Grinnik-Pilletjes Voor de Jeugd. Hansje vertelt van het bezoek aan Oma en Opa, van de autotocht heen en terug. „Kun je niet met het spoor bij je Oma en Opa komen?" informeert een groo- ter vriendje. „Nee", vertelt Hansje, „dat kan niet, daar groeien geen rails". Examinator: „Welke tanden krijgt de mensch het laatst?" Examinandus: „De valsche tanden". De bedelaar zette zijn voet tusschen de deur en bedelde om een aalmoes. „Eruit met dien voet!" schreeuwde juf- ✓frouw Salie in doodsnood, „of ik roep mijn man!" „Uw man i.s niet thuis", zei laconiek de schooier. „Hoe weet je dat?" schrok juffrouw Salie. De bedelaar trok langzaam zijn voet weg en verklaarde, terwijl hij snel de trap afholde: „Een man, die met iemand als u ge trouwd zou zijnkomt alleen thuis om te eten en te slapen". „Wei neen, kind, er is geen sprake van, dat wij dit jaar naar Zwitserland kunnen gaan. Denk alleen maar aan alle rekeningen, die nog betaald moeten'wor den". „Och, als het anders niets is. Aan die rekeningen kunnen wij in Zwitser land óók denken." Ik kan het aanzien, dat een da me in de tram moet blijven staan, zei Van Vliet. 'Bravo, mijnheer Van Vliet, riep het meisje. Dus u staat haar altijd uw plaats af? Neen, zei Van Vliet, ik doe of ik slaap. Een automobilist reed over een land weg, waar hij alleen, ver voor zich uit, een man en een hond bespeurde. Juist toen hij hen passeerde schrok de hond, sprong op zij, werd door de auto gegre pen en gedood. Ik kan er eigenlijk wel niets aan doen, zei de automobilist, die dadelijk gestopt had, maar enfin, hier heb je een rijksdaalder; is dat genoeg? Och ja, dat is goed, antwoordde de man, terwijl hij den rijksdaalder in den zak stak; en terwijl de automobilist doorreed bekeek hij den hond met een zekere nieuwsgierigheid en mompelde: !Nu zou ik toch wel eens willen we ten van wien het beest eigenlijk hoort! De wegenbelasting. Nu de Eerste Kamer het wetsontwerp wegenbelasting heeft aangenomen, laten we eenige bijzonderheden, die de wegge bruikers interesseeren, hieronder volgen: Het belastingjaar loopt van 1 Mei tot en met 30 April. De belasting is verschul digd door hem, die het motorrijtuig houdt, waarmede op den openbaren weg gere den wordt. Onder motorrijtuigen worden verstaan alle rij- en voertuigen, bestemd om uitsluitend of mede door een mecha nische kracht, op of aan het rij- of voer tuig zelf aanwezig, anders dan langs spoorstaven te worden voortbewogen. De belasting bedraagt voor een vol jaar: a. voor een rijwiel, waarop of waaraan een hulpmotor is aan gebracht, onverminderd de rijwiel- belasting f 3, b. voor een motorrijtuig op twee wielen, niet vallende onder de omschrijving van letter a: indien het eigen gewicht niet meer bedraagt dan 60 kilogram f 10, indien het eigen gewicht be draagt meer dan 60 kilogram, doch niet meer dan 120 kilogram f 20, indien het eigen gewicht meer dan 120 kilogram bedraagt f 30, c. voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen, niet val lende onder de omschrijving van letter a en ingericht voor perso nenvervoer: indien het is ingericht voor het vervoer van niet meer dan, 7 per sonen, den bestuurder inbegre pen, per 100 kilogram eigen ge wicht f 6, doch ten minste f 48, indien het is ingericht voor het .vervoer van meer dan 7 personen, den bestuurder inbegrepen, per 100 kilogram eigen gewicht f 8, d. voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen, niet val lende onder de omschrijving van letter c, per 100 kilogram eigen gewacht f6, doch ten minste f48, De belasting voor een motor rijtuig op twee wielen wordt, in dien door middel van dat motor rijtuig een rij- of voertuig of een zijspan wordt voortbewogen, ver hoogd met f 10, De belasting voor een motor rijtuig op meer dan twee wielen wordt, indien door middel van dat motorrijtuig een rij- of voertuig anders dan langs spoorstaven wordt voortbewogen, verhoogd. Die verhooging bedraagt voor een rij- of voertuig met een eigen gewicht van niet meer dan 1200 kilogram f 18, meer dan 1200 en niet meer dan 4000 kilogram f60,— meer dan 4000 kilogram f90, De belasting voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen wordt, indien door middel van dat motorrijtuig meer dian één rij- of voertuig wordt voortbewogen, voor elk dier rij- of voertuigen overeen komstig het vorige lid verhoogd. De in het eerste lid onder c en d en de in het tweede en derde lid genoem de bedragen gelden voor rij- en voer tuigen, waarvan de wielen zijn voorzien van luchtbanden. Die bedragen wordien verhoogd, indien de wielen van het rij- of voertuig zijn voorzien van cushion- banden met 30%, van massieve rubber banden met 60% en van metalen banden met 100%. Oude man verbrand. Gistermiddag omstreeks half 4 be merkte de zoon van den winkelier S. aan de Voorstraat te Dordrecht een brand lucht. Naar buiten loopend 'zag hij rook komen uit het naastgelegen perceel No. 415, bewoond door den 89-jarigen B. H. van Zuylichem en zijn huishoudster. Hij snelde het huis binnen en vond de slaap kamer in brand staan. Dien ouden man kon hij niet meer redden, de vlammen dreven hem het huis uit. Intusschen wa ren de buren te hulp gesneld, maar ook zij konden tegen het vuur, dat gevoed werd door een grooten voorraad goede ren, borstelwerk en dweilen van den op No. 417 wonende winkelier U„ niets uitrichten. De inmiddels gearriveerde brandweer heeft het vuur gebluscht. In wendig is alles verbrand. Alleen de mu ren van het huis zijn blijven staan. Toen het mogelijk was het huis binnen te tre den, vond men den ouden man geheel verkoold. De buren kregen belangrijke water schade. Men vermoedt dat de oude man zoo- als zijn gewoonte was met zijn bran dende pijp naar bed is gegaan en dat daardoor het beddegoed in brand is ge raakt. Zijn huishoudster had, om een zoon van den ouden man te gaan geluk- wenschen met zijn verjaardag, eenige mi nuten tevoren de woning verlaten, zoo dat de oude man alleen thuis was. Prinses* Juliana. Wij hebben melding gemaakt van een bericht, volgens hetwelk prinses Juliana zich binnenkort zou verloven met den tweeden zoon van den Kroonprins, van Zweden. Dat bericht blijkt weer te behooren tot de serie proefballonnetjes, die gemeen lijk aan vorstelijke personen gewijd wor den. Bij informatie bij den Zweedschen gezant werd medegedeeld, dat het be richt uit de lucht was gegrepen. Er is aah niemand iets van bekend, dan aan het kleine Stockholmsche blaadje.dat het in omloop bracht. Uit den ouden tijd. De „Geld. Bode" die in den Gelder- schen Achterhoek verschijnt, bevatte dezer dagen het volgende bericht: Een jonge Duitscher, die werkzaam was op 'n boerderij in de buurtschap De Brinkheurne bij Winterswijk, bracht èen bezoek aan zijn geboorteplaats Bocholt. Daar vertelde hij aan een zeer ouden man, dat hij in Winterswijk werkzaam was. Bij den ouden man werden boen blijkbaar herinneringen levendig. Hij deel de den jongen Duitscher mede, dat zijn vader in Napoleon's tijd gediend had op een bouwplaats aan den Kottenschen weg en dat op deze boerderij een kozak, die het den menschen lastig maakte, was doodgeslagen, en op zeer geheimzinnige wijze was begraven in den koestal, daar „waar de eerste koe stond." Na zijn terugkomst vertelde de jonge man dit op zijn beurt aan de arbeiders, die bezig waren den stal te verbouwen. Zij zochten en vonden op de aangeduide plaatseen menschengeraamte met nog een paar gave schoenen, als mede eenige overblijfselen van een soldatenkleedieg. Auto-ongeluk. Gisterennacht is op den Lochemschen weg nabij Diepenheim een luxe auto, waarin gezeten waren de heeren Bolscher en Oostvogel uit Almelo, door het sprin gen van een band, in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd totaal vernield. De heer B. overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. De heer O. werd met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis .vervoerd. De chauffeur werd licht gewond. Oude molen afgebrand. Te Zaandam is de molen van de firma Prins en Co., „De Almanak", uit de zeventiende eeuw, door onbekende oor zaak afgebrand. Kort nadat door de omwonenden de brandweer was gewaarschuwd, stond de molen reeds in lichte laaie, en was de helle gloed van deze vuurmassa over de geheelc Zaanstreek waar te nemen. Het was de brandweer onmogelijk hulp te verleenen, daar de molen zeer ver in het veld staat en slechts per boot is te bereiken. De fa. Prins en Co., fourage- handelaren te Zaandam, maalde nog iede- ren dag met den molen. In den molen was een belangrijke partij veevoeder aanwe zig. De molen zelf was verzekerd. Retourkaarten voor Buurt verkeer. Volgens de „Tel." ligt het in het voornemen der Nederlandsche Spoorwe gen, om de eendaagsche retourkaarten voor buurtverkeer geldig te verklaren voor alle treinen, uitgezonderd D.-trei nen. Hiermede wordt een belangrijke ver eenvoudiging voor reizigers bereikt. Te vens kan dan een der vele teekens uit het spoorboekje, aanwijzende welke treinen voor buurtverkeerkaarten gel dig zijn, vervallen. Snippers. Naar men zich zal herinneren, ont dekte de gemeente-ontvanger van Vlijmen op Eersten Kerstdag, dat zijn kas, die onder een bed was geplaatst, was gesto len. Thans is de zoon van den gemeente ontvanger als verdacht van dezen dief stal gearresteerd. In de Jurgens O bef abrieken te Zwijndrecht is de arbeider H. uit Hen drik Ido Ambacht aan een' pijpleiding blijven bangen, welke op onverklaarbare wijze onder electrischen stroom stond. Bewusteloos werd hij hiervan verwijderd. De levensgeesten konden niet meer opge wekt worden. KOLONIËN. De overstroomingen. De hevige regens houden allerwegen aan. Een bandjir in Atjeh heeft op ver schillende plaatsen wegen en bruggen be schadigd of weggeslagen. Het verkeer is ernstig belemmerd. Het autoverkeer naar de Oostkust is gestremd. Te Medan is het water vallende. De weg naar Be- lawan is weer te berijden door motoren, waardoor de isolatie is opgeheven. Het treinverkeer is echter nog gestremd. PROVINCIE-NIEUWS. Een auto van den Ponton. Gistermiddag omstreeks kwart voor één is een auto, bestuurd door den heer S. uit Hoofdplaat op den ponton van den Provincialen Stoombootdienst te Vlissin- gen tegen een stoot blok gereden en daar door in de haven gevallen. De heer S. bestuurdde de auto en zonk mee in de diepte. De echtgenoote van den heer S. zag voor haar oogen op deze wijze haar man den dood ingaan, daar aan redden niet te denken viel. Eerlijke vinders. Dinsdag vond een jongetje op de open bare straat te Ter Neuzen een spaar boekje, waarin, naar hij meende een bank biljet van f 100 lag, schrijft de „Tem. Crt.". Toen hij het nog stond te be kijken, kwam er een wielrijder voorbij, die het boekje ook bekeek, en het toen van den knaap overnam, zeggende, dat hij' het wel bij den eigenaar zou bezorgen. De jongen, die zijn vondst had afgegeven, begon daar nader over te denken en be greep, dat het nu wel eens niet in de haak kon zijn. Hij deed daarom van het gebeurde mededeeling aan de politie, wel ke een onderzoek instelde. Later bleek, dat de verliezer op het kantoor der spaarbank gekomen het ver lies van zijn boekje, waarin niet een bil jet van f 100, maar een van f 1000, be merkte, toen hij dit voor de inschrijving uit zijn zak wilde halen. Gelukkig is nader gebleken, dat de fietser een volkomen eerlijk persoon was, die het boekje aan het daarin aan gegeven adres had bezorgd, met het bil jet. De fooi, die anders wel aan het knaapje zou ten deel gevallen zijn, zal echter wel bij den wielrijder zijn te- trecht geltomen. Krabberidijke. Op het tweetal te West- zaan komt voor ds. M. Hofman alhier. Middelburg. Het opruimen van den afsluitdijk in het buitentoeleidmgskamaal van de derde schutsluis te Wemeldinge is bij overeenkomst opgedragen aan de N.V. Het Nijmeegsch Bagger- en Aan nemersbedrijf te Nijmegen voor f 30.914 met toepassing van een 55-urige werk week. Het onderhoud van het kanaal door Zuid-Beveland gedurende 1927, 1928 en 1929 is gegund aan A. v. d. Straatem Jr. te Hansweert voor f22.400 per jaar. Rillanid-Bath. Aan den heer M. Wal raven alhier is gegund het bakken van het brood benoodigd voor de armenbe- deeling. GEMENGD NIEUWS. Rème veroordeeld. Dinsdag heeft Rème voor de rechtbank te Lyon terechtgestaan. Rème, men zal zich dat herinneren, is de oplichter, in breker, zakkenroller, die befaamd is, min der door zijn wandaden dan wel door de ongeloofelijke handige wijze, waarop hij telkens weer aan de wrekende hand der justitie wist te ontkomen. Rème is reeds voor allerlei misdrijven tot tezamen twee- en-zeventig jaar gevangenis veroordeeld, waarvan hij echter nog heel weinig heeft uitgezeten, want Rème wist immers altijd weer opnieuw te ontkomen. Rème is voor de rechtbank te Lyon af en toe heel vermakelijk geweest; hij is met zijn aangenaam uiterlijk en hupsch optre den een aardig type van den gentleman- oplichter. PI ij gaf dein president van de rechtbank, toen deze hem herinnerde aan de vele jaren gevangenis, waartoe hij al veroordeeld was, glimlachend de verzeke ring, dat hij toch weer zon ontsnappen. En boos maakte Rème zich op een getuige toen deze beweerde Rème, na dertien maanden, te hebben herkend alleen aan de manier, waarop hij, met zijn Zuid-Fransch accent het woord „pendule" uitsprak. De verschijning van Rème voor de recht bank had natuurlijk groote belangstelling van de zijde van het publiek gewekt. De rechtzaal was stampvol en Rème deed zijn gehoor soms hartelijk lachen. In de lange reeks getuigen, die gehoord werd, was ook een jonge vrouw, bureaiuliste in een groote winkelzaak. Zij zeide den beklaagde te her kennen als den man, die haar bestolen had. Rème bekende dit volmondig en ver telde onder het gelach van de zaal, dat •hij met de juffrouw alleen in den winkel was geweest; dat hij haar toen omhelsd had en van haar emoties gebruik bad ge maakt om haar een portefeuille met 10.000 frank te ontfutselen. Aan het slot van het verhoor heeft Rème iets als een klein toespraakje ge houden, waarin hij zeide den naam van „koning der oplichters", dien men hem had gegeven, niet te verdienen. Volmaakt was hij niet, maar hij was toch zeker heel wat minder misdadig dan veel menschen, die eervol bekend staan. Rème verzocht tenslotte den president zijn. jeugdzwakhe den, waarvan hij spijt heeft, door de vin gers te willen zien. Bovendien, stelt hij zijn slachtoffers met hun ongeloofelijke slor digheid en onachtzaamheid daarvoor ver antwoordelijk. Hij eindigde met de clemen tie des hemels af te smaken, wat bij de stampvolle zaal groote vroolijkheid wekte. De rechtbank heeft Rème tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld en tot tien jaar verbod van verblijf. Wanneer Rème's eerste ontsnapping? De Kerstdrukte bij de En- gelsche post De post te Londen heeft gedurende de 8 feestdagen, ook Maandag, de 3e Kerst dag boxing Day is in Engeland als feestdag gevierd, 1.5 miljoen brieven be zorgd en 4 miljoen postpakketten afge leverd. Gistermorgen was op verreweg de meeste kantoren geen enkel Kerstgeschenk meer achtergebleven De bladen maken met voldoening melding van de uits e- kende organisatie en distributie dit jaar Het is wel eens anders geweest. Pech. Woensdagnacht om een uur of twee verscheeu er eeu man in een nachtcafé in de Rivoli-straat te Parijs en bood den fuivers daar voor een klein prijsje een kostbare dasspeld te koop aan Ken hun ner sprong plotseling op den man toe en ontrukte hem het kleinoodhij had daarin zijn eigendom herkend, dat hem een paar dagen te voren in zijn hotel in de Trévise straat was ontstolen Tumult De venter viel dadelijk door de mand, bekende de dief te zijn en bood den be stolene aan hem de speld terstond terug te geven als deze dan maar geen vervol ging wilde instellen; Tevens soebatte de dief om honderd frank Hij moest toch leven De bestolene liei. zich voer dit voor stel vinden, maar een inspecteur van po litie, die ook in het nachtlokaal was, nam de twee mannen ondanks hun luide pro testen mee naar het bureau. Het bleek dat de dief van de dasspeld nog heel wat meer op zijn kerfstok had, maar ook de bestolene bleek volstrekt niet kaarsschoon to lijn. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. „Coupeeren" van den staart bij het paard. In „Het Paard" wordt een lans gebro ken voor 'het behoud van den ongeschonden staart van het paard, welke jniet alleen een sieraad voor den trouwen viervoeter, maar ook een hoogst nuttig afweermiddel van lastige insecten is. De schr. van bedoeld artikel in „Het Paard" acht eveneens den staart van te groote beteekieinis voor het welvaren van het paard, dan dat hiera^ede door den mensch geheel naar eigen believen zou kunnen worden omgesprongen. Nu is dwang altijd iets hoogst onaangenaams voor ieder, die er aan wordt onderwor pen; voor dwang kan eerst worden ge pleit in de laatste plaats. Maar de voorlichting heeft tot nu toe niets geholpen en ook de subsidies in den vorm van uitgeloofde extra prijzen voor bekroonde dieren in het bezit van hun staart, hebben niet tot het beoogde doel geleid. Bovendien is een dergelijke sub sidie in beginsel verkeerd, daar het toch niet aangaat premies toe te kennen op het niet begaan van een misdrijf. De schr. meent ten slotte, dat het „cou peeren" van den staart noch redelijk, noch noodzakelijk is. Op grond dus van het feit, dat hier met opzet letsel wordt toegebracht, zou veroordeelimg door den rechter krachtens art. 254 van het W. va S. tot 6 maanden gevangenisstraf, subs. f300 boete moeten volgen. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari 5 Kapelie, hoefje met bouwland, Kram. 5 Kapelie, meubilaire goederen, Kram. 7 Kloetinge, woonhuis èn tuin, van van Dissel. 7 Kloetinge, 4 woonhuizen met tuin, Dissel. 7 Wolfaartsdijk, vrachtrijdersinspan, De Wilde en Heijboer. 11 Fijnaart, Angelinapolder, Goderie en Roes. 12 's Heer Arenciskerke, 2 woonhuizen met erven; inboedel, Pilaar. 13 Ierseke, woonhuis met schilderswerk plaats, Pilaar. 13 Kapelie, verpachting bouw- en wei land, Burg. Armbestuur, Kram. 15 Biezelinge, verpachting bouw- en wei land, Kram. 19 Kapelie, verpachting boomgaarden, wei- en bouwlanden, Ned. Herv. Kerk, Kram. 20 Rilland, inspan, de Kok. 21 Ellewoutsdijk, hoefje, Pilaar. 25 Stampersgat, Angelinapolder, Go derie en Roes. Schore, woonhuis, erf, Pilaar. 's Gravenpolder, 2 woonhuizen, er ven en bouwland, van Dissel. 's Heer Abtskerke, weiland, van Dissel. Februari 3 Wemeldinge, 2 woonhuizen, schuur varkenshok en grond, van Dissel. 16 Heinkenszand, boereninspan, Pilaar. 23 Nisse, kapitalen bóeren-inspan, Neer voort. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari 20 Schuttershof,, concert Mandolineclub „Symphonetta". WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdam sche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 1 Jan. 1.03 1 22 6.46 7.11 2 a 1.50 2.09 7.84 7.53 8 u 2.35 2.53 8.13 8.32 4 a 3.15 3.36 8.55 9.13 5 3.59 4.21 9.37 9.54 6 a 4.44 5.06 10.20 10 36 7 5 26 5.51 11.04 11.21 MARKTBERICHT. Middelburg, 30 Dec. 1926. Op de graanmarkt werd heden wegens den geringen aanvoer geen noteering op gemaakt. Boter f 1,10, part. prijs f 1,20. Kipeieren f8,50, part. prijs f9,50. Eendeieren f 8,50, part. prijs f 9,50. Poelje-eieren f 7,part. prijs f 8, DE GEHEIMZINNIGE FEE. Wat ik je nu ga vertellen, is een raadselachtig sprookje. Over een ge heimzinnige fee. Jelui hebben natuurlijk al dikwijls allerlei prachtige verhalen ge hoord over goede en booze feeën, die in, tooverkasteelen woonden of in het bosch en die allerlei wonderen konden doen en getooid waren in kostbare klee- ren, met diamanten en paarlen, ja soms wel met een goud kroontje en vleugels. En natuurlijk had zoon fee de prachtigste gouden krullen of de mooiste, schitte rende oogen, die je je maar bedenken kunt. En ik wed, dat er een heeleboel jongens en meisjes ja meisjes vooral zullen zijn, die wel eens bij zich zelf hebben

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2