nr. 0 behoort mijn hart N\ 149 Vrijdag 17 December 1M i!5e Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. NIËIIWJAABSWENSGHEN SAMOS PRIMA f 1,10 FEUILLETON Beter d&n 6oed: PC BESTE De fijne pijptabak is ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- Uitfave en Vrijdagavond. GOESCHE Naamloos, Vennootschap Goescho Courant COURANT en Kleenwens Ross' Drukkers- ea Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen eo aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aamgenomen tot 12 uur voormiddag. IZij, die zioh met ingang van 1 Januari 927, voor minstens 3 maanden op de roesoho Courant abonneeren, ontvangen le tot dien datum verschijnende num- ers gratis. i'a het Nieuwjaarsnummer worden, iooals gebruikelijk is, bij vooruit betaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels naam en adres onder algemeenen wensch tegen f 0,20 per regel. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk WOENSDAG 29 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. Eenheid. Er gaat een grootsch verlangen, een intens streven door de wereld: naar een heid. De machtige vredesbeweging die zich na den oorlog ontwikkelde, riep in vrijwel alle landen ter wereld een drang naar aaneensluiting in het leven, gericht op dat eens ideaal: vrede. De éénheids gedachte, onderdrukt en verduisterd door den oorlogsdroom, kwam na het ontwa ken, sterker dan ooit naar boven. Want aanwezig is deze eenheidsdrang steeds geweest. Een bewijs hiervoor zou men kunnen vinden in het feit, dat vrijwel alle godsdiensten waarin het diepste in nerlijk leven der menschhedd gekristalli seerd werd principes gemeen hebben, die leiden naar de volvoering van het ideaal: eenheid. Eenheid van gevoelen, van gedachte, dus vrede en in'haerent -daaraan oprechte naastenliefde, zich uitend in „dienen Dit „dienen" van den naaste kan op verschillende wijze opgevat worden, maar Ij in luxe rietverpakking Fa. J. A. L. G WITTE I Wiinhandel, Goes. 26 door Hod wig] Courihs—Mahfor, „Mooi zoo! Maar voor vandaag moet je met deze korte kennismaking tevreden ~ijn", zei baron Viktor. „Ik moet Rita nu naar mevrouw von Tronsfeld brengen, .oodat zij niet te laat komt. Je zult je el bezighouden, terwijl je op me wacht, 'tniet?" „Wees daarover niet bezorgd, oom ■^iktor," antwoordde Gunter. Hij hielp Rita haar mantel aan doen. let kleine hoedje zette zij vlug en achte ros op heur haar. Met broederlijke ver- ouwelijkheid zette Gunter bet een beetje chter. Daarna bood hij haar met eenige .chertsende woorde zijn arm en bege- idde haar tot aan de auto. Zorgzaam .elp hij haar instappen en vroeg galant: „Mag ik morgen naar je welzijn komen .formeeren, Rita?" Zij knikte verheugd. „O, ik zal 't erg prettig vinden, als je komt." „Tot weerziens dan!' „Tot weersziens!" Hij trad terug. Baron Viktor stapte aast zijn dochter in de auto, die dadelijk Wel, meisje, hoe bevalt den nieuwen het mag niet beschouwd worden als een verplichting om aan iedere zwakheid of klakkeloos beroep op onze hulpvaardig heid zonder nadenken gehoor te geven. Want het „dienen" moet geïnspireerd worden door onze hoogste opvattingen van liefde en van het „goede". Maar het „goe de" kan niet verstoken zijn van „wijs heid". Want wat „goed" is, moet ook „wijs" zijn, daar het beide universeele begrippen zijn. Dat verklaart, waarom we ons zeer nauwkeurig hebben af te vragen, wanneer we gehoor geven aan onze inge ving om te helpen, te „dienen", of degeen die onze hulp ontvangt, er wel inderdaad door geholpen wordt, of het hem niet ver hindert zélf de oplossing van een pro bleem ter hand te nemen, of het geen toe geven is aan een verkeerde neiging als ge makzucht, of iets dergelijks. Maar wan neer we werkelijk geïnspireerd worden door een onbaatzuchtige, niet-zich-zelf zoekende liefde, dan zal daarmtede de wijs heid komen en behoeven .we niet bevreesd te zijn, op een dwaalspoor te komen. Die éénheidsgedachtegedemonstreerd door het streven naar onbaatzuchtig „die een", komt soms op treffende wijze naar voren. En het is merkwaardig hoe we soms in de zonderlingste uithoeken der aarde de uitnemendste voorbeelden ervan aantreffen. Daar heeft men bijvoorbeeld het verhaal van Basil Matthews in zijn boek: The clash of Color, die daarin ver haalt van een wel heel merkwaardige school in Kandy, de voormalige heuvel hoofdstad van Ceylon-Trinity College heet die school, met zijn 550 jongens. En deze jongens varieeren van 9 tot 19 jaar; er zijn jongens van allerlei kleur en ras, van blank tot donkerbruin of zwart, jongens van' wel 12 verschillende rassen, Singalee- zen, Tamil, Burmeezen en Burgher (ver menging van Europeanen en inboorlin gen), Engelschen en Schotten, neger Ba- ganda's van Afrika en Chineezen; en van vele godsdiensten, waaronder Boeddhisten, Hindoo's, Moslem en Christenen; jon gens die een cricket team samenstelden, dat elke match van hef seizoen in de ei land-competitie won; en die in de duis tere krotten van Kandy afdalen om de eerste hulp te brengen aan armen en zie ken, die ze uit hun bedompte, naargeestige sloppen weghalen, om ze mee te nemen op hun boot-tochtjes". Zoo kranig en goed georganiseerd was de actie van deze kna pen, dat op verzoek van de burgerlijke autoriteiten, door hen een rapport werd samengesteld betreffende de behoeften en mogelijkheden in zake het woningprobleem ten einde de krotten van Kandy op te rui' men. Op hun rapport werden de noodige wettelijke maatregelen gegrond, door hun actie en op hun aanwijzing zijn reeds nieuwe huizen gebouwd, terwijl andere in aanbouw zijn. Zooals de Gouverneur van Ceylon officieel verklaarde, hebben we hier het ongewone schouwspel gehad van jongens, nog op de schoolbanken gezeten, die de wetten van hun land maakten. Maar er is nog meer. De jongens hebben elk ras- of kleur-onderscheid uit hun onderlinge verhouding gebannen. Jongens neef?" vroeg haar vader, om wat te zeggen. Rita vouwde hare handen. „Hij is zoo goed zoo goed!" riep zij vol dankbaarheid uit voor de enkele vriendelijke woorden, die Gunter tot haar gesproken had. Ontroerd nam haar vader haar hand. „Kan. men anders dan goed voor je zijn, kleintje?" Zij zuchtte bezwaard. „O, als ik koppig ben, dan ben ik, geloof ak, onuitstaanbaar. Anders was ik wel niet zoo dikwijls door mama gestraft geworden. Maar éls iemand goed voor me is, dan ben ik nooit koppig of on aardig." Hij glimlachte. „Nu, dan zullen we maar heel goed voor je zijn." Vleiend drukte zij zijn hand tegen haar wang. „O, wat zal ik gelukkig zijn". De woning van mevrouw von Trons feld was spoedig bereikt. Zij ontving Rita met zulk een warme, moederlijke harte lijkheid, dat Rita spoedig haar verle genheid vergat en vrij getroost achterbleef, toen haar vader spoedig daarna weer vertrok, temeer daar hij beloofde, den eigenden ochtend naar haar te zullen komen kijken. „Groet neef Gunter, papa!" riep zij hem nog achterna. Hij keek haar in de stralende oogen en stond een oogenblik verbaasd stil. Toen hij alleen in zijn auto' naar huis terug reed, peinsde hij na over een ge dachte, die hem als een bliksemstraal KWATTAF5* ekm-siEP van 12 verschillende rassen, werkten, al len bezield door de suprème éénheidsge- dachte, zonder eenig onderscheid te ma ken voor al de verschillende rassen en belijders van uibeenloopende godsdiensten in him stad en omliggende districten. Geen rassenhaat, geen wanklank, geen disharmo nie. Volslagen éénheid: zij „dienden". Eén gedachte bezielde hen en leidde hen, n.l. hoe ze wel het meeste konden doen, om hun medemienschen te helpen, het was geven, zonder te vragen naar geloof of ras, zonder te vragen, wat ze ervoor terug zouden ontvangen. En toch beleden die zelfde jongens nog steeds ieder voor zich hun Hindoe-, of Mahomedaansche of christelijke godsdienst. Niettemin was er: éénheid. Zij dienden Ja zeker, er gaat een grootsch verlan gen door de wereld: naar éénheid. MEDISCHE RUBRIEK. Het nieu we malariamiddel. Den laatsten tijd zijn in de dagbladen in binnen- en buitenland zooveel fantasti sche berichten verschenen over een nieuw, synthetisch geneesmiddel tegen malaria, dat de authentieke mededeelin- gen van de mannen, die zich met het pro bleem hebben beziggehouden met span ning werden verwacht. Op de 89e verga dering van de vereeniging van Duitsche natuurkundigen en artsen te Dusseldorp, spraken achtereenvolgens een chemicus, een pharmacoloog, een psychiater en een specialist voor tropenziekten over het in de laboratoria van de I. G. Farben-In dustrie te Elberfeld ter bestrijding van de malaria, vervaardigde nieuwe middel Plasmochin. Sedert de ontdekking van de genees krachtige werking ^van kinabast tegen ma laria en de ontdekking van het effectieve alkaloid van den bast, de kinine, werden geen stoffen meer gevonden, die bij de be strijding van deze algemeene tropische ziekte werkelijke voordeden zouden kun nen bieden en algemeene toepassing had den kunnen vinden. Dr. Hörlein van El berfeld deelde mede, met welke moeilijk heden de chemici bij de behandeling van het probleem om een synthetisch middel tegen malaria te vervaardigen, hadden te kampen gehad. De voornaamste moeilijk heid was het gemis vaneen geschikte me thode om de vervaardigde middelen te be proeven. De pharmacoloog van de Eiber- felder kleurstoffabriek, dr. Röhl nam proe ven met vogelmalaria, een dierenziekte, die voor het gewenschte doel een voldoen de biologische overeenkomst bezit met men- schenmalaria en die naar het schijnt ge schikt is voor proefnemingen in het la door het hoofd was geschoten, eene ge dachte, die hem plotseling een uitweg toonde uit alle zorgen: Als Rita Gun- ters vrouw eens werd Zij scheen dadelijk veel sympathie voor hem te gevoelen. En Gunter? Hij had juist een groote teleurstelling achter den rug. Carry von Platen was voor hem ver loren. Een hart was nooit gevoeliger voor een nieuwe liefde, dan na zoo'n teleur stelling. Dat was tenminste baron Vik tor's meening. En Rita zou zich zeker heel gauw ontwikkelen tot een knap meisje, als zij wat meer kleur kreeg en wat ronder vormen. Baron Viktor schoof haastig zijn hoed achter op zijn hoofd, alsof hij 't te warm had. Als Gunter met Rita trouwde, dan was hij tegelijkertijd als vader van alle verantwoordelijkheid ontheven. En boven dien 't zou alles zoo mooi uitkomen. Rita zou dan majoraatsvrouw van Val- berg worden en 'kreeg in Gunter een man, zooals elke vader voor zijn doch ter slechts wenschen kon. En Gunter, dien hij als een zoon liefhad, was dan niet alleen onbeperkt bezitter van Val- berg, maar erfde met Rita later zijn geheele vermogen. Gunter kon zich dus ook geen betere partij wenschen. 't Zou werkelijk prachtig zijn als Gun ter en Rita een paar werden, 't Zou in het geheel niet moeilijk zijn de jongelui bij elkaar te brengen men kon een beetje helpen een beetje voorzienig- heidje spelen! boratorium. Bij de beproeving van een groot aantal nieuwe synthetisch vervaar digde substanties bleken in het bijzonder de stoffeneffectief, waarvan de samen stelling ongeveer gelijk is aan die van kinine. Om de uitwerking van het nieuwe syn thetische middel Plasmochin ten opzich te van menschelijke malaria te onderzoe ken, werd het het eerst tegen entmalaria toegepast. Op grond van de bevredigende resultaten ging men vervolgens over tot behandeling van de natuurlijke malaria. Volgens de mededeeling van prof. Müh- len van het Tropeninstituut te Hamburg lieten alle drie vormen van malaria zioh goed behandelen, bij de tertiana en quar- tana kwamen minder herhalingen voor, bij de tropica bleek ook bij den mensch de uitwerking zieer sterk. In het geheel pporteerde prof. Mühlein over 134 geval len, een groot aantal gevallen, wordt vol gens de aanwijzingen van het Hamburg- sche instituut op den Balkan, in Italië en in Spanje bestreden. De toegediende doses Plasmochin zijn zeer gering. Maar wanneer het Plasmochin door den inleider „een van de belangrijkste wa penen in den strijd tegen de malaria wordt genoemd, dan voelt de objectieve waarnemer toch eenigen twijfel opkomen. In ieder geval is het aantal tot dusver behandelde gevallen nog veel te kljein, om ook maar een voorloopig oordeel te vellen over de algemeene bruikbaarheid voor de malariabestrijding. Overdreven verwachtingen van het nieuwe middel te koesteren schijnt niet gemotiveerd, in ieder geval moet het uitgesloten worden geacht, dat het Plasmochin binnenkort de kinine bij de bestrijding van malaria zal verdringen. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Om de zilveren schatten der zee", door Tjeerd Adema. (Hollandia-drukkerij Baarn). De zilveren schatten der zee is een goed gevonden benaming voor de visch, die onze visschers onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden aan het water ontrooven. Collega Adema heeft voor zijn courant een tocht met een IJmuider stoomtrawler gedaan en een tweetal we ken het lief en leed met de bemanning gedeeld. In zijn preteotielooze boek ver telt hij hiervan op sobere wijze, hij doet op ons het volle gewicht van. het zware visschersberoep drukken, dodh verzuimt niet ons te laten deelen in den humor, die onze zeelui nooit verlaat. De schrij ver heeft zich niet getooid met veel litte raire sier, hij is meer journalist, opmer ker, eenvoudig weergever, dan litterator en schepper van emotievolle effecten. Daar om maakt dit werk in al z'n eenvoud zulk een grooten indruk. Het is vlot geschreven, luchtig, zonder dat het aan oppervlakkigheid mank gaat. „Om de zilveren schatten der zee" is een boeiend boek en tevens een treffelijke getuigenis Ja, baron Viktor was al vol plannen, hoe hij weer van zijn dochtertje bevrijd kon worden. Peinzend - keerde hij naar huis terug. Ook Gunters gedachten hadden zich met Rita bezig gehouden, met haar en met oom Viktór. Glimlachend had hij zich voorgesteld, toen hij door de mooie ingerichte ka mers der villa ging, hoe zwaar het zijn oom zou vallen zijn jonggezellen woning zoo te veranderen, dat het een geschikt verblijf werd voor een jong meisje. Toen baron Viktor thuis gekomen was, gingen beiden zwijgend aan tafel. Ook gedu rende den maaltijd wisselden zij slechts enkele woorden. Pas toen zij rookend gezellig bij het vuur zaten, in de in Moor- schen stijl ingerichte rookkamer, begon baron Viktor te vertellen, hoe en waarom Rita zoo plotseling bij hem was versche nen. Hij vertelde Gunter ook openhartig, dat 'hij mevrouw von' Tronsfeld opge zocht had in de hoop, dat zij zou aan bieden Rita bij zich te nemen, maar hoe zeer hij was teleurgesteld en hoe zij hem had gewezen op zijn. vaderplichten. Gunter had opmerkzaam geluisterd. Een diep medelijden met Rita vervulde zijn goed hart. En toch kon hij ook be grijpen hoe 't zijn oom te moede moest zijn, en in het verlangen hen beiden te helpen, sprak hij uit, wat hem zooeven was ingevallen. Hij richtte zich op in zijn stoel en keek baron Viktor ernstig aan. „Wil ik u eens zeggen, wat ik bo- Douv/e Eqberlj ECHTE FRIESCHE HEERENBAAI Voor H H. Winkeliers 'egen fabrieks prijzen verkrijgbaar bij E. Verbeent. Qoes. van het zware werk, dat verricht moet worden alvorens de visch ter tafel komt. De illustraties van Leo Gestel zijn in volkomen overeenstemming met de lec tuur, pittig, raak en eenvoudig, details worden slechts even aangeduid om de kern des te beter te doen uitkomen. „Angela", door Umberto Fracchia. (Hollandia-drukkerij Baarn). De ongehuwde vrouw, die lijdt onder het gemis van een kind is in de littera tuur geen onbekende, de oudere vrijgezel, wiens hart huilt van behoefte goed en zorgzaam te zijn voor een klein schep seltje dat zijn naam draagt, wordt slechts bij uitzondering door schrijvers aange roerd. In „Angela" wordt het probleem van den kinderloozen ongehuwden man gesteld en ontleed. Meester Zimolo, de horLogemaker wil een Idnd bezitten, en ziet in Angela, het meisje van pleizier uit een danshuis in zijn straat, het middel waartoe hij tot het vaderschap kan ge raken. Angela heeft een zoontje van een onbekenden, vaag aangeduiden man. Zij verlaat het huis van ontucht en trekt met haar kind bij Zimolo in. Uit deze pla tonische samenleving ontstaat, bij den ouden Zimolo heel langzaam het ver langen naar een andere verhouding, het geen de schrijver aannemelijk ontwikkelt. Angela, die intnsschen liefde heeft op gevat voor een jong student, kan niet de vrouw worden van den ouden horloge maker en zoo ontstaat de tragedie van een onbegrepen verhouding. Om Angela en meester Zimolo bewegen zich een groot aantal figuren, die allen him eigen zorgen en verlangens hebben. Ze leiden weliswaar van het hoofdmotief af, doch dacht heb, oom Viktor, en wat voorloo pig aan al uwe zorgen een eind maakt en u tijd laat rustig te wennen aan de gedachte, dat Rita bij u blijft wonen?" Baron Viktor keek hem onderzoekend aan. „Wel? Ik ben erg verlangend het te hooren." Gunters gelaat werd scherp belicht door de lamp. Zijne oogen straalden in het gelukkige bewustzijn zijn weldoener goe den raad te kunnen geven. Langzaam streek hij met zijne slanke, krachtige hand over het donkere haar. „U wilde immers met mij naar Val- berg gaan, oom Viktor. Als u dan Rita eens meenam? Misschien kon u uw ver blijf wat verlengen en voor afleiding de laatste feestelijkheden van dit seizoen hier in de stad meemaken. Rita kon dan ter wijl rustig op Valberg blijven, daar u toch telkens weer gauw zoudt terugko men. En in 't voorjaar is 't heel mooi op Valberg. Ook voor Rita zou een verblijf daar goed zijn. Zij is zoo smal en bleek. De buitenlucht zal haar goed doen. En in Valberg is zooveel plaats en daar zou niets veranderd behoeven te worden. Daar zijn van allerlei ver trekken, die ook geschikt voor dames zijn. Daar is Rita niemand in den weg en is zij toch in haar vaders huis. En u kunt dan op uw gemak plannen voor de toekom st maken Baron Viktor sprong op als van een zwaren last bevrijd en strekte, de armen uit, als kon hij zich weer vrij bewegen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1