De man van de week Grinnik-Pilletjes Kleine Kinderen A. C. v. d REST Kapitein: „Een flink en dapper so daat zal steeds daar worden gezien, c het slagveld, waar de meeste kogels vinden zijn. Begrepen. - Waar zou je bevinden, Storm?" Recruut Storm: „In den ammunitie ws. gen, kapitein!" II.- Een rijk heer te Londen begint het te vervelen dat hij dagelijks door allerlei aanzoeken iom geld wordt lastig' ge vallen, want hij plaatst de volgende ad vertentie in de Times: „Er was een tijd, dat ik een uitmun tend karakter had en gaarne hielp, maar nu ben ik oud, heb een slecht humeur ge- Icregen en help niet meer. Ik maak dit bekend aan mijn vele plaaggeesten". Goedhartige dame: „Arme jongen! wat een gezwollen wang heb je! Is het een kies?" Arme jongen (met moeite): „Neen, het is een nmim!" jjp Bij behandelt men de roode en smettende plekken met BUITENLAND. is een pruim Een landlooper zei tot een dame aan wier huis hij had gebeld: „Ik doe niets dan de menschen om geld aanspreken, ik bedel er om, ik „Heb je er wel eens aan gedacht, diat je er voor zou kunnen werken?" vroeg de dame. „Neen, mevrouw, eerlijk gezegd heb ik dat niet", antwoordde hij. „Ik ga het alfabet door en bij de W. ben ik nog lang niet". „Moet u boeren, juffrouw Jansen, wat mij gebeurd is. Een poosje geleden koop ik nieuwe kousen voor onzen Jan en nu ik- die dingen gewasschen heb, zijn ze hem veel te klein geworden". „Zal ik u een raad geven, juffrouw Hendrikse? Nou mot u Jantje eens was- schen. D'r is groote kans, dat de kou sen hem dan weer passen." Rechter: „De klager beweert, dat hij hem ook onder meer voor aap heeft gescholden." OVERZICHT. De Duitsche regeeringsverklaring. Onder groote spanning heeft dr Marx in den Duitscken rijksdag gisteren de regeeringsverklaring afgelegd O.m. zei hij De rijksdaggroep der socialistische partij heeft bij besluit van 9 December vast gesteld dat zij een beslissing over de toekomstige samenstelling der rijksregee ring bij de derde lezing der aanvullings begrooting zou uitlokken Te dien aanzien liet de rijksregeering zich leiden door de gedachte dat de buitenlandsche politieke toestand en de daaruit voortvloeiende noodzakelijkheid om voor de regeling van eenige hoogst belangrijke, te Genève nog onopgelost gebleven vraagstukken, in staat te blijven tot bet voeren van onder handelingen, de voorko*ming van een regeeringscrisis, zoo dat eenigszins moge lijk was, vereisckten Als gevolg van de algemeene ontwik keling der laatste tijden heeft de regeering het initiatief genomen' tot onderbandelin gen met de sociaal democraten als groote oppositiepartij, met de bedoeling om tot een verbreeding van de regeeringsbasis te geraken. De regeeringspartijen keurden dit besluit der regeering zonder uitzonde ring goed, zoodat aan de soc.-dem. partij meegedeeld kon worden dat de regeering, in overleg met de partijen waarop zij steunt, bereid was om in onderhandelingen met de soc. democratie te treden over de vorming eener groote coalitie Zooals bekend is beeft de soc dem. partij daarop erklaard dat zij tot onderhandelen bereid s, mits de regeering tevens wil aftreden 'e bedoelde onderhandelingen van re dering en regeeringspartijen met de ociaal-democraten zouden een normalen Iloop hebben kunnen nemen, zonder dat het meer herinneren, maar als ik den man aanzie, kan het wel waar zijn". „Heb je de juffrouw verteld, dat ik je bij de sommen geholpen heb, Ger da?" „Ja, vader, maar juf zei, dat ik niet hoefde schoolblijven, omdat ik dan straf zou krijgen voor de fouten van een ander". Toch gepakt. Op 18 Januari jl. kwamen twee man* nen, zekere P. ten W. en de 84-ja"rige scheepsklinker J. B bij een horlogemaker aan de Gedempte Botersloot te Rotterdam zij vertelden lid van een bond te zijn, van welken 'bond een medelid zou jubi leeren. Het bestuur had besloten dit lid een gouden horloge met ketting ten ge schenke te geven. Men wilde den jubilar evenwel liever zelf keus laten doen. Te* W. en B. gaven daarna den naam t adres op van een bewoner van een 2d étage aan de Nieuwe Markt. Zelf woond Ten W. op de eerste verdieping. Dc horlogemaker informeerde bij de politi. naar den man van de tweede étage e kreeg heel gunstige inlichtingen Hij hac toen geen bezwaar den beide manneL twee gouden horloges met kettingen op zicht mee te geven. Alles bij elkaar haa een waarde van ongeveer f275. Toen de horlogemaker antwoord kwam halen, deed Ten W. de straatdeur open. Hij zei, dat, hij dadelijk beneden zou komen. De' horlogemaker wachtte geruimen tijd, maar niemand verscheen. Ten slotte werd de politie gewaarschuwd en toen bleek, dat Ten W. de deur, welke toegang geeft tot de eerste verdieping, aan de binnenzijde bad afgesloten en dat hij zelf het pand aan de achterzijde door een raam had verlaten. Later is uitgekomen, dat B. buiten op Ten W. heeft staan wachten, dat zij, om niet zoo spoedig herkend te worden, op •traat van jas hadden verwisseld en daarna een goed heenkomen hadden ge zocht. Ten W. werd evenwel niet lang daarna opgespoord en aangehouden. De horloges waren inmiddels al verkocht. Ten- W. is wegens deze oplichting tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld en hij zit op bet oogenblik in de straf gevangenis te Haarlem deze straf uit bovendien heeft hij wegens een ander delict, te 's Gravenhage gepleegd, nog anderhalf jaar gevangenisstraf te goed. J. B bleef evenwel onvindbaar, totdat Maandag j.l. een rechercheur te Haarlem een paar manneu zag vechten. Hij hield een van de twee aan en deze gaf op J. Persie te heeten. De rechercheur had echter een foto van J. B. in zijn zak en zoo kwam uit, dat men met den lang gezochte had te doen. j der regeering naar binnen noch naar buiten er door benadeeld ware, naar de eisch van aftreden zou tot een angdurige crisis geleid hebben omdat n de bestaande omstandigheden een vlugge oplossing van een regeeringscrisis onmogelijk lijkt. De regeering kan de verantwootdelijk- heid voor een zoodanige toestand, die met ernstige nadeelen, in het bijzonder van buitenlandsch-politieken aard, gepaard zou gaan, niet op zich nemenzij moet deze verantwoordelijkheid aan die rijks dagpartijen laten, welke door hun besluiten dien toestand hebben geschapen Namens de rijksregeering verklaar ik, dat de regeering vastbesloten is niet uit eigen beweging af te treden, doch de beslissing aan den rijksdag te laten De toestand in China. De spoorweg van Hantsjow is opge Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de na ,j volgende ingekomen stukken Goedkeuring van het raadsbesluit dd, |)21 October 1926, no. 17e, houdende vast- lelling van de rooilijn voor te bouwen wo iningen aan de Westzijde van de Schelde straat, De verzoeken om afschrijving van be lasting worden toegestaan. Benoeming Benoemd worden de navolgende leden in diverse commissiën en besturen: Gascommissie: G. Eckhardt, Ir. J. van Poelgeest, P Crucq; Commissie voor de strafverordeningen: Mr. J. H. M. Stie- ger, Mr. J. W. Goedbloed; Financieele commissie: Mr. J. W. Goedbloed, J. van Bommel van Vloten en P. C. Labrijn Commissie voor het grondbedrijf: Mr. J. W. Goedbloed, P. Crucq en Potter; Bur gerlijk Armbestuur, afdeeling Armenzorg wordt gewacht op nieuwe aanbeveling in verband met het overlijden van den heer De Looff; Burgerlijk Armbestuur, af deeling Weeshuis: Jb. Zandee Az.; Re- gentes-G asthuis: mevr. S. Rothuizen- Aardse; Regentes-Weeshuismevr. de wed. J. Stieger-RijkAfgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde ter ver gadering van aandeelhouders der N.V Waterleiding-Mij. „Zuid-Beveland": Mr, J. W. Goedbloed en J. M. van Bommel vain Vloten; Gedelegeerden Bestuur Am bachtsschool: A. L. van Mebe en Buïjs Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs: Joh. Pilaar: Schoolcommissie mevr. P. Zuring-Koopman en W. Hooft. Voorstel tot herbenoeming van den heer H. Snoek, arts, tot gemeente-geneesheer. De heer Snoek wordt herbenoemd met algemeene stemmen. Voorstel om aan den heer J. de Kruij ter toe te staan, nog gedurende een jaar functie te blijven als gemeente-archi varis, ondanks het feit, dat hij den 65- jarigen leeftijd reeds heeft bereikt. Het voorstel wordt aangenomen, Voorstel tot beschikbaarstelling der be- noodigde/ gelden voor aanstelling van een vakonderwijzeres in handwerken aan de O.L. school B. Het voorstel wordt aangenomen Voorstel tot stichting van een waar borgfonds inzake woningbouw. Het voorstel wordt aangenomen. Begroeting van het burgerlijk armbe stuur voor 1927. De begrooting wordt goedgekeurd. Voorstel tot onderbandsche verhuring van een der tot het gasbedrijf behoorende woningen aan den Westhavendijk. Het voorstel wordt aangenomen. Gemeentebegrooting 1 92 7. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. overnemen de gedachte van de fin. commissie om de f 10.000 niet te bestem- roken door Kautonueesche troepen in me:n Vl(>or bestrating, doch de bestrating urger. Generaal boen tsjoean faug heeft n 3 jaren te doen plaats vinden en daar- ijn hoofd verdedigingswerken opge worpen ,or gedurende dat tijdvak het geld te jle Hasjiiig, hal verwegen tusschen Sjanghai.1 ieenen. en Hankow. Soen tsjoean faug heeft aan Dhr. van Bommel van Vloten Tsjang soen tsjang, den opperbevelhebber jj agt> ^at de batige saldi van vroegere van lut leger van Sjantoeng, getelegra diensten in de laatste jaren enorm zijn toe- eerd, dat hij voldoende troepen heeft om genomen. De fin. commissie heeft zich ie Kantonneezen te verslaan /erdere hulp noodig heeft, en geen Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de p r ij s per regel slechts 16 cent. Door den verrekijker. Stresemann zal na de rijksdag zitting van heden een vacantie van eenige weken nemen die hij hoofdzakelijk in Italië zal doorbrengen. Of hij Mussolini gedurende dien tijd zal ontmoeten staa nog niet vast, en hangt mede voor een deel af van den loop der laats'e zittingen, m.a.w. of hij nog minister van buiten landsche z^ken zal zijn. Te Brussel is een Belgisch-Duitsch comité opgericht met he' doel de geeste lijke toenadering tusschen üuitschland en België te bevorderen. Besloten is officieel aan te slui en bij het Wereldpaleis EI et definitieve bestuur zal bestaan uit zeven Belgen en zes Duitschers. In verband met de ontdekking van een complot tegen het leven van den koning van Spanje zijn te Madrid dertig anarchisten gearresteerd, terwijl in geheel Spanje nog tal van arrestaties plaats hebben STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Voorzitter: de heer G. A. Hajenius. Afwezig te heeren Mr. Goedbloed en Labrijn. Er is één vacature. Aanwezig 10 leden. Voordat met de agenda wordt aange vangen herdenkt de voorzitter den heer De Looff, die hedenmiddag ten grave is gedragen). Zijn persoon, zei de - voor- itter, zal in vriendelijke herinnering in den raad voortleven. afgevraagd of in verband hiermede tot be lastingverlaging moest worden overgegaan. De stijging der baten is te danken aan toevallige omstandigheden. De posten op de begrooting geraamd, worden inderdaad gedaan. Gebleken is, dat de ramingen der uitgaven vrijwel overeenstemmen met de ramingen der inkomsten tot 1926. In 1926 was een stijging te constateeren. Spr. ge looft, iel at het batig saldo niet mag worden besteed aan belastingverlaging, omdat ge vreesd wordt dat op een verlaging een ver hooging zou moeten volgen. De heer Simons vraagt zich af of de invloedssfeer van eenige hooge ambte naren op het college van B. en W. niet te groot is. Z.i. zou het aanbeveling ver dienen als B. en W. meer zelfstandig op treden. Over het rapport der financieele commissie sprekend, zegt spr. met genoe gen geconstateerd te hebben, dat een'voor- stel tot verlaging der ambtenaarssalarissen niet is ingediend. Spr. zou eventueel ech ter verlaging prefereeren boven belasting- verhooging. Met diverse voorstellen der financieele commissie kan spr. zich vereenigen. Hij vraagt zich af of het niet aanbeveling zou verdienen be treffende de T.B.C. samen te werken met het rijk. Over het handelsonderwijs, voor Goes van veel belang, wordt opgemerkt, dat verlaging der subsidie niet gewenscht is. Kunnen B. en W. geen stappen in deze richting doen? Spr. is een onbillijkheid op onderwijs gebied in het oog gevallen. De bijzondere voorbereidende lagere scholen, zijn niet gelijkgerechtigd met de openbare. De heer Crucq zegt, dat het B. en W. gelukt is alle overbodige uitgaven op de begrooting ie weren. Zelfs de finan- oieele commissie kan deze uitgaven niet Ass. Apotheker - GOES - Telef. 168 GENEESMIDDELEN, VERBAND EN VERPLEGINGS-ARTIKELEN opmerken. Volgens spr. is de toestand van Goes niet ongunstig, in verband waar mede die vraag rijst of niet tot verlaging der belasting kan worden overgegaan, in zonderheid de belasting, die de minder goedein drukt. In een der eerstvolgende vergaderingen hoopt spr. met voorstellen in deze richting te komen. Het voorstel der financieele commissie betreffende de bestrating, kan spr.'s fractie steunen. Op gemerkt wordt, dat het onderwijs in het gedrang is gekomen door de vermindering der rijkssubsidies. Zoowel op de bijzon dere als op de openbare scholen is er een te kort aan leerkrachten. Men kan hierin voorzien door een uitgave van f 12000, waarin begrepen is de bouw van een lo kaal. De openbare bewaarschool voldoet niet aan die eischen die men aan een goede school kan stellen. Is de vroegere normaal school niet in te richten tot een bewaar school, tot een niet kostelooze. Ten slotte dringt spr. aan op maatrege len van electrificatie. Spr. is voor provin ciale aansluiting mits tegen billijken prijs. Het heeft ervan weg alsof Goes aan het lijntje wordt gehouden, Spr. is verheugd dat de salarissen van de ambtenaren niet verlaagd zijn. Wetbouden van deBout den heer Simons beantwoordend, merkt op, dat het gezegde over het niet ingewijd zijn van B. en W„ getuigt van het korte raadlid maatschap van den heer Simons. Betref fende de electriciteit wordt gezegd, dat ooilege van B. en W. spoed betrracht. Wethouder S t i e g e r zegt, dat aan de electrificatie van Goes heel veel vast zit, Niet voordat de M.A.B.E.G.-kwestie op gelost zal zijn, kan Goes van provincie- wege van electriciteit worden voorzien Het laat zich echter aanzien, dat binnen afzienbaren tijd een oplossing zal worden gevonden. Meer mag spr. hiervan thans niet zeggen. De heer Van M e 11 e wijst erop, dat de 'bijzondere bewaarscholen niet vol ■doende gesubsidieerd worden.- De onder wijskrachten ontvangen veel te weinig aan salaris. Spr. zou meer subsidie verlangen Die heer Crucq zegt, dat de salarissen van de helpsters der openbare bewaar school ook zeer laag zijn. Dit mag geen reclen zijn om de subsidies te verhoogen. Voorts wijst spr. nog op den slechten toe stand waarin zich dé openbare bewaar school bevindt. De heer Eckhardt hoopt dat spoe dig de bijzondere bewaarscholen dezelfde rechten zullen hebben als de openbare Bedr ij fs begrooting. Ir.' van Poelgeest becritiseert de nota van wijzigingen, die spr. apekool noemt. De heer Crucq vraagt of de gasfa briek niet wat vlug is overgegaan tot ver hooging der cokesprijzen. Wethouder Stie ger antwoordt, dat men juist lang gewacht heeft. Ir. van Bomme 1 van Vloten zou de gascommissie willen adviseeren de gasfabriek als een zaak te beschouwen. De begrooting wordt goedgekeurd. Eveneens de begroeting van vee- en v leeschkeuring De begrooting van het grondbedrijf. Bij de begrooting van dein keuringsdienst van waren merkt de heer Crucq op, dat deze dienst royaal wordt opgevat. Ir. van Poelgeest kan dit eenigs zins onderschrijven, doch hij keurt het royale niet af. Men moet een jongen dienst gelegenheid geven zich te ontwikkelen De voorzitter zegt, dat er steeds nog nieuwe besluiten 'door dezen dienst moeten worden uitgevoerd, waarvoor gel den beschikbaar moeten zijn. Ir. van Poelgeest vraagt, even als het vorige jaar of vain dien reinigdings- dienst niet een bedrijf kan worden ge maakt. Wat kost de reiniging? De voorzitter meent, dat de reini gingsdienst te klein daarvoor is. Ir. van Poelgeest spreekt dit te gen. Welk kapitaal steekt er in? De be grooting geeft in het geheel geen beeld van de kosten der reiniging. Ir. Goedbloed verschijnt ter ver- De h eer B u ij s deelt de meening van den heer van Poelgeest. De reiniging is ingericht, dat nooit de kosten van het bedrijf zuiver berekend kunnen worden. Spr. acht een bedrijfscommissie zeer wenschelijk. Wethouder van den Bout acht het niet noodzakelijk. Het is ook moeilijk de werkzaamheden bij den reinigingsdienst uit elkaar te houden. Dhr. van Bommel van Vloten is het met den heer van den Bout eens. Een en ander zal veel administratieve romslomp meebrengen, en bet zal de ge meente geld kosten. Bij de artikelsgewijze behan deling stelt de heer Potter voor de presentiegelden der leden van den raad, te prengen op f5 per zitting. De heer Simons steunt dit voorstel. Mr. van Schaik over het wetsontwerp inzake jdle naamlooze vennootschappen 3 „Het wetsontwerp berust eigenlijk op de fictie, dat de vennootschap en het be drijf, dat zij uitoefent, beboeren aan de aandeelhouders en dat deze de hoogste macht be'hooren te vormen. Juridisch moge voor het bestaande vennootschapsrecht deze structuur de juiste zijn, zij beant woordt niet aan de werkelijkheid. Aan de aandeelhouders de hoogste macht in do vennootschap toe te kennen, hen als de eigenlijke eigenaars der zaak' te beschou wen, is een stuk valsche democratie, in het vennootschapsrecht overgebracht. Die macht komt van rechtswege allereerst aan degenen., die de meeste waarborgen ople veren, er een objectief goed gebruik van te zullen maken. Dit zijn veeleer zij, die den arbeid, speciaal die den leidenden en intellectueelen arbeid in het bedrijf ver richten. Daarnaast behooren, evenals trou wens zij, die arbeid van meer onderge schikte beteekenis verrichten, ook de ver schaffers van het kapitaal medezeggen schap te hebben. De feitelijke toestand in onze naara- looze vennootschap eisebt ook geenszins aam hen, die kapitaal in de zaak steken, de oppermacht toe te vertrouwen. Zij doen dit omdat zij geld te beleggen hebben., er voordeel in zien en het risico willen trot- seerem. In den regel bemoeien zij zich in het geheel niet met den gang van zaken, op den goeden gang van het bedrijf oefe nen zij meestal geen of nauwelijks invloed uit, toucheeren hun dividend, en als hun aandeel beursnoteering heeft, kijken zij in het avondblad naar de koersen. Op vergaderingen plegen zij nooit te komen. Alleen als er onweer aan de lucht is, als het dividend wordt gepasseerd of de zaak in opspraak is gebracht, komen zij op zetten. Is er aanleiding om in beginsel aan deze categorie van belangstellenden zoo veel macht te blijven toekennen? Eene macht, die naar de bepalingen van het ont werp, wel eens gehanteerd zou kunnen, wor den tot schade van de zaak, daaronder begrepen de belangen van de aandeelhou ders zelf en die der schuldeischers Dhr. van Bommel van Vloten acht het niet gewenscht. Het raadslid maatschap is het dienen van het algemeen belang. Mr. Goedbloed noemt dit een hoog standpunt. Hij herinnert er aan, dat men destijds de presentiegelden verlaagde om een voorbeeld te geven in den soberen tijd, toen b.v. de ambtenaarssalarissen ver laagd moesten worden. Spr. kan voorstellen, dat men de presentiegelden thans wil verhoogen. Dhr. van Bommel van Vloten merkt op, dat het motief dat tot verlaging leidde ook thans nog geldig is. De heer Crucq zal het voorstel steu- n. Het voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Van Bommel van Vloten, v. d. Bout en Van Poelgeest, De heer Crucq acht dien toestand, waarin de secretarie verkeert, een schande voor de gemeente. Spr. zou de secretarie opgeknapt willen zien. De voorzitter vindjt, dat de heer Crucq sterk overdrijft. De heer Crucq stelt voor aan de bur gerwacht geen subsidie te geven. De heer Eckhardt stelt voor de sub sidie te verhoogen van f 100 tot f 200. Mr. Goedbloed merkt op, dat de vereeniging toch eerst een verzoek tot verhooging moet indienen alvorens men gaat verhoogen. Ir. van Poelgeest acht het niet noodig de burgerwacht te subsidieeren, evenmin als hij het noodig acht de raads leden voor hun diensten te honoreeren. Het voorstel-Crucq wordt verworpen. De heer Eckhardt trekt zijn voorstel in. De heer B u ij s vraagt of de weg naar 'tSas niet in orde gemaakt zou kunnen worden in samenwerking met de gemeente Kattendijke en den polder. Bij den post „Kosten van het plaatselijk" schooltoezicht" (f25) stelt de heer Buijs voor de kosten te brengen op f 1. Spr. pro testeert tegen de wijze waarop de commis sie haar taak opvat. De voorzitter merkt op d|at het be drag vroeger f 100 is geweest. Wethouder van den Bout acht het reeds voldoende dat de commissie in dietn raad becritiseerd is. Het voorstel-Buijs wordt verworpen. Mr. Goe d b 1 oe d zegt de handelscur sus te prefereeren boven het vervolgon derwijs. Zou het geld, te geven aan het vervolgonderwijs niet beter besteed kunnen worden voor den handelscursus, vraagt spr. Mettertijd zal spr. gaarne het oordeel van B. en W. vernemen. De voorzitter deelt niet de meening van den spreker. Er zijn leerli die veel nut van het vervolgonderwijs heb ben. Gedeputeerde staten eischen boven dien vervolgonderwijs.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2