II behoort mijn hm Schriippeni N\ 155. Maandag 27 December 1926 115° Jaargang. NIEli W JA ARS WENSCHEN Dè Raöio-omroep. 29 FEUILLETON GOESCHE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- Uitgave Naamkoz. Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens A Ross" Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentien worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Zij, die zioh met ingang van 1 Januari 1927, voor minstens 3 maanden op de GoesaKe Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. ia bet Nieuwjaarsnummer worden, zooals gebruikelijk is, bij vooruit betaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels naam en adres onder algemeenen wensch tegen f 0,20 per regel. Opgaven worden ZOO spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk WOENSDAG 29 DECEMBER, vóói des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. Het is weer een weinig opwekkend schouwspel dat Nederland vertoont, nu het, tengevolge van de sterke ontwikkeling van de Radio, voor de verplichting' gesteld is, dieze nieuwe instelling in een vasten vorm te gieten,, die de radio-luisteraars in het algemeen kan bevredigen. Moedeloosheid bevangt ons, wanneer wij zien hoe men, niet zoekende naar hetgeen vereenigt, zich van verschillende kanten op de nieuwe instelling werpt, om haar dienstbaar te maken aan de propa ganda voor eigen beginselen, op godsdien stig gebied en daar godsdienst en po litiek bij het Nederlandsche volk zóó zijn samengeweven ook op politiek gebied. I Zou het dan op geen enkel terrein meer mogelijk zijn de afwijkende beginselen terzijde te laten en zich eensgezind te scharen om hetgeen het Nederlandsche volk in zijn groote meerderheid samen bindt? Het Verslag der Staatscommissie, aan welke was opgedragen een plan te ont werpen voor de exploitatie van een natio ns len omroep, geeft aanleiding tot scherpe critiek aan allen, die boven geloofsver deeldheid de eenheid van het Nederland sche volk als eersten edsch stellen voor een krachtig, onafhankelijk volksbestaan. Wij moeten ons goed rekenschap geven van het doel van een nationalen omroep, in tegenstelling met een particulieren, waarbij de eigenaar het onbetwiste recht heeft om de uitzendingen zoodanig te re gelen, dat zijn belangen, althans de be langen, die hij voorstaat," daarmede wor den door Hedwig Courths—Mahfor* Het mooie oude slot, waarvan het mid denstuk door een statigen toren bekroond werd en twee mooie zijvleugels had, be koorde Rita onbeschrijfelijk. Op Valberg begon een heel ander leven voor haar. Tot nu toe had zij in haar Leven nog geen zelfstandigen s/tap mogen doen, had zij nooit kunnen leven zooals zij wilde. Nu mocht zij in het slot Val berg doen en laten wat zij wilde. Zij gaf den toon aan. Alles richtte zich naar hare wenschen. Dikwijls lachte zij stil in zich zelf als haar vader en neef Gunter haar gdheel als dame behandelden en allerlei attenties voor haar hadden. Dat was alles zoo heerlijk en nieuw voor haar, dat zij soms niet gelooven kon, dat het waar was. Heerlijk vond zij hot op Valberg. 't Was teen genot hier zoo vrij en zonder dwang te kunnen genieten. Zij liep veel alleen te dwalen door het mooie park en voelde zich dan als een prinses uit een sprookje. Maar 't heerlijkst was het toch als papa of Gunter tijd hadden en met haar mee wandelden. Het viel Gunter niet moeilijk vriendelijk en goed voor Rita te zijn. Haar dankbare vreugde voor elke kleine attentie, voor Een Nationale Omroep mag geen an dere belangen dienen dan de nationale, d. z. algemeene Nederlandsche volksbe* langen. Daarnaast kan zeer goed het na tionaal Radio-Station tegen behoorlijke vergoeding en onder zeker voorbehoud ter beschikking worden gesteld van ver- eenigingen, instellingen en personen, die den ziender niet voor nationale maar voor bijzondere belangen willen gebruiken. Op deze wijze kan men tegemoet komen aan het verlangen om den Omroep te doen dienen voor propaganda voor bepaalde doeleinden van godsdienstigen op politie leen aard of de godsdienstige behoeften van een bepaalde richting te bevredigen, De Nationale Omroep in zijn eigen werk moet dus zijn algemeen, althans zóó algemeen, dat allen, die zich op algemeen Nederlandsch standpunt stellen, in luisteren bevrediging vinden. Hij moet in het bijzonder zich toeleggen op de handhaving en ontwikkeling van de beste eigenschappen van het Nederlandsche volk, en de toch vrij algemeen bestaande be hoefte aan kunst, muziek en zang als mede wetenschappelijke voorlichting be vredigen. BUITENLAND. OVERZICHT. Een gelukkige beslissing. Te midden van de Kerst-verzoenings- atmosfeer weergalmen nog altijd schrille klanken, afkomstig van het bezette ge bied. Het vonnis van den Franschen krijgsraad te Landau vrijspraak voor den Franschen militair, die een Duit- scher doodde en gevangenisstraf voor de Duitschers bij den aanval te Germers- heim betrokken heeft aan Duitsch© zijde een storm van protesten ontketend. De gelegenheid wordt tevens te baat ge nomen, om de bezettingskwestie op den voorgrond te brengen. Ontruiming wordt geëisebt, omdat ver dere bezetting van Duitsch gebied het gevaar oplevert voor steeds nieuwe inci denten, die de Fransch-Duitsdhe toena dering in een verkoeling zullen verande ren en het werk der verzoening zullen vernietigen. De Duitsche regeering heeft officieel bij Frankrijk geprotesteerd tegen het Landausche vonnis. Vóór eersten Kerstdag zijn de Duit sche veroordeelden op last van het lid van den Franschen krijgsraad Tropet uit de gevangenis ontslagen. Ze werden zon der cautie of zonder eenige voorwaarde op vrije voeten gesteld, en men neemt aan, dat men niet met een. voorloopige, maar met een definitieve gratiever leening te doen heeft. Deze beslissing van Fransche zijde is een zeer gelukkige te noemen. Men heeft voorkomen dat in Duitschiand werd ver der gesponnen aan een weinig verkwik kelijke geschiedenis. elk vriendelijk woord, ontroerde hem en spoorde hem telkens weer tot nieuwe vrien delijkheden aan. En hij ging Riba meer en meer liefhebben als een lief, klein zusje. Baron Viktor zag met innerlijke vol doening de verhouding der jonge men- schen steeds hartelijker worden. Gunter vermoedde niets van de heimelijke wen schen van zijn oom. 't Kwam hem nooit in de gedachte Rita anders aan te zien dan met de oogen van. een broer. Zij k hem zoo kinderlijk in haar uiterlijk en in haar heele manier van doen,, dat hij geheel onbevangen met haar omging. Op haar verlangen kreeg Rita al da delijk rijles. Zij stelde zich voor hoe heerlijk het moest zijn te paard door de uitgestrekte bosschen te dwalen. Gunter bood zich aan als leermeester. En zijne leerling maakte zulke verras sen- vorderingen, dat hij, evenals zij, met lust en ijver bezig was. Spoedig kon Rita op het door Gunter met zorg gekozen paard de beide heeren op hunne rijtoeren vergezellen. Dat vond zij een onbeschrij felijk genot. Soms overweldigde haar zulk eeme jubelende vreugde, dat zij dit moest uiten en op baar mooien, slanken vos voorma tvloog en eerst na eeme poos, la chend em verlegen over haar overmoedig drag, terug kwam. De beide heeren verveelden zich in 't geheel niet in Rita's gezelschap. Zij had soms zulke origineele invallen, die tot allerlei debatten aanleiding gaven. Of mem moest lachen om hare naïeve beschouwingen en opmerkingen, die wei eens weerlegd moesten worden. Baron Viktor verwonderde er zich zelf ruwe nuto.: qespronqen handen Doos 30-6Q-9Qct6ij Apoth.en Drogisten Wereldvrede-dag. Het Duitsche „8 Uhr Abendblatt" maakte ter gelegenheid van het Kerst feest propaganda voor de invoering van een wereldvrede-dag. Het blad heeft hier over de meening gevraagd van vele voor aanstaande politici, kunstenaars, industriee- lem enz. De meeste politici voelen voor een wereldvrede-dag niets. Zeer velen zijn van meening, dat het Kerstfeest het mooiste vredesfeest is en dat het niet veel nut zou hebben,, een nieuw wereld- feest in te voeren. Ook Prins Hendrik der Nederlanden staat op dit standpunt. Hij geeft als zijn meening te kennen, dat de neutrale landen, verheugd dat de groo te wereldoorlog achter den rug is, geen feestdag wenschen, welke hen zou dwin gen aan deze verschrikkelijke gebeurte nis terug te denken. De keizer van Japan, i* Uit Tokio wordt gemeld, dat de kei zer van Japan in den morgen van den eersten Kerstdag is overleden. Josjiihito, de 122e keizer van Japan, werd op 31 Augustus 1879 te Tokio als zoon van keizer Meetsohito geboren. In November 1889 werd hij kroonprins en in Juli 1912 volgde hij zijn vader als keizer op. In 1900 huwde hij Sadako, uit welk huwelijk in 1901 de tegenwoordige troons- opvolger Hitrohito werd geboren, die in 1921 met het oog op de ernstige geestes ziekte van den keizer em diens gedeelte lijke verlamming tot regent werd benoemd. Hirohibo bracht op zijn reizen, indertijd ook een' bezoek aan Nederland. Tsjitsjiboe, de tweede zoon des kei zers, die zijn studies te Oxford heeft onderbroken om zich naar zijn vader te spoeden, kwam juist te laat om hem nog levend te zien. Door den verrekijker. Het speciale Italiaansche gerechts hof, belast met de behandeling van de aanslagen op den minister-president, zal bestaan uit de vijf consuls van de fas cistische militie met generaal Zanna als president. Het proces tegen Zaniboni en generaal Capello zal 23 Januari begin nen, dat tegen Lucetti 22 Februari. In zake het proces tegen miss Gibson is nog geen datum vastgesteld. over, dat het verblijf op Valberg hem nu in 't geheel niet lang viel. Dat kwam niet alleen door Gunter' s gezelschap met wien hij het uitnemend kon vinden, maar ook door Rita's tegenwoordigheid. Zij was als de betooverende lente zelf. Het was eene nieuwe, ongekende gewaarwording voor den vrouwenkenner, het verrassend opbloeien zijner eigen dochter gade te slaan. En het verheugde hem zeer, dat zij met den dag bekoorlijker werd. Haar kamenier verstond het uitnemend hare bekoorlijkheden ten volle tot hun recht te doen komen. Mevrouw vonTrons- feld had haar goiede instructies gegeven en zij was handig en vlug. Zij kapte Rita's mooie haar zoo, dat het op liet voordee- ligst om haar hoofdje lag en zorgde uit stekend voor het lichamelijk welzijn van haar meesteres. Rita's toiletjes werden met zorg gekozen en deden hare slanke gestalte, die al wat voller werd, geheel tot haar recht komen. Rita zag er nu veel bekoorlijker uit. Zoo verliepen er eenige weken van on gestoord geluk voor Rita. Voor het eerst in haar jonge leven had zij het heerlijke Dfcvvustzijn bemind te worden door hare omgeving en niemand tot last te zijn. Zij was allerliefst als zij met alle waardigheid eener volleerde huisvrouw voor de theetafel zat of de bedienden met grappagen ernst hare bevelen gaf. Gunter plaagde haar daarmee, maar liet het zich toch met genoegen welgevallen, dat zij hem met vrouwelijke teederheid verzorgde. Haar vad©r behandelde haar steeds met de ridderlijkheid, die hem zoo onweer staanbaar voor vrouwen maakte. SCHOOL EN KERK. Op de preekstoel overleden. is te Zaltbommel tijdens den gods dienstoefening plotseling overleden de pre dikant J. J. Geer ling, die juist zijn af scheidsrede zou houden, daar hij met ingang van 1 Januari was beroepen naai' Loenen. SPORT. Voetbal. Eersten Kerstdag werd te Middelburg een wedstrijd ZeelandiaMiddelburg ge speeld met 12 tot uitslag en te Vlis- singen een wedstrijd Vlissingen.Wal cheren met 21 tot resultaat. De beide winnende vereenigingen moes ten den tweeden Kerstdag te Vlissingen spelen en dit had tot resultaat Vlissingen- Middelburg 12. PROVINCIE-NIEUWS. Bekroond. Op de 7de groote tentoonstelling van hoenders, dwerghoenders, watervogels, ko nijnen, post- en sierduiven, gedurende de Kerstdagen te Middelburg gehouden, wer den o.a. de volgende personen bekroond met de daarachter genoemd© onderschei dingen: de heer A. Simonse te Goes twee 3de prijzenC. de Leeuw te Nieuw- dorp een 3de en een Z. E. V.; J. Melse te Goes een 2de; Theo van Damme te Goes twee lste, een 2de, een 3de, een E. V. en een eere-prijs; A. Nolet te Ierseke een 2de; F. Peman Kakebeeke te Goes twee lste, een 2de en 4 eere- prijzen; J. C. Verbeemen te Goes een lste, een 3de en een eere-prijs; A. Oos- terkerk te Goes twee lste en twee eere- prijzende heeren Oosterkerkv. Sabben te Goes een 1ste en eere-prijs; J. Baljé te Goes een lste en een 2de prijs. De medaille voor den mooisten haan (Zwart Wyandotte) op de tentoonstelling werd toegekend aan den heer A. Oos terkerk te Goes. Op de 8ste Nationale Tentoonstelling van pluimvee, konijnen em postduiven, ge houden te Vlissingen in de kazerne „Wil lem III", werden o.a. de navolgende prij zen behaald: door den heer A. Dobbe laar te 's Heer Arendskerke een 2de; door den heer A. Nolet te Ierseke twee 2de; door den heer F. Peman Kake beeke te Goes een lste, een 2de en een 3de; door den heer J. C. Verbeemen te Goes een 3de, door den heer H. J. van Strien te Goes een lste en een 3de prijs. Werkloosheid in Zeeuwsch- (yiaanderen. Op de vragen van den heer Loerakker betreffende het nemen van maatregelen tegen de werkloosheid in Zeeuwsch- Vlaanderen, antwoordde de minister van binnemlandsche zaken, dat hem nog geen Op zekeren dag kwam er bezoek. Het waren niet de eerste gasten, want veie "bu ren hadden al een bezoek op Valberg ge bracht. Maar dezen keer had het bezoek eene bijzondere beteekenis. 't Waren ba ron von Cromer met zijn echtgenoot© Car ry. die in de eerste dagen, van Mei op Valberg verschenen. Zij waren eenige da gen te voren van de huwelijksreis terug gekomen en Carry verzekerde met een beminnelijk lachje, dat hun eerste bezoek Valberg gold. Zij had er naar verlangd barones Rita weer te zien. Eemigszims verbaasd constateerde Car ry, dat Rita zich in dien korten tijd zeer in haar voordeel veranderd had, maar toch vond zij haar nog te onbeduidend om haar gevaarlijk te vinden. Zij vond het uitstekend voor hare plannen en wen schen, dat Rita op Valberg was. Zij kon nu zonder dat het opviel druk met de be woners van Valberg verkeerem. Rita keek met ademlooze bewondering op naar de mooie vrouw, die er in een zeer elegant visite-toilet nog mooier en betooverender uitzag, dan als jong meisje. Zij verheelde deze bewondering niet, zoodat Carry het moedig vond ook haar een complimentje te maken, te meer toen zij merkte, dat er tusschen Gunter en Rita eene ongedwon gen verhouding als tusschen broer en zuster bestond. Gunter wond het weerzien van Carry meer op, dan hij geloofd zou hebben. Er lag zoo iets betooverends en verlokkends in het wezen der jonge vrouw, zoo iets weeks en zachts, dat hij al zijne zelfbe- beersching noodig had om zioh aan deze nieuwe betoovering te onttrekken. berichten, waaruit op te maken viel, dat de werkloosheid op vele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer groot zou zijn, hadden bereikt. Uit inlichtingen, wel ke de directeur van den rijksdienst dier werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling hem nadien heeft verstrekt om trent het aantal ingeschreven werkzoe kenden bij de organen der arbeidersbe middeling in een negental gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, blijkt, dat dit aan tal op 30 November 1923 415 bedroeg en op 30 November 1926 509. Tot deze negen gemeenten behoort Neuzen met 307 ingeschreven werkzoekenden in 1925 en 277 in 1926. Zoo van overheidswege maatregelen die nen te worden genomen als in de ge stelde vraag bedoeld, behoort het initia tief daartoe van de betrokken gemeenten uit te gaan. Eerst wanneer de besturen van deze gemeenten zich tot de regee ring wenden met het verzoek door hen te ontworpen plannen te steunen, bestaat er voor den minister aanleiding te over wegen, of en in hoeverre de regeering aan dergelijke verzoeken kan voldoen. Reeds zijn een tweetal aanvragen om subsidie, één voor een werkverschaffing en één voor een steunregeling, bij zijn departement ingekomen. Deze aanvragen worden nauwgezet onderzocht. De Ferry-boot. Gedeputeerde Staten hebben besloten, aan de bij J. en K. Smits' scheepswer ven te Kinderdijk in aanbouw zijnde ferry-boot voor het traject Vlissingen Breskens van den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde den naam „Ko ningin Wilhelmina" te geven. Colijnsplaat. De Woensdagavond al hier gestrande Groninger motorschoener „Nyssiena", is vlot gebracht en ver trokken. Driewegen. Herkozen bij de Geref. Kerk tot ouderling de heer J. de Muijnck, en gekozen tot diaken in de plaats vam J. Nijsse, de heer A. Hundersmark. Rilland-Bath. Op Vrijdag 24 Decem ber j.l. wierd de jaarvergadering van de algemeene broodcommissie gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat een bedrag van f504,05 was ontvan gen. Er werd 1209 K.G. brood gebak ken en over 29 gezinnen verdeeld. De bedeeling duurde 13 weken. Evenals vo rige jaren zal binnenkort weer met intee- kenlijsten bij de burgerij worden rondge gaan, om weer met de broodvoorziening te kunnen voortgaan. Met het bakken zal de eerste week in Januari a.s. wor den aangevangen. Wolfaartsdijk. Naar wij uit goede bron vernemen, zal binnen korten tijd alhier de motorthoógaars van den veer dienst KortgeneWolfaartsdijk, welke alhier wegens het in dienst stellen van de nieuwe veerboot Zamdkreek overbodig is geworden, naar Zierikzee worden over gebracht om passagiers en draagbare goe deren. te vervoeren, wanneer de boot van Zij legde het ook dadelijk er op aan zijne zinnen te verwarren. Toen haar echtgenoot op zijne ruwe, weinig kie- sche manier deed gevoelen, dat zij zijn eigendom was, keek zij als hulpzoekend naar Gunter. En toen zij merkte hoe hij een paar maal van kleur wisselde, klopte haar hart stormachtig van vreugde. Zij voeLde dat Gunter haar nog altijd liefhad en vermoedde niet, dat zijne gevoelens voor haar geheel veranderd waren, hoe wel zij sterker dan ooit op zijne zinnen werkte. Carry voelde zich volstrekt niet ge lukkig in haar huwelijk. Zij wist nu pas goed, welk een martelaarschap zij op zich had genomen, toen zij zich aan von Cro mer verkocht. Zij zei tot zichzelf, rillend van afschuw, dat zij niet geweten had wat zij deed, toen zij von Cromers vrouw werd en dagelijks groeide haar verlangen zich van deze ketenen te ontdoen. Bij haar eerste bezoek aan Valberg had zij de gelegenheid weer eenige mi nuten met Gunter alleen te zijn. Baron Viktor was weggeroepen en Rita toonde mijnheer von Croner haar rijpaard. Carry's hart klopte hoog in haar keel. Gunter stelde haar gejaagd voor Rita en von Croner naar de stallen te olgen. Zij schudde moe het hoofd. „Neen, neen laten we hier blij ven. Vind je 't dan zoo vreeselijk een paar minuten met mij alleen te zijn? Ach, Gunter als je wist wat ik lijdl Als je wist hoe ik er naar verlangd heb je weer te zien", zei zij zacht, terwijl zij hem smeekend aankeek. Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1