GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Wie in 1926 overleden. v Voor de Vrouw VAN DE NIEUWJAARSNUMMER 1927. Goes. M. Bartelse, oudste inwoner, afsla ger; G. W. van Barneveld, directeur N.V. Goesche Courant en Kleeuwens Ross; Mr. C. Lucasse, oud-kantonrechter, oud- Eerste- en Tweede Kamer-lid; M. P. de Looff, waterbouwkundig ambtenaar B. W. B. I.. raadslid. Provincie C. de Jager, Driewegen, wethouder; Jos. van Raalte, Vlissingen, oud-direc teur „De Schelde"; J. Verhagu Mzn., Koudekerke, oud-hoof d O. L. school te Kruiningen; Jan Morks, Middelburg, com<- ponist, oud-directeur Middelburgsch Mu ziekkorps; M. J. van Beveren, Veere, rijkstonnenlegger. Nederland W. C. Nakken, Rijswijk, kunstschil der; Dr. W. Meijer, Den Haag, bekend Spinozist; J. F. Verweij, stichter van het vliegveld Soesterberg; Dr. J. C. de Moor, Utrecht, voorz. comm. Synode Geref. Kerken 1926; Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, oud-minister van Justitie, oud-comm. der Koningin in Lim burg; Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes, Leiden, natuurkundige; Dr. P. van Hoek, oud-directeur-generaal van den Land bouw; W. Broekhuys, Apeldoorn, onder nemer van premieleeningemMr. J. Son- neveld, Den Haag, grootmeester van de orde van vrijmetselaren; Jos. Orelio, Den Haag, nat. opera-zanger; Mr. Th. B. Pleybe, oud-minister van Koloniën; J. Klootsema, Doetinchem, directeur Rijks opvoedingsgesticht; Echtpaar Lobo-Braa- kensiek, acteurs, (trein-ongeluk 9 Sept.); O. Eerelmans, Groningen, dierenschilder; Louis Chrispijn, Amsterdam, tooneelspe- ler; J. Linthorst Homan, Havelte, oud- comm. der Koningin in Drente; Ir. D. C. Knuttel, Den Haag, oud-rijksbouw meester; F. A. des Tombes, tennis-propa gandist; Mr. R. B. Ledeboer, Den Haag» advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden; Jhr. Dr. Jan Six, Am sterdam, hoogleeraar Amsterdamsche Uni versiteit; Mr. H. C. Dresselhuys, Den Haag, lid der Tweede Kamer, voorz. Vrijheidsbond; E. R. Nes van Meerkerk, oud -hoofd-inspecteur-generaal departe ment van Waterstaat. Buitenland Edward Grenviile Browne, Cambrid ge, beroemd taalgeleerde in het Arabisch, Turksch en Perzisch; Koningin-Moeder van Italië, Prinses van Savoien-Genua; Enrico Toselli, beroemd Italiaansch pia nist; Kardinaal Mercier, Mechelen, be kend uit den oorlog 19141918; Kato, minister-president van Japan; Soechomli- nof, Berlijn, Russisch minister van oorlog in Aug. 1914; K. Fehrenbach, ex-rijks kanselier Duitschland; Ellen Key, Stock holm, letterkundig schrijfster; Mehmed VI, San Remo, laatste sultan van Turkije; Dr. E. Coué, Nancy, geneeskundige; Ru- dolf Valentino, film-acbeur, Amerika; Karei van den Oever, Antwerpen, Vlaamsch dichter; Morie Metz-Koning, Ancona, letterkundige; Kras sin, Londen, sovjet-gezant; Browning, Luik, uitvinder brownings; Houdini, Detroit, boeienko- ning; Josjihito, keizer van Japan. BUITENLAND. OVERZICHT. Mussolini zoekt Duitschland. Van groote beginselvastheid heeft men Mussolini nooit kunnen verdenken. Iemand die uit het pakje van een der overtui- genste socialisten in het harnas van den historisdhen tyran kroop, een volksleider, die zijn meening volgens welke „aanslagen op het leven van regeerende personen het risico van het cnegeeren vormen", wij zigde in een bevel tot doodstraf voor al len' die zijn persoon belagen., heeft met vastheid van beginselen niets uitstaande. Behalve in z'n particuliere leven komt dit in Mussolini's politieke opvattingen tot uiting. Eerst was Duitschland z'n nacht merrie, Duitschland kon links noch rechts gaan of het „bedreigde" Italië. Een stort vloed van angst- en bedreigingskreten, die we destijds belachelijk noemden, steeg uit Duce's keel tegen onze Oostelijke naburen op. Lang heeft deze Duitsch© nachtmerrie echter niet geduurd, omdat Mussolini het op een goeden dag in het hoofd kreeg zich af te vragen of het met Frankrijk wel zoo geheel zuivere koffie was. Vraag en ontkennend ant woord was één. Op de agitatie tegen Duitschland volgde de periode van ver dachtmakingen van Frankrijk. De Fram- sche angst verdrong de Duitsche, de laat ste „zou misschien wei ongemotiveerd ge weest kunnen zijn." Mussolini zocht toe nadering met zijn oude spookbeeld en het resultaat daarvan is thans een verdrag van verzoening en arbitrage tusschen Italië en Duitschland dat Woensdag j.l. te Rome in het Palazzo Chigi door Mussolini en den Duitschen gezant onderteekend is. Het bevat 16 artikelen: de verdrag sluitende partijen verbinden zich om aan een verzoenangsprocedur© de geschillen te onderwerpen, die tusschen hen mochten verrijzen en die niet vriendschappelijk kun nen worden opgelost door de gewone di plomatieke kanalen. Te dien einde is een permanente verzoeningscommissie gevormd Indien de verzoeningsprocedure geen re sultaat oplevert, zou het geschil aan scheidsrechters voörgelegd kunnen worden of aan het Haagsche gerechtshof. Het verdrag geeft nauwkeurig aan, dat de be treffende procedure een duur heeft van 10 jaar. In Frankrijk zal dit nieuwe verdrag wel gem goeden indruk maken, en daar is ©eni ge reden voor. Eerst heeft de Italiaansch© dictator getracht aan Frankrijk een bond genootschap tegen Duitschland aan te bie den en vervolgens het omgekeerde. Iedere verwijdering tussdhien Duitsch land en Frankrijk moet betreurd worden, en zeer zeker als zij dan ontstaat door in vloed van Mussolini, in wiens handen de vrede van Europa niet veilig is. De Belgische regeering. Nu de Belgische liberale minister Pe- cher aan het departement van koloniën moet worden vervangen en de katholiek baron Houtart over enkele dagen als mi nister van financiën aftreedt, is de kwes tie van het aanblijven van het ministerie Jaspar aan d© orde. De eischen, door de socialisten op het Kerstcongres gesteld', hebben in liberale en conservatief-katho liek© kringen ontroering verwekt, en van die zijde wordt oppositie verwacht. Intusschen onderhandelen Jaspiar en Vandervelde over een program, dat het socialistische zooveel mogelijk nadert en verwezenlijkt zou worden met de mede werking der Christen-democraten, die door een Kamerlid in de regeering vertegen woordigd zouden worden. De eischen der Christen-democraten gaan echter ver der, zoodat in de eerste dagen van Ja nuari een laatste crisis wordt ver wacht. Tot zoolang zal Hymans, minister van justitie, tevens de leiding van koloniën op zich nemen. Droog Amerika. Ten gevolge van den dood van tal rijke personen, die, naar men gelooft, vergiftigde alcohol hebben gedronken, heeft Mellon, de staatssecretaris van de schat kist te Amerika, ter kennis gebracht, dat de regeering heeft besloten het gebruik van bepaalde vergiften in de verplichte formule voor de alcoholbranderijen te ver bieden. (De „Times"-correspondent te New York meldde intusschen Woensdag, dat het aantal dooden tot 27 was gestegen en dat er meer dan 80 slachtoffers het hospitaal liggen, van wie er ©enigen in kritieken toestand verkeeren). Door den verrekijker. Volgens het „Berl. Tag." heeft het Duitsch-Belgische scheidsgerecht Duitschland veroordeeld tot betaling van 1 millioen francs plus 5 °/o rente van 1 Ok tober 1915 af. Dit is het bedrag van de boete, waartoe de Duitschers de stad Antwerpen veroordeelden en dat thans op deze wijze wordt gerestitueerd. Tijdens een gevecht tusschen stam men, hetwelk in de Wankie-mijn (Zuid- Afrika) plaats had en vijf uur duurde, werden drie inlanders gedood en 94 ern stig gewond, terwijl ongeveer 50 barakken afbrandden. Tal van wapenen werden ge bruikt, o.a. knotsen, houweeien en assa- gaaien. De vechtersbazen werden tenslotte door Europeanen uiteengedreven, die van jacht geweren gebruik maakten. In verschillende Russische pro vincies zouden ernstige onlusten uitgebro ken zijn, gericht tegen de Sovjet-belastin gen. In verschillende Oekrainsdhe provin cies zou de staat van beleg zijn af gekondigd. De president van Mexico heeft het verzoek van de Amerikaansche pe- troleummaatschappijen om den termijn voor het indienen van de concessie-aan vragen die 1 Januari afloopt te verlen gen, afgewezen. In zaken- en politieke kringen te Washington en New-York wordt de toestand zeer ernstig ingezien. De echte plumpudding. Wat zouden we nu, in die laatste week van het jaar, hetzij met oude- of mieuwe- jaar, wanneer we de huisgenooten eens willen tracteeren, anders nemen, dam de echte, onvervalschte origineele Engelsche plumpudding Qjuur? Och kom, dat valt erg mee. Het is alleen een tamelijk lang durig werkje. Maar ook dat is te over komen, als we het handig inkleeden. Wanneer we rekenen op ongeveer 4 of 5 eters, zal de volgend© opgave van ingre diënten toereikend blijken. Op 2 ons oud brood nemen wie dan 1 ons krenten, 1 ons rozijnen, 1 ons sultana-rozijnen, 1 ons suiker, 1 ons sucaden, 2 ons kalfs- niervet, minstens 2 eieren, een flinke eet lepel fijngehakte gepelde zoete amande len, een opgehoopte eetlepel kaneel, de grootste helft van een muskaatnoot (ge raspt), de geraspte schil van een halve citroen en een scheutje rum. Wanneer het bezwaarlijk is, die krenten en rozij nen allemaal af te wegen, kunnen we vol staan met te zeggen, dat we van elk 5 eetlepels noodig hebben. De krénten en rozijnen moeten goed gewasschen en van alle steeltjes gezuiverd worden. Het brood (zonder korst) moet geraspt wor den en de sucade fijn gesneden. Uit het niervet moeten we zorgvuldig alle velletjes halen en het iieel fijn hakken. De eierdooiers nemen we apart en roeren die glad met de suiker. Daarna doen we alles door elkaar en, vermengen het goed. Ten slotte gaat zoo luchtig mogelijk het stijfgeklopte eiwit door het deeg. Dan gaat het in een puddingvorm, die met boter besmeerd en met paneermeel be strooid is. We moeten' ervoor zorgen, dat de vorm maar voor iets meer dan de helft gevuld is. Want de pudding rijst sterk. Aanbeveling verdient het de pud dingvorm eerst warm te maken. Wanneer de vorm gevuld is, sluiten we die af met een goedsluitend deksel'. En dan begint het holten, au bain mariie, dat minstens 8 uren moet duren. Het water in den pan moet dus geregeld bijgevuld worden, zoodat het aldoor tot bijna aan den rand van den vorm staat. Dan de pudding opdrogen, zonder deksel, voor de open ovendeur. En als we er ten slotte een scheutje rum overgooien en de boel in de vlam steken, kunnen we defre echte plum pudding brandend binnen brengen. Een goede raad, komt nooit te laat.... Roet kan leelijke vlekken op het kleed maken, wanneer we niet oppassen bij het schoonmaken van fornuis of kachel. Begin er vooral niet met nat aan te ve gen en te smeren. Strooi er keel dik zout op. Dan schuiert U het roet met het zout er af. Maak de stijfsel altijd met zeepwa ter aan. Daardoor voorkomt U, dat het strijl^jjzer blijft kleven en bovendien krijgt het linnengoed er een mooie glans door. Door de jarretelles wil het wel gebeu ren, dat er van die onheilspellende lad dertjes in Uw kousen getrokken worden. Dat kunt U voorkomen^ door de nieuwe kousen van boven een paar keer in het rond een machine-stiksel te geven, net onder de plaats, waar U gewoonlijk de jarretelles vastmaakt. Als U jampotjes dichtbindt met perka mentpapier en touw, maak dan het touw tje vochtig. Daardoor blijft de knoop goed zitten en als het touwtje droogt, krimpt het en trekt nog steviger vast. Zachte bezems en boenders kunnen lan ger mee, wanneer U ze van tijd tot tijd eens in heet water met zout doopt. Gaskousjes kunnen veel verbeterd wor den, wanneer U ze, vóór het gebruik, aldus behandelt. Haal een draadje door het oogje van boven en drenk het heele kousje in een glas 'azijn. Laat het er een paar minuten in hangen en haal bet er dan uit, om het te drogen te hangen. Dan op de gewone manier op den bran der zetten, afbranden enz. Poes. Wanneer U de zorg voor een poesen- beest heeft en welk© huisvrouw heeft dat nu eigenlijk niet moet U dit eens in acht nemen. Verwen het dier niet met lever voor hem te koopen. Op het laatst lusthij niets anders meer. Geef kleine stokjes droog brood (of hondenbrood) goed geweekt in melk of water en melk. Daardoor heen kunt U afsnijdsels van kaas, vleesch, visclb, of wat gekookte groente doen (maar vooral geen aard appelen!) Geef het dier eau portie en iaat hem er van eten wat hij lust. Neem weg, wat hij niet opeet! Dat kan voor een volgende maaltijd dienen. Wanneer U het restje zoo* laat staan, dat hij er telkens weer langs komt, zal hij er bij den volgenden „voeder"-tijd wellicht zijn neus voor optrekken. Maar zet U het weg, tot hij van zelf weer komt- waar schuwen, dat hij wel eens een hapje zou lusten ze weten het U heusch wel te vertellen dan zal hij er graag in happen. BINNENLAND. Onze post-tarieven. Er is een nieuwe klacht gekomen over onze internationale posttarieven, schrijft het „Huisgezin". Men herinnert zich de eersteons drukwerktarief naar het buitenland is zoo hoog, dat men veel voordeeliger uit Oos tenrijk kan laten verzendien en dan nar tourlijk ook daar laat drukken. Honderdduizenden en millioenien bloem bollen-catalogi b.v. worden zoodoende in het buitenland klaar gemaakt en ge- expedieerd. Onze drukkerijen ontgaan aldus aan zienlijke drukorders en onze posterijen derven de opbrengst der frankeering van millioenen stuks drukwerk. Het vreemdste is nog, dat onze mi nister van Waterstaat afwijzend staat te genover elk denkbeeld om de werkver ruiming, die wij zoo hard kunnen ge bruiken en waarvoor ook de Rijkscommis sie reeds in de bres is gesprongen, te bevorderen. De nieuwe klacht is afkomstig van een onzer grootste uitgevers met veel buitenlandsche betrekkingen, den heer Martiinus Nijhoff. Deze wijst er op, dat ons postpaketten- tarief naar de Vereenigde Staten zoo hoog is. Voor een postpakket van 5 kilo beta len wij f3,50, voor een van 10 kiLo f5. Duitschland rekent voor het eerste 2 mark of f 1,20, voor het tweede 3.30 mark of f2,10. De tarieven van België en Spanje zijn eveneens veel voordeeliger. De heer Nijhoff liet onlangs direct uit Spanje een serie boelten verzenden, die gezamenlijk in 54 pakketten 94.50 pese tas of f 36 kostten, terwijl dezelfde zen ding uit ons land meer dan 100 gulden zou hebben gekost. Onlangs verzond de heer Nijhoff 38 postpakketten boeken van. 10 kilo naar de Vereenigde Staten en' betaalde daar voor f 190. Had hij dezelfde zending uit Duitsch land kunnen expedieeren, dan zouden de kosten niet meer dan f79,80 hebben be- De heer Nijhoff constateert, dat hij moeilijk op de Duitschers veroverd ter rein reeds door de hooge portokosten heeft verloren, en dat hij er op bedacht is, in het vervolg zooveel mogelijk direct uit de omliggende landen te verzenden, wat ook voor onze post-administratie ver lies beteekent. Misschien geeft onze minister van Wa terstaat daar minder om, daar hij aan postpakketten, die hij mist, ook geen werk heeft. We hebben namelijk reeds eerder den indruk gekregen, dat de minister op werkverniiming ook voor de post niet gesteld is. Wij zouden willen zeggen; hoe meer werk hoe liever, omdat dit tevens een maatstaf is voor den economischen wel stand in ons land. Een paar bescheiden tariefsverlagingen hebben we gekend, maar in het optreden onzer postadministratie ontbreekt durf en kloekheid. Men is* te bang meer werk te krijgen en dan meer werkkrachten te moeten stellen, hoewel het juist een zegen zou zijn, als wij het postpersoneel zouden kunnen uitbreiden. Indien en dit is onbetwistbaar lage posttarieven gunstig werkten op den omzet van allerlei artikelen en de werk verschaffing bevorderen, dan moet men de lage posttarieven aandurven, ook al zou er niet dadelijk een voordeelig over schot, al zou er aanvankelijk een nadee- lig slot op volgen. Een knap en voortvarend koopman, naast technische ambtenaren in het di rectorium der posterijen, zou voor on* land geen overbodige weelde zijn. De goedaardige griep. In Zwitserland heerscht een goedaar dige griep-epidemie, schrijft de „Arnh. Crt." Wat 'n opsnijers» die Zwitsers! Net alsof die goedaardige griep iets specifiek Zwitsersch is. Wij hebben ze hier even ed en onze kennismaking er mede heeft ons een levenservaring rijker gemaakt. Het begin is tamelijk prozaïsch. Op zekeren dag bemerk je, dat de haard niet goed wil branden. Je zet 'm op „hard", je opent alle klepjes en schuifjes, die maar lucht kunnen toevoeren, je pookt zorgvuldig alle asch en sintels weg, maar hij „doet" 't niet. Wel-is-waar be weren je huisgenooten, dat de haard heer lijk afstraalt, maar dat is natuurlijk on zin. Je hebt zelf immers ook gevoel! Ein delijk brengen hun roode gezichten en de thermometer die op 72 graden staat, je aan 't twijfelen en tien minuten later lig je in bed te klappertanden. Hiermee begint de goedaardige griep. Lang duurt je rust niet, want spoedig steekt een van de 'huisgenooten het hoofd om de deur met de welgemeende vraag of je soms trek hebt in een kopje thee. Opmerkelijk hoe weinig medegevoel de menschen hebben met iemand, die een goedaardige griep heeft, want wie drinkt er nu thee in een dergelijke situatie? Thee is een kwalijk riekend troebel vocht, dat nooit uit China ingevoerd had moeten worden. Ben kwartier later wordt ondersteld, dat soep een uitstekend middel voor j© kwaal is. Een bordje lekkere warme soep met 'n paar balletjes. Stel j© voor soep! 'n Groezelig nat met allerlei ondefinieerbare substantie er in ronddrijvend! Je hart keert zich om in 't lijf alleen bij de gedachte er aan. Als ook bouillon, appelmoes en gries meelpudding met bessensap geen genade in je oogen hebben kunnen vinden, laat men je eindelijk met rust en dommel je soezerig voort. Of je waakt of dat je slaapt, is je zelf niet erg duidelijk, maar toch zou je lot wel te dragen zijn, als er niet een paar dingen waren, waarvan* je 't nut niet direct inziet. In de eerste plaats is er die zaag dwars door je hersenpan, die nu en dan heen en weer getrokken wordt, dan is 't ook minder prettig, dat ze moeite doen je oogen binnenste buiten te draaien en waar om er iemand telkens zoo. geniepig aan je ingewanden zit te trekken is een raadsel. Lieten ze dat nu maar, dan was die ijzeren band om je ribbenkast, die tel kens wat verder aangeschroefd wordt, nog wel uit te houden. Zoo ga je met je goedaardige griep den nacht in. Den nacht! Je verbaast je over het aantal klokken, dat je telkens hoort slaan. Speciaal die eene met z'n West-Minster- Abdyslag is enerveerend. Die belet je eenvoudig om rustig door te gaan met het werk dat je onderhanden hebt en dat be staat in het nakijken van rekeningen van gemeentebedrijven. Ter afwisseling ga je daarom even den Mount Everest beklim men, maar ook dat is maar 'n matig ge noegen en daarom rijd je even later als chauffeur moederziel alleen met 'n ge wezen gemeentelijke autobus naar Apel doorn. Dat laatste is heerlijk, maar die herdershond, die altijd naast den wagen Loopt en tracht door de open deur in je beenen te bijten! Dat akelige beest ver galt je alle genoegen. Plotseling kraait er een liaan. Kuke leku, 'n prachtige bas. Elf tellen, dan weer kukeleku. Als dat tien minuten ge duurd 'heeft zet een tenor 't zelfde lied in. Maar nu tel je maar 5 seconden tosschenruimte. Dat moet opgelost wor den, want waarom zou de eene haan om de 11 seconden kraaien en de andere om de 5 Anders 'n mooie prestatie voor zoo'n beest. Eenmaal kraaien in de 5 seconden maakt 12 maal in de minuut, 720 maal in 't uur. En er zijn 17 kraaien de hanen in onze buurt! Kregen ze maar allemaal de griep! 'n Kwaadaardige! En die rekeningen van de gemeente bedrijven! Er deugt geen steek van! De hond van je buurman blaft. Eerst denk je, dat-i probeeren wil om ook te kraaien, maar spoedig ontdek je, dat hij door je hoesten meent dat er een soort genoot in de buurt is en nu de conver satie opent. Verbazend gemakkelijke taal, die hondentaal! Een half uur lang spreek je ze vloeiend, dan blijkt de echte hond de wijste van de twee te zijn en zwijgt. De rekening van de gasfabriek is ook niet in orde. Maar die herdershond on der Ughelen ben je gelukkig kwijt, door dien je op 't lumineus© idee bent geko men de deur van de autobus te sluiten Zoo ongeveer is gedurende een dag of drie het ziektebeeld van de goedaar dige griep. Zelf ben je in dien tijd min der goedaardig, want je huisgenooten snauw je af bij ieder geluid dat ze ma ken en bij je zelf heb je een duren eed gezworen, dat je den kerel, die aspirine en wonderolie heeft uitgevonden zult vie- rendeelen zoodra je hem tegenkomt. Of neen, zestiendeelen, dat is zekerder.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1