de schrijver heeft hein belangwekkend ge noeg gevormd om de belangstelling gaan de te houden. „Angela" is vooral belangrijk door het in den aanvang genoemde probleem. Het is een boek, dat afwijkt van de meeste be staande werken uit den laatsten tijd. Kerstnummer „Ons Zeeland". (G. W. den Boer, Middelburg.) Na de „Wereldkroniek" en de „Haag- sche Post" komt tlhans het weekblad „Ons Zeeland ons met een Kerstnummer ver rassen, dat alleszins de moeite van een nadere^ beschouwing loont. Het omslag is een teere kleurenrepro ductie naar een schilderij van den toren te Veere, door Cor van Ooi, hetgeen een waardige introductie is voor den inhoud, samengesteld uit gedichten en verhalen, waarvan vele betrekking hebben op onze provincie. We noemen de dramatische schets „Het huisje van ouden Izak", door Mr. Greta van Rijn, „De Kerst- en Nieuwjaarsgebruiken in Zeeland", door Jan Vermeer, het mooie, op de Edda ge- inspireerde sprookje „De bruid van Zee land", door Frans Berding, het pakkende verhaal „De Kerstnacht van Sjefke Swae- ne", door Jan Eekhout, de humoristische vertelling van een Kerstgans door Tjeerd Adema. Bijdragen, niet rechtstreeks op Zeeland betrekking hebbend, zijn er van Alie Smeding, Johan Koning, Martien Beversluis en Jan van Vlaenderen. Eenige stemmige winterfoto's en zwart- witten van Lily Bosman, verluchten den tekst, terwijl een flink aantal reproducties naar werken van bekende schilders (o.a. Toorop, R. Bonnet, A. J. van Dijck, Cor van Oei) als bijlagen het Kerstnummer vergezellen, en zoodanig uitgevoerd zijn, dat zij ingelijst spoedig veel schoonheids- vreugde in de Zeeuwsche gezinnen zullen verwekken. Het Kerstnummer van „Ons Zeeland" kan met glans de vergelijking met alle an dere Kerstnummers doorstaan. Dat deze kunstzinnige, fraai verzorgde, kloeke uit gave een product van Zeeuwschen bodem is, zal den Zeeuw met rechtmatigen trots vervullen. Verschillende uitgaven. Van „De Regenboog" te Tilburg ont vingen we een kleurigen wand kalender voor 1927. De twaalfde aflevering van „Duizend en een kijkje in Zwitserland", uitg. mij. „Elsevier", Amsterdam, brengt o.a. een zeer lezenswaardig artikel over Freiburg. Verder bevat het weer een collectie schit terende opnamen van het Zwitsersche na tuurschoon. Een waar kunstwerk is deze uitgave. RAADSFILM. Het is bekend, dat er van het Nieuwe jaar s teeds een groote invloed uitgaat. Als de Decembermaand ten einde spoedt keert de mensch in zich zelve, hij maakt zijn innerlijke balans op, bekijkt de vele kwade en de weinig goede posten, hij komt tot een geestelijken schoonmaak en tracht als herboren de nieuwe groep van 52 weken aan te vangen. Hieruit is het te verklaren, dat in de tweede helft van de laatste maand des jaars zooveel dingen gebeuren, die men nooit verwacht zou hebben. De pogingen om in twee weken tijds in te ha len wat in het bijna afgeloopen jaar ver zuimd werd, verleent de samenleving een ongemeen aspect. Evenmin als de gewone stervelingen ontkomen gemeente-raadsleden aan het naderende nieuwe jaar, dat de edelste ge voelens uit de sluimering wekt. Ook bij dit illustre gedeelte van het menschdom ont staat in de maand December het besef, dat er voor klokke twaalf op Oudejaars avond nog heel wat goed gemaakt moet worden. Teneinde de vroede vaderen in de gelegenheid te stellen deze edele ver langens te bevredigen, werd waarschijn lijk in vroegere dagen de gemeentebegxoo- ting uitgevonden, doch ook thans nog bijna altijd het schoonmaakmiddel bij uit nemendheid blijkt, en dat zeer zeker, als het niet zoo kostbaar was in particulie ren kring algemeen ingang zou vinden. De tekorten aan goede dingen, die de gemeenteraadsleden tegen het einde van het jaar in zich plegen te ontdekken zijn alle afgestemd op de welsprekendheid, of opde pers. De gemeenteraad, die in December zich niet bewust wordt ge durende 11 maanden te weinig gesproken te Webben, die er niet van overtuigd is wraak te moeten nemen op de meneeren achter de perstafel door dezen een vin gerschrijfkramp te bezorgen, moet met het Lantaarntje gezocht worden. In 1926 is het ons voor het eerst gelukt het college te ontdekken, dat op de nade ring van 'het nieuwe jaar loffelijk reageer de en door zijn gedrag te kennen gaf in het verleden het kraantje der welsprekendheid te veel, in plaats van te weinig te hebben opengezet. De Goesche raad heeft gistermiddag voor dezen inkeer een 10 verdiend. Het waren slechts de heeren Simons en Crucq die aan algemeene beschouwin gen „deden", de eerste, die overbodig dik wijls verklaart nog weinig politieke erva ring te hebben, viel het college van B. en w. aan met de verklaring, dat meerdere zelfstandigheid gewenscht ware. B. en W. legeden deze ontdekking van het ver- sche raadslid, die van meer openhartig heid dan van politieke ervaring getuigt, even rustig naast zich neer als de pluim van den heer Crucq, die bedoeld was om de hoeden te sieren. Behalve genoemde tlwee heeren had geen enkel lid behoefte goede of kwade woorden te spreken. Over het beleid van B. en W., wier feilen noch goede kwaliteiten echter voor alle ver borgen gebleven kunnen zijn. De behandeling van de begrooting le vende slechts een enkele verrassing op, n.l. de verhooging van de presentiegelden, toe te kennen voortaan voor middag- zoo wel als avondzittingen. Het was vooral de heer van Poelgeest die zich over salari- eering van het raadslidmaatschap scherp uitliet. Z.i. dient men zich belangeloos aan het algemeen belang te wijden. We kunnen ons met deze opvatting niet ver eenigen, een goe d presentie-be drag ach ten we even billijk als de salarieering der wethouders-functie Evenals in eenige vorige vergaderingen is gisteren gesproken over subsidies aan vereenigingen. De voorzitter deed er goed aan te waarschuwen tegen de meer en meer gebruikelijke methode der vereenigingen de aanvrage tot steun in den mond te leg gen. Waar moet het heen als in den boe zem van den raad het verlangen ontstaat te subsidieeren, zelfs voordat door de betrokken instellingen eon poging daartoe in het werk is gesteld? Van de behandeling der begrooting voor 1927 is verder weinig belangrijks aan te stippen. Het feit, dat voor het eerst de sociaal-democratische fractie bij een stem ming niet homogeen was, mag echter niet onvermeld blijven. Geschiedde dit ook onder invloed van het nieuwe jaar, dat voor de deur staat? Te half zes reeds kon' de voorzitter de vergadering s luiten. De gemeenteraad heeft getoond sober in de besprekingen te kunnen zijn, en zich aan hoofdzaken te kunnen geven zondtA te verdwalen op de altijd verleidelijke zij wegen. Dit pleit voor dien raad, maar in dit geval nietminder voor de begrooting! 1927 houdt beloften in. STADSNIEUWS. M. P. de Looff. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag op de algemeeme begraafplaats het stoffelijk overschot van den heer M. P. fdje Looff ter aarde besteld. Lang voordiat de droeve stoet het kerkhof be reikte, had zich in de nabijheid der groeve reeds een groote meniigbe opgesteld, 'die' den in breeden kring gewaar deer den over ledene de laatste eer kwam bewijzen. O.m. waren aanwezig het college van B. en W„ verschillende raadsleden, de dijk graaf, griffier en gezworenen der Breecle watering bewesten Ierseke", leeraren van de ambachtsschool en van den cursus voor waterbouwkundige ambtenaren, diverse collega's en oud-leerlingen. Toen de kist, gedragen door hen, die met den heer De Looff genuimen tijd heb ben samengewerkt, boven het graf was ge plaatst, brachten de familieleden van den overledene een laatsten bloemengroet. Daarop werd het stoffelijk overschot Sn de aarde neergelaten, en om de geopende groeve stapelden zich de kransen op, die van de sympathie getuigden welke de heer De Loof tijdens zijn leven ten deel ge vallen is. De heer Vereeke, dijkgraaf van de „Breede Watering bewesten Ierseke", sprak namens dit waterschap woorden van rouw over het plotselinge heengaan van h em, die het waterschap bijna 20 ja ren met groote toewijding diendê. „Over wat door u tot stand is gekomen zal ik hier niet uitweiden. Uw werk zal nog ja ren blijven bestaan. Het doet me leed, dat ge zoo plots uw taak moest beëindigen,. De Looff, rust zacht." Burgemeester Hajenius, zeide, dat het college vain B. en W. met groote ontroe ring kennis had genomen van de tijding van den dood van hem, die een 8-tal jaren in den raad z'n werk op zoo uitstekende wijzeAervulde. „Namens den gemeente raad breng ik U dank voor alles wat ge deedt. Uw persoon zal bij allen in vrien delijke herinnering voortleven". De heer Barentsen, namens den bond van technische ambtenaren in overheids dienst sprekend, getuigde, dat een goed mensch is heengegaan. „Het leven van De Looff heeft zich gekenmerkt door de eigenschappen werkzaamheid, eenvoud en collegialiteit. Hij heeft op uitnemende wijze de belan gen van onzen bond voorgestaan en daar voor breng ik hem dank. Collega De Looff, rust zacht. De heer van den Bout, voorzitter van het burgerlijk armbestuur kon met de familie op dit oogenblik meevoelen. „Troos ten is moeilijk. De groote belangstelling hier bij het graf getuigt van de bemindheid, die de te vroeg overledene genoot.' De heer Constandse wijdde woorden aan den trouwen vriend, die is heengegaan, en aan den ijverigen vows tander van de Ds. Siemelink uit Vlissingen troostte de familie, inzonderheid mevr. De Looff, die aan de laatste rustplaats toefde. „Het is zeer zwaar iemand op zoon jongen leef tijd ten grave te moeten dragen. De over ledene is een waar echtgenoot en vader geweest, een vriend voor zoo velen, laat de ze herinnering de troostrijke erfenis zijn. Hopen eng elooven is het eenige wat we ■doen kunnen. Mr. Zaaijer, voorzitter der vereeniging „De Afmbachtsschoolsprak waardee- rende woorden over hetgeen de overledene in het belang der school deed. „Hij was voor mij een steun. We zullen hem niet vergeten". De heer v. d. Meulen Bosma roemde den heer De Looff als een waar vriend, die voor de collega's op de bres stond. Voor de leerlingen was hij een goed leer- aar en een vaderlijke vriend. De geeste lijke erfenis die hij heeft achtergelaten is van blijvende waarde. De zoon van den overledene, Ir. De Looff, dankte mede namens zijn moeder voor de belangstelling de familie in deze dagen ten deel gevallen. De griep op de scholen. Het lag in die bedoeling de lessen aan de ambachtsschool heden weder te doen aanvangen. Er waren echter nog zooveel leerlingen ongesteld, dat heropening der school voorloop]g uitgesteld is tot Maan dag a.s. Het gerucht liep, dat Maandag de R.H.B.S. wegens ziekte van een groot aantal leerlingen gesloten zou worden. Dit gerucht is onjuist. Een 30-tal leerlingen is afwezig. Handelsregister. Aan de in „Handelsberichten" opge nomen wekelijksclie openbaarmakingen in zake het Handelsregister, ontleenen we betreffende Zeeland de volgende opgaven Nieuwe inschrijvingen Firma H. J. Mesman en Zoon, Goes, Groeneweidje 12, koopen en verkoopen van melk en melkproducten, het bereiden van zuivelproducten en het koopen en ver koopen van zuivelproducten. Venn. H. J. en J. Mesman, beiden Goes. (2737). „Voor volkenbond en vrede". In de Landbouwbiosooop heeft Woens dagavond de vertooning van de film „Voor* volkenbond en vrede" plaats gehad. Nadat de heer J. J. de Bruijme de aanwezigen had welkom geheeten was het woord aan den heer v. cl. Mandere te Den Haag, die de film met een korte rede inleidde. Spr. wees op het doel van den volkenbond, en waarschuwde voor overschatting der krachten van den bond. Hij zette voorts uiteen, d at aan de verwezenlijking der idee „nooit meer oorlog" niet gewanhoopt be hoeft te worden, hetgeen hij afleidde uit de geschiedkundige ontwikkeling der sta ten en uit de economische afhankelijk heid der landen onderling. Ten slotte gaf hij bijzonderheden over de samenstelling van dien '.volkenbond, over de werkzaam heden van het secretariaat enz. Daarop rolde de propaganda-film, door Willy Mullens vervaardigd. In deze rolprent zijn op voortreffleijke wijze de gruwelijkheden uitgebeeld, die aan een oorlog gepaard zijn. Uit den jongsten krijg werden eenige ontstellende tafereelen geprojecteerd. Hierop volgde het beeld van den vrede, na Hugo de Groot's portret zagen we Wil son, de geestelijke vader van den volken bond, terwijl later dit instituut van vrede het hoofdonderwerp van de film vormde. Technisch is deze film „Voor volken bond en vrede" een juweeltje, en c!e inhoud geieft voldoende afleiding om te boeien tot het einde. De heer Van de Mandere wekte na de filmvertooniing op tot toetreding tot de vereeniging. De heer De Bruijne sloot daarop de goed geslaagde propaganda- Kerstmis-post. Op den leu ivecstuag zuüen 's morgens eén brjei- eu eon paKkeipootoeo tening worden uitgevoerd. Daarentegen zal er van 11 uur 's mor gens tot 12 middags geen gelegenheid be staan om de correspondentie kosteloos af te halen. Overigens is het kantoor opengesteld als op Zondagenvoor den postdienst 89 uur 's morgens, 11 's morgens tot 12 uur 'smiddags; voor den telegraaf- en telefoondienst van 89 's morgens, la 2a. Op den 2en Kerstdag geldt de ge wone Zondagsdienst. In en uit. Gedurende de le helft van December vestigden zich hier ter stede: M. Blan- kenburgh, zonder beroep, van Kloetinge, Oude Vischijaarkt 12; S. J. Zandee en echtgenooife, meubelmaker, van Middel burg, C. Eversdijkstr. 1M. Tazelaar, landarbeider, van Kapelle, Westsingel 149; J. Vroonland en echtgenoote, com missionair, van Sittard, RimmelandpLin 11, J. C. de Looff, ingenieur, van Karls ruhe, Kleine Kade 5. Onbestelbare post* Brieven binnenland: Bestuur Rijksver zekeringsbank, Amsterdam; A. Weststrate Krabbendijke. Briefkaarten binnenland: Victor Con- sael, Bergen op Zoom. N.B. Den afzenders wordt aanbevolen op alle stukken hun naam en adres te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen Icunnen worden teruggeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagmorgen half elf uur zal een godsdienstoefening gehouden worden onder leiding van Ds. H. de Jonge van Bergen op Zoom. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. Bij de afdeeling lager onderwijs heeft de Kamer Woensdag instemming betuigd met het voornemen van dien minister om te komen tot een zoodanige uitvoering der dure Lager onderwijswet 1920, dat met in achtneming van de pacificatie en van het tegenwoordige onderwijspeil de hooge kos ten zullen dalen en vooral ook meer toe zicht zal kunnen worden gehouden op de besteding der gelden. Men kan nu rustig de voorstellen der Staatscommissie afwach ten. Donderdag is langdurig gesproken over Kunsten en wetenschappen, waarbij de anti-revolutionairen, eenige katholiekenen christelijk-historischen zich kantten tegen subsidieering van het Haarlemsch orkest en van de Co-operatie. Het is wel merk waardig dat deze heeren altijd op verso bering aansturen zoo-dra de kunst ter tafel wordt gebracht. Het Fransch op de lagere school heeft ook weer een onderwierp van bespreking uitgemaakt. De minister stelt thans voor het onderwijs in Fransch, Duitsch en En- gelsch weder mogelijk te maken in het vijfde en zesde leerjaar en dan slechts gedurende ten (hoogste twee uren per week; bovendien draagt deze regeling in dubbelen zin een facultatief karakter: de gemeente- en schoolbesturen zullen zelf beslissen, of het onderwijs in een vreem de taal een plaats op het leerplan zal krijgen, en bepaalde leerlingen, voor wie dit niet gewenscht geacht wordt, zullen in plaats van onderwijs in een vreemde taal een paar uren extra les krijgen an een of meer der gewone vakken. In de avondvergadering is een aanvang gemaakt met de behandeling van de oor- logshegrooting. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende zaken behandeld Langvingerig. Ca de V., 26 jaar, dienstbode te Kloe tinge, werd verdacht dat zij op 18 Augustus 19^6 te Middelburg heeft weggenomen een geldsbedrag ven f 1,69, toebehoorende aan VV. H. O. van Loon Eisch 1 maand. Uitspraak idem Dezelfde werd beklaagd dat zij in de maand Juli 1926 te Middelburg heeft wegg nomen een wollen deken, toebe hoorende aan J. G. Wondergem. Eisch 1 maand. Uitspraak idem. Dure waarschuwing. E. P., 35 jaar, werkman te Ierseke, werd ten laste gelegd dat hij op 23 Sep tember 1926 nabij Kattendijke, toen de controleur der vissckerijen Cbree bezig was met verdachten van overtreding van het Visscberij-reglement na te gaan, dooreen vooraf afgesproken fluitsignaal deze men- schen heeft gewaarschuwd die zich toen hebben verwijderd. Eisch f 30 b. Uitspraak idem. Gestoken, J. P. D. H,, 22 jaar, timmerman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 31 October 1926 te Hansweert Jacob Verbeek twee keer met een mes ot scherp voorwerp heeft gestoken. Eisch 14- dagen. Uitspraak idem. Met de riek. A. B., 4-2 jaar, koopman te Krabben dijke, werd verdacht dat hij op 4> Novem ber 1926 te Krabbendijke Adriaan van den Brink met een riek heeft gestoken. Eisch f 20 b. s. 20 dagen. Vrijgesproken. Verzet. P. A. S., 24 jaar, werkman te Wemel dinge, werd beklaagd dat hij op 10 Nov. 1926 te Goes zich tegen den agent van politie en onbezoldigd rijksveldwachter van Bij le veld die hem gelast had om door te loopen, om de passage niet te belem meren, heeft verzet, toen deze hem had beetgepakt. Eisch f20 b. Uitspraak idem. Goescihe overtreders. De kantonrechter te Middelburg heeft C. K. te Goes wegens het iin de gemeente Vlissingen met een motorrijtuig de wegen in verboden richting berijden veroordeeld tot f3 s. 3 d. h. Wegens het zcih in ken- nelijken staat van dronkenschap o pdem openbaren weg bevinden werd J. C. A. T. te Goes veroordeeld tot f 10 boete s. 10 d. hechtenis. PROVINCIE-NIEUWS. Borssele. Donderdagavond werd alhier in de gemeente woning door Dr. Folmer van Driewegen een voordracht gehouden over het belang van goede watervoorzie ning voor den mensch, zoowel wat betreft drinkwater, als water voor de reiniging van 't lichaam, kleeren, vaatwerk enz. Tal van Lichtbeelden op het gebied van watervoorziening werden vertoond en be sproken. Eén daarvan verdient bijzondere vermelding, n.l. die, waarop was te zien, hoe in Borssele gedurende 12 jaren, van 1912 tot 1925, het aantal typhus gevallen 27 per 17500 inwoners bedroeg, terwijl dit in de 24 andere gemeenten van Zuid- Beveland in dit tijdvak 3 op 17500 was, en tevens,, dat deze aantallen vóór den aanleg der waterleiding respectievelijk wa ren 1 en 3. De spreker heeft zeker zijn noorders, hoofdzakelijk vrouwen., die in 't bijzonder waren uitgenoodigd en ook in grooten ge tale waren opgekomen, duidelijk aange toond, hoe noodzakelijk het is, dat deze gemeente zich aan 't bestaande net aan sluit. Hij spoorde de aanwezigen aan het finiancieele bezwaar, dat door de manier, waarop de vereeniging „Algemeen Be lang" de zaak wil regelen, voor niemand te groot is, ter zijde te stellen en eendrach tig samen te werken tot het verkrijgen van de leiding. De heer Ir. van Poelgeest gaf daarna nog een nadere uiteenzetting van den in houd eeoer circulaire, over de kosten, welke circulaire laatst aan de bewoners dezer gemeente is toegezonden en wekte op toe te treden tot de vereeniging „Al gemeen Belang". Het is te hopen dat velen zich thans bereid zullen toornen tot toetreding. De kosten bij aansluiting van 150 peroeelen (er zijn er 225) zullen gemiddeld slechts f20 per jaar bedragen, terwijl velen daar beneden zullen blijven. 's Heer Hendrikskmderen. Vrijdag- hiekl de kolen vereeniging „Eendracht maakt macht" haar algemeene vergadering onder Leiding van den voorzitter D. J. v. d. Graaff. Van de 143 Leden waren 84 aanwezig. De ontvangsten over 1926 bedroegen f4387,22, de uitgaven f 3738,69x/2, goed slot f 648.52V2. De aftredende bestuursleden de heeren D. J. v. d. Graaff en J. Vermeule Mz„ werden herkozen. De gebruikelijke maaltijd besloot deze vergadering. Hoedekenskerke. In de gisteren ge- honden vergadering van de laudbouw- vereeniging „Onderlinge Hulp*, waren 21 leden tegenwoordig. De rekening en verantwoording van den penningmeester over het jaar 1926 werd goedgekeurd in ontvang ad f 68913,63, in uitgaaf ad f 68598, dus met een goed slot van f315,63. De voorz. deelde mede, dat dit jaar kortingen waren toegepsst op de levering van slechte zakken van de zwavelzure ammoniak en wegens ondergewicht van cliili-salpeter, beiden door het Cen raai Bureau te botterdam. Het aftredend bestuurslid dhr. H.Jas- perse werd herkozen. Voor het vervolg zal ook worden aan besteed, de levering van kalk-, leuna- en ureum-salpeter, terwijl uraniumgroen, parijsgroen en carbolineum gezamenlijk zullen worden aangekocht. In verband met het feit, dat geen ver dere kali bemestingsstoffen voor 1927 meer zullen worden aanbesteed eD de leden deze maatregel blijkbaar niet goed be grepen hadden, werd de gelegenheid tot nabestelling van die kunstmeststoffen tot het eind dezer week opengesteld. Aan de landbouw hoogeschool te Wageningen slaagde heden met lof voor het ingenieurs-examen tuinbouwkunde de heer J. M. Riemen, geboortig alhier. 's Heer Arendskerke. Gisteravond had alhier de gecombineerde uitvoering van het fanfarecorps //Excelsior* en de tooneelvereeniging „O. V. U plaats. - Na een welkomstwoord van den voor zitter van „Excelsior* werd door dit corps een vijftal nummers ten gehoore gebracht Hierna kwam de clou van den avond, nl. een tooneelspel in 3 bedrijven, ge titeld: //Kabaal en liefde!" Na afloop bleef men nog een poosje gezellig onder een dansje bijeen. De uitvoering werd gegeven voor een stampvolle zaal. Heinkenszaiid. Voor het rijksdiploma hoefsmidjslaagde te Utrecht de heer A. Zuidweg Jz. alhier. Nisse. Tot president-kerkvoogd der Ned. Herv. kerk is herbenoemd de heer A. van der Poest Clement. Woensdagavond j.I. werd onder ta melijk groote belangstelling ouderavond gehouden door de ouders der kinderen

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2