Lintvelt s Bazar Voor Gas-, Waterleiding-, Sanitaire- en Electrische Artikelen GASGLAZEN en -KOUSJES en GASSLANG. is Uw adres LANGE VORSTSTRAAT 41, GOES Gaslampen met fijne zijden kappen, Bandlampen voor gas met glazen stengels Alluminium en Emaille Keukengereedschappen. D. de Koning f, de Goesche gemeente-architect, die het dj. recteurschap der gasfabriek van den heer Wolters overnam. fabriek dienst als opslagplaats van I verband met de distributiewet in beslag genomen goederen. Als zoodanig wers den daar opgeslagen steenkolen, ijzeif lood, rijwielen, tarwebloem, hennep> zaad, bruine en witte boonen, waar door soms den indruk verkregen van een magazijn van ongeregelde goederen. Met een vrijen omzet, kwam spoedig weer toename van het gas_ debiet en 29 November 1919 zal een heuglijke dag blijven in de geschiedenis van het Gemeente Gasbedrijf in Goes, toen werd n.I. voor het eerst een mil. lioen kubieke Meters gas geproduceerd binnen een jaar. In 1921 ging de Gasmeester H. van Riel naar Pernis, opgevolgd door P. van 't Sand, die in de zelfde functie in Leerdam werkzaam was. Wij waren elkaar niet vreemd, want we hadden een jaar samengewerkt, aan de gas fabriek te Leerdam, maar het ging jn Goes evenals in Leerdam. Nadat hij een jaar in het bedrijf was, vertrok ik naar eene andere plaats. Einde Juli 1922 nam ik afscheid van de Gasfabriek Goes en alles wat daar mede verband hield. Het ligt voor de hand, dat een bedrijf, waaraan men tracht zich te wijden, dat men naar zijn beste weten beheert en met zoo weinig mogelijk kapitaal uitbreidt, dat door groei toont levenskracht te hebben steeds een plaats in iemands leven blijft S. H. Bonthuis, thans directeur der gemeente-lichtbedrijven te Almelo innemen. Daarbij de als regel zoo pret tige samenwerking van autoriteiten en eveneens van de zijde van het perso neel; is het dan te verwonderen, dat ik aan de Goesche Gasfabriek bijzonder aangename herinneringen behoud S. H. BONTHUIS, Directeur Gemeente Lichtbedrijven Almelo. Uit de geschiedenis van het Goesche Gasbedrijf. Interessant zal, naar ik vermoed, voor vele lezers zijn, kennis te nemen van onderstaande, met betrekking tot den gang van zaken van het Gemeente Gasbedrijf alhier, gedurende de jaren I SS71927. Verschillende gegevens werden gevonden in oude bescheiden en notulen van Gascommissievergade- ringen. Toen in 1887 de fabriek overging in handen der gemeente Goes, werd voorzoover is na te gaan, op voorstellen van den adviseur, den heer P. Polet, destijds directeur der Middelburgsche gasfabriek, de fabriek ingericht met 2 ovens an 6 en 1 oven van 3 retorten en pijpcondensors. Verder 1 körtings- stoomstraalexhauster met zelfwerkende regulateur, gevoed door een horizon taal stoomketeltje, 2 waschkisten met centrale afsluiter of tamboer, 4 zuiver- kalkkisten, fabrieksmeter en gashouder met afmetingen 10 M, dianieter en 4.80 M. hoogte. De capaciteit der fabriek bedroeg daarmede rond 280.000 M3. jaarproductie. Als bijzonderheid dieut nog gememoreerd, dat als nieuwigheid worden toegepast z.g. self-sealing retort- monden en dat de bestaande cokes- toren omgebouwd zou worden in een z.g. dampfscrubber, zulks om de stoom, welke de nieuwe Kortings-stoomstraal- exhauster in het buizennet zou blazen, terug te houdeu. Onder leiding van den eersten Directeur aan het Gemeente bedrijf. den heer G. J. Wolters, kwamen de meeste van bovengenoemde ver grootingen en verbeteringen in 1887 alras tot stand. Ook werd later over gegaan tot aanschaffing van een veri ficateur Géroud, een toestel om de kwaliteit van het gas te meten. Als voorzitter van de gascommissie fungeerde in de eerste jaren de heer J. J. Ochtman. In liet begin der exploitatie bedroeg het aantal gasverbruikers 250. Dit getal was vroeger grooter en volgens mededeelingen der concessionarissen reeds 500 geweest. In 1888 bedroeg de kolenprijs per H.L. 80 K.G.) f 0,52J franco loswal fabriek. Verbruikt werden toen per jaar circa n a 12000 H.L. Het teer bracht per H.L. f 1,52 op, het ammoniak- water van 3 gr. f 0,35 per H.L., voor elke 4 graad zwaarder werd f 0,06 per H.L. meer ontvangen, voor elke '/4 graad minder werd f 0,07 per H.L. afgetrokken. De cokes kostte in die dagen af fabriek, grof, bij afname van 1 H.L. tegelijk f 0,35 bij afname van 25 H.L. f0,30, van 50 H.L. f0,27 en bij 100 H.L. f 0,25, Het winstcijfer over 1887 bedroeg f 9439,67^. Bij de behandeling van de begrooting 1889 wordt in de gascommissie o.a, voorgesteld de opbrengst particulier gasverbruik te verminderen, zulks in verband met vermoedelijk minder ge bruik in de gevangenis en het ver dwijnen der meelfabriek uit Goes. In 1890 lezen wij, dat door de staking der mijnwerkers in twee rijken tegelijk (vermoedelijk Engeland en Duitsch- land) en tevens door de heerschende influenza onder de mijnwerkers, de kolenaanvoer bemoeilijkt wordt en de prijzen enorm stijgen. Zoo worden kolen aangeboden tegen f 0,96 per H.L. franco loswal Goes, In datzelfde jaar wordt aan den heer Wolters op de meest eervolle wijze ontslag als Directeur verleend wegens zijn vertrek naar Zaandam en wordt in zijn plaats als Directeur benoemd de heer D. de Koning. Als bijzonderheid is waard om ver meld te worden, dat in 1891 besloten wordt, den grooten gashouder 900 M3. door het aanbrengen van contragewich ten te verlichten, een en ander om den druk van 10 c.M. terug te kunnen brengen tot 5 c.M., waardoor bereikt zou worden door betere drukverhou- dingen, dat de gasproductie met meer dau een u/0 zou worden opgevoerd. De kosten van een en ander worden geraamd op f 1000, De opdracht tot uitvoering wordt gegeven aan De Plet- terij te Den Haag. In 1892 werd iii een der gascom- missie-vergaderingen besloten, de enkele geplaatsre droge gasmeters van de hand te doen en in het vervolg uitsluitend natte te plaatsen. De stokersloonen bedroegen toen f0,14 per uur, het gemiddelde week loon f9.- tot f 11.Aan den incas seerder, den bode M. J. van Houten werd voor het innen der kasgelden f25,per jaar vergoed. De Stokers stonden toen nog 12 uur per dag. De becijferde winst in 1893 bedroeg f 1891,671. In 1894 werden door de commissie stappen gedaan voor het personeel ongevallen- en levensverzekering te sluiten. Aan de stokers werden veilig- heidsbrillen verschaft. Besloten wordt o.a. tot bijbouw van een 4e rooster- vuuroven met 7 retorten. Leverancier voor retorten en vuurvast binnenwerk is I. Sugg Cie te Gent voor f 3500, leverancier van benoodigd ijzerwerk is De Pletterij, Den Haag, voor f2025,-. Als concurrent naar deze laatste leve ring dong mede de Kon. Grofsmederij te Leiden. De koolteerprijzen liepen toen op en bedroegen f 3,50 per Zweedsch fust 120 L.). 1894. is van groot gewicht, omdat besloten werd een proef te nemen met gasgloeilicht op het fabrieksterrein en verder om H.H. B. en W. te spreken over een proefneming met deze ver lichting in enkele straatlantaarns. Als voorzitter der gascommissie trad nu op de heer J. J, Ramondt. Besprekingen werden nog gehouden om enkele verbruikens een muntgas meter beschikbaar te stellen. Gevreesd werd echter, dat de hooge gasprijs vooreerst nog een beletsel zal zijn, om deze op grootere schaal in te voeren. Toen was gas zeker nog luxe. Op 5 November 1895 werd besloten vooreerst geen ander gloeillicht te ver. koopen dan van Selten en wel het z.g. K. Brink, de huidige directeur der gasfabriek goudlicht en verder de uitbreiding van het gloeillicht voor de straatverlichting niet voor te staan, In verband met moeilijkheden in de condensatie werd besloten de toestellen daarvoor onder dak te brertgen. De bouw van dat werk werd begroot op f 900, Dat deze begrooting juist was, blijkt uit de ingekomen inschrijvings biljetten met cijfers van f894,-, f885,-, f9°5.f 9>o,-. In 1896 schijnt kookgas ook meer in de mode te komen. In de Gascom- missievergadering. 23 Jan. van dat jaar wordt tenminste met een enkel woord gesproken, om gas voor koken tegen lageren prijs verkrijgbaar te stellen. In Maart 1896 komen andermaal de muntmeters ter sprake. Besloten wordt alsnog deze niet in Goes in te voeren. In 1896 wordt een pensioensregeling personeel besproken. In 1897 word besloten tot het plaat sen van een exhauster, leveranciers L. Smulders Co., Utrecht. In datzelfde jaar werd aan de Mee- stoof „Nederlandte 's Heerenhoek, voor het laatst cokes geleverd tegen den prijs van f0,39 Per H.L. Nadien ging deze klant voor altijd verloren. In 1893 komt bericht binnen van de Directie der Staatsspoorwegen, dat zij besloot tot aansluiting van het Station, met uitdrukkelijke conditie echter, dat de minimum-avonddruk, waaronder het gas geleverd zou worden, niet kleiner mocht zijn dan 22 m.M. waterdruk. In verband daarmede wordt een gedeelte van het buizennet verzwaard, o.a. aan den Singel een 2-duims op een 5-duims diameter pijp. Dit werk wordt uitge voerd door den aannemer George Wilson, Den Haag. 1899 is vermoedelijk een jaar met waternood. Besloten wordt tot het ma ken van een groote regenbak. In 1900 worden proeven genomen met Duitsche kolen. Een en ander onder drang, omdat de tot dusver altijd verwerkte Engelsche kolen veel duur der in prijs worden, Klachten komen geregeld binnen over uitgewaaide lantaarns (vermoedelijk te lagen druk? zulks in verband met de steeds grooter wordende gasafgifte? Vergeten moet niet worden, dat nog steeds met open vleermuisbranders ge werkt wordt). In verband vermoedelijk met deze klachten, wordt in het laatst van 1900 besloten, ook over te gaan tot invoe ring van gasgloeillicht voor de straat verlichting. In 1900— 1901 komt ter sprake de zuivering met ijzeraarde en toevoeging van eenige procenten lucht. Het 3-ploegenstelsel voor de stokers wordt ingevoerd in 1902. De gasprijs bedroeg in dat jaar f 0,07 per M3., de kolenprijs f 11,50 tot f 12,50 per 1000 K.G., de cokes bracht f 0,40 per H.L. op. In datzelfde jaar komt de Arbeids inspectie op bezoek en verlangt voor het personeel bouw van bad- en wasch- lokaal met urinoir en privaat en dicteert veiligheidsvoorschriften. Volgens ingekomen rapport van den Directeur blijkt, dat de grens van de productiemogelijkheid der fabriek be reikt is en uitbreiding noodzakelijk. In 1903 worden door den adviseur, den heer Ir. J. E. H. Bakhuis, directeur Gasfabrieken, Den Haag, en den Di recteur plannen tot vergrooting en verbouw gemaakttot bijbouw van een nieuwe oven wordt direct overgegaan. Hoek Koningstraat en Magdalenastraat Een der beste adressen voor Uw zeer voordeelig in prijs. ALLES PRIMA WAAR. Aanbevelend, H. P. VAN DER HELL ZOON, Loodgieter, Gas- en Waterfitter, Gediplomeerd Electricien. In 1904 komt vergrooting gashouder berging met gashouder van 2500 M3. inhoud tot stand. In 1906 bedroeg het batig exploi tatie-saldo f 552,72. Na het aftreden van den heer Ra- mondt in 1904 wordt de voorzitters hamer der commissie gehanteerd door den heer D. D. v. d. Bout. In 1907 was het kolenverbruik per jaar al gestegen tot 22000 H.L. Met den nieuwen gashouder worden door het scheefzakken moeilijkheden ondervonden. Om den vischstand geen kwaad te doen, werd besloten het gas houderwater bij het ledigen van den gashouder, in het kanaal af te voeren. In een door den heer G. v. d. Hoek, kort geleden nog Apotheker hier ter stede, uitgebracht rapport wordt o.a. gezegd, dat 10 pCt. gashouderwater naar zijn meening geen kwaad aan het vischwater zal doen. Een cokesklopmachine werd aange kocht. In het laatst van datzelfde jaar werd besloten de straatverlichting 150 lantaarns) automatisch te doen ont steken en blusschen. Ingevoerd werden de natte toestellen van den heer Bauduin, leverancier Gasmeterfabriek, Dordrecht. In 1908 werd de oude gashouder- kuip ingericht voor teer- en ammoniak- put. Op 15 Januari 1909 is baas J. van Oosten 25 jaar aan het Gasbedrijf werkzaam. Deze dag ging niet opge merkt voor hem voorbij. De gruisvoorraad wordt te groot ze wordt verkocht op enkele dagen in de week tegen 5 cent per H.L. In ver band daarmede wordt nagegaan het als stooksel in de ketel met geforceer- den trek te gebruiken. Verder wordt besloten tot invoering van muntgas met muntmeters ingericht voor 21/2-centsstukken en dubbeltjes. In datzelfde jaar komen plannen tot stand voor groote uitbreiding van de openbare straatverlichting in de buiten wijken. De kosten worden geraamd op f IT.595,—. Besloten wordt tot bouw van een nieuwen oven f ö.ooo,en aanschaf fing van een laadmachine met dubbele lade. Als voorzitter der Gascommissie trad toen de heer Mr. J. de Witt Hamer, wethouder van Goes, op. In het daarop volgende jaar wordt aan L. Smulders Co., te Utrecht, opdrazht gegeven tot levering van een tweeden exhauster van 5000 M8. Ook komt bouw van een groote kolenloods tot stand. In 1913 wordt een omloopregulaieur (L. Smulders, Utrecht) geplaatst. In datzelfde jaar wordt op zeer eer volle wijze ontslag verleend aan den Directeur D. de Koning en wordt als zoodauig benoemd de heer S. H. Bont huis. Het voorzitterschap der Gascommis sie werd in 1913 waargenomen door den Burgemeester, de heer J. B. de Beaufort. De nieuw benoemde Directeur is in 1914 druk met den bouw van zuiver huis voor natte- en droge zuivering en nieuwe stokerij. Voor uitbreiding en verbetering van het stadsbuizennet wordt overgegaan tot aankoop van 100.000 K.G. gegoten ijzeren buizen en hulpstukken. De le vering wordt opgedragen aan Geveke Co., Amsterdam, tegen prijzen van f5,— tot f6,voor de buizen en f9,— tot f 10, voor de hulpstukken. In bovengenoemd jaar kwam ook de gasvoorziening Wilhelminadorp tot stand. De gehouden gastentoonstelling in dat jaar boekt veel succes. In 1915 worden nieuwe kantoren en gasmeesterswoning gebouwd en wordt brsloten tot aankoop van een ireuvve meter- en regulateurs-installatie. De met de gemeente Kloetinge ge sloten overeenkomst voor gaslevering kwam in 1916 tot stand. In hetzelfde jaar gebruiken de Kloe- tingers voor het eerst gas. De oorlogstijd belemmert de gas voorziening begin van de rantsoe neering. In 1917 werd overgegaan tot bouw van een kolentransportbaan.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 6