deal Prov. Stoombootdienst op de Ooster- Scbelde o.m. wegens zeer laag water aan den ingang van de haven moet blijven liggen. Voor het laden en lössfefi' van pas sagiers enz. zal bij het Luitje in die haven een tros werden aangebracht. Deze maatregel zal de uitoefening van den stoombootdienst ongetwijfeld ten goede komen. Biezelinge. Voor den heer J. Rottier te Biezelinge werd aanbesteed het afbre ken van bestaande' geboulwen en het ter plaatse bouwen van een1'nieuw woonhuis op. de hofstede bewoond door den heer S. Rottier te Biezelinge. Architect de heer H. Ie Clercq te Kruiningen. Aan den laagsten inschrijver de heer J. de Jonge Mz. te Biezelinge (f5335,is het werk gegund. Heinkenszand. Eerste Kerstdag gaf de zangvereeniging „Ons Genoegen" al hier, onder leiding van den heer Wolzak uit Kloetinge een concert in de Ned. Herv. Kerk. Met velen uit de omliggende dorpen was h/et kerkgebouw zeer goed bezet. Zoowel toehoorders als zangers en zangeressen kunnen met voldoening terugzien op deze uitypjejrki'g. Kapelle. Zondagmiddag is van uit Ro t terdam naar Kapelle overgebracht de uit breker G. M. S., die in den nacht van 5 op 6 Augustus is ontvlucht uit het airestantenlokaal en verder overgebracht naar Middelburg. Viissingen. Zaterdagavond brak te Vlissingen brand uit in een houten per ceel achter het oude station, waarin twee gezinnen wonen, die uitstedig waren, niet tegenstaande de brandweer spoedig ter plaatse was, konden alleen een varken en eenige konijnen worden gered, verder brandde alles af. STADS-NIEUWS. Een mooie gift. Het bestuur van het. Gasthuis ont ving dezer dagen een gift van f 1000, ten behoeve van de inrichting van het nieuwe ziekenhuis. Kerst-concert. Op lstem Kerstdag gaf het muziekge zelschap „Hosanna" voor een talrijk en aandachtig gehoor een uitvoering op de tent op de Markt. Verschillende kerstliederen en koralen werden, zooals we van, „Hosanna ge woon zijn, op uitnemende wijze ten ge- hoore gebracht. Kerstdagen in 't Gasthuis. Men schrijft ons: Alle dagen gaan en komen geregeld met dezelfde eentonigheid en ook met dezelfde afwisseling voor de ouden van dagen, slechts heel zelden is er verademing zooals dat plaats heeft op Kerstdag. Wordt er bij enkele gelegenheden een stukje op het orgeltje gespeeld, slechts heeft dat plaats als er een jarige is en dan liefst een lied of psalm die de mees ten van buiten kennen, doch met de Kerst dag is het iets anders. De mandolineclub kwam reeds 4 weken te voren vragen of het hun vergund werd een middagje op den Kerstdag voor de oudjes te mogen spelen en waarlijk dat hiertoe de toestemming volgaarne werd verleend behoeft geen betoog. Zij werden don ook niet teleurgesteld, want de club gaat met reuzenschreden vooruit en wat deze te hoeren gaf, was zelfs alleraardigst. Eerst werd op de vrouwenzaal ge speeld, en hoewel er ook mannen als luisteraars aanwezig waren, werden daarna ook de mannen op eenige stukjes onthaald, dat strekte tot volle tevredenheid en dank baarheid, zoodat de club werd verzocht nog eens een middagje te willen afzonde ren en nogmaals hun een genoegen te willen doen. Nadien kwam ook hot Leger des Heils eenige liedjes zingen, hetgeen ook veel belangstelling trok. Jammer, dat zooiets niet over twee dagen kon worden verdeeld. BINNENLAND. Hevige auto-botsing. De knecht C. G. van den bloemen koopman D. S. te Haarlem, reed met zijn auto, waarin nog gezeten waren de bloe menhandelaren J. K. en L J. v, -N. beiden eveneens te Haarlem woonachtig, uit de richting Hoofddorp op den Kruis weg in de richting Heemstede. Hij wilde de draaibrug over de Ringvaart bij de Cruquius oprijden. Tegelijkertijd arriveerde op hetzelfde punt bij de woning van den brugwachter met zijn auto de boter- en kaashandelaar M. J. van K„ wonende aan den Benne- broekerdijk in Haarlemmermeer. Deze kwam uit de richting Vijfhuizen, Vermoedelijk doordat beide bestuurders niet voldoeude hebben opgelet of uitge keken, reden de beide auto's met veel kracht op elkaar in. De bo'sing was zoo hevig, dat de bloemenauto door de dwars leuning van de brug heenvlopg en met de drie inzittenden in de Ringvaart terecht kwam. Gelukkig niet vcr van den kant, want dan zouden ernstiger gevolgen vrij zeker niet uitgebleven zijn De inzittenden konden zich alle drie uit hun benarde positie bevrijden en ble ken er met een paar lichte kwetsuren en den schrik te zijn afgekomen. Van de boter- en kaasauto waren de beide voor wielen, alsmede de radiateur nagenoeg geheel in elkaar gedrukt. Ook de andere auto was zwaar gehavend. De bestuurder van deze auto, v. K had door een stijl van de auto een wond aan het hoofd opgeloopen, echter niet van e nstigen aard Wieg in brand geraakt. Donderdagmorgen is, terwijl de moeder huiselijke bezigheden verrichtte, de wieg van het vier maanden oud dochtertje van V., te Schoonhoven, in brand geraakt. Doordat de wieg te d'cht bij de kachel stond, had het wiegekleedje vlamgevat Door de tegenwoordigheid van geest van de moeder, die een teil met zeepsop bo ven de wieg omkeerde, is dit ongeval nogal goed afgeloopen. De baby heeft slechts lichte brandwonden bekomen Een nieuw baukbiljet De directie van De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij na 27 Dec een bankbiljet van f 20 in omloop zal brengen. De voorzijde van dit biljet heeft een in twee kleuren, lichtbruin en lichtgroen, gedrukte vischgraatvorraige guilloche als ondergrond, welke rechts van bet biljet een strook onbedrukt laat. In deze strook welke lichtblauw van kleur is, komt het watermerk (twee bijen) voor. De tekst, luidende als volgt DE NEDERLANDSCHE BANK betaalt aan Toonder TWINTIG GULDEN is geheel boven in het midden van liet biljet gedrukt. De ruimte tusschen de letters wordt gevuld met een guilloche Onder dezen tekst zijn twee vakjes be stemd voor de handteekeningen van den president en den secretaris. Tusschen beide vakjes is het Nederlandsche wapen gecompoueerd. Onderaan rechts van het middenveld bevindt zich een gravure van een stoeren visscherman in oliejas en zuidwester, de beide handen aan het stuur rad geklemd. Links hiervan een orna mentaal monogram N. B. Geheel links van het biljet een decoratief zeepaardjes motief. In de vier hoeken is het cijfer 20 in een rechthoekige versiering geplaatst. De geheele opdruk is in zwart aange bracht. De achterzijde van het biljet is, met vrij ating van de watermerkstrook, geheel bedrukt met een groot geguillocheerd motief in een bruine en groene kleuren mengeling. In dit motief komt drie keer het cijfer 20 voor. Boven en onder op de grijze fond en aan de bovenzijde van de watermerkstrook komt drie maal herhaald in brain gedrukt de serie aanduiding en de nummering vooraan de onderzijde van de watermerkstrook is in zwart ge drukt het woord Amsterdam met den datum. In'de grijze fond zijn in de vier hoeken vakjes uitgespaard, waarin een uittreksel van de artt. 201 en 209 van het Wet boek van Strafrecht is afgedrukt. De biljetten worden gedrukt op aan alle zijden recht afgesneden papier van ongeveer 17 bij 9 centimeter. Zij worden ter voorzijde voorzien van een afdruk van den stempel der handteekeningen van den president en den secretaris. De bil jetten zijn gedateerd van 2 Jan. 1926 af Weldadigheidspostzegels. De verkoop van de weldadigheidspost zegels loopt dit jaar vlot. Voor zoover uit de globale opgaven valt op te maken, zijfi er nu in de eerste drie weken reeds meer zegels verkocht, dan bet vorige jaar in de geheele maand van verkoop. Dit betreft den omzet over het gansche land. De moord te Den Haag. De invrijheidst.ell ng van den fotograaf M. te 's Gravenhage, die Zaterdag voor een week gearresteerd werd als verdacht schuldig te zijn aan den geruchtmakenden moord op den lieer Van der Stijl, in den zomer van 1921 gepleegd, ia het einde van een onverkwikkelijke geschiedenis, waarbij de naam van een in den kring zijner kennissen en zakenrelaties algemeen gezien en geacht persoon tijdelijk in dis- crediet is gebracht. Zooals wij indertijd reeds meldden, is de aangifte, d e tot de arrestatie van M. leidde, toe te schrijven aan een wraak neming, in verband frtet een door hem verbroken verloving. Deze wraakneming is niet rechtstreeks uitgegaan van de gewezen verloofde, mej B„ j,wat echter niet zeggen wil, dat zij daarbij niet betrokken is geweest, meldt de „Tel." Uit den kring der naaste familie en kennissen verneemt het blad omtrent de toedracht der zaak het vol gende M. en mej B. zijn ongeveer vijf jaar verloofd geweest. De harmonie tusschen de verlooiden liet echter veel te wen- schen, hetgeen dan ook ten slotte leidde tot een verbreking der verloving. De familie van het meisje, en speciaal haar vader, waren daarover ten zeerste gebelgd, en hebben geen pogingen nagelaten om de vriendschappelijke betrekkingen te herstellen. Toen dit goedschiks niet ging heeft men zijn toevlucht genomen tot bedreigingen daarbij een dankbaar ge bruik makende van het feit, dat M. tot de goede bekenden van wijlen den heer Van der Stijl behoorde, en deswege kort na den moord, als zoovele andere ken nissen van den verslagene, door de politie werd gehoord. Nog den dag vóór het huwelijk van M. met een ander meisje in de eerste dagen van November j 1 heeft mej. B. pressie op dat meisje willen uitoefenen om van haar huwelijk af te zien terwijl eenige dagen te voren haar $vader ^n dergelijke goging zonder succes had on dernomen, waarbij hij, toen andere argu menten niet baatten, toespelingen had gemaakt op den moord in de De Rie- merstraat. Toen niettegenstaande deze pogingen het huwelijk van M. toch tof stand kwam' heeft men M en zijn vrouw zelf, met rust gelaten, maar door bemid deling van een huisvriend, zekeren K werd de politie keunis gegeven van „ver moedens" die men tegen hem had Het heeft onder hen, die met de voor geschiedenis der zaak van nabij bekend waren, wel algemeene verwondering ge wekt, dat de politie, niettegenstaande het feit, dat de nieuwe aanwijzingen zeer zwak waren en bovendien bij het verhoor, kort Da den moord de onsehuid van M. reeds was komen vast te staan (o.m. had hij een sterk alibi), toch tot arrestatie is overgegaan en de zaak bij de justitie heeft aanhangig gemaakt. Het blad meent trouwens te weten, dat dit niet met in stemming van alle bij het onderzoek betrokken politie autoriteiten is geschied Welke overwegingen zieh daarbij hebben laten gelden is ons niet bekeud De raads man van den ex-verdachte verklaarde evenwel dat het zijn overtuiging is, dat de politie niet tot arrestatie en door zending der zaak naar den officier van van justitie zou ziju overgegaan, wanneer niet eeu politiedebat in den gemeenteraad bij de behandeling der begrooting, ver wacht ware geweest waarbij dan verwacht kon worden, dat de moordzaak Van der Stijl weder op het tapijt zon worden gebracht. De pokken te Maastricht. De correspondent in Limburg van het ,Hblad." schrijft: Reeds eenigen lijd heerscht onder de bevolking van Maastricht de meening, dat het voorkomen van eenige pokkengevallen te dezer stede te wijten is aan het feit, dat de eerste lijder aan deze ziekte uit de nsburige grensgemeente Eckelrade naar het ziekenhuis te Maastricht is overge bracht en zoodoende de omgeving besmet heeft. Ook doen verschillende geruchten de ronde, dat eenige pokkengevallen niet zijn aangegeven ter bevoegder plaatse Om zekerheid te krijgen, hebben wij ons ge wend tot den directeur van den Genees kundigen Dienst te Maastricht, die ons het volgende mededeelde Het eerste pokkengeval heeft plaats gehad bij den Inspecteur van het Staats- veeartsenijkundig toezicht, dr. Qte Sit- tard. Doordat dit geval iiiet herkend was, werden hierdoor besmet twee dames en de jongere broer van dr. Q Bij een dezer dames, die verzocht had door een anderen medicus te worden behandeld, werden pokken geconstateerd. De jongere broer van dr. Qin Eckelrade woonachtig bracht de besmetting over op zijn zu-ter en de dieustbo'e Dit waren echter lichte gevallen, welke zelfs niet onder medische behandeling gesteld werden. Plotseling werd de vader van dr Q eveneene te tckelrade, ziek en stierf na drie dagen onder verschijnselen, die ten sterkste de pokziekte doen vermoeden De dokter ter plaatse koa dit echter niet constateeren, omdat de patiënt reeds vóór de uitbarsting overleden was Hierdoor heeft wederom een besmetting plaats van een gehuwden zoon. Op den vierden dag na het uitbreken der pokken (ongeveer zestien dagen na de besmetting) consta teerde de behandelende geneesheer pokken In plaats nu alle mogelijke voorzorgs maatregelen te treffen, verzweeg deze medicus het geval en verzocht eerst op den tienden dag na het uitbreken der ziekte aan den Gem. Geneeskundigen Dienst te Maastricht vervoer naar de pok kenbarak. Dit vervoer heeft met de noodige voor zorgsmaatregelen plaats gehad, terwijl deskundigen als dr. Kuyper en dr. Veld- huyzen te A'dam, alsmede de hoofdin specteur van Volksgezondheid de meening zijn toegedaan, dat overbrenging van den patiënt hoegenaamd geen gevaar voor Maastricht heeft opgeleverd. Alhoewel de hoofdinspecteur van het Staatstoezicht op de volksgezondheid eind October be richtte, het Sittardsche publiek niet te alarmeeren, is de directeur van den Gen Dienst te Maastricht na het geval in Eckelrade direct tot massa-inenting over gegaan, omdat door het niet tijdig aan geven van het pokkengevaar aldaar het besmettingsgevaar voor Maastricht zeer groot was. Door de bevolking is bij de eerste aanmaning slechts matig gebruik gemaakt tot inenting en dit verklaarde de directeur met klem indien hier direct ten voile gebruik van was gemaakt, had Maastricht nooit vijf pokkengevallen gehad Misschien zullen zich nog een paar gevallen voordoen, doch dan in zeer lich ten graad. Men hoopt echter dat nog vóór iVieuwjaar alles zal zijn afgeloopen. Het is natuurlijk best mogelijk, dat z'ch nog eenige lichte gevallen van pokken hebben voorgedaan, die onder medische behandeling zijn geweestdeze zijn na- tuurlijk niet te achterhalen De ingeënte personen reageeren nog al sterk, en daar de ingeënte pokstof verulent geweest is wordt er nogal ge klaagd over „zich niet wel gevoelen* Voor ongeveer 90.000 personen pokstof is er verbruikt, zoodat, wel beschouwd, geheel Maastricht en omgeving opnieuw ingeënt zijn. Het eigenaardige van de voorgekomen gevallen is, dat deze absoluut geep con tact hebben gehad nóch met het zieken huis, noch mei een besmette, en de schakel overbrenger niet gevonden is. De patiënten maken het naar omstan digheden goed. Tegen den medicus, die door zijn na latigheid, de besmetting in de hand heeft gewerkt, is proces-verbaal opgemaakt. Prinses Juliana. Uit Stockholm wordt gemeld: Volgens een bericht van „Extrabladet" zal prinses Juliana zich binnenkort verloven met den tweeden zoon van den kroonprins van Zweden. De tweede zoon van den Zweedschen kroonprins is Prins Sigvad, Oscar Frederik, hertog van Uppland, geboren op het kasteel Drottningkolm, 7 Juni 19Ü7 en is dus 19 jaar. Het invoerverbod van vleesch in Engeland Het „Officieel Orgaan" van den Ned. Zuivelbond vestigt, in verband met het invoerverbod van Groot-Britannië op versch vleesch, de aandacht op de actie, die door de Engelsche melkproducenten gevoerd wordt om te komen tot een in voerverbod voor magere gecondenseerde melk. Op een vergadering van .de grootste landbouwers organisatie, de „National Farmers Union", is nl. een motie inge diend en behandeld, waarin op een der gelijk invoerverbod werd aangedrongen Naar aanleiding van die mot e werd be sloten aan de betrokken afdeeling mede te deelen dat de bond, piet ig gebreke zal blijven gebruik te maken van elke gelegenheid die zich in dit opzicht zou mogen voordoen. Het blad meent dat, indien zich een soortgelijk buitenkansje ten aanzien van gecondenseerde melk zou voordoen als met den invoer van geslachte varkens geschiedde die, voorzoover besezen, slechts in een enkel geval aanleiding tot besmetting met mond- en klauwzeer heetten te geven hiervan natuurlijk een dankbaar gebruik zou worden ge maakt. Mochten van de zijde der hygiënis ten bezwaren tegen het gebruik van magere gecondenseerde melk gemaakt worden, dan zouden deze natuurlijk voor hetzelfde doel uitgebuit worden Door een auto gedood. Zaterdagmiddag, eersten Kerstdag, heeft op de West-Kruiskade te Rotterdam, een doodelijk ongeluk plaats gehad. Te kwart voor vijf kwam de 62 jarige koetsier B Th A. Sehoolwerth, wonende Oudaen- straat, met zijn collega W. G. V. uit de Gouvernestraat en wilde daarna nog voor een stilstaanden mo'orwagen van lijn 15 de West Kruiskade oversteken. Reeds waren de beide mannen de tram gepas seerd, toen snel uit de richting van den Mauritsweg een personenauto "naderde welke bestuurd werd door den 22 jarigen kantoorbediende A. C. M, K. V. kon nog juist het trottoir bereiken, doch S., die op klompen liep, was niet zoo snel ter been. Hij werd door den auto tegen den grond geslingerd en kreeg zware inwen dige kneuzingen. Per auto van Men Ge neeskundigen Dienst werd de man naar het Z ekenhuis Coolsingel vervoerd, waar hij spoedig overleed. Volgens getuigenverklaringen wilde de chauffeur van den auto, die geen signalen zou hebben gegeven, nog juist tusschen de beide voetgangers liet trottoir paSseeren, hetgeen echter niet gelukte. De chauffeur verklaarde, dat hij gelijk met lijn 15, welke volgens hem niet gestopt zou heb ben, opreed. Plotseling zag hij twee man nen voor zijn auto, waarvan er één stil bleef staan. Een aanrijding kon hij toen niet meer voorkomen. De auto is in beslag genomen en pro cesverbaal opgemaakt. Een oplichtersbende. 's Gravenhage wordt onveilig gemaakt door een groote bende van oplichters men spreekt van 25 A 80 personen, die zich verbonden hebben om gezamenlijk hun praktijken te volvoeren Reeds zijn verschillende grooto zaken de dupe ge worden. Volgens verschillende methoden gaan zij te werk Zoo hoorde men één der gedupeerden het volgende vertellens Ik verhuur al sinds jaren boven verdiepingen van mijn woning. Onlang: nu kwamen er eenige heeren, die de eerste étage wilden huren, en omdat ze er zeer netjes uitzagen, ging ik er op in. Denzelfdeu dag al kwam er veel bezoek, allemaal keurig nette personen, wat mij in de meening versterkte, dat ik huurders had gekregen, met wie ik niet de minste moeite zou hebben. Den volgenden dag echter kwam de huurder naar beneden en zeide mij, dat hij de meubileering nog wat met eigen middelen werschte aan te vullen, omdat die voor zijn doen niet voldoende was Ik had natuurlijk niet het minste bezwaar en het gevolg was dat de heer op stap ging om te winkelen, be stellingen deed en thuis liet bezorgen. Het was een heen en weer geloop van bestellers, dat ik er ongerust van werd. Van de betaling echter kwam niets terecht, nu eens hadden zij dit .smoesje, dan weer dat smoesje en toen de heeren een stofzuiger kochten en niet betaalden, werd door de firma, die den zuiger ge leverd had, een klacht ingediend, die één der mannen achter slot en grendel bracht, tiet huis was vol bestellingen en daar onder bevond zich o a. een gramofoon van een grooten pianohandel hier ter stede Deze firma begreep dat er iets niet in den haak was en posteerde iemand voor de deur Deze zegsman zeide, dat hij door ver schillende firma's te waarschuwen voor bezorging in een bepaald perceel, waarvan hij wist, dat zich daar van die zwendelaars bevonden, in twee dagen 2000 gulden gered heeft. En hoe groot zal de som we) ziju voegde hij er bij van heigeen ik niet heb kunnen redden, wauneer ik bijv. niet thuis was I Ee i andere manier hebben ze o.a. toe gepast in de Scheldestraat Daar huurden ze een winkelhuis en deden natuurlijk allerlei inkoopen, ouder den schijn deze artikelen in hun winkel te verkoopen. Als dan een bezorger met één of andere leverantie kwam, waren de heeren in eens druk aan het werk, de één verfde mooie, groote letters, een tweede timmerde, een derde schreef. Deu bezorger werd dan toegevoegd„Zeg, kom binnen een paar dagen maar met de kwitantie, je ziet hoe druk we het nu hebben". En de jongen ging heen, liet zijn leveranties achter, want hij dacht natuurlijk over een paar dagen een keurig nette winkel te zien. En niet alleen hij maar ook zijn patroon. En wat zag hij, toen hij terug kwam Een verlaten winkel met een wit geschil derde etalagekast Gp dergelijke manieren nu volvoeren zij hun practijken en dupeeren niet alleen kleine, maar vooral groote zaken, want zij hebben een bijzondere voorliefde voor stofzuigers, gramofoons, bontmantels, enz. enz, De dienstbode en de diamanten. Mevr. B., te Aerdenhout, had een Duitsche dienstbode. Dat meisje heeft echter op zonderiinge wijze hare betrek king verlaten. Des avonds verliet ze het huis op de gewone wijze, als ging ze een wandeling doen en begaf zich naar schouw- burg of bioscoop. In elk geval, dat uit gaan had niets buitengewoons aan zich. Echter, denzelfden avond is de dienstbode niet in haar betrekking teruggekeerd. En ook den volgenden dag liet ze niets meer van zich mérken, hoewel hare koffers en al haar goed ten huize van mevr. B. waren achtergebleven. Dit wekte argwaan en toen zijn de huisgenooten alles gaan nakijken, waarbij men tot de ontdekking kwam dat ver schillende diamanten, vertegenwoordigende een aanzienlijke waarde, waren verdwenen. De politie, dadelijk met de zaak in kennis gesteld, heeft de zaak ter hand genomen ten einde een onderzoek in te stellen. Inbraak, Vrijdagnacht is ingebroken in vier ver schillende villa's aan de Zandvoortschelaau te Heemstede. De inbrekers hebben zich, naar uit het onderzoek is gebleken, vóór de inbraak schuil gehouden achter eenige broeikassen. In de eerste vil'a brachten zij het niet verder dan de keukendeur. Daar werd f 7.94 aan geld meegenomen. In de andere huizen werden echter groote hoeveelheden 'afelzilver ontvreemd. De gestolen voor werpen heeft m|n waarschijnlijk in de eerstgenoemde broeikassen ingepakt, waarna de inbrekers in de richting Haarlem ver dwenen moeten zijn. Snippers. Over de afgeloopen week, eindigende 28 December zijn in Nederland uitgespro ken 81 faillissementen tegenover 68 fail lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Decem ber 1926 3710 faillissementen tegenover 4012 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. In Friesland wordt al schaats ge reden en zijn hardrijderijen uitgeschreven.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2