111 UIT DE RADIO-WERELD. Een nieuw groot stati on in Rusland. Naiar de „Dni" meldt, heeft prof. Bontsj Broejewietsj, directeur van het radio-laboratorium te Nizjaii Nowgorod, een plan ontworpen voor den houw van een nieuw radio-station, dat wat de capaciteit aangaat, het grootste station ter wereld zal worden. De ontwerper rekent op capaciteit van. 1000 K.W. GEMENGD NIEUWS. Het tegen woordige Zuid- Af rika. Prof. dr. W. Pont heeft voor het Aardrijkskundig Genootschap te Amster dam een lezing gehouden orver: „Het tegenwoordige Zuid-Afrika". Spreker wees er op, dat in die laatste jaren buitenge wone veranderingen in Zuid-Afrika heb ben plaats gehad: er is een sterk Afri- kaansch burgerbewustzijn ontwaakt. Zuid- Afrika, het autonome deel van het Brit- sche wereldrijk, met zijn eigen taal, zijn eigen burgerschap, zijn eigen vkg' ^vel- dra, is evenals Canada, Ierland en de andere Dominions, een deel der personeele Unie. Slechts de kroon verbindt hen. Het is een land met verrassend veel mogelijkheden alleen al door zijn groote oppervlakte in de verschillende klimaat zones en met zijn geringe bevolking (1% millioen blanken, 5*4 naturellen). Men zegt ook, dat Europa het verleden, Ame rika het heden en aan Afrika de toekomst is. En met die toekomstige mogelijkheden gaan ontzettende problemen gepaard. Den ken we alleen maar aan het rassenvraag stuk. Prof. Pont splitste het in drie dee- lesn: Blanken contra naturellen: blanken contra Indiërs, voornamelijk in Natal, waar 165.000 Indiërs tegen 141.000 blan ken zijn en dan de Engelschen tegen de Nederlandsche afstammelingen. Elk dezer punten werd in het kort be sproken en voornamelijk gewezen op de gisting onder de zwarten, sinds die in 1914 mede vochten in den wereldoorlog. De ban den fcusscben zwart Amerika en Afrika zijn in de laatste tijden zeer versterkt. En generaal Hertzog, de premier, een man met een gaaf karakter, zal moeilijke tij dien hebben, met zijn wetsvoorstel in het parlement, waar een blijvende scheiding tusschen blank en naturel eerstdaags zal worden voorgesteld. De strijd Nederlander-Engelschman; ons allen bekend, dateert reeds uit den tijd, dat de Engelschen in 1815 ons de Kaap niet teruggaven en waardoor een fabel is ontstaan, dat wij de Kaap ver kochten. Niets is minder waar. Na deze korte uiteenzettingVertoonde prof. Pont een stel filmen, waardoor men een indruk kreeg van den geweldigen voor uitgang van het land. Allereerst de spoor wegen, die ons reden door magnifieke landstreken, waar bewonderenswaardige staaltjes van ingenierskunst te zien waren, van bruggenbouw over diepe kloven. De tweede film „Veeboerderijen" toonde,pus de selectie van het fokvee, de bestrijdings maatregelen tegen de ziekte en de daar voor ingerichte laboratoria. Men krijgt eén gevoel van bewondering voor de mannen en vrouwen, die dat alles in zulk een kor ten tijd tot stand brachten. De derde film gold het landbouwonderwijs en gaf een blik op de colleges, die gegeven worden op de zes universiteiten met de proeftui nen en proefstations. Het is geweldig, wat de Unie daarvoor ten koste heeft ge legd. Na de pauze werden aan de hand van mooie lantaarnplaatjes door den lezer eeetnige bijzonderheden'verteld over enkwie centra. i Wordt men het dansen moede? Is de rage van de dancings alweer aan het luwen? Zijn de dames en heeren, die tot dusver iedere gelegenheid te baat na men om in het openbaar de muze van den dans te dienen, tot inkeer gekomen? Te oordeelen naar wat de toonaangevende Engelsche bladen ons vertellen aldus het „Hbld." schijnt dat in Loni^pi inderdaad het geval te zijn. De leden van de upper ten vertonnen zich sinds «eni gen tijd nog slechts sporadisch op de thédansants, die tot voor kort de trotsdh en glorie waren van dé mondaine restau rants in het West-End. De prins van Wa les wordt voor dezen ommekeer min of meer aansprakelijk gesteld. „Verleden win ter", klagen de managers der most fashi onable eet- en drinkgelegenheden, „ver toonde hij zich twee, drie keer per week in onze dancings. En de mogelijkheid om Prince Charming in een établissement du tout premier ardre", te ontmoeten was vpor vreemdelingen en landgenooten aan leiding om op hun beurt die établissemen ten trouw te bezoeken. Gedurende dit sei zoen is de prins van Wales echter nog zoo goed als nergens gesignaleerd. Hij danst niet meer in het openbaar, maar wel leest men telkens, dat hij besloten dancings de eer van zijn bezoek schenkt. Als parti culieren van naam hem uitnoodigen voor een namiddagfeest, een avondpartij, geeft hij gaarne aan die invitatie gehoor. En aangezien Engelands toekomstige troon opvolger nog altijd de mode in zijn vader land decreteert, haast men zich in Mayfair en in de naaste omgeving van deze de tige wijk „parties" en „private dances" te organiseeren op groote schaal. En héél dikwijls worden de gasten dan ontvangen in de zalen of zaaltjes van een der def tigste hotels. In the Savoy zoo goed als in Claridge's worden lederen avond drie a vier „private parties" gegeven. Wie weet hoe spoedig de nieuwe mode ook te onzent navolging zal vinden. Wat moet er dan met alle lichtende en niet lichtende dansvloeren gebreuren? Om van de jazzbands en de strijkjes maar niet eens te spreken. Kerstmis en weervoorspel Schijnt de zon met Kerstmis als in [zomersche dagen, _pau sneeuwt het in Mei op de hoornen [en hagen, 'De twaalf dagen tusschen Zo December en 5 Januari zijn de sleutels van het weer voor het gansche jaar Groene Kerstmis witte PascLeu. Een lichte Kerstmis geeft lichte schuren. Groene Kerstmis geeft goeden oogst voor hef. kerkhof. Uit het meel ian anderen is het ge. makkelijk: Kerstbrood bakken. Met Kerstmis storm en sneeuw maakt de velden vruchtbaar. is Kerstmis nat, dan blijven koren schuur en wijnvat leeg. Als met Kerstmis ijs aan den wilg hangt/ dan kan de klaver vóór Pasehen worden gesneden Als de merel zingt vóór Kerstmis, dan zal ze krijten op Maria Lichtmis. Gevonden juweeien. Drie jaar geleden werd aan het baga gedepót van het station Paddington ie Londen een valies afgegeven dat voor 3000 pond aan juweeien bevatte. Thans zoekt de Londensche politie naar den geen, die het valies daar heeft afgegeven en niet meer heeft afgehaald daar men gelooft, dat de juweeien afkomstig ziju van diefstallen in het West End ge pleegd Eerst dezer dagen werd de kost bare inhoud ontdekt, daar de voorge schreven termijn, gedurende welke ge vonden voorwerpen moeten worden bewaard alvorens verkocht te worden verstreken was. Toen het stationspersoneel het valies had geopend, stelde hei de politie dade lijk van de vondst in kennis Het is natuurlijk heel moeilijk nu nog een signalement te verkrijgen van degeen die 'het talfes''1 heeft afgegeven. Het is mogelijk, dat hij reeds wegens een ander misdrijf veroordeeld is, zoo dat hij niet iu de gelegenheid is geweest, de tasch af te halen. A a ii'v'd ïi h g. Zaterdagnacht heeft aan de Engelsche kust nabij Portland een aanvaring plaats gehad tusschen de Pransche bark «Eu géne fc'ckneider" en de „l'aratu" van de Elder Dempsterlijn. Hierbij kwamen 24 opvarenden van de „Eugène fcchneider» om het léven. De „Brrutu" kwam heden morgen te Portland aan met 4 overleven den der Pransche bemanning, die erin geslaagd waren, zwemmende de „baratu" te bereiken. De „Eugène Schneider", die onmiddel lijk na de botsing zonk, mat 2218 ton en is gebouwd in 1902. Het schip was op weg van West Afrika naar Gent. Een beleefde inbreker. Mevrouw O'Donohue, de weduwe van een schatrijk koffiehandelaar te Brooklyn, werd Donderdag in den vroegen ochtend plotseling gewekt door eeu lichtschijnsel in haar kamer, waar een inbreker aan het werk bleek te zijn De bedienden slapen in een anderen vleugel van dit huis en konden dus niet te hulp-geroepen worden. Wie is daar?" Zoo vroeg de vrouw „Een inbreker, mevrouw. Het is straks Kerstmis en dan moet mpn om ziju vrouw en kinderen denken „Wat wou j# hebben?" „Uw juweeien." „Zij liggen in de bovenste lade van het bureau." De inbreker, die voor het gesprek een revolter had getoond om zijn slachtoffer tot voorzichtigheid te manen, toog aan het werk. Hij bleek voldaan. „Mooie dingen, ze zijn toch niet valsch?" „Man, wat denk je wel!" „Pardon mevrouw, maar het is moeilijk te zien tegenwoordig,, vooral bij electrisch licht Toen de inbreker een diamanten ring wilde inpakken vroeg mevrouw Donokue hem haarj dien te laten, omdat het haar verlovingsring was, waaraan de inbreker hoffelijk gevolg gaf. Ten slotte liet de man mevrouw Donohue op haar bijbel zweren, dat zij niet dadelijk alarm zou maken. Toen verliet hij haar, na een be leefd vaarwel. De weduwe wachtte eenige minuten en belde toen de politie op. I e inbreker had voor ongeveer 50.00 gulden aan juwee leu meegenomen. Groote brand. Zaterdagochtend bemerkten voorbij gangers in de Steenstraat te St. Gillis (een voorstad van Brussel), dat vlam men opstegen uit de meubelfabriek der «Compagnie des Arts». De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd, doch toen zij ter plaatse kwam, stond reeds een enorme voorraad hout in lichte laaie In verband hiermede moesten de belendende perceelen worden ontruimd Het blusschingswerk had slechts weinig resultaat. De vlammen sloegen over naar de in de nabijheid gelegen electriciteitsfabriek en naar de School voor Schilderkunst in de Metaalstraat. In deze school werden een groot atelier en een belangrijke hoeveelheid onder wijsmateriaal een prooi der vlammen, terwijl in de electriciteitsfabriek de opslagplaats voor electro-magneten en dynamo's werd vernield De geheele voorraad ging verloren De brandweer van Brussel en die van Anderlecht verleenden assistentie In den namiddag nam de brand in de meubelfabriek weer in kracht toe en wederom moest het vuur met eenige slangen op de waterleiding bestreden worden. Heden hield de brandweer de smeulende overblijfselen der fabriek nog altijd nat De oorzaak van den brand schijnt kortsluiting te zijn De schade in de meubelfabriek bedraagt twee millioen en die in de electriciteitsfabriek één millioen francs Bij het blusschingswerk vielen twee brandweerlieden door een glazen dak, waarbij zij kwetsuren opliepeneen derde kreeg een heftige congestie, ter wijl een vierde een breuk opliep. Moord. Te Rijssel heeft een gewezen mili tair ziekenoppasser, die afgekeurd was en zonder pensioen ontslagen, een aanslag gepleegd op een majoor van den militairen geneeskundigen dienst De man kwam herhaaldelijk aan het bureau van den medischen dienst eischen, dat hem een pensioen zou worden toegekend Woensdagmiddag om 4 uur kwam hij weer. Majoor Moy ontving hem. „Voor de laatste maal kom ik u vragen of ik nu pensioen krijg f" De officier antwoordde, dat hij daar niet voor kon zorgen „Is dat uw laatste woord i" aldus de afgekeurde. Op het bevestigend antwoord trok de man een revolver en loste eenige sehoten op den majoor, die aan het linkeroog en een zijner handen gewond werd De administrateur snelde toe en kreeg ook een schot in de hand Dr Moy, wiens oog is weggenomen, verkeert in levensgevaar. De dader is aangehouden en heeft bekend met voorbedachten rade gehandeld te heb hen Men twijfelt aan zijn geestver mogens dan blijkt, dat deze na het veertigste jaar toeneemt. Op vier of vijf zelfmoor den is één boven 't 6oste jaar. In de jaren 1921, 1923 en 1925 vertoont de zelfmoord van grijsaards ten opzichte van andere leeftijdsgroepen een neiging m K.G., Roede kool tot vermeerdering. Wanneer men dit|j.^^n wr.,, f i po en 1 i 101 vermeernenng. wanneer u.eu f0>40 Witfc kool f 3 5Q Savoije kool bedenkt, krijgt het gezegde: „plaats f,n JU voor de jongeren» een tragischen zin Het leven der ouden van dagen in stand te houden is een zedelijke plicht, maar ook moet men strijden tegen den zelfmoord in het algemeen, aldus het Ned. T v. G.» Geeuwen. Geeuwen is een onwillekeurige ge beurtenis. De mond gaat open en daarna wordt diep en lang lucht ingeademd, ter wijl de mond open blijft. Daarop volgt dan gewoonlijk een korte uitademing. Bei de gaan gepaard, althans dikwijls, met eigenaardige geluiden. Tegelijkertijd vol trekken zich andere spierbewegingen, zoo als bet strekken van de armen, of bet uitzetten van de borst, tot steun en verdie ping van de inademing. De oorzaak van een en ander moet gezocht worden in plotselingen luchthonger. Zoo treedt het verschijnsel in het bijzonder op bij ver moeidheid, bij vermindering van het zuur- itofgehalte in het bloed of bij verminde ring van het bloedgehalte in de hersenen. Langs den omweg over het ademhalings centrum aan het boveneinde van het rug- gemerg wordt van de weefsels meer zuur stof geëischt en dat gebeurt bij de diepe inademing tijdens het geeuwen. Wij be schouwen het geeuwen in bet als een uitdrukking van vermoeidheid of verveling. Inderdaad is geeuwen dikwijls een toeken van grootere behoefte aan .1. Vele menschen moeten geeuwen wanneer zij zich in volle of slecht ge ventileerde ruimten bevinden. Het geeu wen onderdrukken. Geeuwen in gezelschap wordt, omdat het wijst op verveling, als een uitdrukking van gebrek aan opvoeding beschouwd. En toch wordt daarmede de kern van den geeuw niet altijd geraakt. Men kan name lijk juist geeuwen op het oogenblik, dat I Januari: ALLERLEI. De analyse van een traan. Het voornaamste bestanddeel, dat men bij de ontleding van een traan aantreft is natuurlijk water, maar ook vindt men er o m. zout, soda en phos phorzout in zeer geringe hoeveelheden in. Een gedroogde traan door een microscoop gezien levert een merk waardig schouwspel op. Nadat het water verdampt is, blijven de zoutdee len achter, en deze trekken bij elkaar, en vormen in de lengte gekruiste lij nen, die er uitzien als vischgraten. De afscheiding der tranen is niet, zooals men veelal veronderstelt, willekeurig of tijdelijk, maar gaat dag en nacht door, h nachts in mindere mate, en verspreidt zich over 't geheele oog Die voortdurende vloeistof in het oog waakt er-tegen, dat de oogen verblind worden door de groote massa fijn stof iö de lucht. Een weinig van het tra nenvocht is maar noodig om daarvoor te zorgen, maar zoodra komt er niet wat substantieels in het oog, of de toevloed wordt onmiddellijk grooter en helpt ons het ongemak spoedig weg te schreien Zelfmoorden in Parijs. In de Parijsche zelfmoord-statistieken over het tijdperk van 1909 tot 1923 kan men 3 vijfjaarlijksche tijdvakken onderscheiden vóór, gedurende en na den oorlog. In het eerste tijdperk pleeg den 3757 personen zelfmoord, welk cijfer 16 op 1000 sterfgevallen voor stelt. Voor het tweede tijdperk waren de getallen 1803 of 7 9 per 1000 en voor het derde tijdperk 2717 of 12,9 per 1000. Gedurende den oorlog is het aantal zelfmoorden dus verminderd door de algemeene moeilijkheden en zorgen vergaten de zelfmoordcandida- ten tot op zekere hoogte het persoon- lijk»leven. Van 1920 tot 1925 schom melt het aantal zelfmoorden tusschen 503 (in 1923) en 575 (in 1921). Het aantal der mannen overtreft dat der vrouwen. In de eerste vier maanden van 1926 kwamen in Februari de meeste zelfmoorden voor, n.I. 60 Wanneer men den zelfmoord in de ver schillende leeftijdsgroepen beschouwt VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 24 December 1926. Spruiten f 10 a f 11, Roode kool f2,10 f5, Bloemkool f6 a f20, alles per 100 stuks, -Prei f 7 per 100 bos. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Huw.-afk.Homrne Douwe Siebenga 32 j. jm. te Koedekerke eh Catharjina Ponne 24 j. jd'. Overleden: Pieter Marimus Magielse j., weduwnaar van Jakoba Verflage. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 5 Kapelle, hoefje met bouwland, Kram. 5 Kapelle, meubilaire goederen, Kram. 7 Kloetinge, woonhuis en tuin, van van Dissel. Kloetinge, 4 woonhuizen met tuin, Dissel. Wclfaartsdijk, vrachtrijdersinspan, De Wilde en Heijboer. Fijnaart, Angelinapolder, Goderie en Roes. Kapelle, verpachting bouw- en wei land, Burg. Armbestuur, Kram. Biezelinge, verpachting bouw- en wei land, Kram. Kapelle, verpachting boomgaarden, wei- en bouwlanden, Ned. Herv. Kerk, Kram. Stampersgat, Angelinapolder, Go derie en Roes. 11 13 15 19 25 Scbore, woonhuis, erf, Pilaar, is moeilijk of in het geheel niet te I r. Irebruari: 16 Heinkenszand, boereninspan, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. men door een hevige aandoening wordt aangegrepen. Een naarstig kaartspeler bij voorbeeld ziet, dat hem weldra een mooie lag zal gelukken. Vol spanning wacht hij de slagen van zijn partner af. Hij poogt van zijn innerlijke opwinding zoo weinig mogelijk te laten merken, en plotseling moet hij geeuwen. Hij verveelt zich stel lig niet en hij is ook niet vermoeid. Maar onder het masker van onverschilligheid begon zijn hart sneller te kloppen, de inwendige verbranding ging sneller, hij kon niet eenige kesren diep ademen of van vreugde een kreet slaken, wat hij bij 20 Schuttershof, concert Mandolineclub „Symphonetta' MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 27 Dec. 1926. Vlasaanvoer Groningen f 0, a f 0,wit f 0,a f 0, jee 1 fO,— a f'O,11718 Blauw f0,85 a f 1,15, Dauwroot f 0,a f0,— Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers voorkeur zou hebben gedaan en het in-11*3,70 a f 8,90, blauwe f 4,80 a f 5,20 tredend gebrek aan zuurstof werd door I bonten f 5, a f 5,30. het geeuwen opgeheven. I Ajuinaanvoer weinig. Een ander voorbeeld. Een al te schuch-1 p00tajuin fo,_ a f 0,— per 100 K.G. ter verliefd mensch heeft het eindelijk I Groote f 2,— a f 0,kleine f 0, zoo ver gebracht, met zijn aangebedene If 0,-, Maltha fO,f 0.—, Zaai alleen te zijn. Hij zou graag uiteenzet-1 f g,a f q,. ten wat er in hem omgaat en „zij" wacht extra f 0 sjalotte f 0,a f 0, f 0,egyptische f 0,a niet zonder ongeduld op deze verklaring. I f g,j j)Ujke f0,a fO, Maar de bedeesdheid van den man. maakt, Granen buitenlandsche, kalm. dat b, maar met op het goede woord f fQ Maia mked f 0 kan komen, er doen zich stagnaties voor I f Q HaTer Cana(k fu 2f. a fQ[ hef gesprek, gedurende welke ieder u ,ta fl6g_ zijn eigen hart meent te hoeren kloppen, I r i i i_ en plotseling geeuwt de jonge dame. I Binnenlandsche. De jongeman is daar hoogst veront-Igeen noteeringen wegens geringe aanvoer, waardigd over, hij meent, dat zijn aan- I Tarwe f a f ,- wezigheid verveling veroorzaakt. Maar Rogge juist het tegenovergestelde is het geval. I l[gver Het voortdurende wachten en de span- I Gerst Chevalier ning heeft het jonge meisje in een toe- Kanariezaad stand van opwinding gebracht, dien zij I Karwijzaad niet wil laten blijken. Zij beeft behoefte, I Zonbloempitten diep adem te halein, maar zij onderdrukt I Koolzaad het en het daardoor ontstane gebrek aan I Maanzaad zuurstof in het bloed wordt door het I Boekweit plotselinge geeuwen weer opgeheven. Dus I Mosterdzaad (geel) is het geeuwen hier geen uitdrukking van Lijnzaad (voer) verveling, maar juist een kenteeke-n van I Lijnzaad (zaai) innerlijke ontroering. Bij bepaalde ziekten, I Erwten bij koorts toestanden, maagaandoeningen I Bruineboonen komt geeuwen als een ziekelijk verschijn- Eieren sel voor. Voor het overige heeft t geeu wen ook nerveuze oorzaken, wat blijkt uit de waarneming, dat de aanblik van een I Varkensaanvoer 787, eerste kwaliteit geeuwend mensch dikwijls onweerstaan- I f o,68 a f 0,70 tweede f 0,62 a f 0,66 baar tot geeuwen alleen reeds veroorzaakt I der(je f 0,56 a f (1,60 licht f 0,a f 0, deze reflex-beweging. En zoo. is het niet I eXp0rt f 0,62 a f 0,66. geheel onwaarschijnlijk, dat de lezer, die Handel redelijk. a 13.- -,a ,- F V A RK'EN SM A RKT. deze uiteenzettingen heeft gevolgd, de la zing met een suggestieven geeuw zal be sluiten, welke echter natuurhijk ook in dit geval niet als een uitdi'ukking van verveling kan worden opgeviat. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. WEERBERICHT T. Hoogste barometerstand 7', 17.6 te Va- I lentia. Laagste barometerstal ld 732.7 te Andanes. 1 De verwachting tot den a- rond van 28 I dezer luidt: voor het Noori lenzwakke I N.O. tot N. of N.W. wind I, nevelig tot I zwaar bewolkt, weinig of g een neerslag, temperatuur om het vriespu nt tot lichte dooi. Voor het Zuidenzwakke: tot matige I N.O. wind, gedeeltelijk bew tolkt, weinig I of geen neerslag, lichts tot matige vorst I des nachts, overdag om het wriespttnt tot lichte vorst. a (Die voor lerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim |eem half uur vroeger). Ameterdamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 28 Dec. 29 30 31 1 Jan. 9.12 10.15 11.24 0.08 1.03 1.50 2.85 9.51 10.57 0.31 1 22 2.09 2.58 2 84; 8.36 4.45 5.53 6.46 7.34 8.18 3.04 4.08 5.19 6.18 7.11 7.58 8.82

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3