II behoort wijn hart N°. 481. Woensdag 22 December 1926, !45e Jaargang. NIEUWJAARSWENSCHEN FEUILLETON N/OUE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Gevatte-^, Koude $anapir& ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nümmers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. OESCHE Uitgave Naamlooz. Vennootschap Goesche Courant COURAIVT ra Kteeuwens ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Zij, dia zioh met ingang van 1 Januari 1927, voor minstens 3 maanden op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. ia het Nieuwjaarsnummer worden, zooals gebruikelijk is, bij vooruit betaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels naam en adres onder algemeenen wensch tegen f 0,20 per regel. Opgaven worden zoo mogelijk ingewacht, doch uiterlijk WOENSDAG 29 DECEMBER, vóó, des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. OVERZICHT. De staatsgreep in Litauen. Het is een zonderlinge vertooning daar in Litauen. Eerst werpen de fascisten regeering omver en dan verzoeken zij die zelfde regeering beleefd, doch dringend de goedheid te hebben zelf aan te geven hoe zij het nieuwe kabinet wenscht te zien samengesteld. Onder den zachten druk van de nieuwe machthebbers heeft de ten val gebrachte premier aan dit ver zoek voldaan met het gevolg, dat thans de door dr. Grinlus genoemde prof. Wol diemaas („toevallig" de vriend van den lei Ier van den staats greep Smetona), het roer in handen heeft. In liet nieuwe kabi net hebben zitting progressisten (een an dere naam voor fascisten), christen-de mocraten en de aanhangers van de vooruit strevende boerenpartij. De prognessiten zijn natuurlijk in de meerderheid. Smetona zelf heeft in het nieuwe ministerie geen zitting genomen, doch zichzelf tot staatspresident laten uitroepen. Woldemaras is minister-pre sident en minister van buiteniandsohe za ken. Het feit, dat er een kabinet gevormd is, beteekent echter niet, dat thans de toe stand in het Land weer geheel normaal is. De berichten omtrent de positie van de nieuwe regeering zijn zeer tegenstrijdig. Terwijl de officieele telegrammen bewe ren, dat de regeer ing den toestand ge heel meester is, seinde de correspondent van de „Voss. Zeitung" te Riga, dat een aantal regimenten zich nog niet voor de nieuwe regeer ing hebben verklaard. Mariampol zou het centrum van verzet tegen het nieuwe regime zijn. Te Mariam pol bevinden zich de minister van biunen- landsche zaken en de minister van oorlog, £7 door He tl wig Courths—Mahlor. Altijd, wanneer zij zien erg treurig en eenzaam Had gevoeld, had zij zich voor gesteld, hoe het zijn zou als zij op een dag naar haar vader zou gaan, 't Is waar, precies zooals zij het gehoopt en verlangd had, was het weerzien niet geweest. Maar dat kwiam, omdat zij zoo onverwacht was gelromen- en omdat zij in die lange jaren van elkaar vervreemd waren en daarom had hij niet dadelijk geweten, wat met haar aan te vangen. Tante Maria had haar dat alles uitge legd en alle zorg van haar weggenomen. Zij begreep nu ook heel goed, dat het niet zoo gemakkelijk was, als zij gedacht had, haar zoo onverwacht in zijn huis op te nemen. Hoe gelukkig, dat tante Maria haar zoo dadelijk bij zich genomen had; anders was die arme papa nog in allerlei moeilijkheden gekomen door haar komst. Och, wat was iedereen toch goed voor haar, die lieve tante Maria, papa en ook neef Gumler. „Mijn neef Gunter," herhaalde zij bij zichzelf en zuchtte gelukkig glimlachend. die "er in den nacht van de omwenteling in geslaagd zijn uit Kowino t2 vluchten. Zij coneentreeren te Mariampol alle regee- ringsgetrouwe troepen en het verluidt, dat ze voornemens zijn een militaire actie te gen Kowmo te beginnen. Te Warschau is men van meening, dat de gebeurtenissen in Litauen den toe stand in Oost-Europa compliceeren, daar Smetona niet als een vriend van Polen wordt beschouwd. Van officieuze Pool- sche zijde wordt evenwel verklaard, dat men de revolutie in Litauen als een binnen- landsche aangelegenheid van Litauen be schouwt. Met voldoening stelt men te War schau vast, dat aan de Pools eb-Litausche grens rust heersdht en dat de Litausche grensposten circa 10 K.M. achter de grens zijn teruggetrokken. De „Iwestia" schrijft, dat de laatste gebeurtenissen in Litauen van buiten af zijn beïnvloed, vooral door Polen, teneinde een handelsovereenkomst tusschen Sov jet-Rusland en Litauen onmogelijk te ma ken. De onderhandelingen betreffende de ze handelsovereenkomst waren met succes gevoerd, en waren bijna beëindigd. Het blad meent dan ook, dat de gebeurtenissen in Litauen een bedreiging beteekenen van den vrede in Oost-Europa, en hoewel de Sovjets niet van plan zijn om zich te men gen i n de binnenlan d sche aangelegenheden van Litauen, kunnen zij toch niet onver schillig blijven tegenover de pogingen om de onafhankelijkheid van Litauen te beper ken. Amerika en Europa. Veertig Amerikaan sche booglecraren hebben een manifest gepubliceerd. Zij raden de Ver. Staten aan hun houding je gens de Europee sche schuldenaren te her zien en een internationale conferentie uit te lokken, welke de vraagstukken der oor logsschulden, schadevergoedingen en aan verwante kwesties op politiek economisch gebied aan een nieuw onderzoek zal heb ben te onderwerpen, zonder in den loop van het plan Dawes in te grijpen. De onderteekenaars bctoogen dat Europee sche oorlog eveneens een Ameri- kaansche oorlog is geweest en dat de Ver. Staten niet voldoende rekening hebben ge houden met het verschil in materieele en moreele hulpbronnen van de onderschei dene geallieerden. Zij noemen voorts de formule der financieel© draagkracht on rechtvaardig voor een regeLimg van die oor- logs schulden en zeggen dat de onverzette lijkheid der Ver. Staten in Europa een bedenkelijken wrok heeft veroorzaakt. Ten slotte berekenen zij dat de ontvangsten uit de oorlogs schulden voor de financiën der Ver. Staten slechts een onbeteekenende factor zouden uitmaken. Het manifest is in Londen als een Het arme, kleine ding, hoe dankbaar was zij voor een beetje liefde. Toen spoedig daarna baron Gunter Val berg aangediend werd, vloog een licht blosje over Rita's gezicht. Hare oogen waren groot en glanzend en de zachte lippen openden zich een weinig, alsof zij eene juichkreet wilden uiten. Maar geluk kig viel haar nog tijdig in, dat eene vol wassen en welopgevoede jonge dame zich beheerschen moet. tWas eind Februari en eene zachte voorjaarskoelte deed iets in de menschen opleven. Ook in Rita's hart welden daar door allerlei onbekende gevoelens op, zoo dat het heftig begon te kloppen, toen warme mannen lippen haar slank handje beroerden en twee goede, eerlijke man- nenoogëh haar zoo hartelijk en warm aankeken. Gunter vermoedde in het geheel niet welk een diepen indruk hij op Rita maakte. tWas haar als beleefde zij een heerlij ken droom. Alle sprookjes van mooie prin sen en allerlei gelukzaligen doemden voor haar op. De mooiste der prinsen had Gunter Vaibergs gelaat en voerde haar bij de hand naar het sprookjesland. Spoedig daarna kwam ook haar vader. Jubelend vloog zij in zijne armen en ver borg haar gezichtje aan zijne borst, als was hij het, die al die zaligheid in haar ziel Shad doen ontwaken. Baron Valberg streelde glimlachenden welkome Kerstboodschap ontvangen, zon der dat men er zich evenwel van voorstelt, dat het tot een nog welkomer Kerstge schenk zal leiden. Het geeft echter vol doening, dat door dit manifest aan een natie van zakenmenschen als de Amerika nen onder het oog wordt gebracht, dat de betaling der oorlogs schulden hu n handel zial benadeelen en daar dit eveneens het oordeel is van de Engelsehe economen, verwacht men, dat er in Amerika ook ver der op een kwijtschelding of een vrij willige vermindering wel zal worden aan gedrongen. In Downingstreet beschouwt men het manifest terecht als niets dan een acade misch document zondier officieele bstee- kenis. De Evening Standard zegt, dat de lei der van deze beweging, Butler, meer is dan enkel president van die Universiteit Columbia, hij is een publieke persoonlijk heid, die de hoop nog niet heeft opgege ven, eens als repubiikeinsch candidaat voor het presidentschap in aanmerking te zullen komen. Door den verrekijker. Aan de „Chicago Tribune" wordt uit Madrid gemeld, dat" er te Santander een wijdvertakt complot van anarchisten en communisten tegen het leven van Pri mo de Rivera is ontdekt. De leider van de samenzwering behoorde tot de politie Hij is in hechtenis genomen. De toestand van den Japanschen Keizer blijft hetzelfde. Het heet dat er geen onmiddellijke crisis te duchten is. De leden van het kabinet zijn naar To kio teruggekeerd om de toebereidselen te treffen voor de bijeenroeping van het Par lement op 24 dezer. De Poolsche minister van buiten- iandsche zaken Zaleski heeft verklaard, dat Polen in Litauen niet zal ingrijpen, tenzij het geprovoceerd wordt. Stresemamn heeft te Hamburg een rede gehouden o ver de bui'en lan d sche po litiek, speciaal over de jongste resultaten van dien Raad van den Volkenbond, waar van hij als het grootste succes roemde, dat het systeem van wederzijdsche ge dachtewisseling weer eens zijn deugde lijkheid heeft bewezen. KOLONIËN. I Zwaar dobbelen. Een controleur en politie hebben half November een paar invallen gedaan in ver schillende als dobbelhuizen bekend staande z.g. Chineesche sociëteiten en leesgezel schappen te Medan, meldt de „Deii Ct." Die invallen hebben een merkwaardig en vérstrekkend gevolg had. Vrijwel al die bekende inrichtingen, die met haar uithangborden den argeloozen wandelaar zoo'n hoog denkbeeld geven van hot ge zellig verkeer tusschen de Chineezen in onze veste, hebben plotseling hun deuren gesloten. En tal van zetbazen zijn naar den Over- wal uitgeweken. Dat is naar alle waar in de beste stemming haar wangen en kuste haar hartelijk. „Goed geslapen, liefje?' vroeg hij. „Heerlijk!" Zij knikte. En toen toonde zij hem stralend de rozen en de doos met bonbons, die Gun ter voor haar had meegebracht. Toen zij daarbij dankbaar en geluk kig den jongen officier aankeek, werd baron Valberg nog vergenoegder en schertste vro olijk met haar. Hij begon daarna mevrouw von Trons- feld en Rita te vertellen, wat zijne plan nen waren en hoe hij er over dacht met Rita naar Valberg te gaan omdat hij daar moest zijn om Gunter van alles op de hoogte te brengen. Mevrouw von Tronsfeld vond dit een heel verstandig plan. Zij hoopte, dat va der en dochter in de kalmte van het bui tenleven spoediger elkaar nader zouden komen, dan in het rustelooze leven in de stad, dat baron Valberg te veel in nam. Rita was heel gelukkig. Gunter gaf haar eene geestdriftige beschrijving van Valberg en zijne omgeving. Intusschen be sprak mevrouw von Tronsfeld met Rita's vader hare toiletaangelegenheden en zei- de hem, dat 't het beste zou zijn alles nieuw voor haar aan te schaffen. Hij gaf haar daarin de vrije hand en dankte haar hartelijk, dat zij zijn doch tertje zoo vriendelijk ontvangen had. Hij ^.i hare gevolgen verdrijft men door Buisjes 75, 4-0 en O» _1 Bij Apoth.en Drogisten LI schijmlijkheid een gevolg van het feit, dat bij die overvallen zetbazen en bestuurs leden gearresteerd zijn en nu voor den Landraad zullen verschijnen terzake van het gelegenheid geven tot hazardspel!Van dit prompte optreden hadden de hceren blijkbaar niet terug en zij hebben met uit le wijken het zekere bestaan elders voor het onzekere hier ter stede gekozen. Als het hier om een eenvoudig dobbel- partijtje ging, dat men ten slotte in beslo ten kring ieder moet gunnen, dan zou er niet veel voor die actie te zeggen zijn. Maar hier gold het onder een schijnheilig voorkomen, een kwaad, dat tot een maat schappelijk euvel uitgegroeid is. Want in al die gelegenheden werd, naar men ons verzekert, zwaar gedobbeld en werden het loon en de winst van dagen en weken lang, in een ommezien verloren. Blijkens een aanteekeming in een der in beslag genomen boekjes was het aandeel der soos in de bank in een week f 3000, hetgeen wil zeggen, dat daar in die week f 60.000 aan de speeltafel werd omgezet. Als men nu aanneemt, dat er zeker een tiental en misschien meer van die inrich tingen over Medan verspreid waren, dan moet er nogal een bedrag verdobbeld wor den. KUNST EN WETENSCHAP. X-stra lenf il m s. Blijkens een telegram uit Londen heeft de radioloog van University College aldaar in samenwerking met twee deskundigen op filmgebied, een methode gevonden om X-stralenfilms van het menscheiijk lichaam te maken. Tevens wordt vermeld, dat nu het probleem is opgelost een dergelijke filmopneming te doen zonder dat de huid van den patiënt wordt aangetast. PROVINCIE-NIEUWS. Provinciale Staten. Najaarszitting. Vergadering van Dinsdag. De electriciteitsvo orzienimg. Aanwezig 36 leden. Afwezig de hee- ren Dumoleijn, Omderdijk, P. G. Laer- noes, van Waesberghe, Wallien en De Jonge. De mede deeling van Ged. Staten in zake het Nederi.-Belgisch verdrag werd voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten deelden mede, dat zij hun voorstel inzake wijziging van het algemeen reglement op de polders en waterschappen intrekken. Het voorstel inzake het bruggeld te vroeg haar op zachten toon: „Bent u nu over mij tevreden, lieve vriendin?" Zij boog glimlachend het hoofd. „Ik wist, dat uw vaderhart over al de kleine bezwaren zou zegevieren. Ge zult u nog eens heel gelukkig gevoelen, dat ge uw dochtertje bij u hebt." Hij voelde zich wel een beetje ver legen omdat hij wist, dat zijn grootste wensch was zijne dochter zoo gauw mo gelijk weer kwijt te raken. Maar hij troost te zich met de gedachte, dat hij alles doen wilde om Rita zoo gelukkig moge lijk te maken. Het huwelijk van Carry von Platen met von Cromer zou ai half Maart plaats hebben. Von Croner had beslist verklaard, dat hij geen langere verloving wenschbe. En ofschoon Carry anders steeds haar wil doorzette, had zij op dit punt dade lijk toegegeven. Dat Gunter Valberg haar zooveel mo gelijk ontweek, merkte zij heel goed en zij hoopte, dat zij elkaar weer veel zou den zien, als hij op Valberg en zij op Cromersbeim was. Waarom zij zoo vurig verlangde hem weer te ontmoeten, wist zij izelf niet. In deze weken kwam zij met zichzelf in 't geheel niet tot klaarheid. Zij wist slechts, dat zij een brandend verlangen had naar Gunters liefde en zij hoopte d ie nog terug te winnen. Zij twij felde er eigenlijk niet aan, dat hij haar Tholen werd naar de afdeeiingen ver wezen. Aangenomen werd met algemeen© stem men een motie, toegelicht door den heer Welleman, en mede onderteekend door de heeren Kodde, Brandsftia, Boonman, Ka- kebeeke, O verhof f en v. d. Wart. Deze motie hield in, gezien het veel te smalle gedeelte in den toegangsweg van Noord-Brabant naar Zeeland in den Ca- fcerspolder, er bij den minister van water staat tè verzoeken, in afwachting van de algeheele verbetering van den verbindings weg aanstonds aan den weg in den Caters- polder de dringend moedige verbeteringen te doen aanbrengen. Aan de orde waren de mede- deelingen van Ged. Staten inzake de elec- fcriclbeitsvfoorz ien ing van de provincie, wel ke eigenlijk alleen bestaan uit een schrijven van den Raad van het bestuur der P.Z. E.M. In alle afdeeiingen werd verwonde ring uitgesproken, dat niemand der S.D. A.P. in den Raad van Advies is benoemd, terwijl toch de statenleden dier partij steeds hebben getoond, mede te willen werken om tot de electrificatie te komen. Van de zijde van Ged. Staten werd mede gedeeld, dat bij de samenstelling van den Raad van Advies niet is gelet op poli tieke richting en niet opzettelijk een be paalde politieke partij is geweerd. Een lid van Ged. Staten zegt, dat erkend moet worden, dat opname van een lid der S.D. A.P. zeker niet kwaad zou zijn geweest. In een der afdeeiingen drong een lid er ten slotte op aan, bij komende vacatures een plaats in den Raad van Advies aan de S.D.A.P. te geven. In alle afdeeiingen vonden de leden de mededeelingen van Ged. Staten inzake den stand van zaken in de Midden- en Noordgroep zeer vaag, men kan miiet er uit zien of die electrificatie volgens de aangenomen gedragslijn mogelijk zal zijn. Slechts 16 van de 28 gemeenten op de Bevelanden zijn „in principe" bereid. Gevraagd werd of er groote bezwaren bestaan tegen de garantie van f 23 per aan- sluitbaar perceel en hoe het met de on derhandeling staat met de M.A.B.G. en de M.A.B.E.G.-gemeenten. Men meent dat indien noodig niet te star moet worden vastgehouden aan het Statenbesluit en wijst er op, dat Goes reeds afzonderlijk wil werken ook voor de omgeving en al daar het Gasthuis reeds een eigen installa tie bouwde en het R.K. ziekenhuis dit ook zal doen. Men mag den toestand niet sLe- pende houden, vooral met de stedelijke gemeenten is bespoediging der onderhan deling noodig. Een lid meende, dat als Ged Staten geen kans van slagen hebben, men Goes gelegenheid moet geven de zaak zelf aan te pakken. Door Ged. Staten wordt geantwoord, dat de onderhandelingen die nen te worden voortgezet, er wordt thans onderhandeld met de gemeenten, de P. N.E.M. en de M.A.B.E.G. Een lid van Ged. Staten deelde mede, dat wanneer eenmaal overeenstemming is verkregen met Zierikzee en Tholen, voor de Noordgroep de zaak dan wel spoedig in orde zal zijn, voor de middengroep is het echter moei lijker. In een afd. deelt een lid van Ged. Staten mede, dat het juist is, dat er alge meen bezwaar bestaat tegen de garantie nog liefhad, zij was er zeker van hem al tijd te zullen blijven liefhebben, hoeveel wrok hij ook toonde over haar ontrouw. En zij wilde alles doen om zijne liefde te doen opleven. Ofschoon zij zijne vrouw niet kon worden, moest toch zijn hart haar toebehoonen. Want nog nooit had zij hem zoo liefgehad als nu. Van haar vader wist zij, dat Gunter begin Maart naar Valberg zou gaan. Tot eind April zou haar huwelijksreis duren eindelijk zou zij dan naar Cronersheim gaan. Het stond bij haar vast, dat er dan dadelijk een dagelijksch verkeer tus schen Valberg en Cronersheim moest plaats hebben. Dit vooruitzicht slechts maakte haar afschuw voor eene veteeni- ging met von Croner dragelijk. 'tWas Carry ter oore gekomen, dat de dochter van baron Valberg plotseling bij haar vader was aangekomen en nu bij mevrouw von Tronsfeld logeerde, tot zij met haar vader en Gunter naar Valberg zou gaan. Haar belangstelling voor Rita was dadelijk gewekt. Een zekere jalou- zie ontwaakte in haar. Zij gunde het geen enkel vrouwelijk wezen in eenigerlei be trekking tot Gunter te staan. Maar toch begreep zij, dat het misschien nuttig zou zijn op goeden voet met Rita te komen, om zoodoende op ongedwongen wijze, verkeer tusschen Valberg en Croners heim tot stand te brengen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1