door de waarde-vermindering van hun voorraden een deel van hun winsten teloor zagen gaan, komen er nu veel beter voor te staan. In dit verband zij dan ook ge wezen op de aandeelen der Fisk Rubber Co. (kpers op 8 December 17.50 dollar per aandeel) een der grootste bandenfabrie ken, welke Mij. in het afgeloopen jaar op een zeer gezonde financieele basis kwam te staan. Aan het einde van het vorige boekjaar moesten er nog U/2 mil lioen dollar achterstallige dividenden wor den afbetaald; thans heeft de Mij. deze schuld geheel afgedaan., zoodat het al leen van de winsten zal afhangen of er op de gewone aandeelen dividend zal kunnen wórden uitgekeerd. De vaste rente lasten, met inbegrip van dividend op de pref. aandeelen- bedragen bijna 3mil- lioen dollar. Over 1925 werd er een netto winst gemaakt van ruim 6 millioen dollar, zoodat er voor 'de ruim 800.000 aandeelen 3 millioen dollar beschikbaar bleef. In het afgeloopen boekjaar, waarv de definitieve cijfers nog niet bekend zijn, heeft de Maatschappij, dank zij een sterk verhoogde productie-capaciteit, alle schulden- kunnen afbetalen, terwijl er per gewoon, aandeel 4 dollar werd verdiend. Waar de vooruitzichten voor de Ameri- kaansche banden-industrie, .blijkens een uit lating van den president der Goodrich, voor 1927 veel gunstigelr zijn dan voor 1926, is de kans zeer groot dat binnen kort op de gewone aandeelen een divi dend zal worden uitgekeerd. PROVINCIE-NIEUWS. De „Zeeland"-bo-oten. Uit Folkestone wordt gemeld, dat het bericht van het overbrengen van de Zee- landlijn naar Harwich aldaar ontsteltenis heeft gewekt, aldus de „N. R. Crt.". De maatschappij „Zeeland" heeft door goedkoope excursies, die 'de laatste ja ren waren ingesteld, een groot aantal Ne derlanders naar Folkestone gebracht, in 1925 zelfs 15.000. De vertegenwoordiger van de lijn te Folkestone zegt, dat als Engeland niet den ban had uitgesproken over den Nederlandschen invoer van vee in Engeland en de maatschappij het ver voer vain dit vee had gebonden, de lijn naar Folkestone niet zou zijn opgeheven. In 1925 zijn 59.000 ton varkensvleesch van Vlissingen naar de Londensche markt vervoerd. Het fort bij Vlissingen. In de memorie van antwoord betref fende de oorlogsbegrooting voor 1927 schrijft de minister, dat het niet in het voornemen ligt het fort bij Vlissingen verder af te werken, of uitgaven van be- teekenis te doen ter verbetering van de bewapening der kustforten. Borssele. In de Vrijdag gehouden al- gemeene vergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" werden als bestuurs leden herkozen de heeren A. Nieuwen- huijze, J. van de Velde en J. C. Elein- baas. De begrooting voor 1927 wees aan f 250 in ontvang en uitgaaf. De secretaris bracht verslag uit van het behandelde op de vergadering der Provinciale vereeni ging. Daarna werden de heeren M. de Kumderen J. Walhout Fz. aangewezen om de rekening na te zien, waarover in een volgende vergadering verslag zal worden uitgebracht. Het materiaal blijkt zich in uitstekenden staat te bevinden. De jaar wedde van de bode-magazijnmeester werd weer vastgesteld op f 10, Driewegen. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerkss herkozen de heer P. Koe man en tot diaken de heer W. Ma- chielse. i Hans weert. Tot nu toe is het de sleep- boioten nog niet gelukt de bij Walsoorden gestrande zeeboot „Sao City vlot te sleepen. Thans is men druk bezig een gedeelte der lading in lichters over te slaan. Als er 2000 ton gelost is wil men opnieuw trachten de boot vlot te sleepen. De kommies le klasse J. de Fouw alhier, is bevorderd tot assistent. Kruiningen. De kantoorhouder- deelt ons mede, dat de postpakketten in den nacht van de inbraak niet uit gemakzucht ten kantore waren gehouden, rfet geschiedde wegens een buitengewoon groote ontvangst van correspondentie. Nisse. Ten overstaan vafi den notaris H. W. Neervoort te 's Gravenpolder, werd Vrijdag alhier in het openbaar ver kocht een huis met schuur, erf en tuin, groot 2 A. 35 c.A. Kooper werd de heer N. Otte voor f 1790, Ovezand. De raad vergaderde 10 De cember. Aanwezig alle ledéxt. De rekening van de veemarktverloting werd nagezien en goedgekeurd tot een bedrag van f 3140,84 in ontvang en f 3140,79 in uitgaaf, alzoo met een batig slot van F 0,05. Besloten werd de goedkeuring te vra gen tot het aanvaarden eener schenking van de verlotingscommissie ad f 1034,70, zijnde 30°/o van de nominale waarde der verkochte loten. Na verkregen goedkeuring van Ged. Staten op de genoemde schen king zal het volgend vporj&ar het geschon- kene bedrag worden aangewend tot het verbeteren met basaltsteenslag van enkele onbestrate, gedeelten in de kom der meewte. In de begroeting van 1926 had eene af- en overschrijving plaats. De pensioensgrondslag van den burge meester en secretaris worden nader vast gesteld. Op voorstel van het lid Schuurman zal een waarschuwingsbordje worden aange bracht op den hoek van de dreef bij A. Remijin. Tot ouderling is herkozen de heer P. J. van der Slakke; tot diaken de heer J. J. Mol. Rilland-Bath. Gistermiddag geraakte al hier in den 3den weg een auto, rijdende in de richting Bergen op Zoom, door het uitwijken voor een wielrijder, in de sloot. De inzittenden kwamen er onge deerd af. Aan de auto was eenige lichte materieeele schade. Met behulp van eei paard wist men de wagen op het drogi te krijgen. Vlissingen. Zaterdagmiddag keerde de burgemeester, de heer C. A. van Woel- deren met zijn echtgenoote mevrouw C. C. van WoelderenSprenger, terug van hun huwelijksreis. De vereeniging Vlissin gen Vooruit, had het initiatief genomen om deze gelegenheid aan te grijpen den burgemeester te huldigen. Het bestuur was ter verwelkoming aan het station aanwezig, terwijl op den Koningsweg een 30 muziek-, sport- en andere vereenigingen en corporaties stonden opgesteld ter be groeting. Bloemen werden door verschil lende dezer corporaties aan mevrouw van Woelderen aangeboden. Het rijtuig van den heer en mevrouw van Woelderen nam in den optocht plaats en werd een deel van de stad doorgetrokken met als einddoel het Grand Hotel Britannia, waar de burgemeester voorloopig met mevrouw van Woelderen intrek neemt. Op het terras van dit hotel waren een 600-tal schoolkinderen opgesteld, die. een paar welkomstliederen ten gehoore brach ten. Door den voorzitter van Vlissingen Vooruit, den hear D. L. H. van Raalte, werd een toespraak gehouden, voorna melijk als welkom tot mevrouw van Woel deren, maar tevens om de goede eigen schappen, die de heer van Woelderen in de 7 jaar van zijn burgemeesterschap heeft getoond, naar voren te brengen. De waarnemende burgemeester, de beer M. Laernoes, sprak namens het gemeente bestuur woorden van welkom tot mev^uw van Woelderen en uitte zijn blijdschap, dat de burgemeester weer in de gemeente is teruggekeerd. De heer van Woelderen dankte har telijk méde namens zijn echtgenoote, voor dezen ontvangst, vooral dat de vereeni ging „Vlissingen Vooruit" deze huldiging voorbereidde doet hem goed, want het is ook zijn streven steeds Vlissingen vooruit te brengen. Des avonds werd het echtpaar een serenade in het hotel gebracht, waarbij de heer van Raalte een album aanbood, bevattende de namen van alle deelnemende vereenigingen en bestuursleden. Ook hier voor dankte de heer van Woelderen hartelijk, eveneens ook voor het hem aangeboden beschermheerschap van „Vlissingen Vooruit". Door het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling te Vlissingen is opgericht de vereeniging „Artikel 188" met het dóel tooneelstukken en films met booge mo- reele en kunstwaarde, die door den bur gemeester verboden zijn, uitsluitend voor de leden der vereeniging te doen opvoe ren, de eerste opvoeringen, namelijk de Potemkin-film, zijn bepaald op 21, 22 en 23 December. Gisterenmiddag liep het Deensche stoomschip „Primula" op het lengte- voorhoofd te Vlissingen en beschadigde eenige palen. Het schip kon zonder hulp de reis naar Antwerpen voortzetten. Wolf aartsdijk. Op Donderdag, Vrij dag en Zaterdag is een bazaar gehouden, uitgaande van het departement Woifaarts- dijk. ten bate van den cursus voor huis vlijt. Donderdagmiddag 2 uur werd de bazar opengesteld en al spoedig kwamen de eerste koopsters opdagen. Was het Donderdag en Vrijdag flink bezoek, Za terdag was het zeer druk en er heerschte een gezellige stemming. Te half elf sloot de voorzitter van het dep. de heer J. C. Koert de bazar en bracht dank aan allen die hadden meegewerkt tot het welslagen van de bazar, in bijzonder bracht hij een woord van dank aan het gemeente bestuur, dat door het inwilligen van het verzoek 2 lokalen gratis in gebruik te mogen nemen tot het geven van lessen huisvlijt, de zorgen veel heeft verlicht. Wissenkerke. Vrijdag 10 December j.i. werd door het bestuur van de Cala- miteuze polders Onrust, Jacoba en Anna Friso aanbesteed de uitvoering van wer ken tot aanleg van rijsbeslag met steen bezetting. Inschrijvers waren: P. Janse te Colijnsplaat f26.790; P. Daalder te Alkmaar f26.760; J. de Bree te Ter- neuzen f26.460; A. Foudraine te Goes 126.200; A. Verburg te Colijnsplaat f26.100; P. Andriessen te Hontenisse f25.970; P. Dekker te Veere f25.880; J. J. Janse te Middelburg f25.770; L. van Boven te Ellewoutsdijk f25.666; J la Gasse te Koudekerke f24.943; W. Bot te Rilland-Bath f24.900; J. Pijl te Zuidland f24.237; G. Franke te Colijns plaat f24.100; A. A. de Wilde te Mid delburg f23.500; N.V. Aannemersmaat- schappij v.h. W. 't Hoen te Helder f23.166; A. van Hee te Wissenkerke f 23.115J. Roskam te Sliedrecht f 22.350 C. van der Klippe te Oo ster land f22.138; C. J. van der Hoeven te Den Haag f21.996. SPORT. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wedstrij den plaats met uitslagen als volgt: BredaniaM. V. V. 01. P. S. V.-N. A. C. 1-2. N. O, A. D.—Wilhelmina 21. B. V. V.—Willem II 4-4. RoermondEindhoven 10. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wedstrij den plaats met uitslagen als volgt: MiddelburgAlliance 21. D.O.S.K.OrBreda 00. L.O.N.G.A.Zeelandia 3:1. RoosendaalV. S. C. 12. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wedstrij den plaats met uitslagen als volgt: WalcherenGoes 10. ZierikzeeMiddelburg II 22. TerneuzenVlissingen II 21. De stand der Zuidelijke derde klasse luidt tot op heden: Zierikzee 8 6 1 1 13 1910 Middelburg II 8 4 3 1 11 1911 Terneuzen 8 4 1 3 9 2413 Vlissingen II 9 3 3 3 9 22-17 Goes 7 3 1 3 7 17- 7 Zeelandia II 8 1 4 3 6 1418 Walcheren Sinoto 6 2 1 3 5 5- 8 2 0 6 4 5-41 STADSNIEUWS. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdag a.s. des namiddags half drie uur vergaderen, zoo' noodig zal de vergadering te acht uur n.m. worden voortgezet. De agenda vermeldt: Ingekomen stuk ken. Verzoeken om afschrijving van be lasting. Benoeming van leden in diversie commission en besturen. Vo-orstel tot her benoeming van den heer Snoek, arts, tot gemeente-geneesheer. Voorstel om aan den heer J. de Kruijter toe te staan, nog ge durende een jaar in functie te blijven als gemeente-archivaris, ondanks het feit, dat hij den 65-jarigen leeftijd reeds heeft bereikt. Voorstel tot beschikbaarstelling der benoodigde gelden voor aanstelling van een vakonderwiizeres in handwerken aan de O. L. school B. Voorstel tot stichting van een Waarborgfonds inzake woningbouw. Begrooting van het bur gerlijk armbestuur voor 1927. Vaststelling der gemeente-be grooting voor 1927 met de bijbehoforende bedrijfsbegrootingen. Begrooting 1927. De door B. en W. voorgestelde be grooting voor 1927 geeft de financieele commissie aanleiding tot de volgende op merkingen De commissie handhaaft de opvatting dat de salarissen van het gemeenteperso- neel, zoowel in verband met de daling der indexcijfers sedert 1920, als met het oog op de salarissen in particuliere be drijven, hoog moeten worden genoemd. De kosten van levensonderhoud toonden op drie verschillende tijdstippen van 1926 de volgende indexcijfers, waarbij de kos ten van 1920 op 100 zijn gesteld: voor arbeiders- voor ambtenaars gezinnen: 0 gezinnein: 74 77.9 80.4 78.9 70.3 76 In verband met vorige beslissingen van den raad zal de commissie evenwel vol staan -met het memoreeren van dit feit. Bes tr a t ing De commissie kan zich vereenigen met de opvatting van den directeur van ge meentewerken, dat indien niet binnenkort op ruime schaal vernieuwingen onzer Goe- sche bestratingen worden aangebracht, de kosten van vernieuwing en onderhoud in latere jaren enorm zullen stijgen. De financieele commissie oordeelt het gewenscht, dat tot spoedige uitvoering van het plan wordt overgegaan. De totale begrooting van de door den directeur van gemeentewerken noodig geoordeelde wer ken bedraagt, met inbegrip van verbete ring van de Wilbelminastraat f70.000, Door het college vain B. en W. wordt voorgesteld deze kosten te bestrijden uit de gewone middelen, en voor het jaar 1927 een bedrag van f 10.000,daarvoor beschikbaar te stellen. Tegen dit voorstel meent de commissie twee bezwaren, te moeten opperen: le. de uitvoering van de thans reeds noodige vcrbc!er:n^en wcr^t dfor-Por ver deeld over een fe landen termijn (7 jaar) 2c. de gewone uitgaven var de gc meente worden te zwaar bel^t gsdti~endo do eerste zeven iaar. tén bete van c! daarop volgende jaren. De commissie wordt in deze opvatting gesteund door het rapport van den direc teur van gemeente-werken, die voor Goes het gebruik van het moderne be-teatings- materiaal niet gewenscht achtte. Hij pre fereert vlak bewerkte keien, eventueel voorzien van asphalt-voegvulling, en meent den levensduur van dit materiaal zeker op 25 jaar te mogen schatten. De commissie geeft er de voorkeur aan, de uitvoering van het bestratings- plan te doen geschieden in b.v. 3 jaar, en de daartoe benoodigde middelen door het sluiten van leeningen te verkrijgen, af te lossen in 20 jaar. De financieele commissie adviseert mitsdien de kosten der voorgestelde ver nieuwingen niet uit de gewone middelen te bestrijden en volgnummer 185 der be grooting te verlagen met f lp.000. Opmerkelijk is de voortdurende stijging in het batig slot van Hoofdstuk I, Vroe gere Diensten, en in verband daarmede van de post Onvoorziene Uitgaven. De commissie schrijft echter, rdat de stijging van de baten uit vroegere diens ten in hoofdzaak geheel uit tó'evallige baten te verklaren is. Raming van een lagere belastingop brengst ten koste van het verkregen batig saldo komt aan de commis'sie ongewenscht voor, omdat belastingverhooging in;de toe komst het onvermijdelijk gevolg1 ^daarvan moet zijn. Er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat de gewone uitgaven der gemeente zullen dalen. Integendeel, bet uit te voeren stratenplan zal de be grooting zwaarder belasten; eventueele electrificatie zal invloed uitoefenen op de baten uit het gasbedrijf. Ook bestaat nog steeds het gevaar, dat de exploitatie der woniftgbouwvereenigingen eëfo te kort zal opleveren. Evengoed als de commissie er tegen wenscht te waken, dat het tegenwoordige geslacht belast wordt ten bate van het komende, meent zij, dat getracht moet worden, het omgekeerde te voorkomen. Nu de gemeente, door toevallige om standigheden over een ruim batig saldo beschikt, lijkt het thans het juiste 00 gen- blik, om de te vormen reserve aanmerke lijk te versterken. Indien daarvoor uit den dienst 1927 een bedrag van f 10.000, wordt bestemd, blijft' ér^'iiiBg héii1 bedrag voor onvoorziene uitgaven over van f 40.187,78 V2 (althans wanneer het advies der commissie inzake de bestrating wordt opgevolgd). Het heeft de volle instemming der commissie om, overeenkomstig het voorstel van B. en W.„ jvau dit sialido f28.000,—te reserveeren "foor de jaren 1928 en volgende, ter voorkoming "van wisseling in de hoogte der belastingen. De commissie meent, dat met ieder uitstel van de electrificatie de financjeele belangen der gemeente gemoeid zijn. Naar zij vernomen heeft zullen beide nieuwe ziekenhuizen voorzien worden van eigen elektrische installaties, terwijl ook de staatsspoorwegen sichijnen te overwegen, zelf 'te voorzien in de behoefte, welke electrificeering van het bedrijf noodig zal zijn. De toekomst van een. te stichten elec- triciteitsibedrijf wordt door een derge lijke beperking van het stroomverbruik steeds meer in gevaar gebracht. Woningbouw. Bij de - vaststelling der gemeen te-be grooting voor het dienstjaar 1926 werd de vvenschelijkheid betoogd van instelling van een fonds tot dekking van mogelijke ver liezen dier woningbouwvereeniginigem, wel ke met rijks- of gemeen, lelijk voor schot hebben gebouwd. *v Het wil B. en W. voorkomen, dat er voor de instelling van een dergelijk fonds voldoende reden aanwezig is. Immers zijn sedert de jaren 1918 tot en met 1922, waarin de bouw der meeste woningen plaats had, de bouwkosten in het algemeen niet onbelangrijk gedaald, waarvan het gevolg is, dat momenteel de boekwaarde van de meeste woningen de reëele waarde waarschijnlijk overtreft Weliswaar komt tengevolge van de gene gelde afschrijvingen in dien toestand gaan deweg verbetering, doch het zal nog ge ruimen tijd duren, alvorens het omgekeer de het geval is en de reëele waarde boven de boekwaarde uitgaat. Mocht gedurende dien tijd een der bouwvereenigingein, hetzij door noodzake lijke huurverlaging, hetzij tengevolge van langdurig ledig staan van een groot aan tal woningen, door voortdurende exploi tatieverliezen genoodzaakt zijn tot, liqui datie, dan is de gemeente, in verband met haar hypothecaire schuldvordering, aan gewezen om 5e woningen over te nemen. Ook voor het geval, dat niet tot liqui datie wordt overgegaan, zal zij geroepen wezen tot dekking van een grooter deel van het exploitatieverlies dan thans voor haar rekening* komt. Tot nu. toe zijn nog steeds voor elke leegstaande woning voldoende gegadigden aanwezig. Zelfs 21 ju een aantal woningen, verband met het inkomen der bewo ners, verhuurd tegen hoogere prijzen dan de vastgestelde minima. Dit heeft tot gevolg, dat het bedrag, hetwelk jaarlijks op de gemeente-begroeting als bijdrage in de exploitatiekosten der vereenigingswo ningen is uitgetrokken, tot nu toe nimmer geheel uitgegeven is behoeven te worden. Er bleef elk jaar een overschot en naar het zich laat aanzien, zullen die overschot ten de laatste jaren circa f 1000,be dragende, vborloopig nog wel blijven be staan. Deze overschotten nu achten B. en W. in de eerste plaats voor bedoelde fonds vorming aangewezen; ze blijven dan de be stemming behouden, welke er oorspronke lijk aan is gegeven, terwijl van jaar tot jaar het risico, hetwelk voor de gemeente aan den woningbouw verbonden is, wordt verminderd. Op, grond van het bovenstaande geven B. en W. den Raad in overweging, tot instelling van een fonds als bovenbedoeld te besluiten. De bietencampagne. Gedurende de campagne 1926 werden op de wéegbrug aan de haven alhier ruim millioen K.G. suikerbieten ge wogen. Toonkunst. Het' programma, dat in dit najaars concert j 1. Vrijdag bleek te moeten wor den afg» werkt, vermeldde slechts twee nummers, in allen eehfoud, waar echter de namen der componistenMozart en Beetlióven verrieden het zware partijen met even zware eischen achter scholen. Mozart's Requiem (Mis voor de dooden) vulde het voorgedeelte der soiree en bracht in vele gevallen mooi werk van de diverse afdeelingen. Min en meer be* langrijke fouten kwamen echter voor onvastheid van toon was meermalen oor zaak van schuchter invallen van enkele partijen; b v. het „Hosannah" der alten, dat toi juichkreet bestemd was, had minder aarzelend en meer zuiver kunnen zijn, terwijk'ook de tenorpartij zich aan gelijk soortige delicten schuldig maakte. Karakteristiek was het 2e program nummer, Athene's Bouwvallen, een com positie van Beethoven, door onzen land genoot dr. J. P. Heije in dichtvorm geïllustreerd Het geeft schilderachtig episoden uit Athene's bloei, val en op leving. Behoudens sporadische dissonanten viel in dit stuk wel te genieten naast het koor verdient ook het keurig verzorgde strijkje onder voorzitterschap van zijne eminente pianiste mej Reilingh woorden van waardeering. Minder gelukkig viel het werk van enkele der solisten uit, waarvan de altstem niet de soepelheid en het vermogen toonde, dat van eene concertsoliste ver- eischt was. De heer van der Kamp ons bekend van vorige concerten en mevrouw MeijlinkHanken gaven wel mooie momenten in hun duo. Voor dezen ging echter boven (resp. onder) diens krachten o a. het slot op lage c van een recitatief, 't welk absoluut zonder volume iS. Voorts apprecieerden wij in dit stuk reciteer erk van den heer Kloosterman •n goede praestaties van den fluitist Melse, die ettelijke moeilijke soli had te ver werken. I e welgevulde zaal toonde zich dank. baar, terwijl' de gebruikelijke bouquetten werden uitgereikt. De dirigent Otto Lies weet de krachten van deze vereeniging zeer wel in de banen te leiden. Ad. 1st. Feestavond. Men schrijft ons Vrijdag is door het Comité-Mobilisatie- krnis-Zuid-Beveiand aan de dragers van dat kru s op Zuid-Beveland een feestavond aangeboden in de schouwburgzaal van het Schuttershof. Aanwezig waren de burge meester van Goes, twee van de drie dames die op' 30 April j.l. aan generaal Snijders een lauwerkrans aanboden en ongeveer 400 oud-gemobiliseerden. Na een inlei ding van den heer P. C. Labrijn, voor zitter van het comité, werd door alle aan- wezenden staande het oude Wilhelmus gezongen. Hierop werd' "een film gedraaid van de uitreiking van het mobilisatiekruis te Goes door generaal Snijders, Dit tril— beeld wekte uit den aard der zaak warme belangstelling. Vervolgens verscheen de z.g groote landstormfilm op het doek en verwekte afwisselend vroolijkheid en enthousiasme. Deze film, welke vol af wisseling is en herhaaldelijk de koninklijke familie ten tooneele voert, gaf telkens aanleiding tot spontaan gejuich. Onder wijl gaf een kwartet op hoogst verdien, stelijke wijze vsderlandsche en andere wijzen ten beste, welke af en toe door de gansche zaal werden meegezongen. In de pauze werd door de gerechtigden tot het dragen van het kruis eene afdeeling „Zuid-Beveland" van„den nationalen bond „Het Mobilisatiekruis» gevormd. Tot be stuursleden van de afdeeling werden be noemd de heeren J, A. H. Abeleven, W. L. B. J. Dekker, J. Donner Jr., M. de Jonge MzJoh. Pilaar, A. C. J. van

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2