Puroi bij Doos J. 90,60 en JU Si. een vain die ongelukken wat uitvoeriger te beschouwen. De „N. S. Crt." doet dit aan de band van het vraag- en ant- woordeinspel, hetwelk zich' bij de berech ting voor den Raad van Justitie te Soe- rabaja van een dier zaken ontspon. De heer H. is geëmployeerde van een der koffie-ondernemingen in het Banjoe- wangische en een verwoed jager. Hij had de gewoonte, om 's middags, nadat zijn dagtaak was afgeloopen, een dubbelloops jachtgeweer te nemen en tusscben licht en donker jacht te maken op wilde zwijnen cn kidangs. Hij was juist van de ©ene af deeling naar de andere overgeplaatst en vond in zijn nieuw ressort een uitstekend jachtter rein. Het wemelde er van de herten. Op den middag van den 23sten Febru ari j.l. liep hij 's middags om een uur of zes langs de grens van zijn af deeling, toen hij in die nabijheid een schreeuw hoorde, als van een kidang. Hij trachtte het dier te besluipen en kroop daarom achter een stapel hout. Deze stapel was ongeveer U/2 meter hoog en op bepaalde afstanden bevonden zich openingen. Door een van deze openingen kon hij in het koffiebosch zien. Op een bepaald oogenblik meende hij een geritsel te hooren en zag hij een ge daante onder een koffieboom vandaan springen. De heer H. verkeerde in de veronderstelling, dat het de kidang was, waarop hij jacht maakte, en schoot. Hij zag de gedaante voorover op den grond vallen, maar bemerkte toen tevens, dat hij geen kidang, maar een mensch had getroffen. Wij kunnen ons best begrij pen, dat die heer H. diep onder den indruk van het gelbeurde was en op dat oogenblik niet precies wist, wat te doen. Hij versjouwde het lijk naar een bron bosch je, hetwelk zich in de af deeling van zijn vriend J. bevond. Daarna ging hij naar huis, doch liet op de plaats van het ongeluk zijn geweerriem achter. Laten wij, voordat wij verder vertellen, wat er met den heer H. gebeurde, de op merking maken, dat de doodgeschoten in lander een bekende Madoereesche kof- fiedief was. In zijn hoofddoek werden later, toen het lijk gevonden werd, vele koffiebessen, die hij geplukt had, aange troffen. De heer H. is, zooals gezegd, naar huis gegaan en kon begrijpelijkerwijze den hee- len nacht geen oog toedoen. Onderwijl vermisten de familieleden van den doodgeschoten inlander hun vriend en vader. Daar zij als koelie in dienst waren bij hoogerbedoelden J., gingen zij naar dezen toe en vroegen hem, om een onder zoek in te stellen. Hetzelfde verzochten zij aan den assistent-wedana. Den volgenden morgen ontmoetten H. en J. eikaar. J. vertelde hetgeen hij had vernomen, maar H. en dit is bet Vreem de hield zijn mond en zeide niet, dat het zijn schuld was, daar hij een, ongeluk had gehad. Ook de Raad vond dit ©en vreemde houding en de voorzitter maakte dan ook zeer terecht de opmerking, dat ieder mensch, die niets wilde verbergen, toch eerlijk voor de waarheid zou zijn uitge komen. „Waarom $ieeft U toen de waarheid verzwegen?" vroeg mr. Van Delden en beklaagde kon geen ander antwoord ge ven, dan: „Ik weet het heusch niet. Ik was geheel overstuur! Erg aannemelijk luidt een dergelijke verklaring niet en daarop wees de voor zitter dan ook zeer teredht. Pas later, toen de assistent-wedana den riem van het jachtgeweer "had gevonden cn geen ontkomen meer mogelijk was, be kende H. Het O. M. easdhte tenslotte een maand hechtenis. RECHTSZAKEN. Binnen de bakken blijven. De kantonrechter te Middelburg ver oordeelde J. F. T. te Goes wegens wa teren buiten de bakken tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Hooger""b'eroep Door G. d. V„ 34 jaar, molenaars knecht te Vrouwepolder is Ihooger be roep aangeteekend teigen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 21 Decem ber 1926, waarbij hij ter zake van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld (te Kloetinge) is veroordeeld tot f50 boete of 50 dagen 'hechtenis. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. k Melkop bretngsten In het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant toont de zuovelconsulent voor Zeeland, C. Zwagerman, in een uitvoerig artikel aan, dat m vergelijking met overeenkomstige streken in andere deelen van ons land de melk m Zeeland pl.m. f500.000 per jaar te weinig op brengt. Schr. wijst er nog op hoe ver bazend gemakkelijk een Zieeuwsche boer zich bij dit feit neerlegt. Voor een kwestie de paar denteelt of den suiker bietenver - bouw betreffende, kan hij daarentegen warm ioopen. Tenslotte komt schr. voor de verschil lende deelen van Zeeland tot de volgende cijfers, waar dan nog bij in aanmerking dient te worden genomen, dat bij verwer king van de melk op een boerderij de on kosten zeer laag zijn getaxeerd, terwijl ondiermielk en karnemelk zoo zijin ge waardeerd, dat bij lage vee- en var- kensprijzen deze taxatie zeker te hoog is. Aan de h^nd van de cijfers van ver schillende coöperatieve fabrieken in de kleibouws treken van Groningen, Friesland en West-Brabant valt de gemiddelde netto opbrengst pier 100 K.G. melk over de ja ren 1924, 1925 en 1926 —te stellen op f 8,75. Schouwen en Duiveland en Tholen ko men er bij die vergelijking het beste af. De gemiddelde opbrengst over die jaren kan daar ook op pl.m. f8,75 per 100 K.G. melk worden genomen. Hierbij zij opgemerkt dat ruim een derde van de gerpoduoeerde melk buiten het eiland wordt verwerkt. Voor Walcheren geldt een globaal ge middelde van pl.m. f8,40. De schrijver teekent hierbij aan, dat bij een betere samenwerking tusscben de boeren de fa briekmatig verwerkte melk zeker meer zou kunnen opbrengen. Voor Walcheren be teekent de 35 cent per 100 K.G. min der eein jaarlijksch verlies van pl.m. f 65.000,-. In Noord- en Zuid-Beveland is het nadeelig verschil pl.m. 0,5 cent per K.G. of f 190.000,verlies per jaar. Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen kan slechts tot f7,59 per 100 K.G. komen, hetgeen een jükrlijksch verlies van f 130.000,befceekent. Het ongunstigst is ten sLotte de toe stand in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, waar het nadeelig verschil f 1,20 per 100 K.G. bedraagt, hetgeen jaarlijks een ver lies geeft van f 160.000, STADSNIEUWS. Geslaagd. Mej. G. M. Abeleven alhier, is gis teren geslaagd voor het examen zang onderwijs op bewaar- en lagere scholen (maatschappij tot bevordering van toon kunst). Vèreenigïng van Vrijz. Godsdienstigen. Oudejaarsavond om 7V2 uur zal een godsdienstoefening gehouden worden on der leiding van Ds. J. B. Netelenbos van Heinkenszand. JC, Doopsgezinde Gemeente. Ds. Koekebakker zal Oudejaarsavond om 5 uur een godsdienstoefening houden. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding Te 's Gravenpolder op den openbaren weg vloeken: A. v. 't W. te Kwaden- damme f5 s. 5 d. Op den openbaren weg een wapen bij zich hebbenP. S. te Waarde f 15 s. 15 d. Mond- en klauwzeer niet aangeven: A. A. H. te Hoogerbeide, vrijgesproken. Te Kloetinge harder rijden met een motorrijtuig dan is aangegeven: T.A. V. te Krabbendijke f 10 s. 10 d. 's Avonds fietsen zonder licht: T. d. M. te Wemeldinge f2 s. 2 d„ A. F. te Ierseke f3 s. 3 d. 's Avonds rijden zonder licht met een voertuig: A. v. 't W. te Kwadendamme f 5 s. 5 d„ P. v. d. E. te Ierseke f 0,50 s. 1 d. Dronkenschap: L. S. te Wissenkerke f 10 s. 10 dagen. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 15 biggen. PROVINCIE-NIEUWS. Inenting en pokken. Te Middelburg heeft de afdeeling Wal cheren van de Mij. tot bevordering der geneeskunst een bijeenkomst gehouden, waar de heer E. van Dieren, arts te Am sterdam, een voordracht hield over „In- en tin gsdwar^g en pokken". Aan het uitvoerige verslag in de „Mid. Crt." ontleenen we: Deze bijeenkomst was belegd, o. a. in verband met de indertijd vermelde ge vallen uit Zeeland van het afgeven van vrij stellingsbriefjes voor inenting, aan kin deren en volgelingen van ds. Kersten. Deze zelf was ook uitgenoodigd maar niet gekomen. Wel had aan de uitnoodi- giing voldaan de heer A. Verhagen, pre dikant bij de Geref. Gemeente te Mid delburg. Voorts werd de vergadering bij gewoond door een aantal geneeskundi gen uit Walcheren en Zuid-Beveland. De heer Van Dieren heeft in een snel uitgesproken rede van 2ty2 uur zijn toehoorders bedolven onder een lawine van feiten, beschouwingen, cijfers, uit voerige aanhalingen uit boeken en rap porten, en bestrijding daarvan. We stel len dit voorop, omdat de lezer zal be grijpen, dat binnen die perken van een courantenverslag daarvan slechts een glo baal overzicht mogelijk is. Na kort herinnerd te hebben aan het nog bij de Kamers aanhangige voorstel van minister Aalberse, waarbij het mo gelijk zal worden vrijstelling van in enting wegens gemoedsbezwaren der ouders te verltrijgen op grond van twee getuigenverklaringen; en aan het steeds groeiende aantal tegenstanders, omdat zich naast de godsdienstig en staatrech- telijk bezwaarden ook voegen de aan hangers van de natuurgeneeswijze en de twijfelaars, de lakschen, gaf de heer v. Dieren voorlezing van de uitvoerige correspondentie die hij met ds. Kersten heeft gehad. Hij had hein, in verband met deze vergadering, een beleefd schrijven gezon den, met een aantal scherp gestelde vra gen, ten einde de motieven van de te genstanders te leeren kennen. Toen na zes weken nog geen antwoord was ont vangen, had hij zich wederom tot ds. Kersten gewend, en daarna een „vertrou welijk" schrijven gekregen, waarin hij echter niets kon vinden, dat vertrou welijk was. De heer Kersten schreef daarin eerst, dat hij door druikke werk zaamheden niet eerder had kunnen ant woorden. Daarna vervolgt de heer Kersten „Het is mij niet mogelijk in deze om standigheden ©enigszins gedocumenteerd mijne bezwaren op te geven. En aan het noemen ervan hebt u weinig, daar ik ze u bekend acht. Wij willen onze kinderen niet overgeven aan een kunstbewerking waarvan o.i. 'het grootste gevaar te duch ten is. Wat de laatste jaren weer op ver schillende plaatsen voordeed is ons ©en nieuw bewijs van het groote, ja aller grootste gevaar aan de vaccinatie verbon den. Met onze gezonde kinderen niet naar den geneesheer. „Van de vrijstellinigsbewijzen heb ik steeds met vrijmoedigheid gebruik ge maakt. U weet, ik stak het niet onder stoelen of banken omdat ik geloof een eerlijken weg te bewandelen. Als de ge neesheer verklaart dat waar is, wat hij zegt, mag ik zijn verklaring aanvaarden. Het moge een geschil onder de medici blijven of men onder zeiter verschijnsel in bepaalde mate al dan niet tot inenting overgaan zal, ieder arts zal dit hebben voor zich zelf te beoordeelen. Daarom heb ik het optreden tegen enkele Middel- burgsche artsen vreemd, ja onbillijk ge vonden. Geachte Heer ik zou u gevallen kunnen noemen van doktoren, die gil naar hun muts staat of rijkelijk de bewijzen afgeven,, of de menschen van hun deur stooten. Zij zitten achter de scher men, eten van twee wallen. Ik heb de heeren geminacht* Te erger wijl zij on waarachtig optreden.. Steeds heb ik ge zocht naar mannen,, ondier de medici die den moed hebben een standpunt in te ne men. Helaas, het bleek mij, dat hun getal niet groot is. „De betrokken geneesheeren waarover ik boven schreef, ken ik niet. Maar te gen hen zóó op te treden, is onredelijk. Bovendien zijn zij niet vrij van den toe stand te beoordeelen „Ik veracht den dwang, en hoop dat eens nog ons volk ervan ontheven worde. Zoudt u ook er niet -kunnen inkomen dat deze dwang ons innerlijk krenkt? Zoudt u niet willen helpen bevorderen dat deze aanstoot worde weggenomen voor ons Geref. volk?" Dé heer v. Dieren heeft daarop geant woord, dat dit schrijven zijn vragen niet beantwoorddeen daarop schreef de heer Kersten dat hij weigerde de vragen te beantwoorden. In een dier vragen van den heer Van Dieren, had deze o. a. vermeld de door den heer v. d. Berg, arts te Goes, uitgesproken beschuldiging, dat ds. Kersten hem gevraagd heeft de bekende vrijstellingsbriefjes af te geven. Naar aanleiding daarvan schreef de heer Kersten niet van plan te zijn zich op geruchten te verdedigen. „Hier zij ge wag dat ik nimmer een poging heb wil len doen een dokter door geld te bewe gen tot afgeven van bewijzen; zulk han delen zou ik ten scherpste moeten ver- oordeelen". In een zeer uitvoerig antwoord heeft de heer v. Dieren teen nog eens zijn vragen toegelicht. Wat dr. v. d. Berg betreft, schreef bijl daarbij, dat deze aan dr. v. d. Bijl het volgende heeft meegedeeld: „Ik heb indertijd een schrijven van ds. Kersten gehad, waarin hij nog verzocht a raison van zooveel per verklaring, die briefjes te geven, ,,'t Zou wel niet altijd strikt noodig zijn, maar met de noodige coulan ce waren er wel voor ieder kind mo tieven te vinden". Dr. v. d. Berg gaf aan den heer v. d. Bijl toestemming van de ze mededeeling gebruik te maken, en wil ze desnoods onder ©ede bevestigen". Nadat spr. nader was ingegaan op de 'voordeeieia van inenting kwam hij terug op de uitspraak van ds. Kersten: „Met onze gezonde kinderen gaan wij -piet naar den dokter", terwille van de gevaren. Die achtte spr. zoo .gering dat hij met een gerust hart zou voortgaan met vaccineeren. En hij betwijfelde of ds. Kersten zich even gerust zal voelen ais er weer een pokkennood mocht ontstaan. Wat ds. Kersten schreef over het vrijmoedig gebruik dat hij zou maken van de door dokters afgegeven briefjes voor vrijstellingen ofschoon hij wist, dat ze niet altijd met evenveel ©rnat afgege ven werden noemde de heer Van Dieren formalistisch en anti-Christelijk. Van de gelegenheid tot gedachtemwis- seling werd door velen gebruik gemaakt. Wij vermelden slechts de rede van dien heer A. Verhagen, predikant der Geref. gemeente te Middelburg, die begon met een protest tegen de kwalificatie van „kliek", die hij meende van den heer v. Dieren te hebben geboord ten opzichte van hem en zijn medestanders. De heer v. Dieren verzekerde echter dat hij dat woord niet in dien zin had gebruikt. De heer Verbage zette daarna uit een dat hij zich niet aan medische onder werpen zou wagen. Maar de bezwaren tegen inenting komen voort uit.,©en hei lige geloofsovertuiging. En wetenschap en geloof kunnen elkaar niet de hand reiken. Het geloof van spr. en zijn gelijk- denkenden verzet zich niet tegen het ge bruik van de middelen als de rziektetoe- stand aanwezig is. Maar om die middelen te gebruiken als die toestand niet aan wezig is, daartegen hebben ze bezwaar. Er is trouwens een leemte in de vacci- natiewet. De kinderen kunnen wel met elkaar spelen of siamen in de kerk ko men. Maar niet in dé school, als ze on gevaccineerd zijn. Is het nu zoo iets bijzonders dat de mensoben in hun eenvoudigheid gaan naar een dokter om te doen vaststellen of de inenting voor hun kind bezwaarlijk is En ook dat ze dan gaan niet naar een plaatselijken dokter maar naar een van wien zij weten of hooren dat hij tegen de vaccinatie is? Dat recht van eigen dok terskeuze heeft toch ieder. Spreker is meermalen bij zulk een bezoek geweest, o.a. bij dr. Noortzij en bij een dokter te Amsterdam wiens naam hij niet weet. Die dokters onderzochten de kinderen zonder iets verder te vragen. Wat voor bezwaar is er tegen, dat men als leek een bewijs aan een dokter aanvraagt. Als men meent dat de verklaringen dier dok ters leugen en bedrog zijn, waarom laten de andere dokters dan die kinderen niet onderzoeken? Als men protesteert, laat men dat dan niet doen tegen de ouders maar tegen de dokters (geroep: juist). Er is bij ons, zoo zei spr., van geen omkooperij sprake. Het bezwaar om met een kerngezond kind naar een dokter te gaan ten einde het te laten inenteni, is gelegen in de meedeelingen over de gevaren waaraan het kind bloot staat. De heer Van Dieren zegt dat als er gezondheidsbezwaren tegen inenting be staan, iedere dokter verplicht is dat te onderzoeken en daar een verklaring van af te geven. Waarom gaat men dan naar een speciaien dokter? Daarmee beleedigt men alle andere dokters. En toch wil de heer Verhagen van die andere dokters het bewijs dat eerstbedoelde dpkters niet eerlijk zijn. Neen, u moet bewijzen dat de gewone dokters niet eerlijk zijn. Daar op wilde hij aan den heer Verhagen de vragen stellen, die hij aan ds. Ker sten had gezonden. Jubileum Rijkskweekschool Middelburg. Gisteren werd het 50-jarig jubileum der rijkskweekschool voor onderwijzers en thans ook voor onderwijzeressen her dacht met een feestvergadermg, waarin met verschillende autoriteiten aanwezig wa ren directeur, oud-directeur, leferaren, oud- leeraren, onderwijzers en oud-onderwij zers der leerséhool, oud-kweekelingen en ook de kweekelingen. Na een welkomswoord van den direc teur der school, den heer A. 'Zuiderveld, voorzitter der commissie van voorberei ding, werd door de kweekelingen het éér ste couplet van het Wilhelmus gezongen, dat staande werd aangehoord. Hierna hield de heer Zuiderveld een redié over de Geschiedenis der school, tot de oprich ting waarvan bij K. B. van 7 December 1876 werd besloten. Nu inu de school zijn opgenomen de normaalscholen te V lis s in gen en te Goes is de school ge mengd geworden. Ëedreigd is zij een oogenblik met overplaatsing naar Goes en later met opheffing, maar beide zou spr. ten zeerste betreuren. De heer J. N. Pattist uit Den Haag hield als oudleerling een feestrede, waarin hij allereerst hulde bracht aan de leera ren en leerlingen, die door den dood zijn ontvallen aan de school en hun vrienden. Door op te staan brachten de aanwezi gen een stille hulde aan die nagedachtenis van die overledenen. Spr. gaf daarna een vaak humoristisch,"historisch overzicht van het komen op de kweekschool, het leven der kweekelingen, om dan te getuigen, het nog steeds een aanbeveling en ee eerebetoon ds, als men van iemand ze „Die komt van de. Middelburgsche kweek school". Spr. wees er ten slotte op, da zijn feestrede eigenlijk een herdenkings rede is geworden, maar vraagt hoe h ook feitelijk anders kan. De herinneringe zijn immers juist het feest van den dag zij moeten ingebreideld naar boven ko men, tot een festijn, -dat van aller geest! dat door leeft tot de volgende samenkomst De heer Rienks, hoofd-inspecteur i" de derde hoofd-inspectie, vertegenwoordi ger van den minister van O. K. en W. getuigde van zijn liefde voor de kweek scholen, die z.i. moeten blijven bestaan en niet moeten worden samengesmolten met andere scholen, alleen moesten zij zich aanpassen. De heer Hartman, griffier der staten van Zeeland, sprak namens het prov. be stuur, de heer Dumon Tak, burgemeester van Middelburg namens het gemeentebe stuur en de heer J. die Jong uit Zwolle namens de kweekelingen, die later het onderwijs hebben verlaten, maar toch dank baar zijn voor het onderwijs op de school genoten. Al deze sprekers uitten de beste wénschen voor den bloei der school. Behalve deze redevoeringen, werd op gevoerd de Cantate „Een Halve Eeuw", waarvoor de heer Joh. Vorrink, gemeen telijk inspecteur van het L. O. te Den Haag de zeer toepasselijke woorden schreef, terwijl de heer Joh. Caro, Leeraar aan de kweekschool, onder wiens leiding de cantate werd gezongen door de leer lingen, er zeer in geslaagd is die woor den op goede muziek te zetten. De uit voering der cantate stond in aanmerking genomen de nog jeugdige zangeressen en zangers op hoog peil. Ten slotte zongen koor en alle verder aanwezigen opgewekt het Baklied, het be kende kweeksclioollied, waarop de goed geslaagde feestvergadering werd gesloten. Zij werd gevold door een feestdisch tij dens welke ook nog menige herinnering uit het kweekschoolleven werd opgehaald. Driewegen. Toen Maandagmiddag de zoon van den landbouwer K. met een voer mest over den Weltevredendijk reed, werden die paarden schichtig en holden zij van den dijk in de sloot. Een der paarden was onmiddellijk diood, het an dere is levend vervoerd om te worden* afgemaakt. Het onheil liep zonder per soonlijke ongelukken af. Door verzeke ring wordt de schade gedekt. Ierseke. Tegen S., collectant voor het blindengesticht Wolfheze is door de rijks politie proces-verbaal opgemaakt wegens vermoedelijke verduistering. Kattendijke. Maandag j.l. was het een zeer bijzondere dag voor onze gemeente, daar de burgemeester, de heer D. de Graaff, zijn 50sten jaardag vierde. Onop- merkt mocht deze dag, zoo meende het fanfarecorps „Oefening en Uitspanning" alhier, niet voorbijgaan en het bracht met opgewektheid des avonds bij fakkellicht den Burgervader een serenade. Bij monde van den secretaris van het gezelschap, de heer I. J. E. Fe leus, werd hij met dezen dag hartelijk gefeliciteerd, die besloot met den wensch: „Lang leve onze Burge meester!", een wensch, die spontaan door de muzikanten tot driemaal toe werd her haald. De burgemeester dankte de ver- eeniging voor de serenade en noodigde het geheele gezelschap in zijn woning, waar het op de meest gulle wijze werd onthaald. Na eenigen tijd van de gast vrijheid te hebben gebruik gemaakt, werd dankbaar en recht voldaan onder de op gewekte tonen der muziek de terugtocht aanvaard. Middelburg. Door den hoofd-ingenieur- directeur van den rijkswaterstaat te Mid delburg werd hedenmorgen aanbesteed het bouwen van een wachtgebouw en een elec- trisch onderstation met bedieningshuis te Wemeldinge, behoorende tot de werken voor den bouw van derde sluizen in het kanaal door Zuid-Beveland te Hans- weert en Wemeldinge. Raming f42.000. Inschrijvers: firma W. J. Vaassen en Zoon te Vught f44.900; J. v. d. Bent te Terneuzen f42.950; C. M. Laban te Ierseke f40.810; J. H. Reinberg te Ter- neuzen f40.750; N.V. Aannemersbedrijf v.h. van Dongen en van Hoven te Dor drecht f40.712; J. J. Dronkers te-Ka- pelle f40.380; H. Koeveringe Jz. te Scbore f39.985; A. A. de Wilde en A. M. Baljeu te Middelburg f39.790; J. L. Allewijn te Hoedekenskerke f39.725; L. P. Corstanje te Wemeldinge f37.380; A. de Bruijn en firma W. J. v. d. Weerdt en Zoon te Goes f37.300; J. M. van Riet te Goes f36.986. Schore. Tengevolge van de vele griep gevallen onder het personeel en de leer lingen der openbare school, werd die school gesloten. Gekozen bij de Ned. Herv. Kerk tot ouderling H. v. Koeveringe Adr.z. en tot diaken A. Bierens.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2