IIbehoort mijn hart N0. 151. Woensdag 29 December 1929 115® Jaargang. LINTVELT's BAZAR FEUILLETON VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naandoozt Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen eo aanvragen 15 en Kleeuwens li Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. De bezetting van het Rijnland. Over de bezetting van een gedeelte van Duitschland door de geallieerde troepen is in den loop der tijden al menig bericht verschenen, dat verband hield met de ontruiming. In deze berichten werden dik wijls zeer mooie perspectieven geopend, na iedere conferentie tusschen diverselan den werd de horizont lichter. Van lan gen duur was dat echter meestal niiet, de bezetting was er en bleef er. Thans verschijnt er weer een lichtpuntje aan den Duitschen hemel. De Berlijnsche correspondent van de „Neue Freie Presse" verneemt uitDuit- sche regeeringskringen, dat op 31 Ja nuari 1928 het Rijnland' volkomen ont ruimd zal zijn. Op grond van de bespre kingen te Genève zullen thans de diplo matieke onderhandelingen over de bezet ting worden voortgezet. Van een finan cieel© tegenprestatie van Duitschland is geen sprake. Er zal thans worden onder handeld over een tegenprestatie op het gebied van de veiligheid. Frankrijk heeft voorgesteld na de ontruiming van het be zette gebied een commissie te vormen, welke verschillende cowtroleerende be voegdheden zal hebben, maar een burger lijk karakter zal dragen en niet alleen de pacificatie van het Rijnland, maar ook van de aangrenzende Fransche en Belgische gebieden zal controleeren. Van Duitsche zijde verlangt men, dat deze commissie óf in een neutraal land, óf zoo wel in het Rijnland als op Fransch en Belgisch grondgebied gevestigd zal zijn. Frankrijk schijnt hiertegen geen bezwaar te zullen maken. Mag men ditmaal den berichtgever ge- looven, dan zal de bezetting, die zoo zwaar op Duitschland drukt, haar langste leven hebben geleefd, en zal na 10 ja ren een der zwaarste gevolgen van den oorlog voor Duitschland ophouden te bestaan. Het werd tijd l Engeland en China. Eindelijk is officieel de inhoud be kend gemaakt van het memorandum, inzake China, dat Engeland onlangs aan de groot© mogendheden heeft doen toekomen. De Engelsche regeering stelt voor, dat de mogendheden zich bereid verklaren over de herziening van het bestaande trac- taat en alle hangende kwesties te onder handelen zoodra de Chineezen een regee ring met macht tot onderhandelen heb Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. 30 door HodwBg Courths—Mahlerm Er was in 't geheel geen aanstellerij of berekening in hare woorden. Zij wa ren oprecht en waar. Hij stond aan het andere einde der kamer bii den schoor steen en dwong zich kalm te schijnen, of schoon het bloed onstuimig door zijne aderen joeg. Hij wist, dat hij verloren zou zijn als hij zich één oogenblik zwak toonde tegenover hare bekoorlijkheden. „Mevrouw von Croner, ik ben mij niet bewust, deze onderscheiding verdiend te hebben", zei hij stroef. Zij zuchtte diep. „Verdienen? Moet dan alles verdiend worden? Wees toch niet zoo koel en hard tegen me. Ik heb 't wel verdiend, dat je zoo tegen me bent, ofschoon ik daar al duizendmaal voor ge boet heb. Je doet niets te kort aan je waardigheid als je mij den troost laat, je af en toe te mogen zien". Hij richtte zich hoog op. „U moet het liever zooveel mogelijk vermijden mij te ontmoeten, mevrouw von Croner, dat zou beter zijn voor u". „En voor jou, Gunter?" vroeg zij ademloos. Het antwoord werd hem bespaard, Ri ta kwam al pratend met mijnheer von Cro ner weer binnen. Hij was haar even ben geconstitueerd. Het memorandum dringt erop aan, dat de mogendheden zich bereid zullen ver klaren, China's recht op tarief-autonomie te erkennen, zoodra het zelf een nieuw nationaal tarief heeft afgekondigd. De mogendheden dienen hun „tradi- tioneele houding te wijzigen van strak vasthouden aan de strikte letter van de tractaatrechten". Zij moeten voorts toe stemmen „in onverwijlde, onvoorwaarde lijke verieening van de Washingtonsche surtaxes". Engeland houdt staande diat „indien de mogendheden zich vereenigden tot een poging om toezicht aan een onwillig Chi na op te leggen, dit geheel in strijd zou zijn met den geest van de Washingtonsche tractaten". Ten aanzien van de additioneele rech ten die Kanton reeds heft, zegt het me morandum, dat de Britsche regeering „zich met grooten weerzin, in het belang van het handhaven van de solidariteit met de mogendheden, aangesloten heeft bij het protest tegen de nieuwe heffing, maar dat zij niet overtuigd is, dat dit voor den tegenwoordigen toestand de politiek is". In Japan schijnt men niet geneigd op de voorstellen van Engeland in te gaan; te Brussel daarentegen stelt men zich, op het standpunt, dat de voorstellen ern stige overweging verdienen. In Frankrijk is men minder enthousiast. De regeering te Parijs is wat huiverig, om af te wij ken van de leidraden, aangegeven in het verdrag van Washington. Bovendien voelt ze er weinig voor, met de Kantonneesche regeering, die haars inziens niet het ge- heele Chineesche volk vertegenwoordigt, in onderhandeling te treden. De „Temps" erkent, dat het memoran dum is opgesteld in een liberalen en edelmoedigen geest, doch betwijfelt, of de voorstellen door de Chineezen aan vaard zullen worden. Het blad zegt ver der: „Van een algemeen standpunt be schouwd, schijnt het wat te vroeg, om blind vertrouwen te stellen in de regeering van Kanton en zonder eenige compensatie de rechten op te geven, die voortvloeien uit de verdragen. Het nationalisme van Kanton verdient ten volle aandacht van de mogendheden, dioch tot nu toe is niet het bewijs geleverd, dat Kan ton zich heeft bevrijd van de bolsjewisti sche invloeden, en geregelde betrekkingen kan onderhouden met de andere mogend heden op een zuiver nationale basis". Door den verrekijker. Er zijn berichten ontvangen uit de staten Mississippi, Arkansas, Tennessee over groote schade en veel lijden, veroor zaakt door den gezwollen staat van de ri vieren. Men verwacht, dat als het hooge water van de bronrivieren in de Vlissis- sippi zal zijn gekomen, ook deze rivier veel was zal krijgen. De bladen maken melding antipathiek, als Carry sympathiek Glimlachend liep zij naar Gunter. „Denk eens, Gunter, mijnheer von Croner heeft dadelijk ontdekt, dat mijn „Gold- boy" van „Lady Blesz" afstamt", zei zij met haar zacht, vriendelijk stemmetje en legde vertrouwelijk haar hand op zijn arm. 'tWas Gunter te moede alsof, onder den druk van deze kleine meisjeshand, het onstuimig jagen van zijn bloed tot rust kwam. Er kwam weer vrede in zijn hart, toen hij in die reine, heldere kinderoogen keek. Mijnheer von Croner lachte har- lijk. „Ja, ja, lieve freule Rita, van paarden en vrouwen heb ik veel verstand." Nu wendde Carry zich, schijnbaar on bevangen, tot Rita. „Hoe goed, dat u nu op Valberg zijt. Wij moeten elkaar veel zien. Ik hoop, dat u eens gauw op Cronersheim zult komen. Buiten is men op enkele goede vrienden aangewezen." Rita keek Carry verheugd aan. „Ik vind het prettig, dat u dit zegt. Na tuurlijk zullen wij u gaarne op Croners heim komen bezoeken." Vleiend legde Carry haar arm om Ri ta's middel. t Was Gunter te moede als moest hij Rita van haar wegrukken, alsof zij door haar aanraking Rita bezoedelde. Baron Viktor was ook in de kamer teruggekeerd. Hij kwam juist binnen toen Carry haar arm om Rita sloeg. Een sar castisch lachje speelde om zijn mond. Hij sloeg Caary, heamelijk gade en toen zij een militairen opstand in Brazilië. Een afdeeling Braziliaansche regeeringstroepen is -naar het gerucht gaat uiteenge jaagd en daarbij zouden verscheiden offi cieren gedood zijn. Een deel van het garnizoen van San Pedrito is gedrost. Aan de „Petit Parisien" wordt uit Madrid geseind: Er gaat een gerucht, dat er vier van de onlangs in een buiten wijk der stad aangehouden individuen, die er van beschuldigd werden een complot tegen het leven van Primo de Rivera te hebben gesmeed, na een korte behande ling van hun zaak zijn doodgeschoten. In het Zwarte Woud ligt de sneeuw in sommige gedeelten meer dan een meter hoog. Op enkele plaatsen moes ten de bewoners uit hun woningen ge graven worden. Naar uit New-York wordt ge meld, zijn daar gedurende Kerstmis 15 personen aan alcoholvergiftiging overle den; 365 personen tengevolge van het verbruik van vergiftigde sterke dranken ziek geworden. De Belgische Senaat heeft het wetsontwerp, waarbij de legersterkte voor 1927 op 42.000 man tegen 60.000 man verleden jaar wordt vastgesteld, aange nomen met 48 tegen 26 stemmen. Elf leden onthielden zich. De oppositie bestaat uit leden van die socialistische en de Christen-democrati sche fracties. Vele tegenstemmers heb ben verleden jaar vóór de contigentenwet gestemd. UIT DE PERS. De Hollander. In het weekblad Nederland somt Jo hannes een aantal van onze ondeugden en gebreken op. Het huis van den Engelschman, zegt hij, is zijn kasteel. Het kasteel van den Hollander is zijn terughoudende bur gerlijke stijfheid, die in waarheid het groote geheim is der beroemde Holland- schè deftigheid. Deftig is een woord, dat in geen enkele andere taal een synoniem heeft, eenvoudig, omdat die eigenschap een onvervreemdbaar Hol- Jandsch goed is, zooals onze bekende vrijheidszin, onze tuchteloosheid, onze ha ring, onze zedelijkheid, mevrouw Mann Bouwmeester, Edammer kaas, enz. Onze deftigheid berust voornamelijk op een ont stellend gebrek aan gemak van beweging. Wij zijn niet vlot, niet geestig, niet zwie- met haar man vertrokken was, en hij met Gunter alleen was, zei hij tegen hem: „De mooie mevrouw Carry zal algauw behooren tot- de onbegrepen vrouwen, die een trooster noodig hebben. Ik geloof, dat zij er nu al naar omkijkt." Gunter fronste zijne wenkbrauwen. Zoo dra Carry niet meer in de nabijheid was, had zij geen macht meer over hem. Hij voelde dan niets dan verachting vóórhaar. „Dat is wel mogelijk, oom Viktor", antwoordde hij kalm. Baron Viktor keek hem onderzoekend aan. „Nu hoe zou je je tegenover haar gedragen, als zij in jou haar troos ter zag?" Gunter zag hem recht in de oogen. „Carry von Platen is mij ontrouw ge worden Carry von Croner is niets voor mij, dan een aanmaning het verleden te vergeten. Tusschen haar en mij kan nooit meer'iets bestaan." Baron Viktor wreef langs zijn kin. „Mijn beste jongen zij is een mooie, gevaarlijke vrouw. Maar ik zal je wel niet tot voorzichtigheid behoeven aan te manen." Gunter schudde het hoofd. „Ik ken het gevaar, oom Viktor en daar om zal zij mij niet kunnen verleiden." „Dat hoop ik, beste kerel. Want als zulke koude, berekenende naturen eenmaal vlam vatten, dan deinzen zij voor niets terug. Dat weet ik bij ondervinding. Ik vind 't zeer onaangenaam, dat wij zulke naaste buren zijn. Croner is mij onsympa thieker dan ooit en Carry wensch ik naar de maan". rig, niet spontaan, niet charmant, niet voor naam, wij zijn deftig. Doch die deftig heid belet weer niet, dat wij grof kunnen zijn en onaangenaam, slecht gemanierd en onbeleefd, zij sluit terughoudendheid en stijfheid in. Die deftigheid belet ook niet, dat wij over malligheden in geestdrift kunnen raken, vooral wanneer ze uit het buitenland komen. Zij belet wél de spon tane uiting van wat we werkelijk voelen. De eigenschap, die ik hier tracht te ont leden, heet deftigheid in deftige kringen, onder „burgerlijk" standen heet ze „fit soen". Het „fitsoen" der slagers- of kruideniers vrouw is wat de deftigheid is der majoorsche of die der gade eens referendaris. Ik weet wel, dat een niet- Hollanders van dit alLes niet veel zal begrijpen, maar waar ik voor Hollanders schrijf, ben ik er gerust op te worden verstaan. Er zit in onzen volksaard veel tegen strijdigs. Een goed Hollander -geeft af op zijn eigen land, vindt alles mooi wat van buiten komt, voelt zich ontzettend gevleid met een Engelschen kennis, maar kant zich in eigen huis fel tegen alle door zijn gezin geïmporteerde nieu wigheden. Een goed Hollander is hevig verontwaardigd als hij voor iets goeds moet betalen, maar hij schreeuwt moord en brand als hij voor weinig geld niet het allerbeste krijgt. Een goed Hollander heeft geen cent en geen man over voor zijn nationale eer en veiligheid, maar als ze wordt aangerand, schrijft hij Ingezonden Stukken. Een goed Hollander trekt veel dividend van Indische ondernemingen, die bij om den d d niet zou willen missen, maar hij is geporteerd voor de autonomie van Insulinde en als er ergens ethisch wordt gezeurd over de uitzui gende cultures en andere aanverwantje on derwerpen, dan zeurt hij ethisch mee. Een goed Hollander schuimbekt, als er een vies woord op zijin huisdeur staat geschreven of als er belletje bij hem wordt getrokken, of als een jongen grijpt naar een tak of naar een bloem uit zijn tuin. Maar als een politic-agent een straat schender opbrengt of: als een voorbijgan ger een jongen, die een ruit ingooide, een oorvijg geeft, dan kiest hij zonder aarze ling partij voor den delinquent. Dat komt, omdat een goed Hollander bij zijn geboor te reeds een af lieer had van tucht, orde, gezag en wet. Maar 's-Gravenhage is de zetel van het Internationale Recht. Een goed Hollander gaat in het buitenland met zijn vrouw naar schouwspelen, waar over hij zich, als ze te Amsterdam of Den Haag zouden vertoond worden, uit pure verontwaardiging als een kikker zou op blazen en waarover hij met nog twaalf anderen een adres zou richten aan den gemeenteraad. Een goed Hollander kan kert als hij op Koninginnedag geen lintje krijgt, maar als hij het eenmaal heeft, sneert hij elk volgend jaar over den lint jesregen op „jan en alleman". Een goed Hollander vindt roulette en trente et quarante en casino's met chemin de fer des duivels, onthoudt het roulettelooze „Wees maar niet bang, oom Viktor, ik zal haar zooveel mogelijk ontwijken en ik zal gauw genoeg met het verleden hebben afgerekend". „Nu, dat zal me genoegen doen. Me- vrpuw Carry schijnt plan te hebben een druk verkeer tusschen Cronersheim en Valberg op touw te zetten. Klaarblijkelijk is zij daarom zoo lief tegen Rita". Gunter stoof op. „Zij moet Rita mei rust laten ik kan het niet aanzien, dat zij zich zoo huichelachtig aan dit reine, onervaren kind opdringt!" riep hij boos uit. Plotseling was baron Viktor van alle zorgen bevrijd. Die toornige uitval van Gunter vervulde hem met hoop. Afwerend hief hij de hand op. „Kalm, kalm, beste jongen. Rita's beste bescherming tegen Carry's opdringerig heid is haar onschuld en argeloosheid". Ondanks de stille tegenwerking der beide heeren was er toch een druk ver keer tusschen Valberg en Cronersheim. Carry en Rita zorgden daar beiden voor, hoewel elk uit andere beweegredenen. Niettegenstaande deze stoornis ging het leven op Valberg verder rustig en gezel- zijn gang. Gunter en Rita kwamen elkaar steeds nader. Baron Valberg sloeg dit met vreugde gade. En toch zei hij bij zichzelf, dat Gunter nog dacht aan een© andere verhouding tot Rita. Hij was zeer tevreden met dezen broederlij ken en zusterlijken omgang en dacht er niet aan naar haar hand te dingen. Maar in Rita's oogen lag dikwijls on bewust eene teedere uitdrukking, die op meer diuidde dan op een© zusterlijke ge- Scheveningen zijn klandizie, maar hij pro beert stilletjes zijn geluk in Ostende, Spa, Deauville en Monte Carlo. Drie goede Hollanders bij elkaar beteekent een ver- eeniging, vier goede Hollanders reeds een schisma.. In verschillende Nederland sche ge meenten is vloeken in het publiek verbo den. Men vloekt daar binnenshuis of bin nensmonds. In verschillende andere Ne- derlandsche gemeenten is het verboden, dat twee niet met elkaar gehuwde of in de eerste graad verwante personen van ver schillende kunne langs een dijk of op een berm gaan zitten. Een man, die in zulk een streek met zijn vrouw gaat wandelen en eens even wil uitblazen langs den weg moet blijven^ staan totdat zijn vrouw klaar is met zitten of hij moet zijn trouwboekje medpnemen. In onze badplaatsen, b.v. in Scheveningen en Zoutelamde, is zóóveel verboiden, dat de menschen zich met wellust werpen op het weinige, dat de wet gevers nog over het 'hoofd zag. Tien Hollanders, die geen bier drin ken uit principe of omdat hun maag heit niet verdraagt, willen al hun andere land- genooten overhalen om ook geen bier te drinken, goedschiks of kwaadschiks. Vijf Hollanders, die niet dansen, willen dit ook aan zes millioen, twee honderd dui zend zeshonderd acht en negentig andere Hollanders verbieden. Drie Hollanders, die „Voerman Henschel" geen goed stuit vinden, rusten niet, voordat de rest hun ner stadgenooten, die „Voerman Hen schel" wèl een goed stuk vinden dit schouwspel wordt onthouden. Zoo zou ik nog een tijdje door kunnen gaan. Een Hollander, die op straat zijn zoon tje een banaan laat opeten, laat den knaap tevens de schil aldaar deponeeren, maar als hijzelf een uur later of den volgenden dag over die schil struikelt, gaat hij vlug naar huis en schrijft eein ingezonden stuk. En toch houdt van Holland, ondanks deftigheid, zedelijkheid en ingezonden stuk ken uw dienstwillige dienaar Johannes. KOLONIËN. Communistisch hoofdleider gearres teerd De hoofdleider van de communisten Dachlan is te Batavia gearresteerd. Moordenaars gevonnist. De Landraad te Solo heeft de daders van den moordaanslag op den president van den Landraad, mr. W. Andree Wil- bens, die tevens de daders waren van den moord op een rechercheur op 6 Oc tober, welke waarschijnlijk als wraakne ming bedoeld was voor het door de po litie verhinderen van het houden van een optocht, veroordeeld: één tot levenslange n één tot 15 jaar ge- Van een jacht-ongelu k. Er hebben in Indië zoo vaak jacht- ongelukken plaats, dat het niet kwaad is, id, als zij soms Gunter nakeek. Dat had haar vader al heel spoedig gezien. En deze ontdekking verheugde hem. Als Rita Gunter als haar toekom- stigen echtgenoot wenschte, dan zou hij zelf daartegen zeker geen bezwaar hebben. Hoe hij ook opzag tegen een samen leven met Rita in zijn jonggezellenhuis in de stad, des te meer trok de gedachte hem aan af en toe met haar samen te zijn op Valberg. Hij kon zich nu heel goed voorstellen, dat hij dikwijls zou ver langen naar hare, lieve, zachte manieren en naar hare schuchtere, teedere lief- koozingen. Het stond bij baron Viktor vast, dat Gunter en Rita een paar moes ten worden. Carry trachtte voortdurend Gunter ai- leen te ontmoeten. Maar hij was op zijn hoede en verijdelde al hare pogingen. Carry was een uitstekende 'amazone en zwierf op haar prachtigen volbloed, dien zij dadelijk na haar aankomst op Cronersheim van haar man gekregen had, uren lang door de bosschen rond, in de hoop Gunter te ontmoeten. Een rit met hun tweeën door het stille bosch, dat moest, naar zij meende, zoete herinne ringen opwekken en Gunter tot haar terug voeren. Mijnheer von Croner was te lui en te gemakzuchtig geworden om veel paard te rijden, hoewel zijn dokter hem een matig leven en veel lichaamsbeweging had voorgeschreven. éMA. ÉikiMi u-Uk, (Wordt vervolgd.) LI j LL u i

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1