Firma De Ligny, Oeconomische Spijsuitdeeling, Aanbesteding van het in den winter 1926/27 benoodigd Inlandsch Spek. Groote Prijsvermindering met 10 tot 20 pet, korting Dames- en Kinder WINTERMANTELS, JAPONNEN. JURKEN. Heeren- en Jongens WINTERJASSEN, ULSTERS, FIETS-COLBERTS en VESTEN. der Sterren, P. Oosterbaan, J. H. Jacobs allen te Goes en de heeren C. Douw te Oudelande, Dr. H. Hondelink te Krab bendijke, P. Kloosterman te Nisse, A. van der Have te Kapelle, M. MeulenbergCz te Ellewoutsdijk, J. C Persant Snoep te Kapelle, Pastoor Nuyeu te 's Heerenhoek J. Hommes te Nieuwdorp en Or. J. J. Preuniger te Wolphaartsdijk. Het bestuur verdeelde de functies als volgtW. L B. J. Dekker, voorzitter, J. C. Persant Snoep, vice-voorzitter, M. de Jonge Mz, le secretaris, J. Hommes, 2e secretaris, A C. J. van der Sterren, penningmeester en A. van Zweeden, algemeen arljuuc Burgemeester G. A. Hajenius werd bij acclamatie tot eere-voorzitter benoemd Na bet afdraaien der laatste rol hield de heer J. A H. Abeleven een gloed volle rede, waarin hij op overtuigende wijze de noodzakelijkheid van een goed geoefend leger memoreerde en pleitte voor een goeden, vaderlandschen geest ouder de miliciens. Bij alle waardeering en zelfs bewondering voor het werk van den Vol kenbond achtte spr. den politieken toe stand in Europa nog allerminst van dien aard dat ons land zich eenzijdig weerloos nog maken. Hij herinnerde aan de weer zinwekkende tooneeleu te Assen, Ede en Amersfoort en gispte sterk het onder grondseh gestook van revolutionairen die onze argelooze miliciens tot slachtoffer maken van hun „anti-vaderlandsoh bedrijf Deze pakkende rede werd gevolgd door bet zingen van het tweede couplet van het Wilhelmus, waarna de vergadering voldaan uiteen ging. De Volkenbondsfilm. Woensdagavond a s zal in de Land bouwbioscoop de Volkenbondsfilm Voor Volkenbond en Vrede» worden vertoond Deze propagandafilm van een uitstekend doel is blijkens de pers critieken een kuus werk van ongewone kwaliteiten. In het wonderland. Zondagavond trad in de Prins van Oranje" alhier voor een klein, doch aan dachtig auditorium op Prof. Albert, illu sionist. Deze gaf verschillende staaltjes van zijn vingervlugheid die hem' bij zijn onder scheidene goocheltoeren, zeer ten st kwam. Zij, die deze uitvoering bijwoonden, hebben zich terdege geamuseerd, getuige het applaus wat Prof. Albert na elk zijpier nummers in ontvangst had te nemen. Moeder-cursus. Le .Moedercursus, onder leiding van mevr. dr. Planteydt zal gehouden worden in een der lukalen van de Vakschool Het begin if bepaald op Donderdag 23 December a.s., des avonds em 8 uur. Prijswinnende Kanaries. Op de gehouden kanarie tentoonstelling te Middeiburg werdeu door „Onze Ge vleugelde Zangers» te Goes de volgende prijzen behaald 4- vogels eigen kweek 1926, le prijs JJ Mijnsbergen (281 punten); 2e prijs J. J Brujgeman (216 punten). 1 vogel eigen kweek 1926, le en 2e prijs J. J. Mijnsbergen 3e pr. G. M. de Witte 4e pr. M. B. de Munck. 1 vogel eigen kneek 1925, le en 2e prijs J. J. Mijnsbergen 3e pr, M B. de Munck 1 vogel open klas, le prijs G. M. de Witte; '2e en 8e prijs M, B. de Munck. Meesterzanger eigen kweek 1926, J. J. Mijnsbergen met 78 punten. Dammen. Vrijdagavond 10 Dec. speelden voor den Zeeuwschen Dambomd Goes 1 te gen Middelburg I. De uitslag is als volgt; Middelburg: Qoes: J. StroobandA. Corstamje 20 W. BoogpardJac. van Zweeden 20 J. RoelandsK. L. Kramer 02 W. ReijnierseJ. v. Calmthout 0—2 W. SónkeJ. J. Snoodijk 20 H. OldemanB. Torbijn 20 C. A. de BesteI. van Houte 11 Montanariv. d. Meulen Bosina 20 G. WesselsP, Slabbekoom 11 G. van WeijkN. Leijs 20 Totaal146 Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en zijn bij- en hulppostkantoren werd in No vember op spaarbankboekjes ingelegd f54.288,28, en terugbetaald f 33.352,54, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f20.935,74. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 65. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven f 1800, en afgeschreven niets, derhalve meer in- dan afgeschreven f 1800,—. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 2. BINNENLAND. Mobilisatieslachtoffers. Ingediend is een wetsontwerp tot ver- eeuen van steun in den vorm van een aarlijksche uitkeering voor eens aan z.g. mobilisatieslachtoffers Artikel J van het wetsontwerp om schrijft den rechtsgrond, waaraan de be langhebbenden hun aanspraken op toe kenning eener ondersteuning kunnen ont- leenen. Uitdrukkelijk wordt in dat artikel aan de ondersteuning elk karakter eeuer periodieke ui keering ontnomen (pensioen) door de bepaling, dat de onderstand telken jare moet .worden aangevraagd en dat de toekenning geschiedt in den vorm eener uitkeering voor eens. De onder artikel 2 genoemde bedragen komen overeen met tot dusver gegolden hebbende sommen. De kosten, welke uit de voorgestelde regeling van den Staat zullen voortvloeien zullen naar alle waarschijnlijkheid per jaar niet meer bedragen dan f 100.006, voor zooveel het departement van Oorlog be treft en f]5.000,. voor zooveel het depar tement van Marine aangaat. Nederlandsche onderscheiding. De Nederlandsche regeering is door den Raad van den Volkenbond uitge noodigd om een Nederlandsch hoofd officier aan te wijzen om als voorzitter op te treden van de Bonds - enquête commissie voor het onderzoek naar de ontwapeningsmaatregelen, tot welker toe passing Bulgarije, zich verplicht heeft krachtens art. 164 vau het Verdrag van Neuilly. Wijziging der successiewet. In de memorie van antwoord over het wetsontwerp tot wijziging der successiewet zegt de minister, dat hij de meening, dat, het in het voorneineu ligt, de opbrengst der rijwielbe asting geleidelijk over te brengen naar de inkomsten van het wegenfonds, Eenige verlaging van die be lasting zal in overweging kunnen worden genomen, zoo de middelen van dat fonds het toelaten. Ten aanzien van de jaarlijksche op brengst van het verschuldigde wegens schenkingen, andere dan van vast goed zijn de noodige gegevens opgevraagd zoodra deze zijn ontvangen, zullen zij aan de Kamer wordpn medegedeeld De vraag, of bij deze herziening niet die Nederlanders hadden moeten worden betrokken, die het land hebben verlaten beantwoordt de minister, nu een algeme regeling dezer materie wordt voorbereid ontkennend. Overval door gemaskerden Op vijf minuten afstand van Zwolle, in de buurtschap Schelle, woont het echt. paar Dijks. De man heeft terecht of ten onrechte den naam er warmpjes bij te zitteu. Dpqdqffiagfivond was Dijks naar de kerk gegaanzijn vrouw, een ster boerin van ruim 50 jaar, bleef alleen thuis. Omstreeks 7 uur werd op de deur geklopt en op haar vraag, wie daar was werd dadelijk geantwoord „Kamphuis" Er wonen in'de buurt van Dijks twee Kamphuizen, dus op dat antwoord deed moeder Dijks open. Voor haar stonden drie mannen met maskers voor, zwarte lappen met gaten voor de oogen. Een had een revolver in de hand en eischte„Je geld of je leven*. De mannen praatten met een plat-Zwolsch accent. Zij drongi naar binnen en duwden moeder Dijks de keuken in. Deze verweerde zich hevig en schreeuwde zoo hard zij kon. Om haar tot zwijgen te brengen stopte een der mannen haar een stuk papier, een geel bruine winkelzak,' als een prop in den mond. Bij die" gelegenheid heeft moeder Uijks den man flink in zijn hand gebeten, zoodat die bloedend verwond werd. Zij waren nog druk doende de vrouw t> overmeesteren, die krachtig er op sloeg, toen er een wagen aan kwam, die plotse ling heeL langzaam ging rijden. Blijkbaar uit vrees, dat de wagen bij Dijks zou ophouden)i.is het drietal op de vlucht een voertuig, waarvan mest en vuilnis kunnen afvallen. Aangezien deze kwestie met de toenam van het verkeer de laatste jaren sterk in belangrijkheid is toegenomen, hebben de A.N.W B. en de K.Nli C. den minister van waterstaat en de prov bestoren erop gewezen, dat he voor het verkeer van het grootste belang is, dat aan deze be palingen de hand wordt gehouden. Fraude. In de raadsvergadering te Zwolle werd een commissie van drie personen benoemd, ten einde een onderzoek in te ste Jen naar de brandstoffenleveranties aan de verschillende gemeentelijke instellingen Bij naweging en- natelling was n 1. ge constateerd, dat de aanwezige voorraad aanzienlijk minder was dan er geleverd had moeten zijn De tekorten bedroegen 10.250 K.G. anthracigt en ongeveer 6000 turven. Toen de man een uur later thuis kwam, heeft de vrouw de geheele j schiedenis aan haar man verteld. Deze is daarop naar een overbuur gegaan, die de maréchaussees waarschuwde. Geen vinger afdrukken,: geen voetsporen waren te vinden. De 'prop papier had vrouw Dijks in de kachel gestoptslechts een afge scheurd stukje is nog gevonden. Vrouw Dijks meent dat de aanvallers jonge mannen waren. Donderdagmorgen zijn in Schelle drie mannen gezien. Zij zijn in de maré chaussee-kazerne ingesloten. Hoe onze wegen verknoeid worden. Zooals bekend, is de aanwezigheid van klei, vuilnis, mest enz. op verharde wegen zeer .schadelijk voor hel wegdek, eensdeels omdat dergelijke verontreinigingen het water geen gelegenheid geven af te vloeien, anderdeels omdat zij door het verkeer in den weg worden gedrongen. Bovendien levert hun aanwezigheid gevaar op voor het verkeer, aangezien zij de aanraking der banden met het wegdek verminderen en dientengevolge de kans van slippen zeer doen toenemen. Het spreekt wel vanzelf, dat het geregeld schoonhouden der wegen met water voor buitenwegen niet mogelijk is. Men heeft daarom ge tracht het opbrengen van vuil op de wegen zooveel mogelijk te beperken. Zoo bepaalt het rijkswegenreglement, dat het verboden is op een rijksweg te rijden met GEMENGD NIEUWS. Een eigenaardig proces, Enkele maanden geleden publiceerde markies De Roux, de advocaat van de Action francaise, in zijn blad een serie historische artikelen over „Valsche dau phins" en ruimde natuurlijk, om in dien stijl der Orleanisien te blijven, een „eere plaats" in voor Lodewijk XVII, die te Delft overleed. Sedert dien hebben de Kamer (in Nederland), burgerlijke stand in Nederland zoowel als in Engeland, het Aribundal in Frankrijk erkend, dat Naun- dorff Lodewijk XVII was en dus alle rechten heeft (voor hem en z'n nazaten) op den familienaam De Bourbon en den prinselijken titel. Waar prins Louis de Bourbon de na gedachtenis aan z'n grootvader beleedigd acht en waar de Roux hem 't recht betwist om zich de Bourbon te noemen, heeft prins een aanklacht ingediend en een ver zoek om schadevergoeding van 100.000 francs, wijl de „Action francaise" wei gerde z'n tegenspraak en bewijsstukken te publiceeren. Vandaar dit ei; proces voor de 12e kamer. De benadeelde bracht voor de recht bank de geboorte- en sterfte-acte uit Ne derland en Frankrijk en stelt zich op het zeer juiste standpunt, dat wanneer de stuk ken Aan den burgerlijken stand geen waar de meer zouden hebben en de inhoud in twijfel zou kunnen worden getrokken, nie mand meer z'n afkomst zou kunnen bewij zen en onze heel© sociale maatschappij ondersteboven zou worden gegooid Mr. de Roux, die zelf z'n verdediging voerde, kon daartegen niets inbrengen en bracht 't op een heel ander, politiek ter rein. Pikante bijzonderheden: dat Daudet zélf heeft beweerd: ik weet wel, dat de rechtstreeksche afstammelingen van Do dewijk XVII nog bestaanmaar, waar ze geen goed hebben4. Over acht dagen zal de rechtbank uit spraak doen. Het doel van de De Bour bon's is waarschijnlijk minder om scha devergoeding te krijgen, dan nog eens officieel te laten verklaren, dat zij recht hebben op den fleren naam en de titels. ALLERLEI. „Souvenir - maniakken. De portiers van de hotels te Stratford on Avon klaagden er den laatsten tijd in toenemende mate over, dat de bagage van de bezoekers uit Amerika en de koloniën merkwaardig zwaar was, wanneer zij de stad verlieten. Men stelde een onderzoek in en kwam tot de merkwaardige ontdekking, dat honderden van deze ver eerders van Shakespeare ter herinnering aan den grooten man dakpannen en stee ncn van het onlangs afgebrande Memorial Theatre hadden meegenomen Tallooze steenen zijn op deze wijze na den brand verdwenen. De inwoners van Stratford meenen nu uit de belangstelling van de Shakespeare-vereerders voor de oude stee nen munt te kunnen slaan. Men heeft het plan in overweging genomen, de steenen voor een guinje per stuk sommigen zullen het vermoedelijk ook wel iets goedkooper doen beschikbaar te stellen voor de liefhebbers. Zoo denkt men het geld voor den herbouw van den schouwburg bijeen te brengen. Wetenswaardigheden. In 1922 is op IJsland de eerste spoor weg aangelegd, die 100 K.M. lang is en door electrische kracht, opgewekt door een grooten waterval gedreven wordt, Stokviseh bevat per 100 gram 79 gram eiwit, kaas 85 gram en vleesch slechts 20 gram. Olifanten zijn vegetariërs. Het record-aantal toeschouwers bij een voetbalwedstrijd is in 19]2 bereikt bij een match tusschen Engeland en Schotland. Er waren daarbij 127.038 kijklustigen. De eerste vrouwelijke geneeskundige pro moveerde ruim een halve eeuw geleden in Frankrijk. LICHT OP. December Dinsdag 14 Woensdag 15 uur. 4.15 4.15 BURGERLIJKE STAND over de maand November 1926. BORSSELE. Geboren: 8, Elizabeth d.v. Marinus Welleman en Maria Witte; 10, Jacobus Marinus z.v. Marinus Grim- minck en Maria van den Ende; 11, Maria d.v. Jan Fraanje en Elizabeth Walkout; 23, Cornelis z.v. Comelis Ka- relse en Jacoba Krijger. Gehuwd: 4, Jan Walhout 23 j. jm. en Janna Walhout 23 j. jd.; 25, Adriiaan Walhout 20 j. jm. en Maatje Walhout 19 j. jd. Overleden11, Maria Paulina de Baar 19 j. d.v. Jacob de Baar en Apolonia KLOETINGE. Geboren: 10, Johan na Antonia Henrica d.v. Johannes Corne lis Thonen en Hendrina Wessels; 12, Krina Isabella d.v. Cornelis Dominicus en Janneke Pieternella Lindhout; 15, Petrus Ludovicus Maria z.v. Josephus Hermanns Cornelis Ignatius Velthuijse en Maria Elisabeth Johanna Bangert. Gehuwd 18, Adriaan Dekker 27j. jm. en Katharina Wilhelmima Trimpe 25 j. jd.; 18, Jacobus Adriaan Dalebout 24 j. jm. en Cornelia Meulpolder 22 j. jd. Overleden: 12, Neeltje Timmerman 85 j., weduwe van Pieter van der Bliek, eerder van Jan Marinus Geense. KAPELLE. Geboren: 8, Jan z.v. Jacob Spruit en Severina Poortvliet; 28, Jacomina Elizabeth d.v. Jacob op 'tHof en Anna Neeltje Louisse. Gehuwd: 12, Gerard Tazelaar 57 j. wedn. en Maria Schipper 50 j. wed.; 12, Aarnout Klap 36 j. jm. en Jacoba van Overloopr31 j. jd.; 19, Marinus van der Noll 27 j. jm. en Anna Maria School meester 21 j. jd.; 26, Jacobus Balkenende 29 j. jm. en Sara Mol 33 j. jd. KATTENDIJKE. Geboren: 4, Jan Gerard z.v. Pieter Brandt en Geertrui- da Labeur. Overleden: 11, Pieter Feijtel 79 j. ongehuwd. NISSE. Geboren: 29, Jobina Leuntje d.v. Maarten van der Hage en Cornelia de Blaeij. WOLF AARTSDIJK. Geboren: 1 Sara Elizabeth Johanna d.v. Iman Jo- haranis Koeman en Maatje Tanneke Buijze; 9, Jobina Johanna d.v. Adriaan Rijk en Maria van den Dries; 12, Janna Maria d.v. Cornelis van Strien* en Jo hanna Boot; 20, Helena Pieternella d.v. Marinus Johannes Mol en Jacomijna Jo hanna Cornelia de Bruijne; 23, Dingeman Adriaan z.v. Johan Adriaan Dingemanse en Jannetje van Strien24, Neeltje d.v. Jan van der Weele en Aaltje Prince; 23, Maria Wilhelminn d.v. Pieter van de Kreeke en Adriana Zuidujk; 27, Jacob z.v. Jacob van Strien en Jozina Pieter nella van den Berge. Gehuwd: 25, Pieter Cornelis Kruijs Voorberge 25 j. jm. en Maria Kalle- mein 20 j. jd. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jan, z.v. Marinus Zuidijk en van Klazina Stroo snijder. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 774.9 te Cler mont. Laagste barometerstand 745.8 te Vardoe. De verwachting tot den avond van 14 dezer luidt: zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. December 16 2.30 Raad. 14 Prins van Oranje, Kunstvrienden, „Een halsbrekend huwelijk". 15 Landbouw-Bioscoop, film Volken bond en Vrede. 25 en 26, Prins van Oranje, „Houdt je manieren", Revue-gezelschap No bel. Januari 20 Schuttershof, concert Mandolineclub „Symphonetta' AANBESTEDINGEN. December: 15 Biezelinge, afbreken en bouwen woon huis, Le Clercq. 20 Goes, onderhoudswerken der ge meente-diensten, B. en W VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. December: 14 Goes, boomen, Pilaar. 15 Kapelle, woonhuis met schuurtje, erf en tuin, Kram. 15 Nieuwdorp, hofstede met boomgaard, bouw- en weilanden, Ittmann. 15 Krabbendijke, beestiaal, Neervoort. 16 Wemeldinge, hoefje, Pilaar. 17 Wolfaartsdijk, verpachting, Pilaar. 22 Goes, vendutie, de Kok. 22 Ierseke, huis met schuurtjes, erf en tuin, Kram. 23 Goes, melkerij-inspan, de Kok. Kloetinge, woonhuis en tuin, van Dissel. Kloetinge, 4 woonhuizen met tuin, van Dissel. Januari 5 Kapelle, hoefje met bouwland, Kram. 5 Kapelle, meubilaire goederen, Kram. 13 Kapelle, verpachting bouw- en wei land, Burg. Armbestuur, Kram. Kapelle, verpachting boomgaarden, wei- en bouwlanden, Ned. Herv. Kerk, Kram. amana«a MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 13 Dee. 1926. Vlasaanvoer3500 Groningen f 0,70 a f 0,80, 1620 wit f 0,65 a f 0,80, 5700 geel f 0,75 a f I,—, 13985 Blauw f 0,85 a f 1,2a, 3460 Oauwroot f 0,70 a f 0,75. Aardappelen Zeeuwsche eigeuheimers f3,25 a-f3,60, blauwe f 4,40 a f 5, bonten f 4,50'a f 5,10. Ajuinaanvoer weinig. Pootajuin f0,a f0,per 100 K.G. Groote f 1,90 a f 2,kleine f 1,50 f 0,—, Maltha f 0,f 0. Zaai f 0,sjalotte f 0,a f 0, extra f 0,a f 0,egyptische f 0,a f 0,puike f 0,a f 0, Granen buitenlandsche, kalm. Meel f 20,a f 0.Mais mixed f 0, af 0,Haver Canada f 11,55 a f0, Mais Laplata f174. Binnenlandsche: Tarwe f 14,a f 15, Rogge a Haver 9,56 a 10,25 Gerst Chevalier 11,50 a 12, Kanariezaad 14,a 15, Karwijzaad 44,a 45, Zonbloempitten a Koolzaad 22,a 25, Maanzaad 59,a 61, Boekweit 13,a 20, Mosterdzaad (geel) 26,a 28, Lijnzaad (voer) 16,a 18, Lijnzaad (zaai) 20,a 21, Erwten 16,a 22,50 Bruineboonen 13,a 15, Eieren a YARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1101, eerste kwaliteit f 0,70 a f 0,714 tweede f 0,64 af 0,68; derde f 0,56 a f 0,62 licht f 0,a f 0, export f 0,63 a f 0,68. Matigen handel. 1 ADVERTENTIËN. GOES. Inschrijvingsbiljetten met monster te bezorgen op Woensdag 15 December, middags 3 uur aan de Spijskokerij. T. VAN HEEL, Voorzitter. T. FABERIJ DE JONGE, Secretaris. der restende - GOES. -

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3