VERLOREN EEN ROL TEEKENINGEN Benoemd tot onderwijzeres te Pear- s Mej. Ja. F. Ma. de Visser aam bijzondere lagere school. BINNENLAND. Tweede Kamer. Bij besluit van den voorzitter van het itraal Stembureau is im de plaats van dein heer H. C. Dressellhuys, die is over leden, benoemd verklaard tot lid van die Tweede Kamer der Staten Generaal de heer S. E. B. Bierema te Usquert. Tragisch ongeval. Twee meisjes uit Warmond, die op het kantoor der Padoxfabrieken de kantoor lokalen hadden schoongemaakt, wilden Maandagavond naar het dorp terug. Zij vonden de houten brug geopend, zij heb ben toen blijkbaar het plan gehad langs den spoorlijn naar huis te gaan. Toen zij niet thuis kwamen is men gaan zoe ken en vond den arm van een der meisjes, bij de spoorbrug. Het vermoeden is, dat ze door den mist een trein niet hebben hooren aankomen, en dat zij door den locomotief in die daarlangs loopende Leed© zijn geslingerd. H et meisje met de juweelem. Te Bloememdaal is bericht ontvangen, dat de Beriijnsche politie de Duitsch© dienstbode, die te Aerdenhout ten nadeel© van die familie B. een zeer grooibe hoe veelheid kostbare juweelen heeft gestolen, heeft aangehouden. Een deel van de ju weelen had zij beleend. De andere waren nog in haar bezit. Moordaanslag. Mozes J., koopman in vellen, enz., te Veendam, heeft gisteren met een revol ver geschoten op zijn zwager Heiman L., ook koopman in vellen, die met hem onder hetzelfde dak woonde, nadat hij ruzie over de kinderen had gehad. L. was naar boven gegaan om J. eens terecht te zet ten, en toen heeft J. een geladen revolver gegrepen. J.'s vrouw, het gevaar ziende, heeft haar man bij de deur trachten weg te werken en de deur willen dichtslaan. Fielt schot trof de deur, en L. werd niiet geraakt.. De politie heeft J. opgesloten en de revolver in beslag genomen. V ermist. Te Meedhuizen, bij Delfzijl, wordt sedert j.l. Vrijdagmorgen vermist de 45- jarige Antje M., die inwoonde bij haar moeder aldaar. Zij was in de vroegte reeds bezig geweest met het verrichten van huis houdelijke bezigheden, en daar een harer muilen drijvende is gevonden in het af wateringskanaal, vlak bij haar woning, wordt vermoed, dat zij bij het schoonma ken van een emmer bij ongeluk in het wa ter is geraakt en verdronken is. Vrijdag is het kanaal over een groote oppervlakte af gedregd, doch zonder resultaat. Demo gelijkheid bestaat, dat de vrouw door het -nel stroomende water is meegevoerd. Onbewaakte overwegen. Gistermorgen omstreeks 8 uur is de 'jna 70-jarige S. te Zevenbergen, die p weg was naar zijn werk, op den ornbe- aakten overweg bij Zevenbergen door en trein overreden en gedood. Maandagmiddag is de met twee paar den bespannen wagen van voerman F. de Vries H.z., op den onbewaakten overweg aan den Zuid-Maatweg onder Heems kerk door een sneltrein gegrepen. 5De beide paarden werden gedood. De voer man kwam met den schrik vrij. Het onge luk is te wijten aan den dikken mist. Een veelbelovende zoon. De 18-jarige zoon van een beurtschip per, die met zijn schuit in Ouderkerk lag, heeft uit de jas van zijn vader een porte feuille met een bedrag van f 1520 ont vreemd. Hij heeft het geld er in een paar dagen met pretmaken doorgemaakt. De vader zag zich, daar hij een groot deel van het geld voor anderen onder zich had, genoodzaakt van het misdrijf aangifte te doen. De jongen is thans gearresteerd. De radio-oimroep. Naar aan de „N. R. Crt." gemeld wordt is een conferentie gehouden tusschen den minister van waterstaat en vertegenwoor digers resp. van de christelijke radiover- eeniging en den Hilversumschen draadloo- zen omroep. Men kwam overeen, dat de roomsch-katholieken, de orthodox-christe- lijken en die vrijz.-protestanten tezamen gebruik zullen maken van den zender van de room sch- katho Liekein en orthodox- christelijken, terwijl het in de bedoeling ligt, dat de Hilversumsche draadloozeom- roep en de Vereeniging van arbeiders radio-amateurs zich van den zender der Nederl. Seintoestellenfabriek zullen be dienen. Burgemeester van Leiden. De regeering heeft voor het ambt van burgemeester van Leiden het oog op den heer mr. A. van de Sande Bakbuyzem, zaakgelastigde van Nederland te Budapest De heer van de Sande Bakhuyzen is geboren te Leiden op 18 April 1874 en is de zoon van wijlen den directeur van de steraewacht aldaar, prof. v. d. San de Bakhuizen. Hij behoort tot de Ned. Herv. gemeente. Mr. van de Sande Bakhuyzen is in zijn consulaire loopbaan in verschillende landen werkzaam- geweest. Hij is ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Belastingbetaling op de postkantoren. Van bevoegde zijde deelt men aan het „Hbld." het volgende mede: Van3 Jan uari 1927 af zijn de kantoren der poste rijen (met inbegrip ook der poststations), in Noord-Holland (uitgezonderd die in het Gooi en een paar andere) opengesteld voor de betaling van directe belastingen (grond-, persomeele-, inkomsten- en ver mogensbelasting) De betaling kan geschieden op alle werkdagen op de gewone uren van open stelling, doch niet vóór 9 uur 's morgens en na 7.30 's avonds. Invulling van eenig formulier is onnoo- dig; evenals ook op de belastingkantoren wordt aan het postloket het aanslagbiljet aangeboden, terwijl als quitantie door den postambtenaar daarop een stortingsbewijs wordt geplakt. Stortinigsrecht wordt niet geheven. Bovendien kan ook betaald worden aan de bestellers op het platteland, die belast zijn met behandeling van geldzaken ondier- weg. Deze nemen het geld' met het aan slagbiljet over tegen een voorloopig be wijs, dat spoedig weder wordt ingewis seld tegen het biljet met daar aange hechte quitantie. Verschuldigde vervolgingskosten moeten steeds gelijktijdig met de belasting worden voldaan, ter voorkoming van moeilijkheden voor den belastingschuldige. Wanneer een dwangbevel is ontvangen,, moet dit met het aanslagbiljet worden vertoond. Minder dan een tiende van den aanslag wordt op het postkantoor niet aangeno men, tenzij het betreft het restant van een aanslag, terwijl het aanbeveling verdient bij de eerste betaling de centen te ver effenen. De kihderellende in Drenthe. Prof. Scheltema te Groningen, die als tijdelijk door de Riegeering aangezocht controleerend deskundige dc verschillende vaoaritilekolonies nu en dan bezoekt en alleen daarom reeds meer kijk heeft op de mate van verwaarloozing en het lijden dei- kinderen, schrijft: „Kort geleden heb ik den keurenden arts, die de kinderen uit Drenthe onder zoekt, eens op zijn reis naar Emmen en omstreken vergezeld om mij er van te overtuigen, of er ook overdrijving school in de noodkreten, die ons over de ellende der kinderen aldaar bereiken. Ik bezocht met hem een school, die tusschen de beste en die slechtste toestand in ligt; op vele scholen is het erger, op enkele wat beter. Mijn stemming was ietwat sceptisch; ik ginig er heen met de verwachting, dat de slechte toestand wel wat overdreven zou zijn voorgesteld, zooals allicht ge schiedt, als er aanvallen op de weldadig heid gedaan moeten worden. Maar ik heb al spoedig begrepen, dat wij hier inderdaad staan voor de zwaarste vormen van kinderellende, nu over een geheele streek uitgestrooid en dat men deze toestanden niet te zwart kan af schilderen. Hier is nu eens werkelijk alle reden om te helpen en de kinderen door een gezondheidsbad, met goede voeding^ rein heid, orde, regelmaat, uit een diepe put te redden, als men er prijs op stelt om het komende geslacht in deze streken in het bezit te stellen van de grondvoorwaar de voor economische verheffing, n.l. een ongerepte gezondheid. Het hart keerde ons in het lijf om, bij het waarnemen van deze verwaarloosde stakkers, nu eens niet als uitzondering, maar als regel in een geheele streek. Het is één, praecipitaat van armoede-ellende. Ik hebber in het geheel geien bedenking tegen, dat U van deze uitingen in het pu bliek gebruik maakt, als U meent dat zij kunnen dienen om tot meer hulp te komen". Geroofde sieraden terug. Een Nedierlandsch koopman was dit najaar door een Duitsch dienstmeisje voor een waarde van f25.000 aan sieraden bestolen. Het meisje was met den buit; naar haar land teruggekeerd, en de koop man had bij de Duitsche politie geen aan gifte van den diefstal gedaan. Toen hij echter voor Kerstmis (23 Dec.) te Ber lijn moest zijn, wendde hij zich tot de recherchei, die nog denzielfden dag de dievegge te pakken had. Op den eersten Kerstdag konden de sieraden aan den eigenaar worden teruggegeven. Bewijzen gevraagd. Onlangs heeft in een openbare raads vergadering van Meppel de heer Gold- steen, voorzitter van de soc.-dem. fractie, gezegd: Ten opzichte van de naleving van de Rijkswetten staat Meppel zeer slecht aangeschreven, vooral in verband met de Arbeidswet. In verband hiermee heeft thans de burgemeester den heer Goldsteen verzócht, in het algemeen belang met bewijzen te komen en niet langer in den raad soort gelijke uitspraken te doen. De burge meester zegt, dat, indien de heer Gold steen daartoe wil overgaan, hij zijnerzijds zal meedeelen het door de geestverwanten van den heer Goldsteen toegepaste aan- brengsysteem bij de politie en hun eigen houding ten opzichte van de Arbeidswet. Door dit klik-systeem van den heer Gold steen en zijn geestverwanten wordt, aldus de burgemeester, aan de Arbeidswetgeving groote schade toegebracht. Een Ker s tf eest-vier in g. Aan het verslag omtrent het vieren vian het Kerstfeest te Klazienaveen, dat wij in „De Rott." aantreffen, ontkenen wij: Het getal bezoe.kcrs is de 90 te boven; de kamer van 't oude huis biedt geen ruimte meer, zelfs 't portaaltje en 't aangrenzend vertrek bergt de rest der belangstellenden. Messter Postmus zal juist de kerst geschiedenis beginnen te vertellen, als krak! krakgegil, gehuil, geschreeuw! daar zinkt die vloer onder de voeten der aanwezigen weg. De balken, reeds lang vermolmd door zwam, kunnen den vloer niet mieer dragen, deze zakt zeker 30 a 40 c.M. weg, de kachel valt om, de pij pen komen naar omlaag, twee kasten zou den stellig op de schare gevallen zijn, als niet moedige handen ze tegengehou den hadden. Wonder boven wonder! de vallende pijpen, de omgevallen kachel, veroorzaken geen brand en kwetsuur. In 't hoekje waar de kerstboom staat, behoudt de vloer zijn stand. Het kalm optreden van de leiders redde de situatie en met een half uur werd in 't aangrenzend vertrek voor de kinderen en in 't portaal voor de ouders het feest ongestoord gevierd Snippers. Kerstnacht is te Vlijmen ingebro ken bij den gemeente-ontvanger. Door for ceering van een W.-C.-raampje zag men kans in de slaapkamer te komen, en de brandkast weg te nemen. Vermist wordt circa f 3400. De politie stelde een onder zoek in, doch zonder resultaat. Tlhans zijn maatregelen getroffen dat aan de beroiepsonderofficieren die overcompleet komen op 3 Januari a.s. kan wordien aangezegd dat zij voor af vloeiing in aanmerking komen. Het gemeentebestuur van Ermelo besloot voortaan in den nacht van 31 December op 1 Januari gedurende 10 minuten te middernacht, de klokken van de gemeentetorens te doen luiden. GEMENGD NIEUWS. Een kranige schipper. Dezer dagen hep een schoener op de rotsen bij Christies Point op de kust van Nieuw Schotland. Toen bleek, dat het schip verloren was, nam de schipper van den schoener een lijn en zwom door de zware branding naar de kust, een af stand van bijna 300 M. Toen hij de lijn had vastgemaakt, zwom hij terug om aan zijn plicht als schipper te voldoen en als laatste zijn schip te verlaten. Een onschuldig veroordeelde Onlangs bekende een misdadiger, aan wien in de beruchte gevangenis van Sing Sing het doodvonnis voltrokken werd, dat hij ook nog een inbraak gepleegd had in een kruidenierswinkel, waarvoor een an der tot 15 jaar veroordeeld was. Toen den onschuldige deze bekentenis werd meegedeeld, zei hij, dat hij altijd zijn onschuld had volgehouden. „Als ik geen recidivist geweest was", zei hij, „zou ik de jury wel overtuigd hebben. .Nu heeft men mij niet willen geloo ven ".Voor het overige koesterde de man geen wrok tegen degenen, die hem veroordeeld heb ben en erg er op gebrand om zijn vrij heid terug te krijgen schijnt hij ook niet te zijn. Hij wil namelijk revisie van zijin proces vragen, inplaats van den vluggeren weg in te slaan om gratie te verzoeken. Zingende voetbalmatch. Een groot Londensch blad heeft po gingen in 't werk gesteld den zang van een vergadering te cultiveeren. Dat leek geen onaardig idee. Men bracht de men- schen bijeen, men deelde bijtijds den tekst van de te zingen liedjes uit, die meest goe de bekenden waren. Men zette een flink orkest in de zaal, stelde 'een populairen dirigent voor 't publiek aan en noodigde dan de menschen uit tot een concert door henzelf. Natuurlijk gaf men er ook enkele andere muzieknummers bij, doch de hoofd zaak was en bleef: gezang van de verga dering. Die proeven zijn schitterend gelukt. Tweemaal heeft men nu te Londen de groote Albert Hall gevuld, men heeft te Birmingham en te Cardiff groote con certen gegeven en telkens is het een schitterend succes geworden. De men schen deden blijmoedig mee, het was mooi, men joeg de stijfheid en de egocentrie de zaal uit en kweekte gemeenschapszins en werkelijk nietaanstellerige lief de voor de muziek. De courant gaat nu een stap verder. iWaar geen van de tot nu toe gehuurde zalen groot genoeg was om de geheele menigte, die wilde zingen, te bergen, gaat zij het nu in de open lucht probeeren. Zij wil speciaal de menigte op het voet balveld, voor dat het spel begint, aange naam bezig houden en zal nu dus op het voetbalteirrein van Craven Cottage waar Fullham tegen Reading speelt en een 20.000 toeschouwers verwacht worden, een half uur voordat de wedstrijd begint, een concert door het puibliek orgaoiseeren. Er is een goed orkest geëngageerd, een bekwaam dirigent zal optreden, hij krijgt een telefoon met stemversterker om het heele publiek te kunnen beschreeuwen en men zal weer als gewoonlijk vrij bekende nummers zingen, waarvan elk der bezoe kers een tekstboek zal krijgen. Klaarblijkelijk verwacht de courant er heel veel van, want zij heeft nog veel plannen in diezelfde richting. Naar Nieuw-Zeeland in 7 dagen. kapitein Courtney, een bekend Engelsch vlieger, wil trachten in ongeveer dagen tijds van Londen naar Nieuw-Zeeland te vliegen. z-iju plan is een dubbel schroei watervliegtuig van het z g. vliegboot type te gebruiken en vrijwel dag en nacht door te vliegen Lij zal alleen stoppen om brandstof bij te laden, kapitein Courtney denkt ongeveer 24-UO K.VJL. per dag af ie leggen, tl ij heeft een vliegtuig op het oog, dat een snelheid van ongeveer 15U a K M. per uur ontwikkelt, zoodat hij ongeveer lö uur pér dag in de lucht zal moeten blijven. Op sommige dagen verwacht bij het tot 36UU k.M., dat wil dus zeggen tot 2ê uur vliegens te bren gen. Natuurlijk zal Courtney de reis niet alleen kunneu ondernemen, dan zou hij meer tijd voor rust moe en afzondereu. Jeugdige bandieten in Bus- land. Het toenemen der zedenmisdrijven van in bandietisme levende jongelieden dwingt de Russische overheid tot krachtige maat regelen; de justitie draagt het hare daartoe bij door nu en dan zeer zware straffen te geven. Zoo heeft de rechtbank ie Dagestan een voorbeeld gesteld door een tweetal opgeschoten jongens, die een meisje verkracht hadden, ter dood te veroordeelen. (Jok elders zijn zware straf feu uitgedeeld aan bedrijvers van derge lijke schanddaden. p >r Viervoudige moord. Gistermorgen is op een buiten bij Farweli (Engeleen ontzettende misdiad ontdekt. In de groote zaal van het hoofd gebouw werden de lijken van den eigenaar en zijn vrouw gevonden en in een loods die van de 18 -jarige dochter en 16-jarigen zoon. Alle lijken toonden sporen van worging. Dienstpersoneel bleek niet aan wezig. iNaar het voorluopig onderzoek komt de schoonvader van den verslagene lenminste als aanstichter in aanmerking. Een verhaal van priester vervolging. Een katholiek blad te Rome publiceer', een bericht uit Mexieo, naar luid waar van te Puebla Nueva, in Mexico, een r.-k. priester door medestanders van da president zou zijn gemarteld en daarna vermoord. De pastoor had genei, gerd, aan zijn ondervragers mee te deelen, waar zijn bisschop, die door de autori teiten gezocht werd, zich bevond. Toen de bisschop vernam, aan welke behandeling de pastoor bloolstond, kwam hij vrijwillig uit zijn schuilhoek te voorschijn. Hij bevindt zien thans in de gevangenis. De beide priesters hadden naar het katholieke blad in Rome meldt de mis gecelebreerd zonder de daartoe noo- dige regeeriugsvergunning te hebben. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 28 December 1926. Peren: Gieser Wildeman f 6 a f 12, Kleiperen f9 a f 11, Pondsperen f9, Stoofperen f7 a f 10, Kroetperen f 1, Appels:' Goud Reinetten f33 a f38, Zure Bellefleur f20 a f24, Westlandsche Bellefleur f 19, Uitschot Appels fl. Diversen Spruiten f6 a f 10, Kroten f 0,50. Alles per 100 K.G. Bloemkool i'2 a f20, Roodekool f 0.8Ü a f2, Sa- voyekool f 1,40. Alles per 100 stuks. Hazen f2,52 a f4,02 per stuk. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Overleden: Maria Blankenburg, 75 jr. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 774.6 te Co mma. Laagste barometerstand 732.4 te Memel. De verwachting tot den avond van 30 dezer luidt: krachtige, later tijdelijk af nemende N.W. tot W. wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, aanvan kelijk nog kans op regen- of hagelbuien, iets kouder. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 5 Kapelle, hoefje met bouwland, Kram. 5 Kapelle, meubilaire goederen, Kram. 7 Kloetinge, woonhuis en tuin, van van Dissel. 7 Kloetinge, 4 woonhuizen met tuin, Dissel. 7 Wolfaartsdijk, vrachtrijdersinspan, De Wilde en Fleajboer. 11 Fijnaart, Angelina polder, Goderie en Roes. 13 Kapelle, verpachting bouw- en wei land, Burg. Armbestuur, Kram. 15 Biezelinge, verpachting bouw- en wei land, Kram. 19 Kapelle, verpachting boomgaarden, wei- en bouwlanden, Ned. Herv. Kerk, Kram. 25 Stampersgat, Angelinapolder, Go derie en Roes. Schore, woonhuis, erf, Pilaar. Februari: 16 Heinkenszand, boereninspan, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 20 Schuttershof, concert Mandolineclub „Symphonetta". LICHT OP. December: uur. Donderdag 30 4.22 Vrijdag 31 4.23 LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Overstroomingen in Indië. Uit Medan wordt gemeld, dat aan Sumatra's Oostkust gedurende drie et malen een overmatige regen gevallen is, waardoor aan die geheele kust overstroo mingen worden gerapporteerd. De toestand op de spoorwegen is zeer ernstig; op vele plaatsen is de lijn weg gespoeld en zijn bruggen verzakt. Het geheele spoorwegbedrijf staat stil. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 30 Dee. 1.1.24 4.45 5.19 31 0.08 0.31 5.53 6 18 1 Jan. 1.03 1 22 6.46 7.11 1.50 2.09 7.34 7.53 8 2.35 2.53 8.13 8 32 4 3.15 3.36 8.55 9.13 5 3.59 4.21 9.37 9.54 ADVERTENTIËN. Hedenavond overleed na een kort stondig lijden tot onze diepe droefheid onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Behuwdmoeder ADRIANA MIERAS, in den ouderdom van 69 jaar eu 7 maanden. C. VAN STRIEN Wz. C. D. SCHIJFVan Stuif,n. C. F. SCHIJF. Driewegen, 28 December 1926. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een kortstondig doch smartelijk lijden onze lieve Vrouw en Moeder Jacuba Cornelia Sophie van Damme— Hoogvliet. in den ouderdom van ruiin 37 jaar. C. VAN DAMME, THEO. ELLA. Goes, 29 December 1926, Geen bezoek of bloemen. op den weg Middelburg~Goes, Dins dagavond. Verzoeke spoedig terug te bezorgen tegen belooning. L. VAN LIERE, Autobusondernemer, Kloetinge.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3