COKESPRIJSVERLAGING, Wemeldinge. In de op Maandag 13 December alhier gehouden gemeenteraads vergadering waren alle leden tegenwoordig. Na een opmerking van dhr. J. A. Domi nicus omtrent de notulen, werden deze gewijzigd vastgesteld Na voorlezing van den brief houdende bericht van de her benoeming van dhr. F. Wabeke Azn, tot burgemeester dezer gemeente, richt dhr P. Lindenbergh Azn. tot den voorz het woord en wenscht hem geluk met zijn herbenoeming. Spr. schetst in korte trek ken de beteekenis van dit feit voor de gemeente in haar geheel en voor den raad in het bijzonder. Spr hoopt, dat het den voorz. bij vernieuwing gegevën moge zijn de gemeen e goed te besturen en de ver gaderingen zoo te leiden, dat daarin goede en nuttige besluiten voor de gemeente genomen worden. De voorz. zegt dhr Lindenbergh dank voor deze goede woor den en zegt te hopen, dat met Góds hulp zijn taak weder zal worden aanvaard om volgens eed en geweten deze te volbrengen. Het doet Spr. genoegen van dhr Lin denbergh te mogen vernemen dat de raads leden hunne tevredenheid te kennen geven over zijn leiding in de vergaderingen lntusschen doet spr. een beroep op de medewerking der raadsleden, opdat die zijn moge als tot dusver. Verschillende stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Verder wordt aangenomen een begrootingswijziging, dienst 1926. Goed gekeurd wordt de begrooting van het Purgerlijk Armbestuur voor den dienst 1927, met inbegrip van den post van f 525, voor gevraagde bijdrage van de ge meente ten behoeve van het verplegings comité. Vastgesteld wordt het kohier honden belasting 1926 met 93 aanslagen en 95 honden, op een bedrag van f 285. Na bespreking trekken B. en W. hun voor stel om per 31 December 1927 tot con versie der 6 pGt. leening van f 11000 over "e gaan Tot leden der Géscommissie worden herbenoemd dhrn M. Hoogesteger en F. A Lindenbergh en wordt benoemd dhr Karelse, in de plaats van dhr. J A Dominicus, die voor eene benoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, ter voorziening in de vacature van wijlen dhr/Anth. de Broekert, wordt benoemd dhr Joh de Groene Azn., met 4 tegen 3 stemmen op dhr C de Broekert. Dhrn A. Domii icus en H. Kosten wor den herbenoemd tot leden van het ver- plegingscom té. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemeene vergadering der N.V. Water- leid ng Maatschappij Zuid-Beveland wor d n benoemd dhrn F Wabeke Azn. en A Oom nieüs. Ten slotte wordt dhr. E P van Duren ontslag verleend uit zijne betrekking van gasraeester Bij de gewone rondvraag geeft dhr. Karelse in overwe ging voor woonwagens een plaats aan te wijzen, in verband met den overlast die de bewoners deu burgers veroorzaken. De voorz. zegt overweging toe. Riband-Bath. Maandagmorgen verga derde de gemeenteraad. Afwezig de heer Bruijinzeel met kennisgeving. Mede deeling wordt gedaan van den uitslag der ver pachting van gemeentegronden. Een voor stel van B. en W. om de rioleering in het verlengde van den Adriaan Butijm- weg door te trekken, wordt na eenige be spreking met algemeene stemmen aange nomen. De bedoeling is, dat daarheen ook de drainage der gemeentegronden kan afwateren. De heer Butijn geeft aan, hoe naar zijn oordeel de draineering het best geschiedt. Met B. en W. is hij van oor deel, dat de gemeente wei voor drai neering van het eigen terrein moet zor gen, maar niet voor de gronden van par ticulieren, aan wie wel gelegenheid tot aansluiting moet worden gegeven. Wethou der Blok zou de uitvoering eenigszins an ders willen dan de heer Butijn. De heer Van Boven brengt in verband met het voorstel de waterafvoer bij de gedempte vest ter sprake. De voorzitter deelt mede, in opdracht eener vorige vergadering over leg te hebben gepleegd met den heer Butijn. Deze, die als eigenaar,, de ge- wenschte oplossing kan brengen, zegt toe de zaak nogeens te willen overwegen. Op voorstel van B. en W. wordt aan Joh. Kalle op diens aanvfhge om vergoeding krachtens art. 13 der Lager Onderwijswet, nadat B. en W. met adressant overleg hebben gepleegd, eene bijdrage van f 10 in de kosten van schoeisel toegekend. B. en W. stellen voor de bijdragen per vrouwelijke leerling ten behoeve van de cursussen voor de rijpende jeugd te ver- hoogen, daar het eerder door den raad toegekende bedrag niet toereikend bleek. De heer Butijn zou het beter voor de kinderen achten, wanneer deze cursussen niet werden gegeven. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen, terwijl de heer Bu tijn wil worden geacht tegen te hebben gestemd. Aan B. en W. wordt machti ging verleend de waterleiding in den Adriaan Butijmweg geleidelijk uit te brei den in overleg met den directeur der waterleidingmaatschappij. Aan W. Walra ven Mz. wordt een perceel grond ver kocht op het gemeentebouwterrein. Als afgevaardigde naar de vergaderingen der commissie van toezicht op de gasfabriek wordt herbenoemd wethouder A. Blok Jz., als plaatvervanger wethouder J. Deur- loo. In de vacature C. Arnoijs wordt ge kozen tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer R. Rijk. Als afgevaardigden naar de vergaderingen der waterleidingmaatschappij worden her benoemd de heeren P. A. van Boven en J. Deurloo, als plaatsvervanger de heer J. van de San de. Als leden van de schattingscommissie voor de inkomstenbe lasting worden herbenoemd de heeren P. A. Schwartz, A. Blok Jz., W. Griep en F. M. Boot. Met algemeene stemmen wordt besloten tot aankoop van een nieu we vuilniswagen. In verband hiermede wijst de heer Van Boven nog op eene ge meente, waar men wegens reorganisatie der reinigingsdienst verschillende gebruikte wageals verkoopt. De heer Van de Sande ontraadt aankoop van een gebruikt exem plaar. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. RECHTSZAKEN. De militaire relletjes. Voor den krijgsraad te Den Bosch hebben de militairen terecht gestaan, be trokken bij de relletjes te Ede. De audi teur-militair vroeg voor de verdachten straffen van 12 tot 9 maanden. Voor een verdachte inzake de relletjes te Assen vorderde de auditeur-militair te Den Bosch 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. Bij de begrooting van onderwijs heeft men veel aandacht gewijd aan de nijver heidsscholen, in verband waarmede de minister toezegde nieuwe rijkssubsidies te zullen vragen, zoojra dit doenlijk geoor deeld wordt. Een tweede punt van bespre king vormde de ministrieele pjannen voor het aanvullend onderwijs, die weinig in stemming genieten. De minister verstaat hieronder onder wijs voor jeugdige personen, die de la gere school te boven zijn en die niet meer in den vorm van voorbereidend hooger-, middelbaar- of vakonderwijs vol ledig dagonderwijs genieten. De minister wil nu voor dit z.g. aanvullend onderwijs een eenvoudige wettelijke regeling tot stand brengen, welke eenheid op dit ter rein zal géven en geen geld behoeft te kosten. Met zulk een wettelijke regeling hoopt de minister het geheele terrein van onderwijs voor de' rijpende jeugd te be strijken. Mr. Waszink geloofde, dat de bezwaren te breed uitgemeten zijn en verduidelijkte zijn bedoelinghij wil slechts eenheid brengen in de subsidieering van vervolg-, nijverheids- en handels onderwijs en daarbij, naast het bijbrengen van parate kennis vooral de paedagogi- sche zijde van het vraagstuk naar voren brengen, waarbij hij veel van de jeugd organisaties verwacht. Ook zijn voornemen om de regeling van het handelsonderwijs in één wet tege lijk met het voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs te regelen vond nog al bestrijding, waarvoor de heer Waszink echter niet uit den weg ging. Alle han- dêlscursussen zullen onder deze wet ko men te vallen, waardoor aan de bestaande verwarring een einde zal komen. Het jus promovendi zou de minister alleen aan handelsscholen met 5-jarigen cursus willen geven, doch die acht hij niet noodig, daar hij boven zulk een school de voorkeur geeft aan de af deeling A van de Hoogere Burger School. In de avondvergadering, bij de behan- ling van de begrooting van waterstaat is van S.D. zijde critiek uitgeoefend op de toestanden in de mijnen. Bij de af deeling scheepvaart heeft de heer Brautigam de overplaatsing van de ..Zeeland"-route van Folkestone naar Har wich ter sprake gebracht, een wijziging waarvan hij allerlei nadeel voor de „Zee land" vreesde. De minister van Water staat kon de Kamer geruststellenmr. van der Vegte zette uiteen, dat de verplaatsing een geluk voor de „Zeeland" is, voor de provincie Zeeland en voor den Staat, die zulk een groot belang bij de spoorwegen heeft. Concurrentie met de Harwich-lijn is uitgesloten; beide routen hebben gelijke rechten in het Nederlandsch-Engelsch ver keer en van een dreigende overplaatsing van het Nederlandsdhe vertrekpunt van VLissingen naar Hoek van Holland is geen sprake. BINNENLAND. Het Drentsche Veenkindi De koningin heeft aan de propaganda- commissie van het landelijk comité, fusie van onderwijzers-corporaties en vereeni- gingen voor gezondheidskolonies van alle gezindten, een schrijven doen toekomen, waarbij Zij mededeelt met belangstel ling kennis te hebben genomen van den heilzamen arbeid der vereeniging, terwijl de koningin tevens een belangrijke gift be schikbaar heeft gesteld. Bovendien is een gift ingekomen van den aartsbisschop van Utrecht, mgr. van de Wetering. Een oud geval. In den zomer van-1924 werd de 67-jari ge heer v. d. Stijl, uit de De Riemerstraat te 's Gravenhage onder zeer geheimzinni ge omstandigheden vermoord. Hij werd in den ochtend, omstreeks 11 uur, in zijn huiskamer dood gevonden, terwijl de ka mer in de grootste wanorde verkeerde en alles op een ernstige worsteling tus- schen den aangevallene en zijn moordenaar wees. Het gelukte de politie niet, den moor denaar te ontdekken, wel hadden, vooral in de eerst^ dagen, talrijke arrestaties plaats, maar de aangehoudenen moesten allen na korten tijd weer op vrije voeten gesteld worden. Zaterdag j.l. heeft de politie te 's Gra venhage aangehouden, als ernstig verdacht van dezen moord, den 41-jarigen A. L. M. fotograaf van beroep. De aangehoudene is een Rus van geboorte, doch woont reeds gedurende ruim 12 jaar in óns land. v M. behoorde tot de personen, welke kort na den moord ook reeds door de po litie zijn gehoord, maar toen wegens ge brek aan bewijs weer op vrije voeten moes ten worden gesteld. Thans schijnen echter nieuwe, voor M. bezwarende, feiten de politie ter oore te zijn gekomen en zij heeft daarin aanlei ding gevonden M. aan een nader verhoor te onderwerpen. De resultaten van dit verhoor waren van dien aard, dat hij is vastgehouden. Een der aanwijzingen tegen M. zou zijn, dat ernstige twijfel is gerezen omtrent de waarheid en de waarde van het alibi, dat hij bij zijn eerste verhoor, kort na den moord, aan de politie had opgegeven. In den lering van zijin familie en vrien den wordt echter- vermoed, da* men hier te doen heeft met een wraakneming. M. is vandaag voor den rechter-com- missaris geleid. Avontuur in een bakker s- wi n k e 1. Zaterdagavond, omstreeks elf uur, ver voegde zich aan den bakkerswinkel van de firma Henri J. Carels, Weteringschans te Amsterdam, een man, gekleed in grijze winterjas en met een bolhoed op. Hij vroeg een half broodje. Een van de beide vrouwelijke winkelbedienden, die juist be zig was met sluiten, overhandigde den la ten klant het gevraagde. Hij betaalde met twee dubbeltjes. De juffrouw opende de cassa, en wilde zes cent teruggeven. Öp dat oogenblik duwde de bezoeker haar plotseling een revolver, of althans iets, dat zij er voor aanzag, onder de neus, terwijl hij riep„En nou geen woord meer!" De tweede juffrouw, die in het kleed kamertje achter den winkel was, hoorde, wat er gebeurde. Zij kwam te voorschijn en zag hoe die man haar collega bedreigde. Zij liep naar de telefoon. De „aanvaller was door deze beweging al zeer gekal meerd en mompelde iets van: „Ach, doe het niet, ik heb honger." Toen de meisjes ook nog begonnen te schreeuwen koos de bezoeker al spoedig het hazenpad. Zoo hij het al op de kas gemunt had, heeft hij daar toch niets uit kunnen medenemen. Uit latere verklaringen van de meisjes is nog gebleken, dat het minstgenomen twijfelachtig is, dat de man een revolver in de hand had. Alles wijst er op, dat men hier te doen heeft gehad met een onhan dige poging tot roof van een stakker. Een kranige onderwijzeres. Onder het speelkwartier van school B. te Maassluis, geraakte een der leerlingen te water. Mej. C. Maarleveld, een onder wijzeres van die school, bemerkte dit, meldt de „Msb.", en sprong zonder zich te bedenken den drenkeling na. Zij mocht het geluk smaken den jongen weder be houden aan den wal te brengen. Mej. M. verwijderde zich daarna even om zich te verkleeden en gaf daarna weer les, alsof er niets gebeurd was. Dansen op Zondag. De gemeenteraad te 's Gravenhage heeft met 21 tegen 20 stemmen aangenomen een motie-Üuymaer van Twist, waarbij de raad als zijn oordeel uitspreekt, dat op Zon- en algemeen erkende feestdagen geen dansvergunningen behooren te worden verleend. Aan de motie zal echter door B. en W. met betrekking tot de a s. feestdagen geen uitvoering worden gegeven. Snipper». Te Delft is een agent van politie, die twee vechtende dronken personen wilde scheiden, door hen beiden aange vallen en deerlijk toegetakeld Door toe geschoten hulp werden zij echter ge arresteerd. In verband met het voorkomen van een geval van pokken te Maastricht, heeft de geneeskundige dienst een begin gemaakt met de massa-inenting in de scholen aldaar. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt Berekend, is de prijs per regel elechts 16 cent. GEMENGD NIEUWS. Verzoek om gratie. Men zal 't zich herinneren: onlangs behandelde de rechtbank te Rouaan de zaak-Lefèbre, die geëindigd is met de terdoodveroordeeling van de beklaagde, de 62-jarige mevrouw Lefèbre, die haar jonge schoondochter koelbloedig had doodgeschoten toen zij met deze een auto-tochtje deed. De advocaten van de veroordeelde zijn nu bij den president van de republiek gratie voor de veroor deelde gaan verzoeken. Hun onderhoud met het staatshoofd heeft bijkans een uur geduurd. Zij hebben er dezen op ge wezen, dat een reeds langdurige traditie wil, dat er in Frankrijk geen vrouwen meer worden terechtgesteld. Inderdaad heeft de onthoofding van een vrouw er voor het laatst in 1885 plaats gehad. Ter dood gebracht. In de Sing Sing-gevangenis te New- York zijn drie mannen geëlectrocuteerd, die een oude vrouw hadden vermoord, toen deze hen in Februari inbrekend in een kruidenierswinkel te Brooklyn had ontdekt. Het waren de eerste executies krachtens de wet-Baumer, die zeer strenge straffen tegen bandieten bedreigt. De drie mannen, van wie er twee 21 en, een 28 jaar was, hadden tot het laat ste oogenblik gedacht, dat hun straf in levenslange gevangenisstraf zou worden veranderd en een van hen laakte het in den cipier, dat deze zijn belofte niet had gehouden. Wat die belofte was, zei Jidj niet. Op hun weg naar de executie-kamer gingen zij langs dertien andere ter dood veroordeelden, die bun hand door de tra lies staken voor een laatste groet en hun sterkte toewenschten. De oudste weigerde een hand te geven, maar de twee anderen gaven hun lotgenooten de hand. Terug naar de slachtvelden. In September van 'het komende jaar zullen duizenden leden van het z.g. Ame rican Legion dat zijn de soldaten, die in den groeten oorlog in Frankrijk hebben gevochten en zich daarna, in een bond hebben vereenigd te Parijs een congres houden en de oude slagvelden bezoeken. Men spreekt van wel dertig duizend legioensoldaten die over zullen komen, velen door familie-leden verge zeld. Niemand minder dan generaal Per shing zal het congres presideeren en reeds thans wordt er druk gewerkt om voor al deze Amerikaan sche oud-strijders en hun gezelschap onderdak te vinden. Maandag is Greenlaw, de majoor-gene raal van het Amerikaansohe leger uit de Vereenigde Staten in Frankrijk aan gekomen om in dit verband besprekingen te houden. Getrouwd door de telefoon. Een Parijsch telefonist is te Des Moi nes (Iowa) in het huwelijk getreden me.t een meisje aldaar. Het jonge paar werd getrouwd door een predikant te Oklaho ma, die hem de gebruikelijke vragen per telefoon stelde en langs denzelfden weg daarop antwoord ontving. 8 c h i p in e F m a u e m u i s vergaan. Lloyds verneemt uit Feykjavik (IJsland), dat de Noorse e stoomer- Balliolm bij Akranes geheel vernield is. Bemanning en passagiers verdronken INGEZpNDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Daar gaan 's Rijks centen! Het bestuur der oud-Gereformeerde school op het gehucht Oostdijk, gemeente Kruiningen, heeft ontdekt, dat het te wei nig leerlingen op school heeft om 't vol gende jaar een tweede leerkracht uit 's Rijks kas betaald te krijgen. De fatale datum, 16 Dec., waarop de leerlingen moeten worden geteld, is in 't zicht. Teneinde zich nu te verzekeren van de rijks-uitkeering worden, een 7 a 8-tal reeds lang „afgezwaaiden" opge commandeerd. Vandaag of morgen zullen deze ter schole komen, ingeschreven wor den en de zaak is gezond. Zoon acht tal verdient voor het schoolbestuur een aardige duit! Wat zeg ik? Dacht u, dat deze dat niet wisten? Onder elkander zullen ze wellicht lachen over dat aar dige foefje, evengoed als zij samen pra ten over ds manier, waarop „roode pok kenbriefjes" kunnen worden bemachtigd! Wat 'n hoogen dunk van eerlijkheid en goede trouw moeten zulke jongens krijgen! Dankend voor de plaatsruimte, WANDELAAR. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 775.1 te Va- lentia. Laagste barometerstand 749.5 te Haparanda. De verwachting tot den avond van 16 dezer luidt: matige tot krachtige, later afnemende W. tot N.W. wind, betrokken met regen, later opklarend, aanvankelijk zachter. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Dina Johanna, d'.v. Jacobus Johainnis Mijnsbèrgen en Johanna Koo ien; Cornells, z.v. Comelis van den Heu vel en Kaatje van Maastricht. Overleden: Marinus Pieter de Looff, 52 jaar, gehuwd met Johanna van Westen. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 14 December 1926. Peren: Comtesse de-Paris f 16 a f27, d' Elise d' Hiver f23, Doyenne George Boucher f 13 a f 17, Bergamotte d' Es peren f 16, Jodenperen f 16, Winter Ber gamotten f 10, Winter Suiketrijen f 11, Winter Louwtjes f7 a f 11, Roem van Vlaanderen f 15, Rietperen f6 a f8, Pondsperen f 10 a f 12, Gieser Wildeman f7 a f 14, Kleiperen f6 a f 13, Afval- en Kroetperen f 1 a f6, AppelsGoud- reinetten f 22 a f 40, Kasseier Reinetben f 16, Tjierom de Riel f23, Eng. Winter Gold Permain f 18, Adams Permain f 17, Baldwin f 20 a f 23, Zure Bellefleur f 18 a f 28, Framsche Bellefleur f 17, Sa- lomé f 17 a f27, Golden Noble f 17 a f 18, Lineaus Pipping f 14, Grauwzuur f 14 a f 16, Court Pendu T' 14 a f 19, Koekappels f25, Zoete Armgaarde f 16 a f 18, Zoete Bellefleur f 14 a f 17, Zoete Campagner f 16 a f 18, Zoete Ruster f 14, Geldersche Holaart f 16, Afval- en Kroetappels f2 a f 8, DiversenSpruiten f 1 a f7. Uien (groote) f 2,20, Uien (kleine) f 0,20, Wortelen f 1 a f2, Aard appelen (poters) f2,10, alles per 100 K.G., Bloemkool f5 a f20, Savoije kool f 1,50, Roode kool f 0,20 a f 0,40, Boe renkool f2, Andijvie f2, Rammenas f2, Knolselderij f0,50, alles per 100 stuks, Prei f5,20 per 100 bos, Hazen f 1,30 a f 3,50 per stuk,Honing f 0,58 per flacon. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. December: 16 Wemeldinge, hoefje, Pilaar. 17 Wolfaartsdijk, verpachting, Pilaar. 22 Goes, vendutie, de Kok. 22 Ierseke, huis met schuurtjes, erf en tuin, Kram. 23 Goes, melkerij-inspan, de Kok. Kloetinge, woonhuis en tuin, van Dissel. Kloetinge, 4 woonhuizen met tuin, van Dissel. Januari: 5 Kapelle, hoefje met bouwland, Kram. 5 Kapelle, meubilaire goederen, Kram. 13 Kapelle, verpachting bouw- en wei land, Burg. Armbestuur, Kram. Kapelle, verpachting boomgaarden, wei- en bouwlanden, Ned. Herv. Kerk, Kram. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. December: 15 Landbouw-Bioscoop, film Volkeïn- bond en Vrede. 16 2.30 Raad. 26 Prins van Oranje, „Houdt je ma nieren", Revue-gezelschap Nobel. Januari 20 Schuttershof, concert Mandolineclub „Symphometta". AANBESTEDINGEN. December: 20 Goes, onderhoudswerken der ge meente-diensten, B. en W. ADVERTENTIËN. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen, tijdeas de ziekte eu het over lijden van onzen gelieden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader ANTHONI DE BROEKERT, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, C. DE BROEKERT. Wemeldinge, 14 Dec. 1926. Met ingang van Donderdag 16 December 1926, zijn de cokesprijzen als volgt Grof75 cent per H.L. Geklopt90 Parel90 Alles afgehaald aan de fabriek. Thuisbezorgd 10 cent per H L. meer. Zoolang de voorraad strekt een partijtje zgu panookes beschikbaar k 40 cents per H.L. Hiervan hoogstens 2 HL. aan een- zelfde persoon.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3