22,50 Bruineboonen 12,a 14, Eieren a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1044, eerste kwaliteit f 0,66 a f 0,68 tweede f 0,60 a f 0,64 derde f 0,54 a f 0,58 licht f 0.a f 0, export f 0,62 a f 0,68. Handel, teruggaand. ADVERTENTIËN. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer Herman Cornelis Jacobus Dominicus, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Uit aller naam, JOH. DOMINICUSDn jonqe. Kruiningen, 1 Jan. 1927. De BURGEMEESTER VAN GOES en mevrouw HAJEN1US betuigen, met weder- keerigen gelukwensoh bun dank voor de op 1 dezer ontvangen belangstelling. Notaris VAN DISSEL betuigt, met wederkeerigen gelukwensch, zijn besten dank Voor de bewijzen van belangstelling op 1 deze? ontvangen. Goes, 3 Januari 1927. De familie VAN HEEL, Klokstraat, betuigt haren dank' voor de op 1 Januari ontvangen gelukwenschen en biedt weder- keerig de hare aan. Brieven onder no. 490, aan bureau van dit blad. Tegen 1 Maart een l»te Knecht gevraagd. Woning beschikbaar. 1Z. GROENEWEGE. Landbouwer Hoedekenskèrke, Terstond of 1 Februari gevraagd, m.b. leeftijd P.G„ in kruide, niers- en manufacturenwinkel op een welvarende plaats in Schouwen, (meisje 14 jaar als hulp) klein gezin en goede behandeling, geneigd om n, w. z. goed vinden een huwelijk aan te gaan. Brieven onder No. 491, bureau dezer courant.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3