Des avonds genoeg, en ïiaj vergat een zieke te be zoeken^ en zijn vrouw baalde veel te weinig kruidenierswaren- bij den diaken, die een winkel had. Zn kinderen waren geen echte do- minee's kinderen en al predikte hij het evanjgelie, zeker, 't was toch niet zoo de volle graad Gods als bij den nieuwen dominee in de naburige gemeente. Scheen het alsof de Heer hem nog eens een kans zou geven in een andere gemeente opnieuw te beginnen en nog eens weer op te frisschen, de gemeente, die hoorders had gezonden, durfde het toch niet meer met hem aan; hij was te oud. Allerlei gmotere en kleinere zorgen gingen over het hoofd van den pastor en ontnamen de veerkracht aan zijn ge stalte. En wonderlijk, naast de menschen kwam nu ook de Heer met beproevingen, die nog veel dieper gingen. De dominee moest z'n vrouw gaan begraven. En nie mand kon hij. in deze dagen slechter missen dan haar. In deze grootje eenzaamheid werd hij echter gevormd tot een onvergetelijken „ouden dominee". De aardsche glans van begaafdheid en natuurlijke talenten was verbleekt. Maar door het lijden was hij geheiligd en zijn wandel was in de hemelen. Zoo heeft hij gepreekt, getroost, geholpen, ge tuigdtot hij ontslagen werd, bevorderd tot heerlijkheid, en de Heer hem ver welkomde met de woorden: „wel gij goede en getrouwe dienstknecht". In de gemeente was de droefheid groot en oprecht. Het bovenstaande is ontleend aan een meesterstukje van ds. A. K. Straatsma te Zandvoort in „Pniëi"; de schr. zegt verderop, dat het gedeeltelijk is ingege ven door de herinnering aan den ouden ds*. Swaluë, die eenmaal in Zandvoort stond. Maar in zoovele andere gemeen ten heeft „de oude dominee" ook ge staan. SPORT. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.R. Gisteren hadden de volgende wedstrij den plaats met uitslagen als volgt: •WilhelminaM. V. V. 4*-3. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wedstrij den plaats met uitslagen als volgt: L.O.N.G.A.—Qpngen 71. BredaMiddelburg 12. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wedstrij den plaats met uitslagen als volgt: Zeelandia IIZierikzee 14. De stand der Zuidelijke derde klasse luidt tot op heden: Zierikzee 10 7 2 1 16 24 12 Middelburg II 9 3 3 1 13 21 11 Vlissimgen II 10 4 3 3 11 25 19 Terneuzen 8 4 1 3 9 24 13 Goes 8 3 2 3 8 18- 8 Zeelandia II 10 1 4 5 6 15 24 (Walcheren 6 2 1 3 5 5 8 PROVINCIE-NIEUWS. Colijnsplaat. Door den heer I. P. van der Weele alhier, werd Vrijdag aanbe steed het Bouwen van 3 werkmanswonin gen. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver de heeren Gebr. Kie vit (f 7475,-). Hansweert. Vrijdagmiddag is de En- gelsche zeeboot „Andreas" op het nabij Antwerpen gezonken japaneesche stoom schip „Alps Maru" gestrand. De boot is reeds gebroken. Bij het binnenkomen van de haven Vrijdagavond zijn de schepen „Junior 12 en de „Johan Anna" met elkaar in aan varing gekomen, waarbij beide t schepen belangrijke schade bekwamen, doch de reis naar Duitschlamd konden voortzetten. Kapel le. Bij het aanslaan van de auto brak de zoon van dhr. v. S. zijn pols. Dr. Pfeiffer verleende heelkundige hulp. Middelburg. De jaarvergadering van den Nederlandschen Bond van sigarenwin kelier s-vereenigin gen zal -in Augustus van dit jaar te Middelburg worden gehouden. Nisse. Vrijdag vergaderde de raad der gemeente Nisse. Afwezig met kennisge ving H. Dane. De gemeente-begrooting 1926 werd gewijzigd tot een bedrag van f526,81 Vs, gewijzigd begroeting Burg. Armbestuur 1926 tot een- bedlrag van f551.78Va. Herbenoemd tot lid van het Burg.' Armbesltuur den heer M. Nieuwen- huijse. Herbenoemd tot lid commissie la ger onderwijs den heer A. Vette. Beslo ten werd f 5,— te geven aan de Vereeni- gin>g Schoolmuseum te Middelburg. Vlissingen. De heer A. Vijgeboom al hier, provinciaal keurmgsdeskundige voor motorrijtuigen enz., heeft de auto onder zocht, waarmede Donderdag In de buiten- moet men voor het verkrijgen en en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weing Doos 30 ct., Tube 80 ct. PUROL haven het droevig ongeluk met doodelij- ken afloop plaats vond. De heer Vijgen boom komt in zijn rapport tot de con clusie dat de handrem in het geheel niet werkte, doch de voetrem in. goeden staat verkeerde. De stuurbeweging was ook ge heel in goeden toestand. STADSNIEUWS. Gedenkteeken. Door het Oranje-Comité allhier is in gezameld ten bate van het te stichten gedenkteeken ter nagedachtenis aan Vrouwe Juliana van Stolberg f 186,25. Na aftrek van kleine onkosten is dit bedrag aan den provincialen penning meester overgemaakt. Denkt aan de plaatjes. t Zooals gebruikelijk wordt de eerste da gen van het jaar van politiewege niet streng acht geslagen of alle bezitters van rijwielen wel van een nieuw plaatje zijn voorzien. Vrijdag a.s. echter gaat de po litie „speuren". Men voorziet zich vóór dien dag van een nieuw belastingmerk. Gevonden voorwerpen. In December zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als ge vonden aangegeven: Een zakdoek, vier dameshandschoenen, twee boodschaptaschjes, een kindereape, een redioule, een kuip, een veer van een bril, een touw, een rijwielbelastingmerk 1926, een studentenmuts, een rijwielpomp, een teekendoek, een kinderbont, een jacht hond, een befje van een kinder jasje, een sigarenaansteker, een koperen gewicht, drie portemonnaies met inhoud, een beursje, een medaille voor krijgsverrichtingen, zes vel schuurpapier, een rijwielbelasiingplaatje 1926 in étui, een jongensjas, een blouse, een borstel, een een mantel-ceintuur. BINNENLAND. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. In „Haarlem's Dagblad" geeft de Haagsche correspondent een beschouwing over die kansen van het verdrag in de Eerste Kamer. Wij ontleenen daaraan: Naar het zich nu laat aanzien, wordt in den Senaat het tractaat verworpen. Omdat er thans de dubaeuse- gevallen buitengesloten reeds een meerderheid van 26 senatoren aan te wijzen is, die tegen zijn. Van de sociaal-democratische fractie zijn er 7 tegenstemmers, van de C.-H. fractie 6 (de heer van Wassenaar van Catwijck is voor het verdrag), van den Vrijheidsbond 6 (de volledige fractie), van. de Vrijzinnig-democraten hoogstwaar schijnlijk 2 (Prof. van Emden, hoewel voor het tractaat geposteerd, schijnt nog te weifelen), van de anti-rev. 2 (naar ik hoorde de heeren Briët en Croles), en van de R.-K. 3 (de heeren Arntz en Verheijen en een derde, wiens naam ik niet vernam). Een opvallend verschijnsel is ook de steeds sterker wordende verontrusting in anti-rev. kringen. De stem tegen van prof. Hugo Vis scher alleen was niet een af spiegeling van het gevoelen van de anti- rev. in haar geheel. Toch 26 tegenstemmers! Er kan niet veel af. Waarvoor gevaar bestaat. Want een der weinige overtuigde R.-Kath. tegenstanders is jhr. Verheyen. En deze is ziek, verscheen reeds lang niet meer in den Senaat, al heeft hij zich thans voorgenomen, coüte que coüte, aan wezig te zijn. Het onbetrouwbaar raadslid. De gemeenteraad van Utrecht heeft behandeld de vroeger gesignaleerde schen ding van de geheimhouding van het be kende rapport inzake den Bouw- en Wo- ningdienst. De heer Frijda (V.-B.) wees er op dat de correspondent der „Tel." het aantal raadsleden, onder wie de schul dige moet schuilen heeft teruggebracht tot 19 er wordt volgehouden,, dat er nog een andere schuldige is. Hij keurde de houding van den correspondent scherp af, die zich thans verschuilt achter zijn be roepsgeheim. Als 38 raadsleden persoon lijk dezen verzoeken den naam van den tweeden schuldige te noemen, zal hij zich op zijn beroepsgeheim niet meer kunnen beroepen. Bij deze meening sloot zich de heer Setteur (R.-K.) aan en de heer Serton (V.-B.) achtte het gemeentebelang geschaad, aangezien de raad zich nu een lid niet te vertrouwen blijkt, in geheime vergadering voortaan zeer gereserveerd zal moeben uiten. De heer v. Lier (V.-B.) geloofde de beweringen van den „Tel."-correspondent niet en onderstelde dat men niet voor zichtig genoeg was. geweest met de druk proeven, bij welke meening de heer Bftk- ker (R.-K.) zich aansloot, die het ook onbehoorlijk achtte dat de correspondent zich nu achter zijn beroepsgeheim ver schuilt. De heer Swane (R.-K.) achtte het beneden de waardigheid van den raad thans nog weer een eed of belofte af te leggen en was overtuigd, dat er geen tweede schuldige bestaat. De heer Vermooten (A.-R.) achtte den heer Jelles (S.-D.) de dupe van den oorrespondent) en de heer Botfcerweg (A.R.) vond alleen dezen den medeschul dige. 't Moest nu maar uit zijn. De heer De Weeral (S.D.) zei o.a. dat zijn fractie reeds maatregelen heeft ge troffen ten opzichte van den heer Jelles. In verband met de kwestie van het tweede raadslid zijn die opgeschort, doch thans is het oogenblik wel gekomen om de hou der fractie tegenover den heer Jelles te bepalen. Een heele reeks leden heeft nog over de zaak gesproken. Zoo heeft b.v. de heer v. d. Born (S.D.) medegedeeld, in tegenwoordigheid van zijn partijgenoot- raadslid Loosberg een onderhoud met den correspondent te hebben gehad, waarin hij de overtuiging heeft gekregen dat er wel degelijk een tweede schuldige is. De burgemeester verklaarde aan de zaak niet mee te zullen doen, tenzij de raaid er om vraagt. Hij hoopt echter dat de waarheid toch den een of anderen dag aan het licht zal komen. De heer Fryda wil den correspondent tarten een aanklacht in te dienen, door buiten den raad ©enige daar gebezigde beleedagende woorden aan diens adres te herhalen, en de heer Botterweg kon zich niet begrijpen, dat de heer v. d. Born den man nog gelooft. Na weer eemige discussies verklaarde de burgemeester, dat een vraag van den heer Bekker om den oorrespondent der „Tel." den toegang tot het stadhuis te het College zal worden besproken. Vechtersbaas gestoken. In het beruchte Palemig te Heerlen bestond reeds geruimen tijd een vee te te gen de gebroeders Joosten, bekende vech tersbazen uit Musschemig, met het ge volg, dat een der broeders 4 maanden ge leden bij een twist zeer ernstig gestoken werd. Daar dezer dagen de man uit het hospitaal ontslagen was, vermoedde men, dat het wederom tot een gevecht zou komen. Dit vermoeden werd Nieuwjaars dag, toen dit lid der familie Joosten zich naar Palemig begaf om de menschen, naar hij zeade, „aan riemen te snijden". Weldra ontstond nu een vechtpartij en werd de man opnieuw zeer ernstig in arm en borst gestoken. Hij werd naar het hos pitaal overgebracht. Des avonds was zijn toestand vrij gunstig. De dader is bekend. Onder woonwagenbewo ners. Oudejaarsnacht is het in het woonwa genkamp op den Heksenberg te Heerlen bij een twist tot een revolvergevecht ge komen tusschen de woonwagenbewoners de gebroeders V. en zekeren S. De schut ters hadden zich achter hun woonwagens opgesteld en losten talrijke schoten op elkander, echter zonder te treffen. De politie, die door andere bewoners die in grooten angst verkeerden, gewaarschuwd werd, wist de drie personen te arrestee ren en nam twee met scherp geladen revolvers in beslag. De danswoede in nood. Bij de behandeling van de gemeentebe- grootiing te Almelo hebben eenige raads leden gewezen op de danswoede aldaar en zij drongen er bij den burgemeester op aan maatregelen te nemen om die danswoede tegen te gaan. Namens den burgemeester is nu aan de café- en verlofhouders meegedeeld, dat tot danspartijen in bun localiteiten niet mogen worden toegelaten personen den leeftijd van 18 jaar, en verder, dat voortaan tot het houden van danspartijen geen vergunning meer verleend zal wor den dan uitsluitend op Zaterdag en Zon dag 's avonds van 711 uur. Botsing. Op de Breestraat hoek Korenbrugsteeg te Leiden had een aanrijding plaats tus schen een motorrijwiel, bestuurd door den gemeentebode Van V. te Leiden en een luxe auto. Van V. reed met een snelle vaart langs de Breestraat, toen een auto uit de Ko ren brugsteeg kwam. Dit voertuig werd te laat door Van V. bemerkt, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De auto kreeg slechts geringe schade, doch Van V. werd ernstig gewond. Hij werd met een dub bele open beenbreuk naar het academisch Ziekenhuis vervoerd, waar men den toe stand zeer ernstig achtte en voor het be houd van het been vreest. Op heeterdaad betrapt. Vrijdagnacht ontdekten surveilleerende agenten van politie onraad in pand 36, Gedempte Binnenrotte te Rotterdam, waarin gevestigd is het galanteriemagazijn van de firma F. en S. Op den zolder van dit pand troffen zij den 18-jarigen kolen- koopman W. W. en den 24-jarigen expedi tieknecht M. M. Deze mannen bekenden een eind verder op de Binnenrotte door een openstaande deur te zijn binnen gekomen. Door dit huis hadden zij zich naar het dak Begeven en over de daken waren ze in het pand van de fa. F. en S. ge komen. Een kasregister en een bureau hadden zij opengetrokken en daaruit f 100 gestolen, welk bedrag nog op hen gevon den werd. Beiden zijn in bewaring gesteld. In het kanaal gestapt. Vrijdagmorgen omstreeks 6 uur wilde de vrouw van den landbouwer N te Holsloot bij Nieuw-Amsterdam de ascli- bak in het kanaal ledigen. Door de duis ternis misleid, stapte zij mis en kwam in het water terecht. De huisgenooten von den haar eenigen tijd later drijvend op de rivier. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De pokken te Maastricht. De Limburgsche redacteur der „Maasb." schrijft uit Maastricht Hoe meer, door het uitblijven van ver dere verbreiding de tongen stil raken over de pokken-periode, die we pas heb ben doorgemaakt, des te meer rijst het rumoer over de naweeën der inenting. In een vorig berioht schreven we, dat er honderden zieken waren, met den dag blijkt, dat dit cijfer ver beneden de waar heid blijft. Het aantal dergenen die ziek werden van de gevolgen der ine ting mag men wel op een paar duizend, schatten Haast ieder huis herbergt een of meer zieke gezonden. Publieke diensten, in dus'rieën en kantoren ondervonden merk baar de gevolgen der vaccinatie. Die treden soms zóó heftig op, dat ze ernstig mogen worden genoemd. In een paar gevallen werd de toestand der lijders van dien aard, dat men het geraden achtte, hen van de laatste H.H. Sacramenten te voorzien Een geeste'ijke moest de H Mis, die hij opdroeg, onder breken, en van het altaar weggeleid wor den. Of in de ernstigs e gevallen compli caties schuilen, weten we niet, we laten onderzoek daarnaar aan de medici over. We zijn nog niet door de naweeën en in de mijnstreek, waar men pas met in enting begon, gaan ze nog komen. De inbraken te Beverwijk. Te Beverwijk is Donderdagnacht de voor enkele weken onderbroken reeks in braken voortgezet met een serie van vijf brutale insluipingen. In vier villa's alle gelegen in het villapark, drong men binnen na vernieling van de ramen. Overal onderwierpen de dieven de huiskamer aan een onderzoek. Een der verirekken ver toonde des morgens een waren chaos. Letterlijk niets was op zijn plaats ge bleven. Hier werd al het tafelzilver ge stolen Men pakte den buit in een ge deelte van een aan flarden gescheurd overgordijn, dat de dienen van de ramen hadden weggerukt Elders vermiste men weer een bedrag aan geld, terwijl uit twee uit de woning behoorende schureD een rijwiel werd ontvreemd Toen de daders ten slotte ook een bezoek wilden brengen aan de woning van ir. T werd door het geraas van de glasscherven de vrouw des huizes wakker. jDeze wekte haar echtge noot, die door zijn roepen de dieven noodzaakte de vlucht te nemen De politie heeft een ui'gebreid onderzoek ingesteld, maar tot gistermiddag had zij nog geen spoor gevonden Verwarming van treinen. In verband met he* feit, dat de ver warming van treinen, uit een groot aan tal wagons bestaande, steeds groote moei lijkheden oplevert, heeft de directie van de Ned. Spoorwegen besloten om bij strenge vorst de treinen zoo k'ein moge lijk te maken, door n 1 waar 't maar eenigszins doenlijk is, rijtuigen te laten uitvallei. Voor treinen, welke niet kleiner gemaakt kunnen worden, wegens drukte van het verkeer, zal de maatregel van splitsing toegepast worden. Hiervoor is thans een groot aantal facultatieve voor- en volgtreinen ingelegd, die dadelijk kunnen gaan loopen, zoodra de weersge steldheid dat noodzakelijk maakt. Roofoverval Zondagmorgen om zeven uur, terwijl de ouders naar de kerk waren en alleen de 17-jarige dochter'en haar 14»-jarig broertje in huis waren, zijn in de woning van den heer W. van der Doelen, aan deu Koppeldijk te Geffen, twee mannen binnengedrongen De lieden droegen de hoed diep in de oogen. Het meisje verkeerde aanvankelijk in de meening met schooiers te doen te hebben en wierp de binnendeur dicht met de woorden: //Het is nog te vroeg44. Te gelijkertijd irachtte zij, daarbij geholpen door haar broertje, de tusschendeur dicht te houden, maar dit gelukte haar niet. De deur ging open. Haar broertje zag kans naar buiten te vluchten. Eén der mannen hield daarop het meisje een revolver voor den neus en zei tegen haar: /,Hou je bek, of ik sch'etje kapot". Voordat het meisje in staat was te antwoorden, werd zij ernstig gewond door een revolverschot, dat haar de wang openscheurde, van baar mond tot aan he linkeroor. Haar broertje had in dien tijd om hulp geroepen, Het meisje zag nog hoe de indringers zich naar let leege bed van haar vader begaven en daar het kussen van afhaalden. Er lag echter niets onder Daarop namen de woes elingen de vlucht. Naar wij vernemen, had de heer Van der Doelen toevalligerwijze eenige dagen geleden zijn geld onder een der kussens van de andere bedden een plaatsje gegeven. Het bedrag, dat hij op deze manier be waarde beliep verscheidene duizenden guldens. De marechaussee uit Geffen leidt het onderzoek. Van de daders is echter op het oogenblik nog geen spoor ge vonden Zeven broeken. In den nacht van Woensdag op Don - derdag ontdekte een surveilleerend agent van politie op den Goudschen Singel te Rotterdam een man, wiens abnormale dikte hem wel wat verdacht voorkwam, meldt de //Tel." In het politiebureau Lange Torenstraat werd de betrokkene, een 22jarige los- werkman, aan een nader onderzoek onder worpen. Daar bleek, dat hij zeven heeren pantalons onder zijn kleeren verborgen bad. Hij verklaarde, dat hij de broeken in de Breedestraat gevonden had. Een snel wegloopende man zou ze daar hebben neergeworpen. Intusschen bleek, dat in het kleedingmagazijn van P. van Leeuwen aan de Korte Pannekoekstraat was inge broken Door bet intrappen van een deur paneel had dc dief zich toegang verschaft en daarna zeven broeken gestolen. De aangehoudene is naar het huis van be waring gebracht. De dokterskwestie te Breda. Te half twee Donderdagnacht heeft de gemeenteraad van Breda het voorstel van benoeming van een stadsdokter aangeno men. Met 11 stemmen werd gekozen dr. Payes. Eén stem werd uitgebracht op dr. Anderen te Oirschot De overige stemmen waren blanco óf ongeldig. Felle brand. Een zware brand is gistermiddag uit gebroken in het gebouw Ueiligeweg 26-28 le Amsterdam, waarin gevestigd zijn cafe Moderne en het dansinstituut van Van Hinte, schrijft de „Crt,". De oorsprong er van was te v ntlen op de tweede étage, welke bewoond was door bet gezin van den gérant, den heer A. E. van Born. Deze zelf lag met influenza te bed, doclj in de huiskamer, aan de voorzijde van het huis hadden de overige familieleden zich om den Kerstboom verzameld. Ter wille van de kinderen werd vuurwerk af gestoken. Dit lijkt op zichzelf onvoor zichtig, doch niemand duchtte gevaar om dat het //kaïnervuurwerk4 was, dat naar verluidt geen brand kan veroorzaken. Dat men met dit zoogenaamde onschuldige vuurwerk voorzictoig moet zijn, is gisier- raiddag dan ook doorslaand bewezen. Er was een zilver sterretje, dat zijn baan door de kamer precies eindigde in imita- tiesneeuw op den Kerstboom, welke ,sueeuw* al even gevaarlijk was als het vuurwerk zelf. Want voor één der huis genooten er erg in had brandde de sneeuw lustig De versiering van den boom vat e mede vlam en plotseling was hij een brandenden fakkel gelijk. De gordijnen werden aangetast en de tijd, welke ver streek tot het groote vertrek in lichte laaie stond, was met seconden af te meten. In allerijl namen de huisgenooten de vlucht. De heer Born die in nachtgewaad was, werd plotseling door het vuur ver rast en had groote moeite zich in veilig heid te brengen. De pas werd hem bijna geheel afge sneden en met ernstige brandwonden aan handen en armen slaagde hij er in de achterzijde van de derde verdieping te bereiken. Hij klom uit het raam en liet zich omlaég vallen, zoodat hij op een plat terecht kwam. Hier vond de brand» weer hem Met eenige moeite droeg men hem naar beneden, waar de directeur van den Geneeskundigen Dienst, de heer Heyermans, die met een auto-brancard naar het terrein van den brand was uit gerukt, het eerste verband legde. Bij zijn vlucht had de heer Van Bom tevens geringe kwetsuren aan het gelaat en eenige schaafwonden opgeloopen. Daarna bracht de ambulancewagen hem naar het Binnen gasthuis alwaar hij werd opgenomen. Zijn toestand is, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet onbevredigend. Ondank is 's wereld^ ^jloon. Oudejaarsavond kwart over l'LW-p een verloofd paar en misschien lok ^erliefd paartje langs den SchiedanKap*© singel te Rotterdam. Terwijl liet zacht koozend voortwandelde en bedacht, dat het langs den waterkant goed vrijen was, struikel de plotseling de meneer en ging kopje onder in den singel. Het meisje verloor echter haar Bezin ning niet, stalt den natten jonkman snel de hand toe en trok hem op het droge. In plaats echter dat deze zich dankbaar toonde jegens de moedige redster zijns levens, overlaadde hij haar met de^ groot ste verwijten, niet omdat zij hem niet had laten ven-drinken, doch omdat zij langs den waterkant had willen loopen 'Zoo snel zijn beenen hem dragen kon den, spoedde hij zich naar zijn woning. Het meiske alleen latend in den nacht

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2