U behoort mijn hart PUROL er op! N0. 148 Woensdag IS December 1926, 1158 Jaargang. KWATTAffr VDLLE-MELK-REEP beter dan @oed: DE BESTE Vraagt Kwatta Speculaas. N1ÊUWJAARSWENSGHEN 24 FEUILLETON GOESCHE Uitgave Numloez* Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1.20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen, 15 en KJeenwens A Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De ambtenaar van bet O. M. gaf toe, dat waar vele landbouwers nog wa gens hebben met zeer smalle velgen (n.l. 6 c.M.) en de aanschaffing van nieuwe wielen kostbaar is, er voorloopig moei lijkheden bestaan, maar die zijn te on dervangen door minder te laden. Waar in de pers een campagne gevoerd wordt tegen, deze bepaling en o.a. beweerd wordt dat de vele verbalen in verband staan met de op handen zijnde verplaatsing der ma- rechaussée en dat processen-verbaal op gemaakt zijn bij een te groote belasting van 10 tot 12 K.G., zegt de ambtenaar, dat van de ongeveer 50 opgemaakte ver balen er geen enkel is van de matre- chaussée, terwijl niet vervolgd werd, als er niet minstens 200 K.G. overbelasting was. Waar de bepaling voor het instand houden der wegen noodzakelijk schijnt te zijn, eischte spr. naar gelang der over belasting boetes van f2 tot f20. De kantonrechter veroordeelde overeenkom stig de eischen of met een kleine af wijking daarvan en drie gevallen stelde hij de uitspraak vast op een week uit. Rechts houden. De kantonrechter te Middelburg heeft P. A. d. W. uit Goes wegens met een motorrijtuig in een bocht niet de rechter zijde van den weg houden veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis en denzelfden verdachte nog eens tot gelijke boete wegens met een motorrijtuig buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Bestrating. De directeur van gemeentewerken heeft een rapport samengesteld over de bestra ting van Goes en de verbeteringen die aangebracht dienen te worden. Aan dit rapport ontleenen we: „Indien slechts volstaan wordt met ge regeld putten en oneffenheden in de be strating wat te herstellen #en niet syste matisch een zeker deel van ons bestra tingsmateriaal wordt vernieuwd, lean het niet uitblijven of binnen zeer afzienbaren tijd zullen we voor groote vernieuwingen en dus ook voor groote uitgaven komen te staan. Dit klemt des te meer, omdat in de laatste jaren overal en ook hier, het ver keer met voertuigen zooveel drukker, in tensiever en zwaarder is geworden. Nu kan men daarvoor wel de oögem sluiten en zoo weinig mogelijk vernieuwen of wat beslist vernieuwd moet worden met licht en goedkoop materiaal bestra ten, doch dit is een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt, en waarvan het onver mijdelijk einde is, dat we nog veel en veel duurder uitkomen. Het meest intensieve verkeer in onze stad gaat over den Stationsweg, Voor stad, Oostsingel, J. A. van der Goes- kade. Verder worden zeer druk bereden de Groote Kade, 's Heer Hendrikskin- derenstraat, Boudewijn de Wittestraat, Kreukelmarkt, Manhuisstraat, Singelstraat Korte Kerkstraat, Groote Markt Zuid en Westzijde, en ook de Wijngaardstraat, Beestenmarkt en Nieuwstraat. Verschillende dezer straten beschikken nog over behoorlijk bestratingsmateriaal, andere daarentegen moeten noodzakelijk vernieuwd worden, terwijl ook meerdere straten herlegd moeten, waarbij steeds meer of minder nieuw materiaal geleverd moet worden". De heer Rothuizen berekende in 1924 dat de kosten van verbetering der straten f 55.500 zouden bedragen. Thans vult hij zijn rapport nog aan met enkele beschouwingen en nadere be rekeningen. „Met zeer veel belangstelling en studie heb ik de laatste jaren de toepassing en aanleg van allerlei asphalt- en bitu men wegdekken gevolgd. En dan is het mij wei duidelijk geworden, dat een goed ge sloten, voegenloos en daardoor waterdicht wegdek, mits op een behoorlijke fundee ring gelegd, in zeer vele opzichten de voorkeur verdient boven een wegdek van keien of klinkers, doch dat de toepassing van dit materiaal in onze stad met haar hopeloos smalle straatjes vrijwel onmo gelijk is, vanwege de talrijke leidingen (riolen, waterleiding, gasleiding, telefoon, straks electriciteit), die hier niet geheel of gedeeltelijk in de trottoirs kunnen wor den opgeborgen, om de eenvoudige reden, dat die trottoirs niet bestaan of te smal zijn. En met het oog op de geregeld voor komende nieuwe aansluitingen vatn oerceelen, vernieuwingen van gaslei dingen, uitbreiding van telefoonka bels en straks leggen van kabels voor het electrisch net en maken van aan sluitingen daarop, durf ik de verant woording niet op mij nemen, de straten in de oude stad te voorzien van asplialtbe- dekldingen. Om toch tot zooveel mogeLijk vlakke en stofvrije straten te komen, verdient het m.i. de voorkeur in de stad te komen tot een bestratingsmateriaal van zuiver vlak bewerkte keien en deze te voorzien van asphaltvoegvulling, zooals dit thans te Rotterdam^ op uitgebreide schaal wordt toegepast." De kosten voor verbetering Stationsweg, Jacob Valckestraat, Voorstad, Oostsingel (Rozenoord-Gevangenis) J. A. v. d. Goes- kade, Kleine Kade, Groote Kade, Koning straat, 's H. H.kinderenstraat, Groote Markt W. en Z.-zijde), Wijngaardstraat. Manliuisstraat, Koepoort, Klokstraat, Ganzepoortstraat en Lange Kerkstraat (waarbij inbegrepen trottoirs in L. Kerk straat en Ganzepoortstraat) worden be groot op plm. f 60.000. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Zij, die ziek met ingang van 1 Januari 1927, voor minstens 3 maanden op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. in het Nieuwjaarsnummer worden, zooals gebruikelijk is, bij vooruit betaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels naam en adres onder algemeen wensch tegen f 0,20 per regel. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk WOENSDAG 29 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. OVERZICHT. Duitsche wapenhandel. De medewerker van de „Manchester Guardian", die dezer dagen onthullingen deed over de samenwerking tusschen het Duitsche ministerie van rijksweer, Duit sche wapen leveranciers en de Russische regeering, komt thans met een nieuwe bizonderheid, die dezen keer niet Rus land betreft en al tot 1921 teruggaat, doch die, merkt de medewerker op, van belang kan zijn, omdat er uit blijkt, hoe veelvuldig de werkzaamheden van de Duitsche militairistische vereenigingen zijn geweest. In 1924, zoo deelt de schrijver mede, werd met behulp van deze onwettige ver eenigingen een schip, geladen met wapens en. munitie, naar Ierland gezonden om de Iersöhe revolutie in Engeland te steunen. De leider van deze onderneming aan Duit- schetn kant was een officier, die later werd gearresteerd wegens vermeende me deplichtigheid aan den moord op Erz- berger. Aan Ierschen kant werd de wa pensmokkelarij geregeld door zekeren „X" die zegt deel te hebben genomen aan den moord op Britsche officieren te Dublin, daarna door de Engelschen werd ge arresteerd en in Engeland geïnterneerd. Hij slaagde erin te ontsnappen en bereikte Duitschiand, waar hij nog altijd, in groote armoede leeft. Terwijl de Duitsche offi cier in de gevangenis zat, in afwachting van 't onderzoek naar den moord op Erzberger, kreeg hij een chèque van 300.000 mark. De gevangenisbeambten wilden eerst niet toestaan dat hij zoo'n groote som inde, maar hij beweerde dat hij het geld van het Duitsche departe ment van rijksweer voor „bewezen dien- door Hod wig Courths—Mahlor. Weer schudde Gunter het hoofd. „Neen dat kan ik me ook niet goed voorstellen". Baron Viktor zuchtte heel diep. „Ik ook niet. Maar ik raad je aan, wen je aan die gedachte, zoodat je bij den aan blik niet overweldigd wordt. Ik zal er ook nog aan moeten wennen". Gunter keek hem bezorgd en onder zoekend aan. „Oom Viktor voelt u zich niet wel?" Baron Viktor moest lachen om zich zelf en om Gunters bezorgd gezicht. „Neen, neen kijk me maar niet zoo aan, alsof je denkt, dat ik niet wijs ben. Ik heb ook niet te veel gedronken! 'tls alles waar, wat ik zeg, maar ik zal je niet langer in 't onzekere laten mijne ge scheiden vrouw is voor eenigen tijd ge storven. Toen ik vanmiddag uit de club thuis kwam, zat er in de ontvangkamer eene jonge dame, die mij papa noemde en verklaarde, dat zij nu voor altijd bij mij wilde blijven.' Gunter keek zeer verrast op. „Drom mels", ontsnapte 't aan zijn mond. Baron Viktor knikte gelaten. „Dat had ik ook het liefst gezegd. Maar ik wist Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snij wonden, Ontvellingen en -allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. sten" had ontvangen. De medewerker van de „Manchester Guardian" verneemt dat bij onderzoek deze bewering juist bleek en dat hij de chèque mocht innen. Tot de „bewezen diensten" behoorde de hulp, die hij aan de „Iersche Revolutie" verleend had. De resultaten van Genève. Chamberlain is uit Genève te Londen teruggekeerd en heeft aan den correspon dent van „Reuter" de volgende verklarin gen afgelegd De nieuwe Raad van den volkenbond zal ongetwijfeld in denzelfden geest van kameraadschap werken als de vroegere Raad. Na herinnerd te hebben aan den dienst, welken den Raad van ambassa deurs bewees, vervolgde Chamberlain Het protocol inzake de militaire controle in Duitschiand is een allerbevredigendst resultaat, maar de toon en de geestes gesteldheid, welke de besprekingen te Genève kenmerkten waren een bron van de allergrootste voldoening. Het vertrou wen der verschillende vertegenwoordigers in eikaars goede trouw en de harmonie in hun persoonlijke betrekkingen waren steeds buiten kijf. Men moest op geener lei sensationeele wending rekenen, maar wij mogen op een geleidelijke ontwikke ling der politiek van Locarno hopen. De geest van Locarno heeft nooit opgehou den de onderhandelaars der verdragen van Locarno te bezielen. Locarno is het hechte fundament waarop alle regeerin gen, die de genoemde verdragen ge- teekend hebben, zullen voortgaan het gebouw van den vrede op te trekken en sterker te maken. Door den verrekijker. Naar het „Petit Journal" meldt loopeh aan de Italiaansch-Fransche grens sedert eetnige dagen geruchten, volgens welke te Genua tusschen manschappen van een daar in garnizoen zijnd artillerie regiment en manschappen van de fascis tische militie, ernstige botsingen hebben plaats gehad. De botsingen zouden ont staan zijn doordat een artillerist niet sa lueerde voor een militie-officier en daar om door een fascist aangehouden werd. Daarna zou een gevecht hebben plaats gehad tusschen artilleristen en fascisti sche militie, waarbij dooden en gewonden gevallen zouden zijn. Er heeft een hevige sneeuwstorm gewoed in West-Canada. De telegraaf- en telefoonverbindingen zijn gestoord. Inde streek van Edmonton zouden verschei dene dooden zijn. Volgens mededeeiing van den Pruisischen minister van welvaart zijn er in Duitschiand nog steeds 600.000 wo ningen te kort. me te beheerschen. Begrijp je nu hoe ik me voel?" Gunter moest lachen. „Niet zoo heel goed, oom Viktor". „Maar komisch en belachelijk vind je het toch zeker wel, dat ik nu plotseling met een volwassen dochter opgescheept ben". De jonge man werd ernstig. „Neen, niet komisch, noch belachelijk. Maar ik merk, dat u erg gedrukt bent, ondanks uw galgenhumor en ik kan mij voorstel len, dat er allerlei moeilijkheden voor u uit voortspruiten". Baron Viktor haalde diep adem. „Ha, gelukkig, jij schijnt mijn toestand toch te begrijpen, zonder mij dadelijk voor een harteloos mensch uit te maken. Met jou zal ik er dus verstandig over kunnen praten. Natuurlijk blijf je hier. Straks dineeren wij samen; ik ben blij, dat je me gezelschap zult houden, an ders raak ik in het afschuwelijkste hu meur. Maar dan moet je me nu nog een half uur verontschuldigen. Ik wil mijn dochter eerst naar mevrouw von Trons- feld brengen. Zij wil het kind eenige da gen bij zich nemen, totdat ik in mijn huis de nopdige voorbereidselen voor Ri ta's komst getroffen heb. Je kunt wel begrijpen, dat er hier eerst van allerlei moet worden opgeruimd". Gunter keek met veelbeteekenende blik de kamer rond. Glimlachend bleven zijn oogen rusten op een aantal portretten van vrouwen, die op de schrijftafel stonden, 't Was eene heele galerij van schoonhe- KOLONIËN. Aardschokken. Gisternacht zijn te Proepoek (Noord kust Java) 19 aardschokken waargenomen. Eenige Europeesohe huizen zijn zeer zwaar beschadigd. Inlandsche huizen wer den vernield. Er is één zwaar gewonde. De controleur, die gistermiddag telefo neerde, Brak het gesprek af, zeggende: „Momenteel worden heftige schokken ge voeld. Het huis, waarin ik op het oogen- bldk vertoef, dreigt in te storten". RECHTSZAKEN. Een. bewaakte overweg niet gesloten. De ambtenaar bij het Kantongerecht te Goes heeft f 100 boete of 30 dagen geëischt tegen de overwegwachteres der Ned. Spoorwegen, Mej. K. te 's Heer Arend skerke, werkzaam aan den overweg in den drukken rijksweg Middelburg Goes, id'ie in November heeft \erzuimd de afsluitboomen te sluiten, toen een trein naderde en een volle autobus uit de rich ting Goes komende alleen door groote oplettendheid van den chauffeur nog juist bijtijds tot stilstand werd gebracht en be doelde chauffeur nog een van andere richting komenden motorrijder kon waar schuwen voor het dreigend gevaar. Mej. *K. bekende, doch zeide, dat de trein en kele minuten te vroeg was. De ambtenaar was van meening, dat het publiek inzake de enkele overwegen, die nog bewaakt worden, ten minste recht heeft op stipte naleving der wettelijke bepalingen. De verdediger, mr. Witlox uit Den Bosch voerde aan dat het personeel belast met de bewaking met de spoorwegen niet altijd precies weet wanneer een trein, die te laat is aankomt, en in dit geval zou het kloksignaal niet zijn gegeven. Op zijn verzoek zegde de kantonrechter toe op 24 December nog twee getuigen te zullen hooren. Te zwaar geladen wagens. Een 30-tal landbouwers hebben voor het kantongerecht te Oostburg terecht ge staan wegens overtreding van art. 78bis van het provinciaal reglement op de we gen en voetpaden in Zeeland. Dit art. verbiedt, dat op eenig voertuig vrachten over kunstwegen worden vervoerd, zoodat belasting van een of meer der assen, uit gedrukt in K.G. meer bedraagt dan 140 maal de totale breedte der wielbanden uitgedrukt in c.M. Behalve de verbalisan ten werden als getuige ook gehoord de hoofd-ingenieur en een opzichter van den provincialen waterstaat, die zich geheel konden vereenigingen met de wijze van verbaliseeren. Geregeld gecontroleerde weegbruggen achtten zij voor deze wegin gen zeer geschikt, ook al worden die brug gen niet geijkt. De verdediger van de verschillende ver dachten, mr. Erasmus uit Oostburg, kon daarentegen niet met de wijze van we gen accoord gaan. Door de bepaling worden z. i. den landbouw onnoodig moei lijkheden in den weg gelegd. den, blijkbaar actrices, en daaronder wa ren er in zeer gewaagde costumes. Daar naast lagen een kostbare waaier, een sou venir van een sëhoone hand, een lange, lichtgekleurde handschoen, die zeker niet aan een mannehamd paste. „Ja, ja, dat kan ik wel begrijpen", zei de jonge officier. Baron Viktor had zuchtend zijn blik gevolgd. „Nu, we spreken daar later nog wel over. Kom nu, alstjeblieft, met me mee. Ik zal je aan Rita voorstallen. En hoor eens, mijn jongen, wees een beetje vrien delijk en lief voor haar. Zij is een arm, verlegen ding, dat nog niet veel liefde ondervonden heeft. Ik heb erg met haar te doen, werkelijk. Dat vertel ik je la ter wel eens. Dus je wilt wel vriende lijk voor haar zijn, is 't niet?" „Dat zal me volstrekt niet moeilijk vallen, oom Viktor. Zoo'n klein nichtje is toch eigenlijk heel aardig. Vroeger heb ik altijd vurig naar een zusje verlangd, die ik wat vertroetelen en beschermen kon. Nu zal ik haar dadelijk als een zus ter behandelen, als u dat goed vindt." Baron Viktor knikte verheugd. „Ja, doe dat. En als je in de eerst volgende dagen eens niets te doen hebt, kijk dan eens naar haar om. In de stem ming, waarin je nu bent, is alleenzijn toch niet goed voor je en Rita babbelt heel aardig. Zij zal je misschien wel een beetje helpen de mooie Carry te verge ten. En mij doe je een genoegen, als je je een beetje met Rita bemoeit". „Natuurlijk zal ik dat gaarne doen, Oom Viktor. Dat spreekt vanzelf. Mijn nichtje zal over haar cavalier tevreden zijn". „Goed! Kom dan maar mee". Zij gingen naar de ontvangkamer. Een oogenblik later stond Gunter voor de kleine, verlegen Rita, die met groote kiinderoogen naar dezen knappen neef in zijn mooie uniform keek, alsof hij een sprookjesprins was. Ook Gunter voelde zich geroerd, toen hij dat bleeke, smalle gezichtje zag. „Ik ben blij' kennis met u te maken, nichtje. Ge moet me toestaan mijn rech ten als neef te laten gelden", zei hij warm en hartelijk. De kleine Rita haalde gejaagd adem, zooals kinderen doen, als zij opgewon den zijn. „O, ik wist heeiemaai niet, dat ik een neef had. Maar ik verheug me daar erg over. 't Is zoo'n groot geluk, als er menschen zijn, die bij je behooren 't Liefst had bij haar na deze woor den geliefkoosd, zooals een broer een kjein, verlegen zusje zou doen. „Dan zullen we maar dadelijk vriend schap sluiten, als ge daar niets tegen hebt, nichtje". Haar oogen straalden van vreugde. „O, neen, daar heb ik niets tegen. Ik ben u erg dankbaar, dat u me dadelijk uwe vriendschap wilt geven. Maar ik moet u eerst wat zeggen. Ik weet niet of 't u anders later zou berouwen. Ik ben, geloof ik, een onuitstaanbaar meisje. Al mijn verwanten hebben me dat al gezegd, alleen papa nog niet". Gunter lachte. En deze heldere, pret tige lach bleef in Rita's ooren hangen en vond weerklank in haar hart. Zelfs in haar droomen hoorde zij dien nog en het gaf haar een veilig gevoel van, „thuis" te zijn, ofschoon zij niet in het huis van haar vader sliep. „Ik geloof er niets van, dat ge on uitstaanbaar zijt, nichtjelief. Daarvoor zijt ge te eerlijk en hebt ge te lieve, goede oogen". Een hoogroode blos bedekte haar ge laat en het bekoorlijke glimlachje, dat haar vader zoo ontroerd had, verscheen weer om haar fijnbesneden mond. Baron Viktor legde zijn arm om Ri ta's schouders. „Als ge elkaar als neef en nicht aan neemt, dan moet ook dat stijve „u" ver vallen. Dat klinkt zoo vormelijk en ge dwongen tusschen familieleden". Gunter bood Rita zijn hand aan. „Mag ik „je" zeggen, Rita?" Zij knikte haastig met stralende oogen. „O, ja, dat moogt u." „Dan moet jij 't ook doen. Ik heet Gunter." Zij aarzelde een oogenblik, glimlachte weer verlegen, maar zei toen op ener gieken toon „Goed, ik zal je Gunter noemen". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1