II behoort mijn hart N°. 147. Maandag 15 December 1926 115° Jaargang. 23 FEUILLETON 5#SS0B pi Uil BUT Uitgave Naamlooz# Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross Drukkers- ea Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van l5 regels {1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 Kleeuwens Ross' Drukkers- ea Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1927, voor minstens 3 maanden op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. BUITENLAND. OVERZICHT. Een ongunstig rapport. De heeren in Genève werden Vrijdag onaangenaam getroffen door een rapport van generaal Pawels over de ontwapening van Duitschland. In het rapport aan den gezantenraad werd verklaard, dat de uit voering der ontwapeningsbepalingen door Duitschland onvoldoende is, speciaal op het punt van de vestingwerken van Ko ningsbergen. De gezantenraad was der halve niet in staat te verklaren, dat het Duitsche rijk de militaire bepalingen van het verdrag van Versailles ten volle heeft uitgevoerd, ook niet onder reserve eener latere verdwijning der laatste geconsta teerde gebreken. Daar zaten de heeren met de handen in het haar, want het zou tegenover de geheele wereld een al te dwazen indruk maken, indien er te Genève geen definitief beskuit in verzoenenden geest werd geno men. Na alle betuigingen van welwillend heid om de hangende kwesties op te te lossen konden de Volkenbon der s het moeilijk op een mislukking laten uit- loopen. Na een nacht over de lang niet ge makkelijke kwestie te hebben geslapen, is Zaterdag een oplossing gevonden. In de slotzitting nam de Raad een besluit in zake de militaire controle. Dit besluit houdt in le. De Raad van den Volkenbond beslist, overeenkomstig art. 213 van het verdrag van Versailles, bij meerderheid van stemmen of het in een concreet geval noodzakelijk is, tot het instellen van een onderzoek over te gaan. De commissie van onderzoek handelt onder gezag en volgens aanwijzingen van den Volken bondsraad, welke met meerderheid van stemmen beslist. I 2e. Om een doeltreffend onderzoek mogelijk te maken moet de oommissie van onderzoek zich wenden tot de door de Duitsche regeering aangewezen verte genwoordigers. In onderling overleg wordt alsdan overgegaan tot het doen van tia- sporingen en het treffen van maatregelen, welke de commissie, binnen het kader ha- rer taak, doelmatig acht. 3e. Burgers van den staat, op welks gebied een onderzoek wordt ingesteld, kunnen nimmer leden der commissie zijn, welke het onderzoek houdt. 4e. De bepalingen inzake de controle op de gedemilitariseerde zone van het Rijnland zijn op dezelfde wijze van toe passing als op de overige deelen van Duatschland. door Hod wig GourthsMahierm Toen hij binnen kwam, stond zij mid den in de kamer en keek hem met groote, angstige oogen aan. Het ontging haar niet, dat hij er niet erg opgewekt uitzag, niet j zoo vroolijk als dien middag, toen hij de kamer binnen kwam en nog niet wist, wie hem wachtte. Hij dwong zijn gelaat tot een glimlach, rnaar zij was heel fijn gevoelig, zooals zachte naturen meestal zijn. *,Heb ik je lang laten wachten, lieve ling?" vroeg hij hartelijk op gewild luch- tigien toon, wat niet van harte ging. Zij zag hem schuchter aan. „Ik heb natuurlijk de minuten geteld, tot u weer terug kwam, papa. Als je wacht duurt de tijd dubbel lang. Maar nu bent u er weer". Hij moest met een hoogst onaangenaam gevoel op eens er aan denken, dat zijne vrouw altijd ontstemd was over zijn lang uitblijven en hem steeds met verwijtende blikken opwachtte. Hij zei bij zichzelf, dat zijne dochter nu voortaan zeker zijn komen en gaan controleeren zou. Hij kreeg het warm bij die gedachte. Ver strooid wreef hij zich over het voor hoofd. 5e. Bovenstaande paragrafen, le, 2e en 3e zijn natuurlijk ook van toepassing ten opzichte van art. 159 van het ver drag van St. Germain, art. 143 van het drag van Trianon en van art. 104 van het verdrag van Neuilly. Door den verrekijker. In Finland is een zuiver socia listisch kabinet gevormd. Tëngevolge van de stijging van den franc neemt volgens een bericht uit Marseille de werkloosheid toe. 15 olie- fabrieken en-verschillende zijde- en schoen fabrieken hebben het bedrijf stopgezet. Een groote fabriek van levensmiddelen heeft het personeel ontslagen. De Spaansche ministerraad heeft besloten vijf oorlogsschepen van de lijst der marine te schrappen. Het materiaal zal in het openbaar worden geveild. In een klein dorpje in Posen zijn op het bericht dat aldaar de Heilige Maagd verschenen zou zijn, meer dan dertig duizend menschen samengestroomd. De spoortreinen zijn overvol. Politie is ter versterking gezonden om de orde te handhaven. De toestand van den keizer van Japan is zeer critiek. Prins Tsjitsjiboe, de tweede zoon van den keizer, die uit Engeland terugkeert, wordt den 20en Ja nuari te Tokio verwacht. KUNST EN WETENSCHAP. Zien door de telefoon. De Fransche geleercfe Edgard Pierre Ta wil, die vijftien jaar gewerkt heeft aan een toestel voor elecfcriseh vèr-zien, d. w.z. de overbrenging van beelden door electriciteit, heeft in de laatstgehouden zitting van de Académie des Sciences medegedeeld, dat hij zoover met zijn werk gevorderd is, dat hij er nu van overtuigd is, dat zijn hoop binnenkort verwezenlijkt zal worden en het toestel gereed zal komen. Dit toestel de uitvinder noemt het een electrisch telecopie-toestel zal de beeelden doen zien op dezelfde wijze als de telefoon het geluid doet booren. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. De zitting begon Vrijdag met een ver rassing; terwijl de minister van water staat wilde afwachten/ de rapporten van de commissies, die een onderzoek heb ben ingesteld naar de jongste spoorweg ongevallen, ging de Kamer verder en nam zij een motie aan, waarin zij als haar wensch te kennen geeft, dat los van een bepaald ongeval, door een deskundige commissie een grondig onderzoek zal wor den ingesteld naar den algemeenen vei ligheid sioestand bij de Nederlandsche spoorwegen. Moge deze commissie met spoed worden samengesteld opdat zij ons „Ja, daar ben ik weer. En nu zullen we eerst eens een telegram aan je stief vader zenden". Zij schrikte en werd zeer bleek. „Aan mijn stiefvader?" vroeg zij met haperende stem. „Ja, ik moet hem toch melden, dat je veilig hier bent aangekomen. Men zal daar wel in zorg zijn over de kleine vluch telinge", probeerde hij te schertsen. Zij schudde treurig het hoofd. „Och neen niemand is daar be zorgd over me. Zij weten immers, dat ik naar u ben gegaan". Dat ontroerde hem weer. Hij legde zijn arm om hare slanke gestalte. „Maar we moeten toch beleefd zijn en je aankomst melden, is 't niet?" Zij knikte en keek hem onderzoekend en onrustig aan. „Als u telegrafeert, wilt u dan ook vragen, om onmiddellijk mijn goed te zenden", vroeg zij en zij vond zich'zelf zeer diplomatiek. Hij knikte lachend en hij vond 't nu toch' ook wel prettig zijn dochtertje in zijn armen te hebben. „Natuurlijk, wij zullen vragen om je goed vlug te sturen." Met hartstochtelijke blijdschap klemde zij hiaar armen om zijn hals. „Dus ik miag bij u blijven, papa och, papa, ik was zoo bang, dat u weer spijt had gekregen." Tranen kwamen in haar o-ogen, maar zij veegde die vlug weg, omdat haar vader haar niet wilde zien. huilen. Nu was hij volk zoo spoedig mogelijk zal kunnen voor lichten omtrent de veiligheid op onze spoorwegen. Overigens is de geheele middag ver- loopen met een scherpe discussie tusschen de vroegere Coalitievrienden. Het gold bij de begrooting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, weder de oude quaestie van de openbare en bijzondere universiteiten, en Ds. Lingbeek blies het vuur nog eens stevig aan. Prof. Visscher, de anti-revolutionaire theoloog, verklaar de zich voor bijzondere universiteiten, doch Ds. Lingbeek is voorstander van the ologische faculteiten aan de Rijksuniversi teiten, en hij ontzegde Prof. Visscher liet recht, zich in de politiek gereformeerd te noemen, omdat men z.i. niet de gerefor meerde geloofsbelijdenis en het anti-revo lutionaire politieke program tegelijk kan dienen. In deze duscussie mengde zich drie Christ.-Hist, theologen en het bleek duidelijk, dat van eenige toenadering tus schen de vroegere Coalitie-genooten niets te bespeuren valt. Minister Waszink was overigens uiterst voorzichtig met zijn toezeggingen, en heeft zich op bijzonder scherpe wijze ge keerd tegen den heer Duymaer van Twist, die dreigend en bulderend een leerstoel voor de homoeopatie opeischte, welke mi nister de Visser eenige jaren geleden in beginsel had toegezegd. De minister deelde mede, dat de reeds ingekomen adviezen vernietigend waren, zoodat vermoedelijk niets van den hartewensoh van den gene raal zou kunnen komen. Waarop deze te rugbulderde, dat hij dan voortaan ieder jaar op de meest onverkwikkelijke wijze de zaak opnieuw ter sprake zou brengen. De Kamer schaterde over de boosheid van den generaal, die 's avonds echter vol doende was gekalmeerd om den geheelen Haagschen gemeenteraad op banketletters te onthalen! KOLONIËN. De uittocht. De landvoogd onderteekende het inter- neeringsbesluit van zeven personen uit Batavia en het Buitenzorgsche, van drie uit het Krawangsche en van veertien ,uit de Midden-Preangerallen leiders en pro pagandisten van het communisme. Zij gaan naar de nieuw geschapen onderaf deeling Boven- Digoel (Zuid- Nieuw-Guinea Woelig W e s t-S u m a t r a. Het kampongshoofd te Pasaran Batjang is met browningschoten vermoord. De da der is voortvluchtig. Militairen omsingelden een kampong in het Soloksche, alwaar een bende ge signaleerd was. Drie vluchtenden werden aangeschoten. Twee onderofficieren gedood. Een Gajoer doodde met messteken in het bivak te Blang-Kedjeren (Oostkust van Atjeh) de onderofficieren Van Gent en De Gruyter. weer zoo ontroerd, dat hij niet wist wat uit liefde vóórhaar te doen. Teeder streek hij haar over de mooie, donkere vlechten. „Maar kleine, domme Rita, wat denk je nu? Natuurlijk blijf je bij me. Ik breng je maar voor een paar dagen bij mevrouw von Tronsfeld, die zich al zeer op je komst verheugt. Daar blijf je tot ik alles bier voor je in orde heb laten brengen. Ik moet voor mijn dochtertje toch een paar mooie kamers laten inrichten -e- van die etjhte meisjeskamers, met mooie 'lichte gor dijnen en sierlijke meubeltjes. Die. goede mevrouw von Tronsfeld zal moeite doen eene kamenier voor je te krijgen. En al het andere komt dan van zelf." Hij zei dit met gewilde vroolijkheid en ging zitten om een telegram te schrijven. Rita voelde zich gelukkig maar nog niet geheel gerustgesteld. „Ik geef u zeker heel veel moeite, papa?" vroeg zij schuchter. Glimlachend keek hij haar aan. „Och, wel neen, dat komt alles terecht. Maar je moet een beetje geduld hebben en voor een paar dagen de gastvrijheid van me vrouw von Tronsfeld aannemen." Hij schreef vlug het telegram, Rita ging tegenover hem zitten en vouwde dank baar hare handen. Toen hij klaar was, keek hij haar lachend aan. „Je hebt toch zeker wel nachtgoed meegebracht?" Zij knikte vol trots. „Ja, ik heb aan alles gedacht en ik heb 't zelf ingepakt, dat niemand er iets van zou merken.Maar ik heb alleen deze japon, RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag j.l. werden de volgende zaken behandeld: Diefstal. A. T., 20 jaar en C. T., 21 jaar, werklieden, wonende te Heinkenszand, thans gedetineerd te Middelburg, werden ten laste gelegd dat zij in den nacbt van 26 op 27 September j.l. te Nieuw en Sint Joosland uit een schuurtje, te zamen en in vereeniging hebben weggenomen 3 paar lederen handschoenen, 1 tweeloops- jachtgeweer, 4 koperen gewichten, alles toebehoorende aan P. en J. Mesii, nadat zij 2 deuren hadden opengebroken. Mr. F. W. Adriaanse verdedigde de verdach ten, vroeg een Lichte straf met invrij heidstelling. De invrijheidstelling werd geweigerd. Op een verboden erf. A. M., 51 jaar, slager en C. v. d. G 47 jaar, arbeider, beiden te Heinkens zand, werden beklaagd dat zij op 4 September j.l. te Kloetlege, toen zij zicb daar wederrechtelijk bevonden op het erf van Schipper en Nieuwdorp1, zich niet aanstonds hebben verwijderd op de vor dering van de rechthebbenden. Eisch ieder f20 boete of 20 d. hechtenis. BEURSBERICHT. De Decembermaand is over het alge meen niet het tijdstip voor een uitgespro ken haussebeweging en in verband hier mee hebben de verschillende gunstige fac toren, die er deze week vielen aan te wijzen, niet zulle een uitwerking op de koersen gehad als men vrij algemeen had Verwacht. In de eerste plaats geldt dit voor suikeraandeelende berichten van de Amerikaan sche en Indische suikermarkt bleven ook ditmaal onverdeeld gunstig, en de stijging van de suikerprijzen, die men op grond van de vele verbeteringen in de statistische positie van dit artikel had mogen verwachten, ia niet uitgebleven. Het gevolg van dit laatste is geweest, dat de V.I.S.P. uit oogst 1927 verdere posten heeft kunnen afdoen tegen f20,per 100 K.G., terwijl tevens de prijzen voor sui ker uit oogst 1928 in evenredigheid kon den worden verhoogd. Op dit moment wordt er dan ook voor suiker op Java een prijs betaalt, die hooger is dan het gemiddelde van 1925, een over het alge meen zeer gunstig suikerjaar. Bovendien luidden de weerberichten uit Indië gunsti- stiger dan eenigen tijd geleden. En on danks al deze ongetwijfeld zeer gunsti ge factoren hebben de voornaamste suiker aandeelen slechts een bescheiden koers* verbetering te zien gegeven. Zooals ge zegd is dit voor een groot deel het ge volg geweest van de mentaliteit van het publiek en de kans is zeer groot, dat, wanneer de suikerprijzen verder oploopen, op een goeden dag de koersen inhalen wat zij nu achterbleven. Zij zullen wel gauw alles zenden. Zij zul len wel blij zijn, als aljes wat van mij is, weg is." „Nu, in 't ergste geval kan mevrouw von Tronsfeld het noodigste voor jekoo- pen. Hoofdzaak is, dat je voor den eer sten nacht bezorgd bent. En nu zal ik het telegram laten verzenden en dan kunnen we ons klaar maken. Hij schelde en gaf den knecht het tele gram en beval hem de reistasch van zijne dochter in de auto te zetten en haar hoed en mantel te brengen. Op hetzelfde oogenblik werd baron Gunter aangediend. Een oogenblik dacht baron Viktor na. Toen zei hij haastig: „Breng den baron naar mijne studeerkamer, ik kom dade lijk". Toen de knecht verdwenen was, wend de hij zich tot Rita: „Nu kun je eerst nog even kennis maken met een neef. Gunter Valberg is de toekomstige majo raatsheer van Valberg. Wij zijn weliswaar maar in den vierden of vijfden graad aan eikaar verwant; maar ik ben van Gunter gaan houden, als van een zoon. 't Zal me genoegen doen, als ge met elkaar be vriend raakt. Ga nog even zitten, Rita, ik zal Gunter eerst op je aanwezigheid voorbereiden. Daarna zal ik hem hier brengen." Zij ging gehoorzaam zitten en baron Viktor verliet haastig het vertrek. Dadelijk daarop stond hij in zijn stu deerkamer tegenover Gunter. Hartelijk als altijd begroetten zij elkaar. Terwijl er in de statistische positie van het artikel suiker, evenmin als in de vooruitzichten voor de suikermarkt een belangrijke verandering kwam, hebben er zich wat de rubbermarkt betreft eenige nieuwe factoren voorgedaan, die de spe culatie aanleiding gaven tot een meer in tensief optreden. Het was voornamelijk het bericht, dat in Amerika enkele groote rubberverbruikers, waarondier banden- en automobiel-fabrikanten, zich aaneengeslo ten hadden met de bedoeling een rubber- pool te vormen om zoodoende den rubber- prijs te stabiliseeren. Dit bericht werd' in Europa met verdeelde gevoelens ont vangen; aanvankelijk beschouwde men het vrij algemeen als een haussemotief, ter wijl later een meer pessimistische opvat ting de overhand kreeg, tengevolge waar van ook de koersen der voornaamste rub- beraandeelen weer een reactie te zien gaven. Per saldo scheen echter een gun stiger opvatting baan te breken. Beziet men deze zaak van alle kanten dan moet men wel tot de conclusie ko men, dat de Amerikaansche maatregel, op het oogenblik althans, als een gunstige factor beschouwd moet worden. Zooals wij reeds vroeger schreven is het de be doeling van het Stevenson plan, den rub- berprijs tusschen 1 sh. 9 p. en 2 sh. te stabiliseeren, een prijsniveau dat ook bij de huidige aandeeïenkoersen alleszins vol doende dividenden kan waarborgen. Reeds in de jaren 1924 en 1925 is voorspeld, dat de productie van 1926 een overschot boven het verbruik zou aanwijzen, .waar tegenover vrij algemeen werd aangeno men, dat er in de jaren 1927-'28 tot 1930 een tekort aan rubber zou ontstaan. Dc laatste maanden werd, onder den invloed van de flauwe stemming voor het artikel rubber de meening naar voren gebracht, dat het met dit tekort aan rubber in de komende jaren wel zoo'n vaart ftiet zou loopen, in welk geval de vooruitzichten voor de rubberproducenten veel en veel ongunstiger zouden zijn. De actie der Amerikaansche rubberverbriiikers bewijst nu wel, dat men daar te lande zeer zeker bevreesd is voor een sterke, stijging vpn den rubberprijs, zoodat men thans maat regelen gaat nemen om in dat geval den prijs te kunnen drukken. Vooreerst zijn wij echter nog lang niet zoover en op dit moment is het voor Amerika van het al lergrootste belang te zorgen, dat zij zoo- veeel rubber krijgen als maar eenigszins mogelijk is. Enkele weken geleden toon den wij reeds aan, dat dit alleen moge lijk zal zijn, wanneer men de gemiddelde noteering voor het loopende kwartaal tus schen de 1 sh. 9 p. en 2 sh. weet te houden. Volgens de berichten uit de Unie ligt het dan ook in de bedoeling van de leden der rubberpool, den rubberprijs zoo mo gelijk op dit niveau te stabiliseeren. Daar toe zal men thans een stock aanleggen, waarmee men later, als het verbruik ster ker zal zijn gestegen dan de productie, de markt kan drukken. Niet alleen voor de rubberproduoeerende Mijen opent dit alles een gulden toekomst, ook de Ame rikaansche bandenfabrikanten, die dit jaar „Voert iets bijzonders je vandaag tot me, Gunter vroeg baron Vik tor een weinig verstrooid. Gunter lachte. „Hebt u vergeten, oom Viktor, dat u mij had uitgenoodigd van daag bij u te komen eten? Wij zouden nog een en ander over Valberg bespre ken en daarom zou ik wat vroeger ko men. Maar blijkbaar hadt u mij in het geheel niet verwacht." Baron Viktor greep naar zijn hoofd. „Juist, juist! Ik was 't heelemaal ver geten, mijn jongen". „Als ik ongelegen kom, verdwijn ik on middellijk". „Neen, neen ik hen alleen ma#r een beetje in de war, en geen wonder. Ik heb vandaag iets beleefd, dat me to taal uit mijn evenwicht heeft gebracht." „Ik hoop toch niets onaangenaams, beste oom?" vroeg Gunter bezorgd. Baron Viktor lachte eenigszins vreemd, „Ja, zooals je 't wilt opvatten eigen lijk is 't iets heel prettigs." Hij pakte den jongen man bij eene unaformknoop vast en zei met tragisch- comisch gezicht: „Kijk me eens aan, zie ik er uit als een gelukkige vader?" Gunter schudde lachend het hoofd. „Neen eigenlijk niet!" „Hml Kun je je voorstellen, dat ik in het volgend seizoen eene volwassen dochter als balvader zal moeten bege leiden?" i I J 1 I (Wordt vervolgd). i-L..J

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1